P TV-commentaar „Opdracht van commissie Nieuwsdienst was breder" Oprecht COLIN FORBES 10 VRIJDAG 11 FEBRUARI 19). Een politiek interessant bericht uit de samenleving was in het VPRO- programma een gesprek met Eugene McCarthy die, na de mislukking van 1968, opnieuw een gooi doet naar het presidentschap van de Verenigde Sta ten. Wc kregen sterk de indruk, te luisteren naar een oprechte politicus die diepgaand heeft nagedacht over de zaken waaromtrent hij zonder kronkels zijn mening uitspreekt. Kennelijk met begrip voor historische achtergronden en met een realistische kijk op de samenhang der dingen. Of hem dat in het Witte Huis helpt, moet worden afgewacht. Al kringelt er dan wierook van in ternationale erkenning rondom het Duitse tv-spel Rotmord, na de lang durige introduktie met bibberbeelden. zal waarschijnlijk in vele huiskamers het woord „rotfilm" zijn gevallen. Het grafisch effect van de camera-in stelling (noemt een fotograaf dat niet gesolariseerd?) is niet alleen ver moeiend voor de ogen, maar leidt ook geducht de aandacht voor de inhoud af. Deze trucage mag dan origineel heten, ze werkt o.i. funest bij een zo fragmentarisch en in scène-opbouw nogal rammelend werkstuk. In elk geval is de geschiedenis van de Beierse radenrepubliek er niet duide lijker door geworden. De notitie dat wij de jonge oiool- boutcer een compliment moeten ma ken voor zijn kennis van zaken, zijn vaktrots en zijn vlotte, animerende uitleg, houdt tevens waardering in voor het omnibus-programma van de TROS. Dit brengt ons plotseling op de gedachte, in de vooravond niet te hebben gekeken naar de eersteling van de Frans-Poolse poppenfilm voor kleuters op het eerste net. Dat komt ervan als je, ook ver beneden je leef tijd, in de ban bent van Calinero, dat immens wijze jongenskuiken. Ja, en dan was er aan het eind van de avond weer Het Leerhuis van de gezamenlijke kerken. Over de verzoe ning prekende kerk en de onverzoen lijkheid binnen en buiten de muren. Is het niet verbazingwekkend, dat, na tweeduizend jaar christendom, met elkaar discussierende christenen nog altijd zoeken naar een definitie van wat de kerk eigenlijk is en wat men daarin zoekt? En dat men zich tezeer vastbijt in definities die voor anderen geen levende werkelijkheid schijnen te kunnen worden. Zo demonstreert het Leerhuis dat wij lijden aan com municatiestoornissen. T. H. HILVERSUM Mr. B. A. Schmitz, adjunct-directeur televisie van de KRO is als „gehoorde deskundige van de omroep" van mening, dat de commissie-Algra na het doen verschijnen van een interim-rapport haar taak in zoverre heeft vereenvoudigd dat het onlangs verschenen voorlopig interimrapport (door de NOS „niet meer dan een discussiestuk" genoemd) zich eigenlijk alleen heeft toe gespitst op de consequenties van het losmaken van Radio Nieuws dienst van het ANP. In feite was de opdracht van de commissie veel breder en bedoeld om een bijdrage te leveren in het meer jarenplan van de omroep, zegt mr. Schmitz. „De opdracht voor de commissie sproot in feite voort uit de moeilijk heden welke zich bij de structuur van het NOS-televisiejournaal voor deden", aldus mr. Schmitz. „De taak omschrijving was „het bestuderen en adviseren inzake inhoud en vormge ving van het NOS-journaal, eventuele wenselijkheid van één of meer onder scheiden joyrnaalverzorgende instan- tie(s), wellicht ook gerelateerd aan het aantal TV-zenders, de structuur van het journaal binnen de NOS-te- levisiedienst en de samenwerking tussen radio en televisie op het ge bied van nieuwsvoorziening, alsmede de samenhang tussen nieuws- en an dere programma's. Dat deze opdracht tot nu toe resul teerde in een advies plus vrij sum miere plan-aanduiding voor het bren gen van de Radio Nieuwsdienst onder NOS-beheer mag dus inderdaad als opmerkelijke vereenvoudiging van de taakopvatting worden gezien". Mr. Schmitz is een van de jaren lange voorvechters voor een concur rerend TV-journaal. Bij de voorberei ding van een tweede TV-zendkanaal in 1962 legde hij zijn wensen daartoe al op tafel. Zij moesten toen echter wijken voor het gebrek aan finan ciën, waardoor ook het tweede net in het begin slechts zwakjes van de grond kwam. „Het verleden jaar verschenen in terim-rapport van de commissie heeft een berg van kritiek ontmoet", zegt hij nu „en wellicht heeft de commis sie daarom nu een veel eenvoudiger stuk aangeboden. Hierin wordt gead viseerd omtrent de samenvoeging van de nieuwsdiensten weliswaar onder eigen hoofdredactie, maar dan toch weer onder één chef-de-bureau die verantwoording schuldig is aan de programma-commissarissen van de NOS. Dat wijst niet op voldoende df- versiteit, laat staan concurrentie tus sen nieuwsuitzendingen zowel voor televisie als voor radio". Wel moest mr. Schmitz toegeven, dat binnen de beperkte zendtijd, uit getrokken voor TV-journaal en radio- nieuwsdienstuitzendingen, concurren tie op twee netten respectievelijk zenders nauwelijks mogelijk is, aan gezien men dagelijks maar net tijd heeft, het voornaamste nieuws te brengen. Concurrerende keuze uit minder actueel nieuws is daarbij eigenlijk niet denkbaar. „Dat is zeker waar, maar dan zouden door de com missie ook voorstellen moeten zijn gedaan inzake vermeerdering van zendtijd voor de pure nieuwsmeldin- gen via beide media." Ikor-zondag over prof ij tbeginsel HILVERSUM „Voor wat hoort wat" is de titel van een themapro gramma over het profijtbeginsel, dat het IKOR op zondag 20 februari uit zendt. De ministers Biesheuvel eri Engels, prof. De Galan en een vak bondsman zullen in het eerste gedeel te, dat om 10.30 uur op Hilversum II begint, hun mening zeggen. Dit in verband met de vraag welke beteke nis en uitwerking de profijtgedachte heeft voor de sociaal-culturele sector. Daarover wordt ook gesproken met vertegenwoordigers van o.a. het vor mingswerk, club- en buurthuiswerk en kunst. Om 11.15 uur is er een panel-dis cussie, waaraan ook opbellende luis teraars kunnen meedoen. In het panel zitten mej. J. van Leeuwen (ARP), dr. J. van den Doel (PvdA), ds. J. H. Ruitenberg en drs. R. Haier van het Nederlands Centrum voor Volksont wikkeling. Vanavond te In september gaat een nieuwe cabaretrevue van start, getiteld „Blij blijven Hieraan werken mee André van Duin (onder), Conny Vink en Frans van Dusschoten- zien NEDERLAND 1 NOS 17.30 O.S. te Sapporo: Samenvatting 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal EO 19.05 De wind blaast waarheen hij wil: gesprekken 19.25 Muzikaal intermezzo 19.30 Kenya: filmreportage over zendingswerk 19.50 Tenslotte NOS 20 00 Journaal KRO 20.21 Brandpunt 21.10 Wie zonder zonden is Ierse verhalen (2) 22.00 Omroeporkest met solist klassiek pianoconcert 22.25 Ik weet nog steeds niet of ik beter ben: doc.film over vier NOS 23.00 Journaal NEDERLAND 2 NOS 6.00 O.S. te Sapporo (dames 1000 m) 6.30 O.S. te Sapporo: Skispringen op de 90 m schans 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 Mary Tyler Moore Show 19.30 Vlieg er niet in! NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Elizabeth R (4) 21.50 Voor de vuist weg NOS 23.00 Uit de kunst 23.30 Journaal 23.35 Den Haag vandaag MARY PERKINS VAN ZERVOS „Longkwaal!" Prentice keek sceptisch toen hij dacht aan de geweldige snelheid die de Schot ontwikkeld had toen ze door de heuvels waren getrokken. „Die is nu genezen; dat heeft een kwakzalver in Budapest me tenminste verzekerd. Hij zei dat de zuivere lucht van Si berië, die in de winter over Hongarije blaast, voor dat wonder had gezorgd. Maar mijn longen hielden me in 1939 uit het le ger en daarom vroeg het Ministerie van Economische Oorlog voering mij een karwei voor hen op te knappen. Houd uw hoofd eens opzij. Ford, ik kan die weg niet zien." „Wat voor een karwei?" vroeg Prentice losjes. Zonder de schijn te willen wekken zulks te doen probeerde hij het ver haal van de Schot te verifiëren. „Het opkopen van strategische oorlogsmaterialen. U zou me nooit geloven als ik u zei over welke enorme geldbedragen ik kon beschikken. Ik kocht alles op wat ik te pakken kon krij gen, waarna ik het uit de Balkan liet verschepen. Ik heb zo de indruk dat de knappe koppen de Duitse sprong naar het oos ten hadden voorzien en het gebied wilden leeghalen voor Hit- Ier arriveerde." „Klinkt interessant," was Prentices enige commentaar. „Vindt u? Achter een bureau zitten en opdrachten in vier voud uitschrijven voor enkele duizenden vaten olie of tonnen koper, ziet u het op diè manier?" „Dat heb ik niet gezegd." „Nee, maar zo kéék u wel!" Hij nam een van zijn laatste si garen. „Wat u volgens mij nog niet helemaal begrepen hebt,, is dat ik concurrenten had, Duitse concurrenten en die kunnen grof, zeer grof spelen. Toen ik twee aanslagen op mijn leven had overleefd - een in Györ en een in Budapest - kwam ik tot de conclusie dat het met mijn geluk afgelopen was en dat de tijd gekomen was om onder te duiken, dus verschafte ik me valse papieren en ontpopte me als Duitser." Hij keek Prentice over zijn sigaar heen met een spottende blik aan, stak de sigaar weer in zijn mond en vervolgde zijn relaas. „Kijk niet zo ongelovig - valse papieren kun je overal krij gen, als je maar geld hebt, en ik had een klein fortuin om mee te spelen." „Trad u van toen af aan op als Dietrich?" „Nee, dat kwam later. Ik noemde mij Hermann Wolff en ik moet zeggen dat nood inderdaad vindingrijk maakt. Na ver loop van tijd verkeerde ik openlijk met de Duitsers in Buda pest en aanvankelijk -was dat een uitstekende camouflage, maar later, toen het geld voor het opkopen van materialen krapper werd, kregen de koppen van het Ministerie een nieuw idee, een duivels idee." Hij draaide zich weer óm. en keek over zijn schouder naar de heuvel achter zich, een richting, tegen gesteld aan die van waaruit de Duitsers moesten komen. Hij had dit al enige keren gedaan. „Is dat niet de verkeerde kant?", vroeg Prentice. „Of kun nen ze ons over de weg, terwijl wij onze veldloop hebben ge houden, al voor gekomen zijn?" „Macht der gewoonte..." Dietrich breidde een grote hand uit. „Ik heb al maanden lang achterom gekeken omdat het gevaar altijd komt uit de richting die je het minst verwacht." Hij haalde zijn schouders op en keek Ford een ogenblik aan. „Een duivels idee, zei u," herinnerde Prentice hem. Terwijl hij luisterde zocht hij. de verlaten streek in het noorden af, waar in de heldere morgenlucht een donkere rookkolom van de brandende Hydra omhoog steeg. Men zou die rook wel bij na tot in Saloniki kunnen zien, als het weer boven Macedonië tenminste ook zo goed was. Het leek ongelooflijk dat ergens achter die heuvels een complete Duitse divisie zich verzamel de voor een geforceerde mars naar het zuiden, naar de Zervos. Hij hoorde ieder woord dat Macomber sprak en hij lette op iedere beweging. 76 „Ja, werkelijk duivels," herhaalde Macomber. „Er waren nauwelijks strategische goederen meer, waar ik m'n handen op kon leggen, maar er was wel heel wat materiaal dat door de Duitsers was opgekocht en dat nog niet naar het Reich was getransporteerd. Het lag opgeslagen in pakhuizen en spoor wegemplacementen, dus vroegen de oorlogsgeleerden van het Ministerie me of ik me daar aan zou willen wagen. Ze waren erg tegemoetkomend. Ze stuurden me een expert op het ge bied van explosieven die me leerde hoe je iets in de lucht moest laten vliegen." Hij zweeg toen hij zag dat Ford met hernieuwde belangstelling luisterde, maar toen hij niets zei sprak hij verder. „De moeilijkheid voor mij was weer dat ik geknipt was voor zulke sabotagewerkjes. In het Duitse gezel schap waarin ik verkeerde informeerde ik naar de plaats waar iets was opgeslagen. Tegen die tijd was ik in Budapest geaccepteerd. We maakten zelfs gebruik van Duitse explosie ven - zoals springladingen van tien kilo." „Waarom geen Brits materiaal?" vroeg Ford. „Omdat ik opereerde in neutraal gebied en de Hongaarse regering waarschijnlijk niet erg vriendelijk zou hebben ge reageerd op Britse tijdbommen in hun goederenwagons. Die bommen werken niet altijd volgens het boekje en soms wer-, ken ze helemaal niet. Zelfs als ze goed functioneren kunnen- experts in vele gevallen enkele vitale onderdelen samenvoegen en zeggen wat voor type bom werd gebruikt en waar die werd gemaakt." Hij keek over zijn schouder en grijnsde weer. „Vraag me niet hoe we aan Duitse explosieven kwamen, want dat is een staatsgeheim." „Dan had u nogal succes met uw vermomming als Duitser, zelfs in Hongarije?" vroeg Prentice zonder veel belangstelling. Hij voelde zich uitgeput, maar zijn geest was nog voldoende waakzaam om te proberen Macombers identiteit zo goed mo gelijk te verifiëren. „Ik kende het Reich goed tegen de tijd dat de oorlog uit brak. Voor de oorlog was ik makelaar - ik deed zaken met het Reich en ook voor 1939 heb ik veel tijd in Duitsland door gebracht. Soms was het, zelfs al in die tijd, verstandig door te gaan voor een lid van het Herrenvolk. De kunst bestaat eruit te leren denken als hen en te handelen als hen - en daaraan had ik, toen we op de Hydra waren, handen vol werk. Ik kan u wel vertellen dat het de langste reis van mijn leven is ge weest en toch heeft hij maar vierentwintig uur geduurd." „Hoe hebt u de kolonel om de tuin kunnen leiden? Dat moet. toch niet gemakkelijk zijn geweekt." „Door de kunst om grof te bluffen, anders niet. Dat heb ik geleerd uit een boek van de Führer: als je wilt dat een leugen wordt geloofd, zorg er dan voor dat het een grote leugen is. Als ik had geprobeerd voor een gewone Duitse burger door te gaan, denk ik dat ze mij in mijn bewegingsvrijheid hadden beknot, maar de gevreesde Abwehr was heel iets anders. Ik wist heel wat over de Abwehr en toen ik in Istanbul aan boord van de Hydra kwam - ik dacht dat ze iemand op mijn spoor hadden gezet om mij te vermoorden..." „Bent u dan niet met opzet op dat schip geplaatst?" Prentice had moeite de verbazing uit zijn stem te weren. Ford ontlaad de het machinepistool, waarna hij het mechanisme testte en het opnieuw laadde. „Nee, in de Balkan had ik niets meer te zoeken. Ik was op weg naar Athene om een kooi naar Egypte te krijgen. De Duitsers hadden het hele gebied bezet en het was onmogelijk daar'nog langer te werken, terwijl de sleutelpunten krioelden van hun veiligheidsmensen. Ik was van plan over te steken met de veerboot die rechtstreeks van Istanbul naar Athene vaart, maar die werd op het laatste ogenblik geannuleerd. Toen Burckhardts mannen het schip overnamen was ik niet zo erg verrast - de aanwezigheid van de namen van enkele Duitsers op de passagierslijst was iets wat me vanaf het ogenblik dat ik aan boord was gekomen bezig had gehouden." „Maar waarom doen alsof u van de Abwehr was?" Wordt vervolgd hoon Dl lias: VES leac en ech d. valk het In ief ipar Vanavond te horen HILVERSUM I KRO 19 00 uur Au-ditie, muzikale talen ten 20.00 uur Verzoekplatenprogramma 22.00 uur Cursief, cabaretprogram ma 22.50 uur Goal, sportprogramma HILVERSUM II VPRO 16.03-20.30 uur VPRO-vrijdag 20.30 uur Muziek uit de Barok 21.00 uur Oproeporkest met solist 22.30 uur Lichte muziek 23.20 uur Muziek van Nederlanders Momma ZEG HAR, V/MD je HervemiBMO) OM JE/M06DER T£ eeZOÉKEN N V 2 L Ka relt je Knetter en de RAUIO #aM: Hilversum L 40? m. KRO 18.30 Nieuws: 18 41 Actualltel- 18 50 Verkenning; 18 58 Marktberichten; 19 00 (S) Au ditie: muzikale talentenjacht: 20.00 In antwoord op Uw schrijven: verzoekplatenpro gramma: 23.00 (S) Cursief: ca baretprogramma 22.25 Over weging: 22.30 Nieuws: 22.38 Den Haag vandaag; 22 50 (S) Goal... (sport) programma met veel muziek23.55-24.00 Nieuws. Hilversum n. 298 m. VPRO: 18.00 en 20.00 (Nieuws); NOS: 20 30 (S) Muziek uit de Barok: VARA: 21.00 <S> Omroeporkest en solist: 22 30 <S) Hoe later op de avond: lichte muziek; 22.55 Mededelingen: 23 00 Nieuws: 23.10 Actualiteiten: 23.20 Mu ziek van Nederlanders: moder ne muziek: 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP VAN 18-20 UUR Richard Wagner: „Götter- dammerunc": voorspel en ie bedrijf. RADIO I MORGEN Hilversum I. 402 m. NOS: oo.oo-in.oo Sapporo '72: Repor tages van de Olympische Win terspelen met uitzendingen van de Radlo-Nleuwsdlenst TROS: 700 Nieuws: 7.02 (S) Ontbijt zo's (Soos): lichte grammofoonmuzlek, reporta ges en berichten: (7 30 Nieuws: 7.41 Actualiteiten: 7.50-8.10 Sap poro '72: Olympisch Journaal; 8 30 Nieuws: 8.41-8.50 Actuali teiten); 10.00 Verzoekplaten- programma voor de militairen: <10.30-10.32 Nieuws): 11.55 Mede delingen: 12.00 Amusements- tourlsme ln Nederland: (12.16 Overheidsvoorlichting: Export- acUvltelten. Nieuws, wenken en adviezen op exportgebled 12.28 Mededelingen t.b.v, land en tuinbouw; 13.30-12.41 Nieuws: 13.50-14.00 Sapporo *72: reportages en beschouwingen over de Olympische Winter spelen); 14.00 (S) Steiger - B: Radio-show; (14.03-14.33 Sport- kompas; 13.30-15 32 enl7.30-17.32 Nieuws- 17.31-17.50 Actualitei ten): 18.00 Uit de pers: pers overzicht: Politieke Partijen: 18.19 Uitzending van de CPN. Hilversum II 298 m. VARA: 7 00 Nieuws; 7.11 Ochtendgym nastiek; 7.20 (S) Z.O.. geva rieerd programma, met om 7.33 Van de voorpagina: om 7.54 VPRO: Deze dag; om 8.00 Nieuws: om 8.11 Actualiteiten; om 9 35 Waterstanden: om 10.05 VARA-s Ombudsman; om 10.20 Belasting betalen, maar niet te veel. lezing (I): 10.30 <S> Zater dag Informatie: muziek en ln- formatleshow met om 11.00 Nieuws: 13.00 Nieuws; 13.11 Ac tualiteiten: 13.23 VARA-Varla: 13.25 (S) Dit ls het begin... Jon gerenprogramma; HIRO: 14.35 Plus: HIRO-Radio Magazine; NOS: 15 05 De komende week In het Nederlandse muziekle ven; 15.30 Frans - Duits - En gels: een luisterprogramma; (Om 18.00 Nieuws) 16.15 (S) NOS-Jazz; 16 45 Amateuristi sche muziekbeoefening: 17.15 Wat ls de mens?, programma van dc Christian Science: 17.30 Geweldloze weerbaarheid, al ternatief voor militaire defen sie? (D: VARA: 17.5S Medede lingen. Hilversum III. 240 m. NCRV: 7.0C Nieuws: 7.02 Popstation (8.oo Nieuwst: 9 00 Nieuws; 9.03 Pers Vers: 10 00 Nieuws; 10.03 Muziek bij de koffie; (11.00 Nieuws): 12.00 Nieuws: 12.03 Elpee Pop: 13.00 Nieuws: 13.03 Nee. we noemen geen namen; (14.00 en 15.00 Nieuws): 15.30 Meisjeskoor en licht Instru mentaal sextet; (Intermezzo van Jazzmuziek): 16.00 Nieuws; 16.03-18.00 Sportshow met mu ziek: (17.00 Nieuws). TELEVISIE MORGEN NEDERLAND I. NOS 6 00-7.00 Olympische winterspe len TELEAC 10.00 Wat ls Je vak man?, les 4 (herh); 10.30 Beton - les 3; 11.00 Esperanto - les 6 (herh): 11J0-12.10 Spaan se les - les 7; 14.30-15.00 Gra ven naar het verleden - les 3; NOS: 15.00 Olympische Winter spelen; 16.00 Journaal; VARA: 16.02-17.30 Kinderprogramma; NOS: 17.30 Olympische Winter spelen. 71 Nu weten we natuur lijk zo langzamerhand wel dat smidje Verhólen een meester is in het bedenken van slimme plannetjes. Het mag dan ook niemand ver bazen, dat-ie plotseling met vaste hand een van de ru we matrassen van het bed greep en deze vakkundig uit elkaar begon te scheu ren. Hij trok het ding bij de naden met forse rukken uit elkaar en al lijkt dat zo op het oog een vreemde manier van doen, dat is het toch heus niet. Probeer het zelf maar zit je in nood, ver niel dan je matras, en je zult zien dat redding on middellijk komt opdagen. Zo ging het dus ook hier. De smid rukte zijn matras volkohien uit elkaar en toen hij gereed was. had hij een ruwe lap stof in zijn hand, die wel wat weg had van de habijten, die oude kluizenaars dragen. Op de grond lag een warrige massa van harig zeepgras en Kareltje keek er met verbaasde blikken naar. massa van harig zeegras en Kareltje keek er met verbaasde blikken naar. lachte de smid, die een massa van dat harige zeepgras greep en het als een soort pruik over de bol van Kareltje spreidde. Het kereltje ging er bijna hele- blauwgeruite kiel «§\i maal onder verloren en riep gesmoord „Help Ik kan bijna geen adem mö halen „Komt allemaal in orde," stelde de smid hem gerust „Kijk mal een. twee. hoeplahier wat weggerukt en daar wat aan de kant geduwd. ja goed zo! Je moest je zelf eens kunnen zien, Kareltje. Je bent nu e( gl( stokoude kluizenaar. Nu nog dat ruwe stuk goed over je body hangen en vermomming is gereed. Daar staat Carolus, de heremiet

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10