Door het beoefenen van muziek wordt men een completer mens DIR. RIJNAKKOORD AD HOOGENBOOM GEMEENTEBESTUREN MOPPEREN ALLEEN MAAR Invloed op bloedsomloop Padde-poel in Lisse komt geld tekort Saamhorigheid WINKELJUFFROUW Bakkerij T. den Duik Bevoegd Dwarsfluit N.V. DE CHRISTELIJKE PERS AGENT(E) Katwijk se antiquair wil onderhandelen met overvallers STICHTING 'DE LINDEHOEVE' STELT TE HOGE EISEN Roemeens schip ramt trawler in de mist Aanleg van de Utrechtse Baan begint op 9 februari NIEUWE IE1DSE COURANT DONDERDAG 3 FEBRUARI 1972 4- 3Öi LEIDERDORP Zuchtend en vxzt ontdaan heeft de gemeenteraad aan Leiderdorp vorige week in de "buidel getast om er een ton extra uit te halen voor de streekmuziekschool RijnakJcoord. „Een verbijste rende gang van zaken", vond de heer Reugebrink van de pret. chr. fractie. .Als die trend zich voortzet gaan we het volgend jaar niet akkoord met de bijdrage". Directeur Ad Hoogenboom (36) van Rijn akkoord heeft dit gelezen. Hij kan er 's nachts niet van wakker liggen. „Ja, zo gaat dat tegenwoordig"weet hij uit ervaring. „Ik vind Leiderdorp een gemeente waar het leuk is om te werken. Ze doen hier percentueel veel voor muziek, sport en recreatie, en hou den er toch nog een sluitende begroting aan over. Ik ken gemeenten die ook niet arm zijn maar toch niets doen. omdat ze gewoon gierig zijn". Wat Ad Hoogenboom al lang erg hoog zit is, dat er in ons land geen cultuurbeleid is. „Gemeentebesturen mopperen alleen maar dat cultuur zoveel geld kost. Na de oorlog heb ben we maar één minister gehad die in staat is geweest een echt cultuur beleid van de grond te krijgen. Dat was minister prof. Van der Leeuw. Hij stelde een rijksinspectie voor de muziek in, gaf de aanzet tot de Raad van de kunst en bevorderde jeugdconcerten en kunstopdrachten. Zijn opvolgers gingen meer de kant van het maatschappelijk werk op en dachten niet verder in zijn geest." Overigens vindt de heer Hoogen boom, die het betreurt hoe langer hoe meer manager te moeten zijn in plaats van didactisch musicus, dat de Nederlandse muziekmensen ook wel mede schuldig zijn aan deze toe stand: „het zijn nu eenmaal geen lie den die met leuzen en spandoeken de straat opgaan". Hij houdt zijn hart vast voor ons „muzikaal welzijn", zoals dat heet „Dat welzijn houdt in, dat het voor een groot deel afhankelijk is van het oordeel van mensen, voor wie muziek als zodanig in het persoonlijk be staan misschien maar weinig telt. maar van wier beslissingen veel, zo niet alles, afhangt." Verder wil directeur Ad Hoogen boom wel kwijt dat wij een volk zijn dat niet kan zingen en geen ritme kan houden. „We bouwen eigenlijk aan een scheef gegroeid volk. Er zit een heel stuk vorming achter die muziek. Het gaat beslist niet de goe de kant uit als de handel zich met het muziekonderwijs gaat bemoeien in de trant van: „koop bij ons uw orgel en na tien lessen speelt u (als het tegen kersttijd loopt) de ballen uit de boom". Daar zitten natuurlijk andere overwegingen achter. Zo heb je bij voorbeeld Yamaha met een muziek- cursus voor kleuters. Als methode zit dat bijna voor 100 pet. goed in el kaar, maar er worden verder alleen onvolgroeide vingertjes geforceerd." Op een instrumentale les (neem bijv. piano of viool) worden ook be wegingen gedoceerd. Ad Hoogenboom legt uit, dat een leraar of lerares clan nooit naar 5 of 10 leerlingen tegelijk kan kijken. „Dat is het grote gevaar van groepsonderwijs. Bij Alg. Muzi kale Vorming (AMV) kan dat wel met wat improvisatie; je begeleidt en stimuleert elkaar dan. Als groepson derwijs ooit nog eens een keer nood zakelijk zal worden komt dat o.a. door financiële omstandigheden. Ik kan nu slechts waarschuwen: wie bij de handel in groepsverband instrumentale lessen volgt, loopt de kans, dat hij (of zij) bedorven bij de muziekschool aankomt. Een begaafd kind wordt hierdoor ronduit be dreigd. De directeur van Rijnakkoord, die de hele opvoeding tot kunst en cul tuur veel harmonieuzer zou willen zien verlopen, vindt dat over het al gemeen de muziekschool verkeerd aan de overheid wordt „verkocht". Zijn vak moet geïntegreerd worden in het totale onderwijs en het hele maatschappelijk leven. Een beeld, dat het ideaal benadert, heeft Ad Hoogenboom al voor ogen: „Vakleerkrachten op een basisschool voelen zich als vreemde eend in de bijt, als een eenling op een eiland. Voor AMV zou je op de lagere scho len een muzikale onderwijzer of on derwijzeres moeten hebben. In elk geval in de eerste klas als er Wegens huwelijk een gevraagd voor ons filiaal Cleijn Duinplein 14. Sollicitaties: VOORSTRAAT 114-116 Katwijk aan Zee - Tel. 01718-12514 niet meer geld voor is. De muziek school moet deze krachten dan coa chen, door bijvoorbeeld één keer per maand een voorbeeld-les, die door die onderwijzer verder wordt uitge werkt. Dat schéélt ca. 20 pet. minder kosten, dan wanneer alles door vak leerkrachten wordt gedaan. Als een klas zich bezighoudt met bijv. een project Zuid-Amerika kan dat het inbouwen van muziek in het hele leerplan betekenen. Je kunt er een groeiend muzikaal element inleg gen met een liedje over Columbus, wat slaginstrumenten, een plaatje van Los Paraguayos, wat prenten aan de muur. .Alles gaat dan leven in de denkwereld van het kind". Muzikaal onderwys is een bedrage aan de geestelijke volksgezondheid. Instrumentaal onderricht ontwikkelt beide hersenhelften (een stuk intel lectuele vorming dus), de ontwikke ling van de longen is gebaat bij vo- kaal onderwijs, dat ook invloed heeft op de bloedsomloop („dat is de mi lieu-hygiënische kant ervan") en ten slotte bewerkt het doen aan muziek meer saamhorigheid, zelfkritiek en doorzettingsvermogen. Volgens de heer Hoogenboom heb ben de overheden daar, gezien de rijkssteun die enkele procenten be draagt weinig oog voor. De provin cie doet het beter en draagt 20 pet. bij in het onderwijs aan de streek muziekschool. De heer Hoogenboom hoopt, dat eens de muziekschool de AMV zal kunnen prijsgeven. „De muziekschool heeft veel meer taken om onder de mensen naar buiten te kunnen tre den: cursussen voor onderwijzend personeel, voor volwassenen, in het buurthuiswerk, onder muziekvereni gingen enz. Wij zouden een voorlich tingscentrum moeten kunnen worden met een discotheek, een keur aan boeken, dia's, films. Onze functie op onderwijsgebied zou alleen beperkt moeten zijn tot het geven van privé onderricht. In Engeland is geen mu ziekschool te vinden. Daar gaat het hele muziekonderwijs op pad; alles gebeurt er op scholen. Ik wil gewoon de muziekschool geïntegreerd zien met de uitbouw tot een musisch-creatief centrum voor bewegingsexpressie, verbale expressie (toneel, declamatie, daar wordt bijna niets aan gedaan), manuele expressie (alles wat je met je handen doet) en als vierde „zuil" de muziekschool. Allemaal in één eenheid opgebouwd". Op het ogenblik telt Rijnakkoord rond 1450 leerlingen op 2270 plaat singen, d.w.z. dat er heel wat meer dan één les volgen. De lessen worden gegeven door 39 leraren, van wie de AMV-docenten alle bevoegd zijn. Onbevoegd is alleen het onderwij zend personeel (Ad Hoogenboom: volgens de wet bevoegd) dat enkele jaren blokfluitlessen heeft gevolgd en nu op de school als hulpdocenten onderricht geven aan 1ste en 2de jaars blokfluiters. „Het zijn bepaald niet onze minste leerkrachten. Het rijk heeft voor de ze „onbevoegdheid" toestemming ge geven in verband met het zeer grote aantal blokfluitleerlingen in groeps verband. De animo voor de streekmuziek school is groot. In de hele omgeving geven leraren en leraressen van Rijnakkoord hun onderwijs. „Het gaat overal prima", aldus de heer Hoogenboom, „vooral Hazerswoude doet het goed, natuurlijk ook Leider dorp en Koudekerk begint de laatste tijd „bij te trekken". Woubrugge is moeilijk. Daar zitten op AMV veel „brommers". Het is een klein klasje waar de „brom" gewoon niet uit te krijgen is. Ofschoon een brommer best wel muzikaal kan zijn, hoor". De blokfluiten voeren in enkele honderdtallen de boventoon in Rijn- akkoord, direct gevolgd door de pia noleerlingen, de gitaristen en de vio listen. Opvallend is het grote aantal liefhebbers voor de dwarsfluit, de klarinet en het orgel. Merkwaardi gerwijs komt de accordeon er in de POSTBUS 76 - LEIDEN - TEL. (01710) 31441 vraagt per april voor OUDE WETERING een Ook kunnen enkele bezorgers geplaatst worden Voor aktieve personen een goede bijverdienste. KATWIJK Gisteravond werd in de Joh. Calvijnschool de jaar lijkse ouderavond gehouden. De leerlingen gaven een geslaagde uitvoering van de musical „De Tijdmachine"Na de pauze zongen de ouders onder leiding van schoolhoofd D. J. Brouwer Pzn. oude schoolliedjes. De heer J. Min/nee sprak ten slotte over: .Herinne ringen van een Katwijkse schooljongen"waarbij hij tal van koste lijke anekdotes vertelde over de Katwijkse lagere school van zo'n 40 jaar geleden. streekinteresse maar bekaaid af en ronduit aan de magere kant is de belangstellen voor saxofoon, trompet en zang. „Nee, we mogen helemaal niet on tevreden zijn. Op deze manier krij gen vele honderden, zelfs duizenden kinderen in deze regio, iets waarde vols mee voor hun leven. Door het beoefenen van muziek wordt men een completer mens. De overheid zal daaraan moeten meewerken, en kan zich daarbij aan het buitenland waar de muzen vaak darteier zich onder het volk kunnen bewegen, spiege len". Ad Hoogenboom weet, dat het gaat om het creatief denken en doen van een heel volk: „Bij ons is iedereen welkom. Voor elk milieu willen we de drempel zo laag mogelijk houden. Iedere leerling krijgt Zn kans. Zijn ze begaafd, dan is dat meegenomen. Maar ook een zwakke leerling die plezier in muziek heeft, houden we hier. Die doet gewoon geen examen, of een jaartje later". men kan niet akkoord gaan met een overschrijding van het krediet. Eén van de leden van de Stichting kreeg gelegenheid de cijfers (120.000) nader toe te lichten. Hy verzocht om een onderhoud met de dienst open bare werken om de begrotingscijfers te vergelijken. De commissie ging hiermee akkoord. KATWIJK AAN ZEE Volgens geruchten wil de heer K. H. van der Aa dc gestolen goederen van de twee overvallers terugkopen. Twee onbe kende mannen beroofden de heer Van der Aa (84) maandag op klaar lichte dag en maakten hem voor 40.000 gulden aan kunstvoorwerpen armer. Hij werd na de overval door zijn 16-jarige zoon gevonden die hem uit zijn netelige positie bevrijdde. Vooral de onvervangbare reukflacons spe len bij de terugkoop de belangrijkste rol. Deze collectie is door de echtge note van de heer Van der Aa in tientallen jaren bijeen gezameld. De politie kon ons omtrent de con cessie van de heer Van der Aa niets meedelen. De heer Van der Aa zelf was vanochtend onbereikbaar. Overigens is er nog geen enkele licht in de zaak Het onderzoek duurt uiteraard voort. VOORSCHOTEN Gisteravond vergaderde de commissie voor onder wijszaken. Gesproken werd over boerdery „De Lindehoeve". Alle le den wensten nadere informaties over de boerdery en over de Stichting „De Lindehoeve". Wethouder Esselaar gaf een overzicht vanaf het moment dat de raad f 57.000 ter beschikking stelde om van de boerdery een tydelyk jeugdcentrum te maken. Na onderzoek bleek dat er toch niet zo'n groot enthousiasme was bij de jeugd. De georganiseerde jeugd stelde zich zeer vrijblijvend op en zag meer heil in hun bestaande behuizing. B. en w. zijn daarna in contact gekomen met een stichting (in oprichting) en deze stichting wilde een meer profes sionele aanpak van het ongebonden jeugdwerk. De Stichting stelde een begroting samen en kwam tot het be drag van f 120.000. Drs. Mennema vond het vreemd dat de dienst openbare werken kans ziet voor f 57.000 van de boerderij een jeugdcentrum te maken. Mevrouw Scheffer-Munters had de indruk dat de Stichting „De Lindehoeve" het ge organiseerd jeugdwerk buitenspel heeft gezet. De raad heeft met het be schikbaar stellen van de f 57.000 het jeugdwerk, willen helpen. De commissieleden merkten op dat in het voorstel van de Stichting de zelfwerkzaamheid van de jeugd vrij wel volledig ontbreekt. Men heeft waardering voor het initiatief, maar Ds. Elgersma beroepen in Noordwijk-oost NOORDWIJK De Ger. Kerk, wijk oost, heeft in de vakature ds. H. Lijesen een beroep uitgebracht op ds. R. S. Elgersma (35) te Giessen- Rijswijk (N.-B.). Vil de liOEEETSSTIiEEK SASSENHEIM Gisteravond ca. half vijf vond op de Hoofdstraat een verkeersongeval plaats, waarbij de 17-jarige J. de K. uit Sassenheim ernstig werd gewond. Een personen wagen, bestuurd door een jongeman (20) uit Oegstgeest, kwam over de Postbrug, richting Leiden en ging plotseling naar links. Eerst werd een lichtmast geramd, waarna de wagen naar rechts schoof en tegen de gevel van een woonhuis tot stilstand kwam. Intussen schepte de auto de jeugdige bromfietser, die uit tegen overgestelde richting kwam. De jongen liep gecompliceerde breuken op aan een arm en een been, plus nog hoofdverwondingen. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden gebracht. In de woning, waartegen de auto tot stilstand kwam, ontstond een flink gat. LISSE In Lisse-Engel wordt zaterdag 27 februari de huisbroei- tentoonstelling gehouden. Leidse politie musiceert LETDEN Vrijdag 11 februari en vrijdag 18 februari musiceert het Leidsch Politie Muziek Gezelschap in de grote zaal van de Stadsgehoor zaal. Medewerking verlenen „De Vro lijke Vrijbuiters" uit Aalsmeer, met zang van Nellie Beuk en Calypso Johnny. LISSE Honderdtachtig peuters bezoeken nu al de peuterspeelzaal in het Poelpoldercentrum, dat ongeveer een half jaar geleden werd geopend. Hiermee wordt de dringende behoef te aan peuterspeelzalen wel bewezen. Dit stelde voorzitter H. J. de Bruyn, van de voorlopige commissie, vast tijdens de gisteravond gehouden bij- Onrust vissers over voorzichtigheid van vrachtschepen IJMUIDEN Na een aanvaring gistermorgen om 10 uur ter hoogte van het Terschellinger-vuurschip met de Roemeense vrachtvaarder „Galati" liep de VL 105 „Elisabeth" gistermiddag met een aanzienlijke schade de haven van IJmuiden bin nen. De aanvaring had plaats in dik ke mist, (100 meter zicht) maar on danks deze weersomstandigheid liep het vrachtschip volgens schipper Roeleveld van de VL 105 een vaart van v/el 15 mijl. De trawler werd' juist ter hoogte van de bak geraakt, waardoor de gehele bak en een deel van de bovenzijde van de voorsteven zullen moeten worden vernieuwd. Tevens werden de ankerspil en -slede ontwricht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wat de schade aan het Roemeense schip was, is nog niet bekend. Het schip vervolgde zijn weg naar Hamburg. Door het regelmatig voorkomen van aanvaringen van vissersschepen door vrachtvaarders is er onrust ontstaan op verschillende vlissers- vloten. Vaak wordt er gevist in de vaarroutes van schepen die van de Noordzee naar één der Noord-Duitse havens varen. Veel vissers menen dat de vrachtschepen uit economisch motief (tijd is geld) ook bij slecht zicht hard varen en teveel op de radarwaarnemingen vertrouwen. O.ok is regelmatig geconstateerd dat deze schepen enkele mijlen probe ren te winnen door iets binnen de vaarroute te varen. Ook dit ongeluk gebeurde oostelijk van de officiële vaarroute. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 4 februari: hoog water 6.18 en 18.29 uur; laag water 2.34 en 14.55 uur. Nadere inlichtingen c uitééngezet worden. - onze ochtendbladen kunnen tijdens bezoek aan Vit de DVISISTREEK NOORDWIJK Volleybal. De volleybalwedstrijd tussen DIO en Gemini begint niet om half negen maar om half acht. NOORDWIJK Agrariërs. De jongerenkring Duinstreek van de L.T.B. hield een studie- en voorlich tingsavond. Voorzitter Zandwijk merkte op dat 1972 voor de jonge agrariërs geen gemakkelijk jaar zal worden. Niettemin zag hij perspec tieven, mits men gezamenlijk voor de belangen opkomt. De heer Schreu- der hield een inleiding waarin hij diverse rechtsvormen van de onder neming besprak, speciaal waar het ging over samenwerking van vader en zoon(s) of broers in de zaak. Bin nenkort zal een tweede avond wor den belegd. De heer Wijsman zal dan spreken over de verzekeringen in het bedrijf. Alkemade heeft tekort aan politiemannen ALKEMADE Uit het verslag van de Rijkspolitie groep Alkemade, waaronder ook Leimuiden en Ryn- saterwoudc ressorteren, blykt dat wat het aantal manschappen betreft, er een flinke onderbezetting is. Van de vereiste 18 politiemensen zjjn er slechts 11. Vanwege de recreatieve funktie van Alkemade, moet zelfs een groot gedeelte van het jaar op een extra inwonertal van ca. 6500 worden ge- mqld dat de politie in 1971 217 keer rekend. In het verslag wordt ver in aktie kwam voor aanrijdingen, waarbij 3 personen om het leven kwamen. Het aantal misdrijven bedroeg 143, waarvan 74 werden opgelost. Daar naast werden 602 processen-verbaal opgemaakt. KATWIJK Het voormalige kantoorpand van Synthese aan de Industrieweg staat in de steigers. De firma Ouwehand, die het pand gekocht heeft, is begonnen met het herstel en de verbouw van het nogal beschadigde pand. Zoals bekend heeft het gebouw leeggestaan, nadat de gemeente het kocht. Het is in die tijd danig beschadigd. De bedoeling is om in het pand een zestigtal Joegoslavische werkneemsters van het visverwer- kende bedrijf te huisvesten. De benedenetage zal eenkomst met de ouders. Iedere ochtend en vier middagen per week wordt de zaal gebruikt en dat betekent financiële offers. De be groting voor 1972 laat een teikort zien van f 10.000. Aan de gemeenteraad is gevraagd dit bedrag als subsidie vast te stellen. De ouders zelf beta len voor de peuters een gulden per uur. Er zijn plannen naast de peuter speelzaal een grote zandbak te plaat sen, op een grasveld waarop men ook speelwerktuigen wil neerzetten. In totaal zou hier f 9000 mee zijn ge moeid. Naast de peuterspeelzaal is er een „overbruggingsgroep" voor kinderen die in september naar de kleuter school gaan. De prysvraag die werd uitgeschre ven voor de leukste naam, werd ge wonnen door de heer H. A. Smith. Hy bedacht: „Padde-poel". De boekenbon die hy kreeg stelde hij beschikbaar voor boekjes voor de peuters. jn fiei D< erf al] worden ingericht voor algemene voorzieningen zoals eetzaal, recreatiezaal, strijkgelegenheid e.d. De eerste en tweede verdieping zullen slaap kamers en wasgelegenheden bevatten. Met de verbouw is een bedrag van enkele tonnen ge moeid. De firma Ouwehasnd voert het werk in eigen beheer uit, in samenwerking met de fa Van Duin. Men hoopt medio juni het pand te kunnen opleveren. Tal van maatregelen voor verkeer nodig DEN HAAG Na jarenlange voor bereidingen beginnen, ongunstige weersomstandigheden voorbehouden, 9 februari de werkzaamheden aan de Utrechtse Baan, de invalsweg voor het verkeer uit de richting Utrecht naar Den Haag. Als eerste zullen de viaducten over de tunnelbak van de Utrechtse Baan ter hoogte van de Prinses Marijke- straat en de Juliana van Stolberglaan worden gebouwd. Deze werken, die ongeveer 21 maanden zullen vergen, i hebben de volgende consequenties voor het verkeer in de omgeving. 1. De Prinses Marijkestraat zal tus- 1 sen de 1ste Van den Boschstraat en de Prinses Beatrixlaan worden afgesloten voor doorgaand rijver- keer. De parkeergelegenheden aan de Prinses Marijkestraat zullen be reikbaar blijven vanaf de Prinses Beatrixlaan. 2. Het verkeer op de Prinses Beatrix laan komende uit de richting Voor burg zal bij het kruispunt Juliana van Stolberglaan niet meer linksaf mogen, maar gebruik moeten ma ken van de Adelheidstraat, There- straat tussen de Theresiastraat en 3. In het gedeelte van de Adelheid straat tussen de Theresiastrat en de Juliana van Stolberglaan wordt eenrichtingverkeer ingesteld in de richting van de Theresiastraat. 4. Het verkeer uit het centrum dat via de Bezuidenhoutseweg, 1ste Van den Boschstraat in de richting Voorburg rijdt, zal op de Juliana van Stolberglaan ter hoogte van het in aanbouw zijnde paleis van justitie gebruik moeten maken van de linker rijbaan. 5. Het verkeer in de 1ste Van den Boschstraat in de richting Schenk- kade zal worden omgeleid via de Cornelis Speelmanstraat en de Daendelsstraat. 6. De bewoners van het Bezuidenhout tussen de Utrechtse Baan en sta tionscomplex SS kunnen gedurende de tijd dat er gewerkt wordt aan het viaduct in de Prinses Marijke straat hun wijk bereiken via de omleidingsroute Cornelis Speel manstraat, Daendelsstraat, Schenk- kade en de overwegen onder het Schenkviaduct. Zij kunnen de wijk weer verlaten via de Daendels straat, de Cornelis Speelmanstraat, de hulpweg langs het Schenkvia duct en de overwegen onder het Schenkviaduct. 7. Er zullen een aantal stop- en par keerverboden komen in de naaste omgeving van de werkterreinen voor de Utrechtse Baan, waardoor met name het parkeren in de om geving van het Charlotte de Bour bonplein en de stadszijde van de lste Van den Boschstraat zo goed als onmogelijk zal worden. De totale werkzaamheden aan dc U- trechtse Baan, die door Ryswaterstaat ten dele voor rekening van de ge meente Den Haag worden uitgevoerd, zullen plm. 4!4 jaar duren. De gemeenteraad van Den Haag heeft indertijd voor de aanleg van het naagsc deel van de Utrechtse Baan een krediet van 29 miljoen beschik baar gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4