schaak T Zwitserland en Frankrijk F J I n: tel p I 4 A s L ly 1 i dialoog ;P T n PJ i v~\ B a Het middenrif roert zich BOEK - gespecialiseerd - BOEK 5nijden of niet ZATERDAG 12 FEBRUARI 1972 Dr bonc boek voor waai tijd huiz< ter harte gaat. zal dit kleine u gezil gaafje niet willen missen: E De episch aandoend gedicht over verbranding van schoolpaperasa door gymnasiasten aan het mi van Neuchatel. Het gegeven woi onbi direct al in klassiek-mythlsche toen geinterpreteerd. althans de kra< der beeldende taal wekt hevi De suggestie in die richting. Wie u't argeloos een verdediging van c mee dreigende ondergang van een gy Imm nasiumcultuur in leest. komt. d« versr de aantekening van de dichtei en 6' achterin het boekje bedrogen u® d dat neemt niet weg dat ook keen tekst zelf bij herhaald lezen weii 8en overlaat van een dergelijke j h®er' dachte. Niettemin, het eposje kan i der gelezen worden als een dapj wat dragen van verdriet om wat t zjJn schoonheid en cultuur dreigt vei ••"ee ren te raken niet in de zin j*®1" het gedicht inspeelt op de actu 11 teit van HBO-onderwijs, M< c moeth. middenschool etc., maar een verlies dat persoonlijk ervai is een ten diepste ondergaan wo als een gebrek aan „eerbied vi elkaar, dit simpelste, nog altijd bereikt en wenkende ncx tans", dat haar ideaal stelt in dialoog (tussen oud en jong. kl siek en modern etc.): Twee uur, klokken antwoordden elkaar, luidt niet voor niets de titel van mooie verhaal in fraaie taal. I Nu Ida Gerhardt, Kwatrijnen in wu.r dracht. Athenaeum-Polak V Gennep, Amsterdam 1971. 64 paderP f IS,-. Perk van Dwars tegen het tij van deze gen, den in schrijft Ida Gerhardt h desk voorname en klassieke poèi derb zoals o.m. blijken moge uit bund vanv als De slechtvalk en De ravenve echt< Haar werk mag zich sinds eni God tijd ook verheugen in toenemen van belangstelling: de herdruk van Ijof n: vengenoemde kwatrijnen la er ren bewijs van. Deze De kwatrijnen werden gesch waai ven in het tweede en derde jaar ken. de bevrijding, al weer enige Ihet geleden dus. De eerste druk ervken, verscheen in 1947, de tweede didem in 1948. De huidige editie Is wille derde, gewijzigde druk. Een aan Bi. kwatrijnen is vervangen door la rond re, die reeds gedeeltelijk gepulwaa: ceerd zijn. gene Binnen de beperking van l„wil kwatrijn bereikt Ida Gerhardt in waa: meeste gevallen een optimum awor< zeggingskracht; vorm en Inhoals vormen een duidelijke eenheid aan poëtische middelen worden i peet' zorg aangewend. In de kwatrijr is oi komt geen toevalligheid voor, zo licht ook in de wereld die zij aandach pi gadeslaat, geen toeval bestaat: dein duiding der dingen Is echter brui dat er van de lezer niet nog reëli verbeeldingskracht geëist won »>eig ofschoon duidelijk is dat Ida G leve hardt onverzettelijk en onverbld H lijk strijdt tegen de neergang *ch1 het leven dat door platvloersfpiiet bedreigd wordt. heel Om haar te proeven, diént li f?an als lezer te beschikken over „a tegt tant en dieplood". Loat dit „toc| ver tot meer noden: ma< Toen kwam het kind mij stamelisleu verhalen: „ik zag vannacht de de de zwanen dalen". En flulstertpiet ik: „voor de ochtend nog zag Ik Rj leeuwerik voedsel voor zijn brojver sel halen." RLIv Baa Het complete programma aan postzegels dat de Zwit serse Posterijen voor dit jaar bekend hebben gemaakt, om vat de vier gebruikelijke se ries, alsmede de uitgifte van Europazegels. In totaal 24 ze gels met een nominale waar de van zwfr. 10,50. Alleen daarom reeds een land waard om verzameld te worden. 17 Februari komt de eerste se rie. de voorjaarszegels, bestaande uit vier bijzondere postzegels aan de markt. ZIJ zijn gewijd aan: de Wegenwacht. 125 jaar spoorwegen, 50 Jaar radio-omroep en de 50e bijeenkomst in het vaderland van de in het buitenland wonende Zwit sers. Op 2 mei verschijnen de ge noemde Europazegels, dit jaar naar Fins ontwerp. De jaarlijkse Pro Pa- tria-zegels kunt u tegemoet zien op 1 juni. De afbeeldingen op de vier zegels zullen bestaan uit reproduc ties van archeologische vondsten uit verschillende perioden. De najaarsserie zal 21 septem ber verschijnen en omvat eveneens vier zegels, die gewijd zijn aan: bescherming burgerbevolking in dubbelformaat). de berg „Spannör- ter" als vervolg op de bestaande fraaie Alpenzegels, reddingsdienst per vliegtuig en milieuhygiëne. Op dezelfde dag komt ook een serie van vijf portretzegels in om loop. Herdacht worden: de beeld houwer Alberto Giacometti (19011966), de schrijver Charles Ferdinand Ramuz (18781947), de befaamde bouwmeester L de Cor- busier, eigenlijk geheten Charles, Edouard Jeanneret, (18871965). de natuurkundige Albert Einstein (1879—1955) en de componist van Zwitserse afkomst Arthur Honeg- qer (1892—1955). Tenslotte ver wachten we op 1 december de Pro Juventute-zegels. Als afbeeldingen liet men echter alleen voor dit jaar zijn keus op rozen vallen. Ter gelegenheid van twee lucht vaartjubilea komt 17 februari bo vendien een toeslagzegel uit ten bate van de vereniging Pro Aero. Ten aanzien van de aan Einstein gewijde regel las ik dat een ver zoek van de Duitse Posterijen de grote geleerde in de jaren 19611966 in de reeks „beroemde Duitsers" op te nemen, door de familie van Einstein geweigerd werd. Zwitserland, waar de geleer de geruime tijd heeft geleefd, on dervond blijkbaar geen moeilijkhe den. Dat het thema „vogels op post zegels" bijzonder populair is, blijkt uit de cijfers van verkochte Zwit serse Kinderzegels uit 1970 met af beeldingen van inheemse vogels. Van deze overigens ook bijzon der fraaie zegels werden een miljoen stuks meer verkocht dan in het voorgaande jaar. En het goe de doel vaarde er wel bij De Franse Posterijen zijn de vo rige maand al begonnen aan de afwikkeling van het uitgiftepro gramma voor 1972. In totaal kunt u voorlopig 35 zegels verwach ten en daarvan zullen er negen een extra bijdrage voor het Rode Kruis vragen. Deze toeslagzegels hebben tot onderwerp: de dag van de postzegel (1), beroemde persoon lijkheden (6) en de gebruikelijke Rode Kruiszegels in december (2). Van de overige 26 herdenkings- en andere zegels komen er vier in de serie kunstwerken op groot for maat, voorts drie. gewijd aan de historie van Frankrijk en de overi ge o.a. wegens de Olympische Winter- en Zomerspelen, de we reldkampioenschappen wielrennen, de Wereldgezondheidsdag, de Unie van PTT-bloeddonors enz. enz. Van de jaarlijkse Europazegels zal er een het algemeen aangenomen Fin se ontwerp dragen. Op de tweede zal de dom van Aken figureren. Zoals steeds'een aantrekkelijk pro gramma dat echter nog wel tot 40 zegels kan gaan uitlopen. Reeds zijn verschenen op 24 ja nuari in de kunstserie „studerende jonge vrouw" van J. H. Fragonard (17321806), 31 januari een her denkingszegel wegens het feit dat 200 jaar geleden de eilanden Cro- zet en Kerguelen in het Zuid-Pool gebied ontdekt werden en 7 fe bruari een zegel van 0.90, gewijd aan de heer H. J. J. Slavekoorde. Goudrelneutraat 125, Den Haag. Waarom Al wordt het zelden of nooit ge zegd of toegegeven, de simpele vraag „waarom" speelt in het ama teurschaken een grote rol. Waarom speelt mijn tegenstander die zet? Waarom gaf wit (of zwart) die par tij op? Vooral deze laatste vraag zal de amateur zich menigmaal stellen wanneer hij een partij van een grootmeester of een meester tieeft nagespeeld en hem aan het slot niet wordt „uitgelegd" waarom de tegenpartij zich gewonnen gaf. Wij overwegen maar het zal nog wel even duren eer wij zover zijn een serie opgaven te publi ceren, waarin alleen de slotstelling wordt getoond en de vraagstelling luidt: Waarom gaf wit (of zwart) de partij op? In de rubriek van deze week is opgave 2 zo'n „waarom"-geval. Een van het meer eenvoudige soort overigens. Waarom speelde wit 1. Pf5? Daar is nog wel achter te komen, dachten wij. Maar dan wordt het moeilijker: Was die zet 1. Pf5 een goede of een slechte zet? Of anders geformuleerd: Waarom liet zwart 1. Pf5 toe? Of, nog weer anders: Zou de zwart- speler de bedoelingen van wit niet doorzien hebben? De opgaven 1 en 3 zijn wat di recter, en daarom wellicht gemak kelijker te vinden. OPLOSSINGEN. Hieronder de oplotsin- Cn ven de opgaven uit de rubriek van 5 bruarl. (1) Wolf-Splelmann. De oplossing was Si /s i A 1 A i A 4 A i A A A a A I A A A A A A 4 A <5 4 4 'S' 4 u 1 een aardige combinatie. Hoe? Waarom speelde wit aan zet 1. Pf5? En was dit goed of slecht? Hoe ging het verder? i de heer A. Ivena, Frankenslag 68. Den Haag. Mooie bezetting De finalisten voor de strijd om de landstitel zijn bekend. Vorig Jaar plaatsten zich Sijbrands. Bergsma, Van der Sluis en Brons- tring. Hieraan worden toegevoegd Van Dijk, Hermelink, Toet Drost Jr. uit groep II van de halve finale en Wiersma, Holstvoogd, De Ruiter en D. de Jong uit groep I. In deze mooie bezetting missen wij van vorig jaar Varkevisser en Schotanus. Er zijn echter enige moeilijkheden gerezen. Frank Drost moest zich terugtrekken vanwege zijn examen. Hij wordt vervangen door Schotanus uit hoofde van een door het bondsbestuur genomen beslissing. Daarmede zijn wij ver moedelijk nog niet uit de proble men want Holstvoogd en Sijbrands zijn ook nog niet zeker van hun uitkomen. Als gevolg van ziekte en zich terugtrekken, waardoor Visser in het geheel niet kon spelen. Palmer een papieren nul kreeg en een aantal tegenstanders van W. Maertzdorf papleren overwinnin gen, heeft de halve finale niet het H. de Witt verloop gehad dat wij gewoon zijn. Verscheidene spelers ook bui ten de halve finale mankeert het aan een sterke wedstrijdmentaliteit. De indruk is voorts gewekt dat een speler zich wegens ziekte terugtrok toen hij geen kans op plaatsing meer maakte. Vooral tegen dit laatste euvel kan niet streng ge noeg worden opgetreden indien de bewijzen kunnen worden geleverd. Voor onze provincie zou het sneu zijn indien van de drie ge plaatsten Sijbrands, Holstvoogd en Toet twee niet van hun rech ten gebruik kunnen maken. Toet zorgt voor fris bloed in het hoog ste milieu. Van hem deze stand: (1) Zwart: 2. 3. 4. 6. 8, 11. 14. 15. 16. 19. 20. 25. 26. 35 Wit: 22. 23. 27. 28. 29. 32. 34. 36. 37. 38, 42. 43. 48. 49. Zwart speelde '39, waarna de afwikkeling met 2721 enz., daar- T. Sijbrands aan de Xle Olympische Winterspe len van Sapporo. Op 21 februari komen nog twee zegels met toeslag in omloop met afbeeldingen van Paul de Chome- dy. sieur de Maisonneuve (16121676), de man die Montreal in Canada stichtte en verdedigde en van Aristide Bergès (18331904), de ingenieur die electriciteit uit waterkracht opwek te. J. J. M. KIGGEN niet moeilijk te vinden: I. h3l Dxh3 (Zwart kèn niet anders) 2. Dxf3l! en rwart gaf het op, omdat wit na 2. T»f3 in 3 zetten mat geeft: 3. TcStl Lxc8 4. To8t Tf8 5. Txf8 mat. (2) Bogoljubov - Becker. Neen, zwart mag niet op b5 slaan, maar hij deed het toch en verloor als volgt: 1axb5? 2. Da3l en er volgt na 2Tfxf2 3. Df8/ 4. Txf8 mat. Zoekt U zelf eens uit wat er volgt na respectievelijk 1 Tbxf2, of 1. Tfxf2, of 1h5l Dat zijn dan nog drie extra opgaven! (3) Aljechln - Yates. Hier ging het als volgt: 1. Pd7! (Dreigt kwaliteitswinst door 2. Pf6+) 1. Kh8 2. Pf6! Tgf8 (Zwart mocht het paard niet slaan we gens 3. Th7 mat. Maar hoe gaat het nu verder?) 3. Txg7ll Txf6 4. Ke5II en nu gaf zwart het op. Onverschillig of zwart nu de anagevallen toren naar 18 terugtrekt, dan wel deze toren door Taf8 dekt, er volgt altijd mat In twee: 5. Th7t Kg8 6. Tcg7 mat. na 1117 voor zwart de witspeier een gewonnen afspel overliet. Toch moest hij in deze positie de zaken niet te licht opvatten, zoals blijkt uit deze door Toet aangegeven va riant: 38—33. 20—24; 29x20. 15x24; waarna verboden is 3429 wegens 35—40; 44x35. 812 29x20. 25—30: 35x13. 9x47; 20x9. 4x13. (2) Zwart: 4. 9. 12, 13, 14. 21. 22. 26. Wit 15. 23. 25. 30. 31. 36. 37. 49. Uit de negende partii van de Jumbomatch. 1319!; 25—20 of 14x34 23x3. 22—27!: 31x22. 34—40; 3x17, 21x12. (3) Zwart: 2. 3. 4. 9. 12. 14, 15. 16. 19. 24. Wit: 23. 28. 31. 33. 35. 38. 39. 40 .42. 43. Uit de zevende partij. 913; verhindert 3127 door 12-18; 23x12, 3-8. 12x3, 16—21 3x29. 21x45. Fraai. T Sijbrands De lichamelijk zwaar geteis terde Neil Young, die rugklach ten heeft en aan toevallen lijdt, heeft na het uitbrengen van Af ter the Goldrush (herfst '70) zijn publiek lang op zich laten wachten. Maar bjj heeft alles goed gemaakt met Harvest (Re prise 44131). Het filmportret dat Wtm van der Linden van Neil Young maakte en dat de vorige zomer door de VPRO werd uitgezon den, bracht de belangstellende op de hoogte van zulk schrij nend materiaal als A Man Needs A Maid. Heart Of Gold en Old Man, dat door Young „in gepaste eenzaamheid" ach ter de piano ten gehore werd gebracht. Maar ik althans had niet durven dromen dat deze beloftevolle gegevens ooit nog eens zo schitterend uitgewerkt op de plnat zouden verschijnen. Een en ander heeft natuurlijk te maken met het (wederom) uitgelezen ploegje begeleiders, dat Neil tijdens de onregelmati ge studio-sessies terzijde stond, en de wijze waarop zij door hem (en af en toe mede-produ cer Jack Nitzsche) werden gedi rigeerd. Sober en met een di rect doorstotende effectiviteit, dit in lichte tegenstelling tot bij voorbeeld After The Goldrush, dat ook wat de tekst betreft ondoorzichtiger overkwam. Hier liggen de zaken duide lijk, wordt behoudens enkele uitzonderingen het peil gehaald van Youngs tweede, Everybody Knows This Is Nowhere. Uitzon deringen zoals There's A World, waarin Jack Nitzsche het London Philharmonic Orchestra met een „soapoperaarrange- ment" op pad stuurde (in A Man etc. benadrukken de strij kers juist prachtig Youngs een zaamheid), en Are You Ready For The Country, dat van die zelfde Nitzsche een behoorlijk krukkige bottleneck-partij mee kreeg. Verder geen aanmerkingen. Slechts een zich roerend mid denrif en wat aandringende wa terlanders bij het luisteren naar zulke onwaarschijnlijk fraaie songs als Out On The Weekend (een autobiografisch aandoend verhaal rond het The ma „Eenzame Jongeman Zoekt Vriendin"), Harvest met indrin gende steel-figuren van Ben Keith die overigens de hele plaat door bijzonder inventieve, oorspronkelijke klanken uit zijn steelgitaar schuift, Heart Of Gold (Young doorploegt De Ze ven Zeeen op zoek naar een gouden hart. met vocale bij stand van James Taylor en Lin da Ronstedt). Alabama en Words, welke twee laatste num mers weer eens optimaal getui gen van Youngs karakteristiek primitief gitaargeschutter. Tussen Words en Alabama ligt dan nog (wat ongelukkig) ingeklemd een stukje live-mu- ziek: The Needle And The Da mage Done. Een breekbaar ge valletje (slechts Neil Young plus akoestische gitaar), dat door zijn plaatsing ten onrechte in de verdrukking komt; met mi- trailleurvuur voor en na valt het gewoon niet zo op. Maar goed, brand is erger, zullen we maar zeggen, de muziek wordt er niet minder om en het valt het geheel nog eens overziende dan ook te hopen dat het ver zamelde Amerikaanse medisch potentieel Neil Young pijlsnel van zijn lichamelijke ongemak ken zal weten te verlossen. Want immers: aan muziek als deze hebben we in de nog al tijd voortzeurende malaise een dusdanige behoefte, dat een bevrediging van één keer per anderhalf jaar wel zeer aan de magere kant is. Willem J. Martin Je kunt zien dat het mensenverzinsels zijn Mensen die bang zijn voor de veranderingen van nü, mogen bedenken dat veel van hetgeen voor geloofsuiting wordt versle ten, in feite een soort „adat" ss. Leest u maar mee: „Wij waren met negen kinde ren. Ónze ouders waren goede christelijke mensen. We moes ten. zo'n 55 jaar geleden, twee maal naar de kerk, twaalf uur naar de zondagsschool, even naar een oma of tante. We mochten op zondag wandelen, dat wel, maar als het slecht weer was. bleef je binnen. Een gezellig spel kwam zondags niet ter tafel. Meestal liep het dan uit op ruzie en huilen. Op maandagmorgen huppelden we weer vrolijk naar 6chool met een half centje stijf in je hand voor een griffel of toverbal. We wisten niet anders en verdiep ten ons er ook niet in", meldt een lezeres uit de bollenstreek. „Er was ook generlei voorlich ting. Toen ik achttien werd, kreeg ik er nog een broertje bij. Toen ik moeder iets wilde vra gen. werd ze kwaad: daar had ik me niet mee te bemoeien. Wij zijn nu oud: onze acht kin deren zijn heel wat soepeler en vrijer groot geworden. Je kunt haast niet met ze praten over God en Zijn dienst. Velen stap pen tegenwoordig zo makkelijk in de auto op zondag, een beet je ravotten in de bossen en de zondag is weer om. Hebben wij ze niet goed voorgeleefd? Heb ben ze werkelijk genoeg aan lu xe? Gelukkig hij die uitzicht heeft op het rijk dat komende is!" „Ik mocht op zondag niet met de flets naar de kerk. nu ga Ik per auto", zegt een lezeres uit Dubbeldam. Ik veroordeelde zelfs nog enkele jaren geleden mensen die per auto ter kerke gingen, dan moesten ze maar vroeger van huls gaan, was mijn commentaar. Maar.... toen had ik zelf nog geen auto. Ik dacht dat het te maken had met goed christen zijn. Voor 1900 gingen mensen die een rijtuig bezaten ermee naar de kerk. De Heer ziet het hart aan, de mens ziet wat voor ogen is." Een lezeres uit Rotterdam: „Wij behoorden tot de gerefor meerde gemeenten en mochten ook alleen maar naar de kerk en naar zondagsschool vroeger. Buiten spelen was er-niet bij, daar had je trouwens geen tijd voor, één uur lopen heen, twee uur In de kerk, een uur terug, 's Avonds van hetzelfde laken een pak. Van de preken weet ik niets meer, alleen dat je een doemwaardig mens was en dat er wat met je moest komen te gebeuren. Gebeurde er dan wat, dan moest |e plaats en uur kunnen noemen. Wat er moest gebeuren, weet ik nu nog niet. Ik ben naar de gereformeerde kerk overgegaan door mijn hu welijk. Daar heb ik tot heden geen spijt van gehad. Er wordt van schuld gesproken, maar ook van vergeving, anders is er geen uitzicht. In Zeeland zijn verschillende mensen in een in richting terechtgekomen door dio eenzijdige prekerij. Dan is het geen blijde boodschap meer. Nü denken ze er toch wel anders over, daaraan kan je zien dat het mensenverzin sels zijn!" Mevrouw N. B., Rotterdam: „In deze tijd ontkomen we niet aan veranderingen zowel in de kerk, het gezin als ons per soonlijk leven. Het Kruis van Christus blijft te midden van alle veranderingen echter onveran derd. Als we op de weg zijn die daarheen leidt, hoe moeilijk soms, dan kunnen we toch al die veranderingen wel aan, en zo met onze tijd meegaan." De heer Van Veen uit Was senaar: We leven als in de tijd van het Romeinse Rijk, dat ten onder ging aan brood en spe- len. Terug tot de wet en de getuigenis, en zo niet. dan zal het volk geen toekomst heb ben." „Wie zondags in het geloof gesterkt wordt, kan weer met volle moed verder gaan", er vaart mevrouw J. van Z., Alphen aan den Rijn. Neem de ge spreksgroepen, er is een vrij heid van spreken als nooit te voren. Maar Is men tevreden? Ook wat de politiek betreft is er veel veranderd, naar dat zo uitkomt springt men van de éne naar de andere partij. Het lijkt wel of de Heilige Geest ons verlaat en het geloof bloeit in landen waar je het niet ver wacht had. Is het kind In zijn geloof niet rijker dan de man, die zoekt en wroet?" Mevrouw Fontijn: „Toen mijn moeder vijf jaar geleden haar geheugen verloor, heb ik mijn haar pas kort laten knippen. Graag had ik dat jaren geleden al gedaan maar ik liet het om moeder geen verdriet te doen. Van huis uit moest ons haar lang zijn, dat zou in de bijbel staan. Er staat bij dat het haar tot deksel gegeven is. Als je over de zestig bent, is het fijn om keurig op tijd geknipt en gekapt te worden, het houdt je jong. Gelukkig heb ik dat nog ingezien". Mevrouw Meerman dankt de heer Rijnsdorp voor zijn artikel over Verwondering: „Wat een gezeur over Kultert en Genesis. Duurde de scheppingsdag 24 uur of 'eeuwen? Het doet er toch helemaal niet toel Dank zij televisie mogen wij de geweldi ge natuurwonderen bezien. Als Ik de schepping zie dan denk ik ook aan de astronauten op de maan en de bijna onvoorstelba re afstanden naar Mars. Dan groeit de bewondering voor de Schepper; hoe groot zijt Gij! Xenofon, tocht van de tiendui zend, vertaald door Gerard Kool schijn en Tjit Reinsma; Caesar, Gallische oorlog, vertaald door mevr. drs. F. van Katwijk-Knapp; Aristofanes, de Kikkers en De Wolken, vertaald door mevr. drs. M d'Hane-Scheltema. Uitgegeven door Fibula-Van Dishoeck in Bus- sum; per boek ongeveer 200 pag, f 19,90. Fibula-Van Dishoeck is een serie vertalingen van klassieke klassie ken gestart, die niet alleen gymna siasten vreugde zal verschaffen, maar meer nog oudleerlingen die, toen ze de school verlieten, toch wel het idee hadden, dat ze voor lopig niets van Caesar, Aristofa nes, Xenofon en al die andere leerstof meer zouden inzien. Het moeizaam leren omgaan met deze klassieke teksten heeft niet elke gymnasiast hongerig gemaakt naar nog meer klassieks. Dat lag heus niet altijd aan de leraren klassieke talen, maar meer nog aan de vaak vervelende beschrijvingen van veldslagen, krijgstochten, gevech ten en ga zo maar door. Als je eenmaal zo ver was, dat er wat leukers gelezen werd, had je toch maar alle parasangen van Xenofon en de droge beschrijvingen van Caesar achter de rug. De vertalingen die nu zijn uitge komen, kunnen veel oudleerlingen van hun weerzin tegen die jeugd trauma's genezen. De boeken zien er goed uit, zijn versierd met teke ningen, landkaarten en foto's die de geschiedenissen een stuk dich terbij halen, (al herinner ik me de fantasierijke prenten van Jangs bij Livius ook wel) Je kunt nu zien, waar al die legers maar aan het vechten waren en welke lange af standen afgelegd werden voordat de vijand bevochten kon worden. En als je nu die verhalen weer leest, blijkt het allemaal stukken boeiender dan indertijd toen het regel voor regel en woord voor woord moest. Waar zijn we toen toch bang voor geweest. Hetzelfde geldt voor de toneel stukken. Die zijn volgens mij min der leesbaar dan de krijgsbeschrij- vingen, maar dat kan ook wel er aan liggen, dat toneelteksten altijd wat moeilijker te lezen zijn dan reisverslagen. Alles bijelkaar zijn deze vertalin gen in ieder geval goed Neder lands geworden. Of de vertalingen altijd goed uit het Latijn of Grieks vertaald zijn, kan ik ternauwernood beoordelen. Wel heb ik gelezen dat een oudleraar van de vertalers van Xenofon ze nu nog, achteraf een voldoende voor hun vertaling heeft gegeven, omdat zijns inziens de vertaling de inhoud van de Griekse tekst juist weergaf. Voor de rest kunnen die leerlin gen die nog Caesar en Xenofon moeten lezen opgelucht vaststellen dat het tijdperk voorbij is, dat ze met enge Duitse vertalingen met erg kleine lettertjes op hun schoot nog iets van hun eigen vertaling moesten zien te maken. De Fibula Klassieke reeks is, ook van een redelijke afstand, behoorlijk duide lijk te lezen. A.H. Ida Gerhardt. Twee uur. De klok ken antwoordden elkaar. Athe naeum-Polak Van Gennep. Am sterdam 1971. 15 pag., f 4,50. Wie de poëzie van Ida Gerhardt Het vraagstuk snijden of niet zal de spelers altijd blijven bezighouden. Hoewel er toch wel duidelijke regels voor bestaan, wijst de praktijk telkens op bestaande uitzonderingen. De verdeling is Immers meer dan eens zo danig dat zelfs bestaande regels geen op geld doen. Daarom verloopt het afspelen van een contract, waarin niet behoeft te worden gesneden, veelal plezieriger. Ook al kan men dan weer voor andere verrassingen worden geplaatst. Dan blijft nog over dat soort spel waarin moet worden gesneden om aan het benodig de aantal slagen te komen en wat men maar al te graag wil voorkomen om niet te consta teren dat het contract één down gaat, omdat die beslissende kaart natuurlijk weer ver- keerd zit. Wanneer men in zulke gevallen een andere speelwijze weet te bedenken, dan is die zeker aan te bevelen B 6 3 AHB652 AV62 A H 8 5 3 2 V10 O V84 «f» 109 Noord speelde na een 1 ^-opening van Zuid. Noord mist twee hartenslagen, als mede de verkeerd zittende «f» H. Oost heeft Correspondentie aan de heer B. I. Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam verschillende uitkomsten (maar niet In klavl ren). Na C? 2 voor de aas en de vijf voor 4 heer is het spel gemaakt. Noord kan twj klaveren kwijt op A en H, slaat A kan de tweede klaveren van Zuid afgooi op 9B. V kan dan worden afgetroefd. Na de uitkomst V voor de aas verdwij bij Noord een harten. De troeven word verwijderd, waarna C? B wordt afgegooid H. Daarna +A en een kleintje voor heer. waarna V andermaal een slag won Kiest Oost de uitkomst in troef, dan vo hetzelfde afspel (twee hartens weg op en H). Een laatste mogelijkheid is hart l161 voor de aas en klaveren terug. Ook dan mc ygnc Noord de aas zetten, waarna hij op dezelf <jer wijze als hiervoor V kan vrijmaken. Iljke sind PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORDPUZZEL OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. os, 3. paar, 7. orde, lO.opa, 12. slenter, 15. mare, 17. mee, 18. do, 19. TEE, 20. tel, 22. lom. 23. min, 24. at, 26. regel, 28. O.E., 29. gram, 31. tater. 33. te, 34. pon, 36. Ao, 37. doris. 440. tier 42. Se, 43. manen, 445. st, 46. bot 47. gem, 48. neg, 550. aak, 51. An, S3, rat. 55. lakt, 57. parodie, 60. set, 61. para, 62. eppe, 63. la. VERT. 1. oom, 2. spatie. 4. as, 5.alm 6. reet, 7. Ot, 8. rem, 8. Dr. 11. aren, 13. Neer. 14. gom, 16. Ee, 18. dole, 21. lea, 22. Leto, 23. moed 24. ar, 25.tap, 27. gaar, 29. gein, 30. mot, 32. roet. 33. tram, 35. nis, 38. omen, 39. ten, 441. et, 442. tokkel. 44. Nero, 46. baas. 47. gat, 49. gade, 50. al, 52. kar, 54. tip, 56. sta, 57. pa, 58. ra, 59. e.p. Horizontaal. 1. rivier in Rusland, 3. oorspronkelijk vernuft, 7. eter, 10. aardrijkskundige aanduiding. 11. bedekking van een gebouw, bouwland, 14. scheik. element, 15. Myth, figuur. dooi len kom ken D ben ren. ken, ke jhebl hun dezi skt Mer ond Ik pasgang van mis1 paard, 20. plaats op Ameland, 21 verzoek, 23. scheepstouw, 24. jonge naam, 25. Spaans paard. 27. telwoord, 29. dreef, 31. durf, 33. lidwoi ^an; 34. voormiddag (afk. Lat.), 35. Royal Licence (afk.), 36. landbouwwerkt 37. putemmertje, 39. overschot, 41. gebogen been. 43. plaats in N.H. toel zijtak Rijn, 47. snijwerktuig, 49. bedrag, 50. kweekgras (7.N.), 51k fleh hamer, 53. kleine huidopening, 55. koning van Basan, 56. voor, 58 vc f®*1 tuig, 59. scheik. element, 60. muzieknoot, 61. koren, 62. onderricht. Verticaal. 1. familielid, 2. kruk aan de buitenkant van een deur, brandstof, 4. maanstand, 5. dat Is (afk. Lat.), 6. loot. 8. dun opger '"gt wafeltje. 9. watering, 11. halsdoek, 13. wig, 16. part, 17. kippenloop, smart, 21. mand. 22. water In Utrecht, 24. elk, 25. eetketeltje, 26 h( ten bouwwerk, 28. spijker, 30. vaartuig, 32. priem, 37. bijb. figuur, 38. so der 39. vertragingstoestel. 40. welige was, 42. volkomen ontwikkeld insi afid 44. paard, 46. zijtak Aller, 48. verlegen, 50. duw. 51. bedekt bloeiei plant. 52. bar. 53. herdersgod, 54. vordering. 57. oude rekening (afk.), volksnaam van de kauw. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag forr ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „PUZZ ger OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f5. °P ste

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14