„Liefdesbrief' is 1111 weer uit één stuk TV-commentaar Nieuw Links COLIN FORBES Van Tijn spreekt met McCarthy DONDERDAG 3 FEBRUARI 1972 loofdrestaurateur L. Kuiper van het Rijksmuseum bezig aan restauratie van Vermeer's „Lief desbrief". (AMSTERDAM Vermeers roemde schilderij „De Lief- sbrief," dat vorig jaar septem- r werd gestolen uit het Paleis ór Schone Kunsten te Brussel zwaar beschadigd werd te- gevonden, is weer een schil- ij „uit één stuk." zijn nu twee fasen van de res- :ratie achter de rug. Dat houdt in, nu het ruw weggesneden weg- ■akt is een betere term mid- stuk en de zijkanten, die op het ieraam waren achtergebleven, weer n elkaar gezet zijn. pe hoofdrestaurateur van het jksmuseum, de heer L. Kuiper is vier maanden met het doek bezig, len hij het in handen kreeg zat ze- r driekwart van de verf los. Na Ie proeven is het gelukt een bijzon- Fe lijmoplossing te laten doordrin- n via de craquelure de kleine rstjes in de verflaag. Dat was de rste fase. Daarna werd het gehele schilderij doubleerd, dat wil zeggen dat het tspronkelijke iinnen op nieuw doek gelijmd, uiteraard ook weer met 1 bijzondere kleefstof, die werd sa- mgesteld uit was en hars. Wat men nu verder gaat doen, is nog niet zeker. Het kan zijn, dat het schilderij zoveel mogelijk in zijn oude staat wordt teruggebracht, dus dat op de delen, waar de verflaag geheel verdwenen is, weer de oude „voor stelling" wordt aangebracht. Maar het is ook mogelijk, dat men op die stukken alleen maar een in het ge heel passende kleurtoon aanbrengt. Daarover zal binnenkort een inter nationale adviescommissie geconsul teerd worden. Die commissie bestaat uit museumdirecteuren, natuurweten schappelijke onderzoekers en restau rateurs. „We zijn blij", aldus de hoofddirec teur van het Rijksmuseum, dr. A. van Schendel, dat we het schilderij ten minste weer op het doek hebben. Nu is het weer handelbaar. Technisch zijn we al een heel eind. Wat nu nog komt is het artistieke gedeelte". Precies is het nog niet te zeggen, maar waarschijnlijk zal „De Liefdes brief" verzekeringswaarde vijftien miljoen gulden aan het eind van het jaar weer „toonbaar" zijn. Dat zal dan gevierd worden met een ten toonstelling, waar naast het schilde rij, de hele geschiedenis van de res tauratie uit de doeken gedaan zal worden. Minister Schmelzer n radiogesprekken Van onze radio en tv-redactie Hilversum in vara's zater- gochtendrubriek Informatie zal de- week minister Schmelzer zich be- iikbaar stellen voor drie inter |ws. Op Hilversum II zijn deze ge- rekken, waarin, de minister zich ft ondervragen, te horen tussen elf twaalf uur. Dr. Karei Roskam in- fmeert naar de wereldsamenleving Nederland voorstaat en op welke ze dat tot uitdrukking komt in de itenlandse politiek die ons land :rt. Drs. Jaap van Ginneken vraagt ir de invloed die een klein land als Ierland kan hebben op de interna- ale politiek en Paul van 't Veer reekt met de minister over diens •soonlijke invloed op het buiten- dse beleid. Vanavond te horen HILVERSUM I NCRV 19.05 uur Kerkorgelconcert 19.35 uur Koorzang en Fanfare-or kest 20.05 uur De kleine wereld, vervolg- hoorspel 20.30 uur Radio Actief, gevarieerd programma 23.10 uur Omroeporkest met zang solisten HILVERSUM 2 AVRO 19.00 uur Jeugd en ritme 19.30 uur (IKOR) Vragen rondom schrift en samenleving 20.05 uur Residentie Orkest en solis ten 22.00 uur Instrumentaal ensemble met solisten 23.20 uur Programma over electro- nische muziek Over het door recente Amerikaan se aanklachten opnieuw heet gewor den hangijzer, nl. de vraag of de actualiteitenrubrieken van de Ne derlandse televisie in handen zijn van aanhangers van Nieuw-Links, zijn woensdagavond belangwekken de, Tnaqr ook langs elkaar heen schie tende dingen gezegd in 'Achter het Nieuws Internationaal'. Met ieder van de gesprekspartners moest je het soms hardgrondig eens en bijna evenvaak oneens zijn. Twee citaten: 'ik geloof dat Amerika toe is aan ernstige kritiek.' (Hans Gruyters) en: 'progressief zijn is niet automatisch nieuw-links zijn' (Alec Ramsay). VARA's 'Dagje ouder' bevat niet uitsluitend voor bejaarde kijkers aan trekkelijke elementen daarmee doelen we niet alleen op de natuur lijke charme van presentatrice Jean ne van Munster. De in dit program ma gelanceerde Stichting Nationale Vakantie voor Ouderen (Mauritskade 27, Den Haag), kan voor bejaarde reislustigen heel wat gaan beteke nen. TiLSsen haakjes: die Hugh Jans weet met zijn gerechten het water op je tanden te toveren- Op het eerste net bestond de PSP- uitzending uit niet meer dan gefilm de teksten over de kleine groep machtige Nederlanders die commis sariaten bekleden bij banken en be drijven. Daar kijk je als leek nogal verbaasd tegenaan, en dan voel je deze vragen opkomen: Hoe lagen de verhoudingen in ons land vóór de oorlog, en wat is de situatie nu in vergelijkbare landen? Het behoort tot de dwingende vra gen in de wijsbegeerte, of het stre ven naar geluk het motief van al ons handelen mag zijn. Tal van filosofen hebben daar stelling tegen genomen, o.a. Kant en Kierkegaard. Agnes Varda geeft er daarentegen in haar van 1965 daterende film 'Le Bon- heur" blijk van, dat zij dat streven vanzelfsprekend vindt, zelfs als de man in een gelukkig huwelijk zijn portie geluk wenst uit te breiden met een minnares en ten koste van de dood van zijn vrouw. Lyrisch ver filmd, maar in feite egoïstisch en immoreel. 'Kenmerk' kon verscheidene Zuid- afrikaanders laten getuigen tegen de apartheidspolitiek van de regering- Vorster. Steeds meer veld urint ook bij de blanke bevolking de gedachte, dat geen enkel christelijk geloof ba sis kan zijn voor rassendiscriminatie. Maar gelet op wat werkelijk dreigt, stem je bezorgd in met de slotbede van het programma: 'God behoede Zuid-Afrika voor een bloedbad. T.H. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Tekenfilm 19.10 Wat een familie 19.35 't Stokpaard: progr. over hobby's 20 00 Journaal 20.21 De rechter in 't wit: misdaad film uit de serie Ta tort (1) •22.20 Rally de Monte Carlo '72 IKOR/CVK 22.50 Leerhuis: gesprekken 23.20 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.05 Samenv. Opening Olympische Spelen met aansl. samenv. van de eerste ijshockeywedstrijden 20.00 Journaal VPRO 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 Two Tars, film met Laurel en Hardy 20.55 Namens.... Ted Williams, een werkloze Engelsman, doc. 21.25 Dick Cavett-show NOS 22.15 Ter Visie 22.40 Journaal tRY PERKINS u vuio [i'AN AVOND gen 23.00 Nieuws. 23.10 Radio journaal. 23 20 (S) Muziek zon der podium: serie uitzendin gen over electronische muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum I «02 m. NCRV 18.30 Nieuws 18.41 Wereldpano rama. 18 50 (S) Muziek van Het Leger des Hells (gr.). 19 05 (S) Kerkorgelconcert 19.35 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: Koorzang en Fanfare-or kest, 20 05 De kleine wereld, vervolghoorspel. 20.30 (S) Ra dio Actief: gevarieerd pro gramma. 22.20 Avondoverden king. 22.30 Nieuws. 22 40 Den Haag vandaag. 22.50 Het Ko ninkrijk in de waagschaal, le zing. 23.10 (S) Omroeporkest met zangsollsten. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO 18 00 Nieuws, om 18.11 Radio journaal en om 18 20-18 30 Uit zending van D.S.'70. 19 00 (S) Jeugd en ritme. 19 25 De ge sproken brief. IKOR: 19 30 Kleur: vragen rondom schrift en samenleving. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 S) Residentie Orkest en solisten. In de pau ze: gesprekken. 22.00 (S) Licht instrumentaal ensemble met solisten. 22 30 Hoe verander lk de wereld ln 25 minuten, licht programma. 22.55 Mededelin- RAIHO MORGEN HILVERSUM I 402 nr. NOS 00.00 - 07.00 Sapporo "72: Reportages Olympische Win terspelen en amusementsmu ziek met regelmatig uitzendin gen van de nieuwsdienst en om 5.45 en 6 50 Weerberichten KRO 7.00 Nieuws 7 02 Het le vende woord 7.07 (S) Badine- rle: klassieke- en moderne muziek (gr) <7 30 Nieuws 7.41 Actualiteiten 7 50 - 8.10 Olym pisch journaal) 8.24 Overwe ging 8.30 Nieuws 8.41 Voor de hulsvrouw 9 40 Schoolradio 10.00 (S) De beste plaat voor uw stereokop (10.30 - 10.32 Nieuws) 11.00 Voor de zieken 11.55 Mededelingen 12.00 (S) Van twaalf tot twee (12.22 Wij van het land 12 26 Mededelin gen t.b v. land- en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41-12.50 Actuali teiten 13.00-13.05 Raden maar. 13.50 - 14.00 Sapporo *72; Re portages en beschouwingen) 14.05 Schoolradio 14.30 (S) In terlokaal op vrijdag: muzikaal middagmagazine (15.30 - 15.32 Nieuws) 17.00 Zonder grenzen: over missie en zending 17.10 (S) Metropole Orkest 17.25 Voor de kinderen 17.30 Nieuws 17.32 (S) Actualiteiten 18.00 <S) Licht ensemble met zangsolis ten. HILVERSUM 2 298 m. AVRO 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek 7.20 Lichte grammofoonmuzlek en repor tages en interviews en om 8.00 Nieuws om 8.11 Radio Journaal en om 8.30 De groenteman 9.00 (S) Radio Kamerorkest met So list 9.35 Waterstanden 9.40 (S) Dameskoor 10.00 Voor de kleu ters 10.10 Arbeidsvitaminen (Om 11 00 Nieuws) 11.30 Oor voor Azië (III): volksmuziek van Taiwan 11.55 Beursberich ten NOS 12.00 Blik op de we reld. informatief programma 12.30 Voor de landbouw 12.40 (S) Lichte grammofoonmuzlek 12.50 Recht en slecht, praatje 13.00 Nieuws VARA 12.11 Ac tualiteiten NOS 13 25 Toeristi sche informatie 13.50 (S) Pro menade orkest 14.25 Informatie en muziek uit de Bondsrepu bliek EO 14.55 Ruimte: magazi ne met gewijde muziek, lezin gen en programma voor de zieken VPRO 16.00 VPRO-Vrtj- dag: lichte grammofoonmu zlek. reportages enz. (Om 16.00 Nieuws; om 17.55 Mededelin gen). HILVERSUM 3 240 m. NCRV 7.00 Nieuws 7.02 Lich te vokale muziek (8.00 Nieuws) NOS 9.00 Nieuws 9.03 Jan Cor- duwener Show mat o.a. Euro pees Popparlement 10.00 Nieuws 10 03 De Eddy Becker Show 11.00 Nieuws 11.03 De Vincent van Engelen Show VPRO 12.00 Nieuws 12.03 The Joe Blow Show 13 00 Nieuws 13 03 Felix Meurders Show NOS 14.00 Nieuws 14.03 De Herman Stok Show met o.a. Top Tien LP's 15.00 Nieuws 15.03 Hugo van Geldcren Show 16.00 Nieuws 16.03 - 18.00 Top-30 (17.00 Nieuws). NEDERLAND I NOS/NOT 10 45 - 1133 School-tv. NOS 12 30 - 13.15 en 17.30 Olympische winterspelen te Sapporo. NEDERLAND II NOS 06.30 - 07.30 Olympische Winterspelen: hardrijden voor heren (5.000 m.) VAN ZERVOS Burckhardt zei kort iets over zijn schouder; een instructie aan Hahnemann hen in te lichten over de ontbre kende springlading; ten slotte waren zij soldaten, dus kon hun net zo goed verteld worden hoe de zaak ervoor stond. Met ta nende geestdrift luisterden Prentice en Ford naar Hahne mann, waarna ze naar de achterkant van de brug werden ge dirigeerd en weggedrukt tussen een menigte geüniformeerde Alpenkorps soldaten. Toep hij naar rechts keek zag Prentice ■dat hij naast de grote Duitse burger stond, die in Istanbul aan boord was gekomen. Onderweg van hun hut naar boven had den ze hem in de verte een trap zien bestijgen en Prentice had gevraagd wie hij was, „Herr Dietrich is een officier van de Abwehr," had Hahne mann geantwoord met een zweem van respect in zijn stem. Prentice keek nieuwsgierig op naar de grote man die een ver se sigaar opstak, met een elleboog leunend op de schouder van een korporaal naast hem. Een rare snuiter, die Dietrich, was Prentice's oordeel. Hij wendde zich tot Ford die iets op lage toon tegen hem zei. „Hoe groot zei hij dat die springlading was? Ik kon te mid den van het tumult niet alles verstaan wat hij zei." „Tien kilogram. Is dat ernstig?" „Het is niet erg best, dat kan ik u zo wel vertellen. Als die is weggestopt in de buurt van de ketels en die vliegen ook de lucht in..." Hij zweeg toen Burckhardt Eberhay, die was verschenen bij de deur naar de brug, een stroom van bevelen gaf. Nadat de kolonel was uitgesproken verwijderde Eberhay zich. Ze ston den vlak voor het ogenblik van ontschepen, en dat vereiste goede discipline. De kleine majoor werd geconfronteerd met iets dat veel weghad van paniek, toen de manschappen de trappen opdromden. Op dat ogenblik zag Prentice de Alpen korps uitrusting, die zijn ergste vrees bevestigde: hij ving een glimp op van soldaten met eikehouten ski's, die voor de brug langs liepen. De ski's waren op hun rug gebonden en ook droegen ze nog rugzakken. Dat kon alleen maar betekenen dat ze verwachtten te moeten opereren in de diepe sneeuw van de Zervos aan de andere kant van het schiereiland. Het voornaamste doel van het Alpenkorps was de natuurlijke ob servatiepost van het klooster, dat uitzag over de weg op het vasteland, waarover Geallieerde voorraden naar het noorden werden vervoerd. „Merkwaardig dat die bom nog niet is afgegaan," zei hij luchthartig tegen Ford. Hij had liever gehad dat hij zou bid den dat de lading ontplofte, maar in werkelijkheid was hij ziek van de spanning. „Misschien heeft de knaap die het ding geplaatst heeft, niet geweten wat hij deed," opperde hij. „Dat is mogelijk. Maar hun tijdontstekingen zijn niet erg betrouwbaar. Die dingen hebben de gewoonte om op het ver keerde moment onklaar te raken." „Bedoel je dat ze onschadelijk worden?" Prentice probeerde de hoop uit zijn stem te weren. „Dat heb ik niet beweerd. Blijkbaar bleven ze wel eens staan en beginnen later weer te lopen. Trillingen kunnen ze zonder de minste moeite weer op gang brengen. Scheepsma chines zijn ideaal voor dat doel." „Welja, vrolijk de zaak maar wat op." Prentice was niet erg gerustgesteld. Ford was een munitie-onderzoeker, die al te lang was omgegaan met tuig, dat ieder ogenblik in zijn han den kon ontploffen daarbij inbegrepen vijandelijke springstoffen, op welk gebied hij een expert was. Maar hier op deze boot, die door de Duitsers was bezet, toonde hij teke nen van nervositeit en hij trok aan zijn oorlelletje, terwijl hij de brug rondkeek, alsof hij verwachtte dat die ieder ogenblik voor zijn ogen zou verdwijnen. „Maak onmiddellijk die riemen vast!" Hahnemann was even teruggekeerd naar de brug en hij had gezien dat Fords zwem vest los zat. Iedereen op de brug had een zwemvest aan,, waardoor er nog meer plaats werd ingenomen en de bewe gingsvrijheid werd belemmerd. Prentice had een gevoel of hij van de vloer zou worden opgetild als er nog meer mensen op de brug zouden komen. Hij draaide zijn hoofd om door het venster achter zich te kijken, waar hij het achterdek kon zien, dat bijna verlaten was, daar het bevel dat geüniformeerde soldaten zich niet open en bloot op het dek mochten vertonen, nog steeds van kracht was. Bijna verlaten, maar niet hele maal. Prentice's ogen vernauwden zich toen hij keek naar de olieachtige, zwarte rook van het vuur beneden, die langs een lamp bij de stuurboordreling dreef: in het licht van de lamp zag hij een gedrongen, zwaargebouwde man aan de verkeerde kant van de reling, een man met een geweer over zijn rug. Iets in de vórm en de bewegingen van de man deed hem den ken aan de Griekse burger die ook in Istanbul aan boord ge komen was. Grapos, had de kapitein hem genoemd. Een rook wolk vertroebelde het zicht en toen die weggetrokken was, was de figuur verdwenen. Hij was over de reling gedoken. „Hebt u een geest gezien, méneer?" vroeg Ford. „Ik heb kramp in mijn nek, als je het soms hebt over de blik van ondraaglijke pijn op mijn gezicht." Prentice was er zeker van dat Dietrich op het allerlaatste ogenblik ook door dat venster had gekeken, maar tegen die tijd had de rook de eenzame figuur waarschijnlijk aan^ het oog onttrokken. Hij was enorm opgelucht toen de Duitser niets zei en rustig ver der ging met het roken van zijn sigaar, die nu ook al bijdroeg tot de verslechtering van de atmosfeer op de overbevolkte brug. Grapos was dus overboord gesprongen en zwom nu naar de kust. Sommige mensen hebben geluk, dacht hij, maar toen herinnerde hij zich het met mijnen bezaaide water waar de Griek doorheen zou moeten zwemmen en hij onderdrukte een rilling. Ondanks het grote aantal mensen, dat op elkaar was gedrukte binnen die beperkte ruimte, was het telkens erg rustig op de brug tijdens de stilte die viel nadat Burckhardt op scherpe toon bevelen had uitgedeeld aan de officieren en onderofficieren, die aan de deur verschenen; een stilte die werd beheerst door vrees, die als een sluier boven hun zwij gende hoofden hing, terwijl de machines langzaam dreunden en de Hydra haar draaiing naar het oosten voortzette. De boeg van het vaartuig bewoog zich nu door slierten zwarte rook, die het zicht belemmerden, een bron van be zorgdheid temeer voor 'Burckhardt, die nu zijn regenjas had uitgetrokken en volledig gekleed was in Alpenkorpsuniform, tot en met de breedgerande pet, die vast op zijn hoofd was gedrukt. Nopagos stond erbij als een wassen beeld. Zijn ogen probeerden zich door het rookgordijn te boren. Schnell stond over het stuurwiel gebogen en hij keek veelvuldig naar stuur boord waar de dichtstbijzijnde mijn op minder dan vijftig meter van de romp op het water dobberde. Hij hoopte ten minste dat het de dichtstbijnde mijn was. Vanaf zijn plaats aan de achterwand, waar hij alles kon overzien, keek Prentice van het ene gezicht naar het andere en hij zag glinsterend zweet op gespannen gezichten, nerveuze trekkingen van oog leden, handen die geweren en machinepistolen zo stevig vast hielden dat de knokkels wit afstaken. Deze mannen, over het .hele schip verspreid, stonden onder de grootst mogelijke druk. Tegen de dageraad moesten zij in actie komen. Ze wisten dat het schip langzaam afbrandde tot aan de waterlijn, dat de zee die voor hen lag, bezaaid was met mijnen en dat ergens, mis schien pal onder hun voeten, een tijdontsteking de seconden wegtikte. Als iemand de bedoeling had gehad nagenoeg on draaglijke druk uit te oefenen op hun moreel, had het moei lijk beter gepland kunnen zijn. Had inderdaad iemand het ge pland? Wordt vervolgd J Van onze radio en tv-redactie HILVERSUM De VPRO-televisie zal vanavond in de rubriek „Berich ten uit de samenleving" een gesprek tussen Joop van rijn en de Ameri kaanse senator Eugene McCarthy uit zenden. Joop van Tijn had dit inter view met een van de democratische kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap tijdens een verblijf in de U.SA. Momma r- BEDANKT har.ie D06T MB BH, MAMS, br EEN komen huub GROOT L en mam plezier i 1 00fC? J me. S C iP&t ikvmauimmmn v MTeNOf IKOtAUm l INGEUMDeeWOfW I 06 AND6RENOOKZO J 6RUW G66N C SM06SW/ST6M. Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel 64. Even later bevonden smidje Verholen en Karel tje Knetter zich in hun kamer en ze staken daar hun verbazing niet onder stoelen of banken. „Wat wou die dikke meneer in vredesnaam?" vroeg Karel tje. „Ik schrok me een aap, toen-ie zo plotseling begon te paffen met die geweer plu." „Wat-ie precies van zins was. weet ik niet", antwoordde de smid met een ernstig gezicht Maar het is niet veel goeds ge weest Dat staat als een paal boven water„Misschien vergiste hij zich", veronder stelde Kareltje. „Hij sprak immers over een grote en een kleine? Zou het niet kunnen, dat-ie op zoek was naar die grote en die kleine zeeman?" „Naar professor Nosco en de dwerg Asmarzei de smid. „Nee, Kareltje, dat geloof ik niet. Hij gaf immers een heel precieze be schrijving van mijn geblokte sporthemd en jouw geringde bloesje?" De smid begon langzaam zijn dikke trui uit te trekken en Kareltje riep geschrokken: „Mijn bloes met de zwarte cirkeltjés! Gossie baas! Jè hebt gelijk! Wat nou Nu het antwoord op die vraag zou weldra gegeven worden, want intussen had dikke Dieks Drabbelkoek ook niet stilgezeten. „Daar had ik me toch bijna vergist, hè?" zei hij tegen Foppe. „Zo zie je alweer, meneer Helmstock, ook de goeie Homerus slaapt wel eens, waarmee ik maar zeggen wou, dat ook de sluwste detective wel eens een steekje laat vallen van zijn intelligente brei werk, dat opsporing heetFoppe Helmstock beantwoordde deze tref fende volzin met een blijde lach. „Nou, nou", zei hij. „Die aardige meneer Verholen zal morgen wel opkijken, als ik hem vertel, dat hij bijna voor niks was gearresteerd." En toen keek Dikke Dieks plotseling zo verbaasd, dat het leek wel, of-ie het in Rome, Milaan en Keulen tegelijk hoorde donderen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11