NOS wil dikke vinger in de pap bij kabel-tv TV-commentaar VPRO won 5000 nieuwe leden COLIN FORBES Goal komt uit oanooro mm 1 1 Jl vanavond 8 DINSDAG 1 FEBRUARI 1972 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De commis- sie-Keyzer van de NOS (zo ge noemd naar de AVRO-voorzitter, die ook de commissie presideer de) heeft een nota uitgebracht welke vrijdag a.s. in het NOS- bestuur zal worden behandeld, maar die op zichzelf weinig nieu we perspectieven opent. Uiteraard staat de commissie posi tief tegenover de invoering van ka belnetten voor het doorgeven van lo kale en regionale radio- en t.v.-pro- gramma's, maar zij is van mening dat deze niet op commerciële basis mogen worden geëxploiteerd, geen reclame mogen tonen en dat de programma- uitvoering door de NOS zal moeten worden gehanteerd. De commissie meent, dat bij de ka- belaanleg een reserve moet worden ingebouwd welke, rekening houdende met 's lands economische belangen, zeker een periode van tien tot vijftien jaar omspant. Gemeenten zouden plannen moeten opstellen, welke in houden dat bij bekabeling van stra ten tegelijkertijd de etherkabels wor den gelegd. De commissie sluit zich aan bij het advies van de Om- roepraad, welke de minister van crm Kritisch Vraag: Vindt u dat de kritische vakbeweging een functie heeft bin nen de vakbeweging? Antwoord: Om de zaak levendig te houden en de gesprekken op gang te brengen, zeker wel. Toch ben ik een beetje bang dat sommigen er door worden afge schrikt. Zij zeggen: de kritische vak beweging streeft idealen na die toch niet binnen het bereik liggen. En dat werkt averechts. Zo komt het over. Dit antwoord gaf maandagavond de CNV-er G. Jens in het KRO-pro- gramma ..Maatschappij zonder werk gevers". Het siert de kritische vak bondsmensen Jaap van der Doei (NKV) en dr. Pier van Gorcitm (CNV), dat zij de uitzending durfden besluiten met deze bedenking tegen hun eigen idealen. Het vermoeden ligt voor de hand. dat menige kijker de kritische vak- bonders nogal vaag en utopisch zal hebben gevonden in hun beweringen en verlangens. Misschien hebben zij wel voorgevoelens omtrent een ri goureuze verandering in de mentali teit, maar dan hadden ze ook moeten zeggen, dat er zonder wijziging van de geestesgesteldheid van een wezen lijke maatschappijvernieuwing hoe genaamd geen sprake kan zijn. Dan blijven de pogingen steken in vluch tige modieusheid of in nabootsing van systemen buiten dé democratie om. Op dit laatste doelde ook de heer Jens, toen hij zei: „Je kunt een leef bare samenleving hebben onder een- kapitalistisch stelsel en je kunt een niet-leefbare samenleving hebben on der andere systemen, zoals bij voor beeld in Rusland en Joegoslavië. Na dat Rusland vijftig jaar de tijd heeft gehad te bewijzen dat zijn stelsel be ter is en Joegoslavië minstens twintig jaar, zonder dat beide daarin zijn ge slaagd, dan zeg ik: „Ik zie geen ander systeem". Nog een vraag: Als geldschieters kopschuw worden van dat delegeren van beleidszaken en investeringsbe- voegdheden aan de gemeenschap, waar haalt men dan het geld van daan om ondernemingen te stichten en arbeid, te vinden? Op de levendige Des O'Connor- show met de massale „Hoss" uit Bonanza en de charmante Mireille Mathieu als finale tegenpolen liet de AVRO in Televizier Magazine o.a. schokkende beelden van het bloedbad in Londonderry volgen. Wat zou er gebeuren als de bevolking ran Noord-Ierland die al zo lang voortdu rende spanningen niet I anger kan verdragen? T.H. aanraadt contact op te nemen met zijn collega van verkeer en water staat om te bevorderen dat gelijk met het plan voor een centraal antenne systeem (CAS) ook een plan voor het kabel ether systeem KE(S) wordt uit gewerkt. Profijtbeginsel Kabeldistributie, aldus de nota, functioneert als verlengstuk van de omroepprogramma's en dient dus on derworpen te zijn aan dezelfde voor waarden en beperkingen. Financie ring van regionale en lokale kabel- programma's zou dienen te steunen op het profijtbeginsel, daarom wijst de commissie invoering van reclame daarin van de hand, mede ter be scherming van de regionale en plaat selijke dagbladen. De commissie meent dat de NOS het meest in aan merking komt om als één centraal cultureel instituut, belast met de pro gramma-verzorgende functie te wor- Van onze radio en t.v.-redactie HILVERSUM Vrijdag zal het van slechts ongeveer 700 nieuwe le den in het jaar 1971 kon de VPRO niet gelukkig zijn. Tegenover een aantal van 11.765 binnenkomers stond het bedanken van 11.083 leden (met een verschuiving raar minder abon nees op het programmablad Vrije Ge luiden). Op 1 januari j.l. telde men (ongeacht het aantal voor de wet on geldige leden) in lotaal een ledental van 139.,897. waarvan 53.707 begunsti gers die vijf gulden per jaar betalen. Versterkte propaganda echter heeft, bij nauwelijks enige bedankjes, in ja nuari ongeveer 5000 nieuwo leden op geleverd. De exploitatie van het pro grammablad blijft bij rondom 88.000 abonnee's uiterst moeilijk. Aspirant-omroep Symbiose wil zendtijd Van een verslaggever DEN HAAG De op initiatief van de NVSH opgerichte stichting Sym biose heeft aan minister Engels (crm) zendtijd gevraagd. De NVSH wil stoppen met haar mini-uitzendingen Sextant zodra de nieuwe omroep over zendtijd beschikt. Volgens de NVSH zijn voor de nieuwe aspirant-omroep op het ogen blik al meer dan 23.000 contributie betalende sympathisanten ingeschre ven. Op grond van dit aantal zou Symbiose volgens de omroepwet een zendtijd van een uur televisie en drie uur radio per week krijgen. Symbiose heeft het uitgangspunt voor het programma, dat zij wil ver zorgen, een maatschappij-kritisch, op verandering gerichte benadering. Vier doden bij een explosie in Antwerpen BRUSSEL (ANP) In de Bayer fa brieken in de Antwerpse haven heeft zich een explosie voorgedaan die het leven gekost heeft van vier arbeiders. Vier anderen werden ernstig gewond. De explosie richtte geringe schade aan. Zij deed zich voor in het titaan- bedrijf, dat ongeveer midden in het Bayer-complex is gelegen. Het werk lag daar al een week stil om bepaalde herstelwerkzaamheden uit te voeren. Arbeiders, die bezig waren met het schoonmaken vas de bedrijfsappara- tuur, verwarmden enkele moeilijk los te krijgen bouten met een brander. Er deed zich een explosie voor en het deksel van de ketel, die de arbeiders onder handen hadden, vloog met gro te kracht weg. den aangewezen: uit het pakket bin nen- en buitenlandse aanbiedingen via de NOS kunnen plaatselijke of regionale omroepen dan een keuze maken. Bij het totstandkomen en functio neren van het kabelsysteem zal de Casema een belangrijke taak vervul len en de commissie stelt voor, dat deze daarom als gelijkgerechtigd partner wordt betrokken bij het af sluiten van contracten op vaste basis van onderlinge samenwerking. Van zelfsprekend is de commissie vóór het vormen van regionale of lokale pro gramma-raden, die programmatische zeggenschap hebben, maar de dienst verlening voor eigen programma-bij- dragen op technisch, programma-ad ministratief en operationeel gebied aan de NOS overlaten. De commissie wijst het onderbre ken van binnenlandse programma's ten bate van kabeluitzendingen van de hand: de binnenlandse omroep moet waarborgen hebben dat hij niet in zijn functie wordt belemmerd. Ook acht de commissie het een zaak van goed beleid, dat draadomroep-inrich tingen worden gebruikt voor medede lingen van belang voor de plaatselij ke bevolking en voor communicatie tussen overheid en burgers, alsmede voor het doen uitzenden van bijzon dere evenementen. De mogelijkheden inzake instructieve programma's die nen nog te worden onderzocht. Ten slotte adviseert de nota nog, de ont wikkeling van de massa-media bij voortduring aan studie te onderwer pen. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 19.55 Journaal NCRV 19.05 Zo vader, zo dochter, spelprogr. 19.30 Little Women 20.00 Journaal 20.21 Please Sir! 20.50 't Is Jammer: cabaretprogr. 21.35 Home - Is land en lucht te koop?, film 22.05 Hier en Nu 22.45 Dagsluiting 22 50 Journaal 22.55 Weekoverz. en alg. inf. over schooltelevisie TELEAC 22.58 Graven naar het verleden - les 1 (herh.) NEDERLAND II NOS 18.45 de Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19 05 Volgende patiënt 19.30 Koning Klant 20.00 Journaal 20 2C Mijn tante Victoria 20.50 ...en een zoen van de juffrouw 21 05 Mannix 21.55 De Ombudsman 22.20 Journaal 22.25 Den Haag vandaag TELEAC 22.30 Beton - les 1 (herh.) Vanavond te horen HILVERSUM I KRO 19.00 uur Musicerende dilettanten: koorzang 19.30 uur Dood doet leven, gesprek ken 20.00 uur Pianorecital 20.45 uur Waar maak je je druk over?: gesprekken 21.00 uur Gerty MacDowell en Mr. Bloom, hoorspel 23.15 uur Voer voor vogels, muziek programma HILVERSUM II AVRO 19.00 uur The Skymasters 19.30 uur Vanavond, gevarieerd pro gramma 22.00 uur Trefpunt: beschouwingen over actuele zaken 22.20 uur Vanavond laat, informatief programma VAN ZERVOS 58 „Hebt u uw groep zich dan laten verspreiden?" „We zijn op het open dek en het vergt tijd om iedereen in het donker na te gaan...." ..Rapporteer het zo spoedig mogelijk als hij definitief zoek is. Definitief, zei ik. Volber." De spanning was overal, dacht Burckhardt, terwijl de ser geant zich weghaastte. Schnell was overdreven voorzichtig, de onderofficieren werden zenuwachtig en de manschappen ver loren hun conditie, terwijl ze rondzwierven over het schip, op zoek naar tijdbommen en gewapende Grieken. En spoedig zouden ze een veldslag moeten leveren. Gewapende Grieken? Die gedachte herinnerde hem er aan dat hij een paar belang rijke vragen moest richten tot de kapitein. Hij deed een stap naar voren zodat hij vlak naast Nopagos kwam te staan. „Een man die Grapos heet is ontsnapt," zei hij nors. „Hij" heeft een geweer en munitie genomen kan hij er mee om gaan? Bedenk, voordat u antwoordt, dat hij een burger is die geen rechten heeft in de oorlog en dat we u, als u inlichtingen achterhoudt, verantwoordelijk zullen stellen voor de dood van ieder van onze mannen." Nopagos draaide zich om en keek de Duitser aan. Zijn ge zicht was gegroefd en er waren wallen onder zijn ogen door de vermoeidheid, maar hij stond nog heel recht; het beetje verantwoordelijkheid dat hij nog als loods voor zijn schip had zou eerst eindigen als ze in Katyra voor anker gingen. Hij was van plan Burckhardt te zeggen dat hij naar de hel kon lopen, maar toen voelde hij iets van de enorme druk waaron der de kolonel gebukt ging. en het leek onverstandig een risico te nemen nu ze bijna hun bestemming bereikt hadden. „Hij kan al sinds zijn jeugd met een geweer omgaan," antwoordde hij. „Maar hij heeft toch ook iets te maken met het klooster." Burckhardt begreep er niets van en zijn lippen vormden een smalle streep, terwijl hij de ogen van de Griek vasthield. „Hij is novice geweest, maar hij had geeii roeping. Toen hij het klooster verliet werd met hem overeengekomen dat hij al lerlei karweitjes voor hen zou opknappen zoals het reizen naar Istanbul op deze veerboot om voorraden en boeken te halen en meer van die dingen. Al sedert zijn jeugd heeft hij op het schiereiland op vogels gejaagd. Ja, hij kan met een ge weer omgaan." „Goed?" „Hij is een scherpschutter," antwoordde Nopagos met een zekere voldoening. „Is hij wegens zijn handicap buiten het leger gebleven?" „Ja, en dat vond hij geweldig erg. Hij zou een versterking hebben betekend voor ieder leger ter wereld. Heeft hij moei lijkheden veroorzaakt?" „Hij heeft twee van mijn mensen gedood." „Ziet u dus wat ik bedoel?" Een ogenblik dacht Nopagos dat hij te ver was gegaan. Burckhardt verstrakte en er kwam een woedende blik in zijn ogen. Hij zorgde ervoor zijn emoties on der controle te houden toen hij zijn volgende vraag stelde. „Kent hij dit schip goed?" „Goed genoeg om zich te verbergen tot we Katyra hebben bereikt." Met deze laatste zet wendde Nopagos zich af en wijdde zich eens te meer aan zijn taak. Hij kon echter niet nalaten nog een laatste vraag te stellen, maar hij zorgde er voor dat zijn stem beleefd klonk. „Hebben ze de tijdbom al gevonden?" „Nee." „Dan is er dus nog tijd." Dit simpele commentaar prikkelde Burckhardt meer dan al les wat Nopagos eerder had gezegd. Hij had Eberhay opdracht gegeven de soldaten zich pas op het allerlaatste ogenblik te laten verzamelen, zodat ze verder zouden kunnen zoeken naar die ontbrekende springlading Burckhardts grootste vrees was dat die juist voor ze aan land gingen zou exploderen. Hij dacht hierover na toen Schnell, die de uitputting haast nabij was door zijn ononderbroken verblijf aan het stuurwiel, op veerde. Een soldaat rende buiten langs de brug en viel adem loos naar binnen. Burckhardt zag dat het een van de twee mannen was die tot uitkijk waren benoemd, na het passeren van de engte.' In zijn ijver om te rapporteren kostte het de man moeite zijn boodschap er uit te brengen. „Mijnen gesignaleerd, kolonel... over bakboord." Ze waren niet in hun natuurlijke omgeving, dacht Dietrich, terwijl hij langzaam over de gang langs het bovendek liep, en dat demoraliseerde hen. Een soldaat kwam uit een hut met zijn wapen stevig vastgeklemd en hij schrok toen hij Dietrich zag. Gelukkig was de loop naar boven gericht, anders was de Abwehrman misschien ook geschrokken. Halverwege de trap aarzelden twee soldaten die naar beneden kwamen of ze zou den wachten of zich langs hen zouden wringen. Zelfs kleine beslissingen als deze werden moeilijk en besluiteloosheden van zulke aard konden fataal zijn als ze eenmaal waren ge land. Boven aan de trap trof hij Eberhay, die bezig was Hah nemann instructies te geven voor de ontscheping. Toen de lui tenant weg was lanceerde hij zijn aanval. „Die mannen van u houden er niet van opgesloten te zitten in een beperkte ruimte; een van hen schoot me een ogenblik geleden bijna overhoop." „Als u eens op de brug zou blijven..." begon Eberhay tactvol. „Ik wil zien wat er gaande is de Griek is beneden zeker niet gevonden?" „Nee, we hebben het benedendek grondig doorzocht. Als we maar wat meer tijd hadden..." „Zou u zowel de Griek als de bom vinden. Iedereen kan al les voor elkaar krijgen als hij maar de tijd heeft. Het ver eist organisatie en intuïtie om iets snel te doen." Dietrich was buiten zichzelf. Hij torende boven de kleine officier uit terwijl hij een nieuwe sigaar opstak. „Over de dingen die verkeerd zijn gegaan zou een rapport van vijftig pagina's kunnen wor den geschreven. Misschien," zei hij grimmig tegen Eberhay, „gebeurt dat ook wel. Is die kapotte radio gerepareerd?" „Nee, nog niet..." „Maar u hebt er nog een. Die wordt toch goed bewaakt, hoop ik? Ik moet zo spoedig mogelijk een bericht versturen." „Hij wordt voortdurend bewaakt door twee man..." „Er is ook nog een verrader aan "boord. Dat belangrijke feit bent u toch niet vergeten, neem ik aan?" De manier van op treden van de Abwehrman was aanmatigend geworden en zo venijnig dat Eberhay zich afvroeg hoe hij zo snel mogelijk van hem weg kon komen. De man straalde een eigenaardige, hypnotiserende kracht uit als hij je zo aankeek zonder met z'n ogen te knipperen. „We hadden eigenlijk gehoopt dat u ons zou kunnen hel pen," antwoordde Eberhay glad. „Spionage en verraad liggen toch meer op uw..." „U vraagt zich misschien af waarom ik over dit schip dwaal als een geest? Dat doe ik in de hoop iets te ontdekken iets ongewoons, iets dat niet in het patroon past. Excuseert u mij, ik ga aan dek." Hij opende de deur en sloeg die achter zich dicht. Eberhay staarde enkele seconden naar de gesloten deur, waarna hij de trap afrende. Als een geest, ja, dat was de juis te beschrijving voor de Abwehrman. Hij waarde door het schip als een geestverschijning; sinds ze aan boord van dit vervloekte schip waren gekomen was zijn omvangrijke scha duw overal te vinden geweest. Wordt vervolgd Momma c HEB8eN JA Mt/UIS. EEN H ÉGN F66STJ6, Van onze radio en t.v.-redactie HUUB"? HILVERSUM Vrijdag zal het KRO-radioprogramma 'Goal' geheel uit Sapporo komen over de recht streekse lijnverbinding, die dan met Japan wordt onderhouden voor de winterspelen. Theo Koomen zal rap porteren over de stand van zaken bij de kampioenschappen, maar er is ook informatie over andere sportgebeur tenissen. MARY PERKINS Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Hilversum l 102 m KRO: 18.30 Nieuw. 18.41 Actualiteiten. 18.so Voorbeschouwing over komende KRO-programma's. 19.00 (S) Musicerende dilettan ten: Koorzang. 19.30 Dood doet leven: gesprekken. 19.45 De zingende kerk. 20.00 (S) Plano recital. 20.45 Waar maak Je Je druk over? gesprekken. 21.00 Gerty MacDowell en Mr. Bloom, hoorspel. 22.25 Overwe ging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Actualitei ten. 23.15 (S) Licht muziekpro gramma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m AVRO: 18.00 Nieuws en om 18.11-18.25 Radiojournaal. 19.00 <S) Big Band Beat: The Sky masters. 19.25 Paris vous parlc. 19.39 Vanavond, met om 20.00 Nieuws. 22.00 Trefpunt: be schouwingen over actuele za ken. 22.20 (S) Vanavond laat: gevarieerd programma met om 22.55 Mededelingen, om 23.00 Nieuws en om 23.10-23.20 Ra diojournaal. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum I. 402 m TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Lichte grammofoonmuzlek. reporta ges en berichten. (7.30 Nieuws: 7.41-7.50 en 8.41-8.50 Actualitei ten: 7.50-8.10 Sapporo '72. Eer ste Indrukken: 8.30 8.41 Nieuws). 10.00 Voor de vrouw. (10.30-10.32 Nieuws). 11.55 Mede delingen. KRO: 12.00 <S> Van twaalf tot twee. (12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...i 14.00 Huisbezoek pas toraal gesprek. NOS: 14.10 Van ta-ta tot totale taal: het leven ln de taal. 14.20 (S) Aspekten van de kamermuziek: <opn.). 14.50 De stem van de spreken de minderheid. (15.30-15.32 Nieuws). NCRV: 16.45 (S) Jour naal anno Nul, hoorspel. 17.00 (S) Oude gewijde muziek (gr). 17.20 Overheidsvoorlichting. NCRV: 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en rru. 18.00 (S) Aperitief; licht muziekprogramma. Hilversum II. 298 m VA RA,: 7.00 Nieuws en ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag woensdag! muziek en informa tie. (Om plm. 7.33 Van de voorpagina.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.23 (S) Dag woensdag (vervolg). (Om plm. 8.35 van alle markten thuis.) 9.00 Radioweekblad met om 9.13 Koning Klant: om 9.33 Waterstanden: om 9.40 School radio: om 10.45 Voor de kleu ters; om 11.00 Nieuws, om 11.03 op de koffie.) 12.00 Sluis - Centraal: rechtstreekse uitzen ding met. over en te midden van mensen. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 (S) Melo dieën Expres. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Actualiteiten en muziek. (Om 16.00 Nieuws.) gramma. Hilversum III. 240 m A- VRO: 7.00 Nws 7.02. Steevast- (8.00 Nieuws: 8.02-8.05 Radio- Journaal.) 9.00 Nieuws. 9.03 De negen-uur show. 10.00 Nieuws. 10.03 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws.) 12.00 Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 12.06 Zet "m op (13.00 Nieuws.) 14.00 Nieuws. 14.03 Superclean dreammachi- r.e. 15.00 Nieuws. 15.03 Licht platenprogramma. (16.00 Nieuws.) 17.00 Nieuws. Radiojournaal. 17.06-18. zoekplatenprogramma. (16.00 iws. 17.03 8.00 Ver- Nederland I NOS/NOT: 10.45-12.00 Schooltelevisie. VA RA: 17.00-17.35 Kinderprogram ma. 62. Smid je Verholen en Kareltje Knetter namen hartelijk afscheid van Ouwe Murk en gingen weer op weg naar huis, naar hotel „Het Vergulde Scharretje". Maar er stond hun daar een zeer onaangename verrassing te wachten. In de gelagkamer van dit beroemde bedrijfje hield zich namelijk de in drukwekkende figuur op van een zekere Dieks Drabbelkoek. Vroeger, toen Zoutkapelle nog een klein vissersplaatsje was, ver vulde Dieks aldaar de functie van veldwachter. Maar nu het plaatsje was uitgegroeid tot een stad van betekenis, was Dieks door volhardende ijver en ijzeren plichtsbetrachting opgeklommen tot brigadier bij de criminele recherche. Dat vond Dieks natuurlijk crimineel, want het stond zo'n beetje gelijk aan detective d°r eerste klasse. En als je dat was. dan mocht je in burger lopen. Dat deed D.eks Drabbelkoek dus ook en het moet gezegd worden, dat de bekwame kerel er alles aan deed om er als een echte detective uit te zien. Hij droeg een bolhoed, een parapluie, een doodgewone regenjas en hij bewoog zich slepend voort op een tweetal platvoeten van maat 49. Zo op het oog zou dus werkelijk niemand in hem de geslepen politieman herkennen Foppe Kelmstock, de herbergier, wist niet goed wat hij aan deze stille gast had, want de man zei geen woord en liet zijn biertje onaangeroerd op de toog staan. Onafgebroken hield hij de buitendeur in het oog en toen er buiten tenslotte gerucht van voetstappen hoorbaar werd. krulde een sarcastisch lachje om zijn dunne mond. „Daar zul je ze hebben", mompelde hij. Hij nam toen zijn parapluie in de aanslag en Foppe stelde tot zijn grote schrik vast, dat er in plaats van een punt een dreigend vuurmondje aan bevestigd was

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8