Sluitstuk Giro voor Pedro Regionaal woonwagenbeleii van het ministerie mislukl Blijven steunen, maar goed onderscheiden Vakcentrales willen half miljard voor de werkgelegenheid Drie Europese leiders gaan overleg plegen 3 Deputaten over anti-racisme-fonds COMMENTAAR Delfstoffen Bihari"? Waldheim naar Pekino en Sow jet-Unie Beiaardier Nico Bruin overleden Een woord voor vandaag Hoofd CRM-bureau Gelderland ,Ino' voor namen HTS-ërs en HLS-ers blijft Purmerends voorstel Dor? dr r»i. Puzzelhoek "f ,DJer WOENSDAG 9 FEBRUARI 19? 'V Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De deputaten voor diakonie, zending eri oecu menische zaken van de gerefor meerde synode zullen voorstellen binnen de financiële en persone le mogelijkheden steun te verle nen aan de slachtoffers van ra cisme", en dat zoveel mogelijk te doen in het kader van het anti racisme-programma van de we reldraad van kerken. Daarbij moet echter volgens depu taten wel rekening gehouden worden met vragen en reserves die de synode ten aanzien van de werkwijze van het programma heeft en in de samen werking moet dan ook géén mede werking worden verleend „aan die projecten waarvoor de kerken naar het oordeel van genoemde depu- tantschappen geen enkele verant woordelijkheid kunnen dragen". De deputaten brengen voor de sy node de reserves aldus onder woor den: „Het is de synode niet duidelijk waarom bij de schenkingen ditmaal is afgezien van de normale en moreel gezonde regel dat schenkingen wór den beschouwd als een zaak van we derzijds vertrouwen, waarbij inzicht wordt gegeven in de besteding van de ontvangen gelden. De synode vraagt zich af of bij de huidige uitkeringen uit het fonds er wel voldoende op wordt gelet of de kerken in het alge meen enige verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen voor de politieke doelstellingen en methoden van be wegingen die door het fonds gesteund worden. De synode mist in de wijze waarop het programma in de eerste fase is uitgevoerd te veel de poging om de kwaliteit van de solidariteit met de gediscrimineerden te verdiepen, door met alle middelen die aan de wereld raad. haar organen en haar relaties ter beschikking staan de geprivile gieerden en de gediscrimineerden na der tot elkaar te brengen." Pelagianisme O Bij de conclusies en voorstellen over het wereldraad-programma die de deputaten aan het einde van deze maand aan de synode zullen voorleg gen is een informatienota gevoegd van prof. dr. J. Verkuyl, een man die ten leven van intensief geestelijk contact met niet-blanke christenen echter zich heeft en zich net zo ver manend met leiders van bevrijdings bewegingen pleegt te onderhouden als met kerkelijke gemeenten die hem hier om een spreekbeurt vragen. Hij schrijft: „De kerken hebben door alle eeuwen heen het Pelagia- nisme bestreden, namelijk die visie op de mens die te optimistisch en te idealistisch is en waarin men ervan uitgaat dat het voldoende is om te zeggen wat fout is en te zeggen wat er veranderd moet worden. De ker ken hebben door te menen dat men kan volstaan met kerkelijke verkla ringen onbewust geleden aan Pela- gïanisme. Zij hebben namelijk de weerstanden die er zowel in de ge meente als in de wereld zijn tegen de gehoorzaamheid aan God. ook op dit terrein onderschat en ze hebben te weinig verstaan dat het wel degelijk de roeping van de kerk is om door bepaalde exemplarische handelingen e.: activiteiten de sociale en politieke processen te stimuleren die nodig zijn cm handen en voeten te geven aan de gehoorzaamheid aan Gods Wet en Gods Evangelie". En voorts over het programma te gen het racisme: „De wereldraad be geeft zich „buiten de legerplaats" en begeeft zich temidden van de slacht offers van onderdrukkende geweld- structuren en temidden van de despe rado's die gegrepen hebben naar de wapenen en stelt zich aan de zijde der onderdrukten. Juist nu dit het geval is. juist nu verwerven de ker ken die achter de wereldraad staan, ook in dit programma, het recht om kritische vragen te stellen, zowel aan de onderdrukkende regimes als aan de verzetsbewegingen en om aan te dringen op regelingen tot beëindiging cei conflicten in gerechtigheid." Welke solidariteit ..Het is wel goed", zo vervolgt prof. Verkuyl verderop, „dat de Wereld- raap zich gesteld heeft aan de zijde der vernederen en der geëxploiteer de!!. maar nu is het nodig om te vra gen op welke wijze een waarachtig christelijke inhoud kan worden gege ven aan de solidariteit. Solidariteit u<t de kerk van Christus kan dan alleen vruchtbaar zijn als deze soli dariteit reflex, weerspiegeling en toe passing is van Christus' solidariteit met de armen en verdrukten. Het moet daarom een solidariteit zijn vol van hoop en van geloof en van liefde. Het moet een solidariteit zijn onder open hemel. Het gaat bij de beoefe ning van deze solidariteit om iets kwalitatief anders. Het gaat om be slissingen van het geloof, om de acte van de Zoon en de heilige Geest, om een gebeuren dat door het gebeuren oer verzoening, waarvan de kerk let-ft. gedragen en gestempeld wordt. Het gaat om een solidariteit die uit gaat van de verzoening in de diepste zin des woords, die zich zowel uit strekt tot de Herodianen als de Zelo ten om hen te bewegen tot het verla ten van heilloze wegen en om hun voeten te zetten op de weg des vre- des." De kerken mogen niet van de weeromstuit in een ander uiterste vervallen „en zich even blind en naïef identificeren met de bewegin gen die machtsmiddelen aanwenden ter bevrijding" als ze zich jarenlang naïef vereenzelvigd hebben mét'wat tegenwoordig terecht genoemd wordt akbondsjurist: juridische hulp door met-academici Van een verslaggever UTRECHT Eenvoudige juridi sche hulp over bijvodkbeeld huur- kwesties. arbeidszaken, vorderingen, contracten en dergelijke, zou moeten worden gegeven door deskundigen op niet -academisch niveau, terwijl in gewikkelde zaken verzorgd moeten worden door academisch gevormde juristen. Dit betoogt de juridisch adviseur van het NKV. mr. Th. van Schaik in het vakbondsorgaan „Ruim Zicht". Hij meent dat er te weinig advocaten in ons land zijn en dat rechtshulp over het algemeen te duur is, zodat de gewone man niet aan zijn trekken komt, waar het juridische hulp be treft. Ook bepleit mr. van Schaik een soort „juridisch ziekenfonds", een volksverzekering voor proceskosten, omdat die dikwijls zo hoog zijn, *dat iemand, die een proces gevoerd heeft, er zijn leven lang aan vast kan zit ten. Hij zou tevens graag zien dat juris ten. die in dienst van vakbewegingen adviezen verstrekken, in aanmerking komen voor de pro deo regeling. De vakbondsleden, zo betoogt hij betalen deze hulp, maar ze betalen bovendien belasting, waaruit <le pro deo hulp aan anderen wordt bekostigd Promoties: Wageningen (Landbouw hoge-school)tot doctor in de land bouwwetenschappen ir. F. de Wolff; Leiden (RU): tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen R. W. v an der Waall en C. J. de Blauy; Nijmegen (KU): tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen W. G. M. 3raam: Amsterdam p»U): tot doctor in de geneeskunde mej. M. J. C. Henema. het structurele en onderdrukkende geweld. „Het heeft immers geen en- hele zin te ontkennen dat de atmos feer waarin verzetsbewegingen leven, werken en ademen ook vol van ver schrikkelijke verzoekingen is. De lei ders van deze bewegingen zijn zich dat zelf veel meer bewust dan dege nen die hen verdedigen", aldus prof. Verkuyl. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De drie vakcen trales hebben gisteren in een adres aan de regering en Tweede Kamer een extra injectie van 500 miljoen gulden gevraagd voor de bestrijding van de werk loosheid. met name in de zwak ke regio's en in de bouwnijver heid. Zij denken daarbij aan schorsing van de afremming van overheidsin vesteringen (o.a. wegenbouw en on derwijsvoorzieningen). het veiligstel len en uitbreiden van het woning bouwprogramma en aan het doen uit voeren van andere werken. Daarbij zal extra aandacht moeten worden geschonken aan het scheppen van werkgelegenheid voor administratieve beroepen en aan het garanderen van de vakopleiding in de bouw, o.m. door het afsluiten van zuivere leerover eenkomsten, waarbij de loonkosten worden vergoed uit de werkloos- Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Tussen twee vuren BEROEPINGSWERR Dit zijn geen oude vragen van een nieuwkomer. Verkuyl is eerder een oude rot in de oecumenische bewe ging die nieuwe en niet minder lasti ge vragen stelt. Vanuit het evangelie verfoeit hij het geweld, niet alleen tegenover Barend Biesheuvel op een ar-vergadering, maar ook tegenover leiders van bevrijdingsbewegingen. Hij kon wel weer eens tussen twee vuren komen te zitten. Maar men kan hem niet aanrekenen wat de deputa ten schrijven, namelijk dat zij „in de wijze waarop het programma tegen hel racisme in de eerste fase is uitge voerd te veel de poging missen om de kwaliteit van de solidariteit met de gediscrimineerden te verdiepen". Zij verwijzen daarvoor wel naar Ver- kuyls nota, maar hij heeft van die eerste fase juist gezegd, dat de we reldraad er goed aan gedaan heeft.om „buiten de legerplaats" te gaan. Op zichzelf is het natuurlijk wel een aardig feit, dat in Nederland het zoeken naar en het exploite ren van minerale delfstoffen nog grotendeels wordt geregeld in een uit 1810 daterende wet. Ook al zijn er later allerlei aanvullende bepalingen gemaakt, met name ten aanzien van het opsporen van de bo demschatten; in wezen berust de hele ontwikke ling van turf en kolen naar gas, olie, zout en mag nesium nog steeds op deze wet. Hoe aantrekkelijk dat misschien is uit het oog punt van juridische monumentenzorg in de praktijk blijken er toch wel wat haken en ogen aan de uitvoering van de wet te zitten, die in een benauwend dicht bevolkt land als het onze een bui tenstaander terecht kunnen irriteren. Met name zit er een (overigens niet door deze wet, maar door de praktijk gewekte) spanning tussen het verle nen van een concessie tot het opsporen van delf stoffen en het afgeven van een vergunning, om het gevondene te exploiteren. Terecht gaat de wet niet uit van een automatis me. De vinder kan aanspraak maken op de exploi tatie van het door hem gevondene, maar hij kan niet zonder meer de exploitatierechten claimen. Als hij de concessie niet krijgt, heeft hij recht op een passende beloning. In de praktijk, vooral die van de laatste jaren, is het echter anders gegroeid. Het opsporen van bodemschatten alleen al is een kostbare onderneming, met een risico van een hoop verloren moeite en geld. Hoewel de grote winning maatschappijen waarschijnlijk dikwijls onnodig somber doen over de grootte van de door hen ge nomen researchrisico's het feit van het risico kan niet ontkend worden. Vandaar ook dat zoe kers en vinders een zeker moreel recht moet wor den toegekend op het punt van de exploitatie. s Zijn de Bihari's in Bangladesj ten dode opge schreven? Deze niet-Bengaalse moslims, die in 1947 vanuit het overwegend hindoeïstische India naar Oost-Bengalen vluchtten, hebben het nooit gemakkelijk gehad. Gelijkheid van godsdienst kon niet verhinderen, dat zij in Oost-Pakistan als minderheidsgroep temidden van Bengalen vaak in de verdrukking raakten. Toen de Oost bengalen vorig jaar hun onafhankelijkheidsstrijd begonnen, klampten de anderhalf miljoen Bihari's zich dan ook vast aan de Westpakistaanse militairen, die zij zelfs bij hun barbaarse praktijken steunden. Na de geslaagde Indiase interventie konden de grootste boosdoeners de Westpakistaanse mili tairen profiteren van de door New Delhi zorgvul dig gekoesterde conventies van Genève. Maar toen richtte de volkswoede zich op de collaborerende Bihari's. wier enige tehuis Bangladesj is. Hun woongebieden bij Dacca, de havenstad Chittagong en in het noordwesten van het land zijn in ghetto's veranderd, die door Indiase troepen en door een heden van het zich thans ontwikkelende leger van Bangladesj worden bewaakt, om massale wraak Maar en dat is een heel vervelend punt pas als de exploitatie ter sprake komt, krijgen de anderen, de omwonenden en de behartigers van andere deelbelangen, hun rol toegedeeld. Eerst in deze fase is er gelegenheid om bezwaarschriften in te dienen. Dan blijkt het echter dikwijls (het is nu gewoon een aan de praktijk ontleende consta tering) erg moeilijk te zijn om de bezwaren op grond van overlast, schending van de natuur, vrees voor andere maar toch ook heel concrete belangen als waterwinningen en dergelijke af te wegen te gen heel wat makkelijker te berekenen belangen van de geslaagde zoeker, die zich nu in de rol van aspirant-exploitant aandient. Een afzonderlijk facet van het probleem is bo vendien nog dat Nederland ook ten aanzien van deze dingen in de wereld geen geïsoleerde positie inneemt. West-Europa (en dat niet eens in een of andere geïnstitutionaliseerde vorm) maakt zich, psychologisch verklaarbaar terecht, zorgen over zijn afhankelijkheid voor zijn energievoorziening van bronnen eiders in de wereld en verantwoorde lijke instanties in Nederland kunnen zich als het om aardgasvondsten gaat nooit geheel van die druk losmaken alleen al omdat die instanties ook maar door doodgewone mensen worden gevormd. Maar toch: Dit alles overwegende mag de con clusie niet anders luiden, dan dat het in de prak tijk gegroeide automatisme tussen de zoek-con- cessie en de exploitatie-concessie wordt weggeno men. en zeker, dat ten minste de mogelijke bezwa ren tegen een mogelijke exploitatie reeds worden onderkend bii het afgeven van een vergunning om naar delfstoffen te zoeken. Zoals nu de gang van zaken is. staat de bezwaarde tegenover reeds vol dongen feilen. En dat moet voorkomen worden. van de Bengaalse meerderheid te voorkomen. India heeft reeds laten weten, dat het de Bihari's, die 25 jaar geleden uit de staat Bihar vluchtten, niet wil terughebben. In tegenstelling tot zijn voorganger, Tajoedtin Achmed, die de Bihari's gedwongen wilde integre ren of uithongeren, is sjeik Moedjiboer Rachman thans tot een meer humane, maar uiterst moeilijke oplossing bereid. Hij wil de anderhalf miljoen Bihari's uitwisselen tegen de half miljoen Bengalen die nog in West-Pakistan zitten. Niet alleen zou deze mammoetruil een bloedbad voorkomen, maar tevens zou Moedjiboer de beschikking krijgen over talrijke Bengaalse bestuursambtenaren, die in het Westen zijn blijven steken en die nu bij de opbouw van Bangladesj dringend nodig zijn. Vorige week stelde Moedjiboer een conferentie tussen Dacca. New Delhi en Rawalpindi voor om deze zaak te regelen. Het wachten is nu op een steekhoudende reactie van de Pakistaanse president Bhoetto en op die van de rijke wereld, zonder welker hulp het geweldige transportprobleem eigenlijk niet kan worden opgelost. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Aalst, te Noordeloos en te Brucnem-Kerkwijk: kand. J. E. de Groot te Zeist; te Ede: W.. van Goreel te Oude Tonge. Aangenomen: naar Sexbierum: P. Kloosterman, leraar godsdienstonder wijs .e Goes Bedankt: voor Huizen: H. A. van _Siooten te Nijkerk; voor Hoogeveen: J. Verburg te Wageningen. Benoemd: tot bijstand in het past. te Venray-Blitterswijk: E. J. Beens 1 -j Deliï secr. prov. kerkverg. Zuid-Hol land. die met emeritaat gaat op 1 mei 1972. Beroepbaar: R. Smit. part-time pred. te Witteveen (Dr.), Hoitingeslag 82 te Emmer. GEREF. KERKEN Beroepen: te Halle-Doetinchem: kand. H. de Boes te Veenendaal te Presens en Moddergat: A, E. N. de Bruip, kand te Driebergen, die dit beroep heeft aangenomen; te ScheehV'.i: R. S. Elgersma te Giessen- Rijswijk. Bedankt: voor Maasdijk: A. Groe ne wegen te Oenkerk. GEREREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: tt Hilversum: P. Ded- dens te Rozenburg; te De Bilt-Biljho- ven: J. Rijneveld te IJmuiden; te Goes in samenwerking met Brou wershaven: R. T. Urban te Ferwerd- Hallum. CHR. GEREF KERKEN Beroepen: te Wildervanck-Veen- dam: J. W. Maris te Vlissingen. Bedankt: voor Ermelo: G. Leen- dertse te Zwijndrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Krimpen ad. IJssel: A. Vergunst te Rotterdam-C. Bedankt: voor Scherpenisse: A. Bregman te Rsijsen. TH-Raad Eindhoven vraagt uitstel Eindhoven De hogeschoolraad van de th in Eindhoven vraagt minister De Brauw voorlopig niet over te gaan tot heffing van het ver hoogde collegegeld. De raad vindt dat het door de mi nister verstrekte overzicht van maat regelen binnen het kader van de stu diefinanciering onvoldoende is om een beeld te kunnen vormen van de toekomstige situatie. De raad kan dus geen uitspraak doen over de voorge stelde verhoging en vraagt daarom op korte termijn uitvoerige inlichtingen over alle aspecten. Aan een nieuw financieringstelsel voor de studie moet de financiële on afhankelijkheid van de student ten opzichte van zijn ouders ten grond slag liggen, vindt de raad. Er pioeten bijzondere bepalingen komen voor werkstudenten, gehuwde studenten, studentenassistenten en studenten in bestuursorganen. Een overgangsrege ling voor de betrokkenen is noodza kelijk. aldus de raad in een motie aan de minister. NEW YORK (AP) Kurt Wald heim, die reeds een bezoek heeft ge bracht aan Washington sinds hij op I januari is aangetreden als secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, heeft gisteren verklaard plan nen uit te werken voor een bezoek aan Moskou en Peking. In een vraaggesprek, verklaarde de secretaris-generaal, die op 10 en II .april een bezoek brengt aan Londen „ik overweeg ook bezoeken aan Parijs, Moskou en Peking en de hoofdsteden van andere lidstaten. Natuurlijk moet het in een program ma passen. Ik kan niet overal heen reizen in een paar maanden, maar wij werken aan een schema. AMSTERDAM De suggestie ln het r.k. weekblad De Bazuin, waar over we gisteren berichtten („Neder land en Rome tijdje uit elkaar") is niet van prof. J. Groot, maar van de Nijmeegse student in de theologie Jan Groot. heidsvoorzieningen, alsmede door het scheppen van pseudo-arbeidsplaatsen door dtroverheid. De vakcentrales stellen voor de ex tra injectie te financieren uit de dit jaar te verwachten opbrengst van de wiebeltax (ca. ƒ400 miljoen) die zij voorlopig gehandhaafd willen zien voor de werkloosheidsbestrijding, en uit de opbrengst van de (al eerder bepleite) vervroegde invoering van de wettelijke pensioenplicht. Verder vinden het NW, NKV en CNV. dat de gelden, die wel zijn uit getrokken maar dit jaar niet zullen worden besteed voor premieverlening op nieuwe vestigingen in regionale stimuleringsgebieden, voor de werk loosheidsbestrijding kunnen worden aangewend. De vakcentrales, die het eerder uit getrokken bedrag van 200 miljoen volstrekt onvoldoende vinden, zeggen dat van de voorgestelde extra injectie negatieve effecten kunnen uitgaan naar de betalingsbalans en het infla tietempo. maar zij verwachten reeds dit jaar al weer een overschot op de betalingsbalans. Bestrijding van de werkloosheid moet volgens de vakcentrales de al lerhoogste prioriteit hebben, omdat betwijfeld /noet worden of de harde kern van de werkloosheid op korte termijn neiging tot inkrimping zal gaan vertonen. De maatregelen die nen daarom op korte termijn effect te sorteren en zij dienen gericht te zijn op een structurele verbetering van de werkgelegenheid ALMELO Op de leeftijd van 89 jaar is te Almelo de heer Nico Bruyn, de nestor van de Nederlandse beiaar diers, overleden. Nico Bruyn heeft in deze Twentse stad 43 jaar het carrillon van de Sint Georgiuskerk bespeeld. Tot kort voor zijn dood gaf hij nog wekelijks een concert. Hij is verder 45 jaar organist geweest van de Grote Kerk in Alme lo. Men kan John Dos Passos (geb. 1896), een Amerikaan van Portugese i komst moeilijk een christen-schrijver noemen. Zijn grote trilogie oi Amerika (U.S.A.) over de eerste dertig jaren van onze eeuw, teki naast elkaar de strijd van een aantal mensen om zich in dit leven o hoog te werken oj staande te houden. In het tweede deel ("19li schrijft hij ergens: "Die avond kon Dick niet naar de trein gaan om i win te ontmoeten, zoals hij gewend was. Hij keerde met knikket knieën terug naar de Bay view en wierp zich op zijn bed in zijn stoff kleine kamer onder de dakpannen. Hij dacht erover om zichzelf te i den, maar hij was bevreesd om naar de hel te gaan; hij poogde te biddl op z'n minst zich het Onze Vader te binnen te brengen. Hij raakteï paniek toen hij merkte dat hij zich niet eens het Onze Vader kon hl inneren. Dat zou de zonde tegen de Heilige Geest kunnen zijn dief bedreven hadden". Dos Passos is van katholieke afkomst en daarvan II deze passage, één van de zeer weinige die over geloof handelt, getuii nis af. Duidelijk is hier het constateren van de geweldige afstand die] i?i het leven van Dick Savage gekomen is tussen wat hij vroeger leerd heeft en wat hij nu is. Dat is niet alleen een afstand in tijd, 1 Dick is nog niet zo oud. Het heeft meer met ruimte te maken. Zo 1 hij zich bewogen van de plaats waar hij eens stond of ging. Hij is i«tf< koers. Zijn eigen gekozen koers doet hem zelfs totaal vergeten wat eet is aan fundamentele kennis verworven heeft. Zijn gedachten zijnS bezig geweest met zijn eigen lostbestemming dat hij die kleine "Uw die hem nog met God verbond, kwijt is. Hij weet alleen nog van del en van de zonde tegen de Heilige Geest. De weg naar God is dichq slibd. De volgende dag maakt hij een gedicht over scharlaken Een meisje lacht er hysteAsch om en noemt hem "a funny boy". We lezen vandaag: 1 Sam'uël 19: 1824. Dezer dagen hebben wij als sluitstuk van de TROUW-KWARTET-act „Giro voor Pedro een omvangrijke zending kleren naar de r.k. Stichtw "Mensen in Nood" in Den Bosch gebracht. Van die zijde is ons aangeboden I zending textiel voor beide protestantse scholen en voor het .Cubaanse vlucf telingencomité aldaar, te verzorgen. Wij hebben deze handreiking dankbw aanvaard. "Mensen in Nood" schatte de lading in de Trouw-vrachtwagen op ons veer 1500 kilo. Spontaan werd aangeboden uit de grote voorraad in het rru gazijn van dit distributiecentrum nog enkele honderden kilo's geselecteerl kleding aan onze zending voor Spanje toe te voegen. De Stichting neemt I helft van de verzendkosten voor haar rekening. Bij de dozen en zakken nl uiteenlopende kledingstukken uit de Trouw-Kwartet-lezerskring is nog el belangrijke kledingzending gevoegd van het Interkerkelijk Kledingcomité I Badhoevedorp. I Dankbaar mag worden vastgesteld, dat het overgrote deel van de textil afkomstig uit onze lezerskringen, zich in uitstekende staat bevindt. Wanner alle expeditie- en douaneformaliteiten zijn vervuld, gaat de zending zo spot dig mogelijk naar de Spaanse hoofdstad. Van onze verslaggevers ARNHEM/DEN HAAG Het regionale woonwagenbeleid van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk is een mislukking geworden. Het hoofd van het CRM-bureau in Gelderland, de heer J. H. W. Poortman, heeft dat toegegeven in een zitting van de Gelderse Statencommissie voor maat schappelijke zorg en volksge zondheid, waar het woonwagen beleid ter sprake kwam. Het ministerie gaat het woonwa genbeleid omgooien waar dat nog mogelijk is, zei de heer Poortman. Dat betekent dat in de regio's waar nog geen groot centraal kamp is, naast een klein regionaal centrum (ongeveer vijftig wagens) nog een aantal eenvoudige kampen zal wor den ingericht. Daar moeten ongeveer vijftien wagens en een twintigtal passanten een plaats vinden. „De grote centra blijken in de praktijk niet te voldoen", zei de heer Poortman. „Wij kiezen nu voor klei nere kampen". Het overplaatsen naar de grotere centra, zoals dat in vele regio's is gebeurd, blijkt veel nadelen te het*ben. De verschillende clans kunnen het binnen een kamp niet met elkaar vinden. De autosloperij, de voornaamste bron van inkomsten voor de woonwagenbewoners, wordt in een regionaal kamp zo geconcen treerd. dat de markt schriel raakt. In veel gevallen zijn gezinnen in kleine re kampen zodanig in een dorpsge meenschap opgenomen, dat het zon der meer funest is als ze naar elders worden gédirigeerd. De verandering in het beleid zou betekenen, dat het ministeriële plan om in Nederland 52"i;egionale kampen te stichten,- van de baan is. Een woordvoerder van het ministerie in Den Haag ontkent dit echter. „Van een mislukking is geen sprake. Regio nale kampen hebben voor- en nade- len. Waar wij nu mee bezig zi-»n een genuanceerder beleid te ontw« pen." De woordvoerder merkte even< op. dat het ministerie moeilijk allefj een beleid kan voeren, omdat zij medewerking van de gemeenten dig heeft. De heer Poortman sprak Arnhem echter van „een redmidi voor het ministerie", dat zou besta uit de gemeentelijke ontheffing, voorbeeld noemde hij de gemeei Otterlo, waar nog diverse wag< staan op sociale gronden of omdat j, bewoners een huis hebben aani vraagd. In Zeeland. Zuid- en Noordholli beeft het ministerie nog geen rei nale kampen ingericht. Volgens heer Poortman kan daar het nieu beleid een kans krijgen. Ook in Achterhoek, waar een regionaal kaï in Doetinchem zou worden ingerit g, zou een nieuw beleid worden inf voerd. Wanneer de gemeenten d; geen bezwaar tegen hebben, zullen kleine kampen in Zevenaar. Doesbi en Zutphen gehandhaafd blijven. ministerie ontkent alsnog, dat in drie westelijke provincies en in Achterhoek een ander beleid zal \v den gevoerd. PARIJS/BONN (AFP/DPA) President Pompidou van Frankrijk gaat deze maand met een tusssenpose van tien dagen overleg plegen met twee andere belangrijke leiders van de uit- breidenee EEG, bondeskanselier Willy Brandt van West-Duits- land en premier Heath van En geland. Dit overleg, waaraan in Parijs zeer veel belang wordt gehecht, komt op een tijdstip van „diplomatieke medi tatie" dat in sterk contrast staat met de drukke activiteit van december en januari. Het komt ook terwijl de VS met Europese gemeenschap onderhande lingen voert waarbij niets cadeau wordt gegeven en waarbij beiden er van overtuigd zijn dat deze tot wel slagen „gedoemd" zijn omdat een breuk tussen het oude Europa en de Amerikaanse bondgenoot ondenk baar is. De drie staatslieden zullen ook aan dacht schenken aan de gebeurtenis sen buiten Europa, die dikwijls bui ten hun macht vallen of waarvan zij zelfs niet voldoende af weten, zoals de onderhandelingen tussen de Sow- jet-Unie en de VS over de beperking van strategische kernwapens. De drie staatslieden zijn er van overtuigd dat langzaam maar zeker, elk jaar duide lijker een gemeenschappelijk Euro pees standpunt ten aanzien van de grote wereldproblemen zich aftekent. DEN HAAG De ministers van wetenschappen en onderwijs hebben het wetsontwerp tot regeling van de titel „ing." ln grote lijnen van hun voorgangers overgenomen. Nederlan ders met het diploma van een hogere technische of landbouwschool (HTS- ers en HLS-ers) mogen die titfel voor hun naam gebruiken. Er was voorgesteld om de aandui ding „technische akademie" of „agra rische academie" aan die titel te kop pelen. maar dat willen de huidige be windslieden niet. Zo'n toevoeging in de titulatuur sluit niet aan bij andere landen van de Europese Economische Gemeenschap. De wettelijke positie van de Neder landse HTS en HLS maakt het onmo gelijk afgestudeerden als ingenieur te laten werken ln andere EEG-landen. 'Lei PURMEREND In het kader van de PPR-actie „konpelgemeente Ban gladesj" heeft de Purmerendse PAK- fractie een initiatiefvoorstel bij de raad ingediend om Purmerend te koppelen aan een zwaar getroffen dorp in Bangladesj. Het is de bedoeling dat het gemeen tebestuur en de bewoners voor en kele jaren bij de wederopbouw hel pen. Het initiatiefvoorstel houdt o.m. in dat de gemeente jaarlijks 5.000 gul den beschikbaar stelt. De raad beslist op 25 februari. 'I en f'T Ue> mg 400 iet fen n m Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1 ruiterfeest, 5. nachtge i waad. 7. lusthof, 8. tussenzetsel, 10. ii gewand van haring, 11. kippenloop, 1 foei. 13. Ledger (afk.), 14. lokspijs. 1. een der Cycladen, 16 zangstem, 17. wor tel, 18. water in N.Br. 20 oningewijd 21. plaats in Gelderland, 22. gemale graan, 24. voorzetsel, 25. landbouwer, 21 rivier in Italië, 27. inkeping, 28. jon gensnaam, 29. eter, 30 part. Verticaal. 1. voorschrift. 2. rivier Duitsland, 3. duinvallei, 4. voegwoord, l herdersgod, 6. rund, 8. onderricht. I uitgebakken stukje vet, 11. knaagdie 12. snelstromend smal water. 14 zwei vogel, 15. rood ln de wapenkunde, vlaktemaat, 17. vrucht, 19. meisji naam, 20. slim, 22. afdruksel, 23. Eur< peaan, 25. vruchtje, 26. kweekgri (Z.N.), 27. volksnaam van de kauw, lidwoord (Fr.). Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. garnituur 2. lai-Ate-: 3. Ill-ral-ent 4. staal-Anio 5. stal-ad( 6. Aare-Aa-ert 7. nap-aks-get 8. dra Epe-er 9. otter-anna. Verticaal: 1 glissando 2. aalt-taart ril-aar-pat 4. nar-ale-Ase 5. itala-ak( 6. tel-Ada-spa f Uden-degen 8. uri Ier-een 9. retort-tra. "rijd afcssa espr

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2