£3 ZTpatAR-vrouwen: Keur subsidie voor koffie-actie toch goed Alfrink wil met Paus gaan praten Particulier biedt 9.500 aan voor Angola-comité Herv. synode over: sex, euthanasie en „dood is dood" Kritiek aan VU groeit op universiteitsraad Uw probleem is het onze COMMENTAAR Facade BEROEPINGSWERK Een woord voor vandaag 2 ZATERDAG 12 FEBRUARI 197; ROME (Reuter/EFE) Pater Pe dro Arrupe, de generaal van de je zuïeten. heeft de 37.700 leden van zijn orde in een brief verzocht zich in te spannen opdat het misvormde beeld, dat het grote publiek zich van paus Paulus de Zesde heeft gemaakt, ver vangen wordt door een zuiverder. „Zijn openhartigheid, naastenliefde en diepe evangelische nederigheid", aldus pater Arrupe, „maken de on eerbiedige wijze waarop men hem bekritiseert, onrechtvaardig en on duldbaar." Volgens de Romeinse correspondent van De Volkskrant is Arrupe zelf enige tijd geleden door het Heilig Of ficie tot de orde geroepen na zijn fel le kritiek op de beïnvloeding van de bisschoppensynode vanuit het Vati- caan. Hij zou bij die gelegenheid zijn verplicht om een dergelijke bood schap tot zijn orde te richten. Van onze parlementsredacticr DEN HAAG Het AR Vrouwencomité heeft minister Boertien gevraagd alsnog op zijn besluit terug te komen om de subsidie van de commissie ont wikkelingsstrategie voor de koffie-actie van het Angola- comité niet goed te keuren. Ook een groot aantal jeugdorgani saties heeft tegen het besluit geprotesteerd. Het AR-vrouwencomité is erg te leurgesteld over het besluit van de Van een onzer verslaggevers BUSSUM Het Vaticaan wil de moeilijkheden in de Neder landse kerkprovincie ten gevolge van de benoeming van mgr. Gijsen bezweren door hem op min of meer overhaaste wijze in Rome te wijden. Deze mening uitte kardinaal Alfrink gisteravond in een uitzending van de KRO-tv- rubriek Brandpunt. Ik vrees echter, dat deze bedoeling niet gerealiseerd zal worden, zo zei hij verder, om daar weer aan toe te voegen: maar ik geloof niet, dat men er nog iets anders achter moet zoeken, De kardinaal wil in Rome over de benoeming en wijding van de bis schop van Roermond nader met de paus spreken, maar hij weet niet of daartoe de gelegenheid zal zijn. Lukt een gesprek in dit weekeinde niet, dan wil hij daarvoor op betrekkelijk korte termijn weer naar Rome gaan. Mgr. Alfrink zei verder onder meer. niet van mening te zijn dat zijn positie door deze wijding in Rome is ondermijnd. „Anders zou men mij niet hebben uitgenodigd om deze wij ding samen met de paus te verrich ten. Maar het is natuurlijk wel moge lijk. dat dit door sommige mensen zo gezien wordt. Misschien dan niet zo meer als een ondermijning van mijn positie, als wel van de positie van het hele episcopaat". Bij het aanvaarden van de uitnodi ging naar Rome te komen heeft bij het episcopaat de hoofdgedachte voorgezeten dat de polarisatie van de verschillende groeperingen in Neder land niet verder versterkt moest wor den, zo ging hij voort. „Een bisschop heeft de opdracht een bruggenbouwer te zijn. Hij moet geen bruggen afbre ken. maar juist trachten de mensen bii elkaar te brengen". De vormingscentra Horstink en Kaski hebben een telegram aan het Nederlandse episcopaat gezonden, waarin zii zeggen volledig begrip te hebben voor het onder moeilijke om standigheden genomen besluit, dat kardinaal Alfrink naar Rome zal gaan. Zij zeggen voorts blijvend steun toe aan het tot nu toe gevoerde beleid. De nieuwbenoemde bisschop van Roermond was nog volop bezig zich zo goed mogelijk over het bisdom te informeren en had zich voorgenomen in de periode voorafgaande aan het oorspronkelijke tijdstip van zijn wij ding nog vele ontmoetingen in het bisdom te hebben. Dit deelt het se cretariaat van het bisdom van Roer mond mee. Nu hij onverwacht door Rome uitgenodigd is om door de paus tot bisschop gewijd te worden is het volgens het secretariaat zijn uitdruk kelijke bedoeling om daarna voort te WIESBADEN (EPD) Voor het eerst is het aandeel van de protestan ten ln de totale bevolking van West- Duitsland gedaald tot beneden de vijftig procent. Terwijl in 1960 nog 51,5 procent van de Westduitsers opgaf protestant te zijn, was dit bij de volkstelling van 1970 nog maar 49.0 procent. In dezelfde periode steeg het rooms-ka- tholieke bevolkingsaandeel van 44.1 tot 44,4 proeent. Verrassend was de toename met bijna veertig procent van hen. die op gaven jood te zijn: van 45.000 tot 62.000. minister. „Wij kunnen ons de politie ke argumenten voor de beslissing wel voorstellen', aldus een open brief van het comité aan de minister, maar in zo'n ernstige zaak verzoeken wij met de meeste klem andere dan formele argumenten te laten gelden. Zo nodig zou het steunen van de actie van het Angolacomité kunnen gebeuren langs andere kanalen dan die van de com missie ontwikkelingsstrategie. In hun brief schrijven de jongeren organisaties: Het is wel bitter, dat de Nederlandse regering in het verleden praktisch altijd haar steun heeft ont houden aan multilaterale acties, zoals in de Verenigde Naties, die gericht waren op de bevrijding van de door Portugal bezette gebieden in Afrika en nu het argument gebruikt, dat Ne derland niet als enige steun kan ver lenen aan dergelijke acties. De organisaties citeren verder de pre-ambule van de Internationale ontwikkelingsstrategie van de VN, waarvan minister Udink in het open baar heeft verklaard, dat deze Neder land nog niet ver genoeg ging. Het is verregaand hypocriet, aldus de brief, deze strategie wel te aanvaarden, maar wanneer het op uitvoering aan komt alleen dat te ondersteunen, wat in de kraam van de regering te pas komt. En dat zijn kennelijk geen ac ties voor de bevrijding vanonder- drukte gebieden. De brief is ondertekend door: Ne derlandse Jeugd Gemeenschap (NJG). Christelijke Jeugdraad (CJR). Katho lieke Jeugdraad (KJR), Moderne Hervormde Jeugdraad (HJR), Ne derlands Komitee voor Internationaal Jongerenwerk (NKIJ), NVV-Jonge- rencontact, CNV-Werkende Jeugd, Katholieke Werkende Jongeren (KWJ), Federatie van Vormingscen tra, Nederlands Centrum voor Demo cratische Burgerschapsvorming (NCDB) en de Nederlandse Politieke Jongeren Contactraad (NPJCR). In de open brief wordt minister Boertien er aan herinnerd dat hij in het verleden geen twijfel heeft laten bestaan over zijn principiële afwij zing van het Portugese standpunt te genover de overzeese gebiedsdelen: aan de geestverwante bewindsman vragen de A.R.-vrouwen dan dit standpunt geloofwaardiger te maken door het handen en voeten te geven. De open brief is namens het AR- vrouwencomité ondertekend door me vrouw G. van Tuinen-Scheepsma uit Amsterdam, de waarnemend-presi dente. Zij vertelde dat het voor het vrouwencomité geen punt is geweest, dat de brief gericht is aan een mi nister van de eigen partij. De brief, hoewel geadresseerd aan minister Boertien, gaat tegen de regering in. Mevrouw Van Tuinen hoopt van har te dat minister Boertien toch nog een manier zou vinden om de koffieactie te steunen. De Kamerleden Zelissen (KVP) en Vermaat (ARP) hebben de regering gevraagd de beslissing over het niet verlenen van subsidie aan een voor lichtingsactie van het Angolacomité nader te overwegen. Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. kardi naai Alfrink. gaan met zijn informatieve contacten ..en op die wijze het positieve dat in de voorbije jaren in het bisdom is opgebouwd te onderkennen en tevens een vertrouwensrelatie op te bouwen voor de toekomst". Namens de nuntiatuur in Den Haag is inmiddels verklaard dat de beslis sing van de paus om dr. Gijsen in Rome te wijden „niet polemisch be hoort te worden opgevat". „Integen deel is het een eer voor katholiek Nederland dat een nieuwe bisschop door de H.Vader zelf wordt gewijd, waarbij nog komt dat de paus kardi naal Alfrink uitnodigt om met hem de wijding te verrichten". Inmiddels heeft mgr. Gijsen zelf te kennen gegeven belangstelling buiten de kring van zijn eigen familie bij zijn wijding niet op prijs te stellen. De wijding van de negentien nieuwe bisschoppen te Rome wordt zondag morgen om 9 uur integraal door KRO-TV over Nederland I uitgezon den en er volgt een. samenvatting van de belangrijkste momenten om tien over vijf 's middags, gevolgd door een gesprek met de nieuwe bisschop. De ze is donderdagavond direct na de bisschoppenvergadering in Den Bosch naar Rome vertrokken. De kardinaal ging vrijdag. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een particu liere instantie, die in haar werk vrij intensief te maken heeft met ontwikkelingslanden, heeft in een brief de Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie aangebo den alsnog aan haar de 9500 gul den over te maken voor het Angola-comité. De regering heeft negatief beslist over het toekennen van een subsidie voor dit bedrag aan de koffie-actie van het Angola-comité door de Natio nale Commissie, waarvan prins Claus voorzitter is. In de brief, die de parti culier gisteren verzond, wordt het gi ronummer of het nummer van de bankrekening van de commissie ge vraagd, zodat het geld kan worden gestort. Een werknemer van deze particuliere instantie, die anoniem wil blijven, geeft als motivering voor dit De nieuw benoemde bisschop van Roermond, mgr. J. M. Gijsen (links) werd b{i aankomst in Rome, verwelkomd door de rector van de Nederlandse college in Rome, bisschop Joseph Damen. Zondag zal Paus Paulus bisschop Gijsen wijden in de Sint Pieter. Wat het Vaticaan de Nederlandse kerkprovincie schijnt te willen opdringen, is een dubbele moraal tot op bisschoppelijk niveau. Het weet dat in de Nederlandse kerkprovincie een grote meerderheid der gelovigen niet wil dat de kerk over haar geweten heerst. Toch probeert de paus diudelijk het weer zover te krijgen tot in allerlei facetten van het persoonlijke leven. Dit blijkt o.a. uit het ver langen van het Vaticaan de huidige praktijk van de bisschoppen ten aanzien van huwelijken-na- echtscheiding weer terug te schroeven naar wat vroeger is geweest. Omdat het daarvoor ook betrouwbaarder bis schoppen moet hebben worden de Nederlandse wensen bij vacatures volkomen genegeerd en worden als het ware pionnen uitgezet om de posities te veranderen. Hoe weinig de Nederlandse katholieken ermee te maken hebben, blijkt voorts nog eens duidelijk door het besluit de wijding van de nieuwe bisschop in Rome te doen plaatsvinden. En de voorzitter van een bisschoppenconferentie die tegen zo'n gang van zaken waarschuwt, krijgt in antwoord daarop zelf een rol in dit spel toe bedeeld. De paus zegt: kom en hij komt. Dit cynisch-wetmatig voorbijgaan aan wat er in een kerkprovincie leeft, kan de verhoudingen in een kerk alleen maar verzieken. Immers op deze manier wordt een facade opgericht, waarachter een heel andere werkelijkheid standhoudt. Het dwingt de bisschoppen die tot nu toe in een bewonderens waardige oprechtheid tussen Rome en de gelovigen in deze kerkprovincie heen en weer liepen tot een dubbele moraal. Gezagsspanningen zijn er in alle kerken, maar synodes zijn zich over het alge meen meer van de relatieve betekenis van hun handelen bewust dan dit soort ouderwets- monarchale instellingen. Maar wat na het tweede Vaticaans concilie zo verbijstert, is dat de paus meent er een Gode welgevallig werk mee te doen door in Nederland de hele santekraam weer overeind te gaan zetten. Aan een benoeming als die van dr. Gijsen viel nog een schijn van democratie te geven, omdat er mei name in dit bisdom heel wat gelovigen zijn wie het te hard gaat met de vernieuwing en die best een beetje tegenstuur wilden. Maar ook in die grote groep is er zeker een meerderheid voor wie die oude dwingelandij niets met geloofsgehoorzaamheid te maken heeft. Gesteld dat mensen als Simonis en Gijsen die er weer in zouden moeten (en willen!) brengen ze zouden het heel wat zwaarder krijgen dan Willibrordus en Bonifacus tesamen. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar ln verhand staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan post zegels te worden ingesloten. aanbod, dat men" erg verontwaardigd is over de handelwijze van de rege ring en men op deze manier het ne gatieve besluit van het kabinet teniet wil doen. Daarnaast speelt ook een rol, dat men zeer benieuwd is, wat nu de Na tionale Commissie zal gaan doen, nu het geld van particuliere zijde alsnog ter beschikking wordt gesteld. Een woordvoerder van de Commissie, die eerder deze week alvast telefonisch werd ingelicht, zei aanvankelijk, dat men het geld maar direct moest over maken aan het Angola-comité, maar dit is duidelijk niet de opzet We wil len. aldus de particulier, de Commis sie in zekere zin „voor het blok zet ten". Een woordvoerder van de Commis sie zei ons gisteren wel verrast te zijn en het een interessante zaak te vin den. Het is erg moeilijk op de dingen vooruit te lopen en het aanbod zal, zoals elk voorstel, gewoon door de Commissie worden behandeld. Op 22 februari is er een vergadering van de stuurgroep en dan zal dit wel ter sprake komen. Verder werd gezegd, dat normaal gesproken de projecten van de Commissie door de overheid worden gefinanciéerd. Of het moge lijk is, dat dit ook met geld van par ticulieren gebeurt, is niet duidelijk. In het mandaat van de Commissie staat daar niets over. De Commissie zal zich daar dan ook zelf een oordeel over moeten vormen, aldus de woord voerder. Fusie vau Engelse hervormde kerken LONDEN (RPS) De vorming van de verenigde hervormde kerk van Engeland lijkt nu zeker. Alle veertien classes van de presbyteriaanse kerk en alle 31 ringen van de congregatio- nalistische kerk hebben het vereni gingsplan goedgekeurd, dat in mei 1971 door de algemene vergaderingen van beide kerken in eerste lezing was aanvaard. In mei zullen de twee vergaderin gen het definitieve besluit nemen, waarna vermoedelijk in oktober de vereniging zal worden beklonken. Overigens heeft het voorstel in 465 van de 2265 plaatselijke congregatio- nalistische gemeenten niet de vereiste driekwart-meerderheid gehaald, zo dat deze gemeenten vooralsnog buiten de verenigde kerk blijven. Bij de presbyterianen besloten slechts twee gemeenten om afzijdig te blijven. Vraag: Iemand is 65 jaar geworden. Hij blijft liefst nog wat werken. Van zijn weekgeld betaalt hij de normale lasten (loonbelasting en sociale ver zekering). De A.O.W., wordt maande lijks op de bank gestort Nu is de vraag: Is deze persoon nu volgend jaar over dit A.O.W.-geld nog belas ting verschuldigd? Zo ja, hoeveel? Tevens is er nog een bedragje op de postspaarbank, dat rente afwerpt. Over het vastgezette bedrag is na tuurlijk reeds loonbelasting betaald. Moet er nu over dit geld in zijn ge heel (bedrag plus rente) volgend jaar belasting geheven worden? Of alleen maar belasting van de rente? Antwoord: U heeft inderdaad een aanslag te verwachten over uw loon, uw A.O.W. en uw rente (niet over het spaarkapitaaltje) tezamen. Dit kan al tijd tegenvallen, ook al wordt de loonbelasting van het totaalbedrag aan belasting afgetrokken en ook al houdt men rekening met uw bejaar denaftrek. Als u het totale inkomen weet, kunt u het gemakkelijk in uw leeszaal in de belastinggids nakijken: anders vraagt u even op het belas tingkantoor, hoeveel u globaal aan belasting te verwachten heb. (Daar u ons geen gegevens verstrekt, zijn wij daartoe niet in staat). U kunt dan dit bedrag zo lang op een spaarbank boekje zetten en u heeft dan geen onaangename verrassingen te ver wachten. \raag: We hebben een jaargang uit 1834 van Nederlands Magazijn ter verspreiding van Algemeene Nuttige Kundigheden. Uitgevers waren de ge- bloeders Diderichs te Amsterdam, en het is gedrukt bij C. A. Spin. Heeft het nog bijzondere waarde? Antwoord: Zonder een boek gezien te hebben, is taxatie wel zeer moei lijk. We geloven ook dat schattingen bij antiquairs zeer zullen uiteenlopen. Probeer eens bij de Koninklijke Bibliotheek of ze het daar al bezit ten. Vraag: Wie was de bouwer van het stadhuis te Bonn. dat we deze zomer zagen? In reisgidsen konden we het n'tt vinden. Antwoord: Of het in bepaalde reis gidsen voorkomt, weten we niet, maar het archief van de stad Bonn was zo vriendelijk ons in te lichten. De architect was Michale Leveilly (1694/95 - 1762). Hij werkte ten tijde van keurvorst Clemens Augustus (re gerend van 1723 tot 1761). Reeds in 1730 was hij met zijn ontwerp gereed, maar pas in 1737 werden deze plan nen uitgevoerd. Nadere inlichtingen zijn te vinden in de Bonner Ge- schichtschatter, deel 15. (1961) peg. 315 tot 335, zowel over zijn werk als over zijn persoon. Het adres van dit archief: Quantiusstr. 9. Vraag: Wie is de schilder W. Mer- gestein (Morkestein of Markestein?) Wij hebben een schilderij van hem, voorstellende een molenaar, die een zak met meel op een bascule heeft gezet en daaruit met een bakje wat meel schept. Antwoord: In onze handboeken vonden wij alleen de niet zeer beken de schilder G. A. Merkesteijn, die 11 januari 1825 te Nijmegen geboren werd en aldaar op 22 mei 1858 stierf. Hij werkte van 1844 tot 1852 te Ant werpen en schilderde interieurs bij kaars- en lamplicht, met figuren. NED. HERV. KERK Bedankt: voor Harderwijk en voor Voorthuizen: I. Jongerden te Veenen- daal. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Zevenhuizen (Gr.) en voor Ruinerwold-Kockengen; M. Kui per te Donkerbroek. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt: voor Arnhem: F. van Deursen te Haarlem (buiten dienst) CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rotterdam-W: A. van der Weerd ,kand. te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Groningen: L. Blok te Beekbergen. NED. HERV. KERK Afscheid: van Oostvoorne: E. J. Al berts, ber. te Badhoevedorp Lijnden. Intrede: te Waarde (Zeel.): kand. W. B. van de Woord uit Beesd. GEREF. KERKEN Afscheid: van Zuidland en Abben- broek: IJ. Stienstra, ber. t<> Rotter- dam-Katendrecht (geest. verz. Ikazia- ziekenhuis). Intrede: te Oosterwolde (Fr.): L. van der Veer uit Willemstad te Pa- pendrecht: A. van der Deijl, voorheen zendingspred. broedergem. te Zeist te Suriname. CHR. GEREF. KERKEN Intrede: 17 febr. te Dronten: J. Plantinga uit Rozenburg. EVANG. LUTH.KERK Intrede: te Winschoten: J. II. Mul der uit Tiel en Culemborg, op 6 febr. reeds intrede heeft gedaan te Pekela. Psalm 131 is in het eerste vers niet goed vertaald, noch in de S.V. noci in die van het N-B.G. Het begint met de betuiging van de dichter dc zijn hart niet hovaardig (beter dan "verheven" S.V.) is en dat zijn oge niet trots (beter dan "hoog" S.V.) zijn. Maar dan komt: ik wandel nit in grootse dingen, noch in dingen die te wonderbaar voor mij zijn. D dichter bedoelt hier te zeggen dat hij een nederig mens wil zijn, die zit N niets in het hoofd haalt dat niet binnen zijn vermogen ligt, er geen i! lusies op na houdt, niet "zweeft" in de wolken. Als dit lied een psah is van iemand uit de tijd na de ballingschap, dan wil deze man zegge dat hij niet streeft naar macht of rijkdom of dat hij van zijn God mira kuleuze bevoorrechtingen verwacht. Positief zegt hij dan ook dat hij zij ziel, zijn hart, tot rust en stilte gebracht heeft. Maar de uitdrukking^ "grootse dingen" en "dingen die mij te wonderbaar zij" passen hier min der goed bij. Want dat tot rust en stilte komen bij de Heer als ee gespeend kind bij zijn moeder is werkelijk wel groots en wonderbaai Het zijn de kleine dingenvan rust en stilte en hopen op de HEER va nu aan en voor immer de stille verwachting, in strijd en zorg, d; hier groots en wonderbaar zijn. Want niet een mens die zich tegen ht onrecht en de verdrukking aangooit is in zichzelf groot, hij kan zelfs ee tragisch mens worden wanneer al zijn inspanning door de overmacl van het geweld schipbreuk lijdt. Maar nooit is hij tragisch, die zijn ge inspireerde inspanning en de inzet van al zijn krachten gevoed wee door de stilte en de rust en de hoop, hij is niet van zijn stuk te brenge vanwege deze kleine dingen, vanwege zijn God op wie hij hoopt en di hij in stilheid verwacht. Wij lezen vandaag: 1 Samuël 31 16 Wij lezen morgen: 2 Samuël 5 15 Ei DEN HAAG In de generale synode van de hervormde kerk van 21 tot en met 23 februari, komen aan de orde: sexualiteit en de nieuwe moraal, het draag stuk van de euthanasie en de kwestie van „dood is dood". In 1967 zette de hervormde kerk een studiecommissie aan het werk om zich in het licht van het evangelie te bezinnen op een aantal problemen en verschijnselen in de Nederlandse sa menleving rondom de zogenaamde nieuwe moraal en sexuele ethiek. Uit de omvangrijke studie die de com missie heeft gemaakt, is voor de sy node een verkort rapport opgesteld, vergezeld van een minderheidsrap port. De hervormde raad voor kerk en theologie stelde voor de synode een rapport op over het vraagstuk van de euthanasie, om vanuit de kerk mee te denken met degenen die bij de ge zondheidszorg zijn betrokken en door het voortschrijden van de medische wetenschap voor steeds gecompliceer der ethische problemen worden ge plaatst. Aan het rapport over de eu thanasie worden deelrapporten toege voegd van drie medisch deskundigen: prof. dr. C. v. d. Meer, dr. J. de Roos en dr. A. Verkuyl en van de hoogle raar in de ethiek prof. dr. J. de Graaf. Boodschap In de februarizitting behandelt de hervormde synode ook een rapport van prof. dr. H. Berkhof, getiteld: „Leven en sterven met verwachting", dat namens de «raad voor kerk en theologie is opgesteld naar aanleiding van de discussies in en buiten de kerk over de uitspraak „Dood is dood" in televis^eiuitzendingen. Verder zal de synode zeer waar schijnlijk een boodschap ter voorlich ting en bemoediging aan de hervorm de gemeenten uitzenden, waartoe in november 1971 is besloten bij de be handeling van het getuigenis van verontruste hervormden. Ook komen aan de orde: de begin selverklaring van de raad van ker ken, een interimrapport over de her-, vormd-gereformeerde besprekingen „Samen op weg", het interkerkelijk vredesberaad, en een rapport over de pastorale en administratieve aspecten van de zogenaamde „geboorteleden" in de hervormde kerk. Spreekrecht Gasten van andere kerken die de vergaderingen van de hervormde sy node bijwonen, zullen voortaan ook aan de discussies mogen deelnemen, uiteraard zonder stemrecht. Dit is op voorstel van de hervormde raad voor het verband met andere kerken be sloten. Tot nu toe mochten vertegen woordigers van andere kerken alleen het woord voeren in de hervormde synode, wanneer zij daartoe uitdruk kelijk door de praeses werden uitge nodigd. Het gaat vooral om vertegenwoor digers van kerken waarmee de her vormde kerk nauwe betrekkingen on derhoudt. Dat zijn: de lutherse kerk, de remonstrantse broederschap, de gereformeerde kerken, de doopsgezin de sociëteit en de rooms-katholieke kerk. Voor de vertegenwoordigers van deze kerken zullen in het vervol v speciale gastplaatsen in de hervormd ms synode worden gereserveerd. Zij oilt wo vangen alle vergaderstukken en moopi gen, zodra zij dit kenbaar maken, aajjdie de besprekingen deelnemen. Ee tel Septuagint Op 29 februari zal in Den Haag eei bespreking plaatsvinden tussen breed moderamen van de hervormd synode en de stuurgroep Septuagint Deze bijeenkomst is er een in reeks besprekingen waartoe het mo deramen, in het najaar 1971 besloo wegens optredende polarisatiever schijnselen in de kerk. Eerder heel Mu het moderamen besprekingen gevoen tas met de hoofdbesturen van de gerefor TO meerde bond in de hervormde kerk de confessionele vereniging en dl vereniging van vrijzinnige hervorm te- den. l'ai :hi JD DALE CARNEGIE Yo OMGANG MET MENSEN DOELTREFFEND SPREKEN Uitnodiging tot het bijwonen van een j GRATIS PROEFLES Rotterdam: Restaurant Engels, Groothandelsgeb., dinsdag 15 februari, 20.00 uur Den Haag: Motel Hooriuvyck, Rijswijk maandag 14 februari, 20.00 uur Sponsor: Aloserlj-instituut. Inlichtingen: telef. 1 010 - 18 87 71. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Binnen de Vrije Universiteit groeit kritiek op de samenstelling van de uni versiteitsraad die half maart verkozen zou worden. Van de veertig zetels zijn slechts acht zetels voor de studenten gereser veerd. In de universiteitsraad van de VU zijn volgens de plannen acht zetels bestemd voor vertegenwoordigers van de vereniging voor wetenschappelijk onderwijs op gereformeerde grond slag. De overige 32 zetels worden als volgt verdeeld: 8 voor de hoogleraren en lectoren, 8 voor de wetenschappe lijke medewerkers, 8 voor de studen ten en 8 voor het technisch-adminis- tratief personeel. Het aandeel van de studenten is kleiner dan aan andere universiteiten het geval is. Volgens de wet-Veringa kunnen de studenten maximaal een derde van de „universitaire" zetels krijgen, in de praktijk kan dat zijn: 11 van de 33 (aan de V.U.: 8 van de 32). Op dit moment bestaat er aan de VU reeds een voorlopige universi teitsraad. Daarin zitten echter hele maal geen studenten, omdat zij het niet eens waren met de wijze waarop deze raad tot stand kwam. De stu dentenraad van de VU beraadt zich nog over de vraag of zij de studenten ditmaal weer zal adviseren de verkie zingen te boycotten. Uitstellen De faculteitsraad van de faculteit der sociaal-culturele wetenschappen heeft aan directeuren verzocht de verkiezingen uit te stellen, om een bredere discussie mogelijk te maken. In deze raad zijn alle geledingen (we tenschappelijke staf, studenten, ove rig personeel) vertegenwoordigd. Die discussie zou onder meer ook moeten gaan over de bepaling dat 1< den van de universiteitsraad explici< moeten instemmen met de grondsla. Voor een deel van de studenten en dl stafleden zou dit wel eens problema] tisch kunnen zijn. Van de studeni behoort 14 procent officieel niet een kerk. een groter percentage waarschijnlijk kerkelijk niet actief Tenslotte is de verhouding tot df" vereniging in het geding. Deze krijgt lu het recht twee van de vijf leden in aat het dagelijks bestuur te benoemen, fa Bovendien houdt de vereniging een. vinger in de pap via de benoemingen van hoogleraren en via een commissie van toezicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2