DIANE WAS STIEN DE <&P SAPPK072 Tsjechoslowakije op schot tegen Finnen UITSLAGEN Japanse dank aan Oostenrijkse ploeg Complicaties voor gouden Russisch duo goud voor Noorwegen Schranz als held ingehaald Remise voor de dertiende keer Vandaag Morgen SCHRANZ VALT BRUNDAGEAAN Russische Gaiina Magnar Solberg wint Koulacova heerst op cross country Borussia verspeelt punt aan Bochum WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 SAPPORO Voor de 20-jarige Diane Holum is het schaatsen meer dan een sport, het is b^na een religie. Zij traint met een ver betenheid, die maar weinig topsporters kunnen opbrengen. De eerste gouden medaille, die de knappe langharige Diane hier in Sapporo voor de Verenigde Staten veroverde, is het logisch gevolg van een bjjna onmenselijke training. Een training die voor een groot deel op Nederlands ijs plaats vond en waarin Jan Vloédgraven een groot aandeel heeft. Diane Holum: „Deze medaille is voor een groot deel het werk van Jan Vloedgraven geweest." De Amerikaanse manisfesteerde zich al op 15-jarige leeftijd als een groot talent. In 1967 reed zij achter Stien toen nog Kaiser en de Russin Lasma Kauniste naar een bronzen medaille bij de wereldkampioenschap pen in Deventer. Tijdens de Winter spelen in Grenoble pakte zij de zil veren medaille op sprint en de bron zen op de 1000 meter. Vorig jaar, tij dens het wereldkampioenschap in Helsinki, won zij de 1000 meter en werd derde op 1500 meter. In het to taal kalssement reikte zij naar de vier de plaats. Diane Holum woont in de Amerikaanse schaatsstad Northbrook. De coach van het Amerikaanse schaatsteam. Ad Rudolph, is in dit 27.000 inwoners tellende stadje van Chicago de grote promotor van de ijssport. Dat heeft ertoe geleid dat niet minder dan vijf inwoners van Northbrook in Sapporo op de deel nemerslijst voorkomen. Ann Henning, het grote sprinttalent, Laan Pouls en Diane Holum bij de dames en Neil Blachtford en Greg Lyman bij de heren. Diane heeft rijke ouders, die het haar mogelijk maken een groot deel van haar tijd aan de sport te besteden. „Ik train gemiddeld zo'n elf maan den per jaar. Alle kosten voor trai ning moeten wij in Amerika zelf be- talen, en dat loopt op den duur be- hoorlijk in de papieren." Alle Ame rikanen zijn aangewezen op de kunst ijsbaan van West Allis, de enige, die het onmetelijke land rijk is. West Allis ligt nog altijd zo'n tachtig kilometer van Northbrook en die af stand moet dagelijks worden over brugd. Diane Holum heeft veel con tacten in Nederland. Twee seizoenen geleden al bleef zij voor eên langdu rige trainingsfase in Nederland onder leiding van Jan Vloedgraven. Atjes snelle opening (28,76 seconde over de eerste 300 meter) werd slechts overtroffen door Elly van den Brom en de later sterk terugvallende Canadese Burka. Naderhand bleek die opening iets te geforceerd te zijn geweest. Maar Gerard Maarse stelde terecht: „Bij het herentornooi is steeds gebleken dat de indeling in de eerste groep de meest gunstige was. Daar hadden wij nu ook op gere kend. Die wind speelde een vreemde rol. Ik moet alleen Atje ervan zien te overtuigen dat het nu vandaag een beetje tegengevallen is wat de loting betreft en het een andere keer in die eerste groep toch wat gemak kelijker kan zijn. Voor Atje Keulen lagen de mees te kansen op het goud in de 150Ö meter. In Inzeil, bij het Europese damestornooi. bewees zij al dat de schaatsmijl haar sterkste afstand is. „Ik had min of meer gerekend op een medaille. Het heeft met die wind niet meegezeten, maar ik mag toch best tevreden zijn met dat brons. De tijd van Atje Keulen werd vier ritten later overtroefd door Diane Holum. De Amerikaanse, rijdend tegen de Russische troef Nina Statkevitsj, vocht zich letterlijk naar het goud Joe. „Ik was bang dat Nina en ik te snel geopend hadden. Wij jutten elkaar een beetje op. Mijn coach, John Werket, had gezed, dat 2.20 minuten Voldoende zou zijn voor het goud. Op dat schema ben ik weggegaan. Ik heb Nina Statkevitsj vooral op de rechte einden bevochten.Daarop haalde ik mijn winst. Want ik wist, dat als ik haar zou kloppen, de kans op het goud bijzonder groot zou zijn". „Diana Holum voelde zich na de rit nog niet we prees yck kerbrö rpe roti Van onze sportredactie SAPPORO WENEN Karl Schranz is gisteren vanuit Sappo ro in Wenen teruggekeerd. De Oostenrijkse skiër die door het Internationaal Olympisch Comité door zijn profstatusvan de Winterspelen werd verbannen, is in zijn land als een held inge haald. Het leek of Schranz drie gouden medailles had gewonnen. Zo enthousiast reaaeerden de duizenden op het vliegveld van Wenen. De sunporters hadden tientallen spandoeken bij zich, waarop onder meer kregen als Weg met Avery Brundage" en .Xang leve Karl Schranz" ge kalkt waren. Minister Fred Sino- watz, onder meer belast met de Oostenrijkse sportzaken, was op het vliegveld ter begroeting aan wezig. Schranz werd later ook door de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky ontvangen. In het parlementsgebouw werd de grootste receptie gehouden die ooit voor een Oostenrijkse sport man is georganiseerd. Alleen de uitbundige ontvangst in 1956, toen Toni Sailer drie gouden plakken won, kan enigszins met het. onthaal van Schranz vergele ken worden. De skiër, die zich nu in Sankt Anton gaat voorberei den op de komende wedstrijden voor de wereldbeker, kreeg een medaille aangeboden. Dit stukje eremetaal is vorige week door het Oostenrijkse parlement ingesteld voor „het eren van belangrijke sportmensen". Beatrix Schuba. de enige Oostenrijkse die tot nu toe een gouden plak in Sapporo heeft gewonnen, zal ongetwijfeld met een veel minder opgesmukte hul diging genoegen moeten ne men zeker". „Ik had nog twee Russinnen en vooral Stien Baas te vrezen". Bijna nog zorgde Elly van den Brom voor sensatie. Razendsnel ge start, noteerde zij een ronde voor het einde nog de snelste tussentijd. Elly: in de laatste ronde klapte ik in elkaar. Het ging eenvoudig niet meer. Gerard Maarse: „Elly komt toch nog wat ijskonditie tekort. Toen zij moest rijden was het windstil. De glijdster Elly had een kans. Ik liet haar weggaan op het goud. Het lukte allemaal best tot de laatste ronde. Zij kwam met moeite de laatste bocht door en de laatste ronde kon zij het al bijna niet meer maken. Eigenlijk was ik nog blij dat zij op haar schaat sen bleef staan". Stien Baas is als schaatster de te genhanger van Elly van den Brom. Heeft de Amsterdamse studente steeds problemen met de laatste ron de, Stien Baas beschikt over een ge weldige finish. Haar opening is ech ter vaak zo zwak. dat zij dat verlies in de laatste ronden niet meer kan goedmaken. Voor Stien Baas lag hier in Sapporo de kans om het verloren gegang prestige weer wat op te vij zelen. De ongezouten kritiek, die zij na haar teleurstellende optreden in In zeil allerwegen te slikken heeft ge kregen, heeft haar geprikkeld. Ge rard Maarse heeft met zijn opmer kingen haar bloed onder de nagels weggehaald. Vooral zijn kreet, „het tijdperk Stien Baas is voorbij" heeft bij Stien destijds kwaad bloed gezet. Maarse: „Mijn uitlatingen in Inzeil hebben stimulerend op Stien gewerkt. Ik heb toen echter ook gezegd: je krijgt alle kans om te bewijzen wat je waard bent. En Stien heeft dat bewezen. Zij heeft haar trainings programma uiterst minitieus afge werkt. Dat heeft mij een beetje ver baasd. Niet haar prestatie hier, want Stien ging tijdens de training al steeds harder rijden". T raditioneel Stien Baas opende in haar rit te gen de Russin Seregina traditioneel langzaam: 30,17 seconden over de eerste 300 meter. „Ik kom nu een maal moeilijk op gang. Maar voor mijn doen viel het nog best mee". Toen de motor Baas eenmaal liep, gleed zij steeds verder van Seregina weg. Aanvankelijk in de richting van het brons, toen naar het zilver en tenslotte bijna nog „naar het -goud. Tweetiende seconde van dat goud bleef Stien echter hangen. Stien: „ik was weggegaan op het schema van 2.20. Het. ging göed tijdens de race, maar in de laatste 100 meter was ik gewoon op. Ik had niet meer de kracht om die 0,2 seconde, die mij van Diana scheidden, te overbrug gen. De moeheid van Stien Baas heeft te maken met de bedrieglijke constructie van het Japanse ijs. „Het ijs glijdt erg lekker. En toch kwam ik uitgeput over de streep. Opeens was er tijdens die race dat gevoel van moeheid. Het kwam bij de laat ste kruising en toen moest ik mij als het ware over het ijs worstelen". Stien Baas-Kaiser ziet die zilveren plak min of meer als wraakoefening, als antwoord op alle kritiek, die zij de laatste weken te slikken heeft ge kregen. „Tegen die achtergrond be zien, vind ik het alleen maar fijn dat het zo goed is gegaan". Stien Baas, die in Inzeil nog ver klaarde overtuigd te zijn dat dit haar laatste jaar was, denkt er nu over om voorlopig nog door te gaan met de schaatssport. „Waarom wil iedereen toch dat ik ermeee ophoud. Schaat sen is een deel van mijn leven en zo lang het goed gaat, zie ik geen reden om ermee op te houden. Voordat ik TALIN Ook de dertiende partij uit de tweekamp van Iser Koeperman en Andris Andreiko om de wereldti tel dammen is in remise geëindigd. De wereldkampioen en zijn uitdager Koeperman besloten in Talin na 22 zetten tot de puntendeling. De stand in de tweekamp is 1313. ■K- Ook op de schaatsnummers bij de dames spreekt Nederland een woordje mee. Van links naar rechts tijdens de huldigingStien Baas- Kaiser (zilver), Dianne Holum (goud) en Atje Keulen-Deelstra. naar Sapporo ging heb ik hierover een heel gesprek gehad met echt genoot Hisco. En ik geloof best dat er een oplossing komt voor dit pro bleem". De uitslag i dc 1500 meter dames 1 Dianne Holum CVS) 2.20.85 (goud), 2 Stien Baas-Kaiser (Ned) 2.21.05 (zilver). 3. Atje Keulen-Deelstra (Ned) 2.20.05 (brons). 4 Elly van der Brom (Ned) 2.22 27. 5. Rose- marie Taupadel (O Did) 2.22.35, 6. Nina Statkevitsj (Rus) 2.23.19. 7 Connie Carpen ter (Can-) 2223.93. 8 Si-grid Sundby (Noorvv) 2 24.07, 9. \lonika Pflug (.WDld) 2224.60. 10. Satomi Koike (Jap) 2.25.16, 11. Kapitolina Seregina (Rusl) 2.25229, 12. Bok Soon Kom <N. Korea) 2.25.48, 13. Pil Hwa Han (N. Korea) 2.25.64, 14. Loedmilla Savroelina (Rusl) 2.25.85, 15. Paula Dutter (W. Did) 2.2S.00. Revanche na debacle tegen Amerikanen SAPPORO Tsjechoslowakije. dat eerst was gedeklasseerd door de Ver enigde Staten, heeft revanche genomen tegen Finland. De zonder hun ster- aanvaller Juha Rantasila (gebroken neus) opererende Finnen hadden kenne lijk de wedstrijd tegen de Russen nog in de benen en boden hoegenaamd geen weerstand. Na een voorsprong van 60 werd het uiteindelijk 71 voor de Tsjechen. Kunstrijden Alleen in de eerste periode, waarin Jiri Kochta voor 10 zorgde, waren de partijen min of meer in evenwicht. Een schitterende solo van Jesef Cerny na 1 min. 57 seconden van de tweede periode leidde de uiteindelijke grote Finse nederlaag in. Het werd 3-0 toen De Tsjech Ondrej Nepela heelt bij de laatste verplichte figuur zijn voorsprong aanmerkelijk vergroot. Hij leidt na de zes vei-pllchte figuren met 54,5 punten. De stand is: 1, Ondrej Nepela (Tsjech) 1176.1 pnt.. 2. Patrik Pera (Frankrijk) 1121.6, 3. Sergoei Tsietveroekin (Rusl) 1101.9. 4. Jan Hoff mann (O. Did) 1030,1. 5 Kenneth Shelley (VS) 1030.0. 6 Misha Petkevitsj (VS) 1025.5. 7 Vladimir Kovalev (Rusl) 1018,6, 8. John Curry (Gr.Brit) 1015.2, 9. Halg Oundjian (Gr Brit) 995.8, 10. Gordon Mkellen (VS) 981.0. Het vrije rijden staat voor vrijdag op het programma. Reuzenslalom de uitslag van de eerste manhe op de reuzenslalom was: 1. Erik Haaker (Noor) 1.31.70, 2. Alfred Hagn (W.'Dld) 1.31.78. 3 Gustavo Thoeni (II) 1.32.19. 4. David Zwilling (Oost) J.32,34. o. Reinhard Tritscher (Oost) 1.32.51, 6. Chris tian Neureuther (W.Dld) 1.33,24. 7. Adolf Roestie (Zwi) 1.33,27 8 Roger Rossat-Mig- nod (Fra) 1.33,28, 9. Alin Pene (Fra) 1.33,36, 10. Edmund Bruggmann (Zwipl.33,43. radio 13.50-14.00 u: hilv. 1: reportages en beschouwingen. televisie 17.30-18.45 u: ned. 1: reuzenslalom heren, ijshockey en kunstrijden he ren (verplichte figuren). Schaatsen 02.00-03.10 u: 500 m dames. IJshockey 08.00-13.30 u: vijf wedstrijden. Skiën 05.30-06.40 u: reuzenslalom heren (tweede ren). 00.30-04.00 u: 50 km heren. joop holthausen Rodelen 10.00-14.00 u: tweemans toboggan, eerste en tweede ren. radio 00.00-07.00 u: hilv. 1: nachluitzen- ding met muziek en rechtstreekse reportages. 07.50-08.10 u: hilv. 1: olympisch journaal met o.a. samenvatting 500 m dames. 13.50-14.00 u: hilv. 1: reportages en beschouwingen. televisie 06.15-07.15 u: ned. 1: 500 m dames en reuzenslalom heren (tweede ren). 12.30-13.15 u: ned. 1: herhaling 500 m en reuzenslalom heren (tweede ren). 17.30-18.45 u: ned. 2: ijshockey, 2 mans toboggan en event, reuzensla lom heren (tweede ren). Van onze speciale verslaggever SAPPORO De secretaris-gene raal van het organiserend comité van de Winterspelen heeft gisteren de Oostenrijkse ploeg bedankt voor hun deelname aan het evenement ondanks het wegzenden van Karl Schranz. Tomoo Sato zei onder meer: „De vriendschap en de mede werking die de Oostenrijkers ons geschonken hebben zullen nooit vergeten worden door de sportwe reld en door de inwoners van ons land. Ondanks de moeilijkheden die zich voordeden kort voor de ope ning van de Spelen, heeft de ploeg alle onderdelen waarop was inge schreven correct afgewerkt, dat waardeer ik zeer. Ik kan slechts mijn dank overbrengen, aan de chef d'équipe van de ploeg, aan de deelnemers en aan de bevolking van Oostenrijk, zij hebben ons ge holpen bij de organisatie van suc cesvolle Winterspelen." De Japanners zijn in de affaire Karl Schranz strikt neutraal geble ven ook al omdat bekend was dat het IOC niets zou ondernemen dat de waarde van de elfde Olympische Winterspelen in gevaar kon bren gen. Maar de voorzitter van het or ganiserend comité heeft wel een beroep gedaan op de Oostenrijkse deelnemers, toen de zaak dreigde te escaleren, om vooral te blijven en deel te nemen. „We weten", zo zei Sato, „hoe moeilijk de .beslissing is geweest voor dr. Heinz Pruckner (voorzitter van het Oostenrijks Olympisch Comité) en voor dr. Karl Heinz Klee (voorzitter van de Oos tenrijkse skibond). Sato zei verder dat deze medede lingen helemaal niets te maken hadden met het feit dat Karl Schranz onderweg is naar Wenen. Maar hoe de organisatoren in angst hebben gezeten blijkt wel uit het feit dat de burgemeester van We nen (van zijn collega van Sapporo, Takeshi Itagaki) en de Oostenrijkse president Franz Jonas (van de gou verneur van Hokaido, Naohiro Oga- kinai) telegrammen hebben gekre gen waarin zij bedankt worden voor hun bemoeienissen bij het op lossen van de affaire Schranz. De Oostenrijkse redders van de Spelen hebben mooie woorden ge kregen. de werkelijke redders van de Spelen zijn met gouden medail- dent van het IOC, krijgt een rid derorde, die- normaal alleen wordt uitgereikt aan staatshoofden: de or de van de Rijzende Zon, eerste klasse. Voor zijn twee rechterhan den, de Ierse Lord Killinan en de Nederlanders iHerman Jonkheer van Kamebeek in hiërarchieke volgorde nog een trede onder Brun dage krijgen dezelfde orde, maar dan tweede klasse. Het trio krijgt de lintjes van de regering wegens hun bijdragen aan de organisatie van de Winterspelen in Sapporo en (uiteraard) omdat zij zo hun „best doen voor de sportbeoefening door amateurs." Ard Schenk heeft de avond na zijn overwinning op de 10.000 meter met enkele 'Japanse tegenstanders zijn drie gouden medailles gevierd. Masaki Suzuki, die achtste was op de 500 meter, had de Nederlander uitgenodigd voor een „Sukiyaki" diner in het Susukino amusements centrum van Sapporo. Prompt ver scheen er gisteren een enorme foto op de voorpagina van het dagblad Mainichi, waarop Schenk te zien was, terwijl hij met chop-sticks zijn maaltijd verorberde. In het on derschrift stond, dat Ard Schenk voor zijn eetlust ook wel recht had op een gouden medaille. Het is duidelijk als je Olympi sche Winterspelen wilt organiseren, heb je sneeuw nodig. Maar in Sap poro is het toch wel iets teveel van het goede. Er zijn mensen die be weren dat iedere dag elke twintig minuten een sneeuwstorm los breekt. Dat is iets overdreven, maar op bepaalde dagen (zoals gis teren) is dat wel het geval, Wat het allemaal nog gecompliceerder maakt is het feit dat het weerbeeld, om in KNMI termen te spreken veel wegheeft van „opklaringen met hier en daar een sneeuw storm." Wie onder een felle zon zich van zijn hotel op weg begeeft naar bijvoorbeeld het skiën, kan drie kilometer verder in een sneeuwstorm zitten, om weer een paar kilometer verder onder een zeer aangename zon op de lange latten te gaan staan. De Japanners zijn eraan gewend geraakt, want mocht er ooit een wereldkampioen schap worden uitgeschreven in het snel opleggen van sneeuwkettingen, dan gaat zeker een taxi-chauffeur les beloond. Avery Brundage, presi- uit Saporro met de eer strijken. Ivan Hlinka sneller sprintte dan inval ler Pekka Marjamaeki en 4-0 door een rebound-schot van Jiri Holik. Dezelfde speler zorgde in combinatie met zijn broer Jaroslav voor 5-0 en twee minu ten later griste Martinec de puck weg onder de ogen van de Finse verdedi gers voor de zesde treffer. Finland redde vervolgens de twijfelachtige eer met een hard schot van Heikki Jaern, maar het laatste woord was toch weer aan de Tsjechen: een doeltreffend schot van Frantisek Pospisil. Tsjecho slowakije schoot in totaal veertig maal op doel. Finland, dat zich nu uitge schakeld kan achten in de race om de medailles, negentien maal. WENEN Karl Schranz heeft gis teravond voor de Oostenrijkse televi sie een scherpe aanval gedaan op Avery Brundage, de president van het IOC. Schranz zei voor de micro foons onder andere: „Avery Brundage is een dictator en het IOC een vol maakt ondemocratische club." Schranz riep skiërs en officials op eensgezind te vechten tegen de ama teurbepalingen van het IOC, die vol gens hem volstrekt uit de tijd zijn. Er zijn wijzigingen nodig in de Olympi sche regels, want in principe daterèn die nog uit de vorige eeuw en zijn niet meegegaan met de maatschappe lijke veranderingen, die sinds de eerste Olympische Spelen hebben plaats gevonden." De van de Winterspelen uitgesloten skiër vertelde ook waarom hij zijn ploeggenoten had overgehaald in Sapporo te blijven. „Ik heb hen in het nationale belang en uit economi sche overwegingen aangeraden deel te nemen aan de wedstrijden." Vol gens Schranz zijn de magere presta ties van de Oostenrijkse skiërs een gevolg van een crisis binnen de ploeg. SAPPORO Het Russische duo Irina Rodnina/Alexej Oel- janov, reeds wereld- en Europees kampioen, is in Sapporo Olym pisch kampioen kunstrijden voor paren geworden. Het zilver was eveneens voor een paar uit de Sowjet-Unie: Loedmila Smirnova en Andrej Soeraikin. Op de derde plaats eindigde het Oostduitse duo Manuela Gros/Uwe Kagel- Irina Rodnina en Alexej Oelanow, de nieuwe Olympische kampioenen paarrijden verhouden zich tot elkaar als storm tot windstilte. De storm is de kleine (1.51 meter) Irina Rodnina, een bundeltje temperament van 22 jaar met pikzwart haar, wervelend op de ijspiste, praatgraag daarbuiten. Alerej Oelanov, twee jaar ouder en student in de muziek-wetenschap in Moskou, daarentegen is de rust zelf. Hij houdt van de langzame delen in de symphonieën van Brahms en Tsjai- kowski en is sinds enige tijd verliefd op Loedmila Smirnova, het vrouwelijk deel van het concurrerende paar uit Leningrad. Dat leidt natuurlijk tot complicaties. Want hoewel Irina Rodnina in niet al te verre toekomst hoopt te trouwen met een Moskouse student, vindt ze het helemaal niet zo grappig, als Alexej zo demonstratief zijn eigen opvattingen over het kunstrijden aan het publiek duidelijk maakt. Een tijd lang heette het, dat de viervoudige Europese- en drievoudige wereldkam pioenen met elkaar zouden trouwen, maar daar is de genoemde Moskouse student blijkbaar tussen gekomen. Toch heeft de dis-harmonie in de De Oostenrijkse skiër Karl Schranz is gisteren met gejuich ontvangen toen hij onverrichter zake in Wenen terugkwam. Schranz, die voor de Olympische winterspelen werd uitgesloten, werd als een held ingehaald. SAPPORO De cross country voor dames heeft een overweldigende heerschappij aangetoond van de 2C-jarigc Russische onderwijzeres Gal ine Koulacova. Zij won eerder de 10 kilometer en gisteren legde zij ook beslag op het goud dat er aan het slot van de 5 kilometer te wachten lag. De Finse Ksjosmaa greep, met een achterstand van vijf seconden het zil ver Zij had eerder het brons op de 10 kilometer gegrepen. Voor dames op de cross country is er nog een onder deel over: de estafette. Maar de Rus sinnen hebben met vier deelneem sters bij de eerste tien al aangetoond, dat ook op dat onderdeel er weinig viagen hoeven te bestaan over wie piecies de suprematie heeft. Gaiina Koulacova had een slechte start, „maar ik kwam naarmate het einde dichterbij kwam steeds beter in vorm. Ik moest die zwakke start ge woon verbeteren." Na twee kilometer lag zij nog achter haar landgenote Alevtina Olunina, maar zo vertelde haar coach, „daarna heeft zij werke lijk alles gegeven om het goud te pakken." Olunina greep zelfs nog raast het brons, omdat zij op de fi nish met achthonderdste seconde werd verslagen door de Tsjechische Sikolova. Helena Sikolova won daar mee overigens de eerste medaille voor haar land in Sapporo. SAPPORO De Noor Magnar Solberg heeft zyn land op de elfde Olympische Winterspelen de eerste gouden medaille ge schonken. De 35-jarige politie man won gisteren de biathlon (een combinatie van de 20 kilo meter cross country en schiet wedstrijden) met een voorsprong van twaalf seconden op de Oost- duitscr Hansjörg Knauthe en vijfentwintig seconden op de Zweed Lars Arwidson. Voor Solberg was het zijn tweede goud, want in Grenoble won hij vier jaar geleden ook al de biathlon. Solberg, die vijf dagen geleden 35 jaar werd. vertelde na afloop van het sloi ende geheel, dat hij in 1976 in Denver opnieuw een poging wil wa gen het goud in de wacht te slepen. „Ik hoor nog niet tot de veteranen- klasse. Ik zie geen enkele reden om ever vier jaar mijn titel niet opnieuw te verdedigen." Solberg kreeg in to taal twee strafminuten opgelegd, om dat hij de middelste cirkel tweemaal niet raakte. Zijn skiën was echter zo sterk, dat dat niets uitmaakte ten op-. z>ehte van de Oostduitser Knauthe die beter schoot (een strafminuut) maar op de lange latten duidelijk achterbleef bij de snelle politieman. Arwidson die even sterk schoot als de Oostduitser verloor tijdens de cross te veel tijd om voor het goud in aan merking te komen. Arwidson was overigens met zijn bronzen medaille zo alsof hij goud hac gewonnen. De Zweed, die bij het wereldkampioenschap niet verder was gekomen dan een twintigste piaats, vertelde later dat hij normaal beter op de ski's uit de voeten kon aan met de karabijn. „Maar ik had een goede dag. Mijn schieten was 'nu erg goed. Ik miste een keer, bij het derde doel, maar dat kwam omdat ik te moe en te gespannen was om mijn ac'emhaling te regelen." Zijn manager Harry Walle zei: „Ik had op niets gerekend. Ik was al blij geweest als we iemand bij de eerste tien hadden-- gehad. Arwidsons me daille is een groot succes voor ons. Het is onze eerste medaille op dit onderdeel, sinds Claes Lestanden in 1960 het goud won." persoonlijke verhoudingen de harmo nische eenheid, die het tweetal op de piste pleegt te vormen, niet aangetast. De in het rood en zwart gestoken wereldkampioenen gaven voor 11.000 toeschouwers een perfecte, in hoog tempo gebrachte show, waarin vooral Rodnina opviel door haar atletische kwaliteiten. Na de eerste drie verplichte figuren bij het kunstrijden heren, die giste ren zijn gehouden, heeft de Tsjechi sche wereldkampioen Ondrej Nepela de leiding. In tegenstelling tot bij de dames, waar de Oostenrijkse Beatric Schuba de verplichte figuren gebruik te om een onaantastbare voorsprong op te bouwen, is het verschil tussen Nepela en zijn naaste concurrenten niet zo groot. MÖXCHENGLADBACH Borus sia Mönchengladbach, de Westduitse kampioensploeg en derde op de rang lijst, heeft een punt verspeeld aan VFL Bochum, een kleine middenmo tor. 11. De 20.000 toeschouwers in Mönchengladbach zagen Bochum na een half uur een voorsprong nemen door Walitza. Borussia vergrootte zijn overwicht na rust. maar strandde op Bradler, de uitstekende doelman van het Westduitse amateurelftal. Elf mi nuten voor tijd was zelfs Bradler niet bestand tegen een inzet van Kulik. De kop van de ranglijst in de Bun- desliga ziet er nu als volgt uit: 1. FC Schalke 20-32, 2. Bayern München 20-30, 3. Borussia Mönchengladbach 20-28, 4. FC Köln 18-23. Bochum deelt de elfde plaats met Eintracht Braunschweig met 19 punten. De aanklacht tegen de in verschei dene gevallen bij het omkopings schandaal in de Bundesliga betrokken vereniging Arminia Bielefeld zal op 19 februari worden behandeld door de strafkamer van de Westduitse voetbalbond in Frankfort. Naast de vereniging zullen zich moeten verantwoorden tegen de be schuldiging betrokken te zijn bij het manipuleren rond de uitslagen aan het eind van het vorige seizoen de vroegere voorzitter van Arminia Wil helm Stute, het lid Willi Pieper en de ontslagen trainer Egon Piechaczek. CHICAGO De Chicago Black Hawks, een beroeps ijshockeyclub, heeft bekendgemaakt Ard Schenk, de winnaar van drie gouden me dailles op de Olympische Winter spelen, op de lijst te hebben ge plaatst van spelers voor wie men belangstelling heeft. General manager Tommy Ivan van de „zwarte haviken", een van de clubs van de nationale ijshoc- keybond heeft verklaard „Het is een idee van de president van de club. Hij is van mening dat een atleet en schaatser als Schenk grote waarde kan hebben voor de Black- Hawkorganisatie in een verschei denheid van functies en capacitei ten". „De eerste stap op de weg om hem te krijgen", aldus Ivan, „is hem op de lijst te plaatsen. Dat hebben we gedaan en nu kunnen we als eerste met hem gaan praten. Schenk zal binnenkort door de Black Hawks worden benaderd".

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11