STIEN BAAS KAN NOG ALTIJD SCHAATSEN SOT0W72 SEIKO - CIRCUIT ZANDVOORT KRIJGT GEEN GROTE WEDSTRIJDEN MEER VANDAAG MORGEN Mieke Sterk in genade aangenomen UITSLAGEN RUSSEN BOOS OP MAX EUWE Schorsing Annie Famose opgeheven Een gewonde bij race viermansbob Medaillestand 21 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1972 de officiële tijdwaarnemer Olympische Winterspelen '72 Dezelfde precisie vindt u bij elke goede horloger vanaf 80,-. kunnen plegen en eventueel op een genomen beslissing terug moet kun nen komen.' Stien Baas-Kaiser is vooral de laatste weken sterk naar voren geko men. Gerard Maarse: 'Zij is vooral in Sapporo hier enorm sterk gaan draaien. Ze ging tijdens de trainingen per dag sneller rijden. Ze kwam tij dens dit toernooi ook goed geconcen treerd aan de start. Je zag dat tij dens de 1500 meter ook al. Ik was nu voor deze 3000 meter ook niet bang. Ze had alle concurrenten voor haar zitten. Ze was gespannen voor de start. Ik heb haar geruime tijd voor haar start het ijs op laten gaan om in te rijden en behoorlijk te kunnen relaxen. Ze is ook goed van start ge gaan. Er waren duidelijke afspraken gemaakt. Ze moest snel openen, on danks de sterke wind, en niet het al leen via de laatste twee sterke ron den proberen te redden. Mijn prin cipe is een snelle opening en van be gin af aan hard aan. Hard gaan van begin af aan is de enige manier. Atje Keulen heeft het ook gedaan. Je kunt de dames nog geen gelijkmatig schema laten rijden zoals de heren dat bijvoorbeeld wel doen. Een dame is minder sterk, al komt Stien Baas- Kaiser daar wel een heel eind bij. Mannen dreunen echter toch nog meer door. Wanneer ik bijvoorbeeld Atje Keulen-Deelstra rustiger zou la ten weggaan, valt ze in het verloop van de race verder weg. Stien houdt het langer vol.' GOKTE Stien Baas-Kaiser gokte vandaag voor de tweede maal op het goud. In haar jacht op het goud op de 1500 meter bleef zy steken op 0,2 secon de van de dit Otympisch toernooi zo verrassend sterke Amerikaanse Dia ne Holum. Is met het goud en het zilver het schaatsen voor Stien Baas na dit seizoen (er volgt nog het we reldkampioenschap in Heerenveen, begin maart) verleden tyd? Tot voor kort dacht Stien Baas er zelf wel zo over. Na het zilver op de 1500 meter kwamen er de eerste twij fels. Vandaag, kort na het behalen van het goud op de 3000 meter, wer den die twijfels groter. Vooral toen Stien vanuit Nederland via de tele foon hoorde: „Stien het is geweldig. Je moet nog zeker een jaar door gaan." Het was de stem van haar man Hisco, tot voor kort gezien als QS&> een „voor het schaatsen wellicht rem mende factor". Stien Baas-Kaiser weet het momenteel dan ook niet. Zoals ook de tweede „veterane" in de Nederlandse ploeg, Atje Keulen- Deelstra (33) nog geen definitieve be slissing heeft genomen. „Het hangt van de toestand thuis af, of ik nog een jaar voor het schaatsen kan uit trekken. Ik wil wel graag; je kunt bijvoorbeeld een Europees kampioen schap toch niet zomaar weggeven. Dat moet je verdedigen. Ik hoop dat het gaat". De „oude garde" van de Nederland se ploeg heeft bij de dames voor vijf medailles gezorgd (1 x goud, 2 x zil ver, 2 x brons). Gerard Maarse: „Ik had gehoopt om evenveel medailles met de dames te kunnen veroveren als Pfrommer met de herenploeg had gedaan: vier. Het zijn er vijf gewor den. Ik ben dus dik tevreden. Ook al omdat Elly van den Brom (op de 1500 m) en Sippie Tigchelaar (3000 m) met hun vierde plaats direct, ach ter de medaillewinnaars zaten". Maar se verder: „Sippie heeft vandaag ge weldig gereden. Het was in feite haar eerste grote internationale wedstrijd. Zij heeft daarnaast ook nog het lang ste moeten wachten voor dat zij kon starten. Tot de laatste dag van het toernooi. Al die dagen ervoor heeft zij hier moeten toekijken. Psychisch gezien is dit voor een meisje van 19 jaar die voor het eerst aan zo'n toer nooi mee doet natuurlijk toch wel wat onvoordelig. Desondanks heeft Ee?i trotse Stien Baas-Kaiser laat heeft gewonnen op de Olympische verheugd haar gouden en zilveren me- Winterspelen, dailies zien, die zij de afgelopen dagen DEN HAAG De Grote Prys van Nederland voor formule 1- ^r$ renwagens. die voor zondag 18 juni op het programma stond, zal dit jaar geen doorgang vinden. Hoewel by de betrokken instanties be reidheid bestond op 21 van de 24 geëiste punten van verbetering in te gaan heeft de internationale automobielfederatie (FIA) geen od toestemming willen geven de Nederlandse wedstrijd tellend voor het wereldkampioenschap van de coureurs te laten doorgaan. KNAC, „dat geëist wordt dat óf langs het hele circuit een vangrail wordt aangebracht óf een vrije zone van zo'n tien of elf meter met daarachter vanghekken van gaas. Die ruimte hebben we nu eenmaal niet, dus blijft het plaatsen van vangrail over. Dat alleen al kost zo'n 400.000 gulden. Zo'n bedrag kun je nu eenmaal niet investeren in een circuit dat in prin cipe zal worden gesloten." Met de door deze organisatie ver eiste verbeteringen zal een bedrag van ongeveer 700.QQ0 gulden zijn ge moeid, hetgeen voor het circuit van Zandvoort een onverantwoorde inves tering is. Dit vooral omdat de ge meenteraad enkele jaren geleden een principebesluit nam het circuit op te heffen. De 21 geaccepteerde punten zullen niettemin worden uitgevoerd. Voor de geplande datum van de Nederlandse StefGrand Prix zal een vervangend inter nationaal raceprogramma worden ge organiseerd. Een en ander houdt niet in dat de FIA de licentie van het circuit heeft ingetrokken. Bepaald is dat tenzij alle 24 punten worden verwezenlijkt geen wedstrijden voor formule 1, rojtll of 111 renwagens alsmede voor sportrenwagens op Zandvoort mogen worden georganiseerd. Derhalve zul len ook de formule 111-race op 3 april en de race om de Trophy of the Dunes voor sportrenwagens van 2 li ter en prototypen op 24 september niet doorgaan. De Europa Cupwed strijd om de Zandvoort Trophy voor toerwagens groep 2 wordt echter niet door het FIA-besluit getroffen. De Nederlandse autorensport ver eniging zal de gehele door deze orga nisatie voor dit jaar vastgestelde ra cekalender ongewijzigd handhaven. Overwogen wordt merkenraces en een wedstrijd voor grand toerismo's in te lassen. „Het grote probleem is", aldus John Corsmit, sportsecretaris van de MOSKOU De schaakbond van de Sowjet-Unie heeft Bobby Fischer en dr. Max Euwe. voorzitter van de internationale schaakbond (FIDE) be schuldigd van incorrect gedrag tij dens de onderhandelingen om plaats en datum vast te stellen voor de tweekamp om het wereldkampioen schap. De tweede voorzitter van de Russi sche schaakbond, Viktor D. Botoe- finski, stelde, dat men mogelijk uit irotest de keuze van dr. Euwe, wat ietreft plaats en tijdstip, zou verwer pen. Hij vertelde verder dat tijdens de besprekingen met de Amerikaan Edmond B. Edmundson overeen was gekomen op IJsland te spelen en dat Fischer dit voorstel moet hebben ver worpen. Russische schaakbond over weegt een officieel protest in te die nen tegen het feit dat de FIDE zijn eigen reglementen heeft overtreden. De Russen eisen een strikte naleving van de voorschriften en verwerpen le pogingen van de uitdager (Fischer) voorwaarden te verkrijgen die uit sluitend aantrekkelijk voor hèm zijn. Hoewel de lijst van 21 punten totale kosten volgens de organisato ren 65.000 tot 75.000 gulden waarop men wel tegemoet zal komen aan de eisen van de FIA nog door het cir cuitkeuringscommissie moet worden besproken resteert alleen nog een theoretische mogelijkheid dat de be langrijkste wedstrijd van het Neder landse autorensportseizoen nog kan worden gered. „In de eerste week van maart komt die commissie bijeen" aldus Cor Smit, „daarna komt een advies aan de internationale sport- commissie." SAPPORO De Internationale ski federatie heeft besloten de schorsing van de skister Annie Famose op te heffen. De 27-jarige Frangaise werd woensdag uitgesloten van deelneming aan de Olympische Winterspelen om dat zij voor radio Luxemburg de ski wedstrijden in Sapporo heeft becom mentarieerd. Dit is in strijd met de amateurbe palingen. Annie Famose heeft inmid dels een aanklacht ingediend tegen radio Luxemburg voor het gebruik van haar naam. Het radiostation had in advertenties aangekondigd, dat de Frangaise zou optreden als commen- tatrice. Mare Hodler, president van de internationale skifederatie, ver klaarde dat in een vergadering die drie uur duurde, was besloten de schorsing op te heffen. Hij zei dat Annie Famose hem had verzekerd dat zij met radio Luxemburg was over eengekomen dat haar naam en foto niet voor reclame zouden worden ge bruikt. De FIS besloot daarop dat de tegen haar genomen maatregelen zouden worden opgeheven indien zij tegen 't radiostation zou procederen. De Franse skister, die aanvankelijk niet voor de nationale ploeg werd ge selecteerd en daarom contacten op nam met de radio-omroep, ging daar mee akkoord. Tom Okker, Nederlands enige tennisser van wereldklasse, heeft In Philadelphia In de kwartfinales van het tornooi om de Amerikaanse Indoorkampioenschappen ge wonnen van Jeff Borowlak (Vst). De set standen waren 7-5 en 6—3. Van onze speciale verslaggever SAPPORO Eigenlijk had het goud op de 3000 meter, het laatste schaatsnummer van de elfde Olympische Winterspelen in Sapporo, nooit naar Stien Baas-Kaiser (34) kunnen gaan. Acht jaar geleden immers al werd de toen nog in Delft wo nende redster te oud bevonden voor het grote werk tijdens de Spelen van Innsbrück. Vier jaar geleden, in Grenoble, faalde de als ffavoriet gedoodverfde Stien Kaiser toen de Finse Kaija Nustonen (1500 m) en Ans Schut (3000 m) met het goud gingen strij ken en zij zelf niet verder kwam dan het brons, terwijl dit jaar Stien Baas- Kaiser, inmiddels getrouwd en naar Deventer verhuisd, buiten de selectie voor de 3000 meter werd gereden. Toch stond vanmorgen om enkele minuten voor twaalf (Japanse tijd) Stien Baas-Kaiser op de hoogste tre de van het erepodium. 'Het is het onbetwiste hoogtepunt van mijn carrière,' zei Stien Baas- Kaiser onomwonden. 'Ik heb jaren voor een gouden medaille gewerkt. Deze ontbrak nog. In Grenoble had het moeten gebeuren. Maar daar bleef ik door welke oorzaken ook on der de verwachtingen.' Stien Baas- Kaiser was verreweg de snelste rijd ster op de 3000 meter. Het verschil met de zeer verrassend als tweede geëindigde Amerikaanse Diane Ho lum bedroeg ruim 6'/2 seconde. Van af de eerste meters bouwde zij aan haar dit seizoen zeer nadrukkelijk nagestreefde triomf. Al direct bleef zij onder het schema van de Amerikaanse, die in de derde rit tot 4.58.67 was gekomen en daar mee een voor alle onbereikbare tijd had neergezet De aanvallen van Atje Keulen-Deelstra (4.59.91: goed voor brons, de tweede en de derde me daille in totaal voor de 33-jarige Friezin), Sippie Tigchelaar (5.0.67; goed voor een vierde plaats, een zeer sterk debuut) en alle anderen liepen erop stuk. Alleen Stien Baas-Kaiser dook er in de voorlaatste rit duide lijk onder. 'Het ging van begin af aan goed. Ik heb het eigenlijk niet echt moeilijk gehad. Pas de laatste twee ronden ging het wat minder.' De voorsprong van Stien Baas-Kaiser was toen echter al zo groot, dat het goud niet meer in gevaar kon ko men. BEKRONING De gouden bekroning van Stien Baas-Kaiser is zonder meer de be kroning van een lange grootse car rière. De bekroning ook van een juist uitgekiende seizoenopbouw. Bewust heeft Stien Baas-Kaiser dit seizoen voor een late top gekozen. In Deven ter, tijdens de nationale titelstrijd kwam zij al langzaam naar voren. Inzeil, het Europees kampioenschap, bevestigde de opgaande lijn hoewel de bekroning in de vorm van een me daille uitbleef en nu in Sapporo werd tenslotte de kroon op het werk gezet. Trainer-coach Gerard Maarse: 'Ik ben zelf ook enorm blij met deze resultaten hier van Stien. Goud en zilver. Het is het bewijs van de goud gekozen opbouw. Het is beter dan vier jaar geleden, toen zij in Greno ble niet verder kwam dan twee bron zen medailles en er in feite een gro ter favoriete was. Stien en ik hebben in het begin van dit seizoen wel mot met elkaar gehad, maar de verstand houding is een stuk beter geworden. Ik ben ook blij dat we de vervanging van Trijnie Rep door Stien Baas- Kaiser goed hebben gezeten. Trijnie was door haar prestaties tijdens het Nederlands kampioenschap de derde Nederlandse op deze 3000 meter. Maar zij voelde zich niet zeker, zij zelf ook vond dat Stien meer kan sen had. Ik ben blij, dat we de wissel hebben doorgevoerd. Dat Stien dus op haar sterkste afstand kon rijden. Die hele zaak is beslist geen oppep per voor Stien geweest, althans niet in principe. Misschien dat zij het wel als zodanig heeft opgevat en nu wil de bewijzen dat zij aanvankelijk ten onrechte was gepasseerd. Ikzelf vind, dat wanneer je topsport bedrijft je elkaar de waarheid moet kunnen zeggen en duidelijke afspraken moet kunnen maken. Dat je ook nadat een beslissing is genomen overleg moet Op de bevroren renbaan van St. Mo- ritz. Zwitserland, vinden wedstrijden plaats met speciaal beslagen paar den en jockeys er achter, die hetzij op ski's staan hetzij in een tot slede omgebouwde sulky zitten. Een dek zeil van paard tot man verhindert, dat de door het paard opgeworpen sneeuw in het gezicht van de jockey komt en het uitzicht belemmert. Radio 13.50- 14.00 u: hilv. 1: reportages en beschouwingen. Televisie 15.00- 16.00 u: ned. 1: herhaling 3000 m dames, ijshockey, vier- mans bob en slalom heren. 17.30 - 18.45 u: ned. 1: ijshockey, vlermans bob en slalom heren. Skiën 03.00-07.30 u: slalom heren 01.00 - 03.30 u: biathlon estafette heren. IJshockey 01.00-06.30 u: twee wedstrijden (o.a. Rusland-Tsjechoslowakije) Sluitingsceremonie 10.00 - 12.00 u. Radio 14.00- 14.30 u: hilv. 3: laatste re sultaten Olympische winterspe len en samenvatting sluitings ceremonie. Televisie 13.30-15.00 u: Ned. 1: ijshockey, slalom heren en sluitingscere monie. UTRECHT Atlete Mieke Sterk zal weer gekozen kunnen worden in de Nederlandse atletiekploeg. Het be stuur van de KNAU heeft besloten de eind oktober van vorig jaar genomen beleidsbeslissing Mieke Sterk uit te sluiten voor vertegenwoordigende ploegen en de Olympische selectie, met onmiddellijke ingang op te hef fen. Het bestuur van de KNAU kwam tot uitsluiting van Mieke Sterk naar aanleiding van publicaties en een ra dioprogramma. waarin zij o.m. de af vaardiging en de begeleiding van de Nederlandse atletiekploeg naar de Europese kampioenschappen in Hel sinki hekelde. Mieke Sterk heeft zich vanaf het begin verzet tegen de be slissing van het KNAU-bfestuur. Via D'66 kreeg zij de steun van mr. J. Nagtegaal die de KNAU o.m. dreigde met een kort geding. Na twee ge sprekken zijn de partijen nu tot overeenstemming gekomen. In een gezamenlijke verklaring zeggen het KNAU-bestuur en Mieke Sterk overeenstemming te hebben be reikt over de wijze waarop de be staande geschillen tot een oplossing kunnen worden gebracht. Beide par tijen zijn zich ervan bewust dat zij met betrekking tot de voorvallen in het verleden verschillende opvattin gen hebben, met name over de waar dering daarvan. In de verklaring zegt het bestuur van de Koninklijke Nederlandse At letiek Unie het recht te hebben in het openbaar via de daartoebeschikbaar staande kanalen van de KNAU en de publiciteitsmedia uiting te geven aan hun mening over geteurtenissen op het terrein van de atletiek. Beide partijen zijn van mening, dat de kri tiek op een zakelijke wijze behoort te geschieden, waarbij rekening dient te worden gehouden met de persoonlijke belangen van hen, die in de kritiek worden betrokken. #In Tilburg ls gisteravond een IJshockey- wedstrijd gespeeld voor de Coupe Interna- t'cnale tussen Tilburg Trappers en The Warriors uil Zwelbrücken. De Tllburger- wonnen, voor 1500 man publiek met 143 (5—0 4—2 7—1). TOPtlJD Op die 4.56, de toptijd van de in Grenoble met goud gekroonde Ans Schut (tijd was 4.56.2) vertrok ook Stien Baas-Kaiser. „Ik keek er in het begin wel wat tegenop. Diane Holum was tot 4.58 gekomen en alle andere waren op deze tijd kapot gegaan. Ook Tigchelaar en Atje Keulen-Deelstra. Maar als het dan eenmaal gaat, als je hoort dat je zo'n vier, vijf secon den onder je tijd zit, dan ga je er in geloven; dan ga je ontspannen rij den". Stiens 4.52.14 was behalve de snelste van de dag natuurlijk ook goed voor een nieuw Olympisch re cord. „Het bestempelt Stien eens te meer tot een groot kampioene", zegt Gerard Maarse dan ook. En: „Het is ook formidabel wat Atje Keulen- Deelstra hier in Sapporo heeft ge presteerd. Het is misschien voor haar een beetje een teleurstelling, dat zij op deze 3000 meter niet tot het goud is gekomen, zij had dit graag bereikt, want ook voor haar is Sapporo zo goed als zeker de laatste Olympiade. Maar aan de andere kant: Atje Keu len-Deelstra heeft in dit toernooi op geen enkele afstand gefaald. Zij heeft zelfs fantastisch gedraaid. Zij zat ie dere dag voorin en toonde zich ver reweg de beste klassementsrijdster". Atje zelf: „Het was misschien dan wel een afstand per dag, maar toch De uitslag van de 3000 meter dames was: Stien Baas-Kaiser (Ned) 4.52,14 (goud), 2 Diana Holum (VS) 4.58,67 (zilver), 3. Atje Keulen-Deelstra (Ned) 4.59,91 (brons), 4 Sip pie Tigchelaar (Ned) 5.01.67. 5 Nlna Statke- vltsj (Rus) 5.01.79. 6 Kapltollna Seregtna (Rus) 5.01,88. 7 Tuula Vilkas (Fin) 5.05.92, 8 Loedmllla Savroelina (Rus) 5.06,61. Bok Soon Kim (N-Korea) 5.07.03. 10 Pil Hwa Han (N-Korea) 5.07.24, 11 Slgrid Sundby (Noor) 5.07,76. 12 Satoml Koike (Jap) 5.09.21. 13 Ok Soon Kim (N-Korea) 5.09.69 .14 Sylvle Filipsson (Zv. 5.11,13, 15 Rosemarle Tau- pade! (O Did) 5.12,85. 16 Kaname Ide (Jap) 5.17,30, 17 Leah Poulos (VSt) 5.17,38, 18 Akllo A ruga (Jap) 5.22,60. 19 Sun Ok Chun (Z-Ko- rea> 5.24,27, 20 Klrsti Blermann (Noor) 5.26.21. De uitslag van de cross-country 5 x 150(1 meter 1 Rusland (Noekasjeva. Oloenina en Koelakova) 43.16.15 (goud). 2 Finland (Taka- lo. Kuntola en Kajosmaa) 49.19,37 (zilver), 3 Noorwegen (Aufles, Dahl, Moerdre Lam- medal) 49.51,49 (brons), 4. Wcst-Dultsland (Mirklas, Rothfuss, Endier) 50.25.61, 5 Oost Duitsland (Haupt. Fischer, Unger) 50.28,45, 6. Ts.lechoslowaklje (Bartosova, Slkolova, Clllerova) 51.16,16, 7 Polen 51.47,13, 8 Zwe den 51.51.34, 9. Japan 53.20.75, 10 Canada 53.37,32. SAPPORO De medatllestand na 31 on- derdelen op de Olympische Winterspelen is goud zilver brons Rusland 5 3 Oost-Dultsland 4 4 7 Zwitserland 4 3 2 Nederland 4 3 2 Amerika 3 1 West-Dultsland 3 1 1 Noorwegen 2 4 5 Italië I n Oostenrijk 1 2 2 Zweden 1 2 Japan Tsjech oslowakije 0 Polen 0 0 Finland 0 Frankrijk 0 1 2 Canada 0 1 0 zij de hoge verwachtingen voor mij geheel waargemaakt". Sippie Tigchelaar zelf: „Ik was wel erg nerveus. Ik geloof niet zozeer dat dit in mijn tijd tot uitdrukking is gekomen, ook al maakte ik in de eerste meters een misslag. Ik heb na het Nederlandse kampioenschap ei genlijk te weinig wedstrijden gehad. Deze 3000 meter was eigenlijk de eer ste. Dat is natuurlijk niet zo best. Ik heb de afgelopen dagen echter toch niet zo onder spanning gezeten. Dat kwam pan vandaag, vóór de start. Misschien dat daarom ook die misslag kwam; mijn schaats gleed weg. Ik heb het daarna wel redelijk kunnen opvangen, hoewel mijn tijd me gewoon wat tegenviel. Ik draaide misschien ook door de niet ideale omstandigheden hier minder dan anders. Tijdens de trainingen ging ik gewoon ook sneller; ging het beter ook. Ik kwam nu niet lekker in mijn slag. Dat viel een beetje tegen. Ik ben weggegaan op 4.56; de tijd die Ans Schut vier jaar geleden in Gre noble ^naakte. Maar het ging gewoon niet. ke verkeek je op het ijs. SAPPORO Tijdens de eerste twee heats van viermans bob hebben zich een drietal ongelukken voorge daan. De ploegen van Canada 1, Amerika 1 en Japan werden daardoor uitgeschakeld. Van de twaalf beman ningsleden werd er slechts één ge wond: de Amerikaan Jim iHickey. Bij het omslaan vhn de slee liep hij waarschijnlijk een gebroken rib op. wel vermoeiend. Je moest iedere dag tot het uiterste omdat het een me daille of niets was". Met tweemaal brons en eenmaal zilver keert Atje Keulen volgende week naar Neder land terug. Opmerkelijk was tenslot te vandaag opnieuw het tegenvallen van de Russinnen. Statkevitsj, win naar van de 3000 meter tijdens de Europese titelstrijd in Inzeil, kwam het verst. Met 5.01.79 werd zij achter Sippie Tigchelaar vijfde. Na twee races leidt overigens Zwit serland 1 voor Duitsland II. Duitsland 1 met o.a. Wolfgang Zimmerer, de winnaar van het goud in de tweeper soons bob, bezet de vierde plaats. De ceremonie protocolaire van de 3000 meter. Van links naar rechts de Amerikaanse Dianne Holum (zilver), Stien Baas-Kaiser (goud) en Atje Keulen-Deelstra (brons).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21