NIET IN CONFLICT KABINET BEMIDDELT (NOG) Pers krijgt geen directe subsidie Bejaarden verlost van mierenplaag >pBiesheuvel: verhuizing rijksdiensten in studie Het Kwartet Af en toe zon Eerst advies Werkloosheid over hoogtepunt olgens minister Waddengebied wor't bewaakt Dordrecht over onderzoek beleid Luns Goede vangst rijkspolitie Ook voor maandag stakingen aangekondigd Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 5 februari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ie ghebleven mijn hert in teghenepoet!" ioofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Hoog water Hoog water, 6 februari: Rotter dam le getij 8.32, 2e getij 21.05; Scheveningen 7.04-19.21; Vlissin- gen 7.37-19.54; Haringvliet aan de Zeezijde 5.5918.23. Zon en maan Premier Biesheuvel ontkende gis- eravond na afloop van het wekelijk- e kabinetsberaad, dat er al een be- lissing over het aantal te verhuizen rbeidsplaatsen is gevallen. „De mi- isterraad heeft de verhuizing van ijksdiensten wel besproken aan de and van rapporten van de Raad oor de ruimtelijke ordening. („Een nderraad van de ministerraad", zei lij.) Volgens de premier is het overleg log niet afgesloten. „De spreiding 'an rijksdiensten wordt, zoals al aan- 'kondigd, een forse operatie, die nige jaren kan duren. Een speciale verkgroep onder leiding van minister Jdink (ruimtelijke ordening) zal zich rmee bezig gaan houden", aldus de iremier. Ook bii de gemeente Den Haag was ver de door de heer Borgman gesug- ereerde beslissing niets bekend. „Wij ekenen wel op vermindering van een aar duizend arbeidsplaatsen, maar lertigduizend zou wel erg veel zijn", ildus een woordvoerder. De heer Borgman vertelde gisteren oorts uit minder betrouwbare bron hebben vernomen, dat Apeldoorn 'S-HEER ARENDSKERKE Het bejaardentehuis in het Zeeuw se 's-Heer Arendskerke is bijna van de farao-mieren verlost. We kenlang kropen duizenden beestjes rond tussen de tachtig bejaar den, die dit tehuis telt. ..Maar ze waren er helemaal niet bang voor, hoor", verzekerde de tuinman van het tehuis ons. „Toen de bejaarden eenmaal wisten dat de beestjes er niets in zagen om op mensen te kruipen, waren ze ge rustgesteld. Als iemand een schoon hemd aantrok dat vol zat met mieren, duurde het niet lang of alle mieren kropen uit het hemd op de grond", aldus de toelichting van de tuinman. Het moeilijkste bleek om de mieren te verdrijven van warme plekjes, maar ook daar zijn ze, na het spuiten met een verdelgings- stof praktisch verdwenen. „Toch wel een hele opluchting", vindt het hoofd van de huishoudelijke dienst, omdat zij voortdurend het eten in de gaten moest houden, waarop de beestjes het vooral ge munt hadden. BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe obonneo. Adres: Plaats: betaling per O kwartaal Omaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig els u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courent antwoordnummer 267, Leiden Eenvoud is de juiste middenweg tussen te weinig en te veel. SIR JOSHUA REYNOLDS Het weekeinde wordt beinvloed door een hoge drukgebiedje dat van Frankrijk nadert. Hierdoor overwegend droog weer met ook morgen zonnige perioden. De temperatuur ligt overdag iets bo ven normaal en daalt 's nachts tot om het vriespunt, waarbij plaatselijk mist kan ontstaan. Na zondag zal het geleidelijk weer iets kouder worden. Is 't niet geweldig, tante? Hond en poes zijn gek op U. Barometerstand: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar), stijgend. 6 februari: zon op 8.13, onder 17.35; maan op 0.55, onder 10.01; 7 febr. L.K. 7 februari: zon op 8.12, onder 17.37; maan op 2.06, onder 10.21; Laatste Kwartier. Vandaag in Z.O. -X- Jan Filus: We leven met 3,5 mil jard buren en hun nood in onze nood -X- Dick Ringlever: Terug naar het (kruiden) paradijs -X* Mevrouw A. C. MullerIdzerda: Bodembzedekkers favoriet -X- Dialoog: Blijf in beweging, dan roest je net vast -X- Dr. C. Rijnsdorp: Natuur en openbaring Pet Hagen: Pas op voor wiskobas -X- A. J. Klei sprak met dr. Masselink -X- Mr. G. van Vorden: oplossing twee problemen ■X- Onze sterrenkundige: Venus is nu pronkstuk -X- Ber Hulsng: t Was anders dan Speenhof zei -X- J. van Doorne: Een reis in het hiernamaals ■X- Piet Veenstra: „Greatest hits' Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering zal de Nederlandse dagbladpers niet steunen met directe subsidies. Deze hulpverlening kan gemakkelijk discriminitoire elementen bevatten en is'daarom geen passend'ant woord op deze problematiek. Minister Engels (CRM) zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Roethof (PvdA). Wel streeft de regering ernaar kredietfa ciliteiten te verstrekken. Dr. Roethof verwees in zijn vragen naar het jaar verslag van het Internationaal pers instituut te Ztirich, waarin de situatie van de Nederlandse pers als drama tisch kritiek moet worden beschouwd. dere besprekingen tussen de NVJ en de NDP over dit onderwerp werden bereikt, vertrouwt dat een hervatting van de cao-besprekingen tot een voor beide partijen bevredigende over eenstemming zal kunnen leiden mede ter zake van het redactiestatuut. DEN HAAG Het aantal van on- ;eveer 130.000 werklozen, dat volgens i recente mededeling van minister loersma van Sociale zaken in januari Werd bereikt, is vermoedelijk het Ihoogste punt in deze werkloosheids- fcolf. Het is de stellige verwachting van liet ministerie van sociale zaken, al- pus een functionaris van dit departe ment, dat het aantal werklozen einde ifebruari lager zal zijn. Dat komt «oordat de seizoenswerkloosheid, die Sop het ogenblik ruim 30.000 mensen jjpmvat, in februari zal gaan vermin- peren. Het aantal werklozen per einde ja nuari benadert het hoogste punt van werkloosheid, die tijdens de reces- |ie van 1957/59 werd geregistreerd. Toen waren er einde januari 1959 een Kleine 135.000 mensen werkloos. De werkloosheid is toen daarna vrij snel kaan dalen, tot in augustus van dat ■aar een aantal van 55.000 werklozen p'erd geregistreerd. Het ziet er naar pit. dat er nu een soortgelijke ont wikkeling is te verwachten, zo meent (nen op sociale zaken. Winning delfstoffen DEN HAAG Staatssecretaris ónhoff (erm) heeft het hele Wad- lengebied, met inbegrip van de eilan- len geplaatst op een lijst van gebie- len waar werkzaamheden voor op sporing en winning van delfstoffen Heen maar mogen worden uitge- roerd in overleg met een commissie, 'aarin ook het ministerie van cul- lur recreatie en maatschappelijk werk is vertegenwoordigd. Op de lijst staan nog meer gebie- len, die waardevol zijn voor de na- en landschapsbeseherming en ie openlucht-recreatie. Deze gebieden het Friese merengebied, het Tentse plateau, de Veluwe, het luidhollands-Utrechts merengebied, luid-Limburg en delen van Noord- irabant, Overijssel en de Achter- oek. Voor de Waddenzee gold al de be- ialing, dat in vogelbroedgebieden de I Zfust niet mag worden verstoord door erkzaamheden vaar het zoeken naar n het vinden van delfstoffen. -- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het kabinet ;ou volgens de PvdA-fractievoor- :itter in de Staten van Zuid- blland, drs. J. Borgman, die :egt dit uit betrouwbare bronnen te hebben, in principe hebben islofen het aantal arbeidsplaat sen in Den Haag de komende ja- en met 25.000 tot 30.000 te ver minderen. een goede kans maakt op de vestiging van het ministerie van defensie. Een woordvoerder van het ministerie ont kende gisteren dat hierover al beslist DEN HAAG De rijkspolitie dis trict-Dordrecht heeft in de nacht van gisteren op vandaag bij een uitge breide verkeerscontrole een groot aantal processen-verbaal opgemaakt en in, één geval in een personenauto verdovende middelen gevonden. Va de totaal 2750 voertuigen die zijn gecontroleerd, werd bij 155 be stuurders drankgebruik geconsta teerd. Aan vijf van hen legde de rijkspolitie een rijverbod op en tegen vier werd proces-verbaal opgemaakt. In 105 gevallen maakten de politie mannen proces-verbaal op wegens het rijden zonder geldig kenteken bewijs. Eenendertig bestuurders kregen een proces-verbaal wegens het rijden met gladde banden en 80 omdat hun voer tuigen niet aan de verlichtingseisen voldeden. Wegens andere overtredin gen werden nog eens 82 processen- verbaal opgemaakt. De hasjies-hond die de Rijkspolitie ter beschikking had gesteld, ontdekte in één auto hasj en een plakje cpium. Aan de actie namen 95 rijkspolitie mannen deel. Volgens minister Engels is deze passage onvolledig omdat geen mel ding wordt gemaakt van de maatre gelen die de regering heeft getroffen om de dag- en nieuwsbladen krediet faciliteiten te verlenen. De minister wijst er ook op dat de pers facilitei ten geniet in de vorm van speciale PTT-tarieven, een compensatie uit de STER-pot krijgt en een speciaal ta rief voor het papier. REDACTIESTATUUT Hoewel de minister meent dat het gewenst is bij iedere dagbladonderne ming de verhouding tussen (hoofdre dactie en directie in een statuut vast te leggen, is hij echter ook van oor deel, dat een regeling van deze mate rie door betrokkenen de voorkeur verdient boven een eventueel door de wetgever op te leggen regeling. Dit zegt hij op vragen van het Tweede-Kamerlid Du Chatinier (KVP). Hij voegt hieraan nog toe dat hij, gezien de resultaten die bij eer- Van onze parlementsredactie E'EN HAAG De regering zal al vorens een beslissing te nemen over het verzoek van de vaste Tweede Ka mer commissie van buitenlandse za ken om een onderzoek in te stellen naar het regeringsbeleid in de kwes tie Nieuw-Guinea eerst advies vragen aan de rijkscommissie voor de lAii- tenlandse geschiedenis. Premier Biesheuvel deelde dit gis teravond na afloop van het wekelijks kabinetsberaad mee. Het is volgens de premier alleszins redelijk om aan deskundigen te vragen of een derge lijk onderzoek wel op verantwoorde wijze kan gebeuren. Hoewel de pre mier daarover geen mededelingen wilde doen, staat wel vast dat van belang zal zijn of al dan niet inzage kan worden verkregen in de buiten landse archieven en ook in de notulen van het kabinetsberaad. CP'JN56URG3 MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVfNG (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/AMSTERDAM/ ROTTERDAM Minister-presi dent Biesheuvel vindt de wilde stakingsacties die gisteren zijn uitgebroken „hoogst ongewenst". In het kabinet is echter niet ge sproken over een mogelijkheid tot bemiddeling in het conflict, zo deelde de heer Biesheuvel gisteravond na afloop van de wekelijkse kabinetsvergadering mee. Hij zei met voldoening kennis te hebben genomen dat de voorzitter van de Industriebond NVV, de heer A. Groenevelt, de stakingsacties eveneens afkeurt. Hij wees er nog op dat het stakingsverbod van de Am sterdamse rechter is bedoeld als een afkoeling, maar hij ziet in de acties juist een verharding van de stand punten. Ondanks de oproep van de Indus- triebond-NW geen acties te voeren, zijn gisteren in het Rijnmondgebied en in de Amsterdamse haven op grote schaal wilde stakingen uitgebroken. Bij de motorenfabriek Thomassen in De Steeg (Arnhem) werd gisteren het werk gedurende een paar uur neerge legd uit protest tegen het stakings verbod. Intussen is in sommige bedrijven al aangekondigd dat er maandag door- gestaakt zal worden. Dit zijn met na me Verolme in IJsselmonde en Wil- ton-Fijenoord. Bij de Nederlandsche Dok en bij Verschure in Amsterdam zal in elk geval tot maandagmorgen niet worden gewerkt. Volgens een be- drijfscontactman van het NVV zal er maandag bij de NDSM wel niet wor den gewerkt. Daarna volgden de berichten over stakingsacties elkaar snel op. De in- dustriebond-NW afdeling Rotterdam schatte het aantal stakers gistermid dag in het Rijnmondgebied op onge veer 20.000. Vooral de opmerking va de raads man van de werkgevers, mr. L. D. Pels Riicken, die de NW-kaderdag in Utrecht van 15 januari vergeleek met een kaderdag van de NSDAP in Neurenberg moest het daarbij ontgel den. Het bondsbestuur van dc Indus- triebond-NW verzocht de werkge versorganisaties per telegram zich van deze uitlating te distantiëren. „Wij nemen aan dat deze, voor ons uiterst grievende uitlating niet na mens u is gedaan en zouden het op prijs stellen daarvan een duidelijke er) publiekelijke bevestiging te ont vangen." Het bondsbestuur acht het uiterst teleurstellend dat de president van de rechtbank een dergelijke uitlating heeft getolereerd. De werk02versorganisaties reageer den gistermiddag prompt met een te legram, waarin zij verklaarden dat zij. mede namens hun advocaat, de uitlatingen met betrekking tot Neu renberg betreurden. ROTTERDAM De NVV-dis- trictsbestuurder voor het Rijn mondgebied, de heer A. Schra- vemade, heeft gistermiddag ver klaard „blij te zijn met deze sta king". Hy zei niet door de ont wikkelingen verrast te zijn, ook al had hij gistermiddag nog goe de hoop zijn mensen in dc hand te kunnen houden. „Er wordt vaak gezegd dat de men sen niet „in" zijn voor een staking. Het tegendeel is nu gebleken. Ik ben daar des te blijer mee omdat de men sen dondersgoed weten, dat wij geen cent mogen uitkeren op straffe van die dwangsom van een miljoen per dag. Desondanks voelen ze zich toch dermate in hun rechten aangetast, dat ze toch spontaan het werk heb ben besloten neer te leggen, en dat vind ik bijzonder verheugend." Minder optimistisch is men bij de Christelijke Metaal Bedrijfsbond. D*istrictsbestuurder benschop: „Ik vind het werkelijk een erg droevige zaak. Het is te hopen dat de mensen in het weekeinde zullen gaan naden ken en dan hun gezonde verstand weer gaan gebruiken. Er is trouwens nog een vervelende kant aan deze zaak: de uitspraak van de rechter be tekent een overwinning voor de werkgevers. Nu blijkt meer en meer dat de stakenden óns, de confessione le bonden de zwarte Piet gaan toe spelen door ons verantwoordelijk te stellen, en daarmee trekken ze de za ken toch wel behoorlijk scheef." „Over die stakers gesproken: „Er is sprake van dat er in Rijnmond 20.000 man aan het staken zou zijn. Nou, neem maar van mij aan dat er dan misschien wel zoveel mensen het werk hebben neergelegd, maar dat daarvan maar een handjevol letter lijk aan het staken is, want er wordt nogal wat geintimideerd." Inmiddels hebben de ledenvergade ringen van de drie werkgeversorgani saties in de metaalindustrie, die met de vijf vakbonden van confessionele werknemers en beambten een CAO voor 1972 in de metaalindustrie over een zijn gekomen. Het beleid van de werkgeversonderhandelingsdelegatie goedgekeurd. Dit werd desgevraagd meegedeeld door de FMO, waarin de wekgevers zijn gebundeld. Rijk betaalt helft vaii nieuwe spoorlijn DEN HAAG Minister Drees (verkeer en waterstaat) heeft de Ne derlandse Spoorwegen toegezegd, dat de overheid de helft van de aanleg- kosten van de nieuwe spoorweg Zoe- termeer - Den Haag voor haar reke ning zal nemen. Daarbij zal het rijk nog eens tachtig procent van de grondverwervingskosten betalen. N.V. A. SLUYTER ZN. VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND Rotterdam Telefoon oio—37.34.28 czbj VêKjtUJu/n^n INTERIEURVERZORGING

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1