Situatie ongewijzigd na „diplomatiek" steekspel in de metaal Bakkenist: bezorgd over Ionen en prijzen Regering wijst subsidie aan koffie-actie af Vragen vakbeweging op hearing werkstaking Confessionele honden wilden niet praten niEUUl! E-IOcassis- specinal de cassis uaar de slanke lijn Rome: traditionele huwelijks- reehtsspraak REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Bankovervaller vlot gegrepen Groenevelt (Industriebond NVV): Zuivel-cao in het slop Lewin vindt brander voor Angola-koffie 7 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De poging van de vijf vakbonden, die met de werkgevers in de metaalindustrie een (eenjarige) cao hebben afge sloten, om het overleg met de Industriebond-NVV te her stellen, is op een mislukking uit gelopen. Het resultaat van een drukke telegrammen-wisseling was, dat beide partijen nog even ver uit elkaar liggen als tevoren, ondaks de bereidheid van allen om zich weer samen om de tafel te scharen. De oorzaak daarvan was dat geen van hen wil praten over de onder werpen, die volgens de tegenpartij besproken zouden moeten worden. De vijf confessionele bonden willen al leen praten over zaken, die na afloop van de overeengekomen cao een rol spelen, terwijl de Industriebond-NW daarbij ook de cao-1972 wil betrek ken, hetgeen zowel voor de vijf bon den als voor de werkgevers onaan vaardbaar is. Telegram Zoals wij in een deel van onze edi ties meldden, hebben de vijf metaal vakbonden maandagavond tegen mid dernacht in een telegram aan de In dustriebond-NW en de werkgevers federatie (FME) voorgesteld liet over leg te hervatten. Daarbij werd voorgesteld overeen te komen, dat prijsstijgingen die 0.6 pet uitgaan boven de in de cao vast gelegde maximale compensatie van 6.5 pet, begin 1973 volledig te com penseren en te bepalen dat uiterlijk 31 december 1974 de 40-urige werk week zou» moeten zijn gerealiseerd, alsmede de vakantie-uitbreiding tot minimaal 20 dagen. De wens werd uitgesproken dat de Industriebond-NW zijn afkeuring zou uitspreken over „de bij de sta kingsacties toegepaste intimidatie en terreur tegen leden van de vijf ande re bonden. Daarna kan het gezamen lijke overleg worden hersteld, aldus de vijf bonden. Tegenvoorstel Het bestuur van de industrie- bond-NW, dat gistermorgen in spoed vergadering bijeen kwam, liet in de namor^en weten wel tot herstel van het overleg bereid te zijn, maar niet op basis van de gestelde voorwaar den. Wèl over het afsluiten van een goede cao. Voorgesteld werd het. ge sprek daarover nog 's middags te houden. De Industriebond-NW verklaarde er niets voor te voelen zijn afkeuring uit te spreken over gevallen van inti midatie en terreur, omdat „ons daar van geen geval bekend is tegen leden van de vijf bonden. Door jarenlange omgang met werknemers in de me taalindustrie is ons vertrouwen in het disciplinair optreden zo groot, dat wij zelfs niet de verwachting hebben, dat zij zich zouden bezondigen aan inti midatie of terreur. Wij zien dan ook geen noodzaak onze afkeuring uit te spreken over iets wat niet heeft plaatsgevonden. Uw uitnodiging daartoe is bepaald geen bijdrage tot het door u en ons gewenste herstel der betrekkingen." f Ergernis Na ontvangst van het telegram van de Industriebond-NW was het de beurt der vijf bonden en de werkge vers om (afzonderlijk) in spoedverga dering te komen. De bonden zonden in de loop van de middag het volgen de telegram terug: „Met verbazing en ergenis hebben wij kennis genomen van uw ant- woordtelegram. De wijze waarop uw organisatie reageert op de vraag zich afkeurend uit te spreken over op le den van onze organisaties toegepaste intimidatie en terreur, alsmede uw afwijzende reactie op onze eerlijke poging een basis voor verder overleg te creëren laat geen hoop over voor constructief overleg. Derhalve hebben de vijf organisaties nu geen behoefte aan een gesprek anders dan op basis van de door hen gedane voorstellen." Onmogelijk Een uur later zonden ook de me- taalwerkgevers een telegram aan de Industriebond-NW. De inhoud daar van luidde: .,De werkgeversorganisa ties, betrokken bij de cao-grootme taal, kunnen niet ingaan op uw ver zoek te worden uitgenodigd voor een gesprek. U verlangt dat de besprekin gen over de door de werkgevers met DEN HAAG Drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO), heeft zorg over de loonontwikkeling in 1972 en de daarmee samenhangende prijsontwikkeling. Hij zei dit gisteravond op de maan delijkse informatieve persbijeen komst. Op grond van de tot nu toe overeengekomen cao's met inbegrip van die in groot-metaal en te zamen ongeveer een half miljoen werkne mers omvattend, heeft het VNO be cijferd dat het gemiddelde van de loonkosten nu al heel dicht de SER- norm is genaderd, of zelfs over schrijdt. Als die ontwikkeling zo doorgaat dan zal er van het verwachte terug dringen van verwachte prijsstijgin gen in 1972 ook niet zo verschrikke lijk veel terechtkomen. Het VNO heeft in het afgelopen najaar gesteld dat een loonmatiging die een na te streven prijsstijging van maximaal vijf procent zou bewerkstelligen, al leszins aanbevelenswaard zou zijn. Het ziet er nu naar uit dat de prijs stijging als gevolg van de te hoge loonkostenontwikkeling toch in de buurt van de in prognoses verwachte zes a zeseneenhalf procent zal te rechtkomen. De heer Bakkenist herinnerde er aan. dat de werkgeversvertegenwoor digers in de SER zich hebbfen verzet tegen het hanteren van het cijfer voorbeeld. Dat cijfer is een eigen le ven gaan leiden, zoals hij al had ver wacht. Als men toen in de SER een unanieme uitspraak had bereikt dan zou dat cijfer zonder twijfel uit gangspunt voor onderhandelingen zijn geweest. Nu is het min of meer een maximum en toch nog, gezien de economie, te hoog. De heer Bakkenist zei nog dat het aantrekken van de economie elders en vooral in de West-Duitsland posi tief moet worden beoordeeld. Hij hoopt dat de verwachtingen die men in Duitsland daarover heeft geuit in derdaad een feit worden. de vijf organisatis afgesloten cao worden heropend. Dit kan voor de werkgeversorganisaties onmogelijk een uitgangspunt voor een gesprek zijn. Daar komt bij dat op een poging van de vijf werknemersorganisaties waarmee de cao is afgesloten, een ba sis te vinden om de normale verhou dingen tussen de werknemersorgani saties te herstellen door de NVV bond niet is ingegaan. Een gesprek tussen alle partijen kan eerst zin hebben als een basis gevonden is voor het herstel van deze normale verhou dingen en alle betrokkenen bereid zijn tot het leveren van eéh construc tieve bijdrage." Daarmee was een nieuwe gespan nen dag in de metaalindustrie ten einde, zonder dat er in feite ook maar iets veranderde. Van de zijde der confessionele vakbonden werd ons gisteravond gezegd dat voorlopig geen nieuwe initiatieven zouden worden ondernomen. De voorzitter van de werkgeversde legatie, en de voorzitter der, onder handelingsdelegatie van de vijf vak- Boersma om de mogelijkheden onder Boersmo om de mogelijkheden onder ogen te zien van een algemeen ver bindend verklaren van de afgesloten cao, zodat de overeenkomst geldt voor alle werkgevers en werknemers in de metaalindustrie. Dat is een normale procedure, die echter in dit geval be twijfeld wordt omdat de Industrie- bond-NVV ongeveer de helft van de georganiseerde werknemers vertegen woordigt. De bond heeft al laten we ten tegen eventuele algemeen verbin dendverklaring protest te zullen aantekenen waarna een enkele maan den durende procedure in werking treedt. DEN HAAG (ANP) De Neder landse bisschoppen bereiden op het ogenblik het antwoord voor op een brief, die kardinaal Staffs van de apostolische signatuur in Rome vorig jaar aan de Nederlandse bisschoppen heeft gezonden en waarin hij ver langt dat de kerk van Nederland te rugkeert naar de traditionele huwe lijksrechtspraak. Het overleg tussen Rome en de plaatselijke kerken overal in de we reld over de huwelijksrechtspraak is reeds lang gaande, omdat op basis van het Vatikaans concilie in tal van bisdommen een ruimëré praktijk is gegroeid ten aanzien van stuk gelo pen huwelijken. De Nederlandse r.k. kerk staat niet alleen in haar ruimere praktijk. De katholieken van de oos terse riten kennen al vele eeuwen de mogelijkheid van een tweede huwe lijk na scheiding van een ontwricht huwelijk. Daar kan b.v. de onschuldi ge partij van een gescheiden huwe lijk een tweede kerkelijk huwelijk aangaan. Reeds lang wordt internationaal in de kerk op herziening van de huwe lijkswetgeving aangedrongen. Met name de Amerikaanse kerkjurist Ja mes o'Connor heeft al in 1963 als eis gesteld, dat de kerk dient terug te keren tot de situatie van voor het concilie van Trente, toen de kerk voor de geldigheid van het huwelijk slechts de voorwaarden van het bur gerlijk huwelijk stelde. De huidige huwelijkswetgeving in de kerk heeft tot misbruiken geleid, zo verklaarde deze jurist. Hij noemt met name de pi oef huwelijken. Geen girorente meer DEN HAAG Omdat sinds enige tijd een daling van de rente op de kapitaal- en geldmarkt is opgetreden moet voorlopig w.orden afgezien van een rentevergoeding op de tegoeden bij de postcheque- en girodienst van verenigingen, stichtingen, comités en andere soortgelijke instellingen. Aldus heeft minister Drees van verkeer en waterstaat, onder wie PTT-zaken ressorteren, meegedeeld in antwoord on schriftelijke vragen van het Kamerlid Oele (PvdA). Naar de mogelijkheid van een dergelijke rentevergoeding is wel een uitgebreid onderzoek ingesteld. Wilma en Corry van de Rekels werden door hun grammofoonplatenmaat schappij onderscheien voor de verzamelplaten ,JIollands Kerstpotpourri" en Hollands Hitpotpourri". Van onze parlementsredactie DEN HAAG In maart zal een hearing worden gehouden over „de wettelijke bepalingen met betrekking tot de werksta king". Hierbij zal de vakbewe ging de gelegenheid krijgen haar bezwaren tegen het huidige ont werp kenbaar te maken. Pas daarna zal de kamercommissie een eindverslag maken. Dit zei het Tweede-Kamerlid Van SchaiW (KVP) gisteren desgevraagd nadat het communistisch Kamerlid Bakker gisteren had verzocht de zaak van het stakingsrecht en de uitspraak van de rechter in deze, snel op poli tiek niveau te behandelen. Vandaag zal de Kamer beslissen over zijn verzoek om de ministers Boersma en Van Agt te mogen inter pelleren over de uitspraak van de president van de Amsterdamse recht bank in het kort geding inzake de moeilijkheden rond de metaal-cao. Volgens de heer Van Schaik is, na dat het wetsontwerp op stakingsrecht ongeveer een jaar geleden werd inge diend. nooit het eindverslag van de Kamercommissie gemaakt. Vlak na- (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, ri verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. dat de memorie van toelichting op het wetsontwerp werd ingediend, spanden de Spoorwegen een kort ge ding aan tegen de vakbonden, die met staking dreigden. De president van de Utrechtse rechtbank stelde de werkgevers in het gelijk, mede op grond van het aanhangig zijnde wets ontwerp. Daarop verzocht de raad van overleg van de vakcentrales de Kamercommissie het eindverslag over het ontwerp nog uit te stellen, om zich nader over het ontwerp te bera den. Pas vorige maand kreeg de Ka mercommissie bericht, dat de studie hierover was afgerond. In verband hiermee werd een hearing gevraagd, die nu is gepland voor begin maart. Den Uyl wil debat over werkloosheid DEN HAAG Het Kamerlid Den Uyl (PvdA) heeft gistermiddag, tij dens de regeling van de werkzaamhe den in de Tweede Kamer, er op aan gedrongen over veertien dagen een Kamerdebat te houden over de werk loosheid. Hij grondt zijn verzoek op een eerder op de dag ingekomen me dedeling van minister Boersma (so ciale zaken) waarin staat, dat de re geringsnota over de werkloosheid me dio februari bij de Kamer zal worden ingediend. De Kamer besloot om als die nota inderdaad volgende week verschijnt, te beslissen over het verzoek van de hter Den Uyl. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering zal haar goedkeuring onthouden aan de subsidie van 9.500 gulden die de Nationale Commissie Ontwik kelingsstrategie (onder voorzit terschap van prins Claus) heeft toegekend aan de koffie-actie van het Angola-comité. De subsidie van de Nationale Com missie Ontwikkelingsstrategie vormt een onderdeel van het totale bedrag van 90.000 gulden dat aan verschil lende projecten is toegekend. De com missie heeft tot doel het standpunt aangaande ontwikkelingsstrategie dat in de Verenigde Naties is geformu leerd, in Nederland in praktijk te brengen. Daarbij staan het opheffen van rassendiscriminatie en het be strijden van onderdrukking centraal. Omdat de koffie-actie van het An- golacomité volgens de commissie goed met de doelstellingen van de commis sie overeenkomt, werd besloten de subsidie-aanvraag in te willigen. Het niet akkoord kunnen gaan met de toekenning van de subsidie door minister Boertien heeft grote veront waardiging verwekt onder de opposi tiepartijen. Zoals bekend stelden vo rige week vier liberale Kamerleden vragen aan minister Boertien (ont wikkelingshulp) over deze subsidie. Met name wilden ze weten welke be tekenis aan de subsidie moet worden gehecht van het Angola-comité. De vraagstellers drongen erop aan dat de nationale commissie haar subsidies zorgvuldiger overweegt. In de Tweede Kamer heeft het standpunt van het kabinet geleid tot de indiening van schriftelijke vragen van de heren A. L. ter Beek (PvdA) en A. G. van dér Spek (PSP) Reactie In een verklaring van de Nationale Commissie in reactie op de afwijzing staat dat het de commissie duidelijk is, dat dit standpunt van de regering definitief is. Men heeft de indruk, dat de beslissing van de regering de werkzaamheden van de commissie niet behoeft te belemmeren. De com missie heeft in dit geval ja gezegd, en de regering bij wie uiteindelijk de politieke verantwoordelijkheid berust, nee. Voor de commissie is het de eerste keer dat zij met een dergelijke beslissing wordt geconfronteerd. Sietse Bosgra van het Angola-comi té, om commentaar gevraagd, zegt dat HELMOND In Hegmond is gis termiddag tegen vijf uur de 18-jarige Tli B aangehouden, die eerder op de dag een gewapende bankoverval had gepleegd op een filiaal van de Boe renleenbank aan de Bakel9edijk in Helmond. De verdachte bekende na een kort verhoor. De niet-gemaskerde jongeman was het bankgebouw even voor twaalf uur binnengegaan en sommeerde de kassier onder bedreiging met een af gezaagd flobertgeweer hem geld te geven. Toen aan die eis niet direkt voldaan werd. loste hij een schot, dat de kassier op ongeveer een meter miste. De dader beweert met klem het schot slechts te hebben gelost om angst aan te jagen. De kassier nam daarop een handvol briefjes van hon derd gulden en wierp die op de balie. De loketbediende, die -de dader vaag meende te hebben herkend, wees op het politiebureau de dader aan op een schoolfoto. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De verwikkelingen rondom de metaal-CAO be ginnen meer en meer op een wild-westroman te lijken, waarin dan weliswaar geen pistolen en paarden een rol spelen, maar wel ge heimzinnige besprekingen, duistere (in dit geval: onbekende) figu ren en supersnelle auto's. UTRECHT Bij de onderhande lingen over de cao voor de zuivelin dustrie (25.000 werknemers) zijn gis teren tijdens de tweede zitting ernsti ge meningsverschillen gebleken tus sen de vakbonden en de werkgevers. De werkgevers hebben volgens do heer C. Schelling van de agrarische bond van het NVV een loonsverho ging aangeboden van 3.9 procent per 1 april, terwijl de bonden 7 gulden per week vragen voor alle werkne mers plus 3 procent in verband met de na-indexering. Het bedrag van 7 gulden komt gemiddeld neer op ruim 3 procent. Benoemingen: Amsterdam (VU) tot gewoon hoogleraar in de analytische chemie E. Barendrecht; Utrecht (RU): tot gewoon hoogleraar in de psycho logie, pedagogiek en de didaktiek van het gehandicapte kind dr. J. W. F. Kok; tot buitengewoon hoogleraar in de muziekgeschiedenis van de renais sance dr. W. I. M. Elders. Dit is waar schijnlijk het kleinste loco motiefje ter wereld dat als speelgoed ver kocht gaat worden. Het machientje is te zien op de speelgoedbeurs in Neurenberg en is uitge voerd op schaal 1 op 220. Het is 4,5 cm lang en kan op een filtersigaret aardig uit de weg. Op een gisteravond in het pers centrum Nieuwspoort gehouden pers conferentie deed de voorzitter van de Tndustriebond-NW, de heer A. Groe nevelt, enige onthullingen over de gang van zaken achter de schermen sinds het kort geding van donderdag, waarin de bond werd bevolen zich van stakingsacties te onthouden. Hij deelde mee dat er in het afgelopen weekeinde talloze onderlinge con tacten tussen alle betrokken partijen zijn geweest in Rotterdam, waarbij de districtsbestuurder A. Schravemade van de Industriebond, de heer A. van der Mijden van de werkgeversme- taalbond en de president-directeur van het Rijn/Schelde/Verolme-con- cern betrokken waren. In Utrecht tussen vertegenwoordigers van alle metaalvakbonden en in Den Haag tussen de werkgeversfederatie (FME) en de afgevaardigden van door actjes getroffen bedrijven. Bovendien werd onderling druk getelefoneerd. Suggestie In Rotterdam werd "s maandags de concrete suggestie geboren om het centraal overleg over een „bredere CAO" dinsdag te hervatten, maar, al dus suggereerde de heer Groenevelt, de confessionele bonden zouden daar voor niets voelen, zulks in tegenstel ling tot de werkgevers, die enerzijds wel tot verdergaande concessies be reid zouden zijn, maar anderzijds de vijf bonden, waarmee zij een contract hebben afgesloten, niet zouden wil len afvallen. Om half vijf 's-middags kreeg, al dus de heer Groenevelt verder, de heer P. Brussel, voorzitter van de In- dustriebond-NKV, een telefoontje (vermoedelijk van de werkgeversfe deratie) om met spoed naar Den Haag te komen. „En even later werd hij in een zeer grote auto met grote snelheid naar Den Haag vervoerd. Onze inlichtin gendienst heeft niet kunnen nagaan waarheen maar volgens onze recon structie moeten de werkgevers hem hebben bezworen mee te doen. Later zouden de werkgevers tot diep in de avond hebben gepoogd de confessio nele bonden ervan te weerhouden het nachtelijke telegram aan de Indus triebond-NW te zenden, waarin de bereidheid werd geuit het gesprek te hervatten maar alleen over hun voorstellen, en onder de voorwaarde dat wij eerst onze afkeuring over niet plaats gehad hebbende intimi daties en terreur zouden uitspre ken." (Over dit laatste zei de heer Groenevelt nog dat de vijf bonden deze argumenten kennelijk gebrui ken om hun meestakende leden sta kingsuitkeringen te.kunnen doen.) „Uit alles blijkt", zo zei de heer Groenevelt, „dat de confessionele bonden niet om de tafel willen. Daar om heb ik vanmiddag werkgevers voorzitter A. Prins gebeld en gezegd dat nu wel alle glazen waren inge gooid en dat de NW-bond van nu af rustig zal wachten tot het de heren belieft weer eens met ons te praten." Een werkgeverswoordvoerder, die de persconferentie bijwoonde, zei: Ik heb vanavond een heleboel volkomen nieuwe dingen gehoord. hij van deze regering niet veel anders had verwacht. De koffie-actie zal er echter niet onder lijden. „In feite was de subsidie van 9.500 gulden voor on ze actie een fooi", aldus de heer Bos- grk. „We rekenen er op dat de men sen die de actie financieel steunen door deze afwijzing nog iets extra's zullen geven." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Max Lewin. voorzitter van de extreme partij Nieuw Rechts, heeft een Neder landse koffiebrander waarvan hij de naam niet wil noemen bereid gevonden extra zijn best te doen om koffie uit Angola te kunnen blijven importeren. Deze koffie zal in „neutrale" verpak- kign op de markt worden ge bracht. Op deze manier hoopt Max Lewin de import van Ango lese koffie te bevorderen en daarnaast de actie van het Ango la-comité, die nu al in zo'n twee honderd plaatsen in Nederland behoorlijk draait, te dwarsbomen. De heer Lewin maakte dit in het perscentra^ Buitenveldert, waar op dat moment een open gesprek plaats had tussen verte genwoordigers van het Angola- comité en enkele bestuursleden van de Unie van Koffiebranders en Theepakkers bekend. Ook de uitlatingen van minister Schnjelzer (buitenlandse zaken) kwamen ter sprake. Zoals bekend kwalificeerde de heer Schmelzer koffie-acties als die van het Angola-comité als het propageren van ghettopolitiek. Hij achtte dat verwerpelijk. Bo vendien zei hij, dat de economi sche relaties met de overzeese ge bieden van koloniale landen beter kunnen worden overgelaten aan het bedrijfsleven. Sietse Bosgra van het Angola- comitè noemde dit mooi gezegd van minister Schmelzer. Duide lijk blijkt nu, dat hij de verant woordelijkheid overlaat aan het bedrijfsleven. Het blijft op deze manier een kwestie van elkaar de bal toespelen, maar de Angolezen zijn daarvan de dupe. Over de plannen van Max Le win zei de heer Bosgra dat het meer een stuntje van Lewin is om weer eens de aandacht te krijgen. Het heeft geen enkele diepte. Bovendien is de koffie uit Angola als zodanig niet te drin ken. Het is dan ook geen werke lijk alternatief. Zes maanden geëist voor verduistering Van onze correspondent ZWOLLE De officier van justitie in Zwolle heeft gisteren een gevange nisstraf van zes maanden geëist tegen de 4I-jarige fotograaf H. H. uit Zwol le. De man kreeg begin vorig jaar door een foutieve overschrijving van de Postcheque- en Girodienst in Arn hem 80.000 gulden teveel op zijn giro rekening. Inplaats van de fout bij de giro te melden, schreef H. onmiddel lijk na ontvangst van zijn dagaf schrift zoveel overschrijvingen uit, dat zijn tegoed veranderde in een te kort bij de girodienst. Hij betaalde nog openstaande schulden en hij kocht voor het bedrag onder meer een huis. Toen in Arnhem de fout werd ont dekt, en de' postale recherche inge schakeld werd, bleek al niets meer van de tachtig mille over te zijn. De Zwolse rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Elektrisch wormen vangen is levensgevaarlijk Van een verslaggever ARNHEM Elektrisch wormen vangen is levensgevaarlijk. Deze me thode, onlangs op de televisie gede monstreerd, heeft al aan twee kinde ren het leven gekost. Dit heeft de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven meegedeeld na de televisie-uitzending. De methode wordt vooral toegepast door sportvissers, die snel aan wor men willen komen. Door een metalen pen in de grond te steken en deze aan te sluiten op het elektriciteitsnet, komen de wormen boven de grond. „Een uitermate gevaarlijke metho de", noemt de vereniging het. „Elek- trocutie volgt bijna zeker als men de pen aanraakt. Ook het naderen van de pen kan al gevaren opleveren. Het is mogelijk dat men met beide voeten een elektrische spanning overbrugt en dit kan dodelijk zijn". Zes weken voor overval om abortus te betalen ARNHEM Zes weken gevange nisstraf legde de Arnhemse recht bank gisteren op aan de vrouw die een bank overviel omdat ze geld no dig had voor een abortus. „Tweeduizend gulden alsjeblieft", zei op 13 juli 1970 de 26-jarige Does- burgse Wilhelmina V. tegen de ge schrokken caissière van de gemeente spaarbank daar. De overval mislukte omdat ze weg fietsend werd gevolgd door omstan ders. Zeven maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk eiste veertien dagen geleden de officier van justitie tegen haar. Rekening houdend met haar uitzonderlijke per soonlijke noodtoestand verlichtte de rechtbank de straf aanzienlijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7