BEIERSE PRINS OPENT HOF EN HUIS" Driekwart HAVO en MAVO leerlingen studeert door Massaal feest in Woerden Regering zelf schuldig aan versnippering ruimte in de randstad ONDERZOEK G.A.B. IN DELFT Delftse TH ontwerpt nieuw structuurplan Noodsituatie bij Rijksarchief? M. H. L. Westrate in Utrecht: ]\omadentent in museum voor onderwijs 5 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1972 Van een verslaggever DEN HAAG Bij het Algemeen Rijksarchief bestaat een noodsituatie Wat betreft de personeelsvoorziening de outillage en de huisvesting. Dit schrijft het Tweede Kamerlid Van Ooien (PvdA) in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Vonhoff (crm). Het Kamerlid dringt aan op maat regelen ter verbetering. Hij vraagt ook, of in de archieven niet op grote schaal gebruik gemaakt kan worden van microfiches, microfilms en foto- oopieerapparatuur. Het raadplegen van originele waardevolle stukken zelf wordt dan in tal van gevallen overbodig. De Rijnstraat zoals ze is en zoals ze was voor de demping van de Rijn in 1961. In het tweede huis links op de voorgrond woonde de schrijver van streekromansHerman de Man. WOERDEN Niemand minder dan de Prins van Beieren één van de nazaten van de stichter van Woerden zal de grote manifestatie „Hof on Huis", die in het kader van de eeuwfeesten Woerden zeshonderd jaar stad van 5 tot en niet 13 mei zal wor den gehouden, officieel openen. De organisatoren van deze grote beurs verwachten zo'n dertig tot vijftigduizend bezoekers. Om de beurs „Hollands Midden" zo attractief mogelijk te maken en om ook veel bezoekers uit de wijde omgeving van Woerden te trekken, zal een zeer grote ver scheidenheid aan stands bijeen gebracht worden. Het tentoonstellingscomplex zal worden opgezet op het al eeuwen lang daarvoor bestemde terrein Het Exercitieveld in het centrum van de stad Woerden. ïelen secr. ct en (rijke kter) Van een onzer verslaggevers UTRECHT De regering heeft het in belangrijke mate aan zichzelf te wijten, dat de schaarse open ruimte in ons land, met name in de randstad, ver snippert en de gesubsidieerde woningbouw in de gebieden met de grootste woningnood achter blijft bij de prognoses. De heer M. H. L. Westrate, voorzit ter van het Verband van Antirevo lutionaire Gemeente- en Provinciebe stuurders, uitte deze kritiek gisteren op een jaarveradering van het ver band in Utrecht. „Soms krijgt men de indruk, dat men op de departementen de ooievaar uit het Haagse gemeente wapen vervangen heeft door de struisvogel. En als men, zoals die struisvogel, de kop is het zand steekt, dan ziet men geen gevaren en geen moeilijkheden," aldus de heer We strate. De kritiek van de ar-verbandsvoor- zitter richtte zich vooral op de finan ciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. In dit verband poneerde hij de stelling dat de rijksoverheid de moeilijkheden van de gemeenten niet voldoende ziet, in ieder geval geen moeite doet die moeilijkheden op te lossen of te verminderen. Een van de consequenties hiervan is dat de schaarse open ruimte versnippert en de gesubsidieerde woningbouw met name in de beide Hollanden achter blijft bij de prognoses, zoals deze week ook duidelijk bleek uit een door minister Udink (volkshuisvesting) ge geven overzicht. Woningbouw De versnippering van de open ruimte die in de Tweede Nota voor de ruimtelijke ordening als hoogst ongewenst wordt afgewezen, krijgt in hoog tempo gestalte doordat kleine dorpen in de omgeving van de grote steden snel uitgroeien en de daarvoor in de nota aangewezen groeikernen niet of nauwelijks. Volgens de heer Westrate komt dit omdat de regering deze kernen de middelen onthoudt om de geplande groei te realiseren. Zij zijn financieel niet bij machte om de nodige grond te kopen, er worden geen toegangswegen naar die kernen aangelegd en zij kunnen ook niet be schikken over een voldoende open baar vervoer voor het woonwerk-ver- keer. Wat bitter constateerde de ar- verttondsvoorzitter daarom: „Een no ta schrijven is één kant van de zaak, maar het verschaffen van de midde len tot realisering van die nota de andere kant. En die kant wordt tot nog toe door de rijksoverheid blijk baar niet gezien." In dit verband deed de heer We strate de suggestie speciaal voor deze groeikernen kapitaal beschikbaar te stellen, bijvoorbeeld door het ministè re van volkshuisvesting. „Het is de enige manier om de vicieuze cirkel te kunnen ontsnappen, n.l. dat een groeikern als kleine gemeente de ver plichting heeft om een sluitende be groting te hebben. Daartoe is zij ge noodzaakt de grondprijzen sterk op te drijven, maar dan vindt de rijksover heid de bouwplannen weer te duur. En zo komen we geen stap verder", aldus de heer Westrate. Gewestwet rr zullen daar zes grote construc tiehallen verrijzen, waarvan twee hallen bestemd zijn voor de algemene huishoudelijke artikelen en twee hal len voor de agrarische sector. Tussen deze hallen komt een show en amuse mentshal, alsmede een zeer ruim snelbuffet en restaurant. Verder komt er een kinderweide en een buitenten- rein. Attracties Tydens die manifestaties wordt een groot aantal aktiviteiten gehouden, waaronder modeshows, een huisvrou wendag, kindermiddag, demonstra ties, amusements- en showprogram ma's, officiële ontvangsten. Het res taurant krijgt een modern zelfbedie ningsbuffet. Het geheel is in typische en aantrekkelijke stijl opgebouwd. Speciale standhoudersmaaltijden in vliegtuigstijl zullen een bijzonderheid vormen in dit snelbuffet. Voor bezoe kers, die rustig willen winkelen is een kinderspeelplaats beschikbaar onder deskundig toe2icht. Het ver- b'ijf is daar kosteloos met inbegrip van snoepje, opfrissertje, pleisters, handen wassen, enz. De agrarische hallen zijn bestemd voor stands op het gebied van de landbouw, de veeteelt, pluimvee, var kensfokkerij met alle bijbehoren zoals de zuivelbereiding, stallenbouw, hooibouw, mechanisatie en verwar ming. Koninklijk Huis De opening van de grandioze mani festatie Huis en Hof belooft een bij zondere gebeurtenis te worden. De oi ganisatoren hebben namelijk een prins van Beieren, die een fraai slot bewoont, bereid gevonden om de re gionale tentoonstelling te openen. De gemeente Woerden is nauw ver bonden met het Koninklijk Huis van Beieren. Een verre voorvader van Al- brêcht van Beieren, die thans ihet Slot bewoont, heeft zeshonderd jaar gele den Woerden gesticht. De beurs zal op 5 mei geopend worden door Woerdens burgemeester, maar een dag later, op 6 mei zal een openingshandeling verricht worden ooor de Beierse prins. Men heeft ex pres dit niet op de vijfde mei willen doen. Het ligt verder in de bedoeling om een straat of plein naar de stichter of het Beierse Huis te noemen. Bijzonder belooft ook bij de ope ning van de manifestatie de uitvoe ring van het Dag van Europalied te Van belang noemde hij het ook dat er snel een goede gewestwet komt. Gewestelijke aangelegenheden, zoals woningbouw, kunnen dan door het gewest worden afgewikkeld. Zo'n groeikern kan dan bijvoorbeeld wel beschikken over een deskundig amb tenaren korps, die het nu moet ontbe ren. Ook voor de grote steden is zo'n gewest erg nuttig, omdat deze dan de handen vrij krijgen om sanerings- en renovatieplannen goed aan te pakken. Ook prof. ar. J. G. Lambooy, die een inleiding hield over milieu vraagstukken, pleitte voor een inter gemeentelijke samenwerking, omdat zonder dat de gemeenten hard bezig zijn hun eigen bevoegdheden uit te hollen." Hij kwam tot de conclusie, dat vooral de gewesten een centrale worden. Een samenloop van omstan digheden wil, dat de openingsdag sa men valt met de Dag van Europa. Een belangrijk onderdeel belooft cok het optrekken van een grote Beierse biertent te worden. De bier tent zal worden geëxploiteerd door de Maassluizer Jan Storm. Beierse meis jes in drachte nzullen voor het serve ren van stevige potten zorgen. Een teleurstelling voor de organisatoren is, dat het Nederlands Zuivelbureau verstek heeft laten gaan bij het orga niseren van zogenaamde kaasexposi ties. Het ligt bij de organisatoren nu in de bedoeling om kaas uit Beieren te laten komen. Verschillende expor teurs hebben al laten weten, dat zij gaarne bereid zijn om aan de mani festatie Huis en Hof mee te werken. In overleg met het Koninklijk Ver bond van Ondernemers zullen ook verschillende aktiviteiten op touw worden gezet. Zo wordt een meubel show, expositie van verwarmings technieken, enz. gehouden. Voorbereiding De voorbereiding van de manifesta tie Huis en Hof als onderdeel van de eeuwfeesten Woerden zeshonderd jaar stad zal nog vele uren vergen. Het programma is nog maar in gro te lijnen bekend en verwacht wordt, dat pas medio april de verschillende onderdelen bekend zullen zijn. Vast staat, dat de beurs, die een opper vlakte van 8000 m2 krijgt, van vrij dag 5 tot zaterdag 13 mei zal voort duren. De openingstijden zijn vrijdag 5 mei tot elf uur 's avonds, zaterdag 6 mei van tien tot elf uur, maandag 9 mei van 1 tot elf uur, dinsdag 9 mei tot en met zaterdag 13 mei van 10 tot 11 uur. Zondag 7 mei zal Huis en Hof gesloten zijn. Dit onderdeel van de festiviteiten wordt georganiseerd door het Inte- realbureau uit Rijswijk, dat onder leiding staat van de heer R. Gütlich in samenwerking met bureau L. Cir kel uit Monster. Deze monumentale kerk met spit se torens beheerst het beeld van de aloude binnenstad. DELFT Het Gewestelijk Arbeidsbureau Delft heeft een uniek onderzoek ingesteld naar rol moeten gaan spelen in de zorg voor het milieu. De heer J. van Houwelingen, lid van de provinciale staten in Utrecht, die over hetzelfde onderwerp sprak, deed de suggestie om van overheids wege extra geld ter beschikking te stellen voor de bouw van nieuwe zui veringsinstallaties. Deze maatregel zou ook uit een oogpunt van de werkloosheidsbestrijding niet onbe langrijk zijn. Het statenlid zag ook mogelijkheden voor de onderne mingsraden om binnen de bedrijven aan te dringen op maatregelen om de hoeveelheid afval die bij het produk- tieproces vrijkomt te beperken. DEN HAAG De authentieke yak-nomadentent uit Tibet met bijbehoren is de jongste aanwinst van het Haagse museum voor het Onderwijs. De cineast Jan Boon heeft dit pronkstuk meegebracht uit het Sherpagebied ten zuid westen van de Mount Everest. Drei weken lang zal de tent geëxposeerd worden in het kader van de tentoonstelling „Boeddha's Bergen", die al sinds mei vorig jaar te bezichtigen is. Het verkrijgen van een yak- nomadentent is een kans van één op een miljoen, aldus Jan Boon, die de tip doorkreeg van zijn vrienden, de Sherpa's. Naast de tent, waarvoor dertig yaks een langharig rund de haren hebben geleverd, staat een opgezette Yak en worden diverse voorwerpen uit het nomadenbe staan, een blaasbalg, voorraad zakken, voor leefraad, een zadel, touwen tentoongesteld. Openingstijden op maandag tot en met zaterdag van tien tot vier uur, op zaterdag van een tot vier uur en op vrijdagavond van half acht tot tien uur. Adres van het museum: Hemsterhuisstraat 2e. Den Haag. Op de foto: educatief medewerker P. Bettenhuasen druk bezig. de activiteiten van jongens en meisjes, die juist de school heb ben verlaten. De aanleiding voor dit onderzoek was onder meer het feit, dat het arbeidsbureau jaarlijks in de maanden mei en juni van vele bedrijven en in stellingen aanvragen ontvangt voor bemiddeling. Aan deze aan vragen kan slechts voor een klein deel worden voldaan, daar een toenemend aantal jongeren na het verlaten van de school gaat doorstuderen. Ook het bedrijfsleven, de Kamer van Koophandel, en het gemeentebe stuur van Delft toonden belangstel ling voor het rapport. Uit het onder zoek kan één belangrijke conclusie getrokken worden. Het aantal meis jes, dat doorstudeert ligt nagenoeg gelijk met de jongens-studenten. Van de 633 jongens, die op het onderzoek hebben gereageerd leerde 49 pet. ver der. Bij de 292 meisjes was dat 47 pet. Twintig scholen werkten mee aan het onderzoek, waarvan drie scholengemeenschappen voor HAVO/- VWO. Het is opvallend, dat na de Atheneum- of HBS-opleiding maar liefst 99 pet. van de meisjes doorstu deert. De percentages doorstuderen den liggen bij alle middelbare oplei dingen hoog. Maar ook van de tuin bouwschool gaat 70 pet. door met de studie en van het LAVO 50 pet. Beroepsonderwijs Uit de cijfers valt af te leiden, dat bij het voortgezet beroepsonderwijs, LTS en Huishoudschool, het percen tage jongeren dat gaat werken aan zienlijk hoger ligt dan het percentage dat de voorkeur geeft aan het verder vergaren van kennis. Het onderzoek rangschikt de meis jes van de Huishoudschool, die een verpleegstersopleiding gaan volgen in een ziekenhuis als leerlingen die wer ken. En weer andere cijfers wijzen uit, dat vrij veel meisjes leerling-ver pleegster worden. Van de MAVO vloeit een aanzien lijk aantal leerlingen naar de HAVO. Weinigen echter willen na een HA- VO-opleiding van vijf jaar het Athe neum volgen, omdat hen dat weer twee jaar kost. Voor zover bekend bestaat er in Delft nog geen stroom van bijvoorbeeld het Atheneum naar het Gymnasium, dat op de scholenge meenschappen nog steeds in de oude stijl gegeven wordt .Leerlingen aan de lagere technische scholen stappen wel veel intern over naar een andere opleidingsrichting. In de categorie LAVO. LTS, ITO, Huishoudschool en Tuinbouwschool ligt het aantal doorstuderenden erg laag: 30 pet. De rest gaat werken, komt in de industrie terecht (LTS en ITO), neemt een kantoorbaantje (LA VO), wordt verkoopster of verpleeg ster (Huishoudschool) en zoekt zijn heil in de tuinbouw. Bijna drie-kwart van de leerlingen van MAVO, HAVO, Atheneum en Gymnasium studeert door: 73 pet. De 27 pet., die dan nog gaan werken worden kantoormensen. Vrijwel al hun medescholieren verschijnen op de universiteit'of hogeschool. Een vraag, die naar boven komt bij het lezen van het rapport over „stu deren en werken" is, of er in de toe komst wel voldoende functies be schikbaar zullen zijn op het niveau, waarop straks zoveel leerlingen door verdere studie komen. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Delft, mede-opsteller van het rapport, vraagt zich in zijn slotwoord af: „Wellicht zal „oplei ding" in de toekomst niet meer pri mair voor beroep of functie van be lang zijn, maar meer voor „het le ven". Het laatste is een trend, die nu reeds zichtbaar is, vooral onder dc In de categorie LTS is het aantal leerlingen, dat doorstudeert, laag. meisjes met middelbare opleiding, die waarschijnlijk net als de meisjes van dc huishoudschool achter een vaat van ten minste twee personen zullen eindigen. DELFT Een Senaatscommissie van de Technische Hogeschool te Delft heeft een structuurplan opge steld voor de coördinatie van het technisch wetenschappelijk en het hoger technisch onderwijs. Dit voor stel onderscheidt drie hoofdfasen: een een-jarig propaedeutische studie die aansluit op het voortgezet weten schappelijk onderwijs, een driejarige opleiding tot het doctoraal examen die voor een deel der studenten de TH-studie afsluit en tot slot een post doctorale opleiding die tot een aante kening op het ingenieursdiploma of tot een promotie leidt. Na de propaedeutische fase volgt een beoordeling die het advies kan inhouden de studie aan een HTS voort te zetten. De overgang van het Hoger Technisch Onderwijs (HTS) naar het Technische Wetenschappe lijk Onderwijs is mogelijk na twee jaar HTS en een toelatingsexamen naar de eerste of naar de tweede fa se. Een gediplomeerde HTS'er kan examen doen om tot de derde fase te worden toegelaten. Of bij gebleken geschiktheid direct het examen voor de aantekening afleggen. Iedereen die het doctoraal examen heeft behaald of HTS diploma heeft verkregen, heeft toegang tot de pro motie, aldus de voorstellen van de TH Delft. Volgens de voorbereidingscommis sie onder voorzitterschap van prof. ir. H. R. van Nauta Lemke en prof. dr. J. G. Dijkman, beoogt het plan kan sen te scheppen voor allen die na het secundair onderwijs een voortgezette technische opleiding wensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5