T oxoplasmosebesmetting mogelijk niet door kat Consumentenbond zal straks reisklachten beoordelen PATRIA PvdA wil socialist als vice-voorzitter van raad van state Cinemanifestatie 572 gevarieerd aanbod Dienstweigeraar staakt z"n werk als verpleger Landbouwschap wil nog dit subsidie voor boeren jaar Waarom mag Zwolle geen geld geven aan India? Plan om Antillen te gaan bebossen Defensie houdt f200.- opzijn loon in NKV-bond werft bedrijven voor Rucphen Ziekenhuisbouw niet abnormaal veel duurder Brand-instructies voor hotelpersoneel DONDERDAG 3 FEBRUARI 197 (Van onze redacteur wetenschappen) AMSTERDAM Het staat allerminst vast dat katten een bijzondere rol spelen bij de be smetting van de mens met toxo plasmose, het is zelfs niet erg waarschijnlijk. Dat bleek giste ren uit een overzicht van de hui dige kennis over deze ziekte, dat in Amsterdam werd gegeven door mevrouw dr. H. E. Roever- Bonnet, parasitologe op het In- tituut voor tropische hygiëne. Toxoplasmose is een bijna onopval lend verlopende infectie die wordt veroorzaakt door de eencellige para siet Toxoplasma gondii, kleiner dan een honderdste millimeter, die zich binnen de lichaamscellen vermenig vuldigt. Ongeveer de helft van de be volking heeft een infectie met toxo plasma doorgemaakt, en is daarna niet meer vatbaar. Ernstige gevolgen dreigen alleen voor heel jonge kinderen, die in zeld zame gevallen hersenontsteking krij gen, en voor zwangere vrouwen, bij wie de infectie in een tot twee pro cent van de gevallen tot ernstige be schadiging van de vrucht leidt (wa terhoofd, blindheid) en in tien pro cent van de gevallen tot waarneem bare afwijkingen (meestal een litte ken aan de achterkant van één oog, dat tot scheelzien leidt). In totaal blijken zes tot zeven per tienduizend pasgeborenen door toxoplasmose aan getast. Hier is weinig aan te doen, omdat de infectie bij de moeder in het algemeen ongemerkt verloopt. Al leen een waterhoofd is tegenwoordig vaak in een vroeg stadium van de zwangerschap te ontdekken, waarna therapeutische abortus kan worden overwogen. Toxoplasma-infectie via de huiskat kwam eind vorig jaar in de belang stelling door een publikatie van de Nijmeegse microbioloog prof. J. van der Veen, die zich afvroeg of het risi co niet van dien aard was dat de relatie tussen mens en kat zoals die Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA en de KVP dingen beide naar de in het Nederlandse staatsbestel zeer belangrijke post van vice- voorzitter van de raad van state. De PvdA heeft de regering verzocht de benoeming in overweging te ne men van prof. mr. J. van der Hoeven, hoogleraar in het staatsrecht in Am sterdam. In kringen van de KVP wordt in afwachting van de ont slagaanvrage van de tegenwoordige vice-voorzitter dr. L. J. M. Beel nog nagedacht over een kandidaat. Dr. Beel, vice-voorzitter sinds 1959 heeft reeds officieus te kennen gege ven dit jaar met pensioen te gaan. Maar hij heeft zijn ontslagaanvrage nog niet naar de minister van bin nenlandse zaken verzonden. De PvdA meent recht te hebben op de zetel van vice-president van de Raad van state omdat zij nu de grootste partij Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het landbouwschap vindt, dat de overheid nog dit jaar moet beginnen met het geven van rentesubsidies aan boeren, die willen investeren in landbouwbedrijven met toekomst. Is het niet lukt voor de,ze subsidie een EEG-regeling te treffen, moet zij maar op nationaal niveau worden ingevoerd. Het landbouwschap zegt dit in zijn urgentieprogramma voor 1972 dat gis teren is vastgesteld. De ministers van landbouw van de zes EEG-landen hebben zich in principe al akkoord verklaard met dergelijke rentesubsi dies. Zij zijn het Jot nu toe niet eens kunnen worden over de richtlijnen hiervoor. Het landbouwschap vraagt in het urgentieprogramma ook financiële steun voor groepen land- en tijinbou- wers, die gezamenlijk projecten ter hand nemen om de produktie beter af te stemmen op de afzet. Het landbouwschap wil ruimere in schakeling van de landbouw bij de recreatie. Het bestuur kon het giste ren niet eens worden over de vraag of men moet aandringen op steun bij het geschikt maken van landbouwbe drijven voor recreatie. De zin, die hierover in het urgentieprogramma staat, zal nog eens door het dagelijks bestuur gewogen worden. Het land bouwschap wil wel dat onderzocht wordt, of het zinvol is om boeren vergoedingen te geven voor het in stand houden en het onderhouden van het landschap. Van een verslaggever ZWOLLE Twee Kamerleden hebben de staatssecretaris van bin nenlandse zaken gevraagd waarom Zwolle geen 10.000 gulden heeft mo gen schenken aan ontwikkelingshulp. De vragenstellers zijn de heren Scholten en Vermaat (beiden ARP). De Kamerleden wijzen erop dat het bedrag van 10.000 gulden een aanvul lende bijdrage was op een kapitaal dat door de burgerij van Zwolle zelf bijeen was gebracht voor een me disch project in India. Het gesehenkbesluit van de Zwolse raad werd echter niet goedgekeurd door het college van Gedeputeerde Staten van Overijssel. Zwolle, dat het er niet bij liet zitten, ging in beroep bij de Kroon,, maar kreeg wederom nul op het rekest. Geen geld voor India. De Kamerleden villen nu weten welke criteria de colleges van Gede puteerde Staten hanteren. Ze willen verder weten hoe de stelling van het Koninklijk besluit, namelijk dat ont wikkelingssamenwerking tot de rijks zorg behoort, in te passen is in het totale regeringsbeleid inzake de ont wikkelingssamenwerking. van Nederland is. In het verleden heeft de KVP haar aanspraak op de zetel ook aan dit argument ontleend. Als argument voert de PvdA ver der aan, dat de Raad van state veel minder dan vroeger een politiek ad viescollege is van de regering en meer een administratiefrechtelijk karakter heeft gekregen. De functie van vice-president van het hoge col lege is nog nooit door een socialist bekleed. Prof. Van der Hoeven heeft zitting gehad in de grondwetscommissie Cals-Donner. Een aantal jaren was hij voorzitter van de PvdA-fractie in de Amsterdamse raad. Van de kant van de PvdA wijst men erop, dat prof. Van der Hoeven zeker de kwali teiten heeft voor het vice-voorzitter- schap van de Raad van state. verankerd is in onze cultuur niet drastisch gewijzigd zou moeten wor den. De belangstelling voor uitwerp selen van de kat als besmettingsbron dateert uit het eind van de jaren zes tig, toen onder anderen Hutchinson in Glasgow de,ze mogelijkheid aantoon de. Voordien wist men niet hoe de besmetting tot stand kwam. Er was en is nog steeds één besmet- tingsweg met zekerheid aangetoond: het eten van besmet rauw vlees. Maar dat kon moeilijk de geweldige verspreiding van toxoplasmose ver klaren. Maar de huispoes als besmettings bron is toch ook problematisch, zei dr. Roever gisteren. Je zou verwach ten dat juist jonge kinderen, die over de grond kruipen en nogal intensief met huisdieren in contact komen, vrij vaak geïnfecteerd raken. Maar de meeste toxoplasmose-gevallen blijken op te treden tussen 15 en 35 jaar. En in een bepaalde streek in Brazilië, waar net als in Nederland ongeveer de helft van de bevolking een toxo plasma-infectie heeft doorgemaakt, komen tot in de wijde omtrek geen ka tachtigen voor. Overigens, wie elke dag de katte- bak schoonmaakt loopt binnenshuis geen enkel risico: de vorm waarin het organisme naar buiten komt is pas twee dagen later infectieus. Hoe lang toxoplasma in de vrije natuur blijft leven (de kat in de zandbak) is niet bekend. Maar de besmetting zou ook best via andere dieren kunnen lopen. (Dat schreef Hutchinson al in 1969). Een kwart van de vogels in het Amsterdamse bos reageert positief op een toxoplasma-test. Voor strand - en zeevogels geldt iets dergelijks. Waar moet je dan heen? Je niet zo ongerust maken is waarschijnlijk het beste", ?egt dr. Roever. Er is kort geleden ook nog geop perd dat besmetting van mens tot mens tot stand zou kunnen komen door zoenen (wat aardig zou kunnen kloppen met de stijging van het aan tal infecties die ongeveer bij vijftien jarigen begint). Maar dat is al even min bewezen als het verhaal van de kat. UTRECHT Cinemanifestatie 1972een overstelpende filmweek met negenentwintig speelfilms die nieuw zijn voor Nederland en voor een deel bij een groter publiek onbekend zullen blijven al zijn ze het zien waard en met vele bijeenkomsten met buitenlandse regisseurs en spe lers is woensdagavond in Camera door drs. J. Ph. Wolff, de voor zitter van het stichtingsbestuur. Daarna werd Mag Bodard gehul digd omdat zij de doorzettende pro- ducente is van vele belangrijke, niet bij voorbaat commerciële films en een daarvan is Rendez-vous Bray van de Belgische regisseur André Delvaux, de film die voor deze ope ning werd uitverkoren en waarop wij morgen terugkomen. De heer Wolff bedankte voor de steun van vele zij den vooral voor die van de gemeente Utrecht en het stimuleringsfonds van de Bioscoopbond, zodat de Cinemani festatie rijk aan films kon worden (maar overigens toch nog sober moet blijven). Uit verschillende films die Mag Bo dard produceerde werden fragmenten getoond waarna zij en Agnes Varda en verschillende acteurs en actrices uit haar films aan het publiek werd voorgesteld. Peter Watkins van Pu nishment Park en Paul Gabor, de Hongaarse regisseur van Horizont, behoren eveneens tot de gasten van de eerste dag. De pogingen om de afgekeurde films Trash en Overload in besloten voorstelling te vertonen, zijn mislukt doordat de politie er geen toestem ming voor wilde geven. Trash wordt nu openbaar vertoond zonder de af gekeurde coupures en Overload haalt alleen een kleine zeer besloten voor stelling voor de pers in de Kargadoor Duiten verantwoordelijkheid van de Cinemanifestatie. Een flink aantal filmcritici heeft meteen per aangetekende expresbrief aan de ministers van binnenlandse zaken en erm geprotesteerd tegen de ze censuur die bij zo'n Cinemanifes tatie zeker niet op zijn plaats is. Ook op buitenlandse internationale film festivals wordt geen censuur toege- Vrachtwagen lost parkeerprobleem op Van een correspondent ARNHEM Een slippende vracht wagen uit Ermelo heeft gistermorgen de parkeerproblemen op de Arnhem se Sonsbeekweg in één klap opgelost. De wagen vloog in een beijzelde bocht tegen een rij geparkeerde au to's. Acht nieuwe personenwagens, een caravan en een lantaarnpaal werden zwaar beschadigd. De auto's waren allemaal van de bewoners van het stakje Sonsbeekweg Dij de bocht. Een van hen raakte twee splinter nieuwe auto's kwijt. De politie schat de totale schade op 60.000 gulden. past. De publieke belangstelling voor de Cinemanifestatie schijnt zeer goed te worden. De voorstelling van Gas- s-s-s, Agnus Dei, Oom Wanja, Une Femme Douce, Sweet Sweetback'9 enz. waren al voor de opening zo goed als uitverkocht. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN Voor minstens zeshonderd man op de Nederlandse Antillen gouden gedurende vele jaren arbeidsmogelijkheden geschapen wor den wanneer Aruba, Bonaire en Cu rasao worden bebost. Dat blijkt uit een studie, die zes studenten van de Landbouwhogeschool Wageningen in dit opzicht hebben verricht. Het scheppen van werkgelegenheid op de Antillen is overigens niet de primaire bedoeling van de studie. De studie, die plaatsvond onder leiding van prof. ir. A. de Hulster, hoogleraar in de tropische landbouw, had in de eerste plaats tot doel een manier te vinden om het probleem van de ero sie op te lossen. Het bosbouwplan, waaraan geen opdracht van regeringswege ten grondslag ligt, is de Antillen vrijblij vend aangeboden. „Men kan er", al dus prof. De Hulster, „mee doen wat men wil". Andere winstpunten, die voor de Antillen in het bebossings plan zitten, zijn dat men op die ma nier windbrekers krijgt voor de pas saat, en dat het toerisme er door wordt bevorderd. Het p'an zou in twintig jaar gerealiseerd kunnen worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Alge mene Vereniging voor Reisbu reaus (ANVR) wil de klachten commissie van de Stichting Ne derlandse Reiskamer het in stituut, waar toeristen hun klachten over de uitvoering van reizen kwijt kunnen uitbrei den met vertegenwoordigers van de Consumentenbond. Op het ogenblik wordt de commis sie gevormd door twee gepen sioneerde uit de reiswereld af komstige leden en een jurist van buiten de reiswereld als voor zitter. Over toetreding van de Consumen tenbond zijn al geruime tijd bespre- Van een onzer verslaggevers FRANEKER De 20-jarige dienstweigeraar Ate de Jong uit het Friese Weidum staakt met ingang van vandaag zijn werkzaamheden in de psychiatri sche inrichting in Franeker, waar hij sinds 1 december vorig jaar te werk is gesteld. Hij protesteert daarmee tegen de inhouding op zijn loon van 200 gulden ten behoeve van het ministerie van defensie. Ate de Jong, voordat hij dienst weigerde, verslaggever bij de Leeuwarder Courant, verdient als leerling-verpleger ongeveer 400 gulden per maand. Als hij niet als dienstweigeraar in die functie werkzaam zou zijn, zou hij 600 gulden verdienen. Van de administrateur van de inrichting hoorde hij dezer dagen dat het in mindering gebrachte bedrag van 200 gulden naar het ministerie van defensie gaat. „Uit deze gang van zaken", vindt De Jong; „blijkt dat mijn ernstige gewetens bezwaren tegen de militaire dienst, die indertijd wel erkend zijn, helemaal niet serieus worden genomen". Omdat hij het vertikt nog langer voor defensie te werken, gaat hij thuis rustig wachten op de dingen die komen gaan. Hij zal over de kwestie contact opnemen met de onlangs opgerichte Vereniging dienst weigeraars (VD). De Franse filmsterretjes Juliette Bertod, Marie Dubois en Dulle Obier zijn op het ogenblik in ons land ter gelegenheid van de Cinemanifestatie 1972 in Utrecht. Van een verslaggever UTRECHT Gezien de grote werkloosheid in het West-Brabantse Rucphen (de burgemeester zegt dat de werkloosheid 30 procent is) heeft de Industriebond NKV een adverten tie in zijn blad geplaatst met een op roep aan alle werkgevers in Neder land eens te gaan praten met de bur gemeester van Rucphen over vesti ging van bedrijven in die plaats. De bond zegt in de oproep als be middelaar voor een contact tussen belangstellende bedrijven en het ge meentebestuur te willen optreden. De bond gaat ervan uit dat alle werkge vers in ons land het blad lezen. kingen gaande. Problemen bij deze onderhandelingen vormen onder meer de financiële kant van! de zaak (de ANVR wil, dat ook de bond in de kosten bijdraagt en de vraag welke kriterla moeten worden aangelegd bij de beoordeling van de klachten. Bij de ANVR verwacht men, dat de zaak nog dit jaar rond zal zijn. Hoewel de klachtencommissie tot nu toe als een onafhankelijk instituut heeft gewerkt (de ANVR draagt wel de kosten, maar heeft geen enkele in vloed op de uitspraken), vindt het be stuur van de vereniging het vooral met het oog op de presentatie naar buiten van belang, dat ook de Consu mentenbond in de commissie is verte genwoordigd. Temeer omdat de bond al een ruime ervaring heeft met de reisbranche: ze stelde al verscheidene onderzoeken in naar bekende, veel door Nederlanders bezochte, buiten landse vakantiegebieden. De uitspraken van de commissie (die vorig jaar 400 klachten kreeg) zijn tot nu toe bindend geweest voor het reisbureau. De klant blijft de mo gelijkheid van beroep bij de rechter behouden. Het initiatief van de ANVR heeft niets te maken met de kritiek, die reisbureau-employé Pim Hemminga in zijn onlangs verschenen boek "Kli maatsouteneurs" 1) uitte op de sa menstelling van de commissie. Al ruim voordat dit boek uitkwam, was de ANVR met de Consumentenbond in bespreking over deze zaak. De ver eniging heeft deze aantijging evenals de andere kritiek van de schrijver (die de afgelopen elf jaar bij zes reis bureaus werkte nu is hij werk zaam bij Neckermann) naast zich neergelegd. ANVR-directeur drs G. J. N. Cou- vreur daarover: „Het is een aaneen schakeling van algemene beweringen, die hij nergens waar kan maken. Als Hemminga op deze manier een kriti sche toerist wil creëren, moet hij toch eerst beginnen zijn eigen beweringen wat kritischer te bekijken". Een van de aanvallen van de schrijver op de reisbureauwereld geldt het garantiefonds van de ANVR. Hij noemt het "een schande lijke misleiding", dat de vereniging kwaliteitsgarantie suggereert. De ANVR ontkent dit ten stelligste: „Wij stellen duidelijk, dat wij de klant, wanneer het bureau zijn verplichtin gen niet nakomt, alleen financieel schadeloos stellen en eventueel een vervangende reis aanbieden. Over kwaliteit wordt helemaal niet gespro ken". Niet te bewijzen Ook de beweringen dat reisorganisa toren 10 tot 15 procent meer mensen voor een reis zouden boeken (uit gaande van evenveel annuleringen) noemt de vereniging niet te bewijzen. „Economisch zou dat misschien aan vaardbaar zijn omdat de touropera tors werken met zeer kleine winst marges (een a twee procent van de omzet), maar in de praktijk is dat onmogelijk. Dat percentage annule ringen wordt namelijk niet op één reis gemaakt, maar op een heel sei zoen. Voor een touroperator zou het zeer onverstandig zijn bij een reis re kening te houden met dit percentage. Daarmee sal hij alleen zichzelf in moeilijkheden brengen". Dat de ANVR vorig jaar het bu reau Lindbergh uit de vereniging stootte toen dit in financiële moeilijk heden raakte, noemt de heet Cou- vreur een normale zaak. „Tegenover de klant konden wij dit lid niet handhaven. Maar ik wil wel duidelijk stellen, dat de toerist daarvan in geen enkel opzicht de dupe is geworden. We hebben gewoon gezegd: Wie tot die en die datum boekt, krijgt van ons zijn geld terug als het bureau zijn verplichtingen niet nakomt. W» hebben daarover geen enkele klachj gehad". Wel meent de ANVR dat de klan| zelf vaak onvoldoende gebruik maak! van de mogelijkheden om teleurstel! lingen te voorkomen. „Waar d( meeste mensen bij aankopen letter op centen en dubbeltjes, tellen ze aar de reisbureaubalie honderden gulden) neer zonder te informeren naar waj daarvoor wordt geboden. Wanneer df folder niet voldoende gegevens ver* strekt, kunnen zij vragen stelleri Daar is de reisagent voor. Wie zie! van tevoren niet degelijk op de hoog te stelt, doet zichzelf tekort". 1) Uitgave Andries Prijs 12,50. Blitz, Laren Van een verslaggever UTRECHT De kostenstijgin) voor ziekenhuisbouw, waar veel men sen erg van onder de indruk komeri blijkt eigenlijk helemaal niet zo uit zonderlijk. Per vierkante meter blij} ken de bouwkosten iets sneller t« stijgen dan in de woningbouw, maai bijvoorbeeld langzamer dan de kostei voor overheidsgebouwen. Het beelj wordt vertekend omdat men vaak di bouwkosten per bed bekijkt. Die stijgen veel sneller omdat d| medische ontwikkeling meer ruimtj per bed nodig maakt (intensive car| afdelingen, speciale laboratoria). Oo| de ruimtebehoefte voor de verpleeg kundige opleiding stijgt, door de groe van het aantal leerlingen en het toe nemend aantal gespecialiseerd voortgezette opleidingen. Dit staat il het rapport Kostenanalyse .zieken huishouw van het Nationaal zieken huisinstituut (NZI) in Utrecht. Dat de bouwkosten per vierkant* meter sterker stijgen dan in de woj ningbouw is begrijpelijk, meent h instituut. De financieringskosten lij gen bijvoorbeeld een stuk hoger on dat een ziekenhuis in het algemeei pas in gebruik kan worden genomel als het helemaal klaar is. Een wo ningbouwproject van vergelijkbar! omvang wordt stukje bij beetje be volkt, wat het renteverlies beperk! Het NZI vraagt zich in dit verban^ af of de gebruikelijke compacte hoogt bouw voor ziekenhuizen wel verstanl dig is. Laagbouw geeft misschiel meer mogelijkheden voor gefaseerd! bouw en ingebruikneming. Bovendiei levert het een flexibeler gebouw op dat jaren later nog voor betrekkelijl geringe kosten aan nieuwere inzich ten kan worden aangepast. DEN HAAG Minister Geertsem! (Binnenlandse zaken) heeft de com missie voor de model-brandbeveili; gingsverordening gevraagd een brandinstructie voor hotelpersonee en hotelgasten op te stellen. De minister heeft dit meegedeeld irj antwoord op vragen van het PvdA- Kamerlid Voogd. De bewindsman zegt dat de door de Vereniging van nederlandse gemeenten uit te bren gen model- brandbeveiligingsverordej ning een vergunningsstelsel invoerj voor de exploitatie van inrichtingen voor nachtverblijf. Aan deze vergun ning zullen brandveiligheidseisen worden verbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6