BLOEDBAD IN NOORD-IERLAND Ook in havens dreigen acties Bhoetto verrast Gemenebest met definitieve uittreding Zeker 13 burgers bij betoging doodgeschoten Het Kwartet Australië en Niemv-Zeeland erkennen BamgLvesj RITA) Voorstellen werkgevers afgewezen Jongetje door brand omgekomen Bhoetto naar Peking J Plaots: Nieuwe Leidse Courant Maandag 31 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. ;n. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Vogels in de Volendamse haven zoeken hongerig naar iets eet baars. De hevige nieuwe aanval I van de winter heeft de strijd om, het bestaan moeilijker gemaakt. Hulp van buitenaf in de vorm van brood, pinda's, spek en ver nuftige waterbakjes, is daarom van harte welkom! LONDONDERRY (Reuter. UPI. AP) Dit is ons Sharpeville!, schreeuwde het Noordierse Lager huislid Bernadette Devlin gisteren, toen in een vuurgevecht tussen Britse militairen en scherpschut ters van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) dertien demonstrerende jongemannen waren gedood. 'Dit zullen we nooit vergeten', riep de 24-jarige Bernadette uit. Zij had de verboden katholieke protestmars door Londonderry geleid, die met het bloedbad was geëindigd. Haar verge lijking met Sharpeville was een her- NEW DELHI (Reuter. AP) Australië en Nieuw-Zeeland heb ben vandaag kort na elkaar la ten weten, dat zij de regering van sjeik Moedjiboer Rachman erkennen als de wettige regering van Bangladesj. Ook Cambodja is tot erkenning' van Oost-Pa- kistan overgegaan. Engeland en andere landen, die aangesloten zijn bij het Gemenebest, hebben laten weten, eveneens Bang ladesj als onafhankelijke staat te zul len erkennen. Dit is voor Pakistan aanleiding ge weest om uit het Gemenebest te stap pen. Het Gemenebest wordt gevormd door een groep koloniën en dominions van Groot-Brittannië. Pakistan werd er in 1947 lid van. President Bhoetto van Pakistan heeft gezegd, dat zijn regering wel di plomatieke betrekkingen met Enge land wil blijven onderhouden. In kringen van Gemenebestdiplo maten toonde men zich in het afge lopen weekeinde bijzonder verrast over het besluit van de Pakistaanse regering, het Gemenebest te verlaten. Nog voordat president Bhoetto overleg had gevoerd met de se cretaris-generaal van het Ge- menbest, Arnold Smith, die za terdag in Islamabad aankwam, maakte Bhoetto bekend, dat het besluit tot uittreding „definitief en onherroepelijk" was. In een communiqué heeft de Pa kistaanse regering gezegd, dat de Ge menebest-landen die Bangladesj er kennen, „in strijd met de belangen van een lid-staat handelen". Ze keu ren „een daad van openlijke agressie van het ene lid van het Gemenebest (bedoeld is India) tegen het andere (Pakistan)" goed en tolereren „het gebruik van geweld om een onafhan kelijke souvereine staat te verminken". Volgens de Pakistaanse radio heb ben Engeland, Australië en Nieuw- Zeeland aan Pakistan laten weten, dat ze Bangladesj gaan erkennen. Ceylon en Cyprus, die eveneens tot het Gemenebest behoren, hebben dat al gedaan, evenals diverse commu nistische landen, waaronder de Sow- jet-Unie. Pakistan heeft zijn diploma tieke betrekkingen met de meeste van deze landen verbroken (zaterdag nog werd de diplomatieke band met Tsje- choslowakije doorgesneden), maar een breuk met de Sowjet-Unie en met En geland druft de regering-Bhoetto blijkbaar niet aan. Bhoetto heeft zich in het week einde over Engeland zeer gematigd uitgelaten („We hebben geen rancu- Men kan beter hopen dan ver twijfelen. GOETHE Als Rita me weer eens van de bus komt halen, let dan goed op of ze twee paraplu's bij zich heeft. DEN BILT Het afgelopen weekend kenmerkte zich door strenge vorst, die in bijna het gehele land voorkwam. Deze vorst werd veroorzaakt door een hogedrukgebied dat zich van Rusland tot Scandinavië uit strekt. Het neemt daar enigs zins in betekenis af. Ondertussen breidt de depressieactiviteit bo ven de oceaan zich langzaam naar het oosten uit waardoor bo ven West-Engeland zachtere lucht binnenstroomt. Het ziet er echter naar uit dat deze lucht ons land morgen niet zal be reiken, zodat de vorst nog even zal voortduren. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), dalend. Zon en maan 1 februari: zon op 8.22, onder 17.26; maan op 20.10. onder 8.56; 7 febr. L.K. Hoog water Hoog water, 1 februari: Rotter dam le getij 5.46, 2e getij 18.23; Scheveningen 4.26-16.37; Vlissin- gen 4.54-17.07; Haringvliet aan de Zeezijde 3.10-15.31. innering aan de slachting die de Zuid- afrikaanse politie in 1960 in de plaats van die naam aanrichtte. Demonstre rende Bantoes waren toen te dicht bij een politiebureau gekomen, waarop de bevelvoerende officier opdracht gaf, het vuur op de menigte te openen. Er vielen 67 doden. Verscheidene ooggetuigen van de gebeurtenissen in Londonderry be tichten Britse parachutisten ervan, lukraak op burgers te hebben gescho ten. Ivan Cooper, Labour-vertegen- woordiger in het Noordierse parle ment, zei, dat hij zelf beschoten was, hoewel hij een witte vlag omhoog hield terwijl hij probeerde een ge wonde te helpen. Een partijgenoot van Cooper vertelde, dat hij drie pantserwagens een straat had zien binnenrijden, waarna er parachutisten uitsprongen, die in het wilde weg begonnen te schieten, zelfs op mensen die op de grond lagen. Jongelui Alle slachtoffers in Londonderry waren omstreeks 20 jaar oud. Zestien mensen, onder wie twee vrouwen zijn met schotwonden in een ziekenhuis opgenomen. De cijfers over doden en gewonden werden door de directie van dit ziekenhuis verstrekt. Het Britse leger wist niet beter,of er wa ren vijf doden bij de schietpartij ge-, vallen. Drie van hen zouden sluip schutters zijn geweest en de andere twee zouden de Britse troepen met benzinebommen hebben bestookt. Ook een Britse militair werd zwaar ge wond. Uit het ziekenhuis werd nog vernomen dat het dodental misschien zou stijgen. De betoging was rustig begonnen met een protestmars van 6000 katho lieken tegen de interneringspolitiek van de Noordierse regering. Ze was georganiseerd door de Beweging voor de burgerrechten, die besloten had, het demonstratieverbod te negeren. De Britse troepen in Londonderry wa ren voor deze gelegenheid versterkt en hadden zich achter prikkeldraad versperringen verschanst. De toe gangswegen tot de stad waren vanaf de vroege ochtend geblokkeerd. nes jegens het Britse volk of de Brit se pers"). De Pakistaanse radio en tv zouden meer aandacht moeten beste den aan de betrekkingen met Enge land. Volgens Bhoetto zouden ze hun uitzendingen zelfs kunnen besluiten met het „God save the Queen" („ik zeg dit in alle ernst"). Bhoetto prees de Verenigde Staten, omdat ze ge wacht hadden met de erkenning van Bangladesj. „Als ze straks de alge mene tendens volgen, kunnen we daar begrip voor hebben". Pakistans voorganger als wegloper uit het Gemenebest was Zuid-Afri- ka, dat in 1961 zijn lidmaatschap be ëindigde wegens de scherpe kritiek van andere leden op zijn apartheids politiek. In Londense regeringskringen valf; te vernemen, dat de economische hulp aan Pakistan opnieuw moet worden bekeken, nu dit land uit het Gemene best is getreden. Ook vergt de kwestie van de Pakinstaanse emigranten be studering: er zijn er 350.000 in Enge land, die dit land binnengekomen zijn op grond van speciale rechten, toege kend aan burgers van Gemenebest- landen. Van de ruim tien miljoen vluchte lingen die vorig jaar uit Oost-Paki- stan zijn weggetrokken, zijn er tot dusver meer dan zes miljoen in Bang ladesj teruggekeerd. Een woordvoer der van de Indiase regering zei gis teren, dat tegen het einde van februa ri alle vluchtelingen India zullen heb ben verlaten. Britse militairen dekken zich achter hun met zandzakken ver sterkte voertuigen, terwijl op de achtergrond betogers een veilig heen- I komen zoeken. De betoging in Londonderry liep op een .bloedbad uit. Dertien burgers zouden om het leven zijn gekomen en zestien personen werden gewond. Barricaden Toen de demonstranten van de ka tholieke wijk Bogside naar de oude ommuurde stad waren getrokken, wierpen de Britse troepen in allerijl nieuwe barricaden op. Ze werden door de betogers met eigen braakgas, ste nen en flessen bekogeld en vuurden terug met braakgas en rubberkogels. Daarop vluchtten de betogers terug naar Bogside, waar ze zich verzamel den om toespraken van hun leiders aan te horen. Juist op het ogenblik dat de Labour-afgevaardigde Lord Brockway, Bernadette Devlin naast zich, het woord wilde nemen, brak de schietpartij uit. Onbeheerst Een speciale afdeling Britse para's was de wijk binnengedrogen om de 'illegale betogers' op te sporen. Een katholieke leider, Michael Canavan, zei later, dat de militairen onbeheerst begonnen te schieten, terwijl zich honderden mensen in de straten ver drongen. Ze hadden zelfs het vuur geopend op mensen van het Rode Kruis en op een man die al ineenge zakt was. De IRA-provisionals hebben al wraakoefeningen aangekondigd en Bernadette Devlin en de plaatselijke Labourpartij hebben alle arbeiders in Ulster en Ierland opgeroepen, te sta ken tot de Britse troepen uit Ulster zullen zijn teruggetrokken. Voor vervolg zie pag. 2 Van onze soc.-econ. redactie ROTTERDAM/DEN HAAG De leden van alle drie haven vakbonden hebben de „uiterste" vverkgeversvoorstellen voor een nieuwe CAO in de havens van Rotterdam en Amsterdam ver worpen en hun onderhandelaars opgedragen zich opnieuw om de onderhandelingstafel te scharen. Dat zal vanmiddag gebeuren. Mochten de werkgevers, verenigd in de scheepvaartverenigingen Zuid (Rotterdam) en Noord (Amsterdam) niet tot de verlangde concessies be reid zijn dan zal arbeidsonrust wel licht niet meer te voorkomen zijn, zo verklaarden bondsinspecteurs na af loop. De christelijke bedrijfsgroepen centrale Unitas (CNV) vergaderde za terdag in Rotterdam en Amsterdam met haar leden-havenwerknemers, de Nederlandse bond van vervoerperso neel (NVV) en de katholieke bond van vervoerpersoneel (NKV) zondag in het congresgebouw te Den Haag, waar meer dan 2000 havenarbeiders bijeen waren. kleine concessies. Als de eisen ten aanzien van de werkcycli en de prijs compensatie nu niet worden ingewil ligd zal het voor de bonden heel moeilijk zijn hun leden nog in de hand te houden. Dan ontstaat er ze ker arbeidsonrust en ik acht het niet denkbeeldig dat er dan naast de sta- kingsakties die de industrie-NVV thans voorbereidt in de metaalindus trie, ook akties in de havens zullen komen. De havenwerknemers pikken het gewoon niet dat de reële inko mensverbetering die de werkgevers na lang onderhandelen bij wijze van concessie willen geven, weer wordt teniet gedaan door een terugschroe ven van het aantal klos-zaterdagen. DORDRECHT De vierjarige Keesje Fcyttcl is vanmorgen tijdens een felle brand in zijn ouderlijk huis aan de M. Marisstraat om het leven gekomen. Het kind is vermoedelijk gestikt. Twee andere kinderen uit het ge zin, Teuni (6) en Hennerine (1) kon den door hun moeder worden gered. Rawalpindi (AP) Bhoetto naar Peking (AP) President Zulfikar Ali Bhoetto van Pakistan is vanmorgen in gezelschap van zijn echtgenote en ongeveer 60 medewerkers naar Peking vertrokken voor een bezoek van twee dagen. Bhoetto wordt vergezeld door zijn voornaamste economische en mi litaire medewerkers. Bhoetto zal met de Chinese leiders de gevolgen van het verlies van Oost- Pakistan, de militaire steun die Pa kistan behoeft en het crediet ad 200 miljoen dollar bespreken dat China in november 1970 aan Pakistan heeft toegezegd. Kernpunten Tijdens deze vergaderingen bleek dat de werknemers het zwaarst tillen aan het voornemen van de werkge vers de zogenaamde werk cycli (het aantal werkzaterdagen dat per be drijf varieert van 1 op 3 tot 1 op 9) terug te brengen, waardoor talrijke werknemers een gevoelig inkomens verlies lijden. Geëist werd dan ook dat het aantal werkzaterdagen (ook wel „klos-dagen" genoemd: zaterda gen waarop men overigens vrijwil lig de klos is) niet mag worden teruggebracht, tenzij kan worden ge garandeerd dat het daardoor verkre gen extra-inkomen niet zal vermin deren. Andere kernpunten in de eisen der werknemers zijn een onbeperkte compensatie voor prijsstijgingen in 1971 de werkgevers willen niet ver der gaan dan een compensatie van 6 procent), geen formatie meer van on- derbemande werkploegen, uitbreiding van het aantal vakantiedagen met twee in plaats van één, en verdere verhoging van de vakantietoeslag. Wel gingen de werknemers in prin cipe akkoord met de concessies der werkgevers per één januari jl„ een loonsverhoging te geven van vier procent (waarvan twee procent reële inkomensverbetering) en een uitke ring ineens van tien basisuurlonen, neerkomen op gemiddeld 65 a 70 gul den Ook o kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Dreiging Ik geef op als nieuwe abonnee; Naam: I Adres: I betaling per kwartaal Omaand. Met de handen op het hoofd wordt een van de betogers in Londonderry opgejaagd door een Britse parachutist. De heer J. van den Brink, hoofdbe stuurder van de CBU, verklaarde ons na afloop van de vergaderingen dat het woord nu geheel en al aan de werkgevers is. „Wij gaan niet weer met onze leden praten over een paar Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de mop postpapier. mop postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267. Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1