STROOMR ANTSOENERIN G ONTWRICHT ENGELAND WASHINGTON: MEER ACTIE TEGEN HANOI Massa-hysterie rond Baader-Meinhof groep Golf van arrestaties in Tsjeclioslowakije „Kwart miljoen Chinese intellectuelen gevlucht** Giscard verdedigt de Franse fiscus V akbondsleider in Portugal veroordeeld Afrikanen vrezen verbod van ANC door Ian Smith ZATERDAG 12 FEBRUARI 1972 LONDEN (DPA, Reuter) Een nog drastischer rantsoene- ring van de elektriciteit dreigt iet leven in Engeland volledig te jntwrichten. Vier van de 69 electriciteitscentra- es zijn helemaal uitgevallen door ge- irek aan steenkool, die als brandstof vordt gebruikt voor het opwekken i-an stroom. 65 andere centrales wer- ien met verminderde capaciteit. De ;entrale Electriciteitsraad heeft ge- vaarschuwd dat de toestand 'steeds ilechter' wordt en dat het mogelijk is at zelfs aan de beperkte stroomle- •eranties niet meer kan worden vol- laan. Miljoenen Engelsen hebben gister - ichtend bij kaarslicht ontbeten. Het rerkeer in Londen raakte in grote vanorde omdat de verkeerslichten liet werkten. Meer dan 100 mensen westen uit liften worden bevrijd, oen deze installaties stilvielen door en plotselinge electriciteitsstop. De Britse regering heeft gisteren log drastischer maatregelen genomen im een volledige ineenstorting van de troomvoorziening te voorkomen. John davis, de Britse minister van andel en industrie heeft het Lager- luis meegedeeld dat alle bedrijven net een verbruik tot 100 kilowatt per mr nog maar drie dagen per week troom mogen gebruiken. Grotere be kijven moeten hun verbruik met 50 irocent verminderen. Met ingang van vandaag mogen estaurants, kantoren, winkels en in- tellingen voor sport en ontspanning mn electrische verwarming niet neer gebruiken. Sportterreinen mo len niet meer verlicht worden. Zes uur Verschillende delen van Engeland, chotland, Wales en Ulster zullen eurtelings slechts zes uur per dag an stroom worden voorzien. Minister lavis heeft de bevoking opgeroepen iiinig met electriciteit te zijn en maar een kamer tegelijk electrisch te verwarmen. Door de stroomrantsoenering zullen talloze bedrijven hun produktie moe ten verminderen of zelfs stopzetten. Gevreesd wordt dat de omvangrijke werkloosheid (thans meer dan 1 mil joen personen) verder zal toenemen. Verwacht wordt dat duizenden, mis schien miljoenen Engelsen in elk ge val tijdelijk zonder werk zullen ko men door bedrijfssluitingen en ar- In het Londense warenhuis Bar ker in Kensington High Street werd de cake gisteren bij kaarslicht ver kocht. Door de elektriciteitsdistribu tie viel het licht plotseling uit. beidstijdverkortingen. Britse ambte naren schatten dat 20.000 tot 35.000 bedrijven ernstig nadeel zullen on dervinden van de rantsoenering. Oppositieleider Harold Wilson heeft verklaard dat door de stroomrantsoe nering thans sprake is van de ern stigste ontwrichting van de industrie sedert 1947. Staking PRAAG (Reuter) In Tsje- hoslowakije worden momenteel ip grote schaal aanhangers van lud-partijleider Alexander Doeb- sek gearresteerd. Het regime an Goestaw Hoesak heeft het joral op de intellectuelen ge- unt. Zij verdwijnen in steeds •otere aantalen achter de tralies en niemand die meer iets van en hoort. Er gaan in Praag ardnekkige geruchten dat er innenkort een serie processen al beginnen tegen de mensen ie samen met Doebtsek in 1968 ïbben geprobeerd „een soeia- sme met een menselijk gezicht" Tsjechoslowakije te doen 'gevieren. De arrestaties en de voorbereiding Dor processen zouden niet de onver- felde instepiming hebben van Hoe- Ie. Maar onder druk van Moskou lUden de partijleiders, die in 1968 ibben gecollaboreerd met de Russen, et succas aandringen op een harder itreden tegen de zogenaamde con- a-revolutionairen, die nog steeds de nkbeelden van Doebtsek zouden opageren. Omdat er officieel niets over de ar- staties bekend wordt gemaakt, staat niet vast hoeveel mensen de laatste tijd zijn opgepakt, maar waarnemers geloven dat het er zeker driehonderd zijn. Enkelen zijn sinds de arrestatie- golf in november vorig jaar begon weer vrijgelaten, maar de meesten zitten al weken vast, zonder dat zij formeel in staat van beschuldiging zijn gesteld. Paclunan PARIJS (Reuter) De Franse mi- iter van Financiën, Valery Giscard Istaing, heeft donderdagavond in politieke schandaal over de belas- ibetaling door premier Chaban- las de tegenaanval van de rege- geopend. De minister verscheen op eigen :oek in een tv-interview-program- naar aanleiding van de medede len van het links-satirische week- d Le Canard Enchainé, dat Cha- i-Delmas als voorzitter van de Na- Ie Vergadering (parlement) vier achtereen geen belasting heeft ?n te betalen. Het blad drukte !r illustratie zijn aanslagbiljetten af. :ard d'Estaing verklaarde dat er steeds zoiets als ambtsgeheim be id, en waarschuwde voor een si- le waarin Fransen eikaars brie- gaan openen, rechters in het ïbaar mededelingen gaan doen besloten zittingen, en artsen be- end gaan maken wat zij hun patiën- n hebben voorgeschreven. Er was ölgens hem sprake van een felle po- lieke campagne waarin men over de hreef ging. Technische belastingkwesties vorm en overigens de hoofdmoot van het terview, en de naam van de pre- ier werd niet een keer genoemd. Giscard d'Estaing verdedigde voor- 1 het door hemzelf in 1965 ingevoer- i 'avoir fiscal'-systeem, dat voorziet belastingaftrek op dividenduitke- ngen om de investeringen te stimu- ren. Daar zou Chaban-Delmas juist an hebbien geprofiteerd. De linkse 'Positie heeft felle kritiek op dit on- rdeel van de belastingheffing. Vol- ns haar bezorgt het de rijken een :tra voordeel. Minister Giscard Estaing verklaarde dat hij een SG-rapport heeft ontvangen dat lelijke uitbreiding van dit systeem de hele Europese Gemeenschap "nijdt Ter verdediging van het ise belastingstelsel als geheel, zei minister dat de Fransen maar half 2l inkomstenbelasting betalen als Westduitsers of de Britten. Onder de gearresteerden zijn Milan Hoebl, oud-rector van de kaderschool van de partij, Jiri Hochman, oud-re dacteur van de krant Reporter, Karei Kyncl, oud-televisiecommentator en de schaakgrootmeester Loedek Pack man. Een aanwijzing dat er processen worden voorbereid zijn de talloze huiszoekingen die uitgevoerd worden. De geheime politie is vooral geïnteresseerd in belastend materiaal. Diplomaten en journalisten uit het Westen ontdekken steeds regelmati ger, dat ze geschaduwd worden. Een aanklacht die het in Oosteuropese landen altijd goed doet, is dat de ver dachten geheime contacten onderhiel den met Westerse agenten en provo cateurs. De gearresteerden zouden zich ver der onder meer „schuldig" hebben gemaakt aan het uitgeven van een illegaal tijdschrift, dat vorig jaar een poosje in Tsjechoslowakije heeft ge circuleerd, zij zouden de bevolking hebben aangezet te demonstreren op de ..verjaardagen" van de Russische overval en de mensen hebben opge roepen de stembiljetten ongeldig te maken tijdens de vorig jaar gehouden verkiezingen. De stroombeperking is gelast op basis van de eerder deze week afge kondigde noodtoestand, die de rege ring verreikende bevoegdheden ver schaft om op diverse terreinen in te grijpen. De noodtoestand is het ge volg van een vijf weken durende sta king van Britse mijnwerkers. Daar door is de kolenproduktie gestag neerd, de kolenvoorraad inmiddels al met 50 procent geslonken, en de pro duktie van stroom in de knel geko men. Hoewel diverse electriciteitscen- trales al op kernenergie, olie en aard gas werken, is de steenkool als ener- terst belangryk. Daar komt nog bij giebron in Engeland nog steeds ui- dat in het Verenigd Koninkrijk nog op grote schaal steenkool wordt ge bruikt om de huizen te verwarmen. LISSABON (AP) Een bijzondere rechtbank heeft gisteren in Lissabon de 38-jarige Daniel Cabrita, de afge zette president van de Portugese vak bond van bankemployees, en vier anderen veroordeeld tot gevangenis straffen lopend van twee jaar tot 14 maanden, nadat zij waren schuldig bevonden aan subversieve activiteiten. De arrestatie van Cabrita veroor zaakte vorig jaar juni botsingen tus sen de politie en ledert van de vak bond, die protesteerden tegen zijn ontslag. Demonstraties in Lissabon en Oporto leidden tot het ontslag van Cabrita en de tijdelijke sluiting van de vakbondskantoren. Wellicht zware bombardementen SAIGÓN. WASHINGTON (Reuter, AP, UPI) ïn Washing ton wordt thans ernstig reke ning gehouden met de mogelijk heid van geconcentreerde bom aanvallen op Noord-Vietnam. Functionarissen van het Penta gon lieten gisteren weten, dat tot de bombardementen zal worden overgegaan, als daartoe de nood zaak zal worden gevoeld. Zij houden er rekening mee. dat Viet Cong-strijders en Noordvietna- mezen later deze maand, als Nixon China bezoekt, een groot offensief zullen ontketenen in het Centrale Hoogland van Zuid-Vietnam of in de vijf Zuidvietnamese provincies, die grenzen aan de gedemilitariseerde zo ne. Amerikaanse bommenwerpers heb ben gisteren de zwaarste aanvallen in zes maanden uitgevoerd op vermoe delijke stellingen van de Viet Cong in het centrale hoogland, zo deelde het Amerikaanse oppercommando in Sai gon gisteren mee. In totaal werden tachtig aanvallen uitgevoerd. Bij een van deze aanvallen op een bunker complex in de provincie Kontoem zouden 25 Noordvietnamezen zijn ge dood. De Amerikaanse luchtmacht in en bij Vietnam is, zoals bekend, de afgelopen dagen bijna verdubbeld om rekening te houden met het mogelijke offensief van de Viet Cong en Noord vietnamezen. Eenheden van de Vièt Cong hebben gisteren kennelijk in een poging om hoofdweg nr 1 de belangrijkste verkeersweg van. Zuid-Vietnam af te snijden, twee Amerikaanse kon vooien in een hinderlaag gelokt. Een bataljon Noordvietnamese troepen heeft op honderdtwintig km ten noor den van Toej Hoa een regeringspost omsingeld en aangevallen, waarna hevige gevechten ontstonden. Te hulp geschoten Zuidvietnamese eenheden hebben de aanvaller, volgens Saigon, met Amerikaanse luchtsteun verdre ven. Conferentie De grote anti-oorlogsconferentie, die Nixons Vietnam-politiek aan de kaak wil stellen een week voordat hij naar Peking vertrekt, is gisteren in Versailles begonnen te midden van Amerikaanse dreigementen de Parijse vredesbesprekingen voor onbepaalde tijd af te breken. Meer dan duizend gedelegeerden uit tachtig landen, waaronder de VS, Rusland, Japan, en Zweden, wonen de driedaagse bijeen komst bij, die wordt georganiseerd door de conferentie van Stockholm over Vietnam en 48 linkse Franse or ganisaties. China is niet vertegen woordigd. De Zweed Svenstrom, voorzitter van de Conferentie van Stockholm, opende het congres met een krachtige veroordeling van d e Amerikaanse dreigementen om de Parijse bespre kingen te staken. Hij prees de Franse regering niet te zijn bezweken onder de Amerikaanse druk om de confe rentie in Versailles op twaalf kilo meter van Parijs te vertreden. Amerika heeft Parijs herhaaldelijk laten weten, dat de conferentie in Versailles onverenigbaar is met de neutrale sfeer, die de Parijse vredes besprekingen dient te omgeven. SALISBURY (Reuter) De leiders van het ANC, de Afri kaanse Nationale Raad, in Rho- desië hebben gisteren de rege ring van premier Ian Smith be schuldigd van Gestapo-metho- den en de vrees uitgesproken dat hun organisatie spoedig ver boden zal worden. De ANC heeft deze verklaring uit gegeven als reactie op de persconfe rentie die Smith eergisteren gaf, tij dens welke hij de ANC ervan be schuldigde contacten te onderhouden met terroristische organisaties in het buitenland. De ANC daagt Smith uit bewijzen te leveren, dat het geld van in Rhodesië verboden organisaties heeft gekregen en dat de Raad, zoals Smith zei, de Afrikanen in Rhodesië zo intimideert, dat ze tegen hun zin nee zeggen tegen het akkoord dat Smith met Londen heeft gesloten. Deze laatste beschuldiging van Smith heeft de gezaghebbende Times in Londen geïnspireerd tot een hoofd artikel onder de kop: Wie intimideert er nu eigenlijk in Rhodesië? Het blad wijst erop dat Smith al vijf jaar gele den de noodtoestand heeft afgekon digd, dat hij de Afrikaanse leiders in interneringskampen heeft opgesloten en dat hij tijdens het bezoek van de commissie-Pearce oud-premier Gar field Todd en diens dochter liet op sluiten. Bovendien, aldus het blad, is het niet erg geloofwaardig dat de mensen van ANC er in een paar we ken in geslaagd zouden zijn de hele Afrikaanse bevolking zo onder druk te zetten dat ze geen ja meer durven te zeggen tegen de voorstellen van het akkoord. De Afrikaanse Nationale Raad heeft maar heel beperkte bewe gingsvrijheid en kon op tal van plaatsen niet vergaderen wegens de tegenwerking van de autoriteiten. De ANC daagt Smith ook uit de honderden mensen die nu zonder vorm van proces in kampen en ge vangenissen worden vastgehouden te berechten, als hij er zo zeker van is dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan „illegale activiteiten". Breznjew door Jaap den Boef Als men louter zou afgaan op wat de Westduitse dag- en weekbladen de laatste tijd bezighoudt, zou men licht tof de conclusie kunnen komen, dat bij onze oosterburen een „burgeroorlog" op uitbreken staat. Directe aanleiding tot berichten en beschouwingen, die er niet om liegen, is de manier waarop de Duitse schrij ver Heinrich Böll zich in het weekblad Der Spiegel heeft uit gelaten over de hysterie, waar toe de vervolging van de met veel mysterie omgeven Baader- Meinhof-groep heeft geleid. Böll, die als schrijver zijn emo ties de vrije loop liet, heeft het ge weten. De man die een eind dacht te maken aan een heksenjacht, en voorstelde, de leden van de ver volgde groep een vrijgeleide te ge ven om zich voor de rechter te kunnen verantwoorden, wordt nu zelf uitgemaakt voor een salon anarchist. De Baader-Meinhof-groep. waar alles om draait, bestaat uit een aantal revolutionaire „jongeren", van wie Ulrike Meinhof en An dreas Baader de bekendsten zijn. Aanvankelijk brachten zij hun te gen de „kapitalistische uitbuitings maatschappij" gerichte denkbeel den in woord en geschrift aan de man. Niet zonder succes. Hierin kwam verandering, nadat Andreas Baader in de gevangenis was geraakt, omdat hij betrokken zou zijn geweest bij het in brand steken van een warenhuis in Frankfort (schade meer dan twee miljoen mark). Een groep onder lei ding van Ulrike Meinhof besloot hem te bevrijden, hetgeen op 14 mei 1970 gebeurde, met gebruikma king van geweld: er viel een dode. Sindsdien is de groep, die naar Baader en Meinhof werd genoemd, voortvluchtig. Zij heeft zich volgens gerechtelijke autoriteiten schuldig gemaakt aan brandstichting, bank overvallen, autodiefstallen, het ver valsen van passen en andere offi ciële papieren, illegaal wapenbezit, het beramen van ontvoeringsplan nen, poging tot moord of doodslag. Dit alles moet bewezen worden en Heinrich Böll wees er terecht op, dat in een vrije samenleving iedere verdachte onschuldig is, ten zij het tegendeel wordt bewezen. Voorzover bekend bestaat de groep nog slechts uit zes leden: Baader, Meinhof, Holger Meins, Manfred Grashof en een tweede vrouwelijk lid, Gudrun Ensslin. Zij zouden al len betrokken zijn geweest bij mis daden, die aan de groep worden toegeschreven. De groep wordt door de West duitse politie blijkbaar als vogelvrij beschouwd. Deze politie staat er om bekend, dat zij snel naar een wa pen grijpt als zij een verdachte auto heeft gezien en tevergeefs heeft geprobeerd, de bestuurder aan te houden. Er zijn al onschul dige slachtoffers gevallen. Ook wordt bij onopgehelderde overval len en vuurgevechten met de politie onmiddellijk gedacht aan leden van de Baader-Meinhofgroep. Hetgeen lang niet altijd het geval bleek te zijn. Daar kwam dan nog bij dat de Springer-pers, die het grootste deel van de Westduitse kranten- en tijdschriftenmarkt bestrijkt (en be heerst), een hetze tegen de Baader- Meinhof-groep voert en er blijk baar van uitgaat, dat het doel vele middelen heiligt. Springer-pers Dat het artikel van Böll in dei- Spiegel hard aankwam, vond zijn oorzaak vooral in het feit, dat hij de Springer-pers verantwoordelijk stelde voor de massa-hysterie die rondom de Baader-Meinhof-groep is ontstaan. Böll laakt de „voorba righeid" van het Springerblad Bild, dat bij iedere onopgehelderde mis daad onmiddellijk het spook van de BM-groep aan het werk ziet. Later blijkt het niet waar te zijn. Het blad komt er dan met een be risping af, maar het kwaad is ge schied in koppen als: „Baader- Meinhof-groep moordt verder". En Böll herinnert Springer er aan, dat deze hiervoor in Engeland „met een vlotte boulevard-pers maar met andere wetten" een boete van tenminste 300.000 mark zou krijgen. Böll betreurt echter het meest dat de spanning zo hoog wordt op gevoerd, dat er voor vervolgden en vervolgers niets anders overblijft dan hun toevlucht te nemen tot nog meer geweld. Om die reden deed Böll het voorstel, de leden van de groep een vrijgeleide te geven naar het proces, dat ook volgens Böll te gen hen gevoerd moet worden. Velen namen het Böll kwalijk, dat hij het voor de groep had opge nomen. De felheid, waarmee hij de heksenjacht had gelaakt, had tot die reactie bijgedragen. Ook in re geringskringen vond men zijn hou ding erg eenzijdig. Een teleurge stelde Böll heeft nu alle politici be loofd, zich voorlopig nergens meer mee te bemoeien en zich nergens over uit te laten". Kanselier Willy Brandt, van wie bekend is dat hij met Böll op zeer goede voet staat, heeft het nodig geoordeeld om persoonlijk in te grijpen. In een interview waar schuwde hij tegen het gevaar dat de indruk postvat, pis zou zich in de Bondsrepubliek een stuk bur geroorlog afspelen. Hij nam de ac tiviteiten van de BM-groep niet licht op: „Bij alle respect voor ver schillende politieke meningen is het duidelijk, dat het hier niet gaat om een politiek meningsverschil, maar om een conflicht met mensen, die geweld gebruiken", aldus Brandt. Hij maakte er geen geheim van, dat hij alle steun aan leden van de groep als „niet eervol" beschouwt en sloot de mogelijkheid niet uit, dat veel burgers die aanvankelijk de groep gesteund hadden, intussen ingezien hebben dat zij werden misleid. Blijkbaar doelende op het pleidooi van Böll en de reactie daarop, met name in dag- en week bladen, zei Brandt woordelijk: „Ik veroordeel ook niemand, die bij een zo ver voortgeschreden pro ces van ontaarding zich 'afvraagt, of men wat kan doen, wat men kan doen en hoe men wat kan doen om de een of andere groep van het dwaalspoor af te brengen". Brief De hoop dat dit laatste mogelijk is, werd de bodem ingeslagen door de „open brief", die Andreas Baa der na het pleidooi van Böll publi ceerde. In de door Baader onderte kende en van een vingerafdruk voorziene brief zegt deze, er niet aan te denken zich te melden. Hij beweert voor de gehele groep te spreken. „Wij zijn niet op de vlucht. Wij zijn hier om het gewapend verzet tegen de bestaande eigendomsorde en de toenemende uitbuiting van het volk te organiseren. Wij vor men een politiek-militair kader, we verbeteren de bewapening en oplei ding van onze revolutionairen en we verankeren ons in de groepen sympathisanten die bereid zijn, het' gewapend verzet te steunen". Hij gaat verder: „De taktische lijn die we nu volgen is de ontwik keling van de propaganda van de stad guerrilla's in de nog legale re volutionaire organisaties en de op bouw van een brede logistieke basis in alle lagen van de bevolking". „Wij verraden het anti-kapitalis tische kamp niet. De politiek-mili- taire strategie van de stadguerril- la's strekt zich uit van verzet tegen Heinrich Böll het fascistisch maken van de parle mentaire democratie tot de opbouw van de eerste geregelde eenheden van het Rode leger in de volksoor log. De strijd is pas begonnen", al dus Baader. In een hoofdartikel naar aanlei ding van deze open brief schrijft het links-liberale dagblad Frank furter Rundschau, dat men daar over niet meer serieus kan discus siëren. „Er is nog maar één diagno se mogelijk: een wanhopige vlucht in een schijnwereld. Met zo iemand kan men alleen maar medelijden hebben. De groep is vervallen, in politiek en intellectueel opzicht. Een vorm van kriminaliteit is over gebleven, die gekozen heeft voor een relatieve vrijheid". „Men heeft niets meer te bieden dan gebrek aan werkelijkheidszin. De woede van Baader richt zich vermoedelijk niet in de eerste plaats tegen de kapitalisten die hij wil bestrijden, maar veeleer tegen degenen, die hem als revolutionair hadden moeten volgen, maar het lieten afweten". Anders Als Heinrich Böll zijn artikel had moeten schrijven na het verschij nen van de open brief van Baader, zou hij misschien een andere bena deringswijze hebben gevolgd. Door zich emotioneel af te zetten tegen de Springerpers en de politie, die op de BM-groep jaagt als op vogel vrij-verklaarden, kon hij verkeerd worden begrepen, bijvoorbeeld als hij schreef: „Voor mij hebben vervolging, ge nade en criminaliteit andere di mensies dan voor ambtenaren, ju risten, ministers en politiemensen" en „Je moet te ver gaan om te zien, hoe ver je kan gaan". Böll heeft gemerkt, dat hij niet erg ver kan gaan. Hij had de illusie dat hij de fronten op enkele punten kon door breken, maar bereikte het tegen overgestelde, zegt hij nu zelf. „Dit misverstand is mijn fout. De uitwerking van mijn artikel beant woordt niet aan wat mij voor ogen stond: een soort ontspanning tot stand te brengen en de groep waar die zich ook schuilhoudt tot opgeven op te roepen."Het ant woord van Baader heeft hem geen ongelijk gegeven. Want ook nu geldt, wat kanselier Brandt voor de tv verklaarde: „We zijn vastbesloten ons te ke ren tegen groepen of enkelingen, die op het gebruik van geweld uit zijn. Maar blind er op slaan is geen politiek, die beantwoordt aan de grondwet. Tegen geweld en haat helpen geen onbezonnenheid en steriele opwinding, maar zakelijke informatie, een nuchter oordeel en een aangepast optreden. Dit moet echter niet als een teken van zwak te worden beschouwd". De Russische partijleider. Leonid Breznjew, heeft gisteren zijn beste wensen doen toekomen aan de deel nemers van de conferentie in Versail les en gezegd, dat zij bijeengekomen waren „om uiting te geven aan hun woede en verontwaardiging over de barbaarse agressie van het Ameri kaanse imperialisme". De Russische pers besteedde gisteren uitvoerig aandacht aan de conferentie in Ver sailles en aan de boodschap van Breznjew. Japan heeft voor het eerst rege ringsfunctionarissen naar Noord- Vietnam gestuurd. Het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken maakte gisteren bekend, dat twee van zijn ambtenaren deze week via Laos in Hanoi arriveerden voor een bezoek op uitnodiging van Hanoi. Ja pan onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Noord-Vletnam. MOSKOU (AP) Het Rus sische partijblad Prawda, heeft gisteren laten weten, dat in de afgelopen jaren 250.000 Chinese intellectuelen uit China zijn ge vlucht en dat „de toevloed van vluchtelingen is gestegen, toen Peking begon de imperialistische landen het hof te maken". De correspondent van de Prawda in Singapore, Slavin, schreef dat de Chi nese autoriteiten, die trachten blijk te geven van hun loyaliteit en sympa thie voor de imperialistische landen," hun grenscontrole enige tijd geleden hadden afgezwakt. Naarmate echter het aantal vluchtelingen toenam werden versterkte eenheden van de grensbewakingstroepen ingezet langs de zuidelijke grenzen van China, zo beweert Slavin. .Langs de kust wordt nu gepatrouilleerd door grenswach ters met honden. Als het donker wordt, patrouilleren schepen met krachtige schijnwerpers en reddings materiaal voor de kust," zo schreef hij. Slavin zei, dat hij een aantal men sen had geïnterviewd, die kort gele den uit de Volksrepubliek waren ge vlucht en dat hij gegevens had verza meld over de heropvoedingskampen in China. Een vluchteling had hem verteld, dat een vooraanstaande chirurg, die in een dergelijk kamp werd vastge houden, „bevel had gekregen om met zijn handen de klei te kneden voor de muren van een varkensstal." Toen de arts om medische werkzaamheden vroeg, werd hem verteld, dat iedere boer, die de gedachten van Mao heeft bestudeerd, een ziekte kan genezen." Het artikel van Slavin was een van de vele recente berichten in de Russi sche pers, die de bevolking van de Sowjet-Unie een indruk moeten go- ven van het dagelijks leven in de Volksrepubliek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11