Arrestanten bomaanslagen vrijgelaten Stien trots met goud BEMIDDELAARS IN METAALCONFLICT SLEUTELEN VERDER Ieder jaar sterven een kwart miljoen dolfijnen Het Kwartet; (RITA) MET WIER; Enkele buien Geen extra geld voor bestrijding werkloosheid Waldheim wil Duitslanden snel in VN PTT-personeel niet schuldig aan afluisteren Weer mars in Ulster Noodtoestand in Perzië door zware sneeuwval Brieven al jaren onbeantwoord in la van ministerie Door toedoen mensheid Prijzen stegen met 0,6 pet. CPUNSBURGl Nieuwe Leicis e Courant Zaterdag 12 februari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" joofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. SAPPORO „Dit is het onbetwiste hoogtepunt in m'n carrière", merkte een dolgelukkige Stien Kaiser op, nadat ze op de Olympische Winterspelen de 3000 meter op glanzende wijze had gewonnen. Het ge beurde op een manier, die zelfs schaatsexperts niet meer voor mogelijk hadden geacht. Enkele weken geleden was de kritiek op de Delftse nog meedogenloos geweest. Zij zou te oud zijn voor topsport, wisten de in siders te melden. Maar Stien Kaiser, na haar huwelijk ook wel bekend als Stien Baas. nam revanche en stelde iedereen in het ongelijk. Zelfs coach Gerard Maarse kon het nauwelijks geloven. Met meer dan zes se conden voorsprong bewees de 34-jarige Stien als topsportvrouw nog niet te zijn uitgerangeerd. Ook de andere Nederlandse meisjes deden het op de 3000 meter uitstekend. Voor Atje Keulen-Deelstra was er opnieuw een bronzen medaille weggelegd, terwijl Sippie Tigchelaar juist iets te kort kwam vierde plaats om op het erepodium plaats te nemen. De mensen' geloven de ogen meer dan de oren. SENECA Ik heb op de honden gepast om wat extra's te verdienen Een depressiegebied boven de Noordzee en Schotland geeft dit weekeinde enkele buien maar ook opklaringen. Tijdelijk een krachtige tot harde zuidwesten wind. Een randstoring kan zon dag weer wat regen brengen en la ter bereikt ons iets koudere lucht uit het Poolgebied. Barometerstand: heden 10 uur 74 cm (986 millibar), dalend. Zon en maan 13 februari: zon op 9.01, onder 17.49; maan op 7.18, onder 15.59; 15 febr. N.M. 14 februari: zon op 7.59. onder 17.50; maan op 7.40, onder 17.25; 15 febr. N.M. Hoog water Hoog water, 13 februari: Rot terdam le getij 3.22, 2e getij 15.59; Scheveningen 2.02-14.19; Vlissingen 2.27-14.46; Haringvliet aan de Zeezijde 0.42-13.04. Hoog water, 14 februari: Rot terdam le getij 4.08, 2e getij 16.42; Scheveningen 2.51-15.05; Vlissingen 3.13-15.27; Haringvliet aan de Zeezijde 1.26-13.49. ROME (AP) De Italiaanse chris tendemocratische partij heeft gewei gerd toe te geven aan de veelgehoorde eis dat vervroegde verkiezingen moe ten worden uitgeschreven om een ein de te maken aan de politieke crisis in het land. Het zachte weer ten spijt, zullen de zonaanbidders toch nog tot 1 maart moeten wachten voordat zij op de Zandvoortse strandterrassen op hun wenken bediend kunnen worden. Er wordt intussen al hard gebouwd door de pachters om de paviljoens voor deze datum in gereedheid te brengen. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Voor de bestrijding van werkloosheid zal vermoedelijk geen extra geld beschikbaar worden gesteld. Dit valt af te leiden uit een opmerking van premier Biesheuvel gisterenavond dat de werkgelegen- heidsnota niet uitgaat van een infla toire financiering. De nota waarover het kabinet het gisteren in hoofdlijnen eens is gewor den. wordt begin volgende week ge publiceerd. De premier wilde slechts uiterst summier op de inhoud ingaan. Hij zei dat de nota zich in hoofdzaak zal richten op het noorden en dat rui me aandacht zal worden besteed aan de werkloosheid in de bouw. De opmerking dat de werkloosheid niet inflatoir zal worden gefinancierd sluit aan op mededelingen die mi nister Udink in de Eerste en Tweede Kamer heeft gedaan. De minister liet toen duidelijk blijken, dat er naast de maatregelen die de overheid reeds heeft genomen, weinig meer gedaan kan worden omdat de financiering dan inflatoir zal moeten geschieden. Volgens cle regering zou zo'n finan ciering druk uitoefenen op de loon- en prijsspiraal waardoor de werkge legenheidssituatie nog verder zou verslechteren. De premier wees er gisteravond op dat de opmerking van minister Boerma dat de werkloosheid over haar hoogtepunt heen is, slechts op een schatting berust, zo ook de ver wachting dat het jaargemiddelde van de werkloosheid zich op een niveau "van 115.000 zal bevinden. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM/ROTTERDAM De drie bemiddelaars in het CAO-conflict in de metaalindus trie hebben hun informatieve gesprekken met de betrokken vakbonden en werkgeversorgani saties gisteravond afgerond, na opnieuw de hele dag te hebben vergaderd. Evenals donderdag heeft het col lege van bemiddelaars (prof. dr. \V. Albeda, drs. Th. Coppes en R. Wijk- NEW YORK (Reuter) Kurt Waldheim, de nieuwe secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties is voor een spoedige toelating van beide Duitslanden tot de volkerenorganisa ties. Waldheim zei van mening te zijn dat snelle toelating van de Bondsre publiek en de DDR tot de VN in het belang is van de wereldgemeenschap. Hij verklaarde verder dat hij zich persoonlijk heeft ingezet bij het op lossen van problemen, die een deel name van de DDR aan de milieucon ferentie in Stockholm nog in de weg staan. Deze conferentie is voor juni aanstaande uitgeschreven. stra) vrijdag eerst zelf vergaderd om tot een voorlopige analyse van de verschillende standpunten te ko men. In cle voormiddag ontvingen de bemiddelaars een delegatie van de Industriebond-NVV, in de namiddag was het de beurt aan de vjjf con fessionele mctaalvakbonden. Gister avond had opnieuw een gesprek plaats met een delegatie van.de werk geversorganisaties in de metaalin dustrie. In al deze gesprekken kregen over blijvende vragen een antwoord en werd de bereidheid tot concessies, voor zover aanwezig, door alle bij het conflict betrokken partijen nader geconcretiseerd. Ook ditmaal werden na afloop van de informatieve be sprekingen geen concrete mededelin gen gedaan over de inhoud en ver loop ervan. Verwacht werd gisteravond dat werkgevers en alle betrokken vak bonden zich op zijn vroegst maandag met elkaar (in het bijzijn van de bemiddelaars overigens) om de tafel zullen scharen. Vanmorgen kwamen zowel de Industriebond-NVV als de Christelijke Metaalbedrij Csbcnd in met spoed belegde bondsraadsverga deringen bijeen om de situatie in de metaalindustrie en het verloop der bemiddelingspoging intern te bespre ken. Gistermiddag vergaderde de bondsraad van de Industriebond- NKV al. Overigens hebben de vakbonden laten weten zich desgewenst ook van daag voor verdere gesprekken ge reed te zullen houden. DEN HAAG PTT-personeel maakt zich niet schuldig aan af- of meeluisteren van interlokale en in ternationale telefoongesprekken. Voor zover er meegeluisterd wordt gaat het uitsluitend om de toetsing van de technische kwaliteit van de verbin dingen. Dit heeft minister Drees van Ver keer en waterstaat geantwoord op vragen van cle senator Zoutendijk (VVD). De minister zegt dat het luis teren niet gebeurt bij lokale gesprek ken. De werkzaamheden van het „in- luisteren" (van willekeurige gesprek ken) omvatten ongeveer een half pro mille van het totale aantal interlokale gesprekken. In de komende jaren zal het controle-luisteren worden terug gebracht tot een fractie van de huidi ge omvang. De minister is van oor deel dat geen ongewenste inbreuk op de privacy wordt gemaakt. Berger (DS'70) wenst in «rijnen in lonen en prijzen EDE Na de voorzitter en enkele voorl'eden van DS '70 heeft gister avond ook de fractieleider in de Tweede Kamer, de heer J. J. A. Ber ger, gepleit voor een ingrijpen van de regering in de lonen en prijzen. „Ik dreig heus niet met een kabinets crisis of niet het terugtrekken van ministers. Ik vraag ook niet een te rugkeer naar de geleide loonpolitiek van vóór 1959, ik vraag alleen meer inventiviteit en bereidheid oplossin een te zoeken voor de loon- en prijs- inflatie". zei de heer Berger op een vergadering van WD-jongeren in Ede. De heer Berger voorspelde de voor zitter van de KVP, dr. D. de Zeeuw dat wanneer deze zijn zin krijgt in zijn verlangen naar een „algemene volkspartij links van het midden" dit hem geen dertig maar vijftig procent van zijn aanhang zou kosten. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH De in verband met de bomaanslagen op de gas- stations in Ommen en Ravenstein donderdag aangehouden personen zijn weer vrijgelaten. De Bossche officier van justitie, mr. J. Booster, deelde gisteren mee, dat het om drie arrestanten ging. Hun nationa liteit wilde hij echter niet bekendmaken, evenmin als de plaats waar zij in hechtenis hebben gezeten en verhoord zijn. Het enige wat werd meegedeeld was ,dat de verdenkingen tegen de drie na verhoor en daarop aanslui tend onderzoek zijn komen te verval len. Haag zijn donderdag de aanslagen in Ravenstein en Ommen op de agenda geweest. Over de inhoud van de ge sprekken daarover zijn echter geen mededelihgen verstrekt. BELFAST (Reuter, UPI) De Noordierse Beweging voor de Burger rechten (NICRA) heeft voor morgen een nieuwe mars uitgeschreven. Deze mars, die door de Noordierse autoritei ten verboden is, wordt gehouden in het stadje Eniskillen, in het uiterste westen van Ulster. De organisatoren verwachten dat ruim 10.000 personen aan de mars zullen deelnemen. De NICRA ver wacht geen moeilijkheden omdat een confrontatie met het Britse leger zaL worden vermeden. Eniskillen, een stad met ongeveer 7000 inwoners, is overwegend rooms-katholiek. Het ligt in het graafschap Fermanagh, waar de werkloosheid bijzonder hoog is. In de buurt van Newry, waar afge lopen zondag is betoogd, zijn twee Britse militairen gedood. De auto, waarin zij zaten werd opgeblazen door een springlading, die vermoe delijk door de IRA op de rijweg was aangebracht. Omtrent de voortzetting van het onderzoek laten noch mr. Booster, noch de rijkspolitie iets los. In de eerste plaats omdat men daarmee de daders eventueel zou alarmeren, maar ook omdat men nieuwe acties vreest wanneer bekend zou worden gemaakt in welke richting men zoekt. Wél is bekend geworden, dat in Amsterdam enkele huiszoekingen zijn verricht. Deze zouden echter niets hebben opgeleverd. Ook de jacht op een Franse auto, die donderdag bij een benzinestation in Amsterdam- Noord met een lading trotyl was ge signaleerd, heeft niets opgeleverd. Intussen heeft de Amsterdamse recherche verklaard geen verband te zien tussen de bomaanslagen en de aanslagen, die vorig jaar in de hoofd stad zijn gepleegd. Zoals bekend, werd op 15 april met trotyl een aan slag gepleegd op het gebouw van de Russische handelsvertegenwoordiging in Amsterdam, waarbij grote schade werd aangericht, en tien personen verwondingen opliepen. Ook het kan toor van de Britse luchtvaartmaat schappij BEA. de vestiging van Lloyd's Bank Ltd. en het Italiaanse consulaat waren het mikpunt van aanslagen. Van geen van deze aansla gen heeft de politie tot nu toe de daders kunnen opsporen. Op de veertiendaagse vergadering van de procureurs-generaal in Den TEHERAN (AP) De Perzische premier Amir Abbes Hoveida heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd in het land in veriJBnd met bijzonder zware sneeuwval sinds het einde van januari. Reddingsploegen worden met heli copters van de luchtmacht en speciale treinen uitgezonden om te zoeken naar 4000 personen die worden ver mist. Volgens de officiële radio en televi sie wordt aangenomen, dat 4000 men sen in de gebieden Khoheen en Ta- kestan, ongeveer 180 kilometer ten westen van Teheran, met 2,5 meter sneeuw te kampen hebben. Ook is er nog geen verder nieuws over de 4000 mensen, die volgens krantenberichten, donderdag onder een sneeuwlaag van 5 meter zouden zijn bedolven in 14 dorpen in het zui den van het land. In Teheran en in delen van het noordwesten van het land scheen gis teren de zon, maar in andere delen van het land hield de zware sneeuw val aan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een bureaula op het.ministerie van onderwijs liggen honderd onbeantwoorde brieven daterend van voor 1968. In dezelfde la liggen ook nog 233 brieven uit de jaren 1969-'71 die eenzelfde lot ondergaan. De brieven zijn afkomstig van scholen voor mavo, havo, athe neum en gymnasium. Deze scho len vragen o m een vaklokaal voor een der musische vakken: tekenen, muziek, handenarbeid of handwerken. Deze gegevens zijn het resul taat van een school-enquête die gehouden is door de commissie musische vakken, die vanuit de desbetreffende lerarenorganisa ties is gevormd. De enquête is ge leraren. Ik geef op als nieuwe abonnee. Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal □maand. Mijn naam is: Adres: Ploats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map posrpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Het kabinet heeft gisteren het be sluit genomen over de beveiliging te gen sabotage van het aardgasleidin- gennet. Dit mede op grond van de gegevens die tot nu toe in het onder zoek naar de twee bomaanslagen be kend zijn geworden. Over de inhoud van de maatregelen wilde de heer Bicsheuvel niets vertellen. Van een correspondent DEN HAAG Van half december tot half januari zijn de prijzen van de gezinsconsumptie met 0.6 procent gestegen, zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek berekend. Prijsstijgingen werden onder meer vastgesteld voor brood, niet-alcohol- houdende dranken, vlees (vooral rundvlees), materialen en arbeid voor onderhoud van woningen, gas. elek triciteit, water, dagbladen, omroep- gidsen, benzine, telefoon en medische verzorging (met name de tarieven van ziekenhuisverpleging en kraam- verpleging). De wijzigingen in verschillende zie kenfondstarieven, die met terugwer kende kracht tot 1 januari 1972 zullen gelden, zijn in de nieuwe prijsindex cijfers nog niet verwerkt. Prijsdalingen werden geconstateerd voor groenten, eieren, kleding en schoeisel (uitverkoDen). Het prijsindexciifer werd door mi nister-nresident Biesheuvel „relatief gunstig" genoemd. Nu was de stijging 0.6 Drocent. Vorig jaar ianuari was er een stijging van 1 procent. Bree, conservator zoogdieren van het Zoölogisch museum van de Amsterdamse universiteit, vrij dag op de tweede dag van een internationaal symposium in Ud- del over dolfijnen. Tienduizenden dolfijnen blijken het slachtoffer te worden van de jacht op tonijn, doordat zij in voor die vissen bedoelde netten v-erstrikt raken. Het is vooral de mensheid die een enorme slachting aanricht onder de zoogdie ren, zoals dolfijnen, aldus Van Bree. De visrijkdom vermindert op een ont stellende manier doordat de stranden en zeeën vervuilen. „Als we de vis rijkdom van de Noordzee in 1945 op 1Ó0 stellen, staan we nu, anno 1972, op vier tot zes", aldus de conservator. De congressisten, geleerden uit alle delen van Europa en uit Amerika, hebben er in een resolutie bij een groot aantal regeringen op aangedron gen de zeezoogdieren te beschermen. Ook werd een eerste aanzet gegeven voor de oprichting van een Europese associatie van dolfijndeskundigen. In het voorlopig bestuur zitten dr. W. H. Dudok van Heel, conservator van het dolfinarium in Harderwijk, dr. W. Ge- walt uit Duisburg en dr. D. Taylor uit Groot-Britannië. BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als i' deze bon invult! UDDEL Jaarlijks vinden naar naar schatting een kwart miljoen dolfijnen de dood door toedoen van de mensheid, zoals vervuiling, visvangst, en onoor deelkundige behandeling in cir cussen. Dat zei drs. P. J. van I Véjutut/n ME.UBE.LE.NI VEILIG GEKOCHT 1 1BU DE VAKMAN Ook u kunt een MAP MET

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1