Openbaar vervoer heeft zijn plicht verzaakt uitgesteld: overwinning voor bloemenkwekers Sleutelpositie KVP bij defensiedebat Uitgaven defensie 1972 moeten f 190 min lag er W erklooslieiflsuitkeriiig zou geweigerd zijn in verband met uiterlijk Ir. Prins: Bevolking voor auto alles goed em wel Weer ontsnapping uit Mesdag-asiel PvdA: meer voor dienstplichtigen Uit de Haagse hof geplukt Brandende barricades in Bijlmer tegen liiiur parkeergarages f niEUIXJ! E-10 cassis speciaal de cassis vaar de slanke lijn 6 DINSDAG 1 FEBRUARI 1972 gehele dag zes maanden onwrikbaar od ziin olaats! AMSTERDAM Moet de we genbouw het loodje leggen, om dat het openbaar vervoer steeds grotere tekorten heeft, terwijl dit openbaar vervoer blijkbaar geen kans ziet rendabel te func tioneren? Deze vraag heeft de voorzitter van de Nederlandse vereniging van wegenbouwers, ir. H. D. Prins, maandag gesteld in zijn openingsrede te Amster dam, waar de wintervergadering van zijn vereniging is gehou den. „Het openbaar vervoer", aldus ir. Prins, „heeft duidelijk zijn plicht verzaakt. Met welk recht kan enige overheid of enig openbaar vervoerbe drijf de beschuldigende vinger opste ken tegen de particuliere automobi list, wanneer men de uiterst gebrek kige vervoermogelijkheden ziet in sa tellietsteden als de Bijlmer, Zoeter- meer en Alexanderstad. De in dit op zicht aan zijn lot overgelaten particu lier moest in feite wel overgaan tot het kopen van een auto." Ir. Prins verklaarde de indruk te hebben gekrégen dat wegenbouw een „vies" beroep is geworden en dat het niet meer „in" is een auto te berijden. „Het aantal mensen, dat over alle problemen van de auto dc mond vol heeft, is groot, maar het aantal men sen, dat zijn auto laat staan of heeft afgeschaft, is te +ellen op de vingers van een hand. Openbaar vervoer is de kreet die „in" is, maar dit open baar vervoer zit in net slop. Dubbel en dwars De Nederlandse bevolking heeft al lang gekozen voor de auto en zij be taalt er dubbel en dwars voor. Zij is bereid dit ook te blijven doen; deson danks wordt de auto door een, welis waar actieve maar zeer kleine min derheid verguisd. De wegenbouw moet volgens deze theorieën worden afgeremd, want het openbaar vervoer moet het zich verplaatsen overnemen. Dit openbaar vervoer mist echter iedere aantrekkelijkheid, toch krijgt het een hoge prioriteit en moet het blijkbaar worden gestimuleerd. Sprekende over de afwijzing van de Leidse Baan merkte ir Prins op, dat alle reeds ervoor uitgegeven mil- oenen nu weggegooid geld zijn ge worden. De investeringen in versterkt openbaar vervoer zullen ook wegge gooid blijken te zijn, omdat, het pu bliek dit openbaar vervoer toch niet wil. De voorzitter van de Nederlandse wegenbouwers stelde in zijn betoog verder, dat door het autoverkeer per jaar meer dan ƒ3,5 miljard aan las ten wordt opgebracht. Ineens wordt bestreden, dat dit geld voor de we genbouw moet worden uitgegeven. Ir. Prins zei een ieder te tarten om waar te maken dat door het wegvervoer meer betaald moet worden dan deze 3,5 miljard. Ook het „Gat van Witteveen" bracht de voorzitter ter sprake. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zou, met dat van Onderwijs, bijzon der schuldig zijn aan dit gat. Het zijn echter de PTT en de KLM. die aan zienlijk grotere offers hebben ge vraagd en niet de waterstaatswerken. „Ondertussen", aldus ir. Prins, „heeft minister Drees zijn kans wel waar genomen om zowel het rijkswegen- fonds als de Wet Uitkering Wegen op grond van onjuiste motieven te kort wieken. Minister Drees", zo zétte hij uiteen, „wil de automobilist mee laten beta len in de tekorten van het openbaar vervoer". De voorzitter wees op het voorgenomen algemeen verkeerfonds en merkte op jaren gepleit te hebben voor een algemeen wegenfonds, om dat de gelden onevenredig veel ge bruikt werden voor rijkswegen. Een algemeen verkeersfonds deed ir. Prins een beetje huiveren, gezien de ervaringen met een dergelijk fonds in de jaren dertig. „Indien mi nister Drees zijn plannen gemoti veerd zal willen doorzetten dan kan dat niet in 1972, maar zal hij mins tens een jaar later met zijn planpen moeten komen, finders verklaar ik hem bij voorbaat tot hobby-ist," zo zei hij. Ir. Prins achtte het parlement verstandig genoeg dit fonds minstens een jaar uit te stellen en de regering te dwingen duidelijk te maken waar over zij eigenlijk praat. De tekorten van het openbaar ver voer zijn binnenkort groter dan de bedragen, die voor het Rijkswegen fonds thans beschikbaar zijn. Voor deze tekorten moeten andere bronnen worden aangeboord dan het autover keer opbrengt. Welke is echter nog onzeker en dit maakte spreker bij zonder ongerust. Uitgaande van de stelling dat het openbaar vervoer ge handhaafd moet blijven, wilde ir. Prins wel laten onderzoeken welke vorm van openbaar vervoer georgani seerd moet worden en welke de beste prijspolitiek is van de openbare ver voerbedrijven. Ir. Prins besloot zijn rede met op te merken, dat de hele Nederlandse be volking wel eens ernstig de dupe zou kunnen worden van het doordrukken op korte termijn van onvoldoend ge fundeerde uitgangspunten met be trekking tot het openbaar vervoer. Maar heel in het bijzonder wordt de Nederlandse wegenbouw het slachtof fer. Dat betekent grote werkloosheid onder de werknemers in deze be drijfstak en stilstand van veel kost baar materieel. Dit alles schept onop losbare problemen :n de wegenbouw ondernemingen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is geen ordelijk college in die zin, dat men zich houdt aan een strak sche ma. Dat is duidelijk niet mogelijk in een goed functionerende democratie. Alleen al de debatjes over de orde zelf, op de agenda vermeld onder het hoofd „regeling der werkzaamheden" nemen soms meer dan een half uur in beslag en verder moet er altijd alles mogelijk zijn m een parlement. Niettemin is de volgende prognose voor de werkzaamheden van de Tweede Kamer redelijk: na twee ha merstukken, waaronder de wijziging van de Wet buitengewoon pensioen 1940-1945 en de Wet buitengewoon pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers en de stemmingen over de amende menten op de wijziging van het me disch tuchtrecht begint in de loop van vanmiddag het grote defensie de bat. De eerste ronde van de Kamerleden zal ruim 6,5 uur in beslag nemen, de pauzes niet meegerekend. Het ant woord van minister De Koster en staatssecretaris Van Es kunnen we morgen verwachten. Morgenavond kan dan, wanneer er niets uit de hand loopt, het defensiedebat afge rond worden. Donderdag, aldus de prognose, kan men het wetsontwerp over de beëin diging van huurovereenkomsten voor huizen aan de orde komen. Sinds dit punt op de agenda prijkt, hebben Ka merleden van de oppositie en de re geringspartijen (PvdA, D'66, KVP, ARP en DS'70) voorstellen ingediend om de in het wetsontwerp voorgestel de grotere macht van de verhuurder te beperken. Het front in de Tweede Kamer kan donderdag dus vervagen. BEZUINIGING Dat is mogelijk ook het geval van daag en morgen tijdens het defensie debat. De PvdA, die reeds gedreigd heeft tegen de gehele defensiebegro ting te stemmen wanneer het debat voor de oppositie onbevredigend ver loopt, zal een aantal bezuinigings- voorstellen indienen. De vraag is in hoeverre de KVP, die sterk voor stroomlijning van de krijgsmacht is, gevoelig zal zijn voor de PvdA-initia- tie ven. Een andere vraag is, of de open baar geworden geschillen tussen KVP en VVD over de hoogte van de defen sie-uitgaven er uit zullen komen. Er is immers een commissie-Van Rijcke- vorsel aan het werk om o.m. dit pro bleem te bestuderen. Minister De Koster, die getoond heeft zich goed achter algemeenheden te kunnen ver schuilen, kan nu ook lastige vragen t*if de weg gaan door zich te beroe pen op de commissie, die overigens verdeeld zou zijn. Sinds het moeilijke defensiedebat vorig jaar december werd uitgesteld zijn de problemen er niet minder op geworden. Zo doet de vraag zich voor van de drie miljoen gulden, die Ne derland extra moet bijdragen voor de Britse basis op Malta, toaaruoor Groot-Britannië meer moet gaan be talen. De NAVO-landen betalen hier aan mee. Bij de behandeling van de andere begrotingen is steeds uit oog punt van een strikt financieel beleid gesteld, dat de gewenste bedragen binnen de begroting zelf moeten wor den gevonden. Waarom zou deze eis dan niet voor defensie worden ge steld? Aan de overkant van het Binnen hof gaat de Eerste Kamer ijverig ver der met haar beleidsdebatten. De on derwerpen, waarover de minister aan het woord zullen komen, zijn: justitie, de politie, hoge colleges van staat en het kabinet der Koningin en binnenlandse zaken. Enthousiast is men nog niet over de beleidsdebatten van de senaat. Maar wie weet, wordt het vandaag wat. NIPO en abortus De uitslag van een NIPO-enquête onder 931 mannen en vrouwen vanaf achttien jaar hebt U samengevat met: Acht van de tien zijn voor abortus. Ik dacht dat een toelichting of doorlich ting van het cijfermateriaal wel op zijn plaats geweest zou zijn. Het vaststellen van zo'n conclusie: 80 pet. is voorstander van abortus, is mislei dend, want het geeft de werkelijk heid niet weer, ook al is depte conclu sie gebaseerd op NIPO-cijfers. Indien deze enquête in Amsterdam gehouden is, is het resultaat niet maatgevend, omdat deze bevolking niet typerend is voor de gehele Nederlandse bevol king. Vergelijk maar de uitslagen van de verkiezingen! Een andere vraag is? Hoevee! ker kelijk meelevende mensen zijn bij de enquête betrokken? Dat men RK of NH opgeeft, zegt helaas niet zo veel en hoe waren de vragen geformu leerd? Is er duidelijk bij vermeld; dat huisarts of deskundige geen team-overleg betekent? Kan men een enquête onder 931 mensen van uit eenlopende leeftijden, richtinggevend achten? Is dat een niet al te wankele basis om daaruit lijnen te gaan trek ken voor het abortusbeleid? Een per centage van 47 pet (alle gezindten) dat voor de beslissing van de vrouw alleen zou zijn dus geen medische of andere inspraak komt ponder meer ongeloofwaardig voor, indien een peiling b.v. in andere streken \»n het land gehouden zou worden. Nogmaals: het doorgeven van cij fermateriaal zonder verdere toevoe ging of toelichting is onvoldoende. Op deze wijze wordt een bijdrage gele verd aan een oneerlijke meningsvor ming. Er wordt telkens getracht en de tv spant hiermee wel de „kroon" om op suggestieve wijze iedereen te doen geloven, dat iedereen in Ne derland denkt en handelt als de tv- elite in het Gooi en omstreken. Wie niet zo en zo denkt op politiek en sexueel gebied, om deze maar te noe men, wordt dan als gefrustreerd of achterlijk gerubriceerd. De christelijke ethiek (sexuele) vraagt om een ondubbelzinnige posi tiebepaling, telkens weer. Abortus is heel wat anders dan het wegnemen van een appendix... De regering worstelt met dit belangrijke punt en probeert haar grote verantwoorde lijkheid neer te leggen in een wets ontwerp. Laten wij niet meedoen aan die valse en verkeerd gerichte beeld vorming, maar positiever gaan staan tegenover het wetsontwerp. Nieuwegein (Jutphaas) Ds. j. van der Hoek Dc verzoening Waarom greep prof. Berkhof, in de t.v.-uitzending van het Leerhuis over de verzoening, niet terug op Marcus 15? Daar staat geschreven in vers 38 dac het voorhangsel scheurde van bo ven naar beneden; dus geen mensen handen ktvamen er aan te pas. Het voorhangsel wordt in Hebr. 10:20 ver geleken met Jezus' lichaam. Wilt u het woord „bloed" uit de verzoening schrappen? Dat kan niet, want zonder bloedstorting is er geen vergeving bij God mogelijk voor de besmette mens. Vroeger werd de verzoening symbo lisch in het bloed van dieren en de zondebok uitgebeeld, na Jezus' bloedstorting aan het kruis, vervielen deze symbolen. Het is een satanische influistering, dat we ook zonder die reiniging van het bloed voor God kunnen verschijnen. Rotterdam J. G. Labots-Klaver de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats Als U wilt, dat Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit. neem dan Deniofix - een nieuw, beproefd, anti septisch poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wilt! Dentofix is daarbij ver frissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw ge hemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,67 bij apotheken en drogisterijen. GRONINGE Gistermiddag om half vijf is uit het RK ziekenhuis in Groningen, waar hij voor een wond aan zijn been Dehandeld zou worden, ontsnapt de 23-jarige verpleegde P. H. v.d. V. ujt het rijksasiel dr S van Mesdag in Groningen. V. d. V. is de vierde verpleegde die binnen een week uit dit asiel voor ter beschikking van de regering gestel den is verdwenen. Hij is afkomstig uit Haarlem en werd in 1969 door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot ges maanden en tbr wegens herhaal delijk gepleegde vermogensdelicten. Hij wordt niet gevaarlijk geacht. HAARLEM,/AMSTERDAM De fluoridering van het drink water in Amsterdam, Kennemer- land en grote delen van Amstel- land, die vandaag zou ingaan, is op het nippertje een half jaar uitgesteld. Het uitstel is een gevolg van de uitspraak in het korte geding dat de zes Aalsmeerse bloemenkwekers te gen het provinciaal waterleidingbe drijf van Noord-Holland en het Am sterdams Waterleidingbedrijf hadden aangespannen. De president van de Haarlemse rechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts, bepaalde gisteren in zijn vonnis dat het besluit om per 1 februari gefluo rideerd water te leveren aan Aals meer en de in de Haarlemmermeer gelegen buurtschap Rijsenhout zes maanden moet worden opgeschort. Het gevolg is dat 1,1 miljoen mensen die vandaag gefluorideerd water uit hun kranen zouden krijgen, nog over ongefluorideerd water zullen kunnen beschikken. Volgens de plannen zou in de loop van vandaag het gehele op de netten van de twee genoemde waterleiding bedrijven aangesloten woongebied, geleidelijk aan van gefluorideerd wa ter worden voorzien. De Aalsmeerse kwekers hadden in het kort geding gesteld dat gefluorideerd water fu nest zou zijn voor bepaalde bloe- mensoorten. De president heeft zich in zijn von nis laten leiden door materiële over wegingen. Volgens de president moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de Aalsmeerse bloemenkwekers door de toevoeging van fluoride aan het water ernstige schade zullen on dervinden. Dit werd vorige week tij dens de behandeling van het kort ge ding door de raadslieden van de kwe kers betoogd. De subsidiair gestelde eis de fluori dering voor zes maanden op te schor- (Van een verslaggever) DEN HAAG De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer vindt dat de defensie-uitgaven voor 1972 moeten worden verminderd met 190 miljoen gulden. Dit bedrag zou verkregen moeten worden door enerzijds beperking in de uitgaven voor de landmacht (137 miljoen), voor de marine (22 miljoen) en voor de luchtmacht (48 miljoen), terwijl anderzijds door een samen voeging van verschillende diensten op het departement zelf 10 miljoen zou kunnen worden bespaard. Voorts wil de fractie komen tot het kostendek- kend-maken van de Cadi (kantine diensten), waaruit een opbrengst res sorteert van 3 miljoen gulden. Deze bezuinigings-voorstellen belopen in totaal 220 miljoen gulden. Daarentegen wil de fractie een structurele verhoging van de wedde der dienstplichtigen tot in totaal 30 miljoen. Dat blijkt uit de wijzigings-vpor- stellen, die de fractie gisteren heeft De vier kinderen kluitten om de slee, die nauwelijks op een beman ning van anderhalf berekend was. Een meisje van een jaar of zes had de duidelijke leiding, gesymboliseerd door het touw dat haar aan de slee verbond. Een kleiner meisje zat gekleefd op de slee. Bleef voor de twee jongetjes niets anders over dan de keus tussen bruut geweld en een veldheerstak- tiek. De grootste, fel knaapje, ging tot de aanval over, maarde leiden de jongedame had kennelijk het bloed van Kenau in haar aderen en liet zich niet kisten. Met een ferme stomp werd de aanvaller afgehouden. Dit verbaasde hem zozeer dat hij zich ietwat mok kend terugtrok. Het andere knaapje echter, gehuld in een overvloed van verwarmende kledij, dik, mollig en kennelijk week, bolde onhandig tegen de slee aan. Het gezichtje één brok kommer. Hij wees zo verontrustend, dat het teugelmeisje wel gehoor moest ge ven. „Kijk toch, dadelijk is ie hele maal stukEr was niets gam mels aan de slee te zien, maar de jon gen verduidelijkte: „Roest, het ijzer gaat er aan Het onmiddellijke gevolg was, dat het kleintje van de slee moest, het voertuig werd omgekeerd en het ijzer gecontroleerd. Er kwam een ingewikkeld dispuut over wel roest en niet roest, een dun ne plek of niks aan de hand. Maar ook een hergroeping. Het kleinste knaapje zat nu, het hummel tje werd ingepast. Het grote meisje bleef de leidsels houden en de vechtknaap duwde. De knaapje op de slee dirigeerde „harder trekken"niet scheef gaan". Ik had het gezien en ging met een wijze glimlach een winkel in. Ziezo, wie niet sterk is moet slim zijn en wie sterk is doet beter toch list te gebruiken. Edoch een straat verder vond ik ze een kwartiertje later terug. De groepering was totaal veran derd. Het bolle knaapje duwde, het meis je troonde op de slee, de hummel dreinde er omheen en de grote knaap trok, althans dat moest de bedoeling zijn, maar het touw hing slap en alle kracht moest van de duwer komen. Dié dat besefte en wat hem ver veelde. Hij gaf een zet met uiterste in spanning, de slee gleed dwars weg en het meisje, niet daarop verdacht, rolde er af. De grote jongen barstte in hoonge lach uit en probeerde zijn kans nu eindelijk ook eens op de slee te ko men. De kleine dikke zag het aankomen en stippelde in bliksemvaart zijn nieuwe tactiek uit. Uiterst bezorgd keerde hij zich tot het kniewrijvende meisje, klopte be hulpzaam wat wittigheid af en riep: „Je had je been kunnen breken kijk je moet zo zitten Hij zat alhet meisje pakte met een snauw het touw van de tweede knaap en dirigeerde: duwen Triomfantelijk mengeluiden makend zeilde de knaap op de slee voort de hummel verdween net om de hoek, veilig naar huisin dit spel der machten had ze nog geen rol. ingediend aan de vooravond van het de'ensie-debat in de Tweede Kamer. Dtze voorsteden hebben betrekking op 31 artikelen uit de defensie-begro ting 1972. De voorstellen beireffen, voor wat de luchtmacht betreft, o.a. de af schaffing van 323ste Starfighter- squadron, de opheffing van het vlieg veld V/elschap en een herziening van de paraatheidsregeling geleidewa pens. Wat betreft de landmacht gaan de gedachten uit naar het afschaffen van twee parate brigades, naar de in krimping van de territoriale sector en naar een wijziging in de samenstel ling van de brigades. Voor wat de marine betreft, wil de PvdA-fractie komen tot het afstoten van de twee kruisers, het niet-doorlaten van de voorgenomen bouw van het tweede bevoorradingsschip en een herziening van de defensie van de Nederlandse Antillen. Ook wil de PvdA-fractie een herziening van de defensie van Suriname. Recordexport van aardappelen verwacht EMMELOORD Minister Lardi- nois (landbouw) heeft gisteren in Em- meloord verklaard dat hij dit jaar een record-export van Nederlandse aardappelen verwacht. De export naar West-Duitsland is de laatste vier jaar verdubbeld. Ver der eet een derde van de bevolking van West-Berlijn Nederlandse aard appelen. IJET VERKEER heeft gisteren veel last gehad van de sneeuw. Op sommige plaatsen vielen flinke hoe veelheden die bovendien opgejaagd werden door de wind. De scheep vaart ondervindt steeds meer moei lijkheden door ijsgang. Gisteren is besloten de veerdiensten tussen Har- lingen en Vlieland en Terschelling nog maar tot eenmaal per dag te beperken. Overigens ziet het er niet naar uit, dat deze winter een blijver is. De verwachting is, dat woensdag de dooi zal invallen, het eerst in het zuidwesten van het land. In het noordoosten, waar men tot nu toe toch al de meeste last van de winter heeft gehad, zal het wat langer koud blijven. De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal William Westmore- land heeft verklaard dat hij in fe bruari een groot Noordvietnamees of fensief in Zuid-Vietnam verwacht. Volgens de generaal zal het offensief hoofdzakelijk gericht zijn tegen doe len ten zuiden van de gedemilitari seerde zone tussen noord en zuid en het gebied van de centrale hoogvlak te. ten, teneinde de imvang van de scha de aan snijbloemen te kunnen onder zoeken, wordt door de rechtbank re delijk genoemd. De primaire vorde ring, gefluorideerd water te verbie den zolang niet aan de bedrijven ook n iet-gefluorideerd water wordt afge leverd, werd echter afgewezen. Dit omdat deze naar de mening van de rechtbank het bereiken van een defi nitieve toestand beoogt en daarmee strijdig is met de doelstelling van het kort geding. De president achtte het ook onno dig een dwangsom op te leggen, aan gezien hij zowel van de provincie als van de gemeente Amsterdam ver wacht, dat zij zich ook zonder dwangsom aan de uitspraak zullen houden. Het college van B en W van Am sterdam zal vandaag beslissen, of het in hoger beroep zal gaan van het vonnis. De schade voor het Amsterdamse gemeentewaterleidingbedrijf als ge volg van het niet doorgaan der fluo ridering is de huur (10.000 a 15.000 gulden) voor één week van vier tank wagens, zo deelde de voorlichter van het waterleidingbedrijf mede. Deze wagens, die per week worden ge huurd, moesten niet-gefluorideerd drinkwater uit Weesper karspel halen en dit naar de tappunten voor onge fluorideerd water in de stad vervoe ren. De opgeslagen hoeveelheid kiezel- fluorwaterstofzuur voor de toevoeging aan het drinkwater blijft verder voorlopig onaangeroerd. Vermoedelijk zal het kort geding dat enkele hoogleraren van de Vrije Universiteit in de hoofdstad tegen de gemeente Amsterdam, ook over de fluoridering, hadden aangespannen en dat maandag aanstaande zou dienen, niet doorgaan. AMSTERDAM In de Bijlmer meer bij Amsterdam hebben leden van een actiegroep als protest tegen de verplichte huur van de parkeer garages vanmorgen om half acht op de vier toegangswegen naar de Bijl mer barricades opgericht. Huisvuil, oude autobanden en auto wrakken, overgoten met olie, werden gelijktijdig in brand gestoken, opdat het verkeer stil werd gelegd. Leden der actiegroep waarschuwden met witte vlaggen en zwaailichten het aankomend verkeer en anderen deel den pamfletten uit. Geprotesteerd werd tegen de door de gemeente vastgestelde huur van 43 per maand voor de garages. De huur ging 1 februari in. Het was vol gens een bewoner van de Bijlmermeer een perfect georganiseeerde actie, waarbij geen schade aan personen of goederen werd toegebracht. Omstreeks half negen waren door brandweer, politie en personeel van de stadsreiniging de barricades op geruimd en kon het verkeer weer doorgang vinden. Er is schade door het brandende materiaal aan het wegdek toegebracht. OAKLAD (UPI) De Ameri kaanse Zwarte Pantev-partij heeft de wapens neergelegd en werkt binnen het systeem, zo heeft medeoprichter Huey Newton gezegd in een inter view met UPI. De 29-jarige „minister van defen sie" van de Zwarte Panters zei dat zijn partij nog steeds gelooft, dat re volutie waarschijnlijk onvermijdelijk is en mogelijk gewelddadig moet zijn, maar voor het ogenblik beperkt zij zich tot „het organiseren van de ge meenschap". In 3/4 literflessen (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Krijgt de 22- jarige werkloze barkeeper J. R. O. Hubel te Groningen geen werkloosheidsuitkering omdat zijn uiterlijk niet in overeenstem ming is met de „privé-inzichten van enkele ambtenaren over wat normaal is?" Dit was één van de vragen die centraal stonden in een zaak die gisteren diende voor de Raad van Beroep te Gronin gen. Hubel lang haar, trui en korte laarzen werd verdedigd door mr. T. Knoop van het bureau Viersen en Trip te Groningen. Over een week zal de raad uitspraak doen. Hubel werd werkloos in juni vorig jaar toen de museumbar (ook wel: 't Kroegje genaamd) werd gesloten. Hij ging naar het gewestelijk arbeidsbu reau (GAB) om zich als werkloos te laten inschrijven, waarbij hij zijn voorkeur uitsprak voor een soortge lijke baan als barkeeper, waarmee ook zijn uiterlijk het meest in over eenstemming was. Er blijkt zier toen wat mr. Knoop noemde een communicatiestoornis te hebben voor gedaan. Hubel werd door een van de GAB-ambtenaren te verstaan gege ven dat men „mensen met een uiter lijk zoals u liever niet in de werk loosheidswet" had. De kernvraag waar het om gaat is hoever een werkloze werknemer zich eventueel inbreuken op zijn persoon lijke vrijheid moet laten welgevallen, aldus de heer Knoop. De bedrijfsvereniging voor het ho- recawezen besloot Hubel geen werk- loosheidsgeld uit te keren. Intussen is Hubel in hoger beroep gegaan en bij die gelegenheid is hij door de direc teur-generaal van de arbeidsvoorzie ning in het gelijk gesteld. Merkwaar digerwijs bleef de bedrijfsvereniging echter weigeren hem geld uit te ke ren. Omdat het arbeidsbureau op de beslissing terug komt, hoeven wij dat nog niet te doen, stelde namens de bedrijfsvereniging de heer Post. Principiële zaak Mr. Knoop vroeg zich echter af waar nu eigenlijk het criterium ligt voor de bedrijfsvereniging. Hij zag het als een principiële zaak, waar veel jongeren mee geconfronteerd worden. De samenleving verandert. Het gekke is nu dat de mensen dat natuurlijk wel zien ook Schenk en Cruijff dragen lange haren en zelfs premier Trudeau van Canada heeft zich een zeer hip uiterlijk aangeme ten maar hier veelal in hun werk geen rekening mee wensen te houden. Hij zag het niet uitkeren ook als een pressiemiddel om de betrokkenen te laten lopen in wat naar het oordeel van een ambtenaar het juiste gareel Van de zijde van de bedrijfsvereni ging werd ook nog gesteld dat de heer Hubel alleen maar in een be perkt straatje wilde lopen doordat hij persé weer barkeeper wilde worden in een soortgelijk horecabedrijf, het geen èn door Hubel zelf en door mr. Knoop werd ontkend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6