Geen solidariteit met Schranz SAPP0M72 Goed laverende Amerikanen stellen beslissing uit Weer remise Schaatskalender Puntenwinst voor Lubbers Met polsstok 5.27 Amerikanen in China om bezoek Nixon voor te bereiden DINSDAG 1 FEBRUARI 1972 SAPPORO De toch onverwachte uitsluiting van het Oostenrijkse ski-idool Karl Schranz is weinig meer dan een laag politiek spelletje van 's werelds grootste sportorganisatie. Teneinde kool en geit te sparen, werd een weliswaar niet onschul dige skiër uit een politiek machteloos land het slachtoffer. Wanneer niemand uitgesloten zou zijn van deelname aan deze elfde Olympische winterspelen, had voor zitter Avery Brundage een geweldige nederlaag geleden na zjjn kernachtige uitspraken die hij de afgelopen maanden ten aanzien van alpine-skiërs had gebruikt. Maar de lijst van skiërs, die spotten met amateur-regels, is zonder twjjfel veel langer dan die ene Oostenrijkse naam, die nu als afschrikwekkend voorbeeld moet dienen voor de rest. Dc Fransen bijvoorbeeld gaan vrij uit. Maar Frankrijk op internationaal politiek gebied ook uiterst handig ma noeuvrerend tussen West- en Oostblok in, kon rekenen op zoveel steun, dat skiërs uit dat land niets hoefden te vrezen. Dc toelatingscommissies van het Internationaal Olympisch Comité had uitsluiting van Schranz aanbevo len. De vergadering van het Interna tionaal Olympisch Comité besloot tij dens een geheime stemming met 28 tegen 14 stemmen om de Oostenrijkse skiër een startverbod op te leggen. Tegen deze handelswijze zijn legio bezwaren aan te voeren. Waarom werd Schranz niet voor zijn vertrek naar Sapporo geëlimineerd van de deelne merslijst? Waarom werd er pas in Sapporo een beslissing genomen en waarom werd Karl Schranz veroor deeld zonder dat hij zelfs een kans kreeg om iets ter zijner verdediging aan te voeren? Brundage gaf op alle vragen traditiegetrouw ontwij kend antwoord. Het IOC praat niet met individuen. Wij hebben alleen maar te maken met organisaties, met nationale Olympi sche comité's. Steeds weer viel Brun dage terug op artikel 26 van Olym pisch reglement Schranz heeft regels overtreden. Niet wij hebben hem van deelname uitgesloten. Dat heeft hij zelf gedaan. Want Karl Schranz heeft zijn naam en foto in advertenties la ten gebruiken de afgelopen jaren. Daarom mag hij niet aan deze Spelen deelnemen. Indirect gaf het IOC met de ver oordeling van Schranz ook een gewel dige oorvijg aan het Oostenrijkse Olympisch Comité, dat volgens de re gels verklaard had dat Schranz niet buiten zijn Olympisch boekje was ge gaan. In het Oostenrijkse kamp was de verontwaardiging dan ook buiten gewoon groot. Dr. Bruckner, voorzit ter van het Oostenrijkse Olympisch Comité en chef de mission voor de Spelen in Sapporo verklaarde: „Het idool van de Oostenrijkse jeugd is van zijn kans op Olympisch goud beroofd. De gronden waarop Karl Schranz is uitgesloten, zijn volstrekt onduide lijk". Bruckner gaf een chronologisch overzicht van de maatregelen die uit eindelijk tot uitsluiting hebben geleid. „Op 17 mei 1971 publiceerde het be kende sportblad Sport Zürich een lijst met namen door Brundage genoemd, van mensen, die van deelname aan de winterspelen in Sapporo zouden worden uitgesloten. Ook Karl Schranz prijkte op die lijst". Het Oostenrijkse Olympische Comi té kwam daarop in actie. Bruckner: „Op 11 juni 1971 vroegen wij aan het IOC welke maatstaven er waren aan gelegd en wat de bewijzen waren. Op 8 juli antwoordde het IOC dat er geen zwarte lijst bestond, maar dat het de taak van de nationale Olympi sche Comités was om hun atleten aan amateurregels te herinneren". De zaak kwam eigenlijk pas goed aan het draaien op 15 november 1971 toen het IOC de beruchte regel 26 uit vaardigde, maar er tevens de nadruk op legde dat de oude regel 26 (stren ger van opzet) ook gehandhaafd moest blijven. Op 20 december werden de nationale Olympische comités nog eens extra op deze regels gewezen. Bruck ner: „Op 11 januari van dit jaar ver klaarde Brundage dat de Oostenrijkse interpretatie van regel 26 juist was". Voordien hadden Schranz en Messner echter al een ernstige waarschuwing van het IOC te pakken. Tijdens de wedstrijd in Val d'Isere op 20 de cember, waren Schranz en Messner gefotografeerd met duidelijk zichtbaar de merkennaam van hun ski's. Bruck ner: „Wij hebben toen een onderzoek ingesteld, maar toen is duidelijk ko men vast te staan dat Schranz en Bruckner vrijuit gaat. Op 20 januari hebben wij onze deelnemerslijst naar Sapporo gestuurd. Ons was toen dui- lijk dat niemand van deelname zou worden uitgesloten. Ook Karl Schranz niet. Dat het ten slotte toch is ge beurd, is voor ons volstrekt ondui delijk". Onbegrijpelijk Dr. Lee, voorzitter van de Oosten rijkse ski-bond, stelde: „Het is voor my onbegrypeljjk dat deze maatre gel is genomen op grond van artike len in kranten. Er is geen enkel be wijs voorhanden. Ik heb een gesprek gevoerd met de toelatingscommissie. Maar over Schranz werd niet eens uitvoerig gesproken". Frustrerend Het meest frustrerend is het volko men gevoel van machteloosheid dat de Oostenrijkers kenmerkt. De enige sanctie, die zij onmiddelijk wilden ne men, was het weigeren deel te nemen aan de officiële training. Van algehele terugtrekking van de Oostenrijkse ploeg is voorlopig nog geen sprake. Ondanks eerdere uitlatingen van Schranz, is dat een hoogst onwaar schijnlijke zaak. De constellatie van de Olympische ski-afvaardiging maakt dat immers volstrekt onmogelijk. Het ski-team had voor dit seizoen de be schikking over tien miljoen Oosten rijkse Schilling (ongeveer 1.3 miljoen gulden). Dat geld werd gefourneerd door drie instanties: De Oostenrijkse 999 joop holfchausen Kamer van Koophandel, de regering en een pool van ski-fabrikanten. Deze pool van ski-fabrikanten is echter verre van eensgezind. Concur renten als Fischer en Kneissl strijden over de ruggen van de skiërs een commersiële strijd uit. Karl Schranz bijvoorbeeld kreeg voor zijn overgang naar Kneissl een bedrag in handen dat de zestigduizen gulden overschrijdt. Zijn landgenoten zijn deels bij andere skifabrikanten ondergebracht. Uit sluiting van Schranz is hen niet eens onwelgevallig. Het betekent in ieder geval een belangrijke rivaal minder. Van eensgezindheid is geen sprake. Het Oostenrijkse ski-merk Kneissl heeft grote commerciëlebelangen in Japan. Met export van 60.000 ski's per jaar is Kneissl de grootste buitenlandse le verancier voor de Japanse winterspor ters. Directeur Franz Kneissl is uiter aard bitter gestemd over de uitsluiting van zijn belangrijkste troef. Hij is ech ter reëel genoeg om de non-amateur status van zijn Schranz toe te geven. Veelzeggend en volkomen juist zijn in dat verband zijn woorden: „Met de uitsluiting van een simpele skiër wordt de Olympische gedachte niet gered". Is eensgezindheid in Oostenrijkse kringen al ver te zoeken ook in in ternationaal verband is er geen spra ke van een hecht front Hoewel de ski landen aanvankelijk aankondigden zich gezamenlijk te zullen terugtrek ken, wanneer een man op onredelij ke gronden zou worden uitgesloten, blijft het, nu het er op aankomt bij plichtplegingen over en weer. De voor zitter van de Oostenrijkse skibond dr. Klee, is echter nog vol optimisme. „De internationale skibond heeft tevoren besloten dat er een wereldkampioen schap zou worden gehouden, als een of meer topsterren ten onrechte zou worden uitgesloten. Dat is nu duide lijk het geval. Ik ben er dan ook van overtuigd dat naast deze Olympische Spelen een wereldtitelstrijd zal plaatshebben". TALLINN De achtste partij voor het wereldkampioenschap dammen tussen titelverdediger Andreiko en uitdager Koeperman, die gisteren in Tallinn is gespeeld, is evenals de vo rige zeven ontmoetingen in remise geëindigd. Het was de snelste partij tot nu toe. Zij duurde 35 minuten en er werden slechts 22 zetten gedaan. De stand in de wedstrijd is nu 88. Als je in het buitenland komt, maak je kennis met zoals men dat noemt vreemde zeden en gewoonten. Dit meisje uit Noorwegen, één van de atletes, die te gast zijn in het Olym pische dorp te Sapporo, probeert met stokjes te eten, een kunst die niet meevalt! Verkeerde procedure en onvergelijkbare lijsten voorkomen keuze in Amerikaans-Russisch schaakoverleg AMSTERDAM Tien dagen uitstel. Dat was de uiteindelijke (tegenvallende ontknoping) van wat gisteren leek op een soort schaak Peyton Place. Halverwege de besprekingen gistermiddag kwam professor Max Euwe al verklaren dat er een groot aantal moeilijkheden waren bij het bepalen van de uiteindelijke speel plaats, terwijl nauwelijks anderhalf uur later de partijen, Bobby Fischer plus achterban en de Russische achterban zonder Boris Spasski, te kennen gaven in ieder geval niet op korte termijn tot een overeenkomst te kunnen komen. En toen kregen beide partijen de tien dagen uitstel die Euwe hun al in het vooruitzicht had gesteld. Een soort schaak-Peyton Place, dus vol dramatiek, vol onverwachte ont wikkelingen en met een slot waarbij iedereen ervan overtuigd was, het valt allemaal uiteindelijk toch wel mee, er komt toch wel een happy end. Al zullen beide partyen elkaar dan niet vergevingsgezind en met tranen in dc ogen in de armen vliegen. Daar voor was het commentaar van Ed mund Edmondson te snerend. De Amerikaan vond dat de zaak toch wel heel handig was gespeeld. „We kenden de voorkeurslijst van dc Russen in derdaad niet. En toch kwam er geen enkele naam op bide lysten voor. Ja, very clever". Protesten De beide partijen die tot een over eenkomst moeten komen over de plaats waar Spasski en Fischer elkaar ontmoeten in de tweekamp om de wereldtitel, hebben gisteren eigenlijk nauwelijks de gelegenheid gehad over dat (het allerbelangrijkste) onder^ werp met elkaar van gedachten te wisselen. Want in een kwestie waar vele honderdduizenden guldens op het spel staan, bleek er op paier nauwe lijks sprake te zijn van een te vol gen procedure. Professor Euwe (FIDE) werd meteen al geconfronteerd met twe „eprotesten". Van beide kanten één. De Russen begonnen met een datum- mampulatie. De FIDE had beide kam pen verzocht, vóór 27 januari hun lijstjes in te leveren, maar beide par tijen waren niet gebonden aan die datum. 27 januari was slechts een voorkeurdatum voor de FIDE. Maar zo legden volgens Euwe de Russen de procedure uit: „Wij zijn op tijd ge weest met het inleveren van onze lijst. Wij waren er op 27 januari. En dus is onze lijst op tijd ingeleverd. De Amerikanen hebben geen lijst ge geven en dan moet de onze ook maar aangehouden worden". Afkeuring En dat was iets waarmee de Ameri kanen natuurlijk niet accoord konden gaan. Er kwam ook uit die hoek een protest. Euwe: „Zij vochten de proce dure aan. De FIDE houdt contact met haar leden via een aantal circulaires per jaar, en daarin heeft ook gestaan, dat de betrokken schékers een voor keurslijst moesten indienen. De Ame rikanen zeiden, dat een voorkeurslijst bestaat uit en lijst waarop alle na men van de steden voorkomen. Rus land zat dus fout met het noemen van slechts vier namen. Dat is ge woon een kwestie van interpretatie. Wat is een voorkeur. Ik kan een num mer tien op de lijst geen voorkeur meer noemen, dat is een afkeuring. Maar toch kan zo'n plaats uit de bus komen" (KNSB-voorzitter Ruth: „Ik ben een voorstander van een lijst waarop alle veertien namen die nog in aanmerking komen, voorkomen"). Want er waren van de zestien ste den die zich oorspronkelijk aange meld hadden, nog maar veertien plaatsen over. Ook dat was een com plicatie waarmee Fischers groep en de groep Spasski te maken hadden. Euwe weer: „Er waren inderdaad wat extra complicaties. We hebben twee offrten telegrafisch binnen ge kregen. De tweede is nooit via een brief bevesitgd. Nu blijkt achteraf, dat in het geboden bedrag een seinfout zit. Het getal is hersteld (naar bene- Bobby Fischer en prof. Max Euwe. den gebracht, red.) en dus, want die naam kwam nu juist voor op het lijstje van twee namen dat Fischer eerst had gegeven, bleef er maar één plaats over. Een ander land stelde, dat de match in april o 1 mei gespeeld moest worden. Aanders waren er geen mo gelijkheden over voor de organisato ren daar. Wel, Fischer en Spasski beginnen met voor eind juni, en ook na een nachtje slapen was die stad niet meer van die data af te brengen. Dat war ende complicaties waar we meteen al mee te maken kregen". Late aktie Op dat soort zaken, sprongen de be sprekingen gisteren al razendsnel af. Waarbij professor Euwe dan wel wil de aantekenen, dat beide landen be paald niet behulpzaam zijn geweest in de afgelopen maand om snel tot een oplossing te kunnen komen. „Ik heb het idee, dat de Russen pas de laatste week in aktie zijn gekomen om iets naders te weten te komen van de te kiezen plaats. Via telegrammen zijn we aan de weet gekomen, dat Ed mondson daarom ook toch wel eerst weer overleg wilde gaan plgen met de Russen. En de Amerikanen, ik kan geen genoegen nemen met een proce dure, waarbij door het geven van veertien namen een optelsommtje ge maakt moet worden, waardoor de juiste plaats eruit komt. De lijsten hadden er gewoon eerder moeten zijn, waardoor onderling overleg mogelijk was geworden." In de namiddag dreigde Euwe ove rigens dat de Amerikanen (op het moment dat Edmondson de lijst wil de overleggen, wilde Fischer toch weer even nieuwe ruggespraak hou den met zijn „manager", wat Euwe tot de uitspraak bracht „Edmondson is niet de lastigste, Fischer maakt de problemen") als er voor twaalf uur 's nachts geen lijst zou zijn, met de Russische voorstellen genoegen zou den moeten nemen. Het dreigement kwam uiteindelijk niet totuitvoering, amdat beide partijen genoegen namen met het voorstel van Euwe: tien dagen bedenktijd om overleg te plegen. En toen kwam er dan eindelijk de persconferentie waarop uit de doeken gedaan zou worden, welke steden voorgesteld werden door beide partij en. Fischer bleek daarbij met de bedenktijd voor overleg in het ach terhoofd en de grote massa centen in het voorhoofd precies tussen de Russische eisen te zijn doorgelaveerd. Tot ongenoegen van professor Euwe overigens, die bijvoorbeeld de kandi daatstelling van Chicago van het vol gende commentaar voorzag: „Chicago Is gewoon niet aanvaardbaar voor de Russen. Die plaats kunnen we ge voeglijk wegstrepen. Chicago staat erop, omdat de Amerikanen zeker wis ten, dat die plaats niet voorkwam op de voorkeuriijst van de Russen". En de Russische lijst becommentariërend-. „IJsland en Nederland hebben een goede kans. Deze landen hoeven echt nog niet bang te zijn. Ik zeg zelf, Joegoslavië moet de match krijgen, want dat land heeft in het vrleden al heel veel gedaan om de FIDE van problemen te verlossen. En, ze heb ben ook de hoogste aanbiedingen ge daan." Euwe is ervan overtuigd, dat er wel degelyk een politiek spel gespeeld wordt door de Russen. Edmondson en de Russische schaaklciders krygen de komende dagen uitvoerig de gelegen heid, dat spelletje van twee kanten aan te passen aan de eisen van de schakers. Edmondson vertrekt waar- schynlyk.morgen al naar Moskou om verder besprekingen te voeren. „We hebben nog niet met de Rus sen gesproken. Dat gaan we nu doen. Of Fischer meegaat weet ik nog niet. Daar moeten we het eerst nog eens uitgebreid over hebben". En Fischers korte eigen commentaar (uiteraard uitgesproken, nadat de fotografen ge waarschuwd waren, dat Fischer wel heel snel zou vertrekken, als er teveel foto's werden gemaakt): „Ik kan er nog helemaal niets van zeggen" en „Het is niet uitgesloten, dat we in Amsterdam spelen". En toen was Fischer ook weg. Beslissing Zo eindigde dan een maand vol gis singen en gespannen verwachtingen. Maar een polossing komt er. Profes sor Euwe vertrekt vandaag op een goodwill reis voor de FIDE naar Groot Britannië, en hij komt zondag terug. Een dag later moet alles rond zijn. Euwe: „Uiterlijk op tien februa ri moet er een beslisssing genomen worden. Daar zijn geen uitvoerige be sprekingen meer in Amsterdam voor nodig. En mochten beide partijen niet tot een overeenkomst zijn gekomen, dan zal de FIDE zelf een besluit moe ten nemen." RUUD VERDONCK Een woedende Karl Schrans staat journalisten te woord nadat hij tijdens de training op de hellingen van de Eniwa heeft gehoord dat het IOC heeft besloten dat fitf in Sapporo niet mag starten. Hongaarse trainster voor turnselectie naar Nederland DEN HAAG De Hongaarse trainster Sara Berczik zal van 11 tot en met 21 februari naar Nederland komen en de nationale turnselectieploeg gaan trainen. Aanvankelijk lag het in de be doeling mevrouw Berczik de laatste drie weken van februari naar Nederland te laten komen, maar in verband met de voor bereidingen van de Hongaarse ploeg voor de Olympische Spelen, bleek dit onmogelijk. Mevrouw Berczik zal \yorden geassisteerd door haar landgenote Maria Pa- tockza. De trainingen zullen wor den gehouden in de academie voor lichamelijke opvoeding in Amsterdam. Op de schaatskalender van de KNSB komen voor: Dinsdag 1 februari: Molenaars graaf: nationale kortebaanwedstrijd heren, aanvang 19.30 uur. Dinsdag '1 februari: Schoondijke: kampioenschap van Zeeland dames en heren, senioren en junioren, aan vang 14.00 uur. Tel. 01173 - 389. Woensdag 2 februari: Usquert: kampioenschap van Groningen korte- baan voor dames. Aanvang 13.00 uur, tel. 05950 - 2917. Lekfcerkerk: kam pioenschap van Zuid-Holland korte- baan dames senioren en junioren, 14.00 uur, tel. 01807 - 3523, Makkum: nat. langebaan en sprintwedstrijden voor heren afstanden langebaan 500. 1500 en 3000 meter, sprint 500 en 1000 meter. Aanvang 11.00 uur. tel. 05158 - 480, Oudkerk: kampioenschappen van Friesland langebaan herenjumoien a en b. Afstanden a-junioren 500, 1500 en 3000 meter. B-junioren 500 en 1500 meter. Aanvang 10.30 uur, tel. 05103 - 1271. Scheemda: Oldambtwedstrijden en toertocht, wedstrijd 70 km. Toer tocht 25, 40 en 55 km. Aanvang 12.00 uur, tel. 05979 - 491 voor de wed strijd. Start toertocht in Scheemda en Termunterzijl. Medemblik: dorpen- tocht over 40 km. Aanvang tussen 10 en 14 uur. Start in Medemblik, Oost woud en Midwoud. Ammerstol: Na tionale estafettewedstrijd. Aanvang 19.00 uur, tel. 01825 - 1754 of 1853. Giethoorn: Holland-Venetië wedstrijd en toertocht over 40 km. Start wed strijd 10.00 uur en toertocht tussen 11.30 en 15.00 uur. Aanmelden Smits paviljoen Giethoorn, tel. 05216 - 215. Pei,ze-kampioenschap van Drente kortebaan voor meisjes tot 16 jaar. Aanvang 13.30 uur. Tel. 05908 - 2161. Scheerwolde: nationale kortebaan- wedstrijden voor heren. Aanvang 14.00 uur, tel. 05217 - 396. ROTTERDAM Niet helemaal ten onrechte reageerde de vijfduizend- koppige menigte met een vernieti gend fluitconcert op de twintigste achtereenvolgende overwinning in zijn carrière als profbokser van Rudy Lubbers. Want de beslissing op punten" die de Nederlandse kampioen zwaarge wicht gisteravond in de Rotterdamse Ahoy-hal op de Italiaan Piero del Pa pa behaalde, was op zijn minst discu tabel. In de bitter teleurstellende, passie ve partij kwam Lubbers na de zesde van de tien ronden bij vlagen even in moeilijkheden. In het zicht van de fir.ish tijdens de laatste seconde van de partij forceerde hij echter alsnog de zege. Lubbers had het tegen de oud- Europese kampioen nauwelijks erg moeilijk. Daarvoor ging er van de Zuideuropeaan te weinig initiatief uit. De stugge defensie van de 33-jarige Del Papa bleek echter moeilijk open te breken. Lubbers: „Het spijt me dat deze jongen er zich niet voor leende om er een echte bokspartij van te maken. Het is op zijn leeftijd een soort van lijfsbehoud om passief te boksen. Ik dacht een fellere opponent te vin den, die zou imponeren. Daarin heb ik me toch vergist." CONNECTICUT Bij universi teitswedstrijden, die gisteren in New Haven zijn gehouden, heeft de Ame rikaan Tom Blaiw bij polsstokhoog- springén een hoogte bereikt van 5.27 meter. Het is de beste indoorprestatie van dit seizoen Het wereldrecord voor in- doorbaren staat met een hoogte van 5.41 metei op naam van de Zweed Kjell Isacsson sinds 1971. WASHINGTON (AP) Senator Edward M. Kennedy heeft gisteren gezegd dat de belangrijkste oorzaak voor de onlusten in Noord-Ierland gezocht moet worden in de Britse interneringspolitiek. „Als een gebeurtenis genoemd moet worden als de oorzaak van het hui dige bewind van terreur in Ulster", zo zei Kennedy, „dan is dat de on heilspellende beslissing van augus tus om de rampzalige verdrukkings- politiek van de internering te gaan voeren". Op grond van de bepalingen van de interneringswet zyn tot dusverre 600 leden van het Ierse republikein se leger (IRA) en personen die van IRA-lidmaatschap verdacht worden, gevangen gezet. „Door een wrede en tragische iro nie", zo zei Kennedy in een verkla ring, „vond de meest drieste slach ting juist plaats tijdens een vreed zame betoging tegen deze politiek".

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9