Woerden 600 jaar stad JK BEN INTENS BLIJ =\IET DEZE BENOEMING Pater Bakker schreef eigen streekmusical „Rijke" ontvangst in R'dam voor kapitein van de Kamakura Marn Verenigingen bij elkaar gebracht Zuid-Holland leitouw van den Bosch, de nieuwe CPTO Daurgemeester van Puttershoek 3'levendige vraag mnaar goed fruit Eind 1973: 265 man minder on NS-Nantoren Terneuzen boos op Belgen Pijpleidingstraat blijft ganzen in winter bespaard 5 vrijdag 28 januari 1972 (Van een onzer verslaggevers) "Ir nil Jaarvergadering :tie DELFT Zaterdag 29 januari wordt in de Stadsdoelen de jaarver- garering toogdag van de Christe lijke Plattelands Jongerenorganisatie Zu.:d-Holland gehouden. Na de opening, 's middags om drie uui door voorzitter Ruilof van Put ten, zal ds. N. Korenhoff. legerpre- c.ikant uit Haarlem, spreken. HAASTRECHT Op de zolder (vroeger slaapvertrek voor leerlin gen van het seminarie) van het klooster St. Gabriël te Haastrecht, zal zaterdag een vrolijke streekmu sical in première gaan. De geeste lijke vader van de musical „Men sen blijven mensen" is pater Pa- schalis Bakker. Het is niet zijn eerste musical. Reeds drie jaar be weegt hij zich op dit vlak. Twee musicals en verleden jaar een historisch spel dat een oecume nisch tintje kreeg omdat ook een dominee het zijne er aan heeft bij gedragen. „Het is hier een typische buurtschap, zegt hij. Allerlei kleine woonkernen tussen wat grotere plaatsen in. Daardoor heeft de kerk een ook bijzondere plaats ingeno men. Gevolg was dat men ook de culturele verzarging van de omwo ners ter hand nam." „Van huis uit ben ik christelijk his torisch, maar dat is lang geleden..." zegt mevrouw Van den osch. „Ik wil de al vroeg alles overwegen", een doorbraak-christen. Ze knikt heftig: „Ik ben absoluut een doorbraak christen!" „En nu maakt u deel uit van de P.v.d.A.-raadsfractie?" „Neen, zeker niet! Wat landelijk nog niet gelukt is hebben wij in Was senaar voor elkaar gekregen", zegt ze trots. In 1968 trachtten we in de raad tot een bundeling van progressieve krachten te komen. Met grote instem ming van de P.v.d.A. en D'66. „In 1969 konden we starten met „Open Appèl". We hebben drie leden in de raad, onder wie één lid, dat tot de „ongebondenen" behoort. Wat wil ze-rgen dat zo iemand geen lid van een bepaalde partij behoeft te zijn, maar zich wel tot ons programma voelt aangetrokken. In september 1970 was ik lijstaanvoerder in de raad". Vereitii'ingen Het verenigingsleven heeft haar warme belangstelling en ook de Ver eniging van Vrienden van Wassenaar, waar ze lid van het dagelijks bestuur was. li*?t haar na aan 't hart. Zoals alles waar menseliike contacten ge leed moeten worden. Sinds maart '"-Tl hpeft ze als ambtenaar van de P-vr"priMke Stand vele menselijke levens aan elkaar gesmeed. „Als je daarna no" even met de bruidsparen nraat. merk ie wel dat er iets aan het vp7"anderen is. Vele ionegetrouwde vrouwen Hiiven werken. Ze trouwen fO'opn maar om huisvrouw te zi'n". r»o rvotu.-p t-nro>prv.(>p<;ter van Put tershoek is beslist niet voor een vrou- „Het begon met ons koor „St. Ga briël". Men wilde eens wat anders dan gewoon zingen. De eerste twee musicals hebben we musicals van anderen gebruikt. Het werd uitge voerd door de eigen koorleden. Dit jaar hebben we het anders aange pakt. We hebben via de KAG, kul- turele aktie groep, met allerlei ver enigingen uit de omgeving contact opgenomen. We kregen dus veel meer spelers en speelsters." Zaterdag, en daarna nog vier voorstellingen, zullen vijftig men sen van jong tot oud de musical Opvoeren als leden van de spel- groep, van het koor of van de dans groep. Voor een dergelijke groep streek gebonden mensen moest, zo dacht pater Bakker, ook een streekmusi cal komen. En die heeft hij toen maar zelf geschreven. „Dat was niet eenvou dig. Bij dat openluchtspel kun je zo uit de historie putten. Nu moest ik zelf het verhaal verzinnen, en dat zo in elkaar zetten dat ook ama- teurspclers het konden maken. Bo vendien kwam de muziek en de dans er nog bij". Terwijl er nog steeds door vrij- Ïwilligers druk wordt getimmerd en geschilderd, leidingen worden aan gelegd en schijnwerpers gesteld, vertelt pater Bakker het verhaal van zijn musical. Het gaat over een meisje van het land en een jongen uit de stad die, in 1920, geen verke ring mochten hebben Na allerlei verwikkelingen wordt het een soort „tijdreis", want die stad staat in eens in 1970 en later zelfs na aller lei verwikkelingen in 2000. Dankzij terugblikken heeft pater Bakker geprobeerd het menselijke niet ver loren te laten gaan. Het geheel is een eigen produktie. Ook costuums zijn zelf ontworpen en gemaakt. Alleen de kosten zijn nog een probleem. De drieduizend gulden die het gekost heeft kunnen er pas uitkomen als in die vijf voorstellingen zeventig tot tachtig procent van de plaatsen wordt ver kocht voor 3,50. Toch hoopt pater Bakker zijn zaal vol te krijgen. Hij is optimis tisch gezien de vorige musicals en spelen die werden uitgevoerd. Al leen hoopt hij dat de omliggende gemeenten die hij om een garantie subsidie heeft gevraagd, ook zullen reageren. „Als er niet meer zieken zijn, dan gaat het allemaal fijn door, ver zucht hij Deze week heeft de groep zelfs een tekstrepetitie bij het bed van de zieke hoofdrolspeler gehou den. Voor hem is de première een week uitgesteld. „Dankzij onze KAG hebben wc de verenigingen wat dichterbij el kaar gebracht. Ik weet nu dat ik een beroep op de mensen kan doen", aldus tenslotte pater Bakker. io r dith Witzleb WSSENAAR De eer- e vrouwelijke burgemees- ir in de provincie Zuid- lolland en de vijfde in ons nd is intens blij. De jeugde straalt gewoon van ar af en ze doet geen en- sle moeite dit te verber en of een ambtelijk gezicht J zetten. Ze straalt alsof dit tt mooiste cadeau is dat ze lit gehad heeft. Uk hoorde het woensdag. Mr. kasesz belde me op en zei dat ik 16 februari 1972 benoemd ben als |gemeester in de gemeente Put- fchoek!" Xfet mevrouw G. J. van den Bosch- Bthouwer. thans raadslid in Wassc- Ar, hebben de commissaris van de ni'ngin in de provincie Zuid-Hol- Ed, mr. J. Klaasesz én Puttershoek ï'de eerste vrouwelijke burgemees- Alsof Puttershoek niet al genoeg kier beleefde aan zijn schaatsfeno- len Kees Verkerk! I Het plezier van de aanstaande Fgemeester is tot nu toe nog geheel n haar kant, maar als de schijn ■t bedreigt zal Puttershoek spoedig Idekken wat het aan zijn nieuwe igemeester heeft. Een sociaal-voe- Bde vrouw, die als het aan haar ligt, pr niemand in Puttershoek een éemde zal blijven. Voor haar is Tttershoek al vertrouwd: ze geeft jjk goed geïnformeerd te zijn over jir nieuwe gemeente! Én als ze slank, beweeglijk, de- Vt en toch modieus verzorgd la- |end vertelt dat ze op 3 februari 51 ar wordt, kan men alleen verbaasd ggen: „Wat een vrouw!" lotseling "^Haar benoeming is nog vrij plotse- °bg gekomen want ze had zich eigen- .$k nog maar pas als spoorzoekster p het burgemeesterspad begeven. „Leuke gemeente", vertelt ze over lar aanstaand werkterrein. „Over- htelijk. En een kerkelijke gemeen- zoals ook mijn geboortedorp Aal- —n in de Achterhoek. Ik ben een ge- iren boerendochter". In Aalten heeft zeven jaar op de gemeentesecreta- gewerkt. Daarna was ze tien jaar Den Haag bij de Ver. van Neder ig pdse Gemeenten. „Dè leerschool tor burgemeesters!" zegt ze met een fcipoogje. Als part-timejob, die flink uitge leid is, verzorgt ze sinds 1968 het mithdelijk blad Woord en Dienst van oortt Hervormde Kerkewerk. Ze was J97s jaar ouderling in de hervormde aarijkgemeente Den Deyl, waar ze de nje rste vrouwelijke ambtsdrager was. rsoehalve raadslid in de Wassenaarse Ic iwncenteraad is de toekomstige bur et tineester ook huisvrouw en moeder I dan een 14-jarige zoon. die op het orstmnasium gaat. „Neen, we hebben Duj ten DEN HAAG Op de Nederlandse uitveilingen is de laatste weken irake van een ruim aanbod van uit uit de koelhuizen. Over het al- meen is dit fruit van goede kwali- it en de vraag is levendig, vooral ar de betere kwaliteiten en grote yaten. 'Er zijn dit jaar echter veel kleine jiaten doordat er te veel vruchten an de bomen hebben gehangen. Deze |leine maten brengen nog altijd te ïge prijzen op en geldt ook voor de luidere kwaliteiten die moeilijk te (erkopen zijn. Er is ook een wat grotere vraag -or export dan het vorige jaar. We- Jljks gaan op het ogenblik tussen en 2 miljoen kg Nederlandse ap- •len de grens over, voornamelijk jar West-Duitsland. Aangenomen 'ordt, dat het aanbod van appelen op fruitveilingen in de komende we- in ruim zal blijven. .UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen willen eind 1973 het ad ministratief personeel met minstens 185 man laten inkrimpen. In de ad ministratieve sector van NS werken inomenteel circa 4.500 mensen, van ^ie ruim 4.000 in de hoofdkantoren h Utrecht. Volgens NS kan de inkrimping van liet kantoorpersoneel voor het groot- Me gedeelte waarschijnlijk via na tuurlijke afvloeiing worden geëfec- tueerd. In enkele gevallen zal moge lijk een wachtgeldregeling moeten Worden getroffen. Vakbonden en on dernemingsraad zijn ingelicht. Volgens een NS-woordvoerder is het niet uitgesloten dat bij een ver- fler onderzoek zal blijken dat na 1973 het kantoorpersoneel nog verder Wordt ingekrompen. WOERDEN De bevolking van Woerden maakt zich op voor de viering van het 600-jarig be staan van de stad. Het program ma met herdenkingen en festivi teiten is vrijwel rond. De voorbereidingen zijn in ieder geval in volle gang. De vie ring van zo'n jubileum dient natuurlijk in stijl te gebeuren. Net als de Briellenaren op 1 april steekt de burgerij van Woerden zich tijdens de feestelijkheden ook in oude kledij. De dames hebben het op het ogenblik erg druk met de ver vaardiging van de kledij-in-oude stijl. Menig uurtje huisvlijt wordt hieraan besteed. De dames hebben het er echter best voor over. Op de bovenste foto vinden de vrouwen het kennelijk een aangename bezigheid. Op de tweede foto is de kerk en het gemeentemuseum (vroe ger het stadhuis) van Woerden te zien, zoals de situatie nu is. En als u de foto hiernaast be kijkt kunt u met recht zeggen, dat de tijd op dit plekje in Woer den heeft stil gestaan. Er is niet veel verschil te onderscheiden. ROTTERDAM Het eerste super containerschip in de nieuwe Trio- dienst op het Verre Oosten, de 51.300 ton metende Kamakura Maru van de Japanse rederij Nippon Yusen Kais- ha, is op feestelijke wijze in de Rot terdamse haven ontvangen. Tijdens een officiële ontvangst van een groot aantal vertegenwoordigers van de rederij, de verladers en ha venautoriteiten zei donderdag burge meester W. Thomassen in de Doelen, dat met de;ze gebeurtenis een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het vervoer tussen West-Europa en het Verre Oosten is ingeluid. De vierde generatie van vracht schepen heeft haar intrede gedaan. Als een kleine herinnering aan deze gebeurtenis bood de burgemeester de kapitein van het schip, de heer K. Mitani, een aantal oude landkaarten van Nederland aan. De kapitein is overladen met ge schenken en gelukwensen Toen hij dinsdagavond laat zijn schip in de Rotterdamse haven afmeerde om 500 containers te lossen, werd hij welkom geheten door de directie van Phs. van Ommeren, die de Japanse rederij vertegenwoordigt. Ook de consul-ge neraal van Japan was met een ge schenk aanwezig. Het schip, dat een capaciteit heeft van 1840 containers bracht onder an dere conserven, bandrecorders, tran sistorradio's, motorfietsen, sportarti kelen en kunststofproducten naar Ne derland. De Kamakura Maru is een van de 17 super-containerschepen, die voor vijf grote scheepvaartgroeperingen (twee Engelse, een Duitse en twee Ja panse) tussen West-Europa en het Verre Oosten op en neer gaan varen. De reis voert in Europa langs de havens van Hamburg, Rotterdam en Southampton en in Japan langs Tokio en Kobe. De afstand tussen Europa en Japan kan door deze snelle sche pen in drie weken worden afgelegd. Elke vier of vijf dagen kan een schip van de Trio-dienst in Rotterdam af meren. Van een correspondent TERNEUZEN Het gemeentebe stuur van Terneuzen heeft bij mi nister Drees geprotesteerd tegen de toenemende verontreiniging van het kanaal Gent-Terneuzen. De vervui ling wordt voornamelijk veroorzaakt door de Belgische industrieën en ge meenten, die onbeperkt ongezuiverd afvalwater lozen op het kanaal. Het gemeentebestuur vraagt de minister deze kwestie met de Belgische rege ring te bespreken. Om ongeveer half vijf begint een „SOOS", met o.a. een sneltekenaar, koekslaan, een boerenkoolmaaltijd, kieatieve bezigheden e.d. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In het Oude Land van Strijen in de Hoeksche Waard, een bekende pleisterplaats voor brandganzer», zal in de wintermaan den niet mogen worden gewerkt aan de pijpleidingenstraat van Rotterdam naar Antwerpen. Een motie van het Kamerlid drs. De Ruiter (PvdA) waarin dit wordt gevraagd, werd gis teren met algemene stemmen door de Tweede Kamer aangenomen. De Kamer heeft men deze motie de ganzen in bescherming willen nemen, die in dit natuurgebied gedurende de wintermaanden met vele duizenden verblijven. Met een gering verschil van stemmen nam de Kamer ook een amendement Nypels (D'66) aan, waarin wordt voorgesteld een kaart van het tracé van de pijpleidingen straat aan het wetsontwerp toe te voegen. Tegen stemden alleen de fracties van de CHU, de KVP, DS'70 en WD. De ARP viel uit de boot. Overwegen 's Avonds is het tijd voor.het op treden van Farce Majeure, het duo Aalbrecht en Kees Koedood, en de winnaar van de 's middags te houden talentenjacht. Nederland heeft reeds in vier ge meenten een vrouwelijke burgemees ter, t.w. in Roozendaal, Leersum, Heiloo en Geldermalsen. De burge meester van Leersum, mr. C. M. 's-Jacob was voor haar benoeming wethouder van Wassenaar. Met me vrouw v. d. Bosch-Brelhouwer telt ons land vijf vrouwelijke burgemees ters, waarvan er twee werden „ge leverd" door Wassenaar. geen hulp. Mijn man is gepensioneerd en we verdelen de taken een beetje". Waarop haar echtgertoot met een ernstig gezicht verklapt: „Als ze straks in functie is laat ik haar een paar passen voor lopen en als we pri vé gaan wandelen loop ik een paar passen voor!" In september trokken- ze na ja ren op een woonboot doorgebracht te hebben in het huis Van Polanen- park 175 in Wassenaar. Een huis met vrij uitzicht op een wijde horizon en koeien in de wei. „Maar kijk eens wat we straks zul len krijgen!" De eerste burgeres van Puttershoek kan haar gevoelens niet onder stoelen of banken steken en komt glunderend van plezier met fo to's aandragen, die een fractiegenoot haar toestuurde. Oude huisjes („On der Monumentenzorg") in Putters hoek en een zowat spiksplinternieuwe bungalow met grote tuin aan de Nas- saulaan 3, de ambtswoning, die bur gemeester A. Schreuder verlaten heeft toen hij als opvolger van Rid der van Rappard naar Gorinchem vertrok. En ook een foto van het café van Kees Verkerk. „Daar zal ik heus wel eens binnenstappen!" verh.eugt zich jhri Van den osch. „Puttershoek is grotendeels her vormd. Dat was in de Wassenaarse gemeenteraad wel anders. Daar zijn de VVD en de KVP in de meerder heid. Géén van die twee partijen zijn in Puttershoek!" Met 4300 inwoners telt Puttershoek elf raadsleden (5 P.v.d.A.. 2 ARP, 1 SGP en 3 CHU). Er is een P.v.d.A.-wethouder en een c.h.-wethouder. wenmaatschappij. Zij vindt de juiste balans, de wisselwerking tussen man en vrouw het belangrijkste. Haar echtgenoot knikt instemmend. Vele bloemstukken sieren reeds het huis. Op de eerste avond gaven de felicitanten elkaar de deur in de hand. Ook minister W. J. Geertsema, oud-burgemeester van Wassenaar, maakte zijn opwachting. Vanmorgen kwamen de beide wethouders uit Puttershoek. De burgemeesters van de Hoeksche Waard hebben hun nieuwe collega al laten weten dat er wel wat moet ver anderen op hun kringvergaderingen, waar ze tot nu toe .jongens onder elkaar" waren. De toevoeging van de kaart aan het wetsontwerp is in feite een formele aangelegenheid. De Kamer wilde hiermee alleen haar irritatie tot uit drukking brengen dat in het kader van het wetsontwerp slechts over kleine stukjes te onteigenen grond kon worden gesproken en niet over het globale verloop van het gehele trac!. De discussie over het wetsont werp was bij stemming echter al af gegoten. Voor de Kamer het gehele wetsont werp goedkeurde, werd nog een amendement aangenomen van de KVP-er De Bekker, waarin wordt voorgesteld het oostelijk tracé van de pijpleidingenstraat uit het wetsont werp te schrappen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5