becel voor de koffie Driemanschap wil bemiddelen Spoedberaad over Cyprus in Athene leuws Huurder kan tiaar de rechter gaan Actie voor Boekowski Kabinet beslist in september over Schiphol Generaal Grivas zou complotteren Uit de Haagse hof geplukt heerlijk romig van smaak en goed voor uw gezondheid Wetsontwerp ingrijpend gewijzigd PTT wapent zich tegen sabotage Politieman met dood bedreigd Van een verslaggever DEN HAAG Minister Drees van verkeer en waterstaat hoopt, dat het kabinet in september een beslissing kan nemen over de aanleg van een eventuele vijfde baan voor Schiphol of over een verlegging van de Zwa- nenburgbaan. In elk geval zal de beslissing dit jaar vallen. Daarna kan de zaak bij het parlement aanhangig worden ge maakt. Ditzelfde geldt voor de be sluitvorming over de Schiphollijn. Minister Drees heeft dit gister morgen gezegd in een gesprek met het college van B en W van Haarlem mermeer. De bestaande onzekerheid plaatst de gemeente Haarlemmermeer vooral voor planologische problemen. B en W hebben tijdens het gesprek op de bezwaren van een langer uitblij ven van de beslissing gewezen. Verzwaard arrest voor soldaat Hoek Van een onzer verslaggevers ARNHEM De auditeur-militair bij de krijgsraad in Arnhem, mr. J. van den Berkhof, heeft gisteren de 20-jarige dienstplichtige soldaat Roel Hoek verzwaard arrest, te ondergaan in het militaire strafkamp in Nieu- wersluis, opgelegd. Hoek is onmiddel lijk na deze beslissing naar Nieuwer- sluis overgebracht. Naar mag worden aangenomen zal hij te zijner tijd voor de krijgsraad moeten verschijnen. Hoek, voorzitter van het afdelings bestuur van de WDM in het Duitse Seedorf, heeft zaterdag om medische redenen geweigerd deel te nemen aan een oefening. Hij zou dat hebben ge daan op grond van een advies van de militaire arts dat hij alleen lichte diensten hoefde te verrichten. Vol gens de Legervoorlichtingsdienst be stond er tegen de oefening geen enkel medisch bezwaar. Sinds zaterdag heeft Joek in de le gerplaats Seedorf voorlopig arrest on dergaan. v Afgevaardigden van de rijksscho lengemeenschap in Lochem hebben gistermiddag 3000 handtekeningen op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag aangeboden. De scholengemeenschap heeft de hand tekeningenactie gevoerd omdat de leerlingen verontwaardigd waren over het in de Sowjet Unie gevoer de proces tegen de schrijver Boe kowski. De scholengemeenschap had 450 scholen aangeschreven met het verzoek aan de actie deel te nemen. De leerlingen demonstreerden gis termiddag op het Plein, voor het mi nisterie. Vooraan een jongen die in een kooi van kippegaas zit. Hij heeft een bordje met de naam van de schrijver op schoot. ATHENE (UPI, DPA) De Griekse regering heeft bekend gemaakt. dat gisteren in Athene een bijeenkomst op hoog niveau is gehouden om de situatie op Cyprus te bestuderen, zoals deze zich heeft ontwikkeld „na de in voer van een grote hoeveelheid wapens uit Tsjecho-Slowakije". De bijeenkomst stond onder leiding van de regent, Zoitakis. Voorts waren aanwezig premier Papadopoelos en zijn plaatsvervangers, dc opperbevelhebber van de strijdkrachten en de met spoed ontboden commandanten van de Cy priotische Nationale Garde en van het Griekse troepencontingent op het ei land. Volgens berichten uit Nicosia zou de regering -Makarios 5.000 wapens inge voerd hebben. Zij zou daarmee haar mensen willen uitrusten voor het geval van een botsing met bewapende Grieks-Cyprioten. 'GRIVAS De Grieks-Cypriotische vrijheidsstrij der, generaal Grivas, keerde enige maanden geleden in het geheim op het eiland terug. Cypriotische regerings kringen zouden op de hoogte zijn van het bestaan van illegaal bewapende groepen, die hun bevelen van Grivas krijgen en die een komplot tegen de regering zouden beramen. De aanhan gers van Grivas verwijten Makarios, het politieke doel van de vereniging van Cyprus met Griekenland verraden te hebben. De Turkse regering heeft volgens in lichtingen uit Ankara de Verenigde Na ties en de regeringen van Griekenland, Amerika en Engeland meegedeeld, dat zij ingeval van een botsing alle nodige maatregelen voor het beschermen van de Turkse gemeenschap op Cyprus zal nemen. Met ongelooflijke energie stoten de bollen uit de grond. En dapper ook ontknoppen de blaadjes aan de heesters. Het is de moeite waard om alles wat leeft en groeit en strakjes bloeit goed te bekijken. In het stadse is het echter aldoor een afgang om te ontdekken hoe snoeplustig Nederland de wikkels, zilverpapiertjes, doosjes en huisjes van de heerlijkheden rondstrooit in de parken en tussen de struiken. Wie dagelijks een vaste weg wan delt kan precies het schema van de plantsoenendienst volgen. Van schoon tot vuil en vuiler en dan op eens weer schoon. Hoeveel manuren zouden er in de prikdienst gaan? En welk deel van de gemeentelij ke reinigingsbegroting zou daar in zitten? De volgende vraag is dan: „En wat zouden er voor voorzieningen getroffen kunnen worden, indien dit geld vrij kwam? Ik herinner me uit verre dagen, dat het werkcomité Opgeruimd staat netjes nog zwoegde, dat het plaatsen van de papierbakjes aan lantaarnpa len een kwestie van duizenden gul dens was. We hebben het losgelaten, dat Op geruimd staat netjes. Omdat het allèmaal zo moeizaam was; omdat er izoveel (onbetaalde) tijd in ging zitten; ook omdat het hopeloos was iedereen en alles wat er mee te maken had te coördineren. Dat zat voornamelijk in de lange te nen, die iedere autoriteit en elke autoriteitje hadden. Netjes We zijn niet zo van dat doenerige, meer van het praterige. Helaas zijn we ook van het „la' maar" en daar komt de hele smeer boel op onze straten en in de plant soenen vandaan. In Rijswijk wil men deze vervui ling gaan aanpakken. Gewoon door I te bekeuren. Net zoals bij fout par keren en rijden zonder licht. Ik kan nog wel eens medelijden I hebben met foutparkeerders, maar voor de wegsmijters is geen pardon. Papiertje wegsmijten op de bon en, net als bij het verkeer, „di rect afrekenen!" De eerste tijd zou er voor de over heid goud mee te verdienen zijn. En tegen de tijd. dat de boetepot leeg blijft is het papierprikken over bodig geworden! Kan de reinigingsdienst de centjes voor nog meer papierbakken gebrui ken en de plantsoenendienst meer snoeiers en planters aanstellen. En wij... wij hebben veel en veel meer plezier in onze omgeving. Het is zo eenvoudig allemaal, maar het blijkt razend moeilijk te zijn. Omdat we allemaal willen, dat de ander iets doet of...laat. Naast Becel margarine en olie is er nu ook Becel voor de koffie. Heerlijk romig van smaak en goed voor uw gezondheid. Want Becel voor de koffie bevat plantaardige vetten van een zeer gezonde samenstelling. Daardoor is het vet in Becel voor de koffie rijk aan meervoudig onverzadigde vetzuren. En dat is goed voor hart en bloedvaten. Geniet van een heerlijk kopje koffie. Geniet er onbezorgd van. Met Becel voor de koffie. BECEL-GOED VOOR HART EN BLOEDVATEN A/zote/a. KENNISMAKING DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het ingrijpend gewijzigde wetsontwerp, dat de huur en verhuur van woonruim te in grote delen van ons land (de geliberaliseerde gebieden) gestalte zal geven, is gisteren al leen met de stemmen van de CPN tegen in de Tweede Kamer aangenomen. De voornaamste punten uit het wetsontwerp, zoals het nu is aanvaard, zijn; De kantonrechter zal in een be roepszaak over de opzegging van de huur in principe altijd zowel de be langen van de huurder als van de verhuurder tegen elkaar móeten af wegen. Drie jaar nadat de wet in een dan geliberaliseerd gebied van kracht wordt zal de huurder worden be schermd tegen sprongsgewijze huur verhogingen. De verhuurder is verplicht de gron den te vermelden waarom hij de huur opzegt. Ook is hij verplicht de huurder erop te wijzen dat deze bij de kantonrechter in beroep kan gaan. Ook als de huurder elders passende woonruimte wordt aangeboden zal de kantonrechter de belangen tegen el kaar moeten afwegen. De genoemde punten zijn een in breng van een grote meerderheid in de Tweede Kamer (PvdA met de re geringspartijen DS'70, ARP) en die meende dat de belangen van de huurder in het oorspronkelijke nog door oud-minister Polak (justitie) in gediende wetsontwerp onvoldoende werden beschermd. Op een essentieel punt, namelijk de bescherming van de huurder tegen een sprongsgewijze huurverhoging ontstond een kracht meting tussen de regering en het par lement. Uilink Van regeringszijde oefende vooral mini:%er Udink (volkshuisvesting) maximale druk pit om een amende ment Wierenga (PvdA), mede-onder tekend door ARP, DS'70 en KVP in te trekken. Dit amendement dat een huurverhoging van meer dan 15 pro cent afwijst als een redelijk aanbod van de verhuurder een rem dus op een sprongsgewijze huurverhoging DEN HAAG Naar aanleiding van de aanslagen op de gasstations in Ravenstein en Ommen is PTT over gegaan tot extra bewaking van kwetsbare bedrijfsinstallaties. Deze maatregelen zijn met name getroffen voor de straalverbindingstorens. Wel ke de maatregelen zijn, wil PTT niet meedelen. Behalve PTT hebben ook de olie maatschappijen verscherpte bewa king van hun installaties (raffinade rijen) ingesteld. Zoals bekend, ontving de Gasunie dinsdag een anoniem schrijven (de Rode Jeugd heeft inmiddels ontkend, dat het van haar afkomstig is), waarin werd gedreigd, dat ook aan slagen zouden worden gepleegd op te- lecommunicatietorens, hoogspan ningskabels en koppelnetten. beschouwde drs. Udink als een door kruising van zijn beleid, dat erop ge richt is de subsidie op de woning zelf op den duur te vervangen door een individuele huursubsidie voor de laagstbetaalden. In het kader daarvan zijn huurverhogingen te verwachten van meer dan 20 procent. Door op het allerlaatste moment een nota van wijziging in te dienen kon de regering voorkomen dat het amendement zou worden aangeno men. In deze wijziging komt de rege ring in belangrijke mate tegemoet aan de verlangens van de Kamer. Drie jaar nadat de wet in een dan geliberaliseerd gebied van kracht wordt zal de huurder worden be schermd tegen sprongsgewijze huur verhogingen. De heer Wierenga trok zijn amendement in. In een nieuw amendement wilde hij het voorstel van de regering uitbreiden tot de reeds geliberaliseerde gebieden. Mi nister Van Agt ontraadde deze wijzi ging echter ten zeerste, omdat daar mee in reeds geliberaliseerde gebie den opnieuw een stuk huurbescher- ming wordt geïntroduceerd. Het amendement werd afgestemd. HILVERSUM De politie in Den Bosch onderzoekt op het ogenblik het bandje, waarop de NCRV-radioverslaggever Hugo van Rhijn (Hier en Nu) gister nacht een telefoongesprek met een onbekende opnam, waarin deze dreigde een politieman te doden, als de NCRV de nieuws uitzendingen over de aanslagen, op de gasstations niet direct be ëindigde. De verslaggever kreeg twee van deze telefoontjes, een om half een 's nachts en een tweede de volgende morgen om half negen. In het tweede telefoongesprek zei de onbekende let terlijk; „U heeft de nieuwsberichten niet gestopt. U moet de consequenties aanvaarden. Vanavond voor acht uur valt die commandant van de rijkspo litie". Volgens de verslaggever waren bei de bedreigingen van dezelfde man. Zondagavond werden telefonisch al een verslaggever van De Volkskrant in Eindhoven en kolonel F. M. C. Of fermans, districtscommandant van de rijkspolitie in Den Bosch, met de dood bedreigd. Volgens kolonel Offermans' was de man, dié hem zondagavond belde niet j dezelfde: als degene, die de NCRV- verslaggever heeft gebeld. „De stem van woensdag klonk wat geaffec teerd. Ik heb de indruk, dat we met een paniekzaaier te maken hebben en geloof niet, dat deze dreigementen uit kringen van de Rode Jeugd komen". De PTT heeft niet kunnen nagaan vanwaar de dreigementen werden eeuit omdat het automatische tele foon gesnrekken zijn geweest. De NCRV. die de band heeft uitge zonden, heeft tot nu toe geen reacties gekregen van mensen, die de stem herkenden. (Vervolg van pag. 1) Hoop op succes Minister Boersma verklaarde na afloop van zijn besprekingen met de voorzitters verheugd te zijn met de nu op gang gekomen bemiddeling, omdat de situatie in de metaalindusr- trie „allerminst gelukkig is." Eerder cp de middag zei hij geen concrete initiatieven in de richting van een bemiddeling te hebben ontplooid en ook zichzelf daarvoor niet de aange wezen persoon te vinden. In het begin van de middag sprak de minister met de heren Prins, Brussel en Van Dijk óver de moge lijkheden om de metaal-cao algemeen verbindend te verklaren. Daarbij deelde de bewindsman mee dat daar tegen geen juridische bezwaren zijn, maar dat wel een aantal andere aspecten onder ogen zou moeten wor- cen gezien als de letterlijke tekst van de CAO, het verzoek om algemeen verbindendverklaring alsmede het daarop gerichte advies van de Stich ting van de Arbeid binnen zouden zijn. De voorzitters deelden mee spoe dig te zullen beslissen over de aan vrage tot algemeen verbindendver klaring. Na dit gesprek nam de minister Het initiatief ook een delegatie van de In- dustriebond-NVV voor een informa tief gesprek uit te nodigen. Na afloop daarvan (in de vooravond) deelde de heer Groenevelt mee, tegen eventuele algemeen verbindendverklaring on middellijk beroep te zullen aanteke nen Feitenverdraaiing IT Na hun gesprek met de minister hebben de heren Prins, Brussel en Van Dijk de heer Groenevelt nog in allerlei toonaarden beschuldigd van feitenverdraaiing. Scherp lieten zij zich uit over de „onthulling van ach- tei gronden", die de heer Groenevelt dinsdagavond op een persconferentie deed. De heer Prins: „ik constateer regel matig dat de heer Groenevelt uit spraken doet, die niet met de feiten in overeenstemming zijn. Zijn uitla tingen zijn in de huidige ernstige si tuatie bovendien niet erg verstandig." Hij ontkende dat er bij de werkge versfederatie „neiging tot concessies" zou zijn, ook niet bij „een aantal on dernemers in het Rijnmondgebied." Voorts hebben de werkgevers geen enkele poging gedaan om de confes sionele bonden te bewegen van de ge stelde voorwaarden in hun (door de Industriebond-NVV afgewezen) ver zoeningsvoorstellen af te zien. Inte gendeel, „wij vonden de poging van deze bonden overwogen en doordacht; een verstandige mogelijkheid om het conflict mee af te sluiten." De heer Brussel: „Wij zijn beslist niet onder druk gezet." De heer Van Dijk: „De beschuldi ging van de heer Groenevelt dat ons aanbod provocerend was om aan herstel van het overleg le ontkomen is volkomen uit de lucht gegrepen. Onze voorstellen waren een eerlijke poging om de breuk te herstellen." De heer Prins zei ook niets te we ten van een grote, snelle werkgevers auto, waarmee de heer Brussel (volgens de heer Groenevelt) maan dagmiddag met grote spoed van Utrecht naar Den Haag zou zijn ge bracht. De heer Brussel: „maandag ben ik de hele dag niet in Den Haag ge weest; ik zat gewoon in Utrecht." Intimidatie Over de ontkenning van de heer Groenevelt, dat NVV-leden intimida tie en terreur jegens leden van de confessionele bonden zouden hebben gepleegd, zei de heer Prins: „Er heb- ben zich wel degelijk vormen van in timidatie voorgedaan, ook door leden van de Industriebond-NVV. Er zijn diverse werkgevers die dat kunnen getuigen." De heer Prins: „Het is logisch dat zich in zo'n gespannen situatie vor men van intimidatie voordoen. De re actie van de heer Groenevelt is daar om wel wat naïef." Ook werd ontkend dat er maandag in Rotterdam tussen de betrokken partijen een concreet voorstel zou zijn geboren om hervatting van het overleg te vragen. „Dat is er later van gemaakt," aldus de heer Prins. De heer Brussel: „De uitlating van Groenevelt, dat zijn bond en de werkgevers er maandagavond vrijwel van overtuigd waren dat er dinsdag overeenstemming zou kunnen worden bereikt, heeft mij zo overdonderd dat ik onmiddellijk de heer Prins heb ge beld, die categorisch ontkende dat de uitlatingen van de heer Groenevelt cp waarheid berustten." (Gistermid dag herhaalde de heer Prins die ont kenning). Gezien de toenemende scherpte, waarmee de partijen in het metaal conflict zich geleidelijk opstelden (gisteren werd daarin een nieuw hoogtepunt bereikt), zal het college van bemiddelaars stellig eerst wel er.ige tijd nodig hebben om het kli maat te zuiveren alvorens bouwste nen voor overeenstemming kunnen worden aangedragen. Nadat het nieuws van de bemidde ling bekend was wilde geen der woordvoerders van de betrokken or ganisaties zich nog concreet over de De heer Bakker (CPN) in de Tweede Kamer met de heren An- driessen (KVP) en Aantjes (ARP) over het stakingsverbod van de Am sterdamse rechter. De Kamer ging met Bakkers interpellatieaanvraag akkoord. geschilpunten uitlaten. De heer Groe nevelt: „Wij laten het nu aan de be middelaars over." Een opmerking rr.oest hem overigens nog van het hart: „het is van groot belang dat ook de werkgevers aan de tafel der be middelaars zitten, want ten slotte zul len zij alles moeten betalen." Nederland draagt 52 miljoen bij aan voedselprogramma DEN HAAG De Nederlandse bij- diage aan het wereldvoedselprogram ma in de jaren 1973 en 1974 zal 52 miljoen gulden bedragen. Tweederde deel van dit bedrag zal in natura worden geschonken. De Nederlandse gift is ruim de helft meer dan in de vorige periode van twee jaar. Het werled voedsel programma richt zich op het verstrekken van voedsel aan mensen in ontwikkelingslanden. Het fonds kan in de jaren 1973 en 1974 rekenen op ongeveer 840 miljoen gulden, afkomstig van 45 landen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9