In hoger beroep tien jaar tegen Robert van S. geëist Omzet Wijers steeg Ex-minister Bakker Bambolino: goedkope collectie kindermode onderschatte effect Groningse „smeerpijp" Vrouwen doen de stropdas om 607e Staatsloterij Minister Boertien bezoekt Tunesië Interpellatie CPN over stakingsverbod Bonden zonder voorwaarden vooraf aan overlegtafel Meerderheid Kamer tegen groot-IJmuiden 7 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 Va drie jaar dalende resultaten AMSTERDAM - J. P. Wyers ndustrie- en Handelsonderne- ning (woningtextiel) heeft, na n de drie voorafgaande jaren lalende resultaten te hebben noeten melden, in het op 30 sep- ember jl. geëindigde boekjaar 970/71 een hogere winst be- laald. Bruto verdiende het be- Irijf 46,8 (44,5) min. Netto cwam de winst uit op 2,7 (1,9) ïiln. Zoals gemeld, werd voor- esteld het dividend te verhogen an 6 tot 7%. Een belangrijke oorzaak van de ho- ere winst is, zo blijkt uit het jaar erslag, een verbetering van de bruto Winstmarge en dientengevolge een ogere bruto-goederenwinst. Dit is lede het gevolg van een sanering ar- het assortiment. Verder toont de trestrekening een belangrijk guns- ger beeld, dan in 1969/70. Niet alleen was het gemiddelde ntepercentage lager, maar boven- en werd van het kortlopende kre- in mindere mateebruik ge- aakt dan in het voorafgaande jaar. it door een gemiddeld aanzienlijk gere voorraad, wat Wyers dankt an betere beheerstechnieken. |Een gunstige inloed op het resul- iat had ook de positieve uitkomst an Wyers België, een bedrijfsonder- tel. dat jarenlang in de rode cijfers ft gezeten. In België kon een ho- c omzet worden geboekt, terwijl de brutomarges in verschillende delingen verbeterden. Ondanks het feit, dat de omzet in eerste maanden van het afgelopen ekjaar fors hoger was dan in de ereenkomstige periode van 1969/70. teg de jaaromzet uiteindelijk maar n ƒ215.1 min tot ƒ216,8 min. Later het jaar ging de aanvankelijke orsprong bijna geheel verloren. Barbij moet echter rekening worden .houden met de al genoemde sane ring van het assortiment, waardoor het totaal aantal artikelen met 15 pet verminderde. Kind overreden DENEKAMP De 11-jarige Harry Oude Neijewa uit Beuningen is gis teravond om het leven gekomen toen hij plotseling de weg Oldenzaal - De nekamp overstak en door een auto werd aangereden. 9 februari 1972 tweede klasse Prijzen van 15.— 50,— 50.— 100,— 100,— 200,— 400.— 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op zijn gevallen op nummers eindigende op zijn gevallen op nummers eindigende op zijn gevallen op nummers eindigende op zijn gevallen op nummers eindigende op Een prijs van f f f f f 2.000,— 2.000,— 2.000,— 2.000,— 2.000,— 5 gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer: f 50.000,is gevallen op het nummer: Een extra prijs van f 100.000,is gevallen in de serie R op het nummer: en een troostprijs van f 2.000,— op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000,is gevallen in de serie S op het nummer: en een troostprijs van f 2.000,op nummer: van elk van de andere series. 086355 043957* 098163 059306 018783 079189 083893* 020733 020733 097186 097186 Let wel op het met een gemerkte nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Wie z'n kind exclusief in het nieuw wil steken, kan dat al geruime tijd uitstekend doen bij de firma Bambolino. Maar daar stond al tijd wel een fikse financiële uit gave tegenover, want Bamboli no had mooie, maar wel peper dure kleertjes. Dit jaar heeft men daar be wust verandering in willen brengen, omdat men de klan tenkring die begrijpelijker wijs nooit zo enorm groot was wilde uitbreiden. Zo komt het dat Bambolino voor de ko mende zomer een collectie kle ren heeft, die, dan nog wel niet spotgoedkoop, maar toch aan zienlijk beter betaalbaar is dan vorige jaren. IMet het betaalbaar maken van de mode, is een geheel veranderde inkooppolitiek gepaard gegaan. Vroeger trokken de Bambolino- inkopers naar Parijs waar ze beeld schone. peprdure modelletjes in kochten bij mensen als Pierre Car- din en Jacques Estérel. Voor die kleren moest de koper toch gauw een dikke 100 a 150 gulden neer tellen. Op het ogenblik ls het aandeel van deze couture-kindermodellen erg afgenomen: een enkele broek- pakje van Pierre Cardin (a 152, hangt nog wel in de rekken, maar daar is het dan ook mee afgelopen. Verder heeft men heel leuke, smaakvolle en uiterst draagbare modelletjes voor kinderen van nul tot dertien jaar. Negentig procent van de collectie is gemaakt van wash-and-wear materialen (gemak kelijk te wassen, snel droog, niet strijken, niet kreuken). Veelge bruikte materialen voor de zo mer zijn: denim (voor broeken), tricot en katoen (voor truitjes en T-shirts) ribfluweel (voor broeken) en moleskin (een soort satijnachti ge katoen, die gebruikt wordt voor broeken). Voor de meisjes zijn1 er deze zomer broekpakken, waarbij bij passende rokjes, jurkjes en truitjes worden geleverd, die onderling weer erg goed te combineren zijn. Vefder is er voor de meisjes een enorme hoeveelheid allerliefste jurkjes, vaak met leuke applicaties. Uni-sex-pakjes van donkerblauwe denim of madrasruitjes zijn er zo wel voor jongens als meisjes. Ver der ook voor jongens en meisjes een groot assortiment lange broe ken met katoenen T-shirts. DEN HAAG Oud-minister Bakker (verkeer en waterstaat) heeft bij zijn plannen voor de aanleg van de Groningse 'smeer pijp' het zelfreinigend vermogen van de Eems-Dollard onderschat. Volgens de huidige taxaties zal de afvallozing in dit gebied be neden de tien miljoen inwoner equivalenten moeten blijven. Dat is heel wat minder dan de 24 miljoen die drs. Bakker des tijds voor mogelijk hield. Zijn opvolger, minister Drees, heeft dit gisteren gezegd tijdens de intro ducties van zijn plannen om het af valwater in dit gebied krachtig bij de bron te gaan zuiveren. De eerste fase van de smeerpijp van de Groningse Veenkoloniën naar de Eems zal ech ter nodig blijven, omdat er toch nog een behoorlijke hoeveelheid afvalwa ter geloosd zal moeten worden. De aanleg van de tweede fase van de pijp, de doortrekking van de pijp naar Overijssel is echter onzeker geworden. Kritiek De plannen voor de afvallozing, zoals oud-minister Bakker die voor ogen stonden, zijn destijds vooral in Duitsland scherp bekritiseerd. Het re sultaat hiervan was, dat een commis sie van deskundigen werd benoemd die uit zou moeten maken hoe groot het zelfreinigend vermogen van de Eems-Dollard is. De commissie zal naar verwacht wordt binnenkort ad vies uitbrengen. Vaststaat in ieder geval, dat 24 miljoen inwonerequiva lenten aan afval een te zware belas ting betekenen. Overigens baseerde drs. Bakker destijds zijn beleid op de resultaten van het toenmalige des kundigenonderzoek. Een proefschrift van ir. Eggink uit 1965 leverde de belangrijkste gegevens op. Duitsland Minister Drees vertrekt volgende week naar Bonn om met zijn Duitse collega's te praten over de Neder landse plannen om de afvallozing op het Eems-Dollardgebied te beperken. Zo heeft de Nederlandse regering op nieuw zes miljoen gulden ter be schikking gesteld voor de kosten van het verdere onderzoek rond de pro- Dit zijn foto's, die in verband met de aanslagen en de daarop volgende ex plosies bij de gasstations in Ommen en Ravenstein worden getoond. De bovenste foto's tonen twee zakhorloges, die gebruikt zijn als ontste kingsmechanisme. Het grote zilverkleurige is van het vierk Railway Regu lator, Grevana, Swiss Made. Afgebeeld staat een stoomlocomotief je. Het klei ne goudkleurige horloge is van het merk R. E. Watch. Daaronder: de achterzijde van de horloges. Het grote horloge heeft een in gegraveerde locomotief. De foto beneden toont een linnen fototasje van blauw gerubberd textiel, ajgezet met geel plastic band op de naden. De ritssluitingen zijn zilverkleurig met grijswitte visgraatband, voorzien van brede tuigleren riemen met twee zware zilverkleurige gespen. Een ieder, die inlichtingen kan geven over de herkomst wordt verzocht mtact op te vemen met de rijkspolitie van Den Boscli, tel. 0410024481, of de plaatselijke politie. De advocaat-fiscaal wees het „spe culatieve denken" af. als zou dit dra ma zich nooit hebben afgespeeld als Van S. meteen voor de dienst zou zijn afgekeurd. Wel gaf hij het „commu nicatiegebrek" toe, dat men bij de dienstkeuring onwetend was van de gegevens over Van S. zoals die in Curasao vastgelegd waren. Daar was hij namelijk tot vijf maanden gevan genisstraf veroordeeld voor diefstal, in verband waarmee een psychia trisch rapport was opgemaakt. Hij werd onder toezicht van de reclasse ring gesteld. „Waren deze feiten aan de dienst- psychiater bekend geweest, dan was Van S. waarschijnlijk nooit goedge keurd voor de dienst", gaf mr. Van Voorst tot Voorst toe. „Maar toch heb ik uit de verhalen van zijn dienstcol- lega's en de commandanten van Van S. niet de indruk gekregen, zoals die wordt geschetst door het psychia trisch rapport, die ik samenvat als „Van S. kon niet anders". (Van een verslaggever) DEN HAAG Minister Boertien van ontwikkelingssamenwerking is gisteren naar Tunesië vertrokken. Hij zal met de Tunesische minister van buitenlandse zaken, Masmoudi, be sprekingen voeren over financiële steun voor ontwikkelingsprojecten. In het verleden heeft Nederland al financiële en technische steun voor een aantal van deze projecten ver leend. Sommige van deze projecten zijn nog in uitvoering. De minister wordt zondag weer terugverwacht. Het Tweede-Kamerlid Bakker (CPN) zal de ministers Boersma (so ciale zaken) en Van Agt (justitie) vol gende week kunnen interpelleren over de gevolgen die het stakingsver bod van de Amsterdamse rechtbank president voor het conflict in de me taal met zich meebrengt. Volgens de heer Bakker heeft het stakingsverbod duidelijke politieke implicaties, die door de Tweede Ka mer besproken moeten worden. Zo zal hij de bewindslieden vragen of de uitspraak van de rechtbankpresident in feite niet betekent dat het systeem van de CAO's wordt afgebroken. Wanneer de regering ervan uitgaat dat dit systeem gehandhaafd moet blijven, dan „zal zij moeten uitspre ken dat de rechter zich niet met een loonconflict.mag bemoeien". Het Kamerlid vreest dat het opge legde stakingsverbod sterk zal door werken bij andere CAO-onderhande- lingen, waardoor in feite aan de vak bonden hun onderhandelingsvrijheid wordt ontnomen. De heer Bakker wil voorts van de regering weten hoe de vakbonden hun fondsen mogen aan wenden. Het is volgens hem hun on vervreemdbaar recht om bijvoorbeeld ook wilde stakingen te steunen. de regering, luidde gisteren de eis hiervoor. „Ik handelde uit angst, ik was de kluts kwijt, ik wist niet wat ik deed". Dat was het commentaar van Van S. op de vraag: „Waarom schoot u dan plotseling met het Uzi-pistool?" Was Van S. toerekeningsvatbaar op het moment van zijn noodlottige hande ling? De Krijgsraad, die Van S. op 30 november vorig jaar tot 12 jaar en voorwaardelijke t.b.r. veroordeelde, ging er in haar vonnis van uit dat RoU?rt, op het moment dat hij schoot, misschien verminderd toerekenings vatbaar was, maar dat deze hande ling mogelijk was geworden door voorbereidingen, die waren getroffen in een normale psychische toestand. Ook nü ging de advocaat-fiscaal daarvan uit. Hij sprak zelfs van „lis tig", toen hij het had over het stelen van de auto's waarmee Robert vanuit de kazerne allerlei tochtjes had ge maakt, en toen hij het had over het stelen van de Uzi de patronen, de handgranaten en de jerrycans vol benzine, die hij van de kazerneplaat sen had weggenomen. Waarom hij dat allemaal deed? Bedreigd O „De auto's en de jerrycans alleen maar om er eens tussenuit te kunnen, weg van dienst, de Uzi patronen en springstof alleen om te hébben, om er mee rond te sjouwen. „Door zijn mi lieu in Curacao en daarna in Neder land door de diensttijd, voelde hij zich bedreigd, hij leefde in een voort durende stress-situatie, op de rand van een psychose", aldus psychiater dr. F. Beyart, geneesheer-directeur van de observatiekliniek, die Robert zeven weken lang heeft onderzocht. „Zoals een kind zich tooit met india nenveren, om zichzelf daarmee meer macht te geven, zonder zich daarbij voor te stellen hoe hij de macht daar mee zou kunnen uitoefenen, zo tooide Van S. zich met de Uzi, patronen en granaten. Toen hij in België met een gestolen auto de Uzi lag op de bank plotseling weer door autori teiten werd benaderd, raakte hij in paniek en schoot. Hij moet toen op de rand van krankzinnigheid geweest zijn", aldus dr. Beyaert UTRECHT „Ik ben blij dat de heer Groenevelt zonder voorwaarden vooraf de bemiddeling ingaat. Ook wij willen geen voorwaarden vooraf stellen. We verwachten dat ook van de werkgevers". Dit zei de voorzitter van de Industriebond NKV, de heer P. Brussel, gisteravond in Utrecht op een persconferentie van de vijf con fessionele vakbonden in de metaal sector. De heer Brussel verklaarde dat hij goede hoop heeft op een gunstig re sultaat. Hoe lang dat nog op zich zal laten wachten durfde hij niet te voorspellen. blemen van de lozing van het indus triële afvalwater van Oost-Gronin- gen. Over de resultaten die tot nu toe zijn bereikt betoonde de minister zich uitermate tevreden. De eerste fase is bijvoorbeeld afgesloten van de om bouw van de aardappelmeelfabriek Oostermoer te Gasselternijveen. Voor de produktie van een ton aardappel meel zal men voortaan geen tiendui zend liter, maar slechts achthonderd liter water nodig hebben. Het verdere onderzoek zal zich richten op de mo gelijkheid om uit het resterende af valwater diverse bijprodukten te winnen zoals eiwitten en gerijpt ve zel, die tot veevoeder verwerkt kun nen worden. De grote vraag is echter of ook de overige twaalf aardappelmeelfabrie ken tot een ombouw van hun produk- tieproces zullen overgaan. Hoewel minister Drees zich hierover redelijk optimistisch betoonde, zijn de finan ciële consequenties voor deze vaak marginale bedrijven erg groot. De kosten voor de ombouw van het Gas- selternijveense bedrijf hebben naar schatting ruim vijftien miljoen gul den gekost, de kosten voor het weten schappelijk vooronderzoek zijn dan nog niet meegerekend. Heffing Een belangrijke stok achter de deur om tot ombouw over te gaan is de nieuwe wet op de afvallozing op op pervlaktewateren. Krachtens deze wet zullen deze bedrijven voor hun afvallozing heffingen moeten betalen. Minister Drees erkende gisteren dat deze heffingen bij deze bedrijven ex tra hard zullen aankomen. „We zullen daarom in overleg met elkaar tot een regeling moeten komen", aldus dr. Drees. Mocht dit overleg ertoe leiden dat deze bedrijven een uitzonderings positie zullen innemen, dan betekent dit een mogelijke vertraging om tot ombouw over te gaan. Een tweede probleem, dat zich in het Veenkoloniale gebied voordoet zijn de strokartonfabrieken. In deze bedrijfstak is de studie over de vraag hoe de hoeveelheid afvalwater terug kan worden gebracht pas op gang ge komen. Wel is de hoeveelheid afval water iets teruggelopen omdat men voor de fabricage in meerdere mate gebruik is gaan maken van oud pa pier in plaats van stro. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De modehuizen Lampe, Haags Modehuis en Peek Cloppenburg verwachten dat iedere jonge modebewuste Neder landse vrouw dit voorjaar in broek- pakken, gecombineerd met over hemd -f stropdas gekleed zal gaan. De vrouw tussen de 30 en 40 (daar boven schijn je niet meer als vrouw gezien te worden) zal misschien wel een miniplooirokje onder het col bertjasje dragen, maar de stropdas is niet mee weg te denken. Gebruikte stoffen: veel katoen, jersey en linnen. Van het zuurstok kleurige kleedje dat vroeger op moeders keukentafel lag, met om beurten gladde en geribbelde stre pen, zijn veel blazers gemaakt. Best leuk, betaalbaar en van katoen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG ..Voor het rampzalige gebeuren kan achter af misschien iets van schuld op de schouders van de Nederland se samenleving worden gescho ven. Maar toch niet zo sterk, dat ik van verwijten zou willen spreken." Dit zei baron Van Voorst tot Voorst, als advocaat fiscaal bij het Hoog Militair Ge rechtshof, eiser in de zaak van Robert van S., de 23-jarige mili tair uit Ede, die in de nacht van 3 op 4 mei vorig jaar twee Bel gische politieagenten doodschoot en twee verwondde. Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, ontslag uit de mili taire dienst en onvoorwaarde lijke ter beschikking stelling van DEN HAAG Een zeer kleine meerderheid in de Tweede Kamer is, voor zover gisteren na urenlange de batten over dit onderwerp te bezien was, tegen de door de regering voor gestelde samenvoeging van de ge meenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk tot een nieuwe gemeente IJmuiden. Slechts A.R., PvdA, WD en PSP lieten gisteren duidelijk weten voor de samenvoeging te zijn. De andere fracties verklaarden zich tegen, of spraken over grote, slechts met zeer sterke argumenten te overwinnen re serves. De vraag of het wetsontwerp vandaag wordt verworpen, hangt, in verband met hèt kleine stemmenver- schil tussen beide partijen, af van de overtuigingskracht van minister Geertsema en van bet aantal aanwe zige Kamerleden. De PvdA heeft in verband hiermee haar leden uit Straatsburg gisteren naar Den Haag opgetrommeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7