Antiek, Ëeldbele voor kunstliefhebbers Bejaardentehuizen onbetaalbaar Dader van gewond of aanslag gedood Gouda maakt zich op voor festiviteiten Javaanse bijl uit 2000 j. v. Chr. voor Delfts museum Nederlands bedrijf gaat groente telen in Senegal Boortoren door de lucht naar Nigeria 700 JAAR STAD C. Egas: Bijstandswet biedt geen enkele oplossing Documenten Meisje (12) vermist 3 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 AMSTERDAM Het mag bekend worden verondersteld, dat er veel mensen zijn die meer geld heb- ;n dan ze uitgeven. Zij kunnen met dat geld verschillende dingen doen. Sommigen stoppen het in de ver- naar de oude kous; anderen brengen het naar een bank of spaarbank. Weer anderen beleggen hun geld. )at kan gebeuren in aandelen of in obligaties, maar er zijn ook mensen die hun geld in onroerend [oed of postzegels steken. Kunst en antiek kunnen echter ook een mogelijkheid van geldbelegging ;ijn. door Marius van Deventer 'jji* De jaarlijkse omzetten van kunst .Ir n antiek moeten over de gehele we- eld in de miljarden lopen. De beken- Londense kunstveilingen Sotheby n Christie zetten samen per jaar al ir enige honderden miljoenen gul- om. Zij halen regelmatig het iws wanneer daar één of ander meesterwerk voor miljoenen gul- is een koper heeft gevonden. Van- :elfsprekend zijn lang niet al deze ipers alleen maar op een gunstige Han elegging uit. De meesten zijn lief- inni ebbers, die gewoon plezier beleven Ro an het bezit van een mooi voorwerp, f snobs die met hun bezit willen pronken. Toch moeten er ook mensen ijn die het bezit van antiek om fi- en anciële redenen aantrekkelijk vin- en. sse Een voorbeeld hiervan zijn de „be vis ggingsclubs", die in de zestiger ja- m o.m. in Frankrijk en Engeland ij| ijn opgericht. Deze instellingen be- i i ;gden het vermogen van een aantal '.-personen in bijzondere voorwerpen in h' 3 e hoop dat de waarde van die voor- ;g rerpen in de volgende jaren zou stij- sclen. Sommige van deze clubs werden •3,^ en groot fiasco. Anderen haalden het i, 1 rel, maar voor de gewone belegger naren ze geen van allen interessant ndat ze een nogal besloten karakter roegen. De Franse club Artémis, die v, norme bedragen te beleggen heeft, is klsl ijvoorbeeld een aangelegenheid van aai e Rothschilds en een buitenstaander pi omt daar niet in. 6' 5 Toch wil dat niet zeggen dat antiek 1 1 kunst alleen weggelegd zouden '52 jn voor de rijksten der aarde. Voor 1 en paar duizend gulden is het zeer >ed mogelijk de hand te leggen op ïsen uniek stuk. Dat kan tevens een 1 jede belegging betekenen, maar het j] oeft niet. -u. Kunstvoorwerpen hebben met ef- iicten gemeen, dat de waarde met de _18 iden verandert. De prijs voor antiek 1 ordt bepaald door vraag en aanbod. 1 anzelfsprekend heeft de conjunc- mr daarop een belangrijke invloed. laar ook de mode is erg belangrijk, list door die mode vinden sommige instkenners belegging in antiek een _13/imogelijkheid. Alleen soeculatie op ;n ortere termijn zou soms winstge- 44 -nd kunnen zijn. Echt rijk zal 1Jmand er echter niet gauw van wor- 40. en. Het blijft een toevalstreffer en s kansen op verlies moeten zeer ze- 8' niet worden uitgesloten. z Toch geven veel kunstkenners toe. it iemand die zijn geld in antiek of jdgTmstvoorwerpen steekt een redelijke 65^ans heeft hiermee zijn vérmogen iu-wnigszins tegen de inflatie te bescher mden. Daarnaast hebben zowel antiek ■iet-is kunst een groot voordeel boven x ffecten. Van kunstvoorwerpen kan liefhebber genieten: op antieke 2sioelen kan hij zitten en schilderijen 16- kunnen aan de muur worden gehan gen. Effecten evenwel kun je alleen maar in de brandkast leggen of in bewaring geven. Zij bieden buiten de geldelijke waarde geen enkel voor deel om te bezitten. Een kunstkenner voegt hier aan toe dat aankoop van antiek nog een an der voordeel kan hebben. „Stel, dat bij een recessie ren aantal aandelen keldert. Iemand die alleen effecten heeft kan dan in één klap al zijn geld kwijt zijn. Bij iemand die een goede collectie kunst of antiek heeft aange legd ligt het heel anders. Die heeft daar weliswaar niet direct een koper voor als hij geld nodig heeft, maar aan zijn verzameling is toch een ze kere waarde toe te kennen. Het is dan ook best mogelijk, dat hij zono dig van een bank een lening op on derpand kan krijgen. Verschillende antiquairs zijn het erover eens, dat niet iedereen zijn geld in antiek kan steken. Een van hen zegt: „Het moet met overleg ge beuren. je moet daar doodgewoon veel verstand van nebben. Die weten schap kan iemand alleen maar op brengen als hij er van houdt. En daaruit valt dan weer te concluderen dat antiek toch in de eerste plaats gekocht wordt uit liefde voor het voorwerp, gewoon omdat het mooi wordt gevonden. Er zullen echt niet veel mensen zijn die zich bij aankoop van antiek afvragen hoeveel rijker ze ervan zullen worden." Een andere antiquair laat echter een totaal ander geluid horen. Hij meent, dat juist de beleggingswaarde van antiek erg belangrijk is „Er zijn diverse mensen bij mij geweest, die een meevaller op de beurs hadden en die dat nu in antiek steken. Het is uiterst onduidelijk wat dé beurs gaat doen en antiek biedt wel degelijk een zekerheid. Ook hij zegt dat de aan koop van antiek met zeer grote zorg vuldigheid dient te geschieden. „Vooral belangrijk is, dat men zijn geld niet gaat versnipperen. Het ge wone „huis-, tuin- en keuken-antiek" biedt niet zoveel voordelen, al zijn ook daar in de afgelopen jaren aardige prijsstijgingen geweest. Maar alleen voor de echte topstukken" zie ik nog een uitgebreide groei. Echt goede din gen. die ook internationaal waarde hebben zijn al met een kleine vijf duizend gulden bereikbaar." Verstand van antiek vindt deze handelaar voor de belegger geen ab solute noodzaak. „Men moet naar een bonafide kunsthandelaar of antiquair gaan. Eventueel kan men inlichtingen^ inwinnen bij de Vereniging van Han delaren in Oude Kunst in Nederland. Verder is het een zaak van weder zijds vertrouwen. Dat is erg belang rijk in deze handel." ROTTERDAM De oliemaat schappij Occidental Oil heeft bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij (RDM) een boortoren gekocht, die voor een groot gedeelte in stukken naar Nigeria zal worden overgevlo gen. Als de stakingen bij de metaalbe drijven worden voortgezet en zich ook in de haven moeilijkheden gaan voordoen, zal ook de rest van de boortoren vanaf Zestienhoven naar Afrika worden overgevlogen. On danks de hoge kosten van het vervoer van het zware materiaal per vliegtuig zal men zich hiertoe genoodzaakt zien. De eerste lading, die met een Lock heed Hercules dinsdagavond van de Rotterdamse luchthaven vertrekt, weegt ongeveer 20 ton. Woensdag wordt opnieuw 20 ton geladen in een CL 44, de zogenaamde „fluisterende reus". In verband met de stakingen is het materiaal met moeite van het tej- rein van de RDM weggehaald. Met dit transport, dat wordt uitge voerd door de Rotterdamse Lucht vaartmakelaar Aerocontacts, is een bedrag van ongeveer 100.000 ge moeid. Voor Air Despatch, die het materiaal aan boord van de vliegtui gen brengt, is het laden niet gemak kelijk, omdat er grote stukken bij zijn. KLUNDERT Maandagavond is de 80-jarige heer 'J. de Bakker uit Klundert op de Zevenbergseweg in die gemeente met zijn fiets door een vrachtauto geschept. De man was op slag dood. GOUDA Over ruim drie maanden is het zo ver. Dan barst het feestgedruis rondom de vie ring van „Gouda 700 jaar stad" los. Bij de Goudse bevolking is er van de vele festiviteiten nog weinig te merken, maar achter de bekende schermen wordt hard gewerkt om het over bijna vier (feest) maanden uitgesmeerde programma zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Talrijke commissies en werkgroe pen zijn druk bezig met het afronden van de plannen, die voor „Gouda 700 jaar stad" zijn ontwikkeld. Naast de officiële herdenkingen, zoals een bui tengewone vergadering van de ge meenteraad (gestoken in historische kostuums) en een allegorische op tocht, vermeldt het programma tal van ludieke punten als Spel zonder Grenzen, wagenkluchtconcours. we reldkampioenschappen pijproken en gepavoiseerde botentocht, speciaal ronde en platbodemjachten. DELFT Bud Holland NV te 10^ chipluiden bij Delft heeft samen Ie" iet de Senegalese regering en e International Finance Corpo ris- ïtion (dochter van de wereld bank) een maatschappij opgezet, Artie in Senegal groenten zal gaan ïrbouwen voor de Europese, merikaanse en Afrikaanse arkt. De desbetreffende over- Ma inkomst is eind vorige week in lakar ondertekend: voor Sene- al door minister Abdou Diouf, S oor Bud Holland door directeur ritz Marschalk Vorig jar zijn vierhonderd proe- Itn met verschillende groentevarië- 25- iten opgezet en op het ogenblik is al 771, hectare in cultuur. Volgend jaar 'i! men de aanplant vergroten tot 75 efcetare, waarvan men een oogst van Y^s a achtduizend ton hoopt te ky- n. Het definitieve stadium hoopt men 'er zeven of acht jaar te bereiken. "d -n oppervlakte van 3.600 hectare nb< e, als de proeven goed uitpakken, ~3n n oogst van honderdduizend ton iu kunnen geven. Tomaten zullen misschien op den iur het hoofdprodukt gaan vormen, jdJiaar het onderzoek naar de moge- 1.1 ikheden ziin nog niet afgesloten. Voorlopig zullen de belangrijkste pro- iT, ikten zijn: bonen, meloenen, papri ka, aubergines, courgettes of zucchetti (kleine pompoenen). Het project zal naar verwachting mettertijd werk kunnen geven aan zeshonderd vaste arbeidskrachten en, gedurende vijf maanden, aan vierdui zend seizoenwerkers. Er zal ook accommodatie worden ge sticht voor koelen en transport. Afzet voor de produkten zal gezocht wor den in heel West-Europa, in de Ver enigde Staten en Canada, maar ook op de Afrikaanse markt: Kongo, Ivoorkust, Nigeria, Ghana. Bud Holland N.V. is een dochteron derneming van de Amerikaanse on derneming Bud, een van 's werelds grootste groenteproducenten, geves tigd te Salinas in Californië. DEN HAAG „De bejaarden tehuizen zijn op het ogenblik vol strekt onbetaalbaar. Je kunt wel zeggen dat ongeveer 70 a 80 pro cent vap alle bejaarden die in Nederland in een tehuis zitten, niet meer in staat zijn zelf het verblijf in een tehuis te bekosti gen. Dit zegt de heer Egas, Tweede- Kamerlid voor de PvdA, en al jarenlang pleitbezorger voor de belangen van de bejaarden. „Wanneer wij aldus de heer Egas op de nu ingeslagen weg voortgaan (met steeds weer nieuwe tariefsverhogingen) dan kan binnen kort 100 procent van de bejaarden het verblijf in een tehuis niet meer betalen. Nu kun je gemakkelijk zeg gen: „nou, dat is toch niet erg, want de bijstandswet is er en die betaalt zonder een enkel probleem het ver blijf in het bejaardentehuis". Dat is inderdaad zo. Maar de praktijk wijst uit dat grote groepen bejaarden, ook al hebben ze het tooodnodig, geen be roep op die bijstandswet willen doen. Dan kun je wel zeggen: „ja, dat is hun eigen schuld, dan moeten ze dat maar wel doen". Maar wanneer het nu een feit Is dat enorm veel bejaar den niet van die bijstandswet willen leven, dan moet je toch constateren dat er iets scheef zit. De bijstandswet is dan in ieder geval geen oplossing meer voor het totale probleem". „Ik ben geen tegenstander van die regelmatig optredende verhogingen van de tarieven van bejaardentehui zen, mits deze niet de gestelde nor men overschrijden. Natuurlijk moe ten die prijzen omhoog, wil de zorg die er in de tehuizen aan de bejaar den geboden wordt, tenminste goed en verantwoord blijven. Wanneer ik vragen in de Kamer stel over die prijsverhogingen, doe ik dat dan ook niet in de eerste plaats om erop te wijzen, dat er in deze sector van het melijk om weer eens te wijzen op de levensgrote problematiek van bejaar den, die in een tehuis terecht zijn gekomen, waar ze het verblijf niet zelf kunnen betalen, maar die deson danks grote moeite hebbfen met de gang naar de bijstandswet. Het is dan al heel gemakkelijk om te zeggen: „over die bezwaren moeten de bejaarden nu maar eens heenstap pen, de bijstandswet is een recht, waarover je je beslist niet hoeft te schamen", zoals de staatssecretaris voor CRM, mevrouw Van Veenendaal ook regelmatig doet. Ik vind het van een harde mentaliteit getuigen, zoals zij steeds maar weer komt aandragen met de oplossing van de bijstandswet. Wanneer de praktijk nu bewijst, dat die wet, hoe goed hij dan verder ook mag zijn, in ieder geval voor de be jaarden een zeer moeilijk verteerbare zaak is, dan kun je toch niet stijf en strak steeds maar bij diezelfde wet blijven zweren als enig zaligmakende oplossing? Dan laat je een levens groot probleem totaal onaangepakt. Ik durf rustig te zeggen, dat er in Nederland 100.000 bejaarden zijn, die recht zouden hebben op een uitkering via de bijstandswet, maar die deze niet krijgen. Niet omdat de ambtena ren zo lastig zijn, maar omdat ze er gewoonweg niet toe kunnen komen de gang naar het gemeentehuis te maken en daar om „steun" te vragen. Zij zien het niet als een recht, maar nog altijd als een soort liefdadigheid, die speciaal voor de armen bedoeld is". Volgens de heer Egas is de blijven de problematiek van de bijstandswet, dat het geen recht is dat afdwingbaar is op objectieve criteria, maar dat het hier gaat om een plicht van de over heid, die op subjectieve criteria beoordeelt wie wel of niet voor bij standsuitkering in aanmerking komt. Bovendien vindt de heer Egas de me thode, die gevolgd wordt bij de vast stelling wél of géén bijstand, bijzon der vrijheid-inperkend. „Je moet je financieel tot op de huid uitkleden voor de ambtenaren. Ze moeten alles weten van je spaargeld, je rentes, Wanneer eenmaal vastgesteld is, dat een bejaarde in aanmerking komt voor bijstandsuitkering, volgt er een andere nare zaak. De bejaarden val len dan namelijk onder de „groepsre geling zakgeld voor bejaarden in te huizen". „En daar ben je dan weer, waar je vroeger als kind begonnen bent: bij het maandelijkse zakgeld. Het is toch te gek dat volwassen mensen, die hun hele leven hard ge werkt hebben, in hun ouderdom afge scheept worden met een zakcent Bo vendien is dat zakgeld erg miniem: 80 tot 115 gulden per maand voor en echtpaar en 60 tot 90 gulden per maand voor een alleenstaande, daar moet je dan je kleren, je boeken, je reisjes en alles van betalen. Ik kreeg laatst een brief van een weduwe uit Amsterdam, een theologe, die in een tehuis zat. Zij schreef dat ze van haar zakgeld zo verschrikke lijk weinig meer kon doen en dat ze daardoor op haar oude dag een veel armoediger leven moest leiden dan vroeger. Zij was gewend eens een mooie grammofoonplaat of een goed boek te kopen. Maar dat kon ze niet meer doen van die paar tientjes per maand. Heel akelig vind ik dat", al dus de heer Egas. De heer Egas, die boordevol zit met kritiek op de huidige gang van zaken, laat het niet bij deze kritiek alleen. Hij heeft ook een oplossing te bieden. Zijn idee is: laat de hele verzorging van bejaarden in tehuizen vallen on der de AWBZ (De algemene wet bij zondere ziektekosten). Dat zou bete kenen, dat iedereen, zodra hij in een bejaardentehuis zou worden opgeno men automatisch onder de AWBZ zou vallen, die de volledige verzorgings- prijs voor .zijn rekening zou nemen. Er zou dan nog overwogen kunnen worden om een regeling te maken, dat de bejaarden naar billijkheid en redelijkheid zouden bijdragen in de C. Egas kosten, maar in principe zou de ver- zorgingsprijs voor elke bejaarde be taald worden door de AWBZ. Het zou dus een volksverzekering zijn tegen opneming in een bejaardentehuis, zoals nu de AOW een volksverzeke ring voor de oude dag is. Ook de AOW is voor iedereen, zon der uitzonderingen, bestemd. „Dit zou de moeilijkheden, zoals die nu be staan in één klap oplossen. De pre miedruk zou voor de belastingbeta lers slechts weinig hoger worden (zo'n 0.4 of 0,5 procent), waar tegenover staat dat de Nederlandse staat zich 515 miljoen gulden, die op het ogen blik per jaar wordt uitgegeven aan bijstandsuitkeringen aan in tehuizen wonende bejaarden, zou besparen. Och, financieel gezien zou het voor de overheid niet zo veel schelen, het nu via of via de premies (AWBZ en AOW) wordt betaald. Maar voor de bejaar den zou het een wereld verschil ma ken. Ze zouden hun ouderdom in ieder geval met veel minder zorgen en angst tegemoet zien, ook al zouden de prijzen van de bejaardentehuizen, die op het ogenblik al rond de 1000 a 1200 gulden per maand liggen, nog sterker stijgen", aldus de heer Egas. De directie van het Thalia Theater, dat dit jaar een halve eeuw bestaat, heeft ter gelegenheid van „Gouda 700 jaar stad' drie jaarprijzen ingesteld: Één voor de beste smalfilm, één voor de beste foto of dia en één voor her beste door kinderen geschre ven opstel. In de categorieën films en foto's (dia's) kunnen zowel ama teurs als vakmensen deelnemen. De hoogte van de (geld)prijzen is nog niet bekend. Deze is namelijk af hankelijk van de opbrengst van de gala-avond, die op 22 juni in het Thalia Theater wordt gehouden. Op deze avond wordt ook aandacht be steed aan het 50-jarig bestaan van het theater. De opstelwedstrijd is voor kinderen tot twaalf jaar. Zij kunnen een opstel maken over een film, die zij uiteraard in de bio scoop hebben gezien. SPORT Een ander nieuw element in het feestprogramma is een internationaal waterpolotoernooi voor jeugdteams, dat van 20 tot en met 23 juli in het Torenbad wordt gehouden. Via de KNZB zijn reeds uitnodigingen naar Hongarije, Bulgarije, Rusland, Roe menië, West-Duitsland, Spanje en Griekenland gezonden. Wanneer er landen mochten afschrijven, dan heb ben de organisatoren teams uit Italië en Engelano achter de hand. Een geheel ander waterfestijn vormt de groots opgezette kanoshow, die voor zaterdag 17 juni op het pro gramma staat. Dit programma dat in de Kattensingel wordt afgewerkt, omvat kortebaanwedstrijden en „es kimoteren". Onder dit laatste ver staat men het doen omslaan van de kano en het zich weer oprichten. Uit smijter van deze watershow vormt een warerpolowedstrijd, waarbij de spelers in kano's zitten. BELANGSTELLING De Stichting Gouda 700, speciaal voor de festiviteiten in het leven ge roepen, verwacht zowel uit binnen- als buitenland grote belangstelling voor het eeuwfeest. Zij baseert die verwachting onder meer op de vele reacties uit Amerika, het gevolg van het „optreden" van burgemeester mr. P. van Dijke op de Kersttentoonstel ling van de KLM in New York. Het aantal aanvragen om folders en ander materiaal is overstelpend groot. VVV-directeur Gaster gaat over twee weken in West-Duitsland pro paganda voor Gouda en daarmee voor de festiviteiten maken. Hij doet dat aan boord van het hotelschip „Holland Pearl", waarmee het Natio naal Bureau voor Toerisme een pro- motiereis over de Rijn maakt. Deze varende tentoonstelling doet onder meer Keulen. Frankfort, Duisburg, Düsseldorf, Mannheim, Karlsruhe, Mainz en Koblenz aan. van niet zo veel schelen, of /"Tl 1 de belastingen OAjstand) IjOrkllffl ODCÏlDHcir remies (AWBZ en AOW) I maatschappelijk leven enorme prijzen eventuele andere inkomsten, bezittin- gevraagd worden. Ik doe het voorna- gen en ga zo maar door". 7 tegionale verschillen bejaardenhulp juist Van een verslaggever GOUDA Staatssecretaris mevr. van Veenendaal-van Meggelen van 'tuur, recreatie en maatschappelijk trk heeft gisteren geconcludeerd, it het een daad van eenvoudige go- th.tigheid is als in Amsterdam, imburg en Den Haag de bejaarden - ilp sterk mag uitgroeien (veertig ocent) en dat de instellingen in roningen. rFiesland, Dren teen Rot- rdam niet mogen uitbreiden. De htergestelde bejaarden krijgen dan Ze^eer hulp. Alle nadruk moet worden ilegd op de gebieden met de groot- e achterstand, zei zij bij de officiële lening van het Dr. A. Montagnezie- a.huis in Gouda. (Vervolg van pag. 1) Dat zijn o.m. hoogspanningskabels, koppelnetten, telecommunicatietorens of.... u laat Groningen delen in de winst. En eens zal uit de as van de vernieuwde economie als een phoenix het rode Nederland herrijzen". Mr. Booster kon gisteravond nog niet meedelen welke waarde aan de kaart moet worden toegekend omdat hij deze nog niet had gezien. Veel meer Evenmin kon hij veel zeggen over het anonieme telefoontje, dat gister avond bij de centrale commandopost van de Gasunie binnenkwam. Letter lijk zei de man: „Als bij jullie gastar beiders in dienst blijven, gebeuren er nog veel meer dingen. Denk maar eens aan het exportstation in Hilva- renbeek". De Gasunie heeft naar aan leiding hiervan meegedeeld geen bui tenlandse arbeiders in dienst te heb ben. Wel zijn er enkele voor de Gasuniewerkende aannemers, die een aantal Perzen in dienst hebben. Voor de jacht op de daders is ook Interpol ingeschakeld. Nagegaan wordt onder meer of er verband be staat tussen de aanslagen in Ommen en Ravenstein en de twee ontploffin gen. zondag in een fabriek en de Es- soraffinaderij in Hamburg. Desgevraagd deelde mr. Booster nog mee. dat er veertien maanden ge leden in Ommen ook sprake moet zijn geweest van opzet toen er in een machine kleine stukjes metaal zijn aangetroffen, die er niet thuis hoor den. De daders daarvan zijn nooit op gespoord. Ingrijpen in lonen en prijzen heeft nu meer Tips DELFT Het Etnografisch Mu seum aan het St. Agathaplein in Delft waarvan de nieuwe naam „Indone sisch Etnografisch Museum" is heeft door financiële hulp van de Stichting Kinderpostzegels en het Prins Bern- hardfonds een bijzondere ceremoniële bijl of hellebaard die op Java gevon den is gekregen. De bijl die afkomstig is uit 2000 jaar v. Chr. is voorzien van een schoen met een ornament van oeroude weefmotleven. Het strijdwapen is van brons en werd destijds voor de tentoonstelling Ja- va-religie en kunst" naar Delft ge stuurd. Door een subsidie van f8.000 van beide fondsen kon museumdirek- teur J. van der Werff de bijl. waar van er volgens hem maar tien in de hele wereld te zien zijn aankopen. Intussen komen er bij de politie nog steeds tips binnen. Over de resul taten van het onderzoek daarnaar wilde de officier echter niets zeggen. Het horloge, dat in Ommen is gevon den en waarop de ontsteking was af gesteld. was goudkleurig. Op de wij zerplaten stond R. E. Watch. 14 rubis. De gevonden platte batterij had drie cellen en was van het merk Varta. Aan de polen van de batterij was een geplastificeerde draad bevestigd. Er is ook een blok trotyl gevonden, verpakt in een bruinachtig papier met zwarte rand. In het gerechtelijk laborato rium in Den Haag is men bezig deze voorwerpen te onderzoeken. RIJSWIJK (ZH) „Van eventueel overheidsingrijpen in de loon- en prijsontwikkeling is dit jaar geen en kel heil meer te verwachten, omdat de loonontwikkeling' voor 1972 in feite nagenoeg is bepaald." Dit is de mening van de heer W. Perquin, voorzitter van het Neder lands katholiek ondernemersverbond in het midden- en kleinbedrijf. Op een gisteren gehouden perscon ferentie zei de heer Perquin te vrezen dat de loonontwikkeling (inclusief compensaties voor de prijsstijgingen) ■dit jaar toch wel dicht bij het door het Centraal Planbureau verwachte percentage van 13.5 procent terecht komt. De enige manier om de ont wikkelingen nu nog een beetje te kunnen bijsturen is volgens de NKOV-voorzitter bezuiniging op indi- .viduele en. collectieve uitgaven. GORKUM Als eerste gemeente in Nederland heeft Gorkum de veror dening afgekondigd, waarin de open baarheid van documenten wordt vastgelegd. De raad stelde de veror dening, waarin ook de vergaderingen der raadscommissies openbaar wer den verklaard, al eind 1970 vast. De toenmalige burgemeester ,mr. ridder van Rappard, achtte de openbaarheid, van documenten echter in strijd met de wet. en droeg het raadsbesluit ter vernietiging voor aan de kroon. In januari 1971 werd als gevolg hiervan de werking van de verordening opge schort tot 1 januari 1972. Na die datum is die schorsing niet gevolgd door een vernietiging. Ver lenging van de schorsing is wettelijk niet mogelijk. B en W van Gorkum hebben daarom besloten de verorde ning per 4 februari af te kondigen en op 5 februari in werking te laten tre den. ROTTERDAM Sinds maandag middag kwart over één wordt de Rot- terdamsescholierc Anita Pothuis ver mist. Op dat tijdstip verliet het 12-ja- rige meisje het huis van haar ouders aan de Noordsingel om naar school te gaan. Zij heeft die middag de school echter niet bezocht. Anita Pothuis is 1.55 m lang, heeft een flink postuur, licht blond haar met een paardestaart en blauwe ogen. Zij moet gekleed zijn in een beige windjack met capuchon, een paarse trui, een paarse ribfluwelen broek. Zij droeg bruine rubberlaarzen. De ouders van het meisje hebben de Rotterdamse politie ingeschakeld en deze gevraagd een speuractie op touw te zetten. Inlichtingen over de ver miste Anita Pothuis hoopt de politie te krijgen op het hoofebureau in Rot terdam, afdeling opsporingen (tele foon 010—143144, toestel 3349).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5