Medische tuchtzaken liet in openbaarheid Mahalia Jackson overleden door kernreactor Detailhandel verkocht meer in afgelopen jaar REISBUREAUS GAAN KRACHTEN BUNDELEN Ministers bepleiten privacy lAI-voorzitter: Vervang trams door bussen Ongerustheid over verwarming van de Prijsstijgingen echter van grote invloed Pater Krekelberg trekt kort geding in, maar eis niet niEUUU! Elöcössis speciaal de cassis uoor de slanke lijn Derde gevangene ontvlucht uit Van Mesdagasiel 9 VRIJDAG 28 JANUARI 1972 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie en minister Stuyt an Volksgezondheid hebben bezwaren tegen openbare behandeling an medische tuchtzaken. Het argument is vooral, dat de te behan- elen zaken vaak zeer privé van karakter zijn. Tijdens het debat over enkele wij zigingen van het medisch tuchtrecht diende dr. H. J. Roethof van de PvdA gisteren in de Tweede Kamer een aantal amendementen in om de open baarheid als regel te stellen en de beslotenheid als uitzondering. et gebruikmaking van het werk van mstenaar Ad Dekkers in het Haag gemeentemuseum toont mannequin farjolein dit model van Henk Wi- lers Verschoven cirkel" uit zijn voorjaarscollectie. an onze automedewerker AMSTERDAM „Een verdergaan- vervanging van trams door bussen iu een goede zaak zijn, niet alleen tor de leveranciers ervan, maar tor de gehele gemeenschap", zei de •.er J. M. de Voogd, voorzitter van RAI, gisteren. Op een persconfe- ntie van de RAI wees de heer De oogd erop, dat de gemeenschap de cploitatiekosten van tram en bus teddeels moet dragen. Het Eco- omisch Bureau voor het Wegverkeer eeft al anderhalf jaar geleden ge- mstateerd dat de tram veel duurder het gebruik is dan de bus, aldus de AI-voorzitter. De persconferentie werd gehouden r gelegenheid van de bedrijfsauto- ntoonstelling, die eind februari in et RAI-gebouw te zien zal zijnEr dien bestel- en vrachtauto's, auto- issen, laad- en losapparaten en on- erdelen worden geëxposeerd. DAF il er een geheel nieuwe vrachtwa- enserie presenteren. Hoewel met name de verkopen van estelauto's in 1971 zijn teruggelopen, de RAI over de toekomst van de bedrijfsauto niet pessimistisch ge stemd. „Deze vervoertechniek geeft immers juist op nieuwe ontwikkelin gen in de vervoersvraag een slag vaardig en passend antwoord", ver klaarde de heer-De Voogd. „Ik geloof, dat de heer Roethof wat lichtvoetig over le juist in onze tijd zo erkende privacy heen stapt", rea geerde minister Van Agt. Hij ver volgde: „Trouwens, in het strafrecht neemt ook de twijfel toe of de open heid altijd kan worden gehandhaafd." Het betoog van de heer Roethof kwam hier op neer, dat het in het medisch tuchtrecht gaat om publieke zaken. Dan heeft net publiek recht te weten wat er aan de hand is. De openbaarheid is juist nodig om de sensationele berichtgeving tegen te gaan. Tuchtrechtzaken, aldus de heer Roethof, zijn vaak minder sensatio neel dan moord- =n verkrachtingsza ken voor de strafrechter. COMPROMIS-VOORSTEL De minister van justitie bleef ech ter hij wat hij noemde zijn compro mis-voorstel: de klager wordt op de hoogte gesteld van de beslissing van het tuchtcollege, publikatie van de beslissingen, wareneer een van de partijen in beroep is gegaan, is ver plicht. Mevrouw Veder-Smit ging dit eigenlijk veel te ver. Zij wilde de openbaarheid van de beslissingen in beroep facultatief maken, maar de ministers, vasthoudend aan het com promis, wezen ook dit voorstel af. De liberale spreekster was verder tegen de aankondiging van de zittin gen en uitspraak in de Staatscourant. Vermelding op de rol van de ge rechtshoven of in vakbladen leek haar voldoende. Zij kreeg met dit voorstel de confessionele partijen mee. EERSTE STAP Evenals dr. Roethof pleitte drs. Ti- lanus, die namens de KVP, ARP en CHU sprak, voor een verschuiving van beslotenheid naar openheid. Het compromis-voorstel noemde hij slechts een eerste stap, maar de sprong mag niet te groot zijn, zo ver zette hij zich tegen het voorstel van de PvdA. De beslotenheid en apart heid van het tuchtrecht ondermijnen het vertrouwen in de stand der ge neeskundigen meer dan het falen van een enkel lid van deze beroepsgroep Daarom, aldus drs Tilanus, moet de verdere ontwikkeling niet te lang op zich laten wachten. Dr. Roethof zag het liefst, dat de tuchtrechtspraak ge heel zal worden opgenomen in het normale strafrecht. Minister Van Agt onderschreef deze stelling niet. ETHIEK Verder hielden de bewindslieden zich tijdens het debat op de vlakte, omdat nog dit jaar de commissie-De Vreeze een rapport zal uitbrengen over het gehele probleem van het medisch tuchtrecht. Deze commissie zal zich dan ook moeten uitspreken over de gehele ontwikkeling van de medische ethiek tegen de achtergrond van de trans plantatie. kunstmatige inseminatie, reanimatie en euthanasie. Ook zullen er suggesties moeten komen voor de tuchtrechtspraak voor verpleegsters. De bekende gospel-zangeres Mahalia Jackson is gisteren in Chicago aan een hartaanval overleden. Zij is 60 jaar ge worden. Vele malen is Mahalia Jackson in ons land geweest om. voor duizenden toehoorders zingend te getuigen van haar geloof. Honderden grammo foonopnamen hebben haar ge- engageerde zangkunst binnen het bereik gebracht van mil joenen die nooit de gelegenheid hadden haar persoonlijk in een kerk of een concertzaal te horen. Zij was ongetwijfeld de grootste en meest overtuigende vertolkster van de gospel-song, het geestelijke negerlied dat, in tegenstelling tot de negrospiritual, uitsluitend door vrouwen wordt gezongen. En dat in theorie minder dan de spiritual door westerse muziek is beïnvloed. Wie zich echter een van de „suc cesnummers" van Mahalia Jackson in herinnering brengt: „Silent Night", waarin zij, met begeleiding van een elektronisch orgeltje wel heel sterk tegen het sentimentele westerse lied aanleunde, beseft dat ook Mahalia Jackson concessies aan de smaak van haar grote schare be wonderaars deed. Ongetwijfeld met het doel de boodschap die zij met haar songs wilde brengen nog effectiever te doen zijn. „Gospels zijn songs die goed nieuws bevatten voor de mensen; in gospels kun je je geloof en je ver trouwen in God uitzingen. Je kunt hem er ook in prijzen en danken voor alles wat Hij voor je doet. Daarom zing ik gospels, en alleen maar gospels." Dat zei Mahalia Jackson ervan tegen een ieder die het maar horen wilde. En die gospels zong ze met _een onwaar- schiinlijk omvangrijke en zeldzaam buigzame en genuanceerde stem. Er ziin wel stekelige opmerkingen ge maakt over de enorme bedragen die zij voor haar optreden vroeg, en over de grote hoeveelheid „show" in dat optreden. Een groot deel van dat geld was echter bestemd voor het bouwen van een Baptistenkerk in haar geboortestad, en wat door som- tr- mige nuchtere westerlingen als „show" werd ervaren was de, ver keerd begrepen, uitbundige spon taniteit waarmee zij als goede ne- ger-Baptiste haar geloofsovertuiging tot uitdrukking bracht. Mahalia Jackson werd in 1911 ge boren in New Orleans in een gezin waar armoede en opgewekt ge- loofsleven in gelijke mate aanwezig j,r waren. Via de fonograaf van de bu- p ren maakte zij al vroeg kennis met de stemmen van befaamde blues- zangeressen als Bessie Smith en 1 „Ma" Rainey, en van Enrico Caruso. In de kerk zong ze mee in het koor, vanaf haar vijfde jaar; ze bleef er r mee doorgaan toen ze al van school j was en een betrekking als dienst- j meisje had. Toen ze zestien was, verhuisde ze naar Chicago, waar ze lid werd van de Greater Baptist Church, en waar ze met het kerk koor diverse concerten gaf, als solis- te. In 1940 kwamen de eerste gram mofoonplaten van haar in omloop, onder meer het door haar zelf ge- j maakte lied „I will move on", waar- j van in korte tijd twee miljoen exemplaren werden verkocht Na talloze toemees in kerken en concertzalen in de Ver.Staten kwam zij in 1961 voor het eerst naar Euro pa, waar zij recitals gaf in Londen, Hamburg, Berlijn, Kopenhagen, Stockholm, Amsterdam en Parijs. In 1964 zong zij in Utrecht op de grote i jeugddag „Palaver '64". Tot de bekendste songs waarmee zij anderen in haar geloof en haar geluk probeerde te laten delen, be horen „He got the whole world in his hands", „Didn't it rain" en „Tell the world". In 1968 werd haar le vensverhaal gepubliceerd, geschre ven door Evan McLeod Wylie (in vertaling verschenen bij Bosch en Keuning) waarin men alles kan le zen over haar moeilijke jeugd, haar bescheidenheid en haar godsvrucht, alsmede over haar liefde voor lekker eten en zelf koken. Want Mahalia Jackson was, behalve een muzikaal fenomeen (ze heeft nooit enig mu ziekonderwijs gehad) ook een gezel lige, hartelijke vrouw, die niet uit sluitend met haar gospel-songs vele mensen gelukkig heeft weten te ma ken. ■1 DEN HAAG Zal er niet een on toelaatbare verwarming van het Rijnwater ontstaan, wanneer de kernreactor in Kalkar-Hönnepel in West-Duitsland wordt gekoeld met water uit de Rijn? Deze vraag stelt de heer Jans (PvdA) aan d? ministers van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en van volksgezondheid en milieuhygiëne. Bovendien zou aan het eind van de jaien zeventig in Kleef een zeer grote snelle kweekreactor in bedrijf wor den genomen voor Duitse, Belgische en Nederlandse elektriciteitsmaat schappijen. De heer Jans verlangt van de minister, dat hij de studies openbaar r aakt, op grond waarvan de beslis singen over deze plannen zijn geno men. DEN HAAG De geldomzetten in de detailhandel hebben ook verleden jaar een stijging te zien gegeven. Deze moet echter voor vrijwel de meeste branches worden toegeschreven aan de in de loop van 1971 opgetreden prijsstijgingen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Pater Krekelberg ieft gisteren ten overstaan van de resident van de Haagse rechtbank jri kort geding tegen de St. Willi- •ordusstichting, het bestuur van het tanislascollege te Delft, ingetrokken, ij deed dit op verzoek van de gene- ial-overste van zijn orde (van de ezuïten) in Rome, pater Arrupe, die in daar schriftelijk over had bena- Voor pater Krekelberg betekent dit ihter niet. dat hij niet op zijn rech- m blijft staan, te weten: uitbetaling an zijn achterstallig salaris als le- iar. wat hem als eis al was toegewe- en en vervolgens het kunnen her- ïtten zijn van veertien lesuren aan et Stanislascollege. Wat het salaris etreft heeft dit overleg inmiddels tot vereenstemming tussen beide par- jen geleid, maar op het punt van de erplaatsing van pater Krekelberg als wiskundeleraar is men geen stap ver- ;r gekomen. Desgevraagd vertelde pater Krekel- erg. dat het hem in feite niet om het 'aris en het weer kunnen geven an lesuren gaat. Deze eisen hanteer- e hij alleen via het kort geding als reekijzers om te bewerkstelligen, iat de orde onder de Nederlandse ezuïten zal worden hersteld". Hij eeft kritiek op de ongehoorzaam- eid, die hij in Nederland onder zijn rdegenoten meent waar te nemen lOen aanzien van de tien geboden en ril „weer trouw aan de Wereldkerk Jh Rome". Pater Arrupe heeft hem ^pniiddels verzekerd, dat de zaak op feestelijk niveau in het reine zal porden gebracht. De Seniorenkaarten van de H.T.M. zijn er. Helaas toch met de beperkingen om tijdens de spitsuren deze kaarten niet te gebruiken. Maar laten we er niet te zuur over doen. Den Haag heeft al genoeg moeten zwoegen om het zover te brengen. Wie boven de 65 is reist voortaan met de Haagse pas bij zich en voor zien van een seniorenkaart voor half geld. En dat is heel wat. De drie gulden voor het paspoort is, als eenmalige uitgave, zo terug verdiend. Nu hebben abonnementen de heb belijkheid zeer spoedig bij veelvul dig gebruik in vodjes papier te ver anderen. Maar ziet hoe keurig daar reke ning mee is gehouden. Het paspoort is onverwoestbaar. Een ieder kan er rustig honderd mee worden De kaart met foto is namelijk ge vat in een onverwijderbaar plastic hoesje. Einge zorg van de 65 -ers de kaart een vast plaatsje in portefeuil le of handtas te geven. De kaart behoeft niet aldoor bij het binnengaan van tram of bus ge toond te worden. Alleen moet men het document bij zich hetfoen om bij controle in het vervoermiddel te be wijzen, dat men rechtmatig de seniorenkaart gebruikt. Senioren Begrijpelijk, want wie schat te genwoordig nog de leeftijd? Menig 65 -er is kwiek als een vijftigjarige, als een vijftigjarige nog kwiek genoemd mag worden, wat weer een ander onderwerp van be schouwing zou kunnen zijn. Nu wordt het verder de vraag in hoeverre deze zo zeer te loven Haag se maatregel het vervoersaanbod werkelijk verhoogt. De 65 -ers moesten zich nu soli dair tonen als burgers van Den Ha g en al trammend en bussend de verwachtingen van het gemeente bestuur waar maken. Zo omstreeks de eeuwwisseling was het schone lied: En allemaal op de fiets" populair. „En allemaal met bus en tram" kan het nu worden. Er wordt vaak op de H.T.M. ge sneerd. Eén bestuurder, die wat gehaast of slecht gehumeurd is, kan direct tot de kreet: „Zo zijn ze allemaal...." lei den. Daarom nu het omgekeerde. Voor een 65+-er ging ik aan de kiosk bij het station een paar senio renkaarten kopen. Ik kreeg ze, maar er bovendien een geduldige en uitvoerige uitleg bij, hoe en wat te doen met het paspoort. Waarvan boven de weergave. En die koppelverkoop van goede raad, deed bijzonder plezierig aan. Ere wie ere toekomt! Boek- en kantoorboekhandels, tex tielwinkels, melk- en zuivelhandels alsmede drogisten zagen in 1971 hun omzetcijfers het meest stijgen. Bij de sigarenwinkeliers en handelaren in woningtextiel en meubelen was dit het minst het geval. Het Economische Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf merkt met betrekking tot de omzetontwikkeling bij middenstanders op, dat de omzet ten van winkels in de sector voe dingsmiddelen (behalve de kruide niers-bedieningszaken) sterker groei den dan in 1970. Dit in tegenstelling tot andere sectoren waar het beeld gemengd was. Handelaren in melk en zuivelprodukten zagen hun omzet cijfer vorig jaar gemiddeld 12 pet bo ven dat van 1970 uitkomen, terwijl de verkopen in dat jaar ten opzichte van 1960 9 pet. groeiden. Dit succes verbleekt evenwel gro tendeels, als wordt bedacht dat zuivel in 1970 maar 0,7 pet duurder werd tegen 8,2 pet in 1971. De groenteboer verhoogde zowel in 1970 als 1971 zijn omzet met 8 pet., maar terwijl de prijzen in 1970 7,5 procent opliepen, werd groente en fruit vorig jaar 3,3 pet. goedkoper. Bakkers zetten 10 (9) pet meer om bij een prijsstijging van 6,5 (3,5) pet Genotmiddelen Bij de genotmiddelen groeide het verkoopcijfer bij de sigarenwinkeliers evenals de slijters en de banketbak kers minder hard: 8 tegen 10 pet. en 9 tegen 12 pet. Bij de beoordeling van de omzetresultaten bij duurzame con sumptiegoederen moet men, aldus het EIM in aanmerking nemen dat eind 1970 als gevolg van de toen verwach te prijsstijgingen een lichte koopgolf merkbaar was, waarop in 1971 enige reactie volgde. Dit effect, veroorzaakt door de verhoging van de BTW per 1 januari 1971 was vooral te zien bij woningtextiel en meubelen, waar de omzetgroei terugliep van 19 naar 5 pet. Het prijsindexcijfer voor woningin richting en bloemen (een niet hele maal vergelijktere groep dus) steeg echter in 1971 aanzienlijk meer dan in 1970: 9,9 tegen 2,3 pet. Ook koffers en lederwaren met 6 (11) pet en schoeisel met 6 (13) pet waren bran ches, waar de omzetten minder hard groeiden. Vooral bij schoenen was dit opvallend, want daar liepen de prij zen tweemaal zo hard op als in 1970. Zaken die textiel verkopen meldden bij een toegenomen prijsstijging een licht teruglopende omzetgroei. Juwe liers hadden een 5 (12) pet hoger ver koopcijfer dan in 1971. In de overige branches steeg de omzet van drogisten met 11 (6) pet en die van schoenherstellers met 9 (4) pet. De parfumeriezaken moesten ge noegen nemen met een omzettoename van 8 (13) pet. Door de bank genomen is de geldomzet in het midden- en kleinbedrijf (wat natuurlijk een uit gebreider begrip is dan middenstand) met 9 pet toegenomen, zoals het EIM eerder deze week meldde. Voor 1972 wordt eenzelfde stijgingspercentage verwacht. Daar staan evenwel kos tenstijgingen tegenover, die deze 9 pet in vele gevallen te boven gaan. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN In twee dagen tijds zijn er drie gedetineerden ont snapt uit het Van Mesdagasiel in Groningen. Woensdagavond nam de Rotterdammer K. A. K. (23) de benen. Zoals we in een deel van onze edities berichten ontvluchtte de eerste gede tineerde dinsdagmorgen, de tweede ging er woensdagmorgen van door en K. wist de avond van diezelfde dag te ontsnappen. Daarmee is ook ongeveer het hele scala van gevaarlijk tot ongevaarlijk in het Van Mesdagasiel er van door. De eerste, de Utrechter M. v,d. E. (.15), die via een bliksemafleider over een zes meter hoge muur klom, wordt gevaarlijk geacht. De Emmenaar L. H. G. B. (29), die de tralies in zijn cel doorzaagde, heet ongevaarlijk te zijn. De derde, uit Rotterdam, wordt beschouwd als „niet zo gevaarlijk". Van alle drie de vluchtelingen is nog getn spoor gevonden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de reis bureauwereld wordt druk onder handeld over toetreding van meer touroperators tot de vorig jaar opgerichte houdstermaat schappij NV Toerist Fonds met het doel een verdere bundeling in het reiswezen te bewerkstel ligen. Op het ogenblik heeft nog alleen FIT zijn aandelen in de holding ingebracht. Wanneer de besprekingen succes hebben, zal een voor Nederland ongekend grote concentratie in de reis branche ontstaan. Volgens de heer F. Benningen', voorzitter van de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbureaus (ANVR), is deze samenbundeling noodzakelijk uit het oogpunt van ef ficiency. „Nu kopen alle touroperators afzonderlijk vliegtuigstoelen en hotel bedden, hebben zij allemaal hun eigen agenten en lieve hostesses en brengen zij allemaal afzonderlijk hun dure programma's uit. Als die activi- teite zouden kunnen worden gebun deld, zou de branche aanzienlijk meer gestroomlijnd zijn dan thans. We zijn nog steeds veel te versnipperd". De ANVR-voorzitter vindt die stroomlijning eveneens van belang om een vuist te Kunnen maken tegen de steeds harder wordende concur rentie van buitenlandse bureaus. Een voorbeeld daarvan is Neckermann, die vorig jaar in Nederland begon en dit jaar door een goed geoliede orga nisatie al tot een van de vier grootste touroperators in Nederland hoopt uit te groeien. Dit Duitse bedrijf is overigens niet het enige, waarvoor Nederlandse touroperators bevreesd zijn. Ook van andere Duitse bureaus verwacht men in de nabije toekomst meer concur rentie. In dit verband wordt gewezen op plannen van Transeuropa (waarin het verzendhuis Quelle en het waren huisconcern Karstadt belangen heb ben) om toe te treden tot de Tourist Union International (TUI) in Hanno ver. Tot deze laatste organisatie be horen onder meer Touropa, Schar- now, Hummel en Dr. Tigges. Wan neer deze samenwerking doorgaat, zal de nieuwe gigant (de grootste van Europa) een jaaromzet van ruim één miljard Mark hebben, aanzienlijk meer nog dan Neckermann, die vorig jaar een omzet van 350 miljoen mark noteerde. Vooral /oor deze nieuwe groep is de Nederlandse reisbranche bevreesd omdat bekend is, dat de Duitsers een grote belangstelling heb ben voor de Nederlandse markt. De Nederlandse organisatie NV Toerist Fonds, die tegenwicht zou moeten gaan geven, werd vorig jaar opgericht door de heer K. Kerdel, di recteur van de Newcastle Kolenmaat schappij en de Haagse advocaat mr. Rueb. De organisatie fungeert als een houdstermaatschappij, waarin tour operators als werkmaatschappijen zou den moeten worden onaergebracht. Met welke touroperators wordt on derhandeld, wil Je heer Kerdel (die binnenkort zijn functie ter beschik king stelt van een specialist uit de reiswereld) niet meedelen. Ook bij de ANVR laat men daar over niets los. Wél zijn er geruchten, dat de KLM grote belangstelling zou hebben voor toetreding, direct of via belangen in bestaande reisorganisa ties. Volgens al langer in de reiswereld circulerende geruchten zou zij die be langen nu al hebben in FIT en Euro- tours, beweringen, die partijen overi gens steeds hardnekkig ontkennen. Duidelijk is in ieder geval, dat ook de KLM (en mét haar Martin Air Hol land. waarvan zij 25 procent van de aandelen bezit) groot belang heeft bij bundeling van krachten omdat zij hoewel zij zelf geen reizen samenstelt een belangrijk aandeel in de reis- produktie heeft. Bovendien is bekend, dat de maatschappij zich, nu de lijn diensten steeds meer problemen ople veren, meer dan vroeger interesseert voor de vakantiemarkt. Het feit, dat zij in april in haar kantoor aan de Rotterdamse Coolsingel zelf reizen gaat verkopen èn de recente oprich ting van een dochter-chartermaat schappij wijzen daar op. Dat samenwerking voor de versnip perde Nederlandse reisbranche een noodzaak is om net (thans zeer lage) rendement te verbeteren, werd twee jaar geleden al ingezien. De zes grote touroperators (FIT, Hotelplan. Cen- touri, Eurotours, Airtour Nespanda en de Magneet) vormden toen de TOSG (touroperator studiegroep). Doel daar van was tot meer overleg te komen en gezamenlijk marktonderzoeken uit te voeren. Van commerciële samen werking binnen Je groep was en is echter geen sprake. Een jaar later al besloot Airtour Nespanda tot commerciële samenwer king met de Duitse TUI-groep. Zoals bekend, behoort daze touroperator tot de reis- en toerismegroep van de Ne derlandse Scheepvaart Unie. De NSU. heeft onder meer belangen in Lissone Lindeman (67 procent). Airtour Hol land (67 procent) en Martin Air Hol land (49 procent). De heer Benningen van de ANVR verwacht dat een evenauele bunde ling vao krachten in Nederland een aanzienlijke bespaiing van kosten zal opleveren Theoretisch ziet hij een mogelijkheid, dat de nieuwe groep met één programma uitkomt. Een mogelijkheid is ook. dat de deelne mende touroperators zich meer gaan specialiseren op bepaalde reizen of vakantiegebieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9