verraste top op 1000 meter QSó> smtm Trilogie Marie Thérèse Nadig niet voltooid EEN KANS VOOR SIPPIE VANDAAG MORGEN Annie Famose behoudt kans Fortuna won ski-springen UITSLAGEN minium VRIJDAG 11 FEBRUARI 1972 Marie-Thércse Nadig, geen specia liste op de slalom en beslist geen fa voriete, raakte al snel haar illusie kwijt toen zij kort na de start van de eerste run uit het ritme raakte en viel. De overwinning in de slalom ging nu naar de 21-jarige Ameri kaanse Barbara Cochran. Voor het eerst sinds 20 jaar bezorgde zij haar land weer net goud bij het Alpine skiën. Het verschil tussen de zegevie rende Cochran en de Francaise De- bernard was overigens minimaal: 0.02 sec. Cochran was in de eerste race 0,03 sec. sneller geweest dan haar Franse tegenstandster en moest van haar al zo kleine voorsprong in de tweede ra- Ce nog eens 0.01 sec. afstaan. Daniêle Debernard was toen met haar 45,18 de snelste. Het zilver van Debernard en het brons van Florence Steuer wa ren overigens de eerste successen van de Franse Olympische afvaardiging. In Frankrijk zijn de afgelopen da gen overigens al veel kritische gelui den te horen geweest over het uitblij ven van successen. /Hoewel de ploeg kwalitatief alleen bij het Alpine skiën op medailles aanspraak mocht makeh, werd door de teleurstellende resultaten opnieuw de aandacht ge vestigd op het mislukte „staatssport- beleid" dat De Gaulle enkele jaren voor de winterspelen van Grenoble invoerde. „Sport heeft nog steeds een te ge ringe plaats op het leerplan van de middelbare en lagere scholen", zo luidt de verklaring nu. Overigens: een derde skister met kans op een hoge klassering in de slalom, Britt Lafforgue, die na de eerste race de derde plaats bezette, verspeelde haar kansen door een val in de tweede heat. Het aantal valpartijen en uitscha kelingen/diskwalificaties was trou wens toch groot: minder dan de helft van de 42 deelneemsters kwam uit eindelijk nog in de einduitslag voor. les verliep ook deze slalom weer teleurstellend. Annemarie Pröll, tot dusver bekroond met tweemaal zil ver, slaagde er niet in tot de top door te dringen en Wiltrud Drexel (brons op de reuzenslalom) viel. Voor Pröll was er de troostprijs van de eerste prijs in de Alpinecom binatie, een officieuze klassering die geen Olympisch metaal oplevert, maar wel de officiële wereldtitel. De 18-jarige Oostenrijkse: „het is ergens misschien wel een compensatie voor gemiste medailles, maar de drie ne derlagen blijven." De tweede plaats irt het klassement was overigens voor Florence Steuer cn de derde wordt gedeeld door de Westduitse Rosi Mittermaier en Mar ia Bühler (Liechtenstein). De ster van het Olympisch tornooi van 1972 blijft ondanks deze klassering Marie-The- rèse Nadig. „Dat ik geen wereldkampioene ben geworden is natuurlijk wel jammer. Maar ik wildte deze slalom niet op zekerheid afwerken. Ik wilde een medaille, ondanks de mindere kansen die ik op dit onderdeel had. Ik moest risico's nemen." joop holthausen radio 13.50-14.50 u: hilv. 1: reportages en beschouwingen. televisie 17.30-18.45 u: ned. 1: skispringen 90 m schans, slalom dames, kunstrij den heren en viermans bob. Schaatsen 02.00-04.30 u: 3000 m dames. IJshockey 00.00-13.40 u: acht wedstrijden. Skiën 03.00-06.00 u: slalom heren 01.00-02.00 u: biathlon estafette da mes. Bobslee 00.30-03.30 u: viermans bob (derde en vierde rit). radio 00.00-07.00 u: hilv. 1: nachtuitzen ding met muziek en rechtstreekse reportages. 07.50-08.40 u: hilv. Olympisch jour naal met o.a. samenvatting 3000 m. 13.50-14.00 u: hilv. 1: reportages en beschouwingen. televisie 06.00-07.00 u: ned. 1: 3000 m dames 15.00-16.00 u: ned. 1: herhaling 3000 m dames, ijshockey, viermans bob en slalom heren. 17.30-18.45 u: ned. 1. ijshockey, viermans bob en slalom heren. SAPPORO Annie Famose is nog niet definitief uitgesloten van verdere deelname aan de Olympische Winter spelen en aan de wedstrijden van de FIS (internationale ski federatie). De deur voor de rehabilitatie van de Frangaise, die overigens zelf al heeft aangekondigd binnenkort met de skisporf te zullen stoppen, bleef gisteren np een kier staan. De FIS zal zich waarschijnlijk nog vandaag over de zaak buigen, nadat de resultaten van een nieuw onderzoek bekend zijn. Aanvankelijk was Annie Famose. in Grenoble vier jaar geleden met Olympisch brons geëerd, definitief uitgefloten naar aanleiding van het leveren van commentaar tijdens een radio-.uitzending (van Radio Luxem burg) en het verschijnen in een ad vertentie van het Franse sportblad L' Equipe. Overigens is Annie Famose van plan om een tegenactie te onderne men. Zij heeft gisteren nog een brief geschreven aan de directeur van Ra dio Luxemburg. Daarin protesteert zij tegen het gebruik van haar naam en foto in de advertenties en in de ra dioreclame. „Ik ben van plan om bij terug komst. in Frankrijk nog nadere stap pen te ondernemen. Misschien wel een rechtszaak. Op dit moment weet ik dat nog niet precies". O Franz Hasil van Feyenoord en Wllly Brokamp (MVV) zijn door de strafcoirunis- sle van de KNVB voor één bindende wed strijd geschorst met een proeftijd van een jaar en zullen bovendien een boete moeten betalen van 100 gulden, wegens handtaste lijk optreden terwijl het spel dood was. In de wedstrijd MVV - Feyenoord. De eerste boekingen liepen ln dit seizoen o.a op Joban Cruyff (AJax) en Jan van Gorp (NAC) wegens hun optreden ln de wedstrijd NAC - AJax der Herbert Höfl. Als vijftienjarige verbaasde zij insiders al door haar gave techniek en vooral door haar vechtlust. Monika Pflug, boekbindster in München, zag vorig jaar haar car rière bijna afgebroken. Tijdens de ISU sprintkampioen schappen kwam zij op haar „thuis- baan" in Inzeil ernstig ten val. Haar ruggewervel bleek verschoven en bo vendien: waren enkele ribben ge kneusd. De blessures genazen echter wonderlijk snel. „Ik heb nauwelijks meer last van mijn oude blessures. Soms voel ik nog iets in mijn rug, maar het hindert mij niet." In de wintermaanden woont Moni ka met haar vader in het Kurhotel in Inzeil. De kosten voor deze geld verslindende bezigheden worden ten dele gedragen door de Westduitse Sporthilfe. „Ik krijg 400 mark per maand. Dat is niet voldoende. Maar ik kom er toch een heel eind mee. Ik stond in Inzeil twee keer per dag op het ijs. Dankzij die optimale voor bereiding, heb ik het zo ver kunnen schoppen." SAPPORO V<M)r de 19-jarige Sippie Tigchelaar bestaat het inter nationale schaatsseizoen uit één en kele 3000 meter. Op de laatste dag van het damestornooi zal de schaat- ster uit Tollebeek in de N'oord- oostpolder moeten bewijzen dat haar afvaardiging naar de Olympische Winterspelen tereèht is. Het hele sei zoen van dit pure talent af te wegen op één enkele afstand, is echter on juist. Daarvoor is één dag van het Olympisch schaatstornooi een te on zuivere graadmeter. Sippie Tigchelaar schaatste zich in de Olympische afvaardiging via een overwinning op de 3000 meter tijdens de strijd om het Nederlands kam pioenschap. Op de voorafgaande af standen had zij vooral door haar slechte sprint al te veel verspeeld om nog een kans te maken op een plaats in de equipe voor de Europese en/of wereldkampioenschappen. Zij ITcep de laatste kans, die coach Maarse haar bood. met beide handen aan. Sippie Tigchelaar is debutante in de kernploeg. Mede op grond van haar klinkende overwinning vorig jaar in het juniorenkampioenschap mocht zij de sprong naar de grote kernploeg maken. Zij is evenals Trijnie Rep een bewonderaarster de Friese trainer Klaas Visser. „Die man weet geweldig veel van I lechniek. Hij heeft mij zover ge- I bracht. Ik vind Klaas een fijne vent, Ibij wie je altijd terecht kunt." A Sippie Tigchelaar werd na de rel trainer Egbert van der Ploeg on- de hoede geplaatst van de Deven- ^■tenaar Henk Lamberts. Méér nog dan lijkt dé Deventer inspecteur lichamelijke opvoeding vat te hebben op Sippie. „Lamberts was gewoon een rustpunt voor mij na al die moeilijk heden, die er waren geweest. Hij toonde bovendien erg veel van deze sport af te weten. Ik vertrouwde he lemaal op hem". Harder dan voor wie ook was voor Sippie Tigchelaar de klap, toen niet Henk Lamterts maar Gerard Maarse tot kernploegtrainer werd benoemd. Niet zozeer omdat zij Maarse niet aanvaardde „ik kende hem niet eens" als wel omdat zij wéér van trainer moest wisselen. ..Toen Lamberts ons niet meer mocht trainen, had ik het gevoel dat ik helemaal niets meer zou kunnen. Ik kon gewoon niet meer schaatsen. Ik voelde mij verlaten." Sippie Tigchelaar. de onervarene, bouwde in die moeilijke periode voornamelijk op Stien Baas. ..Zij heeft mij geweldig geholpen." Ook nadat Sippie Tigche laar onder de vleugels van Gerard Maarse kwam, zocht zij nog contact met Lamberts en Visser. „Bij de Ne derlandse kampioenschappen ben ik nog bij hen geweest. Zij weten im mers wat ik in mijn mars heb." De benjamin van de dameskern ploeg heeft in technisch opzicht nog erg veel tekortkomingen, ..Ik ben mij ervan bewust dat ik nog heel wat te leren heb. Maar vergeet niet dat ik pas vier jaar op de schaatsen sta. En die hele techniek is ook een kwestie van ervaring. Het meest heb ik ge leerd onder Lamberts en Visser. Maar daarna ben ik maar weinig vooruit gegaan. Maar ik moet daar wel bij opmerken dat Gerard Maarse nog te kort trainer is van ons om hem daar over venvijten te maken." Wisseling Voor Sippie Tigchelaar heeft in dat verband ook wel het systeem rond de vorming van de kernploeg gesproken. „Ik moest voor het Nederlands kam pioenschap elke wedstrijd knallen. steeds maar weer laten zien, dat ik er was. En dat werkt echt wel frustre rend. Bovendien heeft die voortdu rende traincrswisseling mij ook niet veel goed gedaan." „Ik begrijp trouwens niet hoe de tfjnd ooit een man als Van der Ploeg heeft kunnen benoemen. Hij haalde al zijn kennis uit een boekje. Maar als schaatstrainer heb je vooral erva ring nodig. Die ervaring miste hij. Hij vergat dat je met individualisten te maken hebt. Je kunt nu eenmaal niet iedereen hetzelfde laten doen." Sippie Tigchelaar heeft als schaat- senrijdster een grote toekomst als zij erin slaagt om haar sprint te verbete ren. „Ik weet dat het mijn zwakke punt is. Ik ben niet explosief genoeg. En bovendien gebruik ik te veel kracht, die niet effectief is. Het duurt altijd een paar rondjes voordat ik lekker ga rijden. Gerard Maarse zegt steeds dat het een kwestie van leef tijd is. Ik geloof zelf dat het ook een kwestie van angst is. Vaak heb ik het gevoel: het kan niet, het lukt toch niet. En daar zal ik doorheen moe ten." „Een keer heb ik 46,6 seconde gere den in Inzeil. Als mij dat nog een keer lukt denk ik dat ik er doorheen ben. En dat zal moeten, want zonder redelijke sprint, zal ik als klasse mentsrijdster nooit ver kunnen ko men." De Tollebeekse boerendochter heeft veel voor haar sport over. Vanaf ok tober vorig jaar heeft zij zich prac- tisch uitsluitend aan het schaatsen gewijd. „Ik heb het ULO-diploma en verder één jaar vormingsklas. Deze zomer ben ik gaan werken op de Fle- vohof. Maar toen het seizoen aan brak. heb ik mij uitsluitend met schaatsen beziggehouden. Je moet nu eenmaal veel tijd aan deze sport spenderen, als je wat wil bereiken De uitslag van de 1000 meter dames is: 1. Monika Pllus (W.Dld) 1.31.40 (goud): 3. Atje Keulen-Deelstra 131.61 (zilver): 3. Anne Hennlng (VS) 131.62 (brons)' 4. Ludmlila Titova iRus) 1.31.83: 3- Nina Statkewltsj (Rus) 1.32 21; 6 Dianne Holum (VS) 1.32.41: 7 Elly van de Brom 1.32.60: 8. Sylvia Burk (Can) 1.32.05 3. Sigrtd Sundby (Noor) 1.33.13; 10. Ludmlila Savrullna (Rus) 1.33.41; 11. Tuula Vltkas (Fin) 1.33.51; 12./13. Pil Hwa Han (X.Kor) en Rosemarie Taupa- del (O.Did) 1.33.79: 14. Sylvia Hedlund <7. we) 1.33.82: 15 Emiko Taguchi (Jap) 1.34.40; 16 .Paula Dufter (W.Dld) 1.34.86: 17. Sneila Young (VS) 1.34.97; 18 Sachiko Saito (Jap) 1.35.13: 19. Anne Sof ie Jarnström (Zwe) 1.35.21; 20. In Soek Tak (N.Kor) 1.35.38; 21. Al'ja Kantola (Fin) 1.35.45; 22. Lisbeth Berg (Noor) 1.35.56: 23. Klrsti Blcr- mani! (Xoor) 1.35.76: 24. Trijnie Rep 1.35.82: 25. Sun Ok Chun (Z Kor) 1.36.24: 26. Kvung Kee Lee (Z Kor» 1.36.50: 27. Dong Ok Chol (X. Kor) 1.3S.67 28. Ryoko Onozawa (Jap) 33.99 29 Cathérlne Priestner (Can) 1.37.11: 3). Sylvia Fiiipsson (Zwe) 1.37.24: 31. Jung Hee Choi yZ. Kor) 1.37.57; C.aule Gordon (Can) 1.38.32;; 33. Ruth Budzisch (O.Dld) 1.52.65 (val), Ije uitslag van de slalom dames ;s: 1. Barbara Cochran (VS) 1.31.24 (46.C5 en 45.19); 2. Michèle Derbernard (Fra) 1.31 -26 (26 08 en 45.18): 3. Florence Streuer (Fra) 1.32.69 (46.57 en 46.12); 4. Judy Crawford (Can) 1.33 95 (47.12 en 46.83); 5. Annemarie Pröll (Oosl) 1.34.03 (47.20 en 46.83): 6. Pamela Behr (W.Dld) 1.34.27 (47.57 en 46 70): 7. Mo nika Kaserer (Oost) 1.34.36 (47.59 en 46.77): 8. Patricia Boydstun (VS) 1.35.59 (48.11 en 47.48., 9. Susan Corrock (VS) 1.35.7G (48.00 cn 46.67) en Torlld Foerland (Xoor) 1.35.7S (48.16 en 47.00). De uitslag van het sprlngenvan de 90 meter-schans is: 1. Wojclech Fortuna (Pol) 219 9 punten (UI en 87.5 meter); 2. Walter Stelner (Zwi) 219.8 (94 en 103): 3 Reiner Schmidt (O.Dld) 219.3 (93.5 en 101i: 4. Tauno Kaeyhokoe (Fin) 219.2 (95 en 100.5): 5. Man- Fred Wolf (D.Dld) 215.1 (107 en 89.5): 6. Gari Xapalkov (Rus) 210.1 (99.5 en 92): 7. Yukio Kasaya (Jap) 209.4 <ict> en 85); 8. Dunilo Pudger (Z.S.) 206.0 (92.5 en 97.5); 9. Esko Kautlonaho (Fin )205.8 (93 en 99): 10. Jirl Raska (Tsjech) 204.7 (93 en 89). SAPPORO Na vrijdag ziet de me dailleverdeling er als volgt uit: 1. Rusland 5 4 3 2. Oost-Duitsland 4 3 7 3. Zwitserland 3 3 2 4. Nederland 3 3 1 5. West-Duitsland 3 1 0 6. Ver. Staten 3 0 3 7. Noorwegen 2 4 4 8. Italië 2 0 0 9. Oostenrijk 1 3 2 10. Zweden 1 1 3 11. Japan 1 1 1 12. Polen 1 0 1 13. Finland 0 3 2 14. Frankrijk 0 2 1 15. Canada 0 10 16. Tsjechoslowakije 0 0 l SAPPORO Marie-Thérèse Nadig heeft haar gouden trilogie niet kunnen voltooien. De 16-jarige Zwitserse scholiere, die eerder tijdens deze elfde Olympische Winterspelen in Sapporo reeds het goud greep op de afdaling en de reuzenslalom, miste door een val in de slalom de kans om als eerste vrouw de geschiedenis in te gaan die drie gouden ski-medailles veroverde. Slechts de heren Toni Sailer en Jean-Claude Killy zijn daarin tot nog toe geslaagd. Barbara Cochran bevestigde overi gens met haar overwinning de op gaande lijn, die de laatste weken in haar prestaties te merken was. De Amerikaanse, die in 1970 tweede werd in het wereldkampioenschap achter de in Sapporo ontbrekende In- grid Lafforgue (blessure), had overi gens tot deze Spelen nog geen enkele grote wedstrijd gewonnen. Pas in Grindelwald liet zij zich met een der de plaats weer gelden. GEWELDIG ,.Het is geweldig", zei Barbara Cochran dan ook. „Toen ik in de eerste van de twee races de snelste tijd had gemaakt, trachtte ik niet te nerveus te worden." Last van de slechte weersomstandigheden mist en weinig zicht had Barbara niet. Coach Hank Tauben „Het parcours lag haar ook gewoon. Het was lastig met veel scherpe wendingen." Voor Oostenrijk voor de Spelen de grote favoriet voor de ski-medail- Dolle vreugde b\j de Tsjecho-Slo- wdken na hun 21 overwinning op de Zwedennadat zij tot kort voor het einde een achterstand hadden. De ontmoeting tegen Rusland, op de laatste wedstrijddagmoet beslissen over de eerste en tweede plaats. SAPPORO De 19-jarige Pool Wojchiech Fortuna, die nog nooit eerder een groot evenement won, was gisteren winnaar btf het ski springen van de 90 meter schans. Dat was verrassing nummer een voor 50.000 toeschouwers langs de schans in Urayama. De tweede verrassing was rond uit een teleurstelling voor de Japan ners. De mannen die op de 70 meter schans al het goud hadden wegge kaapt. kwamen er nu helemaal niet aan te pas. Yukie Kasaya, winnaar op de 70 meter-schans, moest nu ge noegen nemen met een zevende plaats. Fortuna verdiende zijn overwin ning met een uitnemende eerste sprong waarin hij pas na 111 meter landde. Geen van de deelnemers kon daar aan tippen, ook niet in de tweede serie. Wojchiech Fortuna nam toen duidelijk minder risico. Hij sprong 87.5 meter. Daarmee raakte hij bijna nog zijn eerste plaats kwijt, omdat de Zwitser Walter Steine met een sprong van 103 meter (eerste sprong 94 meter) hem, dank zij een goede jury-beoor deling tot op éénzestiende punt na derde. De derde plaats was voor de Oost duitser Raimer Schmidt die in de tweede serie het verst kwam (106,4) maar in de eerste 98.5 meter sprong. Zijn jup'-waardering was ook aan merkelijk minder. -M- De drie medaille-winnaressen op de 1000 meter. Van links naar rechts: Atje Keulen-Deelstia (zilver), Mo nika Pflug (goud) en Anne Henning (brons)- het geen tyd wordt om de 1000 meter maar helemaal van het programma af te voeren. Je kunt beter twee keer de 500 of twee keer de 1500 meter schaatsen". De favoriete Dianne Holum, vorig jaar in Helsinki tijdens de wereld kampioenschappen nog goed voor het goud op deze afstand, kwam er al evenmin aan te pas. Deels kwam dat door de verslechterde toestand van het weer. Het waaide aanzienlijk har der dan tevoren, maar van de andere kant ook werd zij uit haar concen tratie gehaald. Toen Liesbeth Berg en Dianne Holum al aan de start stonden, bemerkten de Japanse organisatoren dat de Noorse niet haar armband droeg. Gerard Maarse: „Dianne raakte daar door uit haar concentratie". Dianne Holum had. net als de andere rijd sters, die niet voorin zaten, boven dien de pech, dat het ijs aanzienlijk slechter werd. Maarse: „Er werd wel geveegd, maar de sneeuw verdween eerder in gehaald. Daardoor ontstond er een gehaald. Daardor ontstond er een zacht bovenlaagje, dat het allemaal veel moeilijker maakte." Ook Trijnie Rep werd er het slachtoffer van. Maarse: „Zij moest bovendien rijden in de rit, waarin juist veel wind was. Het scheelde zeker drie seconden, want Trijnie reed echt niet slecht vandaag". De rijdsters in de eerste paren heb ben het minste last gehad van de betrekkelijk ongunstige weersomstan digheden, die het mogelijk maakten om snelle tijden te produceren. Mo nika Pflug heeft er dankbaar van ge profiteerd. Kort voor het Europees kampioen schap in Inzeil kreeg ik griep. Ik dacht dat mijn hele seizoen in duigen zou vallen. Gelukkig herstelde ik toch weer in zoverre, dat ik een week voor het Europese kampioenschap nog kon deelnemen aan het Duitse kampioen schap, waar ik de titel behaalde. Maar het ging niet best. Het is eigen lijk alleen aan een betrekkelijk ge ringe concurrentie te danken, dat ik kampioene werd". Een week later, bij het Europees kampioenschap, eindigde Monika als vijftiende. „Dat was voornamelijk te wijten aan mijn slechte 3000 meter. Ik stond na drie afstanden nog op de zevende plaats. Maar op de 3000 me ter merkte ik pas, hoezeer die griep aan mijn krachten had gevreten." Monika Pflug heeft getraind onder Günther Traub, de Nederlander Henk van Dijk en dit seizoen volledig on- SAPPORO Vier jaar nog zou Monika Pflug moeten wachten voordat zij aan Olympische roem toe was. Vier jaar, waarin dit pure Westduitse talent de tijd zou krijgen om onder leiding van Herbert Höfl het damesschaatsen in de Bondsrepubliek wat meer gestalte te geven. Sapporo beschouwde zij als een nuttige leerschool, maar in Denver, in 1976, zou zij het helemaal gaan maken. Daarom zou zij in Japan alleen op haar techniek gaan letten. het mij verrast dat de Russen Kras- nova niet hebben ingezet. Want die heeft toch talent genoeg om het ook op de 1000 meter ver te kunnen schoppen". Voor Elly van den Brom. die na de 1000 meter was uitgeschaatst in Sap poro, is het tornooi teleurstellend verlopen. Op de eerste dag greep zij ondanks een goede prestatie net naast het brons op de 1500 meter. Maarse: „Ik ben naar haar toegegaan om haar te feliciteren. Maar Elly zei alleen maar waarmee? Ik moet haar gelijk geven. Alleen een medaille telt. En wat dat betreft is het er vandaag weer niet uitgekomen". Elly van den Brom: „Toen ik de tijden op het scorebord bekeek, dacht ik: daar moet ik gemakkelijk onder kunnen komen. Zo snel is dat niet. Maar toen ik had geloot kreeg ik al een klap, ik lootte de buitenbocht". Op geen enkele afstand speelt de lo ting een dergelijk rol als op de 1000 meter. Het verschil binnen-buiten- baar} scheelt minimaal een seconde, omdat de rijdster, die in de buiten bocht start, één buitenbocht meer moet lopen. Elly: „Bovendien was het geen glij-ijs, dat kon je wel zien aan de tijden die Titova en Henning op het ijs hebben gezet. Als je dan nog de binnenbocht hebt. kun je gemak kelijk doorglijden. Maar dat geluk had ik nu eenmaal niet." Gerard Maarse: „Ik vraag my af of En daar lag de basis van een vol- ïomen onverwacht gouden Duits succes op de 1000 meter. Want terwijl )ianne Holum. Loedmilla Titova, Ann Henning en Atje Keulen zich naar 'de finish knokten, bleef Monika Plug soepel glijden, tot de laatste meter toe. De man, die haar schaatsen leerde, de huidige trainer van de Italianen, Günther Traub, had gisteren nog verklaard: „Monika Pflug wordt het grote Duitse talent voor 1976. Zij moet de tijd krijgen om te rijpen." En zelf had Monika gezegd: „In Sapporo heb ik weinig kans. Ik zie die wedstrwden eigenlijk niet zo zitten. Het enige wat daar hoop op te doen is ervaring". Gezien de leeftijd van Monika. ze ventien jaar, verstandige taal. Want Monika Pflug wil méér zijn dan een uitblinkster op de korte afstan den: zij wil ook in het klassement tot de top gaan behoren. Op deze Spelen werd met Monika Pflug dan ook nauwelijks rekeningg ehouden. Weliswaar had zij een persoonlijk re cord achtef haar naam staan op de 1000 meter, dat van wereldklasse is (1.29,7). maar meer dan een bron zen medaille zou er in het meest gun stige geval voor haar toch niet in- litten. Toen Monika Pflug in het derde paar dan ook een tijd neerzette van 1.31,40, daarmee het Olympisch re cord van Carry Geijsen verbeterend, maakte zich helemaal niemand on gerust. Ook Atje KeulenDeelstra niet. „Ik zag die tijd van Monika. Ik weet. dat zij sterk is. maar ik had de indruk dat er op dit ijs toch meer mogelijk zou zijn. Daarom ging ik weg op een schema van 1.29.5". Dat schema scheen duidelijk te hoog Elly v. d. Brom reed zich niet in de prijzen. Hier is z\j in actie op de 1000 meier. gegrepen. Al in de eerste 300 meter verloor zij op die toptijd. Met 20,28 se conden was het duidelijk dat zij bo ven de 1.30 zou uitkomen. Atje Keu len: „Achteraf gezien had ik mis schien wat sneller moeten openen. Maar ik heb gewoon zo hard mogelijk gereden. Het ging eenvoudig niet har der". Toch ging Atje hard genoeg om haar race te besluiten met de snelste laatste ronde van het hele deelnemersveld: 36,26 seconden. Zij bleef daarmee eenhonderdste seconde beneden de tijd, die Ann Henning in het voorgaande jaar tegen Loudmilla Titova op het scorebord had gezet. TEGEN ELKAAR Gerard Maarse: „Ik geloof dat Henning en Titova meer tegen elkaar dan tegen de tyd hebben geknokt. Zy bleven maar gaan, maar zij maak ten elkaar volkomen kapot. Dat had tot gevolg dat de Russinnen opnieuw naast de medailles grepen. Want na Titova konden ook Statkevitsj en de revelatie van Inzeil, Savroulina, niet meer tot de topdrie doordringen". De bijna onthutsende afgang van de Russinnen, maakt het voor de Neder landse en Amerikaanse meisjes mo gelijk min of meer dit tournooi te be heersen. Atje Keulen: „Het lijkt wel of de Russinnen nu volledig over hun hoogtepunt heen zijn; zij leveren ge woon geen prestaties meer". Atje Keulen daarentegen is nog steeds in vorm groeiende. Wanneer er van haar prestaties in dit tour nooi een klassement zou worden op gemaakt, zou blijken dat zij de sterk ste allround rijdster is in Sapporo. Gerard Maarse: „En dat is met het oog op het wereldkampioenschap in Heerenveen alleen maar fijn". De Friezin had niet op een medaille gerekend. „Ik achtte Titova, Holum en Henning sterker. Bovendien heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9