RECHTER VERBIEDT STAKING IN METAAL Gespannen sfeer in Rotterdamse metaalbedrijven Vakbond geeft consigne vonnis op te volgen Tilburg se vrouw met autokrick vermoord Drie kandidaten voor voorzitters chap CHU Het Kwartet Industriebond-NVV gaat in hoger beroep Zacht Wilde staking bij RDM Toch water op Mars Geen staking meer in Amsterdamse haven Bestuur draagt Beernink niet voor ieiiwe Leidse Courant Vrijdag 4 februari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. ;n.' 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. 29 JAN.T'M 6 FEBR. open van 10-17 uur en van 19-22 uur zóndag van 10-17 uur- toegang 3,50 I AMSTERDAM TT-biljetten aan NS-stations Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft gisteren in kort geding de In dustriebond-NVV op straffe van een boete van 1 miljoen gulden per dag verboden stakingsacties te ontketenen of te bevorderen in bedrijven, die weigeren met de bond te onderhandelen over andere arbeidsvoorwaarden dan tussen de werkgeversorganisaties en de vijf confessionele vakbon den in de metaalindustrie zijn overeengekomen. De Industrie bond-NVV, die tevens werd ver oordeeld tot de kosten van het geding (750 gulden), deelde gis teravond mee tegen de uitspraak in hoger beroep te zullen gaan. Het geding, dat door de werkge versorganisaties en zestien onderne mingen in de metaalindustrie, die Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De Indus- triebond-NVV heeft gisteravond in allerijl de stakingscomités bij eengeroepen om te voorkomen dat er vandaag gestaakt zou Worden. Ook de voor vandaag in het Waterweggebied geplande 24-uur-staking is afgelast. „Wij achten ons gebonden aan de uitspraak van de rechter. Daarom moeten we met pijn in ons hart aan de comités duidelijk maken dat alle acties moeten worden stopgezet", ver klaarde de voorzitter van de Indus triebond-NVV, de heer A. Groenevelt, gisteren nadat de rechter de bond op straffe van een dwangsom van een Zelfkennis behoedt voor ijdel- heid. MIGUEL DE CERVANTES U weet allemaal dat ik een hekel heb aan droge rijst, dus heb ik van mijn zakgeld „hete honden" gekocht. DEN BILT Ook het komen de etmaal blijft zachte lucht, waarin de middagtemperaturen tot ongeveer 7 graden oplopen, naar onze omgeving stromen. Dit is het gevolg van een depressie, waarvan de kern vanmorgen ten westen van Schotland lag. Randstoringen van dit lage- druksysteem trekken over Frank rijk en Engeland naar onze om geving. Een dergelijke storing trok in de nacht van gisteren op vandaag over ons land en bracht plaatselijk regen. Een andere storing lag van morgen even ten westen van de Golf van Biscaye en trekt van daar in noordelijke richting ver der. Verwacht wordt, dat deze storing ook bij ons tijdelijk weer regen zal brengen. Barometerstand, heden 10 uur 74,8 cm (997 millibar), dalend. Hoog water Hoog water, 5 februari: Rotter dam le getij 8.01, 2e getij 20.30; Scheveningen 6.32-18.45; Vlissin- gen 7.05-19.17; Haringvliet aan de Zeezijde 5.21-17.43. Zon en uiaau 5 februari: zon op 8.15. onder 17.34; maan op -, onder 9.45; 7 I febr. L.K. miljoen gulden per dag en per ge beurtenis had verboden stakingen te ontketenen. Behalve de actiecomités zijn 'gister avond ook de districtsbestuurders op de hoogte gesteld van de uitspraak van de rechter. Maandag zullen er in de bedrijven 300.000 pamfletten wor den verspreid, waarin de Industrie bond duidelijk maakt dat er geen ac ties mogen worden gevoerd. De heer Groenevelt kondigde giste ren aan dat de bond „tegen deze te leurstellende uitspraak" in hoger be roep zal gaan. Het hoger beroep zal waarschijnlijk over een a twee maanden voor het Amsterdamse ge rechtshof dienen. De heer Groenevelt vond het onbegrijpelijk dat de presi dent heeft teruggegrepen op een ar rest dat 12 jaar oud is en dat sinds dien niet meer is gebruikt. „Ons be roep is van groot belang, omdat met deze uitspraak een precedent kan worden geschapen voor alle navol gende gevallen. We zullen duidelijk heid moeten scheppen voor de bon den, die in de toekomst willen gaan staken." De dwangsom van een mil joen gulden noemde hij dermate hoog dat de bond geen enkel risico wil lo pen. Het uitbreken van eventuele wilde stakingen achtte de bondsvoorzitter niet uitgesloten. „Het is goed moge lijk dat groepen die niet met een dwangsom tot de orde kunnen wor den geroepen zich van de staking meester zullen maken", gaf hij toe. Onderhandelingen Over de cao-onderhandelingen zei de heer Groenevelt dat de Industrie bond nog steeds bereid is tot overleg „voor een goede CAO" „Wanneer de werkgevers en de confessionele bon den hangende het hoger beroep toch een nieuwe cao afsluiten, dan zullen we ons na de uitspraak in hoger be roep opnieuw beraden op de vraag of we acties zullen voeren", aldus de heer Groenevelt. Ten slotte verklaarde hij dat de In dustriebond zich tot de vakcentrale zal wenden met de vraag welke hou ding de bondeij' moeten aannemen met betrekking tot het wetsontwerp stakingsrecht, dat reeds geruime tijd op behandeling door de Kamer wacht. Sisser De voorzitter van de onderhande lingsdelegatie der werkgevers, de heer A. Prins, zei in reactie op de uitspraak dat „de hele affaire nu met een sisser kan aflopen". Hij achtte het overigens niet onmogelijk dat er nu hier en daar wilde acties ontstaan, maar „ook daarop hebben we ons zo goed mogelijk voorbereid. Onze leden hebben zich tot nu toe voor 100 pro cent aan de centrale beleidslijnen ge houden." CNV-voorzitter J. Lanser verklaar de gisteravond het met de president van de Amsterdamse rechtbank eens te zijn dat de omstandigheden in het metaalconflict geen staking recht vaardigen, maar de verwijzing naar het PanHonLibCo-arrest vindt hij onjuist, omdat dit arrest ervan uit gaat dat staking in beginsel onrecht matig is. „Zowel in een later versche nen advies van de SER als in het ontwerp voor een nieuwe wet op het stakingsrecht wordt uitgegaan van het tegenovergestelde", aldus de heer Lanser. De voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond, de heer C. van Dijk, zei zich geen overwinnaar te voelen. „Als de president in het voor deel van de NVV-bond had beslist zou ik mij ook geen verliezer hebben gevoeld." vandaag door stakingsacties zouden worden getroffen, was aangespannen, duurde van 's morgens 10.45 tot 's middags 3-45 uur met een onderbre king van anderhalf uur voor het be raad van de president. De belangstelling voor het proces was zo groot, dat vele tientallen be langstellenden buiten de deur van de presidentskamer bleven, boos, omdat het geding ondanks dringende ver zoeken niet was verplaatst naar een grotere ruimte. Mr. Stheeman baseerde zijn uit spraak o.m. op het bij elk stakings proces van de laatste jaren gehan teerde (maar verschillend geïnterpre teerde) arrest van de Hoge Raad van 1960 in het bekende PanHonLibCo- conflict: de internationale solidari- teitsstaking met havenareiders in Panama. Honduras, Liberia en Costa Rica. In dit (enige stakings)arrest van de TILBURG In de nacht van woensdag op donderdag, tussen half twee en twee uur, is de 39- jarige Gertrud Lena Maria Eg berts uit Tilburg vermoord. De gezinsverzorgster kwam van een kaartavondje en fietste door het een zame vrijwel onbewoonde industrie terrein in TillAirg-noord. Zij werd aangevallen, vermoedelijk eerst klemgereden en toen ze zich verweer de werd ze met de slinger van een autokrick gedood op een grasveld. De patholoog-anatoom, dr. Zeldenrust, die gisteren sectie verrichtte, consta teerde dat het slachtoffer door enkele slagen op het hoofd zo zwaar is ge wond dat ze is overleden. Haar ge zicht was onherkenbaar. Haar schedel was op verscheidene plaatsen ingesla gen, verder had ze gekneusde handen en een gebroken linker arm. een kaakfractuur en een gescheurde lin ker wang. Bovendien moet de dol drieste moordenaar de vrouw in de rug hebben geschopt. Sporen van een aanranding zijn niet gevonden. Hevig verweer Vast staat dat de vrouw zich hevig verweerd heeft, een bloedspoor van enkele tientallen meters duidt er op dat de moordenaar, over wiens iden titeit de politie volkomen in het duister tast, het lichaam van zijn slachtoffer een eind over de grond heeft getrokken. Een van de hand schoenen van de vrouw vond men een eind van liet lichaam af. Haar fiets, met een licht beschadigde voor band en een scheefgetrokken stuur, stond tegen een transformatorstation bij het grasveld. In de loop van de ochtend ontdekte de recherche dat de moordenaar het moordtuig met kracht over de weg had gegooid, het stond rechtop in het zand toen men het vond. Het heeft veel tijd gekost om te weten te komen wie de vermoorde vrouw was. Door enkele papieren die ze bij zich had en via een naamge noot vond de politie tenslotte haar adres. Daarna moest de afwezige hospita worden gezocht. ..Beestachtig"' Hoofdinspecteur J. H. K. Manders uit Tilburg, chef van de justitiële dienst, meent dat de moord is begaan door een sadist of een geestelijk ge stoorde. Dr. Zeldenrust noemde de moord „beestachtig". De politie in Tilburg heeft dertien rechercheurs belast met het onderzoek. De politie werd gealarmeerd door een automo bilist die op weg was naar zijn be drijf op het industrieterrein. I V&utuim ME.UBELENI CRUNSBURGD VEILIG GEKOCHT iH.R. werd uitgesproken dat „het col lectief karakter van een werkweige- ring niet wegneemt, dat voor de vraag of werkweigering wanprestatie oplevert, de individuele arbeidsover eenkomsten tussen werkgever en werknemers het uitgangspunt blij ven" en dat werkweigering in collec tief verband alleen geoorloofd is in dien zich „omstandigheden voordoen, waarin naar de huidige rechtsover tuiging voortzetting van de arbeid niet in redelijkheid van werknemers kan worden gevergd". Volgens de president zijn deze om standigheden in het conflict over de metaal-CAO niet aanwezig, te meer omdat de Industriebond-NW uit het CAO-overleg is weggelopen. Hiermee stelde mr. Stheeman zich op hetzelfde standpunt als mr. L. D- Pels Rijcken. pleiter namens de werkge versorganisaties en de met staking bedreigde bedrijven, voor het meren deel verenigd in het Rijn-Schelde- Verolme-concem en het scheeps- bouwconcern IHC-Holland. Zie verder in deze krant. Het Nederlandse wintertje lijkt alweer voorbij. Liefhebbers van sneeuw en ijs zullen dieper Europa moeten inreizen om te kunnen genieten van een stille winterse omgeving zoals hier in het Tatragebergte in Tsjechoslowakije. Speciale aanbieding 2-zits bank sterke bekleding 695/" Passende fauteuil 485,- Herbij kunt U een zeer aparte Rookglas-tafel kiezen. vierkant 265,— langwerpig 295,— SPORTIEVE VORMGEVING BULTHUIS Exclusieve Interieurs BOTERMARKT 23 WASHINGTON (UPI, DPA) Drie maanden meten en een maand fotograferen hebben onze ideeën over de planeet Mars en de mogelijkheid van leven daar aanzienlijk gewijzigd, vertelde wetenschappelijk medewerker Harold Masursky van het Mari ner 9 project woensdag op een persconferentie. Het is heel goed mogelijk dat over ongeveer tien duizend jaar het leven op de rode planeet opbloeit, dat er rivieren stromen die de oceanen vullen. Water heeft bij de beschouwin gen over leven op Mars altijd centraal gestaan. De foto's van de Mariner 7, destijds „n het voor bijgaan" genomen, toonden een dorre en met kraters bezaaide planeet. Maar de uitgebreide landschapsfoto's die nu beschik baar komen wijzen erop dat het terrein waarschijnlijk mede door gletsjers en rivieren is gevormd. De geleerden achten de moge lijkheid niet uitgesloten dat in het noordpoolgebied van Mars grote hoeveelheden water in de vorm van ijs liggen opgeslagen. Over ongeveer 10.000 jaar zal dit gebied naar de zon toegekeerd zijn (de planeet draait per 25.000 jaar een halve slag om) en dan zou al dat water smelten. Dat moet zo te zien al eerder zijn gebeurd, want de foto's to nen een ongeveer honderd kilo meter lange rivierbedding met talrijke zijrivieren, die volgens deskundigen alleen door water kan zijn uitgesleten. Of de poolkap inderdaad van ijs is hoopt men later te kunnen vaststellen. Hij wordt nog aan het gezicht onttrokken door de laatste uitlopers van de stofstorm die tot begin dit jaar de hele pla neet onherkenbaar maakte. AMSTERDAM De dagploegen van het Amsterdams havenbedrijf Müller en co en het Verenigd Cargadoors Kantoor in de Amsterdamse haven hebben vanmorgen op normale wijze het werk hervat. Gisteren braken bij deze bedrijven wilde stakingen uit na het bekend worden van overeenstemming over een nieuwe cao voor de havenarbei ders. De stakers van gisteren waren ontevreden over de behaalde resulta ten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nadat het er aanvankelijk vanmorgen vroeg naar uitzag dat de NVV- Industriebond zijn leden goed in zyn macht had, zijn later op de morgen toch op verschillende bedrijven in het Rijnmond gebied wilde stakingsacties uit gebroken, nadat eerst in kleine groepjes over de te voeren acties was gediscussieerd. Om tien uur vanmorgen was het werk neergelegd bij de RDM, bij Wilton Fijenoord, bij Verolme- IJsselmonde en bij Rietschoten en Houwens NV. De eerste tekenen van onrust open baarden zich tegen half negen van morgen op de werf van de Rotterdam se Droogdok Maatschappij, onderdeel van de Rijn-Schelde-VeroIme-groep. Kleine groepen werknemers, naar schatting een kleine tweehonderd, meest jongeren, trokken over het be drijfsterrein en zetten hun kollega's ertoe aan het werk neer te leggen. In sommige gevallen werden de werkwil ligen hierbij ze'fs geprest hun ge reedschappen neer te leggen. Een uur later lag nagenoeg de hele RDM plat: er werd toen gestaakt in de machinefabriek, de metaalsmederij, de aparatenfabriek en de scheepsbouw- loods, terwijl een groep van ongeveer vijftig man de poort bezet hield. „Wij ■willen bewijzen dat niet de rechters de dienst uitmaken, maar wij, de ar beiders," aldus enkele stakers. Het is overigens duidelijk, dat het hier om letterlijk wilde akties gaat: van enig stakingskomité is op de werf van de RDM beslist geen sprake. Na de RDM begon ook het werf- personeel van Wilton Fijenoord in Schiedam onrustig te worden: ook hier werd in kleine groepen heftig gedis cussieerd, maar duidelijke tekenen van een staking konden op deze werf toch nog niet worden gesignaleerd. „Maar je kunt natuurlijk in een toestand als deze nooit weten," aldus Wilton's pers voorlichter de heer Van Vliet. „Zo is het rustig, en zo ligt de hele zaak plat, daar is niet zo- bar veel voor nodig". Kort daarop legde het werkplaats-per soneel van het Elektrotechnisch Bu reau Rietschoten en Houwens NV. in Rotterdam het werk neer. Om negen uur vanmorgen startte bij de meeste bedrijven de eerste koffie pauze. Nagenoeg overal werd hierin druk gepraat over de uitslag van het kort geding tussen werkgevers en NW-Industrieband. De konsekwentie hiervan immers is, dat wanneer er waar dan ook een staking uitbreekt, NVV zich hiervan zal moeten distan tiëren, zodat de stakers uit eigen zak voor de gevolgen van hun dan „wilde" akties zullen moeten opdraaien. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! m Ik geef op als nieuwe abonnee. I Naam: I Adres J Plaats: I betaling per O kwartaal Gmoand. Mijn naam is: Adres: Ploots: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. b'J DE VAKMAN map postpapier. Postzegel is niet nodig «Is u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden UTRECHT De heer A. J. Kaland, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, ds. A. Olie mans, hervormd predikant te Dordrecht, en O. W. A. baron van Verschuer, lid van Gedepu teerde Saten van Gelderland, zijn door het dagelijks bestuur van de CHU kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de Unie. Het bestuur kwam tot deze beslis- s;ng in een vergadering die om vijf uur gistermidag begon en gister avond omstreeks tien uur eindigde. Uitvoerig werd tijdens deze vergade ring gesproken over een moe'ijke kandidatuur van mr. H. K. .JBeer- nirk. de vroegere minister van bin nenlandse zaken in het kabinet-De Jnog en daarvoor fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer. Mr. Beer nink had het bestuur via drs. G. van Leijenhorst, lid van de Tweede Ka- mer laten weten zich beschikbaar te si ellen voor het voorzittersschap als de Unie een beorep op hem zou doen. Het bestuur heeft evenwel geen re den gezien mr. Beernink voor te dra gen Dat wil niet zeggen dat zijn ver- 1 iezing uitgesloten is. omdat de unie raad van de voordracht van het da- gehjks bestuur kan afwijken. In de CHU circuleert een brief, geschreven door de heer .J Richter en getekend door 115 CHU-ers, waarin wordt ge*- pleit voor mr. Beernink als voorzitter van de CHU. Deze actie van de Centrum Ge spreksgroep is door het bestuur niet op prijs gesteld. Men vindt dat de leden zich via de gewone kanalen van de Unie moeten laten gelden. Zoals bekend konden al'een leden van de Unieraad aan het dagelijks bestuur aanbevelingen doen voor het voorzit terschap. Aangenomen wordt dat baron van Verschuer de meeste kans maakt tot voorzitter gekozen te worden, om de eenvoudige reden dat hij niet alleen ondersteund wordt door de grote middengroep, maar ook door wat wordt genoemd „de linkervleugel" Van de CHU. Het bestuur besloot verder de bege leidingscommissie van de Contactraad uit te breiden en a'le leden van het dagelijk sbestuur en nog drie leden van De Savornin Lohmannstichting in deze commissie te benoemen. Het bestuur maakte deze voor dracht (in alfabetische volgorde) op voor de Unieraad die 19 februari de opvolger van prof. J ,W. van Hulst rechtstreeks zal kiezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1