TJSIE IN POSTORDERWERELD .□nze jaren Lardinois vrijwel zeker .minister voor de West' Winst Shell Oil steeg met 3 pet HBfO Verzoek om vervolging van Angolacomité afgewezen Wehkamp Beitels neemt over Nederlander koclit vorig jaar voor f 151 tabaksartikelen Regering overweegt erkenning Bangladesj Munitie- schepen op drift door kruiend ijs Joe te voor vrije recreatieboer Biesheuvel voncl in de West veel begrip nieuw verzamelwerk Regering zal KLM niet steunen bij aankoop Concorde Professor uit faculteitsbestuur om eerstejaars VRIJDAG 28 JANUARI 1972 IWOLLE/ROTTERDAM Wehkamp in Zwolle en Bertels in tterdam, respectievelijk het eerste en derde postorderbedrijf in derland, gaan samen. Bertels, waar 280 mensen werken wordt irgenomen door Wehkamp, dat 1.100 mensen in dienst heeft. De ^organisaties zijn, in tegenstelling tot wat tegenwoordig vrijwel ijd gebruikelijk is, niet over het samengaan ingelicht. Omdat de ecties van beide bedrijven geen verdere bijzonderheden willen itrekken, is daarom in het geheel niet duidelijk, wat de posities de werknemers van Bertels is. De fusiecommissie van de SER wel ingelicht. Wehkamp is illustrerend dat men twee jaar geleden al 800.000 catalogi verzond aan mensen, die in de voor afgaande negen maanden een bestel ling bij het bedrijf hadden geplaatst. Bertels heeft naast het postorderbe drijf in Rotterdam ook een cash carryzaak in heren- en damesconfec- tie en een winkel in huishoudelijke artikelen en woninginrichting. Eind 1970 nam Bertels dat sterker dan Wehkamp gericht is op de meubel verkoop per postorder de verkoopor ganisatie en het merk over van het Brabantse zelfbouwmeubelenbedrijf Simpla-Lux. Deze onderneming was kort tevoren failliet gegaan. Insiders weten te melden, dat deze overne ming bepaald geen succes is geweest. Van de zijde der vakbonden werd verteld, dat men wel van de fusie afwist. Maar de heer H. L. Franssen, woordvoerder van Decom (samenwer kingsorgaan van de drie bonden van handelspersoneel) bevestigde, dat de Decom niet op de hoogte was gesteld. ..Omdat er geen CAO voor het per soneel bij postorderbedrijven is, meende men ons ook niet over de fusie te moeten inlichten", aldus de heer Fransen, ,,maar de bemoeienis sen van de vakorganisaties gaan na tuurlijk wel verder dan alleen maar een CAO. Wij tetreuren deze houding ten zeerste en zullen ons tot beide firma's wenden om nadere informa tie". Volgens de heer Franssen is slechts een klein deel van het perso neel bij beide bedrijven georgani seerd. DEN IHAAG Nederland overlegt met de vijf overige landen van de gemeenschappelijke markt en de toe komstige partpers-over een eventuele -,-.v erkenning van Bapgladesj, Dit heeft: de meeste van de minister Schmelzer (buitenlandse za- Dp htm oörspron- ken) gisteren in "de Tweede Kamer commissie voor buitenlandse zaken meegedee'd. Het initiatief voor dit overleg is ge nomen c'oor de Belgische regering. Behalve de argumenten voor een te gen een eventuele erkenning van Bangladesj zijn ook hulpverlening aan de r.'euwe staat en de interne situatie in West-Pakistan besproken. 'ehkamp is een dochter van de else warenhuisgroep Great Uni- al Stores, die het op een na >tste postorderbedrijf in de wereld loiteert. GUS zette vorig jaar voor miljard om. Het grootste ver- dhuis is Sears Roebuck, een Ame- lanse onderneming. RKT AANDEEL rehkamp had vorig jaar een rktaandeel van ruim een derde op Nederlandse postordermarkt, wat een totaalomzet van ƒ345 min. rkomt op ongeveer 150 min. hkamp en Bertels zijn beide ral gespecialiseerd in de levering kleding en meubelen, hoewel ikamp zich de laatste jaren op andere terreinen heeft begeven, s autoverzekeringen en vakantie- en. Sinds eind i969 verkoopt het >lse ttedrijf ook het Rolinco Plus- i, een spaarregeling via belegging landelen. Omtrent de grootte van DEN HAAG De Nederlander heeft in het afgelopen jaar ge middeld 151,39 aan tabaksprodukten uitgegeven. In 1970 kwam dit bedrag uit op 148,09. Vooral sigaretten blijken in ons land nog altijd erg in trek te zijn. Het verbruik nam, de vele anti-rook cam pagnes ten spijt, in het afgelopen jaar niet onaanzienlijk toe. Er werden 19,6 miljard sigaretten op de Nederlandse markt gebracht. Het jaar daarvoor beliep dit aantal 18,7 miljard. Kunstzinnige lieden in Sapporo hebben bij het Olympisch dorp prachtige beelden van sneeuw en ijs neergezet. fCAMPEN De munitieschepen het Zwarte Meer, die als opslag- liats dienen voor Duitse explosie- h, zijn in de nacht van woens- g op donderdag door kruiend ijs hun plaats gedrukt. Een schip akte zelfs op drift en kwam in de Êeul terecht, waardoor het pvaartverkeer enige tijd ge ef isgeweest. Donderdag om tf twaalf waren de schepen weer op ijke Ügplaats teruggebracht, /oensdagavond begon het ijs door idoen van de straffe zuidoostelijke id te kruien De druk werd op een even moment zo groot, dat de 0 kg zware ankers van de sche- 1&i die niet meer konden weerstaan. __jfolgens de legervoorlichtingsdienst eft het op drift raken van de met ^itse munitie geladen scheen geen menswaardig gevaar opgeleverd, ïtploffingsgevaar is helemaal uit loten, hoogstens bestond de mo- ijkheid dat de schepen door bin- ïdringend water waren gezon- i", aldus de legervoorlichtings- nst. AMSTERDAM Plaatsvervan- kantonrechter in Amsterdam, J. A. van Waarden, heeft don- rdagmiddag de 56-jarige „vrije re- latieboer" C. K., uit Amsterdam- lysloot conform de eis veroordeeld 1150 gulden boete, waarvan 75 gul- i voorwaardelijk en een proeftijd 1 twee jaar. De veehouder werd puldig bevonden aan overtreding i een verordening in Amsterdam, arbij "het verboden is zonder ver- hning op een eigen terrein gele- iheid te geven om te kamperen, jforige zomer had de heer K. twee ravans op zijn weiland toegelaten. ook na waarschuwingen van de pieente niet werden verwijderd. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De ministerraad beslist vandaag over de vraag welke minister zich zal gaan bezig houden met „de West", nu vice-premier Nelissen heeft laten weten dat hij het als minister van financiën druk genoeg heeft om zich nu ook nog te gaan bezig houden met de toekomstige onderhandelingen over de herzie ning van het Statuut. De beslissing lijkt overigens een formele zaak, nu premier Biesheuvel gistermorgen op Schiphol bij zijn te rugkeer uit Paramaribo en Willem stad zei „het niet uitgesloten te ach ten" dat ir. P. J. Lardinois behalve de portefeuille van landbouw ook de za ken van de West met zich zal mee zeuleh. Bovendien had de heer Biesheuvel in de West veel begrip aangetroffen voor de technisch-organisatorische problemen van de Nederlandse rege ring in deze zaak en „een nuchtere kijk" op het feit, dat niet een vice- minister president maar „een gekwa lificeerd lid van de ministerraad" de ze zaken voortaan in beheer krijgt. Overigens is de heer Lardinois voor ROTTERDAM De Amerikaanse dochtermaatschappij van de Kon. Shell groep, Shell Oil. heelt over 1971 een voorlopig netto resultaat geboekt van 244,5 min, of 3.63 per aandeel. In 1970 was de winst nog 237,2 min of 3,52 per aandeel. Dit is een stijging van 3 pet. terugkeerden. De opbrengsten stegen voorts aanzienlijk als gevolg van door federale autoriteiten genomen beslis singen, die van invloed waren op de verkoopprijzen van aardgas. Het betere resultaat over 1971 is te danken aan een gunstig tweede half jaar, dat een eind maakte aan de dalende tendens welke in het vierde kwartaal van 1968 inzette. De hogere prijzen voor olieprodukten speelden hierbij een belangrijke rol, terwijl de prijzen van autobenzine, die in de eerste helft van 1971 nog lange tijd onder druk stonden, in juli van dat jaar tot een meer bevredigend peil 25 jaar wereldgeschiedenis in een standaard werk dat u zelf van week tot week opbouwt. Bestel de kennismakingsaflevering a 1,-met onderstaande bon. In envelop zonder postzegel opsturen naar postbus 4570 Amsterdam. ur- Stuur mij de kennismakingsaflevering van ONZE JAREN 45-70 1.-. Deze kennismaking verplicht me tot niets. ONZE JAREN 45-70 kost 1,75 per weekafl. bij abonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschriflhandel 2,25 per afl. I Deze gunstige ontwikkelingen wer den echter grotendeels tenietgedaan door een aantal factoren, zoals hogere grondstoffen-, materiaal- en arbeids kosten. De kapitaaluitgaven bedroegen 451 min, wat 184 min 29 pet. minder is dan in '70. toen hoge investeringen werden gedaan in verkoopfaciliteiten voor ongelode benzine en in belang rijke uitbreidingen van raffinaderijen en chemische fabrieken. Voorts waren de kapitaaluitgaven in 1971 lagen dan verwacht als gevolg van het feit dat de voor december 1971 aangekondigde openbare inschrijving op concessies in het federale zeegebied werd afgelast. De door Shell Oil verkochte hoeveel heden olieprodukten stegen ten op zichte van 1970 met 2 pet. De gepro duceerde en verwerkte hoeveelheden ruwe olie bereikten een recordhoogte en stegen resp. met 6 en 7 pet. Periodieke medische test voor be jaarden Van onze correspondente N1EUW-VOSSEMEER In Nieuw-Vossemeer (Noord-Brabant) is een „bejaardenbureau" opgericht dat gaat zorgen voor een periodiek'onder zoek van bejaarden. Het i bureau wordt in zijn soort het eerste in ons land. Het onderzoek dat wordt uitge voerd in samenwerking met de Kruisverenigingen, bestaat uit een bloedonderzoek, bloeddrukmeting en een urine-onderzoek. Er wordt tevens steeds een algemeen gesprek gehou den waarbij eventuele klachten naar voren kunnen komen. Naast het tijdig opsporen van ziekteverschijnselen is cok de preventieve werking van het bureau een belangrijk aspect. Bejaar den die slecht ter been zijn worden regelmatig thuis bezocht door een verpleegster. deze nieuwe deel-functie niet aange zocht omdat hij (net als vice-premier Nelissen) KVP-er is, maar „omdat hij zo geschikt is". De heer Biesheuvel had geconsta teerd, dat zowel op de Antillen als in Suriname een levendige discussie wórdt gevoerd over een wijziging van de staatkundige verhoudingen, waar bij hij zich niet aan de indruk kon onttrekkken dat deze discussie eerder van Nederland uit gestimuleerd wordt dan dat zij uit de plaatselijke bevolking zelf ontspringt. Het is de premier ook duidelijk geworden dat de samenstelling van de Nederlandse sectie voor de Ko ninkrijkscommissie (die de wensen en opvattingen over de staatkundige verhoudingen gaat inventariseren) in Suriname grote indruk heeft ge maakt. „Het is een club van zware jongens", aldus citeerde de premier een Surinaamse zegsman. Zowel in Suriname als op de Ne derlandse Antillen heeft de heer Biesheuvel („voor ziver de tijd dat toeliet' ook contact gehad met figu ren uit de oppositie, welke contacten mede door de regeringen daar tot stand gekomen waren. De heer Bies heuvel noemde met name de heren Bettico Croes en Richardson op Aru ba en Van Genderen van de. Nationa le Partij Suriname. Tijdens het beleefdheidsbezoek aan de Amerikaanse president Nixon Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De KLM zal van de regering (die bijna 70 pet. belang heeft in de luchtvaartmaatschappij-, geen steun krijgen voor een eventuele aanschaf van het supersonische ver keersvliegtuig Concorde. De KLM nam aanvankelijk optie op drie exemplaren van de Boeing- SST, de Amerikaanse tegenhanger von de Concorde, die evenwel enige tijd geleden door het Amerikaanse Congres werd afgestemd. De KLM overwoog toen optie te nemen op de Concorde, maar het blijkt dat het ka binet zelfs het plaatsen van opties zwaar zal aanvechten. Enige tijd geleden ging de Kamer akkoord met een aanvulling op de luchtvaartwet die het supersonisch vl'egen boven ons land gaat verbie den (behoudens een ontheffing die veileend zal worden aan de lucht macht). Deze week is een belangrijke con troverse duidelijk geworden binnen de Raad van Europa, die ernstig ver deeld is over het wel' dan niet toe staan van supersonische vluchten bo ven het land. Bovendien wordt de wetenschap steeds meer algemeen dat de Concorde een grote commerciële flop belooft voor die maatschappijen die de machine aanschaffen. DEN HAAG De Tweede-kamer leden van de KVP, Weijer, mevrouw Groensmit-van der Kallen en Van Schaik vragen zich af of de betrok ken autoriteiten alles wel doen om het unieke eilanden-landschap van de Vinkeveense Plassen te bewaren. Zij vragen zelfs aan de ministers van CRM en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening of de autoritei ten tussenbeide willen komen. De reden van de ongerustheid van de kamerleden is, dat G.S. van U- trecht een ontzandingsvergunning voor een deel van de Vinkeveense Plassen in beraad hebben. heeft premier Biesheuvel geconsta teerd dat zowel op het Witte Huis als op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken grote belangstel ling en ook deugdelijke informatie aanwezig is over onze West en ons gezamenlijk zoeken naar een nieuwe verhouding. In zijn mededelingen over zijn ge sprek mét president Nixon en diens minister Rodgers legde de heer Bies heuvel e en grote terughoudendheid aan de dag. President Nixon heeft premier Biesheuvel ingelicht over zijn aanstaande bezoeken aan Peking en Moskou. Daarbij is de heer Bies heuvel duidelijk geworden dat Ame rika de bondgenoten zal inlichten en niet voor voldongen feiten zal stellen. Rijk bezit voor half milj. aan computers Van een verslaggever DEN HAAG Het Rijk heeft com puters met een totaalwaarde van on geveer vijfhonderd miljoen gulden in gebruik. Daarvan is ter waarde van 140 miljoen geïnvesteerd ten behoeve van het wetenschappelijk onderwijs. Minister Drees noemde deze cijfers gisteren bij de in gebruikname van een computerinstallatie bij Rijkswa terstaat. De grotere sigaar ging er minder goed in. In 1970 kwamen één miljard sigaren aan de markt. Een aantal, dat vorig jaar terugliep tot 938 mil joen. De opmars van het kleine si gaartje, voornamelijk van cigarillos, zette zich echter voort Het aanbod nam toe tot 372 (354) miljoen. De hoeveelheid kerftabak, die aan de Nederlandse consument werd aan geboden bleef vrijwel gelijk op 11,8 miljoen kg. Dit blijkt uit cijfers van het CBS. De cijfers hebben betrek king op de hoeveelheid tabakspro dukten, die volgens de afleveringen van de banderolles aan fabrikanten en importeurs beschikbaar zijn ge komen voor binnenlands gebruik. De cijfers kunnen een afwijking verto nen van de werkelijke consumptie. Uitgedrukt per hoofd van de be volking werden vorig jaar 71 siga ren van 3 of meer gram aangebo- Van een verslaggever AMSTERDAM Prof. dr. A. J. F. Kobben, voorzitter van de faculteit voor sociale weten schappen aan de universiteit van Amsterdam, zal niet meer mee werken aan het bestuur van het antropologisch-sociologisch cen trum. Zijn bezwaren richten zich tegen de invloed van jongere- jaars studenten in de faculteit, waarin zij een meerderheid vormen. Professor Kobben constateert in een open brief dat „de raad geen par lement is dat de grote lijnen tekijkt, maar een lichaam dat zich met alles tot in de kleinste details wil be moeien". Aanleiding voor het opzeggen van de medewerking vormt voor prof. Knobel de houding van de eerste jaars tegenover de leerstof van een van de docenten aan de subfaculteit. „Reeds na één maand had een groep eerstejaars het bekeken: ze vonden de collegestof „niet relevant" en eis ten „alternatieve literatuur". Ook hekelt professor Kobben in zijn brief opmerkingen van beginnen de studenten dat hun docenten „geen kaas hebben gegeten van de politiek- ideologische benadering van de socia le problematiek". PERSONALIA Benoemd: tot gewoon hoogleraar in de ontwikkelingspsychologie aan de RU te U- trecht ls benoemd mevrouw dr. U. Lohr. Mr. Beekman heeft tal van andere func ties vervuld: onder meer bestuurslid van de Ned. Bond van Maatschappelijk Wer kers. docent aan de Haagse sociale acade mie en gemeenteraadslid van Noordwijker- hout. den tegen 81 in 1970. Voor kleinere sigaren kwam dit aantal uit op 28 (27). Voor elke Nederlander dus ook babies, kinderen en niet-rokers, kwamen 1486 (1433) sigaretten in de handel en 0,89 (0,91) kg kerfta bak. Ajax-speler Johan Cruijff en zijn vrouw tonen trots hun tweede doch ter die woensdag werd geboren in het Prinsengrachtziekenhuis. Het meisje heet Susila. Hofland Er is geen sprake van dat „sterke interne (dikwijls persoonlijke) span ningen in de hoofdredactie" van NRC Handelsblad hebben geleid tot het verzoek om ontslag van hoofdredac teur H. J. A. Hofland, zoals gisteren door Het Kwartet werd gemeld. Evenmin heeft hieraan een contro verse tussen de heer Hofland en mij zelf ten grondslag gelegen. De suggestie in Het Kwartet dat deze verband zou houden met uiteen lopende opvattingen van de heer Hof land en mijzelf over het Nederlandse N;tuw Guinea-beleid wordt boven dien weerlegd door het feit dat wij in verschillende publikaties overeen stemmende standpunten hebben inge nomen. De ontslagaanvrage van de heer Hofland had dan ook een reor ganisatie binnen onze hoofdredactie als aanleiding. Tenslotte: ik was niet een van de medewerkers van de heer Oltmans bij het uitzoeken van het feitenmateriaal in zijn actie tegen oud-minister Luns. Alleen is juist dat de heer Oltmans en ik beiden aanwe zig waren bij een gesprek met de In donesische oud-minister van buiten landse zaken prins Anak Agung Gde Agung. Van de aanklacht van de heer Oltmans tegen mr. Luns was ik voor de indiening niet op de hoogte. A. S. Spoor, hoofdredacteur NRC Handelsblad. Discriminatie Deze week bevond ik mij In de wachtkamer van één van de Voor- burgse doktoren, waar ik een gesprek moest aanhoren van twee dames. Tij dens dit gesprek maakte één van hen de opmerking, dat je toch moeilijk je kinderen daar naar toe kon sturen (zij bedoelde een of andere instelling), omdat haar bekend was, dat van die instelling iemand in een psychiatri sche inrichting had gezeten. Voordat ik die dame kon wijzen op haar fou tieve houding, werd ik bij de betref fende arts binnen geroepen. Ik vind het verschrikkelijk, dat er nog steeds zo minderwaardig gespro ken wordt over mensen, die vanwege hun geestelijke inzinking, voor be handeling moesten worden opgeno men in een psychiatrische inrichting. Ikzelf heb eens hetzelfde lot moeten ondergaan en ik ondervind tot op de dag van vandaag nog de gevolgen hiervan. De maatschappij stelt zich keihard op, want, ach, men denkt, dat men zo iemand niet meer voor de volle 100 pet. serieus kan nemen. Ik heb met mijn gezin zelfs moeten er varen. hoe een bepaalde kerk hier ter plaatse ons niet meer serieus nam. Het gevolg van dergelijke onchriste lijke en discriminerende handelingen ia. dat men de betreffende persoon nog dieper treft in zijn onderbewust zijn en zijn psychische weerstand hierdoor steeds zwakker wordt. Ik wil een ernstig beroep op de lezers doen, zich eens meer te verdie pen in de redenen, welke er toe heb ben geleid, dat iemand een poosje in zo'n ziekenhuis heeft vertoefd en op te houden met vooroordelen en ver keerde conclusies. Ga liever eens met zo iemand praten, want juist zulke mensen hebben behoefte aan een warm gesprek. Voorburg Een slachtoffer (naam en adres bij rcdaktic bekend). DEN HAAG Bij een inbraak in een winkel van Keurkoop aan de Pletterijkade in Den Haag is dinsdag- racht voor 120.000 gulden aan horlo gos gestolen. De politie maakte dit bericht pas gistermorgen bekend. De daders hadden zich toegang verschaft door het inslaan van een deur. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het hoofd van het Amsterdamse parket ziet geen aanleiding om in te gaan op een verzoek van Max Lewin, voorzitter van de Partij nieuw rechts, om een strafver volging in te stellen tegen het Angola-comité naar aanleiding van de actie tegen koffie uit Angola. Volgens Max Lewin hebben leden van het comité artikel 284 van het wetboek van strafrecht overtreden. In dit artikel wordt het wederrechtelijk dwingen van iemand tot het doen of nalaten van iets strafbaar gesteld. Lewin zegt dat het Angola-comité intimidatie-methoden heeft gebruikt om bedrijven onder dwang te zetten, onder andere door te dreigen met de monstraties voor 'ie panden waar An- gola-koffie verkocht wordt. Dr. S. Bosgra van het Angola-comi té verklaarde ons dat in het kader van Unctad-III wel gesproken was over het houden /an dergelijke de monstraties, maar dat de sfeer tussen het Angola-comité en de desbetref fende bedrijven heslist niet van dien aard was dat er gedreigd moest wor den. Met de bedrijven, zo zei hij, vin den gesprekken plaats in een sfeer van onderling begrip en de verstand houding ls goed. Hij verwachtte dat binnenkort na Albert Heijn en Coöp-Nederland nog een aantal grote bedrijven zal aankondigen dat er gestopt wordt met de verkoop van Angola-koffie. De bedoeling, aldus dr. Bosgra, is dat deze bedrijven hun koffie gaan inko pen in een aantal onafhankelijke Afrikaanse landen. Een vertegen woordiger van een groot bedrijf is kortgeleden twee weken in een aantal van deze landen geweest om de mo gelijkheden op lit gebied te bezien. De Unie van koffiebranders zal van daag over de kwestie van de Angole se koffie vergaderen. Van al deze ac tiviteiten, aldus dr. Bosgra, worden wij op de hoogte gehouden, zodat van een sfeer, waarin van bedreiging sprake zou zijn, onmogelijk gespro ken kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7