„Actiegroepen waardevol voor uitbouw democratie over fluor Seinpost' Scheveningen Raad Goedereede 1 1 referendum Mooiste katten ter wereld op Expo 1972 Lager technisch beroepsonderwij s niet dood Zeeuwse tuinders vinden water veel te duur c- 607e Staatsloterij „Abnormaal dat ze tot voor kort bij ons ontbraken" PTT-personeel niet schuldig aan afluisteren Eind februari in Den Haag Handtassendief is betrokken bij dood van 57-jarige man 5 DONDERDAG 3 FEBRUARI 1972 Rl 1972 igen t en be zien per H. A. A. Molleman constateert optreden van „nieuwe elite*9 MIDDELBURG De organisatie an Zeeuwse groenten- en fruittelers leent dat de Zeeuwse tuinders in ongunstige concurrentiepositie ijn geraakt, doordat de watertarie- en in Zeeland de laatste jaren met DO 500 procent zijn gestegen. Dat omt, volgens de voorzitter van de eeuwse groententelersorganisatie, '*>r de vestiging van grote indus- fieën in Zeeland. De tuinders staan door de tariefs- erhoging voor grote problemen. Ze loeten gedwongen jaarlijks duizen- er. guldens betalen voor leidingwa- er. Een alternatief, dat niet minder ostbaar is, is het aanleggen van bas ins voor het opvangen van regenwa- •r. De winning van grondwater is in ieeland onmogelijk, omdat dit brak De ordentelijke volksvertegenwoor diger in gemeenteraad, statenverga dering of parlement zal even moeten wennen aan dit nieuwe verschijnsel. Wie vertegenwoordigt nu het volk? De gekozen raadsleden, statenleden en Kamerleden of de toevallige leden van een willekeurige actiegroep? De enige troost die de traditionele volks vertegenwoordiger nog heeft is dat hij uiteindelijk beslist. Zo is ook het besluit tot uitstel van de Leidse Baan uiteindelijk genomen door de provin ciale staten van Zuid-Holland. Wanneer zo'n statenvergadering een eerder genomen besluit inslikt, kun je dat zowel positief als negatief uitleggen. Wie het met de beslissing ke- de Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het lager technisch beroepsonderwijs is beslist geen doodlopende zaak. Na deze opleiding is nog van alles mogelijk. Dit zei ir. K. van der Pols, oud-president-direc teur van de scheepsfwerf Rijn- Schelde en voorzitter van de btichting Bemetel, ter gelegen heid van de uitreiking van de Maas Geesteranus-prijs aan de 18-jarige machinebankwerker Johan Maliepaard uit Stad aan jhet Haringvliet. I De héér Van der Pols zag zijn stel ling bewezen door het feit dat de RDM-er Maliepaard na zijn beroeps onderwijs nu een schriftelijke cursus pBNA gaat volgen. De Maas Geesteranus-prijs, zo ge doemd naar de eerste voorzitter van fle stichting Bemetel in óns land, wordt jaarlijks uitgereikt aan tien Irari de beste leerlingen die uit een LEIDEN De Leidse Baan is voorlopig van de baan en daarmee is opnieuw bewezen dat actiegroepen een zeer grote invloed kunnen uitoefenen op politieke beslissingen. In dit geval zelfs een zeer in grijpende beslissing. De nieuwe verbindingsweg tussen Den Haag en Leiden was reeds in aanleg. Het besluit om het project nu te staken, betekent een schadepost van 13,5 miljoen. De voor dat geld gebouwde „kunstwerken" (zo heet dat in de wegenbouw) hebben thans vooral monumentale betekenis: ze demonstreren door hun betonnen aanwezigheid dat de invloed van actiegroepen voorlopig niet is weg te denken uit de vaderlandse politiek. eens is zal zeggen: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, het is verstandig dat de staten zich hebben laten overtuigen door de argumenten van de actievoerders. Maar anderen zullen zich geprikkeld afvragen sinds wanneer actiegroepen de dienst uit maken in de politiek. Voor hen is 'het optreden van actiegroepen een wan klank binnen het democratisch bestel. De,ze laatste groep zal het nog moeilijk genoeg krijgen. Volgens Ro bert Kopuit, schrijver van het nog niet verschenen boekje „Gids voor actiegroepen", bestaan er in ons land zo'n drie e vierduizend actiegroepen. Niet allemaal zullen ze evenveel suc ces hebben als de werkgroep milieu beheer van de Leidse universiteit die samen met anderen de Leidse Baan van de kaart heeft weggevaagd. On danks het optreden van actiegroepen ging de vestiging van Shell aan de Moerdijk gewoon door. En het Baal- hoekkanaal komt er ook. Maar daar staat een reeks van wapenfeiten te genover (van Progil tot Amelisweerd) die even zovele bewijzen zijn van de niet geringe invloed van spontane ac ties. Partijen als de CPN, de PSP en (later) de PPR hebben altijd al aan sluiting gezocht bij de directe actie. Van de meer gevestigde partijen is het vooral de P.v.d.A. geweest die de uitdaging van al die actiegroepen op politiek terrein aanvaard heeft. Een veel gehoorde slogan is dat de P.v.d.A. actiepartij moet worden. Vol gens H. A. A. Molleman (in: So cialisme en Democratie, november 1971) betekent dat: luisteren naar wat de actiegroepen willen, een selectie maken van actiegroepen die steun verdienen en in sommige gevallen ook zelf tot actie overgaan. Van dat laatste is de huuractie van de PvdA een sprekend voorbeeld. Een moeilijk punt bij het steunen van ac ties van anderen is hoe je moet beoordelen of hun streven juist is. Molleman adviseert de nodige afstand te bewaren, en alleen steun te belo ven wanneer je dat vroeg of laat po litiek waar kunt maken. Molleman is wetenschappelijk me dewerker op de afdeling politieke wetenschappen van de rijksuniversi teit te Leiden. In die kwaliteit heb ben we hem gevraagd welke politieke functie hij aan actiegroepen toekent. Hij ,zegt: „In een gecompliceerde sa menleving als de onze is het onmoge lijk dat een parlement of een ge meenteraad alle problemen overziet. Dan past het in de democratie, dat de burgers zelf opkomen voor de belan gen die hun vertegenwoordigers over het hoofd zien. Je zou kunnen zeggen dat het optreden van actiegroepen dus een normaal verschijnsel is. Het is eigenlijk abnormaal dat ze tot voor kort in de Nederlandse politiek ont braken. Waarschijnlijk is dat een ge volg geweest van de verzuiling. Daardoor \verden echte tegenstellin gen in de politiek verdoezeld. Mensen met gelijke belangen of idealen kwa men eenvoudig niet met elkaar in contact doordat de confessie hen van elkaar scheidde." Jan Maliepaard krijgt zijn prijs landelijk totaal van 5000 leerlingen te voorschijn komen. Het fonds is ii.\ 1949 opgericht met enerzijds de bedoeling om ir. W. Maas Geesteranus te eren om zijn bijzondere verdiensten voor de opleiding van de arbeidende jeugd en anderzijds om die opleiding te stimu leren. De prijs, bestaande uit een bronzen legpenning, werd aan machinebank werker Johan Maliepaard overhan digd door de weduwe van de heer Maas Geesteranus. Twee jaar geleden kwam ook een RDM-er in aanmer king voor de prijs. De penning ging vergezeld van een diploma en een te kenmachine plus passerdoos die Jo han Maliepaard had uitgekozen voor het geldbedrag dat aan de prijs vast zit. Mevrouw Maas Geerdanus' memo reerde tijdens de besloten bijeen komst in het nieuwe gebouw van de RDM dat de stichting tot nu toe 220 prijzen heeft uitgereikt. k- L 2 februari 1972 eerste klasse Prijzen van f f f f f f f f 10,— 50,— 50,— 100,— 100,— 200,— 400,— 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer: f 25.000,is gevallen op het nummer: Een extra prijs van f 50.000,is gevallen in de serie L op het nummer: en een troostprijs van f 1.000,op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 50.000,is gevallen in de serie G op het nummer: en een troostprijs van f 1.000,op nummer: van elk van de andere series. 23 30 528 051 026 937* 7142 055410 028344 089939 093714 071871 022795 098846 041036 041036 056234 056234 Let wel op het met een lagere prijzen gevallen. gemerkte nummer is tevens een van da Waarom? Soms is het moeilijk te zeggen waarom de ene actie wel effect heeft en de andere niet. In concreto: waar om slaagde de actie tegen de Leidse Baan wel, en waarom haalde de on- derwijsdemonstratie van 45.000 men sen in Utrecht niets uit? Molleman: Het succes met de Leid se baan is wel verklaarbaar. Ze had den een concreet doel; hun hoofdar gument: het milieu, doet het tegen woordig erg goed; het kostte geen geld, integendeel, er werden miljoe nen bespaard; minister Drees stond positief tegenover het doel van de ac tiegroep; er was een alternatief; beter openbaar vervoer; en de Leidse Baan zelf was als oplossing toch niet defi nitief: over een aantal jaren zou ook deze verbindingsweg weer te klein worden. En waarom haalde het onderwijs protest niets uit? Molleman: In te genstelling tot de Leidse Baan was dat een politiek punt tussen de par tijen. Daarover waren afspraken ge maakt in het regeerakkoord. De enige partijen die mededen waren de oppo- sitiepartijen. Bovendien kwamen ;ze met een heel pakket van eisen die onmogelijk allemaal vervuld konden worden. „Nieuwe elite" Een interessant gegeven in de actie tegen de Leidse Baan is nog dat een werkgroep van de Leidse universiteit zich ermee ging bemoeien. Dat gaf de actie niet alleen een zekere standing, maar tevens een stevige (wetenschap pelijke) basis voor de argumentatie. Hetzelfde was het geval bij de actie- Amelisweerd die gesteund werd van uit de Utrechtse universiteit. Volgens Molleman is dit verschijn sel algemener. Leden van actiegroepen genieten vaak een redelijk inkomen en hebben vaker een vrij goede maatschappelij ke positie. Wetenschappelijke mede werkers, studenten, vormingswerkers, journalisten: het zijn allemaal men sen die het klappen van de zweep kennen (vaak ook hun relaties heb ben bij de politieke machthebbers) en die de acties vrij makkelijk kuonen inpassen in hun gewone doen en la ten. Ze vormen, zegt Molleman, een nieuwe elite. Hoe nuttig actiegroepen ook kun nen zijn, toch iets om in de gaten te houden. Want de mensen die het echt slecht hebben komen er niet aan te pas. Vaak worden de acties ook in hun belang gevoerd. Er zijn ook voorbeelden van buurtacties die bij de 'gewone' bewoners van de buurt maar matig aanslaan. Dat is dan het werk van de nieuwe elite. Van een onzer verslaggevers GOEDEREEDE De ge meenteraad van Goedereede heeft met acht tegen vijf stem men besloten het waterleiding bedrijf te verzoeken op het eiland Flakkee een „referendum" te houden over het al dan niet fluorideren van het drinkwater. De fluoridering van het drinkwater op Flakkee is tien jaar geleden al begonnen. Enkele weken geleden nam de raad van Dirksland een motie aan, die verzocht om stopzetting van de fluo ridering. De raad van Goedereede heeft nu om een referendum ge vraagd. De SGP stemde tegen het voorstel, omdat zij zich zonder meer achter de raad van Dirksland wil stellen. Mocht het algemeen bestuur van het drinkwaterleidingbedrijf niet tot het instellen van een 'referendum' willen overgaan, zal de raad van Goedereede zich niet achter de raad van Dirksland stellen. De directeur van het drinkwaterlei dingbedrijf in Middelharnis acht de kans echter gering, dat het algemeen bestuur een dergelijk referendum zal uitschrijven. 'Ons is een paar maan den geleden ook iets dergelijks ge vraagd. Maar het bestuur heeft toen geweigerd, omdat de gebruiker veel minder is ingelicht over de problema tiek dan de gemeenteraadsleden. Zij kunnen dus moeilijk een beslissing nemen. Verder zag het bestuur een dergelijke procedure als het uit han den geven van bevoegdheden, die bij de gemeenteraadsleden ligt'. De oppositie tegen het fluor in het drinkwater wordt op Flakkee vooral gevoerd door de SGP, die een grote aanhang heeft onder de eilandbewo ners. Het drinkwaterleidingbedrijf heeft overigens een paar maanden geleden een advertentie geplaatst met de vraag, of degenen die ongefluorideerd drinkwater ter beschikking wilden hebben, dat bij het bedrijf kenbaar wilden maken. Er kwam toen één re actie. Van een verslaggever DEN HAAG PTT-personeel maakt zich niet schuldig aan af- of meeluisteren van interlokale en in ternationale telefoongesprekken. Voor zover er meegeluisterd wordt gaat het uitsluitend om de toetsing van de technische kwaliteit van de verbin dingen. Dit heeft minister Drees van ver keer en waterstaat geantwoord op vragen van de senator Zoutendijk (VVD). De minister zegt dat het luis teren niet gebeurt bij lokale gesprek ken. De werkzaamheden van het „in- luisteren" (van willekeurige gesprek ken) omvatten ongeveer een half pro mille van het totale aantal interlokale gesprekken. In de komende jaren zal het controle-luisteren worden terug gebracht tot een fractie van de huidi ge omvang. De minister is van oor deel dat geen ongewenste inbreuk op de privacy wordt gemaakt. DEN HAAG Het eerste lus trum van de tentoonstellingen, georganiseerd door de Neder landse Kattenjokvereniging, wordt dit jaar gehouden op za terdag 26 en zondag 27 jebruari in de Carrousel Zaal van het Ne derlands Congresgebouw. Voor de tweede maal zullen de lief hebbers van de raskatten en de goed verzorgde „huiskatten" deze expositie kunnen bezoeken in het Nederlands Congresgebouw. In 1971 voorzichtig gestart wordt nu in '72 vol vertrou wen geshowd. Dit vertrouwen werd verkregen door het aantal van 10.000 bezoekers, dat vorig jaar in een onaf gebroken stroom langs de prijs- en andere katteh schuifelden. In Den Haag is sprake van een pri meur, want het is voor het eerst in Europa dat een dergelijke tentoon stelling ook 's avonds open zal zijn. De organisatoren gaan ervan uit, dat er veel mensen zijn die overdag door hun beroep niet in de gelegenheid zijn om overdag te komen en de zon dag brengt naast lieve katten ook voetbal! Daarom, ook op de zaterdagavond kunt u naar hartelust dwalen langs de ongeveer 600 deelnemende dieren, prinsheerlijk geïnstalleerd in fonkel nieuwe verblijfplaatsen. Bij vorige gelegenheden werden de „hokken" gehuurd, nu heeft de ver eniging de optrekken (hokken is zo'n denigrerend woord) laten bouwen en blijven zij het eigendom van de Kat- Expo. Vele rassen zullen vertegenwoor digd zijn. Perzische variëteiten, kort- Lastig Molleman giet in het optreden van actiegroepen een waardevolle uit bouw van onze democratie. Maar te gelijkertijd erkent hij dat actiegroe pen het de democratische bestuursor ganen soms danig lastig kunnen ma ken. Niet zelden roept de actie van de ene groep reactie van de andere kant op. Dan staan twee actiegroepen te genover elkaar en wordt het moeilijk met hun tegengestelde belangen reke ning te houden. Het komt ook voor d#t het belang van een bepaalde actiegroep in strijd is met grotere belangen. Molleman noemt een actie in Brabant, waarbij een ander tracé voor een reeds gepro jecteerde weg werd gepropageerd. Dat nieuwe tracé liep door een gebied dat volgens het bestemmingsplan voor woningbouw gereserveerd is. De actiegroep wil de zaak zonodig tot de Raad van State uitvechten. Het ge volg is dat de woningbouw in deze plaats ernstig vertraagd wordt. Het belang van een bepaalde groep (die geen grote weg in de buurt wil) is hier in conflict met het grotere be lang van de woningbouw. harigen, Siamezen, Karthuizers en Abessijnen zullen u, al naar gelang hun aard, hooghartig, speels of ver veeld aankijken. Zij komen niet alleen uit Neder land, inschrijvingen zijn binnen van deelnemers uit België, Frankrijk, Zwitserland, Duitsland en Italië. Het probleem van een twee-daagse dierententoonstelling is het overnach ten. Gewoonlijk ging het geliefde dier tje 's avonds met baas of bazin mee naar huis. Nu werden diegenen, ko mende van verafgelegen plaatsen, meestal voor het vraagstuk geplaatst: waar kunnen wij met onze kat heen? Een hotel of andere logeergelegenheid is niet altijd de oplossing. Dè oplossing hebben de organisato ren gevonden: de katten blijven in hun eigen „huisje" en een aantal tér zake kundige bewakers en verzorgers zullen hen de hele nacht „begelei den". Er gaat weer veel gebeuren op deze Kat-Expo. Naast de uitreiking van de diverse bekende onderscheidingen zal er een „Pers-Kat" van-het-jaar wor den gekozen door een drietal journa listen en een „Sport-Kat-van-het- jaar". gekozen door twee prominente sportfiguren. Deze katten hoeven helemaal niet te behoren tot een bijzonder ras, het is best mogelijk dat zij thuis horen in de huiskattenklasse. Het gaat erom welk dier de journalisten en sport mensen toevallig het meeste aan spreekt. Dat is het leuke van deze expositie, de trouwe, gezellige kat, kan in de eigen competitieklasse meedingen naar een prijs. Zij worden door een dierenarts niet zozeer op schoonheid gekeurd, maar op verzorging en con ditie. Van een verslaggever BERGEN OP ZOOM Een van de twee verdachten die in Bergen op Zoom zijn ingesloten verdacht van diefstal van handtassen, heeft bekend betrokken te zijn geweest bij de dood van de 57-jarige M. Hector uit Ber gen op Zoom. De man werd in de nacht van 16 op 17 januari liggend op straat aange troffen. Hij bleek een schedelbasis- fractuur te hebben, waaraan hij de zelfde dag overleed. Bij het onderzoek legde de politie verband met de twee handtassenro- vers. Deze lieten in de buurt van de plaats waar het slachtoffer lag een lege handtas achter. Zondagnacht slaagde de politie erin, A. de C. en F. E*., beiden 22 jaar en afkomstig uit Bergen op Zoom te arresteren. Zij bekenden zes vrouwen van hun handtas te hebben beroofd. Boven dien gaf De C. toe, dat hij in de bewuste zondagnacht de heer Hector had ontmoet. Er zou een kleine woor denwisseling zijn ontstaan, waarbij hij het slachtoffer een duw gaf. Toen de heer Hector was gevallen zou hij zijn verdergelopen. Beide verdachten zijn overgebracht naar het huis van bewaring in Bre da. SCHEVENINGEN Het Seinpostcomplex, in de Willem III-tyd gebouwd op de top van het Seinpostduin, zal niet vervangen worden door een 10 miljoen kostende nieuw bouw, maar vernieuwd worden tot een alles-onder-èèn- dak-complex. Men slaat daarmee twee vliegen in écn klap: ten eerste een aanmerkelijke verlaging van de bouwkosten (een be sparing van twee miljoen, alles inbegrepen) en ten tweede het intacthouden van het romantische aanzicht, want Sein post met zijn koepeldak geeft aanzien aan een overigens niet zo interessant gedeelte van Scheveningen. Men wil het in eerste instantie maken tot een culinair centrum De nieuwe eigenaar van Seinpost, de heer E. Teekens uit Leiden, heeft voor zjjn complex tien wensen: 1. een sfeervol restaurant, (in mei reeds open). 2. een originele bistro in de kelder. 3. een bar-discoteek, 4. een wijnkelder, waar men wijn kan proeven en ruimte huren om eigen wjjn op te slaan, 5. een bioscoop annex theater (600 zitplaatsen), 6. een ruimte voor kleinkunst voor bijv. aankomende artiesten (250 zitplaatsen). 7. vergaderruimte c.q. rcceptiegelegenhcid met uitzicht op zee (ca. 300 m2), 8. een buitenterras met bar en barbecue-mogcijjkheid, 9. een echte bierpub, en 10. winkeltjes op de parterre.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5