Januari matige spaarmaand Ondergrondse lozing afvalwater moest verboden worden Geldboetes voor VVDM-redaeteuren regeringspartij en over nieuwe huurwet Nina (van Frederik) als Irvings vriendin in Huglies-mvsterie Alternatief plan voor bekorting van studie da cassis uoar de slanke li ja ingela Davis wil Reagan laten getuigen Haarlemse geoloog Thiadens: Asiel in Duitsland Verdeeldheid onder Het weer in Europa voor „vluchteling" uit Israël Verminderd aantal gymnastieklessen lokt protest uit Vandaag wordt kerncentrale gerepareerd Landbouwprijzen 8 pet omhoog? 12 maanden voor kruidendokter Kinderloosheid in Klein uur U" niEUUJ! E10 cassis speciaal 2 7 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 SAN JOSE (Reuter) De negerac- iviste Angela Davis wil gouverneur tonald Reagan van Californië laten iproepen als getuige in haar proces. !e acht hem verantwoordelijk voor een „samenzwering van de staat om 'oort te gaan mei de onderdrukking ran de zwarte bevolking." Ze meent dat de veiligheidsmaatre- ;elen rond haar proces een eerlijk iroces onmogelijk maken. „Er is een •amenzwering tegen zusters en broe- lers in de gevangenissen en een sa- nenzwering tegen mij in het bijzon- Ier", aldus Angela Davis. Deze week behandelde de recht- iank in San Jose haar verzoeken om 'erplaatsing van het proces en om de taat haar verdediging te laten beta- en. De vroegere docente in de filoso- ie staat terecht wegens „samenzwe- ing tot moord" in verband met een mislukte ontspanningspoging uit een •echtszaak in Californië waarbij drie nensen, onder wie de rechter, om het even kwamen. Het proces tegen haar noet later deze maand beginnen. Vliegen naar VS 5 pet goedkoper Van een verslaggever HAARLEM Wegwerken van industrieel afvalwater door het de bodem in te pompen zou in het algemeen verboden moeten worden, met een mogelijkheid voor ontheffing in degelijk on derzochte gevallen. Dit is de opvatting van directeur dr. A. A. Thiadens van de Rijksgeologische dienst in Haarlem. Ondergrondse afvallozing is in Ne derland in de belangstelling gekomen door een plan van de Chemische fa briek Naarden, die deze techniek wil invoeren omdat lozing bovengronds op grote stankbezwaren stuit. Ondergrondse lozing vormt een acute bedreiging voor de drinkwater voorziening, aldus dr. Thiadens. Het geologisch onderzoek dat voorafge gaan is aan de huidige diepte-lozin gen (onder andere Naarden, maar wellicht ook clandestiene gevallen) is onvoldoende geweest om de gevolgen te overzien. Veel dieper Dr. Thiadens is ervan overtuigd, dat er veel meer de grond in gaat dan algemeen bekend is. Soms wordt de Rijksgeologische dienst om advies gevraagd. „Ik praat dan met die mensen en zeg steeds, ga dieper zit ten dan je eigenlijk wilde." Drinkwa terbedrijven pompen hun grondstof tot twee- a driehonderd meter diep weg. Lozing van industrieel afvalwa ter zal veel dieper moeten gaan. Dr. Thiadens denkt aan ongeveer vijf honderd meter, en dan onder een dikke afsluitende kleilaag. Naarden gaat zijn afvalwater 220 tot 300 meter diep wegpompen. Een wettelijke regeling ziet de Haarlemse geoloog nog niet in het verschiet. Er is een voorontwerp van wet op de bodemvervuiling, maar de parlementaire behandeling zal naar zijn indruk nog wel jaren op zich laten wachten. En in dat voorontwerp zijn geen doelgerichte regelingen op genomen voor ondergrondse afvallo- zingen. Vrijwel geen enkel ttedrijf heeft voldoende geologische kennis van- de ondergrond van Nederland. Dr. Thia dens stelt zich voor dat de overheid vergunningen afgeeft aan industrieën die ondergronds willen lozen, even tueel na advies van de Dienst in Haarlem. Een landelijke inventarisa tie van de mogelijkheden zou nuttig zijn. Daaruit zou duidelijk worden in GENEVEAls gevolg van de de valuatie van de dollar wordt vliegen bver dè oceaan voor Nederlanders per '1 april 4 a 5 procent goedkoper. Hier toe hebben de luchtvaartmaatschap- (pijen gisteren in Geneve besloten. De Amerikanen gaan ongeveer 6 procent meer betalen. Amsterdam Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Majorca München Nice Parijs Rome Wenen zürich regen geh. bew. Ij zei regen zw. bew. 1. bew. sneeuw regen mist geh.bew. zw. bew. geh. bew. regeen 1. bew. regen driftsneoeuw 1. bew. NEW YORK (UPI. Reuter, AFP) De naam van Nina van Pallandt (bekend van het duo Nina en Frederik) is in verband gebracht met de tot standkoming van de „autobio grafie" van de Amerikaanse miljardair Howard R. Hughes. De New York Daily News bracht een foto van Nina op de voorpagina. Ben correspondent van de Los Angeles Times had een gesprek met Nina, die evenals Hughes op de Bahama's verblijft. De in moei lijkheden verkerende schrijver Clifford Irving met wie Nina volgens berichten uit Kopenhagen sedert lang bevriend zou zijn verklaarde dat zij in Mexico en Los Angeles aanwezig was geweest bij twee van de 100 op de band opge nomen vraaggesprekken met Hug hes (of iemand die zich voor hem zou hebben uitgegeven). Nina verklaarde tegenover de correspondent dat zij tijdens haar bezoek aan Mexico in februari geen enkele man had gezien, die kon doorgaan voor Hughes. Zij was niet langer dan een uur of anderhalf uur bij Irving vandaan geweest, zei zij. Verder vertelde zij dat zij woensdag vijf uur lang had gespro ken met een Amerikaanse functio naris, die op de Bahama's was in verband met het onderzoek naar de „autobiografie" van Hughes, waar van de miljardair zelf het bestaan ontkent. Zij is bereid met haar zaakwaar nemer John Marshall vrijwillig naar New York terug te keren om voor een federale rechter van on derzoek te verschijnen. Nina heeft ook een verblijf op Ibiza, het Spaanse eiland, waar de familie Ir ving woont. De Chicago meldt nog, dat de ad vocaat van Irving een groep Newyorkse uitgevers 500.000 dollar (1.6 miljoen gulden) heeft aangebo den als zij er in toestemmen, zijn cliënt niet verder te vervolgen. Van de kant van de uitgevers is dit te gengesproken. Er zouden echter aanwijzingen zijn, dat zij met de advocaat tot een akkoord willen gaan, in plaats van een langdurig proces te beginnen. welke gebieden lozing kan worden toegestaan en waar het ter bescher ming van waterwingebieden ten strengste verboden moet worden. On langs is al een TNO-werkgroep „diep ondergrondse lozingen van afvalstof fen" opgericht. Het probleem zal steeds omvangrij ker wordeh. Op een Amerikaans symposium vorige maand was men van mening dat de kruistocht voor een .schoner milieu de vervuiling on dergronds drijft. Van een medewerker ANSBACH De rechtbank in het Duitse Ansbach heeft een 46-jarige rooms-katholieke Roemeen en zijn 14-jarige zoon recht van asiel gege ven, omdat zij in Israël bloot zouden hebben gestaan aan racistische en godsdienstige onderdrukking. De Roemeen was naar Israël ge reisd om daar weer in het huwelijk te treden. De rechtbank accepteerde zijn verhaal, dat het hem niet moge lijk was zijn joodse verloofde te trou wen, omdat hij weigerde tot het jo dendom toe te treden en '.ij niet *o'. het rooms-katholicisme wilde over gaan. Verder zou het hem, naar zijn zeg gen, als christen niet mogelijk zijn geweest werk in Israël te krijgen. Ook zijn zoon zou veel te verduren hebben gehad, omdat hij geen jood was. De rechtbank meende, dat de man en zijn zoon recht op asiel kon den doen gelden. In Israël wonen bij na tachtigduizend christenen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De tegenstel ling binnen het kamp van de re geringsfracties over de manier waarop in grote delen in ons land huur en verhuur van woon ruimte gestalte moet krijgen is gisteren tijdens het Tweede-Ka merdebat over deze zaak blijven bestaan. VVD en CHU schaarden zich achter het hierover nog door oud-minister Polak (justitie) ingediende wetsont werp en vonden daarmee de overige regeringsfracties en de oppositie te genover zich. De laatsten meenden dat de belangen van de huurder on- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De vereniging van leraren in de lichamelijke opvoeding heeft bij minister Van Veen geprotes teerd tegen de vermindering van het aantal lessen gymnastiek in het voortgezet onderwijs. Deze verminde ring is een gevolg van de zogenaamde 3230 maatregel. Voor het vak gymnastiek komt de maatregel neer op een vermindering mét één lesuur, gerekend over de he le schoolperiode. Wanneer bijvoor beeld op een gymnasium twee jaar lang drie uur per week en vier jaar lang twee uur per week gymnastiek wordt gegeven (totaal 14 „wekelijkse" lessen), wordt dat totaal nu 13 uur. De vereniging van leraren in de lichamelijke opvoeding vindt dat de jeugd toch al lijdt onder „bewegings armoede" en ziet in de maatregel van minister Van Veen daarom een on dermijning van de gezondheid van ons volk. DEN HAAG Vandaag zullen on geveer tien man personeel in speciale beschermende plastic zakken, een ka potte leiding repareren van de kern centrale in Dodewaard. Technici ont dekten een lekkage in het hulpcircuit bij een routinecontrole, die jaarlijks r wordt uitgevoerd wanneer er een nieuwe splijtstoflading (de brandstof)- wordt aangebracht, Hoewel het koel water dat uit de leiding sijpelt radio actief is, dreigt geen gevaar. „Wat voor lekkages er ook zouden optreden, het radioactieve water blijft altijd binnen een gesloten sys teem, vertelde ir. R. van Erpen Royaards, directeur van de samen werkingsorganen der elektriciteitsbe drijven. de „Arnhemse instellingen". Om de hoeveelheid straling die zij bij het werk zullen oplopen zo klein mo gelijk te houden, zijn de technici gis teren bezig geweest om, met tfchulp van een nagemaakt model, te bekij ken hoe de reparatie binnen het stra- lingsgebied zo snel mogelijk kan wor den uitgevoerd. Voorlopig is de pro- duktie van elektriciteit overgenomen door andere centrales die op het lan delijk koppelnet zijn aangesloten. BRUSSEL De Europese commis sie wil de prijzen voor de belang rijkste landbouwprijzen met gemid deld acht procent laten stijgen. Dat blijkt uit de voorstellen, die de com missie donderdag bekend gemaakt heeft. De commissie heeft met deze voor stellen het Europese parlement ge volgd, dat in oktober vorig jaar vrij wel unaniem tot de cunclusie kwam, dat. een gemiddelde stijging van 8 procent nodig was. Dr. Mansholt, het commissie-lid dat belast is met het landbouwbeleid, noemde de uitspraak van het parlement toen redelijk. Eer der had hij een gemiddelde prijsver hoging van nog geen drie procent voorgesteld. De Europese landbouworganisaties hebben steeds gezegd, dat de prijzen tenminste 12 procent moeten stijgen. De zes ministers van landbouw in de EEG zullen de komende weken ver schillende malen vergaderen over de ze voorstellen. Zij willen de zaak af ronden in een marathonvergadering op 13. 14 en 15 maart. Het staat nu al vrijwel vast, dat ze geen overeen stemming zullen bereiken over de nieuwe landbouwprijzen als er niet tevens een beslissing genomen kan worden over de Europese structuur politiek. DEN BOSCH Dc rechtbank in Den Bosch heeft dc 45-jarige krui dendokter W. van de M. uit Casteren wegens oplichting, driemaal gepleegd, veroordeeld tot 12 maanden gevange nisstraf. waarvan 6 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De Officier van justitie had op 20 januari: twee jaar tegen hem geëist. De rechtbank achtte oplichting van Belgische afnemers bewezen. Van de M. had onder meer een pakket krui den ter waarde van 15 voor 2300 verkocht. Gistermiddag hebben prinses Beatrix en prins Claus geluncht met de Duitse Bondspresident Heinemann en zijn echtgenote in Villa Hammerschmidt in Bonn. AMSTERDAM De spaar banken hebben in januari min der grote spaaroverschotten ge boekt dan in de eerste maand van 1971. Oorzaken hiervoor zijn zoals meestal moeilijk te geven. Misschien geeft echter een enquête van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam onder leden van de Nederlandse vereniging van marktonderzoekers een aan- Van onze radio en TV redactie HILVERSUM Vanavond zal Koos Postema in zijn programma „Een klein uur U" na al de discussies over gezinsplanning en abortus het opnemen voor een geheel andere ca tegorie echtparen, nl. de kinderlozen. Volgens de statistieken is 16 pet. van de Nederlandse huwelijken kin derloos en al te gemakkelijk wordt dan gedacht aan onvruchtbaarheid van de vrouw. Dit hardnekkig volks geloof, aldus Postema, wordt weer legd door twee artsen. Ook de man kan zeer goed onvruchtbaar zijn. Openlijk wordt gesproken over mid delen tot oplossing van het probleem van een kinderloos huwelijk, dat zeer dikwijls tot ongegronde frustraties voornamelijk van de vrouw leidt. Als oplossing wordt onder meer aange^- voerd kunstmatige inseminatie. Ter discussie komt mede de kwestie, dat het aantal adopties van kinderen steeds meer afneemt. In het programma Hadimassa dat aan deze uitzending voorafgaat, treedt Annemarie Oster weer mee op. Zij heeft enige tijd verstek moeten laten'gaan omdat zij een baby heeft gekregen. wijzing. De helft van de leden is nl. van mening, dat de beste dingen zullen toenemen voor duurzame en luxe goederen, vakantie, recreatie, ontspanning, eigen huis, tweede huis, verze keringen, enz. De halfjaarlijkse uitverkoop kan waarschijnlijk niet als oorzaak voor de kleinere overschotten in de eerste maand van 1972 worden aangegeven. De opruiming speelt tegenwoordig niet meer zo'n grote rol als vroeger. Da Spaarbank voor de Stad Am sterdam ontving in januari 115,9 (v.j. 113,7) min. aan inleg en betaalde ƒ111,1 (103) min. terug, zodat een overschot ontstond van 4,8 (10,7) min. Bij deze cijfers zijn de resulta ten inbegrepen van de aangesloten spaarbanken te Utrecht, Zaandam en Hoorn. Gezamenlijk heoben spaarders bij deze banken nu 1,309 miljard staan. Bij de Spaarbank te Rotterdam be droeg het spaaroverschot in januari 12,9 (14,9) min. Het totale tegoed bij deze bank was op 31 januari ƒ966,4 min. Eenzelfde tendens valt op te merken bij de Nutsspaarbank Den Haag, waar in januari ƒ4,8 (9,5) min. meer werd ingelegd dan opgevraagd. Per ultimo januari stond hier 1037,9 min. uit. Ook bij de Spaarbank Centrale Volksbank in Utrecht was het surplus aanzienlijk kleiner dan vorig jaar ja nuari: ƒ2,3 min. tegen 4.7 min. In tegenstelling tot de algemene tenden tie boekte de Rijkspostspaarbank, zoals wij .gisteren meldden, een 6 min. groter overschot dan in januari 1971. Beatrix en Clans op bezoek bij Heinemann BONN (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren tijdens hun tweedaags bezoek aan West- Duitsland een twee uur durend be zoek gebracht aan de Westduitse pre sident Gustav Heinemann en diens vrouw. Kanselier Brandt had prinses Bea trix en prins Claus uitgenodigd voor een theevisite. Hoewel voor dit on derdeel een half uur op het program ma stond, bleef het prinselijk paar bijna een uur en keerde vervolgens om half zes per auto terug naar Dra- kensteijn. voldoende worden beschermd en stel den daarqpi voor, het wetsontwerp op dit essentiële punt te wijzigen. Het wetsontwerp van Polak bedoelt tot normale huurverhoudingen te ko men in gebieden waar althans geen kwantitatieve woningnood heerst. Het heeft daarom betrekking op de zoge naamde geliberaliseerde gebieden, dat is het gehele land met uitzondering van de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht. Volgens het wetsontwerp kan de verhuurder de huur normaal opzeggen en kan de huurder alleen met succes bij de kan tonrechter in beroep gaan als zeer bijzondere omstandigheden een beëindiging van het huurcontract minder wenselijk maken. Kantonrechter Vorige week al bleek da* de over grote meerderheid van de Tweede Kamer deze gang van zaken zouden afwijzen. Op initiatief van drs. Wie- renga (PvdA) werden toen een aantal amendementen ingediend, waarvan het belangrijkste wel is dat de ka- tonrechter in vrijwel alle gevallen de belangen van de huurder moet afwe- geen tegen die van de verhuurder. De VVD-er De Beer «n mevrouw Haars (CHU) distantieerden zich gisteren van dit amendement. Volgens het CH-kamerlid is zo'n belangen afwe ging „te ruim". De heer De Beer sprak zelfs van een misvatting: „het is niet altijd zo dat de verhuurder de sterke partij is en de huurder de zwakke." Hij vond het daarom on juist de huurder eenzijdig te bescher men, zoals dat in gebieden waar wo ningnood heerst noodzakelijk is. In geliberaliseerde gebieden zou daar voor geen enkele aanleiding meer zijn: „De woningnood is een trauma tische ervaring. Deze is er echter niet om gekoesterd te worden maar om je ervan te ontdoen en in geliberaliseer de gebieden kan dat," aldus de heer De Beer. Een "open" belangenafweging in verreweg de meeste gevallen is vol gens de grote meerderheid van de Kamer echter dringend gewenst. Mr. Scholten (ARP): een nieuwe woning betrekken is in deze tijd een zeer in grijpende zaak. Een andere woning zal vaak een aanzienlijk hogere huur meebrengen, hetgeen in hel ene geval wel en in het andere geval niet erg zal zijn. Bovendien staat er voor de huurder vaak heel wat op het spel. Dit schept in het raam van een echte sociale huurwetgeving verplichtin gen", aldus de AR-woordvoerder. Het kwam hem daarom bijzonder onbe vredigend voor dat het begrip „bij zondere omstandigheden" blijkens de memorie van toelichting niet ruim zal worden geïnterpreteerd. De KVP-er Hazekamp: „een meer algemene for mulering van dit artikel is gewenst." „Kreupel" In tegenstelling tot de linkse oppo sitiepartijen kopden de regeringspar tijen wel waardering opbrengen voor de opzet van het wetsontwerp. De heer Scholten sprak zelfs van „een in het algemeen geslaagde vorm van modern sociaal huurrecht". De heer Wierenga daarentegen sprak van een „kreupel wetje," dat alleen met een reeks amendementen een sociaal verantwoorde wet kan worden." Het PvdA-Kamerlid concludeerde dat het wetsontwerp in feite de contractvrij heid herstelt, behalve in uitzonderlij ke gevallen. „Anders gezegd, in ver reweg de meeste gevallen heeft de huurder geen verweer en zal hij de woning moeten verlaten, de wil van de verhuurder is '.neestal wet. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Met de waar schuwing dat bij herhaling vrij heidsstraffen niet uitgesloten zullen zijn, heeft de auditeur militair mr. J. H. Bekkering gisteren in Arnhem boetes van 75 tot 250 gulden geëist tegen elf VVD M-medewerkers wegens het verspreiden van wat genoemd In 3/4 literflessen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een week voor de indiening van het defini tieve wetsontwerp tot verkorting van de universitaire studie heeft een groep universitaire onder wijsdeskundigen een alternatief plan bekendgemaakt. In het plan komt de selectieve propedeuse niet voor. Volgens de groep moeten alle stu denten die aan bepaalde toelatings eisen voldoen de garantie krijgen, dat zij een zeker minimum-niveau zal bereiken. De student moet zich ui teraard wel verplichten tot een re delijke inzet. De contactgroep „Research weten schappelijk onderwijs" bestaat uit medewerkers van universitaire insti tuten voor onderzoek van het onder wijs. De groep heeft ernstige kritiek op het wetsontwerp-Post hu mus dat door ex-minister Veringa vlak voor de verkiezingen is ingediend. Verin ga's opvolger De Brauw zal volgende week woensdag meedelen op welke punten het ontwerp gewijzigd is, maar de contactgroep neemt aan dat deze veranderingen de essentie van het ontwerp niet aantasten. Die es sentie is voor hen: een selectief pro pedeutisch examen en een verkorting van de studieduur. Beide maatregelen leiden volgens hen tot een verschool- sing en verschraling van het studie programma. Hun alternatief heeft niet het ka rakter van een uitgewerkt plan. De ideeën zijn ontleend aan een rapport van een studiegroep van de Techni sche Hogeschool Twente. In de ko mende jaren zou het alternatief in de praktijk moeten worden uitgetest. De studiegroep wil de student zijn eigen route laten kiezen in het „net werk van cursussen" dat de universi teit hem kan bieden. Na iedere (kor te) cursus kiest de student welke cur sus hij verder zal volgen. Het probleem van de selectie wordt door de contactgroep uit de wereld geholpen door twee maatregelen de universiteit geeft de student een „slaag-garantie" bij het verlaten van de universi teit krijgt de student een „dossier-di ploma". Zo'n diploma is niet voor alle stu denten gelijk. Het niveau van het di ploma zal afhangen van het aantal en het peil van de cursussen die de stu dent gevolgd heeft. Voor zover er tij dens de studie beocrdeling plaats vindt, geschiedt dit niet als middel tot selectie, maar als middel tot ver- betering.van de studieresultaten. werd „krijgstuchtondermijnende geschriften". De krijgsraad (president: mr. P. E. Kloots) veroordeelde hen in vrijwel alle gevallen conform de eis. De ge- waarkte lectuur werd zomer 1971 ge distribueerd in de Johannes Post ka zerne te Steenwijkerwold en in de Juliana van Stolberg kazerne te Amersfoort. Van de elf verdachten, wier leeftijd varieert van 20 tot 25 jr., zijn er nog slechts een paar in militaire dienst. De anderen zijn intussen werkzaam als o.m. onderwijzer, jour nalist én ingenieur of zijn thans stu dent. In het VVDM-afdelingsorgaan „kaats", dat in de Johannes Post ka zerne te Steenwijkerwold verschijnt, kwam een artikel voor, waarin de re dactie haar gal spuwde over een in Frankrijk te houden militaire oefe ning. Geschreven werd onder meer: dat de maten mochten figureren „bij het geldverslindende cowboy-spekta kel in Sissonne." In hetzelfde blad luchtte een anonieme afzwaaier in gepeperde bewoordingen („fanatieke rotzooi" enz.) zijn gemoed ten aanzien van de militaire dienst. Zes soldaten, die de redactie vorm den, werden aansprakelijk gesteld. Zij aanvaardden de verantwoorde lijkheid voor de stukken, maar waren van mening dat de krijgstucht er niet door was ondermijnd, een dergelijke bedoeling had er in elk geval niet achter gezeten. De auditeur-militair zag er wel de gelijk een ondermijning van de krijgstucht in. „Natuurlijk", zei hij, „is er recht op het uiten van kritiek, maar er zijn grenzen." De zwaarste straf was voor de natuurkundig inge-^ nieur R. de J. die reeds eerder voor iets dergelijks veroordeeld werd, na melijk 250 gulden boete. Vier verdachten werden door de krijgsraad conform de eis veroordeeld tot 200 gulden boete, subsidiair 20 da gen hechtenis. Het genadigst kwam de in Bandoeng geboren R.v.H. er af: vrijspraak na een eis van 100 gulden of tien dagen. Hij zou met de inhoud van de stukken niet op de hoogte zijn geweest, omdat hij te laat ter verga dering kwam, althans hij zou er vooraf hoogstens „vagelijk" kennis van hebben genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7