Wassenaarse jacht in het oehoes op de Eifelgehergte Woongebieden Waterweg worden niet afgebouwd Italiaanse RDM -er met pensioen Zwanenmoeten blijven Ds. Kroes keerde terug in Luth. kerk Woerden Unilever test wasmiddel mei minder fosfaat Eerste in Nederland 5 DINSDAG 1 FEBRUARI 1972 De oehoe's zullen het uitstekend naar hun zin hebben in het Duitse Eiffelgebergte. WOERDEN Na een vacature van ongeveer drie jaar heeft de Evangeli sche Lutherse Gemeente in Woerden weer een eigen predikant gekregen in de persoon van ds. G. Kroes uit Haarlem. Aan deze intrede, zondag middag in het goed bezette histori sche kerk in de Jan de Bakkerstraat, zaten twee bijzondere facetten. In de vacaturetijd is de Evang Luth. Ge meente een samenwerkingsverband aangegaan met intussen opgerichte Doopsgezinde gemeente in Woerden; ds. Kroes gaat dus twee gemeenten dienen en hij kwam voor de tweede maal naar Woerden. Twintig jaar ge leden nam hij afscheid in hetzelfde kerkgebouw om naar Zaandam te vertrekken. Nadien diende hij de Evang. Lutherse Kerk te Haarlem. Efc. mr. D. G. Hoevers uit Den Haag, die drie jaar consulent was in Woerden bevestigde ds. Kroes. Hij deed dat na een korte preek over 2 Corinthe 13 vers 2: ,.Alle heiligen groeten U". Ds. Hoevers zei dat veel woorden overbodig zijn. „Wij kennen elkaar en ik weet dat u ook in Woerden krachtig en toegewijd de boodschap van Gods trouw zal overbrengen". Ds. Kroes sprak in zjn intreepreek over Johannes 6 vers 69: „Heer. tot wie zullen we heengaan: wij heb ben woorden van eeuwig leven". Men zou kunnen zeggen, aldus ds. Kroes, dat onze komst van weerszijden een waagstuk is. Een predikant verandert in twintig jaar; een gemeente zeker ook. Maar evenals toen zal het er nu ook om gaan hoe wij staan tegenover Christus de Heer. Na de dienst dankte Ir. R. W. de Geus namens de kerkeraad ds. Hoe vers voor de wijze waarop hij drie jaar lang het consulentschap heeft vervuld en een wat slapende gemeen te opnieuw heeft geactiveerd. Ook voor het stimuleren van de samen werking met de Doopsgezinden. In zijn welkomstwoord aan ds. Kroes liet ir. De Geus duidelijk mer ken dat er heel wat gecijferd en ge rekend is alvorens het besluit viel om een predikant uit een grotere ge meente te beroepen. Maar was het voor de Woerdense kerk mis schien een waagstuk, voor ds. Kroes zeker ook. Toch hebben beiden het aangedurfd en ir. De Geus was ervan overtuigd dat gemeente en predikant samen een goede tijd tegemoet gaan. Ds. C. Ch. Griffioen, geref. predi kant, verwelkomde ds. Kroes namens de andere protestantse kerken in Woerden. In het convent van predi kanten en r.k. geestelijken is er een goede samenwerking in Woerden en worden vele vragen samen bespro ken. Vreugde over de komst van de nieuwe predikant werd vervolgens uitgesproken door ds. E. Brüzewitz namens de Doopsgezinde Sociëteit, de heer Van der Willeken namens de Algemene Vereniging van Vrijzinnig Luthersen en de heer L. F. van Ha- lem namens de Doopsgezinde ge meente. De heer Brinkman uit Haar lem herinnerde aan de goede tijd die de Evang. Luth. gemeente samen met ds. Kroes in Haarlem heeft gehad. TER APEL De 50-jarige tim merman H. Lanting is gistermiddag omgekomen, toen hij, op weg naar huis, bij het oversteken van de Hoofdstraat werd aangereden door een personenauto. Indertijd zijn ze door 'hun belang rijkste vijand, de mens, uitgeroeid. De Duitse dierenbescherming heeft door het nemen van beschermende maatregelen de grote uilen, die bijna een halve meter lang zijn, voldoende levenskansen geboden. Uitzetten in Nederland was onmogelijk. De oehoe heeft een jachtgebied van zo'n tien vierkante kilometer en voor hen is er in Nederland onvoldoende ruimte". Ook voor andere diersoorten heeft de dierentuin soortgelijke plannen. Zo is het mogelijk dat binnenkort een eendesoort naar een eilanden groep bij Australië wordt vervoerd om daar nieuw leven in de vrijwel uitgestorven diersoort te blazen. Het Wassenaarse Dierenpark bruist overigens momenteel van arbeidslust, juist in deze wintermaanden. In het seizoen van april tot oktober ko men de bezoekers in grote aantallen is er voor veel werkzaamheden on voldoende gelegenheid. Zo hebben de zeeolifanten een nieuwe vijver gekre gen ter grootte van een ruim zwerr*- bassin. In die vijver krijgen de reeds kolossale dieren voldoende groeiruim- te: wanneer ze vier tot vijf jaar zijn hebben ze een lengte van circa zes meter en het gewicht kan oplopen tot ruim drie ton. Onlangs zijn de dieren in een grote transportkist naar het nieuwe thuis vervoerd, de oude vijver bleef in het bezit van een Humboldt- pinguin familie. Ook 't junglehuis is Voor geuzenschip schenking van 2,5 mille BRIELLE Op de eerste bijeen komst van deelnemers aan de inname van Den Briel, vrijdagavond in zaal Dedert onder leiding van Peter Hol land (Swiebertje-rcgisscur) was een Briellenaar zo enthousiast dat hij spontaan een bedrag van twee en een half duizend guiden schonk voor het Geuzenschip waarvan vorige week de kiel werd gelegd. Zegt de bouwer Wim v.d. Torre: „Deze schenking be tekent dat het Geuzenschip aanzien lijk mooier zal worden want we be steden dit geld voor de verfraaiing van het schip." Steun aan internaten voor schipperskinderen DEN HAAG Staatssecretaris Schelfhout van onderwijs wil dat de financiële moeilijkheden van de in ternaten voor schipperskinderen snel worden opgelost. De moeilijkheden zijn ontstaan door tekorten in het verleden. De afdoening is opgehouden door het ontbreken van gegevens. Van de 36 internaten hebben twee geen gegevens ingezonden en drie waren erg laat met inzenden. Dit blijkt uit het antwoord van de staats secretaris op vragen van het PvdA- Tweede Kamerlid Laban. HOEKSE WAARD Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Als gevolg van de pogingen in Nederland het water centraal te gaan ontharden, gaat Uni lever in oost-Brabant en Limburg een aangepast wasmiddel uittesten waar in het fosfaatgehalte met ongeveer éénderde verminderd is. Het uitproberen van het nieuwe wasmiddel is bedoeld als aanvulling op de laboratoriumtest. Unilever gaat van de veronderstelling uit dat Ne derland door centrale wateronthar- ding van „hardwater" overwegend „zachtwater" gaat krijgen. Zoals be kend heeft onlangs de commissie cen trale ontharding een rapport uitge bracht aan de vereniging van exploi tanten van waterleidingbedrijven in Nederland. Als het advies in dit raD- port wordt opgevolgd zal ongeveer 75 van de Nederlandse huisvrouwen met relatief zacht water gaan was sen. Tot dusver zijn de wasmiddelen af gestemd op hard water, met als ge volg dat fosfaten in de wasmiddelen aanwezig moeten zijn om het water zacht te maken. Straks zullen de wasmiddelen afgestemd moeten zijn op voornamelijk zacht water. Dat is de reden waarom Unilever met proe ven begint onder de consument. Apen hebben onlangs een echte boot de Piraet betrokken en amuseren zich er naar hartelust. ROTTERDAM Een delegatie van acht schippers en schippersv» ouwen heeft maandagmiddag aan wethouder G. Z. de Vos van Sociale Zaken aan gedrongen op behoud van de twee Rotterdamse schippersscciëteiten Witte en Zwarte Zwaan. Zij deden dit door 1700 handtekeningen, ver pakt in een tussen twee zwanen ge klemde doos aan de wethouder te overhandigen. Een tweede doos zal bij het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag worden afgeleverd. De Witte Zwaan in de Rotterdamse Bierhaven en de Zwarte Zwaan in de Maashaven vormen een trefcentrum voor schippers. De Algemene Maat schappij voor Varenden (AMVV) in Amsterdam, beheerder van deze schepen, heeft door de jaren heen het sociale pakket meer en meer verlegd naar de dienstverlenende sector waardoor wel een deel van de subsi die kwam te vervallen. Hierdoor is een exploitatietekort ontstaan dat nog eens is vergroot door de aankoop van twee nieuwe zwanen, de Vliegende Zwaan voor Groningen/Friesland en Wethouder De Vos van Rotter dam (sociale zaken) krijgt 1.700 hand tekeningen aangeboden. de Groene Zwaan voor Terneuzen. Geldgebrek dreigt nu het voortbe staan van een of meerdere zwanen een halt toe te roepen. De actie van de schippers is min of meer spontaan tot stand gekomen, omdat in het bestuur van de AMW geen schippers zitting hebben hetgeen voor vele schippers eca doorn in het oog is. verbeterd door een nieuwe verwar ming en de terrassen hebben een dui delijke face-lifting ondergaan. De directie hoopt voor het komende seizoen ook een nieuw gorillahuis op te trekken. De plannen voor het nieu we huis voor de reusachtige apen hebben de directie van de dierentuin nu al jaren beziggehouden. Steeds bleken de middelen echter onvol doende aanwezig om ze te kunnen verwezenlijken. Goed seizoen Het afgelopen jaar was het echter een verrassend goed seizoen voor het dierenpark: er kwamen bijna 350.000 betalende bezoekers. In 1970 waren dat er nog een kleine 300.000 en het jaar ervoor nog 30.000 minder. De heer Louwman is ervan overtuigd, dat de stijging zich dit jaar nog ver der zal voortzetten. Deze stijgende bezoekersaantallen worden verwacht met het oog op een aantal nieuwe unieke exemplaren dat de dierentuin volgend seizoen aan het publiek toont, zoals de twee zeldzame koekoeken uit Malakka, vogels die veel lijken op onze Nederlandse kie vit. Verder zijn er vele soorten zeld zame schildpadden, twaalf soorten krokodillen, waarvan velen al tot een halve meter zijn volgroeid en de ze ker tien soorten leguanen. Ze eten mee van de ongeveer 70.000 kilo vlees, 120.000 kilo hooi en stro, 40.000 kilo fruit en 40.000 kilo die in totaal in het park naar binnen wordt gesla gen. In verband met de thans beperkte ruimtelijke mogelijkheden binnen Rijnmond en de omvangrijke behoef te aan woningen zal in de Hoekse Waard een aanzet voor een stedelijke ontwikkeling tot stand moeten ko men. Van de zijde van Rijnmond is aangedrongen op deelneming van een vertegenwoordiger van de Hoekse Waard aan de ministeriële werkgroep ter bestudering van de woning- en stedebouw in het gewest Rotterdam. Zoals bekend nemen rijk, provincie, Rijnmond en Rotterdam daaraan deel. Als een ernstige tegenslag ziet het Rijnmondbestuur het later beschik baar komen van de resultaten der volks- en woningtelling dan bij het opstellen van de planning voor het streekplan was toegezegd. Rijnmond aanvaardt echter niet dat dit zou moeten leiden tot enig uitstel van de publicatie van het vooront werp streekplan Rijnmond, welke is vastgesteld voor het begin van 1973. Het ontwerp-streekplan Rechter Maasoever-West ten behoeve van het CAO houthandel rond (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Werkgevers- en werknemersbonden zijn het eens geworden over de cao-1972 voor de houthandel (10.000 werknemers). Per 1 januari 1972 gaan de basisuurlonen in totaal met 4 procent omhoog. Per 1 juni vindt indexering plaats met een drempel van 0,7 procent, terwijl 31 december opnieuw wordt geïndexeerd zonder drempel en zonder maximum. Voorts zal de arbeidsduur worden verkort met een half uur per week. De vakantie wordt met één dag uit gebreid tot 19 dagen en de vakantie toeslag wordt gebracht van 6,5 op 6,8 procent. ROTTERDAM Een gezellig Nederlands-Italiaans onderonsje, compleet met welgemeende ac colade's, markeerde maandag middag op de werf van de Rot terdamse Droogdok Maatschap pij het feit, dat de eerste officieel in het buitenland geworven werkkracht met pensioen ging. De nieuwbakken Drees-trekker, de Italiaan Giovanni Lanzillo, kwam ruim vijftien jaar geleden als smid naar de Rotterdamse werf. In 1956 kwamen de wervingsacties in het buitenland op gang. Er werd een leeftijdgrens gehanteerd maar omdat Lanzillo een goed vakman bleek deed men bij h;:rn een oogje dicht met als gevolg dat men nu ze ker vijf jaar zal moeten wachten al vorens de volgende buitenlandse gastarbeiders zich voor pensioen zul len aandienen. In de filmzaal van de RDM was smid Manzillo derhalve een beziens waardigheid en het middelpunt van een even ongedwongen als hartelijk afscheidsfeestje. Onder cle genodigden de consul-generaal van Italië in Rot terdam, de heer Salvatore Otta, die zijn landgenoot prees om zijn werk. ,,U heeft het prestige van ons vader land door uw prestaties opgevijzeld", aldus de heer Otta die de heer Lan zillo toezegde voor een onderschei ding te zullen zorgen, hetgeen een applaus aan de genodigden ontlokte. De zichtbaar getroffen 'Lanzillo werd bedolven onder de geschenken. Behalve de gebruikelijke enveloppe hadden zijn collega's voor een sculp tuur gezorgd door oude door Manzillo zelf vervaardigde attributen tot een geheel te smeden. Het werkstuk werd door een kleinkind van de heer Man zillo onthuld. Zoon Jan, samen met zijn broer als kraanmachinist bij de RDM werkzaam, kwam met een vo gelkooi inclusief vogeltje. In zijn dankwoord antwoordde de heer Manzillo op de vele loftuitingen met het oer-Nederlandse gezegde: Jullie hebben te veel gedaan. De 65-plusser onderstreepte daarmee zijn opmerking dat hij zich nooit een bui tenlander in dienst bij een Neder lands bedrijf heeft gevoeld. Bij de RDM werken in totaal 1000 buitenlanders op een personeelsbe stand van 5000. Hiervan zijn zo'n 400 zelfstandig in Rotterdam. Deze laatste groep komt derhalve te zijner tijd in aanmerking om het voorbeeld van de heer Lanzillo te volgen. In Italië worden werknemers al met hun zestigste jaar met pensioen gestuurd. Daartegenover staat dat dc sociale voorzieningen in ons land niet met die van Italië te vergelijken zijn. De heer Lanaillo denkt er dan ook niet over om zijn huis in Hoogvlicl te ontruimen om met zijn zeven kinde ren naar zijn geboorteland terug te keren. ROTTERDAM Het beleid van Rijnmond is allereerst ge richt op een verantwoorde ste- debouwkundige afronding van de woonkernen, die op te korte afstand van de basisindustrieën zijn gelegen, aldus Rijnmondge- comitteerde P. Th. Biersma (streek- en bestemmingsplan nen) in zijn beleidsnota. In de nota worden in dit ver band genoemd Hoogvliet-Gade- ring, Heenvliet, Rozenburg, Zwartewaal en Maassluis. Het Rijnmondbestuur realiseert zich terdege dat daardoor duizenden geplande woningen niet kun nen worden gebouwd en dat daarvoor in gunstiger gelegen woongebieden extra ruimte moet worden gevonden. Het ruimtelijke beleid van Rijn mond zal daarom zijn gericht op een versnelde ontwikkeling van Spijke- nisse. Hellevoetsluis en in beperkter kader Krimpen aan den IJssel. Ver der op de ontwikkeling van Rotter- dam-Oost/Capelle aan den IJssel en Ridderkerk. Daarbij wordt in de nota aangete kend, dat de voortgang van Helle voetsluis en Spijkenisse het Rijn mondbestuur met grote zorg vervult omdat de voorbereiding en uitvoering van de gemeentelijke stedebouwkun- dige plannen veelal door financile moeilijkheden achterwege blijven. Verder is verbetering van de ver- keers- en vervoersontsluiting van Voorne-Putten op korte termijn niet verzekerd. Hellevoetsluis zal een woonfunctie voor het zuidwestelijke deel van het Rijnmondgebied moeten gaan vervul len. project Rijnpoorthaven vergt,' mecTe gezien het grote aantal bezwaarschrif ten, nadere studie. Het ontwerp zal de Rijnmondraad echter nog in fe bruari bereiken. MAASVLAKTE Het Rijnmondbestuur heeft er van af moeten zien om vooruitlopend op het streekplan Rijnmond nog een par tiële herziening van het streekplan Voorne-Rozenburg in procedure te brengen ten behoeve van de Maas vlakte. De invloed van dit nieuwe industrie gebied op de aangrenzende gebieden en ook daarbuiten is zo omvangrijk, dat deze in het totale streekplan die nen te worden bezien. Het is de bedoeling dat gecommit teerden nog dit jaar de Rijnmond- raad een partiële herziening van het streekplan Voorne-Putten-Rozenburg voorleggen met betrekking tot de pijp leidingenstraat naar de Hoekse Waard. Het overleg met de gemeen ten en met andere belanghebbende instanties is al begonnen. De minister van binnenlandse zaken heeft het advies van Rijnmond ge vraagd omtrent de voorgestelde grenswijziging tussen Rotterdam en Capclle aan den IJssel en tussen Rot terdam en Hoogvliet. Daarover is be gonnen met een studie. Het is de be doeling van Rijnmond deze studie te zien tegen de achtergrond van een stadsgewest Rotterdam. waarover Rijnmond, zoals bekend, de minister reeds heeft geadviseerd. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR Het Wassenaarse dierenpark heeft onlangs vier uilen uit hun gevangenschap verlost door de dieren af te staan aan de Duitse dierenbescherming. De oehoes, telgen uit een vrijwel uitgestorven Europees uilenras, worden uitgezet in het Duitse Eifelgehergte. Momenteel verblijven ze nog in een roofdierschool in Solingen, waar hun de eerste beginselen van de jacht worden bijgebracht. De uilen behoren tot de eigen kweek van de Wassenaarse dieren tuin: ze zijn geboren en getogen in een kooi. In de Eifel zullen ze hun eigen prooi moeten verschalken, van daar de „herscholing" in Solingen. De directie van de dierentuin heeft de dieren graag afgestaan. „We bewijzen hiermee opnieuw de waarde van de dierenparkenzegt directeur Jan Louwman (36). „We hebben meer dan alleen een educatieve en recreatieve waarde. De dieren, die in de Eifel worden uitgezet hebben daar nu vol doende overlevingskansen. Levenskansen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5