Universiteit van Groningen bezet Straf vrouwenhandelaren veel zwaarder dan geëist Kinderbescherming praat met justitie over subsidiebeleid Bevolking groeit minder Vrouwen: Partij wil andere benadering NS-Minitrips in eigen land Krijgsraad maakte korte metten met sergeant Roovers NS-Minitrips naar het buitenland. Uit protest tegen beleid De Brauw Negerbisschop tegen gelijke bezoldiging Kritiek BWA óp beleid hoger onderwijs Geen akkoord over cao voor garages Kamerleden: Kwestie Noord-Ierland met Engeland bespreken Prof. Boukema: Gewetensvrijheid niet in grondwet' Vademecum voor buitenlandse werknemers 7 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1972 Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Ruim 200 stu denten hebben gistermiddag het academiegebouw van de Gro ningse universiteit bezet. Dat gebeurde onmiddellijk na het be sluit van het universiteitsbestuur om zijn maandaat te liquideren, omdat minister De Brauw niet akkoord wil gaan met inpassing van de eigen bestuursvorm (tus sentijdse bestuursvorm, TBV) in de wet universitaire bestuurs- hervorming (WUB). Toen begin vorig jaar de gedemo cratiseerde bestuursvorm (TBV) in Groningen werd ingevoerd, kwam er een eind aan de roerigheid onder de studenten, die voor die tijd schering en inslag was geweest. De studenten hadden hun wens deelname in het tiestuur voor een deel kunnen waarmaken. Gisteren werd dit weer teniet gedaan en prompt zijn de vroe gere toestanden teruggekeerd. Negeren In feite wordt de universiteit weer bestuurd door curatoren, rector en assessoren, die ook zullen meewerken aan de voorbereidingen van de wette lijke verkiezingen op 23 maart. De studenten, een deel van het technisch en administratief personeel (TAP) en een deel van het wetenschappelijk korps hebben aangekondigd deze ver kiezingen te zullen boycotten. „Misschien ontmoeten we elkaar nog op de barricaden", aldus presi dent-curator H. J. Dijkhuis, die ove rigens een daverend applaus kreeg van bestuur en toeschouwers toen hij (nogmaals) de tegenwerking van De Brauw veroordeelde. De heer Dijkhuis zei diep teleurge steld te zijn dat én kabinet én parle ment de activiteiten van een goed lo pend bestuur in Groningen niet heb ben gehonoreerd. „Mijn politieke voorstel is kennelijk niet verder ge komen dan de IJsselbrug". Ee heer Dijkhuis zei voorts dat Groningen een volstrekt verlies had geleden tegen De Brauw, en er niet voor voelde dit te gaan camoufleren door door te blijven studeren. Een motie van de studenten om op te houden werd met 46 tegen 4 stemmen aangenomen. Een motie om door te gaan ingediend door onder meer prof. dr. J. Th. Snij ders teneinde te demonstreren dat men op de eigen wijze door wil gaan werd teruggenomen. Begrafenis O Na afloop gingen de afgetredenen drinken, bij wijze van „begrafenis" van de TBV. Tegelijkertijd besloten de samengestroomde studenten tot een bezetting. Voorlopig zal deze du ren tot vanmorgen twaalf uur. Gedurende de bezetting zal men af spraken maken over de vorm van ac tie die men in de komende tijd gaat voeren. Een opmerkelijk verschil met vroeger was er, namelijk dat de be zetting uitdrukkelijk niet is gericht tegen de universitaire autoriteiten, zoals vroeger (voor een deel), maar uitsluitend tegen „Den Haag". DURBAN (EPD) Tegen een fi nanciële gelijkstelling tussen blanke en zwarte priesters in de anglicaanse kerkprovincie van Zuid-Afrika heeft bisschop Alphaeus H. Zulu (68) zich uitgesproken. Zwarte geestelijken moeten het weigeren, aalmoezen van hun blanke collega's aan te nemen, zei hij. Zulu, die een van de presidenten van de wereldraad van kerken is, voegde eraan toe: „Ik wens geen be tere betaling van de zwarte priesters. Zij moeten hun -levensstandaard aan die van hun gemeenteleden aanpas sen. Tractementsverhogingen zijn pas op hun plaats, wanneer hun gemeen ten het zelf kunnen opbrengen". Protest tegen parkeertarief AMSTERDAM Geen 43 gulden zo getuigt het van een groot bord, waarmee bedoeld wordt dat de bewo ners van de Bijlmermeer niet van plan zijn het parkeertarief van 43 gulden per maand voor een auto neer teleggen. Hun organisatie, de OBO, heeft inmiddels een alternatief plan aan B en W van Amsterdam voorge legd, dat binnenkort diepgaand be studeerd zal worden, zo beloofde het hoofdstedelijk college. heffing van de parkeergelden gedu rende het overleg op te schorten, ant woordden B en W negatief. Wel zal in de komende raadsvergadering van Amsterdam om een adres van de OBO, waarin gevraagd wordt om de parkeergebouwen open te stellen, worden besandeld. Volledig verzorgd, dus Snel. reis van ieder station, logies en maaltijden: 2 dagen Amsterdam f39* 3 dagen Zuid-Limburg f 48.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Montferland f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.* 3 dagen Drente f 53.- 3 dagen Friesland f 64.- 3 dagen Brabant f 66.- 5 dagen Terschelling f 89.- 5 dagen Ameland f 89.- Vertrek dagelijks tot 15 mei 1972. *Deze trips lopen tot 31 maart a.s. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Enkele honderden vrouwen hebben de afge lopen week een pamflet ontvangen, waarin zij worden opgeroepen medewerking te verlenen aan de oprichting van een Vrouwen Partij. De initiatiefneemsters zijn me vrouw. St. W. Sypkens-van Andel in Amsterdam en mevrouw C. M. van Oosten-Poortman in Raalte. Bij vol doende interesse zal de partij-in-op- richting deelnemen aan de volgende Kamerverkiezingen. Volgens 'de in itiatiefneemsters zal een grotere vrouwenlijke inbreng in de politiek een einde maken aan het eenzijdig eco- nomischdenken van de mannelijke politiek. De vrouw zou als gevoels mens de eenzijdige verstandelijke be nadering in de beleidsvorming kun nen afremmen. De Vrouwen Partij streeft in hoofdzaak na: 1. het doorbreken van de eenzijdige voorlichting over de huidige sociale en economische pro blemen; 2. beëindigen van zelfvernie tigende tendenzen van de mens zoals die tot uiting komen in milieuvervui ling en bewapeningswedloop; 3. de hieruit resulterende noodzaak tot mentaliteitsverandering. Programmapunten zijn onder meer: toepassing van gifvrije landbouwme thoden, oprichting van medische leer gangen voor andere geneesmethoden zoals de natuurgeneeswijze, en van een leerstoel voor vivisectie-vrije on derzoekmethoden propageren van gezonde voeding, dus van onbespoten landbo.uwprodukten; geen fluor in het drinkwater. Voor correspondentie kan men zich richten tot mevrouw y.p- kens-van Andel, Amsterdam. Moreel- sestraat 8, tel. 020 - 721169 of me vrouw Van Oosten-Poortman, Raalte, iHogeweg la, tel. 05720 - 1598. PERSONALIA Promoties: Gepromoveerd tot doctor in de letteren: J. D. W. Schroten (U..Utrecht). Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwet.: J. M. C. Wessels (Nijmegen, Kath. Univ.). Benoemingen: Benoemd tot gewoon hoogleraar in de algemene en civiele tech niek: G. S. Bos (T.H.Delft). Benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de bedrijfs- kunoe: F. w. Santman (T.H.DelIt). MAASTRICHT De vier als 'vrouwenhandelaren' bekend ge worden Limburgers, die op 31 januari terecht stonden voor de rechtbank in Maastricht, zijn op één na aanzienlijk zwaarder ge straft dan door de officier van justitie was geëist. De 29-jarige assuradeur Frits van D. uit Geleen, tegen wie een jaar en zes maanden en wegens souteneur schap twaalf dagen hechtenis was geëist, werd veroordeeld tot twee jaar en zes maanden. Het souteneurschap werd niet bewezen geacht. Zijn vriend, de 22-jarige caféhouder Dick R. uit Geleen, tegen wie een jaar en drie maanden en wegens souteneur schap eveneens twaalf dagen hechte nis was geëist, werd veroordeeld tot twee jaar. Ook hij werd vrijgespro ken van het souteneurschap. De 22-jarige barkeeper Wim B. uit Heerlen werd conform de eis veroor deeld tot twaalf maanden gevange nisstraf, waarvan twee voorwaarde- AMSTERDAM Behalve de plaatselijke studentenraden heeft nu ook de bond van wetenschappelijke arbeiders kritiek geuit op het nieuwe beleid van de onderwijs-ministers ten aanzien van het hoger onderwijs. Volgens de BWA wordt de doorstro ming van studenten van hoger be roepsonderwijs naar universiteit eer der moeilijker dan makkelijker. Het voornaamste bezwaar van de BWA is echter dat het onderzoek los gekoppeld wordt van het onderwijs aan de universiteit. Daaruit blijkt het autoritaire bedrijfs-economische den ken van de overheid. Dc BWA schrijft: „Kon twee jaar geleden Pos thumus zijn nota openen met de op merking dat oriderwijs en onderzoek schering en inslag zijn van eenzelfde weefsel, nu gebruiken de ministers dezelfde nota om dit, weefsel te ver knippen." lijk. De 23-jarige stafassistent Jos A. uit Geleen, die zeven maanden, waar van drie voorwaardelijk, tegen zich hoorde eisen, werd veroordeeld tot acht maanden, waarvan twee voor waardelijk. Het viertal was in november gear resteerd, nadat de politie er via haar Duitse collega's achter was gekomen dat in de bar van Dick R. minderjari ge meisjes als prostituée waren ge bruikt. De meisjes, waarvan het jongste dertien jaar was, waren van huis weggelopen en door Wim B. in samenwerking met twee Duitsers over de Nederlandse grens gesmok keld. De Duitsers hadden voor elk van de vier meisjes 500 gulden beloning van Dick R. en Frits van D. gekregen. De prostitutie werd bedreven in de bar en in de woning van Jos A., die daar van lange tijd onkundig zou zijn ge weest. Van onze sociaal-economische redac tie DEN HAAG De werkgevers en de vakbonden in het automobiel- en garagebedrijf hebben ook gisteren geen overeenstemming kunnen berei ken over de nieuwe cao voor de ruim 60.000 werknemers in deze bedrijfs tak,, die op 1 januari had moeten in gaan. Het belangrijkste geschilpunt is nog steeds de looncompensatie voor prijsstijgingen in 1972: de vakbonden willen een ongelimiteerde compensa tie, terwijl het Bovag-bestuur niet verder wil gaan dan 6V2 procent, hoe wel inmiddels in de nieuwe cao voor de metaalnijverheid wel een ongeli miteerde prijscompensatie is vastge legd (de 9.000 ondernemers in het automobiel- en garagebedrijf hebben deze cao altijd gevolgd maar na een conflict wordt sinds 1 januari 1970 een eigen cao afgesloten). Een aantal andere geschilpunten is niet rpeer aan de orde gekomen om dat de metaalvakbonden eerst een Van onze Haagse redactie DEN HAAG Volgende week woensdag hebben de samenwer kende bonden van overheids personeel een gesprek met staats secretaris Grosheide (justitie) over de sanering in de kinder bescherming. De bonden hadden daar gisteren in een telegram om gevraagd. „Haast iedere dag wappert er een brief van justitie bij een of andere inrichting voor de kinderbescherming binnen, waarin een gehele of gedeel telijke opzegging van de subsidie aan de tehuizen wordt meegedeeld. Vaak al op een termijn van veertien dagen, wordt er personeel ontslagen", aldus de heer A. W. Paulus, districtsbe stuurder in Utrecht van de katholieke bond van overheidspersoneel. KWAAD Met name maakt de bond zich kwaad over het feit dat het ministe rie tegen alle afspraken in werkt. Zo zou volgens Paulus aan de werkge- vers (de tehuizen) een lijst worden overgelegd met de namen van de in richtingen die gedeeltelijk of geheel gesaneerd moeten worden. Een be- leidsgroep van het ministerie is al in december klaar gekomen met deze O. Ujst, maar nog nooit is hij gepubli ceerd, aldus Paulus. „Zo kunnen wij ook niet, voortuitlopend op de aange- kondigde ontslagen, alvast gaan uit kijken naar ander werk voor de men sen die hun baan zullen verliezen." Ook tekent hij bezwaar aan tegen het feit dat er mensen ontslag krij gen, terwijl de afvloeiingsregeling, in de trant van een rijks wachtgeld rege ling (waarin de dienstjaren zijn ver disconteerd) nog steeds niet is afge rond. „Hierdoor worden mensen ge dwongen van de werkloosheidsuitke ring te leven, terwijl een redelijke afvloeiingsregeling op komst is." Na het gesprek met de staatssecre taris hebben de bonden woensdag een onderhoud met de adviesraad van de federatie voor de kinderbescherming. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Du Chatinier en Cornelissen (KVP) vragen minister Schmelzer (buitenlandse zaken) met de Engelse regering overleg te plegen om aan het „afschuwelijk geweld in Noord-Ier land een eind te maken." „Met onze NAVO-partner en mede lid van de EEG," aldus de Kamerle den in hun schriftelijke vragen, „moet een oplossing worden gevon den, mogelijk door het institueren van een verenigd Ierland." akkoord over de prijscompensatie willen. Ze hebben de Bovag gevraagd haar eisen op dit punt nu eerst nog Ai maar eens met de achterban te be spreken. Het Bovag-bestuur heeft zijn leden inmiddels geadviseerd om in afwach ting van een cao-akkoord de mon teurs per 1 januari j.l. alvast een loonsverhoging te geven van 4,25 pro cent. Witte villa arts uit wraak in teer gezet Van een correspondent MAASTRICHT In Maastricht is de witte villa van de huisarts F. Bol len tijdens diens afwezigheid vrijwel volledig zwart gemaakt met teer. De daders moeten voor hun spuit- en verfwerk tientallen liters scheepsteer hebben gebruikt. De Maastrichtse po litie neemt aan, dat het om een wraakneming gaat. De recherche stelt een onderzoek in. (Van onze juridische medewerker) AMSTERDAM De krijgs raad in Arnhem heeft donder dag over de dienstweigerende sergeant Gerard Roovers snel rechtgesproken. In ongeveer twee uur tijd heeft de raad tij dens zijn lunch kans gezien zijn vonnis te maken. Snel recht vindt in Nederland in kwantitatie veel strafzaken, maar tegelijk in weinig gekwalificeerde strafzaken plaats: bij overtredingen en eenvoudige misdrijven, het leeu wendeel van de rechterlijke be slommeringen, wordt onmiddellijk na de openbare behandeling vonnis gewezen. Snel recht doet zich in twee vor men voor: geen voorbereiding, snel uitspraak en: snel voorbereiding, snel uitspraak. De kantonrechters en politierechters beoefenen de laatste vorm; de eerste vorm kun nen zij ook beoefenen als de ver dachte op heterdaad wordt betrapt. Hij kan dan onmiddellijk voor de rechter worden geleid. In de prak tijk doet zich deze vorm nauwelijks voor in Nederland; in het buiten land kent men de bermrechtspraak beter. Bermrechtspraak is bezwaar lijk omdat de verdachte nauwelijks voldoende tijd en faciliteiten heeft om zijn verdediging voor te berei den. Wat heeft nu de krijgsraad ge daan? Tenminste drie juridisch in gewikkelde bezwaren van de ver dediging zijn binnen twee uur door de raad afgewezen. Het betreffen alle drie bezwaren op juridisch zeer omstreden terreinen, waar nauw keurige raadplegingen van de bron nen vereist is om een weloverwo gen vonnis te maken. Veel hangt bijvoorbeeld af van de exacte for muleringen in de rechtspraak, niet alleen van Nederland, maar in dit geval ook in de Europese recht spraak omdat één bezwaar ontleend was aan het Europees verdrag. Of de tezwaren ook zijn weerlegd valt pas te beoordelen als het vonnis exact bekend is. De krijgsraad heeft gehandeld alsof de zaak juri disch niet ingewikkeld lag; dit lijkt een onderschatting. Niet ingewikkeld O Het snel recht over Roovers be treft niet deze bermrechtspraak, maar de andere vorm. De voorbe reiding duurde minstens twee maanden, de tijd van zijn onrecht matig militaire voorarrest Er is hier recht gedaan als bij de politie rechter. Maar voor zaken die de politierechter behartigt, wordt als eis gesteld dat ze bewijstechnisch niet moeilijk zijn, dat er waar schijnlijk niet meer dan zes maan den gevangenisstraf zal worden op gelegd èn dat ze eenvoudig zijn ten aanzien van de toepassing der wet, dat wil zeggen juridisch niet inge wikkeld. De wetgever is er niet ten on rechte van uit gegaan dat de rech ter bij juridisch ingewikkelde strafzaken tijd nodig heeft om ju risprudentie, wetten en internatio nale verdragen te raadplegen want de advocaat zal de feitelijke voor sprong van de officier met een ju- dische nasprong trachten te pare ren. Emotioneel Een ander bezwaar dat snel recht oproept is de onpartijdigheid van de rechter; zolang standpunten nog juridisch discutabel zijn, ligt een uitspraak binnen twee uur niet voor de hand. Er zijn twee andere punten die bij belangrijke strafza ken tegen snel recht pleiten. Ten eerste is een strafzitting weliswaar voor de verdachte het meest een emotionele zaak, maar de emoties gaan ook aan de rechters niet voor bij. „De waan van de dag" is iets dat uit de rechterlijke oordeelsvor ming zoveel mogelijk gebannen moet worden. Ten tweede pleit voor enig respijt, dat het publiek zich een oordeel kan vormen over wat er allemaal te berde is ge bracht, zonder dat er onmiddellijk een autoriteit is die zegt wat men ervan moet denken. Hier wordt wel tegenin gebracht dat wanneer een zaak sub judlce is de rechter niet bfeïnvloed mag wor den door bijvoorbeeld persreacties of rechtsgeleerde beschouwingen. Een strafproces is echter geen bui tenissig gebeuren, iets dat buiten de mensen staat. Het openbare strafproces heeft juist ook tot doel dat het publiek klaariieid krijgt in de gebeurtenissen en de motieven, kan bezien maar ook: dat het de discussie kan losmaken met nieuwe gezichtspunten. Om tot Roovers terug te keren: men heeft korte metten gemaakt zodat men het gebeuren rationeler met Roovers gewetensbezwaren die, juridisch gezien vele kanten hebben en zeer ingewikkeld zijn, en een uitvoerige motivering vereisen tdj weerlegging. AMSTERDAM De vraag of de vrijheid van geweten in de Nederlandse grondwet moet worden geformuleerd, kreeg gistermiddag een ontkennend antwoord van de nieuwe hoog leraar in het staatsrecht aan de Vrije Universiteit van Amster dam, mr. P. J. Boukema. In zijn inaugurele rede „Het gewe ten als staatsrechtelijk probleem" concludeert prof. Boukema dat het conflict wet en geweten niet is opze- lost en de inhoud van de gewetens vrijheid niet is bepaald. Dat komt omdat het steeds opnieuw noodzake lijk is de onvergelijkbare waarde van de menselijke persoonlijkheid af te wegen tegen de statelijke rechtsorde, die juist ook mede gegeven is ter be scherming van de waarde van de menselijke persoonlijkheid. Het is deze noodzaak die verhindert dat duurzame antwoorden op deze vragen kunnen worden gegeven. Steeds zal in de concrete situatie moeten worden nagegaan of een be perking van de gewetensvrijheid ge rechtvaardigd is terwille van andere waarden. In zekere zin sloot prof. Boukema zich op het punt van de gewetens vrijheid aan bij de opvattingen van prof. mr. J. J. M. v. d. Ven, die meen de dat onze grondwet nu zij de geestelijke vrijheid niet positief noemt de geestelijke vrijheid ver onderstelt. Van de gewetensvrijheid kan hetzelfde gezegd worden, aldus prof, Boukema. De gewetensvrijheid gaat aan het grondwettelijk recht vooraf en doortrekt als een zuurde sem de gehele rechtsorde. 2 dagen Brussel 3 dagen Hamburg 4 dagen Gotenburg 4 dagen Londen 5 dagen Parijs f 49.- f 89.- f 130.-» f 135.- f 139.- Tot en met 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf 100.- geboekt worden. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Winter viert hoogtij in Odessa, USSR. Rond de vuurtoren bij de kust voor Odessa stapelen de ijsmassa's zich op tot sprookachtige figuren. DEN HAAG Het aantal inwoners van Nederland is in 1971 met 148.000 toegenomen tot. 13. 267.000. Het tempo van de groei lag daarmee laaer dan in 1970. (162.000) Het Centraal Bureau voor de Statistiek schrijft dit vooral toe aan een aanmerkelijke verlaging van het geboorteoverschot. Het geboortecijfer daal de van 18,3 procent in 1970 tot 17J procent in 1971. Het sterftecijfer bleef vrijwel gelijk op 8,4 procent. De versnelde geboorteteruggang doet volgens het CBS de vraag rijzen of naast invloeden van toevallige aard niet ook meer fundamentele invloeden de daling beïnvloed hebben. De teruggang heeft zich voorgedaan ondanks de geboorteverhogende invloed die te verwachten was van het toegenomen aantal huwelijkssluitingen gedurende de afgelopen jaren. Het CBS heeft de laatste tijd vooral een duidelijke teruggang in het ge boorteniveau voor het eerste kind geconstateerd. (1969: 7,5 procent, 1971: 6,9 procent). In voorgaande jaren was er steeds van een regelmatige stijging sprake. Het CBS vraagt zich verder af, in hoeverre de nieuwe ontwikkeling een aanwijzing is voor het wellicht losser worden van de band tussen de sluiting van een huwelijk en de geboorte van het eerste kind. Ook is een teruggang in het geboorteniveau voor het tweede kind gecon stateerd (in 1969 6.2 procent, 1 n 1971 5,9 procent). Volgens het CBS kan dit een aamvijzing zijn dat de tendens van het kleiner worden van de gezins grootte zich in versneld tempo is gaan doorzetten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De landelijke stich ting bijstand lAiitenlandse werkne mers in Utrecht heeft na twee jaar intensief verzamelwerk en verificatie een vademecum voor buitenlandse werknemers uitgegeven, dat in 53 ru brieken voorlichting geeft over alle zaken die voor buitenlandse werkne mers van belang zijn. De voorlichting is kort gehouden omdat er van uitge gaan wordt dat de onderwerpen in de begeleiding verder kunnen worden toegelicht. De eerste uitgave telt 17.000 exem plaren, waarvan 5000 in het Turks, 5000 in het Arabisch, 5000 in het Spaans en 2000 in het Servo-Kroa- tisch. De produktiekosten zijn 35.000 gulden waarvan slechts de helft ge dekt wordt door CRM-subsidie. De prijs van het vademecum bedraagt 1,50 per stuk. Men heeft de ver wachting dat vele bedrijven het ten behoeve van de buitenlanders die zij in dienst hebben zullen bestellen. Non-stop bijbellezing van ruim drie dagen GLENDALE (EPD) Drie en een halve dag is in Glendale (Californië) onafgebroken uit de bijbel gelezen. Na 83 uur en 59 minuten waren alle 874.746 woorden van het oude en het nieuwe testament voorgedragen. Aan deze marathon, die door een radio- omroep van de zevendedagsadventis ten georganiseerd was, deden vijftig politici mee, onder wie goeverneurs, senatoren en burgemeesters, en veer tien vooraanstaande mensen uit het kerkelijk leven. Onder hen waren dr. John Coventry Smith, een van de zes presidenten van de wereldraad van kerken, en dr. Paul C. Empie van de lutherse wereldfederatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7