KELLER: HAAST AAN SLOT CARRIÈRE SJVHM72 Weer pech voor Franse skiërs 9S6> Brundage de ergste tiran lie men zich denken kan mmn Spektakelstuk VANDAAG MORGEN 9 DONDERDAG 3 FEBRUARI 197? Van onze speciale verslaggever SAPPORO Van alle afstanden die de komende dagen op het Olympisch schaats-programma staan, is de 500 meter zonder twijfel de meest interessante. Is het fenomeen Schenk op de 1500, de 5000 en de 10.000 meter duidelijk favoriet, de sprint is een optelsom van onzeker heden. Drie rijders hebben zich duidelijk naar het eerste plan geschaatst: Leo Linkovesi, de Finse wereldrecord houder, Tagayki Ida. de Japanse troef en de Westduitser Erhard Keiler. In één 500 meter moet alle training van een heel seizoen worden samengeperst. Het is een formule die bedenkingen oproept. Linkovesi: „Je weet niet zeker of degene, die zaterdag hier op de Makomanaibaan het snelst deze afstand ook aflegt, ook werkelijk de beste is. Het verschil tussen winnen en verliezen zit in zulke kleinigheden, dat het eerlijker zou zijn om driemaal de 500 meter te laten verrijden. En dan de beste tijd te tellen. Dat zou in ieder geval een duidelijker beeld geven van de krachtsverhoudingen". SAPPORO Erhard Keiler heeft haast. De Westduitser weet dat zijn razende jacht op de meest spectaculaire schaatsaf- stand, de 500 meter, vroegtijdig afgebroken kan worden. Een ui terst kwetsbare linkerachilles pees en een beschadigde spier in pet rechterdij been geven hem er twee gevaarlijke concurrenten bij. Erhard Keiler weet dat hij jhet risico loopt door zich te for ceren een vroegtijdig einde aan zijn carrière te maken. Maar dat risico wil hij dit seizoen nemen. jVoor het laatst. Omdat een Westduitse schaatser maar eens in de vier jaar erkenning kan krijgen. Wereldkampioenschap- ben en records baren in een land faar de schaatssport nog in de kinderschoenen staat, nauwe lijks opzien. Maar een Olympi sche titel werkt op het eergevoel yan elke Duitser. Voor het goud dat in het Japanse Sapporo op hem ligt te wachten, is hij bereid dat alles op spel te zetten. De gok van Erhard Keiler is on danks die handicaps niet zo geweldig groot. Hij is de regerende wereld- ampioen. Vier jaar geleden tijdens et Olympisch feest in Grenoble won ij de gouden plak op de sprint. Se dertdien heeft Erhard Keiler de sport tot een wetenschap verheven. 'Er ligt een wereld van verschil tussen de man, die in 1968 het Olympisch goud kvon en de Keller, die in Sapporo nog (eenmaal naar de hoogste trede hoopt te reiken. Toendertijd deed ik het al lemaal nog onberedeneerd. Ik was een perfecte imitatie van het Russi sche fenomeen Evgeny Grishin. Ik had zijn techniek geleerd en werd kampioen door hem na te doen. Dat js nu allemaal veranderd. Ik ben se dertdien gaan studeren in de sport. Ik neb mij verdiept in de verschillende systemen van training'. Ludwig Schwabl De 28-jarige student in tandheel kunde uit München liet al op jeugdi ge leeftijd zijn grote sprintcapacitei- fen blijken. 'Ik was op school al erg snel op de 100 meter hardlopen. Toen Sk op het ijs kwam, trokmij ogen blikkelijk de sprint. Ik kwam in con tact met Ludwig Schwabl, burge meester van Inzeil en dat werd voor mij het begin van mijn sportieve car rière. Schwabl speelde het klaar om voor een handjevol Duitse schaatsers een schitterende kunstijsbaan te bou wen in zijn gemeente. Inzeil werd voor mij de kans om door te stoten naar de internationale top'. Thormoud Moum, garde-luitenant uit het Noorse leger, die eerder Per Ivar Moe naar de wereldtitel had ge leid, werd aangetrokken om de Duitse schaatssport op een hoger plan te brengen. Erhard Keiler: 'Met mijn vriend Herbert Höfl werkte ik onge looflijk hard om aansluiting bij de internationale top te bewerkstelligen. Wij gingen daarbij uit van de stijl- Grishin. Die Rus was zoveel sneller dan zijn concurrenten, dat wij zijn methode als enigjuiste zagen. Ik heb daar veèl baat oij geha.d Ik rekende precies uit hoeveel slagen Grishin maakte en probeerde dat te imiteren. Dank zij mijn verbazend snelle start en mijn sterke finish werd ik in 1968 in Grenoble Olympisch kampioen. Die eerste episode van mijn carrière heb ik beschreven in mijn boek: '74 sla gen naar de finish'. Herbert Hofl Erhard Keiler beschouwde in dat Olympisch jaar 1968 de met'node- Grishin al niet meer als enig juiste. 'Mijn vriend Herbert Höfl en ik had den de Amerikaan Richard Mac-Der- mont aan het werk gezien. Zijn tech niek verschilde hemelsbreed met die van Grishin. Zijn eerste 200 meter gingen ongelooflijk snel. Je zag zijn benen niet eens. Maar hij kwam niet verder dan die 200 meter. Daarna 999 joop holthausen kwam de klap. Dat bracht Höfl en mij tot de overtuiging dat je die eer ste 200 meter moet schaatsen als een Amerikaan en die laatste 300 meter als een Rus. Een samenspel van die factoren moet het meeste effect ople veren'. Keller had na het seizoen 1968 geen steun meer van Thormoud Moum. „Er waren spanningen bij ons. Wij interpreteerden de training heel ver schillend en bovendien botsten onze karakters". Het was niet de enige wijziging in de carrière van Keiler. Er deed zich een ongeval voor, dat de sportieve loopbaan van de Westduit ser nog veel ingrijpender veranderde. „Na het seizoen 1968 ging ik op ski vakantie.. Ik brak mijn been. Vier maanden lang zat ik in het gips in bange onzekerheid of ik mijn sport- csrrière nog zou kunnen voortzetten. Toen dat gips er eindelijk afging, zag het er voor mij hopeloos uit. Mijn rechterbeen was door die breuk kor ter geworden. Niet zo verschrikkelijk veel, maar voor een sportman toch onrustbarend. Anderhalve centimeter scheelde het. En dat betekende dat mijn been ook zes graden uit het lood stond. Heel langzaam begon ik weer te trainen. Toen ik eenmaal op het ijs siond, bleek dat ik niet meer op nor male schaatsen kon staan. Ik liet spe ciale Ballungruds maken, waarbij het glijvlak van de rechterschaats iets is omgebogen. Op die manier werd die handicap gecorrigeerd. Het betekende wel dat ik moest gaan werken aan een heel nieuwe start-techniek. Je kunt het nu nog zien tijdens het rij den. Ik hel iets naar rechts over. Wat veel erge :si doordat ik een andere starttechniek heb moeten aanleren, raak ik met mijn rechterschaats dik wijls mijn linkerachillespees. Die heeft nu al heel wat tikken te ver- wrken gehad. De artsen hebben mij gewaarschuwd. Ik moet voorzichtig zijn, want ik loop de kans invalide te worden, als ik mij te ernstig blesseer. Daarom is dit voor mij het belang rijkste jaar uit mijn sportcarrière. Als ik in Sapporo geen goud haal, zijn er vier jaar voor niets geweest. Ik kan niet zeggen: als het nu niet lukt. doe ik het volgend jaar wel over". Tandarts De blessure aan de achillespees is voor Erhard Keiler niet de enige overweging om zijn actieve carrière ta beëindigen. „Volgend jaar studeer ik a fals tandarts. Dan moet ik aan mijn maatschappelijke carrière gaan denken. Ik geloof niet dat ik het zou volkomen volgens de verwachtin gen er bij zijn ploeggenoten op aangedrongen normaal aan het Olym pisch ski-evenement deel te nemen. Hij had voor de beslissing over het al dan niet terugtrekken van de Oosten rijkers het laatste woord gekregen. Schranz: „Nu ik sinds kort weet wat het betekent om na jaren van trai ning niet te mogen deelnemen, heb ik er bij mijn ploeggenoten op aange drongen te blijven. Ik wil niet de oorzaak zijn van het terugtrekken van de Oostenrijkse afvaardiging". In de suite van Franz Kneissel, de eigenaar van de ski-fabriek, die Schranz sponsort, lanceerde de 33-ja- rige vedette zijn felle aanval op Brundage: „Hij is een Amerikaan. Amerika is altijd het symbool ge weest van vrijheid en democratie. Maar de heer Brundage is de ergste tiran die men zich denken kan. Hij lijkt op een Romeinse keizer die door zijn duim naar beneden te doen over het leven van een gladiator kon be slissen. Hij dicteert uit een ivoren to ren. Dat is geen democratie. Dat is heerschappij van één man. Ik voel me opgeofferd aan de trots van Brundage". Door de uitsluiting van Karl Schranz zullen de Olympische Win terspelen dit keer niet tevens als we reldkampioenschap alpine-skiën gel den. De internationale ski-federatie (FIS) heeft definitief besloten, dat van 20 tot 22 maart in het Franse plaatsje Pra-Loup aparte wedstrijden voor de wereldtitel bij de heren ge houden zullen worden. Mare Hodler, president van de FIS: „Omdat een van de favorieten riet aan de Spelen mag deelnemen, is een apart wereld kampioenschap noodzaak geworden. kunnen opbrengen om daarnaast nog eens een veeleisende training te vol brengen. Er zijn andere dingen in het leven, waar ik nu ook wel eens van wil genieten. Daarom geldt voor mij: het is nu of nooit meer". De student in de tandheelkunde heeft het afgelopen seizoen van we tenschappelijke zijde medewerking gehad. De universitat für Biomecha- nik in Frankfurt analyseerde tijdens de wereldkampioenschappen sprint haarscherp de bewegingen van de deelnemers. Wetenschappelijk wordt nu uitgedokterd welke methode het beste is. Keiler: „De onderzoekers zijn nog niet ktaar. Maar enkele voorlopige conclusies zijn wel te trek ken. Zij zijn, voor mij althans, op zienbarend. Ik heb altijd angst gehad eerst de buitenbocht te loten. De on derzoekingen van de universiteit heb ben echter aangetoond, dat het voor mij juist voordelig is. Dat is dus lou ter een psychische kwestie". Systematisch En Erhard Keiler verder over dat onderzoek: „Een tijd van rond de 39 seconden kun je ha'en louter op je aanleg. Maar om in de 38 te komen, zul je systematisch te werk moeten gaan. In de tijd dat ik Grishin imi teerde, deed ik 74 slagen over de 500 meter. Nadat ik MacDermott aan het werk heb gezien, herzag ik mijn schema. Tijdens mijn race naar wereldrecord van 38,42 seconden dat al weer verbeterd is, legde ik 86 sla gen af. Ik heb het tempo in de eerste 100 meter aanzienlijk opgevoerd in vergelijking met vroeger. Nu kom ik daar tot 31 stappen. Want je kunt het nauwelijks slagen noemen. Het is een „klauwen" in het ijs. Omdat ik zo'n snelle starter ben, bereik ik bij het ingaan van de eerste bocht, de hoogs te snelheid, ruim 55 kilometer per uur. Heb je dan de buitenbocht, dan hoef je minder vaart terug te nemen, dan in de binnenbocht. Die eerste buitenbocht rond 110 meter ga ik met 16 slagen door. Dan komt het tweede rechte stuk van 100 meter, waarin ik 15 slagen maak en dan volgt de binnenbocht, van 90 meter met 11 s'agen. Op de laatste honderd meter maak ik nog eens 13 slagen". De methode-Keiler is geen credo voor sprinters. De toekomstige tand>- arts is de eerste om dat toe te geven. „Sprinten is een individuele zaak. Neem Ard Schenk bijvoorbeeld. Die is niet zo'n geweldige starter, maar hij heeft een fenomenale finish. Voor hem zou het veel gunstiger zijn eerst de binnenbocht te loten en op het Het zou niet eerlijk zijn om de titels buiten Schranz om te verdelen". De uitsluiting van de Oostenrijkse skiër heeft talloze reacties opgeroe pen. Schranz kwam gisteren zelfs in het Oostenrijkse parlement ter spra ke. De minister van onderwijs en li chamelijke opvoeding Sinowatz zei, dat het sterker zou zijn geweest om de gehele ploeg van het Olympisch festijn terug te trekken. Lof had Si nowatz voor de houding van de skiër, die „niet alleen bewezen heeft in sportief opzicht tot de top te behoren. eind dus de buitenbocht. Want dan heeft Schenk zijn grootste snelheid en hoeft hij niet zovee1 terug te ne men". Uitgesloofd Erhard Keiler heeft na het vertrek van Moum twee seizoenen lang alleen getraind. „In 1970 werd mijn vriend Herbert Höfl bondstrainer. Onder zijn leiding ben ik toen verder gaan werken. Zo hard als dit seizoen heb ik echter nog niet getraind. Ik heb gemiddeld drie uur per dag op het ijs gestaan. Tijdens de zomertraining heb ik mij uitgesloofd als nooit tevo ren. Maar alles is beredeneerd ge gaan. Höfl schreef bijvoorbeeld een fietstocht van 600 kilometer voor, dwars door de Alpen. Daaraan heb ik niet meegedaan, want dat vind ik on zin voor een sprinter. Ik had er bo vendien geen zin in. En wat dat be treft ben ik een aanhanger van de Amerikaanse sprintschool, die zegt dat je alleen maar moet trainen als je zin hebt Het hele trainings-systeem in tal van sporten, zou eens nader bekeken moeten worden. Want het lijkt mij nergens goed voor om het hele jaar door als een waanzinnige tekeer te gaan. De meesten zijn zo opgevoed dat ze altijd gaan trainen. Het is helemaal niet bewezen dat zoiets goed is. Ik heb bijvoorbeeld veel van de 'Japanners geleerd. Die doen acht dagen voor een kampioen schap totaal niets. Dan liggen ze wat op bed. Suzuki behaalde op die ma nier veel successen. Het is ook bewe zen dat je na een kortstondige ziekte tot geweldige prestaties in staat bent. Dat komt louter en alleen omdat je dan geladen bent, gretig naar de sport. Thormoud Moum begreep dat niet. Hij was het Noorse systeem ge wend, dat voorschrijft dat je tot kort voor een evenement een keiharde training moet handhaven. Daar ben ik wel volledig van afgestapt". Erhard Keiler heeft zich niet uit sluitend op zijn privé-baan op dit seizoen voorbereid. Hij heeft onder meer een trainings-stage van veertien dagen op de veel minder snelle piste van Heerenveen gemaakt. „Het is niet goed om je op één baan voor te bereiden. Je moet ook wennen aan de omstandigheden buiten die baan. Want bij een Olympische titelstrijd kun je op een baan moeten rijden, waar bijvoorbeeld wind staat. Daar om wilde ik ook wennen aan het ijs van mindere kwaliteit dan dat van Inzeil. Ik ben niet naar de voor- Olympische Spelen in Sapporo ge weest. Dat had twee redenen. Op de maar zich ook tegenover zijn teamge noten loyaal en -tameraadschappelijk heeft opgesteld". De minister uitte ernstige kritiek op de gehele Olympi sche beweging, althans in zijn huidi ge vorm. „De Olympische Spelen worden geregeerd door instanties, die alle contact met de werkelijkheid hebben verloren. Er zal een onder zoek naar het wezen en de doelstel lingen van de Olympische beweging moeten komen. Wellicht kunnen we dan nog eens werkelijk moderne spe len creëren." SAPPORO Avery Brundage mag dan niets hebben ondernomen tegen de Franse skiërs, de ploeg die aan de winterspelen gaat deelne men is beslist niet de sterkste die de Fransen op de been kunnen brengen. Maar pure pech heeft nu al vier sterke leden van de équipe voor een medaille uitgeschakeld. De lijst - Ingrid Lafforgue (wereldkam pioene slalom, brak haar enkel tij dens de training in het voorsei zoen), Jaqueline Rouvier (enkel blessure opgelopen in het Joegosla vische Maribor), Patrick Russel (rechterbeen gebroken tijdens wed strijden in Bcrchtesgaden) - is giste ren aangevuld met Franfoise Macc- hi. De 20-jarige ster van de Franse alpine-skisters, werd gisteren tij dens de training op de hellingen van de Eniwa gewond. Francoise Macchi verloor op een stuk ijs de macht over haar ski's en sloeg vervolgens enkele malen over de kop. Bewusteloos bleef de Fran se hoop op een Olympische medail le liggen In het Olympisch dorp constateerde ploeg-arts Vrillac, dat Fran^oise haar kniebanden ernstig had verrekt. Haar linkerknie werd in het gips gezet. Pas over drie we kend zal dat verwijderd kunnen worden. Fran$oisc Macchi was een van de favorietes voor de afdaling en de reuze-slalom. Andere topskiërs die in Sapporo niet kunnen deelnemen zijn: Karl Schranz (door het IOC wegens het overtreden van de amateurbepalin gen uitgesloten), Betsy Clifford (de Canadese brak in januari tijdens wedstrijden in Grindelwald haar been en besloot toen maar met het skiën te stoppen), Cindy Nlson (de Amerikaanse liep ook in Grindel wald een heupblessure op), Evj Mittermaier (tijdens dezelfde wed strijden in Grindelwald gevallen, waarbij de Westduitse een schedel- basisfractuur opliep) en Margaret Hafen (het vierde slachtoffer van Grindelwald. De landgenote van Mittermaier kreeg bij een val een zware hersenschudding). Dorp 1 Vrolijker berichten komen er uit het Olympisch dorp. Daar ontdek ten de wachten voor het voor vrou wen gereserveerde gedeelte gister morgen mysterieuze voetstappen in de sneeuw. De afdrukken liepen van de voor mannen bestemde dorpswijk naar het vrouwen-kamp. De wachten hadden helemaal niets gemerkt van een nachtelijk uitstap je van een van de Olympische deel nemers. Wat iedereen nog al vreemd voorkwam, omdat de mys terieuze stapper enige moeite moet hebben gehad met het klimmen over het twee meter hoge hekwerk dat de mannen van de vrouwen moet seheiden. Dorp II De 21-jarige Britse skister Fran cis Lutken, vindt het mysterieuze uitstapje een iets te vroege poging tot kontakt. De bijzonder fraai ogende brunette, die met haar ouders in Noorwegen woont, voor spelde gisteren dat de Olympische romances pas naar buiten zouden treden tegen het slot van de Spelen. Dan immers hebben de meeste at leten hun prestaties verricht en is er tijd om rustig te relaxen. Fran- eerste plaats viel die gebeurtenis na genoeg samen met de strijd om de wereldtitel, waardoor ik te weinig tijd gehad zou hebben om te acclima tiseren en op de tweede plaats zijn de omstandigheden in Japan dit jaar Karl Schranz heeft uit de gehele wereld duizenden telegrammen en te lefoontjes ontvangen. De Oostenrijkse ploegleiding in Sapporo is de laatste dagen overstroomd met verzoeken om de voltallige afvaardiging uit protest terug te trekken. Dr. Karl Heinz Klee, president van de Oostenrijkse ski-federatie echter: „We zullen ge volg geven aan het verzoek van Schranz en strijden voor de medail les". Ook het Russische Olympisch Co mité heeft met verontwaardiging op de voortijdige eliminatie van Schranz gereageerd. Chef d'équipe Sergei Pa vlov: „We zijn tegen professionalisme in de sport. Maar we vinden het niet juist dat slechts één atleet is uitgeslo ten. In deze zaak is onzorgvuldig ge werkt." Pavlov uitte ook kritiek op de ope nings-speech van Avery Brundage tijdens de vergadering van het IOC. De hoogbejaarde Amerikaan twijfelde toen aan het nut „om op deze basis nog Winterspelen te organiseren". Pavlov: „We kunnen niet begrijpen, dat Brundage zich juist voor het be gin van de Spelen zo fel tegen alle wintersporten keerde". Jean Claude Killy, het Franse skifonemeen, dat in 1968 tijdens de Spelen van Grenoble drie gouden medailles verzamelde, noemde de uitsluiting van Schranz „onsportief". „Schranz is evenveel amateur als de rest van de deelne mers. Brundage had dus iedereen of niemand uit moeten sluiten. In feite zijn er geen echte amateurs meer." Karl Schranz is de derde sportman in de geschiedenis van de overtreding van de amateurregels is gediskwalifi ceerd. Zijn voorgangers waren Jim Thorpe, een Amerikaanse indiaan, en de Finse afstandsloper Paavo Nurmi. Thorpe won in 1912 op de spelen van Stockholm zowel de vijf- als de tien kamp. Later werd hij ervan beschul digd, dat hij met een honkbalwed strijd vijftig dollar had verdiend. Nurmi won vijf gouden medailles op het Olympisch festijn van Parijs in 1924. In '32 was Nurmi favoriet voor de marathon in Los Angeles. Kort voor de Spelen nam hij deel aan een 40-kilometer wedstrijd in Königsberg. Hij diende daarvoor een onkostenre- kening in. En dat vond het IOC toen te gortig en betitelde hem daarna als „prof" cis Lutken prees de organisatoren van de Spelen voor alles wat zij hadden gedaan om het de deelne mers naar de zin te maken. En per slot van rekening zijn de vrouwe lijke deelneemsters officieel wel welkom in de mannenwijk van het dorp. Brundage Een aantal atleten gaf gisteren in het openbaar zijn mening te ken nen over de uitsluiting van Karl Schranz door het IOC. Daarbij viel op dat er atleten met badges waren waarop te lezen stond ,.I like Brun dage" (Ik vind Brundage aardig) en anderen met de tekst „I dont like Brundage" (Ik vind Brundage niet aardig). Vlag Tijdens de oefening voor de ope ning van de Spelen ontdekte een argeloze toeschouwer, dat de Olym pische vlag die bij dit soort evene menten sinds 1952 (Helsinki) wordt gebruikt fout is. De kleur van de ringen is precies omgekeerd aan de officiële afbeelding. Een Japanse officia] verontschuldigde zich met: „Aan de vlag die hier uit Grenoble naartoe gebracht is zitten banden voor bevestiging. Die banden zitten precies aan de verkeerde kant. De vlag is dus altijd al foutief opge hangen". De juiste volgorde van de kleuren van de ringen (van buiten tot de mast gezien) Is: blauw - geel - zwart - groen - rood. China Avery Brundage, president van het IOC, heeft verteld dat hij Chi na graag zou verwelkomen als lid van het IOC, China zou, en Brun dage benadrukte dat, geen speciale behandeling krijgen. Overigens, zo zei Brundage. „wij onderhandelen niet met regeringen over dat soort zaken. Wij erkennen geen regerin gen. Als China lid wil worden, zul len de Chinese sportbonden zelf kontakt moeten zoeken met het IOC". heel anders dan vorig seizoen. Toen Japanse journalisten mij vroegen hoe hun favorieten mij zouden kunnen verslaan, he ik geantwoord: door voor heel snel ijs te zorgen. Ik weet dat de Japanners daar ingetrapt zijn. De ijs-piste van Sapporo is geweldig snel. En dat kan alleen maar in mijn voordeel werken". De Westduitser heeft zich in dit seizoen uitsluitend op de 500 meter geworpen. „Ik laat de 1000 meter be wust schieten. Die vereist een heel andere trainingsaanpak. Ik gok op die ene 500 meter in Sapporo. Daar wil ik alles aan doen. Jeugd Erhard Keiler wil zich na dit sei zoen helemaal uit de sport terugtrek ken. „Ik zou geen functie als trainer op mij kunnen nemen. Wat ik van daag doceer moet morgen gekend worden. Ik heb geen geduld. Maar door Olympisch goud te winnen, kan Ik bijdragen aan de groei van de po pulariteit van de ijssport. In West- Duitsland heeft deze sport geen tradi tie. Het is begonnen in 1906 met Gün- ther Trau. Daarna is de baan in In- ze11 gekomen. Die baan ligt te exentrisch om veel rendement op te leveren. Maar er ko men twee nieuwe banen bij. In Ber lijn en Bremen wordt hard gewerkt aan de realisering van kunstijsbanen. Daar moet straks de jeugd vandaan komen, die West-Dultsland interna tionaal op een hoger plan brengt". Eerste zes schaatsers naar dopingcontrole SAPPORO De medische commis sie van het Internationaal Olympisch Comité heeft bekend gemaakt hoe de controle op het gebruik van verboden stimulerende middelen tijdens de Olympische Winterspelen van Sapporo zal worden uitgeoefend. Een woord voerder van de commissie verklaarde dat overeenstemming was bereikt met alle internationale sportbonden over de dopingcontrole, behalve met de L1HG, de internationale ijshockeyliga. De eerste vier aankomenden in elke tak van sport zullen worden onder zocht, behalve bij het schaatsenrijden en de biathlon. Daar zullen bij elk onderdeel de eerste zes zich voor controle moeten melden. Voorts zul len steeds steekproeven worden ge nomen. Elke deelnemer die weigert zijn me dewerking te verlenen aan de doping- test, zal worden gediskwalificeerd, al dus de woordvoerder. Postenrijkse ploeg neemt - op verzoek Karl Schranz - toch deel SAPPORO Ruim twee dagen heeft Karl Schranz de lippen Tijwei steeds op elkaar gehouden. Maar gisteren, enkele uren nadat le door het IOC van de Winterspelen uitgesloten Oostenrijkse skiër bijn ploeggenoten had verzocht zich niet van het inmiddels geopen de festijn terug te trekken, stortte Schranz zijn hart uit. De klap pen waren, uiteraard voor IOC-voorzitter Avery Brundage, die dan toch een slachtoffer heeft gevonden. Schranz: „Brundage is een piictator méér dan wie ook ter wereld. Het is alsof je achter het ijzeren gordijn bent. Als je iets zegt wat iemand niet aanstaat, ga e de gevangenis in." iDe door de sportwereld met stij- ende verbijstering gevolgde jacht an Brundage lijkt voorlopig even topgezet. Karl Schranz is gisteren uit et Olympisch dorp vertrokken en eeft zijn bagage naar een hotelka mer in het centrum van Sapporo ge sleept. Komend weekeinde verlaat hij Japan en gaat zich daarna in zijn woonplaats Sankt Anton voorberei den op de resterende wedstrijden voor de wereldbeker. Schranz heeft televisie 19.05—19.55 uur (Ned. 2) Openingsceremonie televisie 06.3007.30 uur (Ned. 2) 5000 m schaatsen heren 12.3013.15 uur (Ned. 1) Herhaling 5000 m en eventueel skispringen 1 17.3018.45 uur (Ned. 1) IJshockey, skispringen, rodelen en bobslee radio j 00.00—07.00 uur (Hilv. 1) Nachtuitzending met muziek en rechtstreekse reportages van o.a. de 5000 m (om het uur op de halve uren een uitzending van de radionieuwsdienst). 07.5008.10 uur (Hilv. 1) Olympisch journaal met o.a. samenvatting van de 5000 m hardrijden voor heren. 13.50—14.00 uur (Hilv. 1) Reportages en beschouwingen Karl Schranz verlaat het Olympisch dorp. Rechts secretaris Peter Pilsl van het Oostenrijkse NOC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9