BEMIDDELING IN METAALCONFLICT Driemanschap onderhandelt op initiatief voorzitters vakcentrales Zeer zware opgaaf wacht bemiddelaars Westduitse bondsraad wijst verdragen met Rusland en Polen af Pales tij lien claimen gasaanslag Posthumus zal misschien De Brauw helpen bij verdedigen onderwijswet Minister Drees noemt auto een „ruim te vreter" MEUBELSHOWROOM Het Kwartet (Sta) Plaatselijk regen Loting 1000 meter Lange straffen voor 20 Perzen Van Agt op de bon Belgische vrouw gedood W. J. ZIRKZEE N.V. Nieuwe Leidse Courant Donderdag 10 februari 1972 52ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Het enige wat men met liegen bereikt, is niet geloofd te worden als men de waarheid spreekt. ARISTOTELES Bonzo is er veel slechter aan toe dan ik, mama. Erg verstandig van U om de dierenarts te laten halen! Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG/UTRECH1 Na een dag van intensieve, infor mele besprekingen heeft het conflict in de metaalindustrie gis teravond een verrassende wending gekregen. De voorzitters van de drie vakcentrales kwamen gezamlijk met de mededeling, dat zij een driemanschap bereid hebben gevonden in het CAO-con- flict te bemiddelen. DE BILT Vochtige oceaan- lucht, die de afgelopen dagen tot West-Europa doordrong, kwam de afgelopen nacht vrijwel tot stil stand. Tijdens opklaringen en weinig wind vormde zich in onze omgeving en Frankrijk op uitge breide schaal mist, waarbij de temperaturen tot om het vries punt daalden. Voor het weer van morgen is van belang een frontensysteem van een depressie ten zuiden van IJsland, dat over Ierland en de Golf van Biscaje langzaam in de richting van ons land trekt. Het zal plaatselijk wat regen bren gen. Op de nadering van dit sys teem neemt de wind geleidelijk weer toe uit zuid tot zuidwest. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.6 cm. (1008 millibar), stij gend. Hoog water Hoog water, 11 februari: Rot terdam le getij 1.19, 2e getij 14.01; Scheveningen 12.31-; Vlis- singen 0.19-2.53; Haringvliet aan de Zeezijde 1.06-23.47. Zou eu maau 11 februari: zon op 8.05. onder 17.45; maan op 6.13, onder 13.20; 15 febr. N.M. Het zijn prof. dr. W. Albeda, hoog leraar in de sociale wetenschappen aan de economische hogeschool te Rotterdam en voormalig bestuurder van het CNV, drs. Th. Coppes, direc teur van de NV Perscombinatie Am sterdam en voorheen algemeen secre taris van het NKV, en de heer R. Wijkstra, directeur van dê NV Cen trale Levensverzekeringsbank in Den Haag en voormalig penningmeester van het NVV. Alle drie bemiddelaars zijn dus af komstig uit de vakbeweging, terwijl twee van hen thans beschouwd kun nen worden als „werkgeversrepresen tanten." Verwacht Wordt dat de be middelaars zich nog vandaag met de betrokken partijen om de tafel zullen scharen. Moeilijke opgave Na de verklaringen, die gisteren nog werden afgelegd door de voorzit ters van de bij het conflict betrokken partijen, is duidelijk dat de bemidde laars voor een uiterst moeilijke opga ve staan. Zowel werkgeversvoorzitter A. Prins als de voorzitters van de Industriebond NKV, de heer P. Brus sel, en de chr. metaalbedrijfsbond de heer C. van Dijk, maakten na een gesprek dat zij hadden met minister drs. J. Boersma (sociale zaken) duide lijk dat de door hen afgesloten cao voor 1972 „onaantastbaar" is. De heer Prins noemde een verzoe ningspoging op basis van concessies „onzerzijds" t.a.v. deze CAO zelfs „zinloos". De voorzitter van de Indus- triebond-NW, de heer A. Groenevelt, herhaalde evenwel te blijven vast houden aan „een goede CAO, ook voor 1972." De indruk bestond echter, dat hij daarbij iets minder de nadruk op „1972" legde dan in eerdere ver klaringen. Waarnemers verwachten dan ook, dat de bemiddelaars zullen aansturen op het overeenkomen van een twee- of driejarige CAO (overeenkomstig de oorspronkelijke verlangens van alle vakbonden in de metaalindustrie), waarbij „op langere termijn" aan een aantal essentiële eisen van de Indus- friebond-NW kan worden tegemoet gekomen, met name de gevraagde on gelimiteerde compensatie van prijs stijgingen in 1972. (zoals bekend had den de confessionele vakbonden een eventueel tekort bij de onderhande lingen over de volgende CAO willen wegwerken). (voor vervolg zie pag. 9) Jong en oud in Moskou geniet op een niet steedse manier van de win terse pret. Ter gelegenheid van de tentoonstelling economische presta ties glijden sleeën achter een span rendieren. BONN (AP, Reuter, UPI) De Westduitse Bondsraad heeft gisteren met 21 stemmen tegen en 20 voor het voorstel van de regering Brandt de verdragen met Polen en de Sowj et-Unie te ratificeren verworpen. De Bondsraad, min of meer vergelijk baar met de Nederlandse Eerste Kamer, bestaat, uit vertegenwoordigers van de Westduitse deelstaten. De regering Brandt had al laten weten dat afwij zing van de niet-aanvalsverdragen door de Bondsraad de ratificatie niet kan blokkeren, indien de Bondsdag (het Westduitse parlement) toestemming tot ratificatie geeft. In de Bondsraad heeft de CDU, de christen-democratische partij, samen met haar Beierse zusterpartij, de CSU, een meerderheid van een stem op de regerende sociaaldemocratische SPD en de liberale FDP. De premiers van de deelstaten Ba- den-Württemberg, Beieren, Rijnland- Palts, Saarland en Sleeswijk-Holstein, die allemaal tot de christen-demo cratische oppositie behoren, hadden 'n motie ingediend, waarin allerlei bezwa ren tegen ratificatie van de verdragen werden aangevoerd. Tot de bezwaren behoren de klachten dat de verdragen Moskou gelegenheid geven zich met de Westduitse binnenlandse politiek te be moeien, dat Moskou de Europese een wording ermee kan tegenhouden en dat een definitieve grens slechts mag wor den vastgesteld in en definitief vre desverdrag. Ook in de Westduitse Bondsdag is ccn levendige discussie aan de gang over de verdragen. De regeringspartijen hebben daar een zeer kleine meerder heid. Bayeru Kurier De Bayern Kurier, het weekblad van de Beierse CSU, dat gedeeltelijk eigen dom is van Frans-Josef Strauss, heeft bondskanselier Willy Brandt ervan be ticht dat hij de Russische partijleider Leonid Breznjew heeft beloofd West- Duitsland tot een neutrale staat uit te roepen en alle banden met bondgenoot schappen, zoals de NAVO, te verbreken. De Bayern Kurier zegt een en ander uit 'betrouwbare bronnen' en 'via ooste lijke kanalen' te hebben vernomen. De belofte was volgens het blad gedaan tijdens het onderhoud dat Brandt vorig jaar met Breznjew had op de Krim. Beide heren deden toen gezamenlijk aan watersport op de Zwarte Zee. De Bayern Kurier schrijft dat Brandt onder meer aan Breznjew heeft beloofd op de wellicht komende Europese Vei ligheidsconferentie voor te stellen de Bondsrepubliek 'tot niet-gebonden neu trale staat uit te roepen en de terug trekking van alle buitenlandse troepen van zijn grondgebied te eisen'. In ruil daarvoor zou Moskou on schendbaarheid van het Westduitse grondgebied en niet-inmenging in de binnenlandse zaken van de Bodsrepu bliek garanderen, aldus de Bayern Kurier. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! SAPPORO De loting voor de 1000 meter hardrijden voor dames luidt: 1. Syl via Burka, Can Jung-Hee Chol, Zuid- Korea: 2. Ara.1 Kantola. Pin Dong Ok Chol, Noord-Korea3. Ann-SüTie Jarn- strom. Zwe Monika Pflug. W-Dld: 1. Ludmila Tltova, Rusland Anne Henning. VS: 5. At je Keulen-Deelstra, Ned Sigrid Sundby. Noorw; 6. Sachiko Salto, Jap Ruth Budzlsch. O-Dld: 7. Nlna Slatkevich, Rusland Kyung-Hee Lee, Zuid-Korea. 8. Tuula Vilkas. Fin Emiko Taguchi. Jap: 9. Ylva Hedlund. Zwe Pil Hwa Han. Noord-Korea; 10. EUy van den Brom. Ned Gayle Gordon. Can: 11. Rosemarie Taupadel. O-Dld Paula Dutter, W-Dld: 12. Lisbeth Berg, Noorw Dlanne Holum. VS: 13. Ludmila Sacroultna, Rusl Sheila Young, VS: 14. Kirsll Biermann, Noorw Sook Tak. Noord-Korea: 15. Sun-Ok Chun, Zuid-Korea Ryoko Onozawa, Jap; 16. Sylvia Flllpsson. Zwe Trijnie Rep, Ned; 17. Catharine Priestner, Can (alleen). BEIROET (Reuter) De Palestijn se guerrillagroep „Zwarte september" is verantwoordelijk voor de aansla gen van zondag op twee aardgas- stations van de Nederlandse Gasunie, zo hebben zegslieden die in 'nauw contact met die organisatie staan meegedeeld. Het voorlichtingsbureau van de guerrillabeweging El Fatah in de Li banese hoofdstad Beiroet citeerde gisteravond in zijn dagelijks bulletin deze zegslieden. In het bulletin werd voorts beves tigd dat de „Zwarte september" de hand heeft gehad in de aanslag op de Hamburgse fabriek „Struever- Aggbegate- und Tankbau". De Westduitse politie ging al na of er verband bestond tussen de bom aanslagen in Hamburg en die in Om men en Ravenstein. Ook zocht zij naar een eventuele samenhang met de moord op vijf Jordaniërs bij Keulen. Bij botsing gedood WIJHE De 73-jarige mevrouw G. Trompert-Tuitert uit Olst is gis termiddag bij een verkeersongeluk in de gemeente Wijhe om het leven ge komen. De auto waarin zij meereed en die werd bestuurd door haar echt genoot verleende geen voorrang aan een vrachtauto. TEHERAN (Reuter) Een militai re rechtbank in Teheran heeft giste ren vier personen tot levenslang en zestien anderen tot gevangenisstraf fen van drie tot tien jaar veroordeeld, wegens tegen de staat gerichte activi teit, waaronder poging tot moord en poging tot het kapen van een vlieg tuig. Tijdens het proces, dat op 6 februa ri was begonnen, heeft de officier van justitie de doodstraf geëist tegen vier van de beklaagden. Allen waren be schuldigd van sabotage, onwettig wa penbezit, bankovervallen, een poging tot vliegtuigkaping en het lidmaat schap van communistische organisa ties. Allen zijn in hoger beroep gegaan. Binnenkort begint een proces tegen 50 mensen, die op gelijkluidende be schuldigingen moeten terechtstaan. Zij maken deel uit van de ongeveer 120 personen, die de laatste vijf maanden zijn gearresteerd. Enkele arrestanten werden er van beschul digd de neef van de Sjah, Prins Sjah- ram, en de Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Douglas MacArthur, te hebben willen ontvoeren. EINDHOVEN Regeringscommis saris prof. dr. K. Posthumus zal mo gelijk minister De Brauw in het par lement bijstaan bij de verdediging van het wetsontwerp tot herstructu rering van het wetenschappelijk on derwijs. Voor deze staatsrechtelijk zeer uitzonderlijke gang van zaken zal echter een apart koninklijk be sluit nodig zijn. Het antwoord van prof. Posthumus op een vraag hierover luidde: „het is niet uitgesloten". Een desbetreffend voorstel moet echter door het Kabinet worden goedgekeurd en minister De Brauw heeft deze zaak nog niet aan de orde gesteld. Prof. Posthumus heeft zoals bekend het grootste deel van de voorberei ding van het wetsontwerp voor zijn rekening genomen. Wie de memorie van toelichting leest wordt nauwe lijks gestoord door de ambtelijke taal die zoveel staatsstukken kenmerkt In alles is de hand van de scherp formu lerende Posthumus te herkennen. Er zijn slechts enkele voorbeelden in de geschiedenis van het parlement dat een minister in de Kamer assis tentie krijgt. Regel is dat hij (vanaf üe ambtenaren-loge gade geslagen door zijn medewerkers) in het debat met de Kamer zijn eigen boontjes dopt. Volgens artikel 120 van de grond wet kan de minister in uitzonderings gevallen hulp krijgen van een ambte raar of speciaal daartoe benoemde commissaris. Dat is bijvoorbeeld ge beurd bij de behandeling van herzie ning van het burgerlijk wetboek (in 1952 en 1965). Van onze correspondent ARNHEM Minister Van Agt (justitie) kan binnenkort eens van een andere kant kennismaken met de werkzaamheden van zijn eigen departement. Over een paar weken krijgt hij een schikking thuis omdat hij te hard heeft ge reden. De minister reed met 35 ande ren in een „radarval" op de uit loop van de autoweg Nijmegen - Arnhem in Arnhem-Malburgen. 'Het maximum is daar 70 kilome ter. maar de minister reed 102 kilometer. De agent die de bon uitschreef kwam er pas achter met minister Van Agt te maken te hebben toen hij op de autopapieren las minis terie van justitie. „Welke functie hebt U dan?" „Ik ben de minister." De agent was niet uit het veld geslagen en schreef verder toch alles op. De Nederlandse gevolmachtigde minister bij de Verenigde Naties, riir. M. H. I. Ch. Rutten (links) ondertekent de toezegging van Nederland voor 52 mil joen gulden voor het wereld-voedselprogramma van de VN voor de jaren 1973-1974. Rechts de permanente vertegenwoordiger van ons land bij de VN, R. Fack. BRUSSEL Een jonge vrouw van 22 jaar is gisteravond uit de behan delkamer van een tandarts ontvoerd en doodgeschoten door haar voorma lige verloofde. Het slachtoffer liet bij de tandarts haar gebit verzorgen toen plotseling de 24-jarige ex-verloofde van het meisje gewapend met een ka rabijn binnenkwam en haar dwong mcc tc gaan. Later op de avond vond de rijkswacht de auto van de jonge man met daarin het doodgeschoten meisje en de man zelf die ernstig gewond was nadat hij zich een kogel door het hoofd had geschoten. Hij is overgebracht naar een zie kenhuis in Luik. Toen de vader van het vermoorde meisje op de hoogte gebracht was van het gebeurde, kon de rijkswacht maar nauwelijks ver hinderen dat hij op zijn beurt zich, gewapend met een buks, naar het zie kenhuis begaf om de moordenaar van zijn dochter te doden. Ik geef op als nieuwe abonnee. Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Ploots:v Stuur mij als tegenprestatie de J map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden Van een verslaggever UTRECHT Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de vereniging Veilig verkeer Neder land, is in het jubileumnummer van het verenigingsorgaan „Weg wijs" uitvoerig aandacht besteed aan het fenomeen „auto in een klein, overbevolkt land". De minister van verkeer en water staat, dr. W. Drees betoogt in het j'u- bileumnummer dat we met spoed een afdoende verdediging moeten opbou wen tegen de auto, een vervoermiddel dat hij „in een landje dat toch al zo benauwend weinig ruimte meer over heeft', een „ruimtevreter* noemt. De Groningse criminoloog prof. dr. W. Buikhuisen bekritiseert de wijze, waarop geprobeerd wordt het verkeer veiliger te maken. Omdat de mens onverbeterlijk is, bestaat onder ver- keersdeskundigen meer en meer de neiging om de menselijke factor bui ten beschouwing te laten en werpt men zich op verbeteringen aan wegen en voertuigen. Men moet, aldus prof. Buikhuisen, er dan wel rekening mee houden dat juist die mens op die ver anderingen reageert. Op die manier wordt het verkeer „gedehumani- seerd". Hij pleit voor meer functionele verkeerswijzigingen. We moeten ons, zo schrijft hij uit een oggpunt van geestelijke volksgezondheid ern stig zorgen maken om de automobi list, die zich 's nachts op een vier- baansweg houdt aan een snelheidsbe perking van vijftig kilometer per uur. Wie te vaak geconfronteerd wordt met borden, die op dat moment geen ZEEMANSLAAN 22 enkele zin hebben, krijgt de neiging om bestaande- aanwijzingen steeds minder serieus te nemen. LEIDEN TELEFOON 42627

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1