Hevige woede na bloedbad Ulster HANOI PUBLICEERT NEGEN PUNTENPLAN Begraafplaats kampt met kunststof-probleem Alternatief Strauss voor Moskou-verdrag Woedende Beriiadette valt Maudling aan Londen zal Bangladesj .zeer spoedig" erkennen Oeganda: VN-troepen naar Namibië sturen Buiten medeweten CDU? n weekeinde weer mars in Ulster Lichamen verteren niet snel genoeg DINSDAG 1 FEBRUARI 1972 LONDEN, BELFAST, DU BLIN (AP, AFP, Reuter, UPI) De schietpartij in Londonderry, waar zondag dertien personen werden gedood, heeft in Ulster en de Ierse Republiek tot felle reacties geleid. Ongeveer 2000 woedende demon stranten hebben gisteravond zo'n dozijn brandbommen naar en in het gebouw van de Britse ambassade in Dublin gegooid uit protest tegen het bloedbad van zondag in London derry. De bommen brachten weinig scha de aan maar de menigte 'weigerde de brandweer toe te laten. De vlam men waren snel gedoofd. De demonstratie was georgani seerd door de Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse re publikeinse leger. In Londen heeft de Britse regering aangekondigd dat een onafhankelijk onderzoek zal worden ingesteld naar het gebeurde. De regering van de Ier se Republiek heeft besloten haar am bassadeur uit Engeland terug te roe pen om te tonen hoe ernstig Dublin de schietpartij in Londonderry opvat. In grote delen van Ulster werd gis teren gestaakt. In Londonderry lag vrijwel al hét werk stil. Uit vele ra men in de stad was de zwarte vlag uitgestoken. In Belfast werden giste ren steeds meer barricaden opgewor pen. Sluipschutters schoten op Britse militairen. In het centrum van de stad deden zich verschillende bom explosies voor, waarbij twee politie mannen en acht burgers werden ge wond. Op diverse plaatsen werd on danks een striemende jachtsneeuw met stenen en benzinebommen naar Brifse patrouilles gegooid en auto's in brandgestoken of als barricademate riaal gebruikt. persconferentie heeft Lynch ver klaard dat zijn regering ervan over tuigd is dat Britse soldaten een „niet uitgelokte aanval uitvoerden op onge wapende burgers". Schuldvraag In Ulster wordt geruzied over de vraag of Britse para's wel of niet wil lekeurig op de betogers hebben ge schoten. De Britse kolonel Maurice Tugwell zei dat het „absoluut onge rechtvaardigd was" te zeggen dat de militairen schietend de wijk Bogside in Londonderry waren binnengeko men. Volgens de kolonel waren ver schillende schoten op de militairen gelost. Dat er geen wapens bij de ge vallenen zijn gevonden was volgens de kolonel te verklaren uit het feit dat de IRA wapens onmiddellijk weghalen als hun makkers worden gedood. Generaal-majoor Robert Ford, die bevelhebber is van de Britse land strijdkrachten in Ulster, merkt op: „Mijn mannen gingen niet schietend de Bogside in. Zij schoten niet voor dat er op hen was geschoten". BONN (AP) Namens de Westduitse C.S.U., de oppositie partij van Franz Josef Strauss, maar buiten medeweten van haar grote zusterpartij de CDU, is meegedeeld dat er in het ver drag met de Sowjetunie zou moeten staan dat het probleem der Duitse grenzen ten slotte moet worden geregeld in een vredesverdrag dat moet worden getekend door een Verenigd Duitsland. Dit is het alternatief dat de CSU stelt tegenover het verdrag met Mos kou dat door bondskanselier Brandt in Moskou was getekend in Augustus 1970. Het verdrag, dat thans door de Bondsraad wordt besproken vormt de Een massale politiemacht moest van nacht de Engelse ambassade in de Ierse stad Dublin beschermen tegen een woedende menigte van duizen den demonstranten. IRA Een woordvoerder van het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft verklaard dat Britse militairen zullen worden doodgeschoten als ver geldingsmaatregel. „Ons onmiddellij ke beleid is het doodschieten van zo veel mogelijk Britse militairen". Premier Jack Lynch van de Ierse Republiek, die zelf onder toenemende druk staat zich lijnrecht tegenover Londen op te stellen, heeft gisteren „onmiddellijke terugtrekking van Britse troepen uit Londonderry en de rooms-katholieke ghetto's elders geëist en „beëindiging van het kwel len van de minderheid". Lynch eiste voorts: beëindiging van de internering van verdachten, om veiligheidsrede nen; een Britse intentieverklaring om een „definitieve regeling" van het Ierse vraagstuk te bereiken en het houden van een conferentie over deze zaak. De Ierse premier zei van plan te zijn minister van buitenlandse zaken Patrick Hillary naar bevriende naties en de VN te sturen om steun te krij gen voor de,ze voorstellen. Op een LONDEN (AP, Reuter, UPI) Bernadette Devlin, het 24-ja- rige Britse parlementslid voor midden-Ulster, heeft gisteren het Britse Lagerhuis in grote op schudding gebracht. Toen minister van binnenlandse za ken Reginald Maudling verklaarde dat Britse parachutisten in London derry gerichte schoten hebben gelost, nadat zij zondag door sluipschutters waren beschoten, vloog Bernadette Devlin naar de minister toe, vloog hem aan, trok hem aan zijn haar, krabde hem en sloeg hem verschil lende keren ip het gezicht. De totaal verbouwereerde Maudling verroerde geen vin, terwijl snel toe schietende parlementsleden de woe dende aanvalster verwijderden. Kort voordat Bernadette Devlin Maudling aanviel had zij al ge schreeuwd dat hij een „huichelachti ge moordenaar" was. Maudling on derbrak daarop ,zijn betoog en be klaagde zich bij de voorzitter dat me juffrouw Devlin niet officieel had verzocht hem vragen te stellen. „Ik heb het recht, als enige getuige (van wat zondag in Londonderry ge beurde) het woord te voeren en de hypocriete moordenaar een vraag te stellen", antwoordde Bernadette Dev lin. Toen haar verder het zwijgen werd opgelegd vloog zij naar voren en sloeg toe. Een Conservatief parle mentslid, die Bernadette Devlin vast greep. vroeg haar of een Lagerhuislid die zich zo gedraagt wel volksverte genwoordiger kan blijven. Zij ant woordde daarop: „Ik heb hem in elk geval niet in de rug geschoten". Later verklaarde zij: „Ik heb maar van een ding spijt, dat ik hem niet bij .zijn keel heb gegrepen. Ik zou hem hebben gewurgd. Ik wil daarmee niet zeggen letterlijk gewurgd, maar ik zou hem graag even de adem heb ben ontnomen". Betogers gaan ongehinderd Frans atoomcommando binnen PARIJS (DPA) Tien leden groep zijn als „arbeiders" en „monteurs" ongehinderd doorge- monteurs" ongehinderd doorge drongen tot het binnenste van de ondergrondse nucleaire controle- en bevelscentrale van Mont Ver- du ten noorden van Lyon. Daar ontvouwden zij een spandoek met het opschrift: Nee tegen de wa penverkoop, nee tegen het ato maire toevelscentrum". Ze werden door militairen overmeesterd en naar het dichtstbijzijnde politie bureau gebracht. De mannen zeiden dat ze wil den aantonen „hoe lachwekkend een veiligheidssysteem is dat zo gemakkelijk kan worden door broken". Tevens hadden zij er de aandacht op willen vestigen dat zo'n installatie „een schandalige verspilling" vormt is een land „waar de sociale en culturele middelen zijn achtergebleven". Het protest gold verder de ver koop van wapens aan landen van de derde wereld. Bernadette Devlin PARIJS (AP, AFP, Reuter, UPI) De NoordVietnamese de legatie bij het Parijse vredesover leg heeft gisteren het voorstel van negen punten gepubliceerd dat vorig jaar juni al was aan geboden aan Henry Kissinger, de adviseur van president Nixon. Het negenpunten-plan van Hanoi vertoont grote overeenkomsten met het zevenpunten-plan dat eerder is voorgelegd door de Voorlopige revo lutionaire regering van Zuid-Viet- nam. Het enige nieuwe element dat uit het voorstel zou kunnen blijken is het ontbreken van de Noordvietna- mese eis dat de Zuidvietnamese strijdkrachten ontwapend zijn tijdens de verkiezingscampagne, die op Ame rikaanse troepenterugtrekkingen zou den volgen. Een en ander bleek uit de toelichting, die de Noordvietnamese woordvoerder Ngoejen Than Le giste ren gaf op het voorstel. Le verklaarde dat de VS al hun militaire personeel c-n uitrusting moeten terugtrekken, hun bases in Zuid-Vietnam ontman telen en de hulp stopzetten aan de regering in Saigon, die door president Thieu wordt geleid. H»t negenpunten-plan omvat de volgende punten: 1) Tn de loop van 1972 zullen de strij 1 krachten van de Amerikanen en hun bondgenoten Zuid-Vietnam ver laten; 2) Gelijktijdig worden alle burgers en militairen vrijgelaten, die tijdens de oorlog gevangen zijn genomen; 3) Amerika za'. het bewind van de Zuidvietnamese president Ngoeven Var. Thleu n'et langer steunen. Thieu zal plaats maker voor een nieuwe re gering, waai mee de voorlopige rege ring besprekingen zal voeren over Zuidvietnamese vraagstukken. 4) Noord-Vietnam en de voorlopige regering w'..en van Amerika vergoe ding van de schade die in Noord- en Zuid-Vietnam is aangericht. 5) De akkoorden van Génève van 1954 over Indo-China en die van 1962 over Laos worden geëerbiedigd. De Amerikaanse interventie moet wor den gestaakt. G) De problemen die bestaan tussen de landen van Indo-China worden door de betrokken Indochinese par tijen opgelost op basis van wederzijd se eerbiediging van soevereiniteit, van onafnankeljjkheid en van territo riale integriteit en niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden. 7) Alle partijen staken het vuren als overeenstemming bestaat over voorgenoemde punten. 8) Er wordt internationale controle ingesteld. 9) Een internationale garantie zal onmisbaar zijn om eerbiediging van de fundamentele nationale rechten van de Indochinese volken te verze keren, alsmede de neutraliteit van Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja, en om een blijvende vrede in het gebied te vestigen. Premier Tsjoe En-lai van China heeft gisteren kritiek geleverd op het achtpunten-plan van president Nixon. „Als de Amerikaanse regering door gaat met haar acht punten omvatten de programma, denk ik niet dat het mogelijk zal zijn de oorlog in Indo- China en in het bijzonder in Vietnam Voor ordeverstoring en belediging veroordeeld MAASTRICHT De rechtbank heeft de 46-jarige servicemonter D. V. uit Stein (bekendgeworden als „de rooie reus") veroordeeld tot een geld boete van 250 gulden. De boete werd hem opgelegd wegens ordeverstoring in een warenhuis van V en D in Sittard, en in de raadszaal te Heerlen, alsmede wegens belediging van de burgemeester van Heerlen en van een cafetariahouder in Geleen. Tevens had hij een bevel van de politie tij dens een protestdemonstratie in Ge leen niet opgevolgd. Voor deze geza menlijke feiten had de officier een boete van 350 gulden geëist. Wegens ordeverstoring werden de sinterklaas en de twee zwarte pieten die in V. en D. te Sittard lege zakjes aan het personeel hadden uitgedeeld met de mededeling dat de directie ie maar moest vullen veroordeeld tot ieder 25 gulden boete. Geëist was honder gulden boete. te beëindigen", zo verklaarde Tsjoe tijdens een gesprek met Amerikaanse zakenlieden en China-experts. Het Cambodjaanse ministerie van voorlichting heeft gisteren onthuld dat de regering in Phnom Penh de mogelijkheid bestudeert van geheime besprekingen met Hanoi door bemid deling van de Russische ambassade. Volgens diplomatieke zegslieden in Phnom Penh onderzoekt de regering van generaal Lon "Nol de mogelijk heid een akkoord te sluiten over een bestand met Hanoi en met de haar bestrijdende guerrilla's. BELFAST (Reuter) De Noord- ierse beweging voor de burgerrech ten laat zich door het bloedbad in Londonderry niet weerhouden van het organiseren van nieuwe betogin gen. Voor het komende weekeinde is een protestmars in de grensstad Newry aangekondigd. Sean Hollywood, een der organisa toren, zei maandagavond: „Wij zullen ongewapend opmarcheren tegen pre mier Faulkners geweren. Hij zal ons allemaal neer moeten schieten om naleving van zijn demonstratieverbod af te dwingen". De Britse troepen in Ulster blijven intussen paraat met het oog op de represailles, die door het ondergrond se Ierse republikeinse leger (IRA) zijn aangekondigd. Volgens sommige berichten hebben de twee vleugels van de IRA, de officiële en de mili tante provisionele, besloten hun meningsverschillen terzijde te schui ven en de handen ineen te slaan voor de vergeldingsacties. Andere be richten zeggen dat IRA-eenheden van uit de Ierse republiek Ulster binnen komen. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse bureau voor voedings- en geneesmiddelen (FDA) heeft het gebruik van de kunstmatige zoetstof saccharine beperkt. Volgens een voor lopig besluit moet toepassing van saccharine in voedingsmiddelen op het etiket worden vermeld, en moet de consumptie worden beperkt tot hoogstens een gram per dag voor vol wassen Amerikanen. Deze hoeveel heid komt overeen met zestig van de in koffie en thee gebruikelijke zoet stoftabletjes, of bijna negen flesjes kunstmatig gezoete frisdrank. ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AP) Op de zitting van de Vei ligheidsraad in Addis Abeba heeft Oeganda aangedrongen op recht streeks ingrijpen van VN-troepen in Namibië, het vroegere Zuid- west-Afrika. China riep de Raad op, de „bedriegerij van de voorgestelde Brits-Rhodesische regeling te verwerpen" en sanc ties tegen Rhodesië, Zuid-Afrika en de „Portugese kolonialisten" te verscherpen en uit te breiden. Het pleidooi van Oeganda vraagt om verdrijving van Zuid-Afrika uit Nofrübië. Op deze wijze moet de uit spraak van het Haagse Internationale geiechtshof kracht worden bijgezet, alcus minister van buitenlandse za ken Klbedi. Later werd bekend, dat in Namibië bij een botsing met de Zuidafrikaanse politie vier Ovambo's werden gedood. Zij zouden deel heb ben uitgemaakt van een groep, die met pijl en boog, kapmessen en ande re wapens een patrouille had aange vallen. Tot de slachtoffers behoren het dorpshoofd Sam Kaulinga en zijn \rouw. Kaulinga' kraal werd platge brand, aldus de Zuidafrikaanse poli tie LONDEN (AP, UPI, Reuter) De Britse regering zal de staat Bangladesj „zeer spoedig" er kennen. Dit is gisteren bekendgemaakt door de minister van buitenlandse zaken, Alec Douglas-Home. Home zei in het Britse Lagerhuis het zeer te betreu ren dat Pakistan besloten heeft het Britse Gemenebest te verlaten, omdat Australië en Nieuty-Zeeland nu ook tot erkenning van Bangladesj zijn overgegaan. Indonesië heeft gisteren Bangladesj in beginsel erkend en meegedeeld dat formele erkenning slechts een kwes tie van tijd is. Ook Fiji, de eilanden groep ten oosten van Australië, heeft het voormalige Oost-Pakistan erkend, evenals Cambodja, dat binnenkort ambassadeurs zal uitwisselen met Dacca. In Dacca hebben politie en militai ren gisteren een vuurgevecht gele verd met sluipschutters Dit gebeur de tijdens een speuractie naar wa pens. In de afgelopend dagen zijn ver schillende mensen gedood bij gevech ten tussen Bengali's en Bihari's een minderheidsgroep, die van colla boratie met de Westpakistaanse mili tairen wordt beticht. In de wijken Mizpoei en Moeham- Madpoez van Dacca is een avondklok ingesteld. De inspecteur van politie Fazloer Rachman heeft in Comilla, in Bangla desj, bekendgemaakt dat tussen de drie- en vierduizend vermoorde bur gers zijn gevonden in massagraven in en bij het garnizoen Comilla. Volgens legerofficieren zijn de slachtoffers tussen maart en december 1971 ge dood door Westpakistaanse militairen. Ook in Tsjittagong en Khoelna waren eerder al massagraven ontdekt. De Amerikaanse senator Adlai Ste venson, die de graven zaterdag heeft gezien, zei op een persconferentie in Dacca dat er vreselijke wreedheden zijn begaan die zonder weerga waren. De Pakistaanse president Zoelficar AH Bhcetto is gistéren besprekingen begonnen met premier Tsjoe En-lai van China Bhoetto is gisteren in Pe king aangekomen, waar hij vooral zal praten over „de Indiase bezetting van Oost-Pakistan". hoeksteen van de „Ostpolltik" der Westduitse regering. Er wordt in er kend dat Duitsland in de tweede we reldoorlog territoriale verliezen heeft geleden, maar sluit het veranderen der grenzen door middel van vreed zame regelingen niet uit. Volgens Strauss heeft de Westduit se regering, gevormd door de socialis ten van Willy Brandt en de vrije de mografen van Walter Scheel, het ver loop van de „Ostpolitik" nadelig beinvloed door de belofte te aanvaar den dal er officieel twee Duitslanden zullen komen. ..De regering had niet alleen mogen handelen," aldus de verklaring van de CSU. „De verande ring van de Amerikaanse houding in zake China en de bereidheid van de Sowjet-Unie met Japan vredesonder handelingen te gaan beginnen, toon den dat de „Ostpolitik" van de Bondsrepubliek onderdeel vormde van een ontwikkeling op wereld schaal. Er had rustig en delicaat moeten worden onderhandeld, aldus de ver klaring. Als voorbeeld noemde Strauss Oostenrijk. In 1955 eindigde daar de bezetting van de „Grote Vier" en dit was een bewijs van wat men kon bereiken met geduld. De verklaring van de CSU over een „alternatief verdrag" heeft te Bonn verbazing gewekt, daar zij klaarblij kelijk was afgegeven zonder vooraf gaand ovetleg met de grote partij die samen met de CSU de oppositie vormt, de christen-democratische partij. Een woordvoerder van die partij zei, dat hij de verklaring van de CSU nog niet had gelezen en er dus geen commentaar op kon geven. Grafische CAO's UTRECHT Werkgevers en werk nemers hebben besloten de lopende tweejarige grafische cao's en de cao voor de kleinoffset (totaal circa 60.000 werknemers) met ingang van het tweede contractjaar (31 januari) te wijzigen. Voor het tweede contract jaar is een loonsverhoging van 5 pro cent overeengekomen, bestaande uit 2,75 procent reële loonsverhoging en 2,25 procent voorindexering. Voorts moet in de werkelijke lonen een na betaling van 1,18 procent worden op genomen van 1971. Cumulatief betekenen deze percen tages een loonstijging van 6,24 pro cent per 31 januari. De contractuele minimum-uurlonen gaan met in to taal 12,71 procent omhoog. Van een verslaggever DEN HAAG Op de Nederlandse begraafplaatsen wordt een groot deel van de stoffelijke overschotten, nadat de „wettelijke grafrust" van tien jaar is verstreken, nog onvolledig verteerd opgegraven. Dit „doodgraversgeheim" zal de komende jaren toenemen als gevolg van het recente gebruik van plastics bjj het begraven. Naar aanleiding van de gebeurte nissen in en om Rhodesië vroeg de Chinese gedelegeerde Hoeang Hoea een scherpe veroordeling van de re geringen van de VS, Engeland en an dere landen, vanwege hun steun aan de blanke regimes in Afrika. In dit verband noemde hij het „sociaal-im- perialisme" (waarmee Peking altijd de Sowjet-Unie bedoelt), dat „actief infiltreert in Afrika om met het kolo nialisme en het neo-kolonialisme te kunnen wedijveren om invloedssfe ren". De Chinese afgevaardigde zei dat Afrika vooraan is gekomen in de strijd tegen het imperialisme. Voor de revolutionaire bewegingen zou de huidige toestand op het continent zeer goed" zijn. „Steeds meer landen s.oten zich aaneen om het op te ne men tegen agressie, ondermijning, overheersing en inmenging". Met algemene stemmen heeft de Veiligheidsraad besloten, dertien af gevaardigden van Afrikaanse bevrij dingsbewegingen als privé-personen te horen. Er zal geen melding worden gemaakt van de organisaties, waartoe rij behoren. Afrikaanse afgevaardigden overwe gen intussen uit hun resolutie over Rhodesië de passage te schrappen, waarin onmiddellijke terugtrekking v/ordt bepleit van de Britse commls- r e Pearce uit Rhodesië. Dit heeft de heer L. Th. Dijkman, direkteur van de dienst der algemene begraafplaatsen en crematoria van de gemeente Amsterdam, aan de com missie, belast met het voorbereidende onderzoek van het wetsontwerp in zake een nieuwe wet op de lijkbezor ging, meegedeeld. Deze commissie zal nog deze maand een rapport over het wetsvoorstel uitbrengen Wettelijk mag een algemeen graf pas na tien jaar worden opgegraven. Vroeger duurde het wel veel langer voordat dit gebeurde. Als gevolg van de bevolkingsgroei en daarmee het toenemend aantal sterfgevallen (in 1970 ongeveer 110.000) blijft, ondanks de stijgende vraag naar cremeren, de t*?hoefte aan begraafplaatsen bestaan. Uit een enquête, die onder ruim 2500 Nederlandse begraafplaatsen is ge houden, is echter wel gebleken, dat tien jaar in het algemeen te kort is voor volledige vertering van een stof felijk overschot. De laatste jaren komen bij begrafe nisondernemingen steeds meer mate rialen in gebruik, die in het algemeen niet of zeer moeilijk biologisch af breekbaar zijn. Zo worden thans op grote schaal lijkkisten vervaardigd van gefineerd spaanplaat (houtvezels die met kunsthars zijn samengeperst) Om verdere kosten te besparen gaan enkele fabrikanten er toe over het spaanplaat niet met hout, maar met plastic folie te fineren, waarop door middel van een fotografische techniek een houtnerf is overgebracht. Een laatste ontwikkeling zijn de polyester stoffen, die elke vorm van ontbinding verhinderen. Hoes De heer Dijkman acht het onjuist, een stoffelijk overschot, voordat het gekist wordt, in een plastic hoes te pakken. De mate van dit gebruik is op dit moment moeilijk te bepalen, aangezien deze materialen nauwelijks tien jaar worden toegepast en bij op gravingen nog vrijwel niet zijn waar genomen. De begrafenisondernemers gebruiken deze plastichoezen ook, omdat altijd de mogelijkheid bestaat dat vochtverlies optreedt en uit de kist zou lekken. De onverteerd aangetroffen licha men worden zoals vanouds in de kne kelput gedeponeerd. In enkele geval len, onder andere in Amsterdam, gaat men ertoe over de stoffelijke resten opnieuw te begraven om alsnog ver dere ontbinding mogelijk te maken. Wanneer het wetsontwerp wordt aangenomen, zal gebruik van moeilijk te verteren materiaal niet meer wor den toegestaan, zo verwachten inge wijden. Maar tot ongenoegen van de heer Dijkman is in het ontwerp niets gezegd over de gang van zaken bij opgravingen en over de onvolledig vergane lichamen. Er wordt van uit gegaan dat een lijk binnen tien jaar is verteerd. Aangezien drt niet steeds het geval blijkt te zijn, dient zijns inziens de wetgever regels te stellen omtrent ruimen en herbegraven. De heer Dijkman heeft om een be tere vertering van lijken mogelijk te maken voor Amsterdam het gebruik van een geprefabriceerde betonnen grafkelder bedacht, waarin als gevolg van voortdurende doorluchting het proces van ontpinding sneller ver loopt. In zo'n „necropool" liggen de kisten in vier lagen boven elkaar. De investeringen voor een dergelijke grafkelder worden goedgemaakt door kosten- en arbeidsbesparing, aldus de heer Dijkman. GUATEMALA-SAD (AP) De Britse regering heeft er met die van Guatemala overeenstemming over be reikt dat een Brits smaldeel en 3.000 man troepen uit Brits Honduras wor den teruggetrokken. Brits Honduras is een Britse kolonie, waar Guatema la al 100 jaar aanspraak op maakt. Het besluit werd door een lid van het kabinet van Guatemale bekend gemaakt. Men had van net Britse mi nisterie van buitenlandse zaxen ver nomen, dat de schepen en de troepen zouden verdwijnen. Marina Whitman is de eerste vrouw, die in het college van de Raad van economische adviseurs in de Verenigde Staten is benoemd. Hier is zij in gesprek met president Nixon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7