VOOR METAALSTAKING LIGT f 8,5 MLN. KLAAR Keizer opende Spelen Soldaten mogen straks ieder weekeind weg Cao voor haven is r oncl Het Kwartet Schip „rolde in een beweging om" Lading sleurde Duitse coaster naar de diepte Vrij zacht Vliegtuig oj> Java neergestort Redacties AD en NRC-Handelsblad steunen redactie Het Vaderland Mertens wil bemiddelen Tankboot met 35 man aan boord vermist Nieuwe Leidse Coeramt Donderdag 3 februari 1972 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. TO. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Overweldigende belangstelling voor kort geding Prinses Beatrix en prins Claus bren gen op het ogenblik een kort privé- bezoek aan Bonn. Gisteren waren ze de eregasten op een diner, aangebo den door de Nederlandse ambassa deur dr. De Geus- Op de foto van links naar rechts: minister Scheel, prins Claus, prin ses Beatrix, mevrouw Scheel, me vrouw De Geus, mevrouw Leber cn minister Leber. ROTTERDAM De Duitse kapi tein Jörg Küsterman van de dinsdag morgen op nogal mysterieuze wijze vergane kustvaarder Hohenlinden uit Hamburg, blijkt vlak voordat zijn schip in de golven verdween, over de ra^io gemeld te hebben, dat de uit granietschilfers bestaande lading in beweging was gekomen. Het bericht werd opgevangen door de Britse Cerdic Ferry, die vanaf dat J Me?i moet wat zijn, als men wat wil schijnen LUDWIG VON BEETHOVEN Voor eens en altijd: ik wil geen baard hebbenl Tussen haakjes, wat heb je met mijn elektrisch scheer- apparaat gedaan? DEN BILT Het weer in gro te delen van West-Europa blijft onder invloed van een oceaan depressie, die zachte en vochtige lucht via Frankrijk naar onze omgeving doet stromen. Een bij de depressie behorend front trok gisteravond in noordelijke rich ting over ons land en veroor zaakte daarbij op de meeste plaat sen wat regen. Een golfvormige storing in dit front bereikte van morgen Spanje en naar het zich lata aanzien zal deze storing ons land komende nacht passeren. Daarna stroomt enigszins onsta biele lucht naar ons land, in deze lucht kan plaatselijk een bui voorkomen, maar daarnaast wor den ook enkele opklaringen ver wacht. Barometerstand: heden 10 uur: 75.4 cm. (1005 millibar), dalend. Hong water Hoog water 4 februari: Rotter dam le getij 730. 2e getij 19.59; Scheveningen 0.05-18.16; \Hissin- gen 6.34-18.45: Haringvliet aan de Zeezijde 4.49-17.09. Zon <'ii maan 4 februari: zon op 8.17, onder 17.32; maan op 23.44, onder 9.32; 7 febr. L.K. moment als coördinator is gaan fun geren van de reddingsacties, waaraan behalve door het schip zelf, werd deelgenomen door de Duitse mijnen veger Koblenz, het Nederlandse mari newachtschip Drenthe en twee Belgi sche schepen. Enkele opvarenden van het Britse veerschip, dat woensdag enige tijd in de Beneluxhaven in Europoort lag, vertelden dat zij de gezagvoerder van de Hohenlinden over de radio hebben horen melden, dat zijn schip met een niet te stuiten slagzij te kampen had. Kort na deze noodseinen is de Ho henlinden als een steen gezonken. De Cerdic Ferry was maandagnacht uit Rotterdam vertrokken met be stemming Felixstowe. In de buurt van het vuurschip Noordhinder ving het de radioseinen van liet in moei lijkheden verkerende Duitse vracht schip op. Ogenblikkelijk zette de ka pitein van het veerschip koers in de richting vanwaar de seinen werden opgevangen. Van de Duitse mijnenve ger Koblenz vernam men kort daarna dat dit schip zeven overlevenden had opgepikt en dat er nog twee mensen werden vermist. Het Britse veerschip heeft nog vijf uur lang aan de zoekacties deelgeno men, waarna alle hoop om het ver miste tweetal te vinden moest wor den opgegeven. Volgens de opvaren den van de Cerdic Ferry was het dinsdagmorgen op de Noordzee vrij rustig weer, ook het zicht was goed. Enkele minuten Op het veerschip vraagt men zich dan ook af, hoe het mogelijk is ge weest dat de Hohenlinden zo snel is gezonken. Volgens een verklaring van één van de bemanningsleden van het Duitse schip zou de ramp zich in en kele minuten hebben voltrokken. Het ongeluksschip moet als het ware in één beweging zijn „omgerold". Zowel de opgevangen radioberich ten als het feit dat er op de plaats van het ongeluk geen wrakstukken zijn gevonden wettigen de veronder stelling dat er van een aanvaring geen sprake geweest is. Naar de juiste oorzaak van het ge beuren zal een diepgaand onderzoek worden ingesteld. Bij hun aankomst in Hoek van Holland lieten de overle venden van de Hohenlinden niets los over de toedracht van de ramp. DJAKARTA (AP) Een reddings ploeg heeft vandaag gemeld, dat vijf personen om het leven zijn gekomen, doordat een DC-6 met negen perso nen aan boord op Midden-Java door brandstof gebrek neerstortte. Het vliegtuig is op een afgelegen strand neergekomen De toestand van de vier overlevenden de eerste en de tweede vlieger alsmede twee Indo nesische zakenlieden is ernstig. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis in Tegal. Volgens een woordvoerder voor de politie had het vliegtuig een defect kompas. Het vloog door de verkeerde navigatie, die van dat kompas het ge volg was, boven Midden-Java. ROTTERDAM De redactie- vertegenwoordigingen van NRC- Handelsblad en het Algemeen Dag blad staan achter het protest van de redactie van Het Vaderland. Zoals bekend wordt Het Vaderland met in gang van 1 mei kopblad van het Algemeen Dagblad en worden als gevolg van deze structuurwijziging dertien journalisten ontslagen. In een brief aan de heer W. Pluy- gers, president-directeur van de Ne derlandse Dagbladunie (NDU), die zowel het AD als NRC-Handelsblad en Het Vaderland uitgeeft, dringen Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM/ROTTERDAM De bondsraad van de Indus- triebond-NVV heeft opdracht gegeven de eerste 8,5 miljoen gulden van het bondsvermogen vrij te maken voor stakingen in de metaalindustrie. Mocht dit bedrag niet voldoende zijn, dan zal het bondsbestuur verdere stappen ondernemen. Dit blijkt uit een mededeling in „Wik", het officiële orgaan van de bond. De bondsraad heeft het bondsbestuur ook op gedragen verder te gaan met de actie voor het afsluiten van „een echte metaal-cao". Voor het door de metaal - werkge vers aangespannen kort geding, dat hedenochtend in het Amsterdamse paleis van justitie zal worden gevoerd tegen de Industriebond-NW, bestaat intussen een overweldigende belang stelling. Gistermiddag om vijf uur waren er reeds zo'n 400 verzoeken om een plaats op de publieke tribune binnengekomen en daarbij zullen zich straks zeker nog velen voegen, die zonder voorafgaande aankondiging denken toegelaten te zullen kunnen worden. >- Er konden overigens geen plaatsen worden gereserveerd (ook voor de journalisten niet) en verwacht mag dan ook worden, dat vele belangstel lenden teleurgesteld zullen moeten worden. Want er is, zo werd ons mee gedeeld, buiten de direct bij het kort geding betrokkenen om slechts plaats voor enkele tientallen personen. In hoeverre daarvoor een oplossing kan worden gevonden, kon gistermiddag nog niet worden gezegd. Over de uitspraak is niets met ze kerheid te zeggen. De Industriebond- NW wil geen enkel commentaar ge ven op de stap van werkgeverszijde. (voor vervolg zie pag. 7) UTRECHT De voorzitter van het NKV. de heer P. J. J. Mertens is bereid te bemiddelen in het conflict tussen de vijf vakbonden die de metaal-CAO hebben on dertekend en de Industriebond NVV die dat heeft geweigerd. Hij wil niet treden in de overwegin gen die de NVV-bond tot zijn stellngname hebben geleid, omdat hij dat het recht acht van elke autonome vakbond. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ilk geef op als nieuwe obonnee. Naam: I Adres: J Plaats: I betaling per kwartaal □maand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden De openingsplechtigheid van de Olympische spelen in Sapporo werd bijgewoond door de Japanse keizer Hiroliito en keizerin Nagako. Links van hen Avery Brundage, president van het IOC. de redactiecommissies van deze bla den aan op een snelle instelling van een redactiestatuut, waarin in prin cipe aan de redactie medezeggenschap wordt gegeven. Intocht van de Nederlandse ploeg voor de openingsplechtigheid in het Makomanai ijsstadion. De Nederlandse vlag wordt gedragen door Attje Keulen-Deelstra. Rechts op de voorgond een andere bekende landgenoot, Jan Cottaar, directeur van het Nederlands Olympisch Comité. SAPPORO Keizer Hirohito heeft de elfde Olympische winterspelen vanmorgen om 11.35 Japanse tijd (03.35 Ncd. tijd) officieel geopend. Ruim 46.000 toeschouwers waren bij stralend weer getuige van de ope ningsceremonie in het Makomanai ijsstadion. Geen plaats was onbezet toen even na elf uur de vertegenwoordigers van de 35 deelnemende landen het sta dion binnen marcheerden. Volgens traditie opende de delegatie van Grie kenland de bonte rij. Het 16-jarige Japanse schaatsenrijdstertje Izumi Tsujimura bracht de Olympische fak kel het ijsstadion binnen en over handigde deze aan Hideki Takada, die de Olympische vlam ontstak. Na mens de deelnemers legde de Japan se sprinter Keiichi Suzuki de eed af. De openingsplechtigheid van deze eerste winterspelen in Azië duurde amper vijf kwartier. De Amerikanen vormden met 120 leden van de ploeg van 165 sportlie den en officials de grootste groep die aan het défilé deelnam. De Philippij- nen, vertegenwoordigd door twee Al pine-skiërs, de kleinste. De ceremonie werd gekenmerkt door grote nauwkeurigheid en een voud. Nadat de ruim 1100 atleten het stadion hadden veriater. was het eerste commentaar van de omstreden IOC-president Brundage tegen de wereldper s:, .Het was een van de mooiste openingsplechtigheden die ik ooit heb meegemaakt". Vier jaar eer der had de bejaarde Amerikaan felle kritiek geleverd op de overdreven en kostbare wijze waaro de winterspe len van Grenoble werden geopend en gesloten. (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG Het parate weekeinde voor de landmacht wordt met ingang van 15 februari afgeschaft. Behoudens een aan tal uitzonderingen zullen alle mi litairen ieder week-end naar huis kunnen. De uitzonderingen betreffen de Ne derlandse onderdelen in Duitsland en een aantal diensten die in het week end noodzakelijk door moeten gaan, zoals de verbindingen, de bewaking en de huishoudelijke dienst. Wel zui len een aantal malen per jaar paraat- heidsoefeningen in het weekeinde worden gehouden. Voor het oproepen NEW ORLEANS (Reuter) Een Amerikaanse tankboot met 35 man a?n boord wordt vermist. Men vreest dat het schip gisteren gezonken is in de Golf van Mexico. Het is de „V.A. Fogg" van de rederij „Texas City Tankers". Het schip is door de rederij als ver mist opgegeven twaalf uur nadat het in Galveston had moeten aankomen. Het vertrok dinsdagmiddag om 50 mijl uit de kust de tanks schoon te maken, waarna het naar Galveston zou terugkeren. ROTTERDAM /UTRECHT Dc drie vervoersbonden in de haven hebben met dc werkgevers overeen stemming bereikt over een nieuwe cao voor 1972. Zoals bekend hadden de bonden nog drie eisen aan het cao-pakket toegevoegd. De werkge vers zijn thans aan deze eisen tege moet gekomen. De punten waaraan tegemoet is gekomen zijn: Er zal geen wijziging in de bestaande cvclusidelingen wor den aangebracht. Er zal één dichtlijn voor de ploegensterkte worden opge nomen en over de extra vakatie zal vak.^tetoeslag worden betaald. Via een referendum, waarvan dc utslag volgende week zaterdag bekend kan zijn, zal het bereikte accoord aan dc leden worden voorgelegd. De drie vervoersbonden zijn er van over tuigd dat dc leden dc bereikte resul taten zullen accepteren. van het personeel zal hierbij gebruik worden gemaakt van radio en tv Minister De Koster (Defensie; heeft deze nieuwe paraatheidsregeling jdo- teren bekendgemaakt tijdens de de- fensiedebatten in de Tweede Kamer. Hij zal nog bekijken of de regeling al voor carnaval kan ingaan. Hij wees erop, dat voor de troepen in Duits land (Seedorf en Hohne) een zekere paraatheidsregeling gehandhaafd moet blijven. Er zal wel worden on derzocht of deze versoepeld kan wor den. Momenteel is er een paraat weekend eens in de vier weken. Voor de drie vrije week-enden krijgt de dienstplichtige momenteel twee keer vrij vervoer. Het is niet de bedoeling deze vrij-vervoersregeling te veran deren. De minister wees erop, dat steeds wordt onderzocht of het beroep dat Defensie op de dienstplichtigen doet nog past in het kader van de taken die vervuld moeten worden. In de huidige paraatheidsregeling ging men er van uit, dat een deel van - het personeel steeds in de buurt van de kazerne moet zijn of, zodra dat noodzakelijk is, voldoende snel moet kunnen uitrukken. Na onderzoek is nu gebleken, dat oproepen via radio en tv, gekoppeld aari een betere in terne organisatie, het mogelijk maken de militairen naar huis te sturen zon der dat daardoor de reactiesnelheid van de landmacht wordt aangetast. PRIJZENLIJST VAKANTIE PRIJSVRAAG 29/1 '72 Ie prijs 2 reizen van elk f 500, 2e prijs 2 reizen van elk f 350, 3e prijs 2 reizen van elk f 150, Verzorgd door de Chr. Reis Stich ting te A'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1