ACTIE DREIGT OOK IN DE BOUW Man rijdt twee landgenoten dood Besluit havenstakingen zal binnenkort vallen Van den Doel Niet alleen in metaal en havensmaar: Heel gezin bij brand omgekomen Het Kwartet Studentenoproep tol vri'latriff Princen Crita) ■N Studenten in Barcelona weer onrustig vreest weer breuk PvdA Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 1 februari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen rUiaT Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. :r». 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. 1 J~\E WINTER heeft in een plotseling offensief laten zien dat er toch niet te spotten valt met zijn regime en dat het sprookje van zachte winters en zo een sprookje blijft. Niettemin heeft de natuur zich poëtisch aangepast aan het despotisme van de winter en zo kan dit brokje schoonheid ontstaan in het Zeeuwse plaatsje Wissenkerke. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM/UTRECHT Niet alleen in de metaalindustrie en in de havens van Rotterdam en Amsterdam, maar ook in het bouwbedrijf dreigen thans ac ties. De voorzitter van de* bouwbond- NKV, de heer L. Brouwer, verklaarde gisteren in de verbondsraad dat de drie bouwbonden acties overwegen omdat „de regering de moreel toe laatbare grenzen heeft overschreden en wij de zware verdenking hebben dat de werkloosheid in de bouw voor een deel kunstmatig wordt veroor zaakt". De voorzitter van de r.k. bouwbond zei dat de bouwactiviteiten enerzijds worden afgeremd, terwijl de regering voldoende stimulerende middelen achterwege laat. „De tweehonderd miljoen gulden voor het noorden is een fopspeen, waardoor we ons niet moeten laten misleiden", aldus de heer Brouwer, die verwachtte dat de werkloosheid onder de bouwvakar beiders thans wel eens 45.000 man zou kunnen bedragen, dal is dan 15.000 man meer oan eind december en circa 14 procent van alle Neder landse bouwvakarbeiders. Over even tuele acties wordt thans overleg ge pleegd met de drie vakcentrales NVV, NKV en CNV. Ultimatum Intussen heeft de industriebond- NW bekendgemaakt zijn 5.000 leden bij het Rijn/Schelde/Verolme-con- cern in het Waterweggebied donder dagmiddag om vijf uur te zullen op roepen het werk vrijdag neer te leg gen als de RSV-directie zich op dat tijdstip nog niet bereid verklaard heeft betere arbeidsvoorwaarden overeen te willen komen dan in het landelijk cao-akkoord tussen de werkgevers en de vijf confessionele vakbonden in de metaalindustrie zijn bereikt. Het district Rotterdam van de industriebond NVV zegt dit in een gistermiddag bij het concern bezorgd ultimatum aan de raad van bestuur van RSV. In de bedrijven van Rijn/Schelde/- Verolme in het Waterweggebied wer ken ongeveer 15.000 werknemers, waarvan een derde bij de industrie- bond-NW is georganiseerd. Een klei ner aantal is lid van de confessionele vakbonden en de rest is ongeorgani seerd. In de loop van deze week zullen soortgelijke ultimatums uitgaan naar andere ondernemingen in het Water- .weggebied. die -- evenals RSV hebben geweigerd met de industrie- bond-NW te praten. Bovendien zul len waarschijnlijk ultimatums uit gaan naar bedrijven van RSV buiten het Waterweg-gebied: NSDM te Am- (Van onze correspondente) BERGEN OP ZOOM In Ber gen op Zoom is de 28-jarige Ma rokkaan B. D. aangehouden die aan de politie heeft bekend ciat hij met zijn auto opzettelijk is in gereden op zijn landgenoten B. Bonayadi (28) en A. Belhoua (38). Beiden werden daarbij op slag gedood. De verdachte zelf raakte bij de aanrijding gewond en bovendien werd hij nog afgetuigd door een stel land genoten. Daarop ging hij zelf naar het politiebureau waar hij werd ge arresteerd. De verdachte heeft de politie ge zegd dat hij Belhoua voor een ander heeft aangezien. De aanrijding ge beurde in de nacht van zondag op maandag. De twee slachtoffers waren eerst met drie andere Marokkanen in een bar geweest waar de verdachte binnenkwam. D. werd toen gezegd dat hij weg moest gaan. waarna hij naar buiten ging. Daar wachtte hij in zijn auto. Toen hij Bonayadi op het trottoir zag aankomen met een andere man. dacht hij dat het beiden tegen standers waren. Hij reed onmiddellijk op hen in waarbij de mannen meteen gedood werden. De auto raakte tegelijkertijd nog twee winkelpanden en een gepar- DJAKARTA Twintig studenten in Djokjakarta, Centraal-Java, heb ben een beroep gedaan op de Indone sische regering de Nederlandse jour nalist Princen, correspondent van de NCRV. vrij te laten. Princen was een dag of tien geleden een van de vele personen (voornamelijk studenten) die werden opgepakt na demonstraties tegen het zeer kostbare projekt van mevrouw Soeharto Indonesi in minia tuur. keerde auto, die aanzienlijke schade opliepen. Toen D. uit de auto stapte, werd hij afgetuigd door een aantal land genoten waarna hij het op een lopen zette naar het politiebureau. Behalve de Marokkanen heeft de politie van Bergen op Zoom nog geen enkele getuige van het ongeval. D. had al .lange tijd een conflict met Bonayadi en een onbekende an dere Marokkaan. Hierover wilde hij verder geen mededelingen doen. Aan de hand van verklaringen van land genoten vermoedt de politie dat het een conflict was in de werksfeer. De politie sluit ook niet uit dat er een vrouw de oorzaak van het conflict was. Wanneer de hoop ons verlaat, gaat zij ons graf delven. CARMEN SYLVA Ik heb echt eerst tot tien geteld.... Ook in de nacht van maandag op dinsdag heeft het weer fors gevroren. In het binnenland werd op verschillende plaatsen een minimum van 11 graden onder nul gemeten. Maar overdag vriest het maar licht. In West-Frank rijk zijn de temperaturen tot bo ven het vriespunt gestegen. Dit wordt veroorzaakt door een die pe depressie boven het oostelijk deel van de Oceaan, die zachtere lucht in de richting van West Europa stuurt. Deze lucht dringt geleidelijk verder op naar ons land en de dooigrens zal ons waarschijnlijk woensdag berei ken. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stabiel. Zon en maan 2 februari zon op 8.20, onder 17.28; maan op 21.23', onder 9.08; 7 febr. L.K. Hoog water Hoog water, 2 februari: Rotter dam le getij 6.24, 2e getij 18.55; Scheveningen 4.59-17.10; Vlissin- gen 5.30-17.39; Haringvliet aan de Zeezijde 3.45-16.05. sterdam. De Schelde te Vlissingen en de motorenfabriek Thomassen te De Steeg. De industriebond NW heeft giste ren voorwaardelijke steun bij de sta kingsacties aangeboden gekregen van de (niet bij een vakcentrale aangeslo ten) metaalbewerkersbond voor groot- en kleinbedrijf (MBGK) die is voortgekomen uit de indertijd opge heven communistische EVC. De NVV-bond moet dan wel achter de MBGK-eisen gafui staan, te weten een reële loonsverhoging van 25, netto per week, stopzetting van alle prijsverhogingen (waaronder de huurverhogingen), effectieve maatre gelen tegen werkloosheid en inspraak van de arbeiders bij voorgenomen opheffing of fusies van bedrijven. Het is evenwel niet te verwachten dat de industriebond-NVV deze vergaande eisen zal overnemen. „Steunt de NVV-bond onze risen niet, dan zullen wij onze houding afzonderlijk bepa len en de acties voeren die wij nodig vinden", zo verklaarde MBGK-secre- taris J. H. Nijhuis. Vierhonderd leden van de In- dustriebond-NW, die werkzaam zijn bij het Deventer bedrijf van Thomassen en Drijver/Verblifa heb ben laten weten dat ook zij acties willen en desnoods bereid zijn om te staken. De NVV-ers spraken zich uit voor het onverkort handhaven van de cao-eisen van hun bond. Ook bij an dere Deventer metaalbedrijven zal de NVV-industriebond gaan polsen hoe de stemming is ten aanzien van de cao-onderhandelingen. De schaatsers Jan Bols. Jappie van Dijk en Eddie Verheijen in de bel: van een draak, een van de kunst zinnige ijsbeelden in Sapporo. an onze soc.-economische redactie v. ROTTERDAM Binnen enkele dagen zal duidelijk worden of er massale stakingen te verwachten zijn in dc havens van Rotter dam en Amsterdam. Rijksdaalder voor eeu tip over kalf ie EMMELOOR D Schoolkinderen in Oost-Brabant die weten waar 's nachts een kalf is geboren maken kans op een beloning van een rijks daalder. Opkopers benaderen 's mor gens de boerenkinderen bij lagere scholen om te horen waar een kaif is geboren, want er is een groot tekort aan kalfsvlees. Minister Lardinois (landbouw) zei dit gisteren in Emmeloord, waar hij sprak voor de leden van de land- bouwmaatschappij IJsselmeerpolders. Stijgende welvaart heeft een we reldtekort aan rundvlees en kalfs vlees veroorzaakt, .zo zei de minister. In Argentinië, exportland bij uitstek, zijn al twee vleesloze dagen en ex portbeperkingen van kracht. De con sumptie ligt daar overigens drie keer zo hoog als in Nederland. Nadat de werknemers gisteravond opnieuw lieten weten dat zij onver kort vasthouden aan hun CAO-eisen en dat er bij een afwijzing van hun eisen acties zullen volgen, besloten de algemene besturen van de scheep vaartverenigingen Noord en Zuid (de havenwerkgevers) gisteravond dat zij zich opnieuw zullen beraden. Volgens de voorzitter van de scheepvaartver eniging Zuid. dr. Pieters, is het ant woord ..binnen enkele dagen" te ver wachten. „Wij zijn er evenals de bonden van overtuigd dat de zaak dringt, ver klaarde dr. Pieters gisteravond, na besprekingen tussen de twee onder handelingsdelegaties in Den Haag. De nieuwe besprekingen waren no dig nadat de drie vervoersbonden zich in het afgelopen weekeinde niet-ak- koord verklaarden met het ontwerp voor de nieuwe CAO. Zij stuurden de BARCELONA (AP) Op de uni versiteit van Barcelona is het. giste ren opnieuw onrustig geweest toen enkele honderden studenten verga deringen hielden en de autoriteiten twee faculteiten sloten. Het Spaanse persbureau „Cifra" berichtte dat het universiteitsbe stuur de faculteiten van natuurkun de en wijsbegeerte voor onbepaalde tijd had gesloten omdat een groot aanhol studenten niet op de colleges was verschenen. Volgens een ander Spaans persbu reau, Europa Press, had een woord voerder van de faculteit van artse- nijbereidkunde gezegd dat de studen ten besloten hadden tot 11 februari te staken. De onrust aan de universiteit van Barcelona ontstond nadat een rechter zaterdag 10 studenten tot gevangenis straffen'had veroordeeld omdat zij hadden 'deelgenomen aan de betogin gen op het universiteitsterrein. Het Spaanse staatshoofd, generalis simo Francisco Franco, heeft gisteren in zijn toespraak tot de openingszit ting van de 12de raad van de Spaan se nationale beweging felle kritiek geleverd op de „desintegrerende doel einden" van de tegenstanders van zijn bewind. De nationale beweging, die onder leiding van Franco staat, is de enige politieke groepering die in Spanje waar politieke partyen verboden zijn, ls toegestaan. vakbondsdelegatie terug naar de on derhandelingstafel. Onverkort De leden lieten blijken onverkort aan hun eisen vast te houden. Deze eisen zijn onder meer: een reële wel vaartsverbetering over 1972, een vol ledige prijsindexering over 1972, uit breiding van de vakantie met twee dagen en een geleidelijke arbeidstijd verkorting tot 37,5 uur per week. Een eis. waaraan de bonden zwaar tillen, is de garantie van de werkgevers dat er geen veranderingen in de werk schema's mogen komen, die leiden tot vermindering van inkomsten. De voorstellen van de werkgevers waren tot voor de besprekingen van gisteren: twee procent reële loonstij ging per 1 januari, maximaal zes pro cent prijscompensatie over 1972, een dag vakantie meer en besprekingen over een wijziging van de werksche ma^ na 1 april aanstaande. De werkgevers vinden dat in die werkschema's verandering moet ko men, omdat het ladingaanbod in de havens van Amsterdam en Rotterdam daalt. Tot nu toe krijgen de havenar beiders éénmaal per drie weken een zaterdag uitbetaald, ook al is er geen werk. De werkgevers willen na 1 a- pril slechts de uitbetaling van één za terdag per negen weken garanderen. Van vakbondszijde is gisteravond nog eens verklaard dat er zeker ac ties in de havens zullen komen als de werkgevers niet bereid zijn het eisen pakket te aanvaarden. Als de werk gevers „nee" zeggen tegen de voor stellen dan gaan de hoofdbesturen van de vervoersbonden zich samen beraden over de wijze waarop actie zal worden gevoerd. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee. I Naam: I Adres Plaats: betaling per kwartaal Omaand. Mijn naam is: Adres: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. mop postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Van een verslaggever TIEL Het Tweede Kamerlid dr Hans van den Doel (PvdA) vreest een nieuwe afsplitsing in de PvdA, als deze partij niet met de KVP in de regeringsboot wil zitten. Hij zei dit gisteravond op een vergadering van zijn partij in Tiel. De PvdA moet vanzelfsprekend steun verlenen aan de nieuwe KVP- voorzitter dr De Zeeuw, aldus dit Ka merlid. De KVP-fractie in de Tweede Kamer heeft z.i. al het mogelijke ge daan om de benoeming van *dr De Zeeuw te voorkomen. „Als hij een nul was, .zouden ze niet zo bang voor hem zijn", aldus Van den Doel. Het PvdA-Kamerlid stelde dat dr De Zeeuw veel moediger is dan de heer Schmelzer, maar dat hij toch nog niet progressief genoeg is om op basis van een beleids-aiternatief met hem in zee te gaan. „De KVP zal eerst omgeturnd moeten worden". Het is irrieëel om er vanuit te gaan dat straks het schaduwkabinet zal re geren. Vandaar dat hij stelde dat zijn partij niet buiten wat hij noemde „omgeturnde" KVP zal kunnen. Dr. Van den Doel vindt het onver standig net te doen alsof de benoe ming van de heer De Zeeuw niets voorstelt. Die indruk heeft PvdA- voorzitter André van der Louw al ge wekt, aldus Van den Doel. HEEMSKERK Een felle uit slaande brand heeft vanmorgen vroeg in korte tijd de eengezinswoning van de familie P. van Vuuren aan de Zee laan in het Noordhollandse Heems kerk in de as gelegd. Het hele gezin vader (33), moeder (29) en twee dochtertjes van 4 en 6 jaar kwamen door de brand om het leven. Zij werden in bed door het vuur verrast. De vader heeft nog gepro beerd om zijn kinderen te redden, maar hij kwam niet verder dan de overloop. Daar werd zijn stoffelijk overschot later door de brandweer gevonden. De brand is om ongeveer half zes door nog onbekende oor zaak ontstaan. Het vuur greep zo snel om zich heen dat er voor de Heemskerkse brandweer vrijwel niets meer te redden viel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1