4 Londen kondigt noodtoestand af V.~„J Kleine groepen houden metaal in harde greep Derde dinsdag ■blijft Prinsjesdag Dader van aanslag gasstation ernstig gewond of dood Nixon: Taiwan zaak van Chinezen zelf FAMA Rooi vink was belangstellende J Plaats: Bossche officier van justitie: Belastingbiljet vereenvoudigd Vrouw ontvoerd in Doetinchem iMet 18 jaar naar stembus 't Blijft zacht Zware stookolie wordt duurder Kamervoorzitter Van Thiel zong gis teren uit volle borst mee toen de Shepherds op muzikale wijze op het Binnenhof kwamen pleiten vóór sa menvoeging van Velzen. Beverwijk en Heemskerk. De Kamerleden kregen een pakje met drie vissen, waar voorzitter Van Thiel zie foto links) eerst eens heerlijk aan rook. De gisteravond gehouden pers conferentie van de Industriebond- NVV werd ook bijgewoond door de heer B. Röolvink, oud-minis ter van sociale zaken. Sommige waarnemers opperden op grond daarvan de mogelijkheid dat de heer Roolvink wellicht als de tijd daarvoor rijp is als be middelaar in het metaalconflict zou kunnen fungeren. Maar zelf verklaarde hij na afloop dat zijn aanwezigheid louter en alleen verklaard moet worden uit niets anders dan belangstelling; 'ik hoorde toevallig dat er een pers conferentie over de metaal-cao was'. Tijdens deze persconferentie werd nog meegedeeld dat de heer J. de Boer te Utrecht, oud-vak bewegingsbestuurder en thans werkzaam in het verzekeringsbe drijf, een actie is begonnen voor de vorming van een solidariteits fonds voor de stakende arbeiders in het metaalbedrijf nu dezen geen stakingsuitkeringen van een vakbond krijgen. De Japanse prins en prinses Hitachi hebben gisteren een bezoek gebracht aan het Olympisch dorp. De hoge gasten feliciteerden onder andere Ard Schenk. Woensdag 9 februari 1972 52ste {aargang EEN GOEDE PAPEGAAI IN EEN MOOIE KOOI IS EEN RIJK BEZIT Alles voor huisdieren. BREESTRAAT 3 - LEIDEN Telefoon 33311 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Van een onzer verslaggevers )EN HAAG Op de dag dat het imatum van de redactie, waarin 't zoveel woorden met staking werd ireigd, zou verstrijken, is de diree- van het Haagse avondblad Het Ierland akkoord gegaan met een ital eisen van de journalisten. zullen redactiestatuten komen rin de rechten van de redactie "den neergelegd. Intussen is reeds redactieraad gevormd die in irleg met de hoofdredactie gaat be- ;n hoe het verder zal gaan met Vaderland, dat per 2 mei kopblad het Algemeen Dagblad wordt en ochtendkrant zal gaan verschij- Er is ook een betere afvloeiings- ■ling bereikt voor de zestien men- die in verband met de omschake- ontslagen zullen worden. Voorts er een sociale begeleidingscom- iie komen die de mensen die ont- ;en worden moet helpen als ze in tilijkheden komen. e LONDEN (AP, Reuter, UPI) De Britse regering heeft beslo ten de noodtoestand af te kon digen. De maatregel is het ge volg van de al vijf weken durende staking van mijnwer kers, waardoor de elektriciteits voorziening in de knel dreigt te raken. Met ingang van vandaag mogen er in Engeland geen lichtreclame of zoeklichten meer branden. Verwacht wordt dat de stroom in het algemeen op de „bon" zal gaan. De 148 elektri citeitscentrales, die in staatshanden -zijn. hadden aan het begin van de staking nog kolen voor tien weken in voorraad. Die is nu met de helft afge nomen. De noodtoestand werd 'eind 1970 ook al een keer uitgevaardigd nadat werknemers in de elektriciteitsbedrij ven in staking waren gegaan. De noodtoestand geeft de regering ver gaande bevoegdheden, die ovérigens zelden uitputtend worden gebruikt. Zo kan de regering elektriciteit en tndere zaken rantsoeneren, het voed sel op de bon zetten, voedselprijzen onder controle plaatsen, het vervoer in handen nemen, gebouwen en voer tuigen vorderen en het leger inscha kelen bij de burgerlijke dienstverle ning. Op 9 januari gingen de Britse mijnwerkers in de steenkool in sta- k'rg. Zij eisten 11 procent loonsver hoging. Maar de genationaliseerde kclenindustrie wilde slechts 7,9 pro cent geven. Minister van werkgelegenheid en produktiviteit Robert Carr zal van- raag apart vergaderen met de stakers en een werkgeversdelegatie. Aange nomen wordt dat Carr weinig conces sies zal doen. onder meer omdat de vraag naar steenkool afneemt en deze energiebron snel wordt verdrongen door aardgas, olie en kernenergie. Een deel van de elektriciteitscentrales is al van steenkool als brandstof af gestapt. De Britse regering zou ook uit een oogpunt van inflatiebestrij- dir.g weinig voor de verlangde loons verhoging van de mijnwerkers voe len In de Midlands is het gisteren tot gevechten gekomen tussen politie en stakers toen deze probeerden te ver hinderen dat kolen werden aange voerd bij een grote opslagplaats. Het gevecht werd geleverd tussen onge veer 1000 postende stakers en 400 po litiemannen in Birmingham. Een plaatselijke vakbondsleider heeft aangekondigd dat het niet bij deze ene „confrontatie" zal blijven. De Britse mijnwerkers zijn vooral gegriefd door het feit dat zij de laat ste jaren aanzienlijk minder in de welvaart hebben gedeeld. Eens be hoorden zij tot de best betaalde ar beiders in Engeland. Zij vrezen bo vendien op langere termijn werkloos te worden. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee. I Naam: I Adre»: betaling per kwartaol Omaand. Mijn naam is: Adres: Ploot»: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. Postzegel is niet nodig els u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 767 i»^- Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Sunvastich is 9h^i.v.n mijn hert in teghenspoet! LeidenSteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. .rt. 7,90, p. tw. V 23,35 DEN BOSCH Het is niet uitgesloten, dat bij de zondag morgen gepleegde aanslag op het aardgasstation in Ommen een van de daders zeer ernstig is ge wond. De Bossche officier van justitie mr. Booster leidt dit af uit een telefonische mededeling van een tot nu toe anoniem ge bleven persoon èn uit de sporen, die de technische recherche op het terrein van het station heeft gevonden. Deze sporen zouden er op duiden, dat er iemand is weg gesleept. graven vanaf de nacht van zaterdag op zondag. Ook wordt aan alle zie kenhuizen gevraagd of er zwaar ge wonde patiënten zijn binnengekomen, die letsel bij ongevallen hebben opge lopen. Een ander spoor vindt het onder zoekteam wellicht in de kaart, die gistermiddag is binnengekomen bij het kantoor van de Nederlandse Gasunie in Groningen. De kaart, die afkomstig zou zijn van de Rode Jeugd, was afgestempeld in Nijme gen. De tekst erop luidde: „Wij clai men beide zaken. Wij hebben ons enigszins vergist, doch wij komen te rug. U kunt toch niet het hele gebied beschermen. Bovendien komt het hele Mogelijk is die dader overleden, al dus mr. Booster, en kwam daarom de tweede bom niet tot ontploffing. Dat er geen bloedsporen zijn gevonden acht mr. Booster geen negatief teken omdat er inwendige verwondingen, zoals een ingedrukte borstkas of iets dergelijks kunnen zijn geweest. Omdat artsen hun geheimhoudings plicht hebben, zodat bij hen geen na vraag kon worden gedaan, is gister avond een verzoek uitgegaan naar al le. parketten in Nederland om een overzicht .te geven van alle afgegeven overlijdensacten en verloven tot be- Van een verslaggever DEN HAAG De aanslagbiljetten voor de inkomstenbelasting, vermo gensbelasting en premieheffing krij gen een ander uiterlijk en wat belangrijker is de tekst van de nieuwe aanslagbiljetten wordt ingrij pend vereenvoudigd. Dit blijkt uit een mededeling van het ministerie van financiën. Opgemerkt wordt dat door de ver eenvoudiging wordt bereikt dat de belastingplichtigen de gegevens voor de betaling en eventueel voor het in dienen van bezwaarschriften gemakkelijker kunnen vinden. Het begrip kohierartikel wordt gewijzigd in „aanslagnummer". De nieuwe aan slagbiljetten premieheffing zyn al in gebruik genomen, de aanslagbiljetten inkomsten- en vermogensbelasting komen rond t april. energiebeleid voor ons aan de orde. (voor vervolg zie pag. 5) Van een onzer verslaggevers DOETINCHEM Een 25-jarige vrouw, Joegoslavische, is gistermid dag door twee mannen met een per sonenauto ontvoerd. Vast staat dat het een Griek en een andere buiten lander waren. Autonummeu en type zijn blekend. Alle politiekorpsen in ons land kregen de boodschap uit te zien naar de witte Ford Taunus. De vrouw, modinette A. G„ was in gezelschap van een vriendin en werd opgewacht vlak bij haar woning. Na een worsteling, waarbij klappen vie len. werd ze in de gereedstaande auto gesleurd, die snel wegreed. Haar vriendin en omwonenden hadden in middels de politie gealarmeerd, die een opsporingsactie begon. Mogelijk is dat een verbroken ver kering met een buitenlander het mo tief was. De afgewezen vriend is bij de politie bekend. Men heeft hem niet kunnen opsporen, zodat zijn daadwerkelijk aandeel in de ontvoe ring niet is uitgesloten. ROTTERDAM Overheersen de indruk in de groot-metaal van het Rijnmondgebied op de zesde dag van de staking is, dat kleine groepen van agitatoren met be hulp van intimidaties er nog steeds in slagen de staking gaan de te houden, alhoewel het aan tal werkwilligen nog in aantal is toegenomen. Het algemene beeld op de werven is vandaag niet anders dan op de voorgaande dagen, maar de stemming onder de stakers schijnt agressiever te worden. De agressiviteit werkt WASHINGTON Twee weken voor zijn reis naar Peking heeft pre sident Nixon verklaard dat de defi nitieve regeling van de kwestie Tai wan (Formosa) door de Chinezen zelf moet gebeuren en dat een Chinese overeenstemming hierover de span ningen in het Verre Oosten veel zou verminderen. vreedzame oplossing tussen de twee China's voornamelijk daarin, dat de opvolger van de 84-jarige maarschalk Tsjiang Kai-Sjek tot een akkoord met Peking geraakt, op grond waarvan het eiland onder de centrale Chinese regering komt. Amerika zal zich, zo als uit Nixon's verklaring blijkt, daar niet tegen verzetten. daarbij negatief uit op de mensen, die wel zouden willen werken maar niet durven. De daden van agressie leiden trou wens tot levensgevaar. Op de wer ven van Verolme, Smit en de RDM zijn sabotagedaden gepleegd zoals het vernielen van electrische kabels en kabels van persluchtapparaten, waardoor het absoluut onmogelijk is geworden in de ruimen van schepen te werken. Ook zijn leidingen van werfkranen doorgesneden, zodat ook deze niet meer kunnen functioneren. Bij de RDM was vanmorgen de vrees zo groot, dat een groot deel van de werknemers niet eens meer het terrein op durfde te gaan uit angst betrokken te worden in rellen of vechtpartijen. Later in de morgen openden twee directieleden persoon lijk een van de poorten van de RDM. hetgeen gunstig op de stemming heef' gewerkt. In Rotterdam en omgeving is de uitspraak van NW-industriebond - voorzitter Groenevelt als zouden er geen itimidaties gepleegd worden bij zeer veel mensen in het verkeerde keelgat geschoten. Hooguit zou men kunnen zeggen, dat niet te bewijzen is, dat leden van het NVV bij de in timidaties betrokken zijn. Voor som migen is zelfs al de vraag gerezen of het NVV-kader door zijn uitda gende passiviteit de intimidaties niet in de hand werkt, of zoals een vak bondsman uit confessionele kring het uitdrukte, wie heeft het NW eigen lijk verboden iets ten goede te on dernemen. :t Vaderland akkoord iet eisen journalisten Het front van een snel opvul- lende depressie ten westen van Schotland trekt woensdag over |1 ons land. Het toont zich weinig actief en veroorzaakt slechts een tijdelijke toename van de bewol king. Op het midden van de At lantische Oceaan bevindt zich een uitdiepende depressie die in noordoostelijke richting naar het zeegebied ten zuiden van IJsland koerst. Boven de Azoren daarentegen is de luchtdruk de afgelopen da gen geleidelijk steeds hoger ge worden. Tengevolge van deze ontwikkeling van de drukverde- ling beginnen zuidwestelijke winden grote hoeveelheden war me en vochtige lucht in de rich ting van West-Europa te stuwen. Hel aanhouden van het huidige zachte weer lijkt daarom voor lopig nog wel waarschijnlijk BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), dalend. Zon en maan 10 februari: zon op 8.06, onder 17.43; maan op 5.25, onder 12.15; 15 febr. N.M. In een boodschap over de buiten landse politiek, die de president woensdag aan het congres heeft ge zonden, zegt hij dat Amerika ondanks het bezoek aan Peking dc vriend schap, de diplomatieke betrekkingen en de defensieve verplichtingen je gens de nationalistische Chinezen zal handhaven. Naar de mening van Amerikaanse deskundigen bestaat de kans op een ROTTERDAM De oliemaatschap pijen in Nederland hebben de prijs van zware stookolie met ingang van donderdag 10 februari verhoogd met ƒ2.05 per 1000 liter/kilogram. Wie zichzelf onderwijst heeft een dwaas tot leermeester BENJAMIN FRANKLIN Ik heb alle dode bladeren maar in uw auto geladen, zodat u ze kunt weg rijden Hoog water Hoog water. 10 februari: Rot terdam le getij 12.32, 2e getij -; Scheveningen 11.08-23.54; Vlissin- gen 11.31 Haringvliet aan de Zeezijde 9.56-22.37. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De door een jngintal jonge Kamerleden voor tra 'stelde vervroeging van Prins sdag van de derde dinsdag in ptember naar de laatste week" augustus gaat niet door. Eerste Kamer heeft het initia- :-voorstel van de Kamerleden esterterp (KVP), Boersma (ARP) tiden niet aanwezig omdat ze te- iwoordig deel uitmaken van het >inet) Van Thijn (PvdA) Van Mier- (D'66) en Wiegel (WD) met 42 te- ir 24 tegen steramen verworpen. Dit dat zowel Eerste als Tweede Ka- ■r het voorstel in eerste instantie Iden aangenomen en de Tweede ler na de verkiezingen nog eens tweederde meerderheid (beno- voor grondwetswijzigingen) ak- "d was gegaan met de vervroe- jg. Uleen de oppositiepartijen, uitge- ïderd vier PvdA-senatoren, stem- i nu voor het ontwerp, terwijl in eerste behandeling o.a. ook de TP ervoor was. De meerderheid rig toen samen met het feit dat de lering het met het voorstel eens s. De omstandigheid dat het nieu- kabinet het initiatiefvoorstel niet unt, is de oorzaak van de omme- van een aantal regeringsfrac- s. Het wetsvoorstel was ingediend om, lichtte het Kamerlid Van Thijn de begrotingsbehandeling op een :er peil te brengen. „Momenteel ent de Kamer haar budgetrecht oordeling van de uitgaven) niet ed uit. Er wordt in het jaar waar- or de begroting is bedoeld nog over stuk in de Kamer gepraat, je kan i weinig meer wijzigen," aldus het merlid. Volgens de heer Van Thijn gen de praktische bezwaren niet tegen de voordelen van de ver- leging; een punt waarvan minister ertsema (binnenlandse zaken) nu st het tegendeel beweerde. Europees verband lij wees erop dat bij vervroeging n Prinsjesdag de begrotingsvoorbe- ding nog vroeger 'en dus met nog er voorlopige cijfers en prognoses >et beginnen. De vervroeging zou Igens hem en ook volgens de Se- itsmeerderheid voorts ingaan tegen streven om in Europees verband r coördinatie in economische lining en begrotingsbehandeling te reiken. Uinister Geertsema benadrukte dat kabinet voorshands veel meer voelt voor de voorstellen die door de commissie-Cals in het kader van een aLgemene grondwetsherziening voor Prinsjesdag zijn gedaan. De commis sie had voorgesteld in de grondwet een uiterste datum voor prinsjesdag te noemen en verder per gewone wet de precieze datum, die dan per begro tingsjaar kap variëren, vast te stel len Ook PvdA en D'66. alhoewel zij in meerderheid toch het initiatief wetsvoorstel steunden, bleken veel meer voor deze regeling te voelen. De datum van Prinsjesdag zal nu pas weer in 1975 bij de algemene grond wetswijziging aan de orde komen. De Senaat ging gisteren wel ak koord met grondwetswijzigingen voor verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar, de belastingvrij dom van het koninklijk huis en de vrijheid van onderwijs waardoor con trole van rijschoolhouders mogelijk wordt. De schrapping van de grond wettelijk geregelde verhouding tussen kerk en staat werd met stemmen van o.a. CHU en SGP tegen aanvaard, terwijl onder meer twee AR-leden en de SGP tegen het, door de Senaat aanvaarde, voorstel stemden om per wet te bepalen wie precies lid van het koninklijk huis zijn en als zoda nig voor diverse koninklijke voorde len in aanmerking komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1