"Kamer is tegen grote macht huiseigenaar Maatregelen tegen skiërs blijven uit Engelse troepen naar Honduras -Nota pleit voor een mildere krijgstucht Sapporo indruk vooral goede achterlaten Regeringspa rl ij et i verdeeld Toch sneeuw voor skiërs? Paris-Jour gaat sluiten PAC organiseert slrandloop in Hoek van Holland VRIJDAG 28 JANUARI 1972 zijr 2 re- n ïr :hei( t t hij n de i he ston- t he ;ene- ge laat vai( ove Een hiertoe nog floor oud-minister olak (justitie) ingediend wetsont- houdt onvoldoende rekening iet de belangen van de huurder die, het ontwerp onveranderd zou zijn j -bleven, een grote kans liep op on billijke wijze uit zijn huis te worden zlJljezet, zo meent de Kamer. De bezwaren van de Kamer komen uiting in elf amendementen, die end steren °P het zeven artikelen tel- L eei nde wetsontwerP werden ingediend. et initiatief hiertoe is genomen door 5 Ot-s. Wieringa (PvdA). De meeste en a eitvens de belangrijkste amendemen- 5 hen z'jn mede ondertekend door de ïkse combinatie, D'66 en PPR en por de KVP, DS 70 en de ARP. De Z€ VD, de CHU en een deel van de VP-fractie zijn tegen de amende- nse#enten' zodat het regeringskamp htl'er dit onderwerp sterk verdeeld is. et wetsontwerp wordt volgende ll^eek in de Kamer behandeld. Aangenomen wordt dat vooral de VD de voorgestelde wijzigingen igal hoog zal opnemen, tot grote anningen binnen het kabinet zal dit et leiden, zo wordt verwacht. Een ge dicatie hiervoor is dat KVP-mi- ster Van Agt (justitie) niet al te vaar tilt aan het wetsontwerp van jn liberale voorganger. Kij zal daar- tela^i de beslissing over de amendemen- mefn graag aan de Tweede Kamer iltiji erlaten. roei **et wetsontwerp geeft nieuwe re- Is met betrekking tot het beëindi- .en van de huurovereenkomst. Het Hl 1 van kracht worden in de gelibera- st§ leerde gebieden, globaal gezegd in - Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft ernstige bezwaren tegen Ie manier waarop de regering de huuropzegging in grote delen van ns land wil regelen. heel Nederland dus, met uitzondering van Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en delen van Gelderland. In principe krijgt de verhuurder krachtens dit ontwerp met inachtneming van een termijn van 3 a 6 maanden de be voegdheid om de huur op te zeggen. Wanneer de huurder daarmee niet akkoord gaat. moet hij zich binnen zes weken met een verzoekschrift tot de kantonrechter wenden. Zijn verweer zal alleen succes heb ben als hij zich kan beroepen op zeer bijzondere omstandigheden, die hem zelf of zijn gezin betreffen, bijvoor beeld in geval van ziekte e.d. maar ook dit beroep is kansloos wanneer de verhuurder de huur heeft opge zegd op grond van een zestal in de wet limitief opgesomde punten. Deze zijn bijvoorbeeld: wanprestatie, maar ook als de verhuurder de woonruimte dringend zelf nodig heeft, of voor zijn echtgenoot, een bloed- of aanverwant in de eerste lijn of een pleegkind. De huurder maakt ook geen enkele kans als hij passende woonruimte elders kan krijgen. De indieners van de amendementen vinden dit systeem onjuist. Zij menen dat er ten onrechte geen rekening mee is gehouden dat de huurder er vaak belang bij heeft dat hij kan blijven wonen waar hij woont en dat iedere verhuizing voor de huurder grote kosten meebrengt. Bovendien is er onvoldoende reke ning mee gehouden dat het ook in geliberaliseerde gebieden voor be paalde gezinnen moeilijk kan zijn een passende woning te vinden. En ten Van onze sportredactie SAPPORO De bom waarmee Avery Brundage maandenlang op zak heeft gelopen, blijkt nu hij in Japan wordt uitgepakt slechts een klappertje te zijn. En dan nog van povere kwaliteit. De eerste bijeen komst van de commissie die de status van iedere deelnemer afzon derlijk onderzoekt, heeft geen enkel konkreet resultaat opgeleverd. Voeg daarbij de uitspraak van het Finse IOC-lid Erik von Frenckel: „Brundage heeft zelf tegen mij gezegd, dat hij in geen geval de Ja panners in verlegenheid wil brengen", en het is duidelijk dat de harde aktie die is aangekondigd zeker geen grootscheepse aktie zal zijn. Mevrouw Verkaik, echtgenote van de houder van een giro-agentschap aan de Middenweg in Amsterdammet de 3-jarige herdershond Sandra. Gisteren deden twee jongemannen met alarmpistolen een roofoverval op het post agentschap. De overvallers gingen voor de hond op de vlucht. Want Brundage kan het zich dan ook niet veroorloven tegenover de or ganisatoren om bijvoorbeeld een lid van de Oostenrijkse ploeg van deel neming uit te sluiten. De voorzitter van de Oostenrijkse skivereniging heeft namelijk in Sapporo al ver klaard, dat de hele ploeg zal worden teruggetrokken indien een of meerde re leden van het team wordt verbo den aan de elfde Winterspelen deel te nemen. „Ons nationaal Olympisch co mité heeft de ploeg samengesteld zoals ze nu is", aldus dr. Karl Heinz Klee. „We zullen niet dulden dat we er verandering in moeten brengen". De man die het meest bedreigd wordt door Brundage (Von Frenckel: „Hij is mijn vriend en hij heeft een slotte: het is heel goed denkbaar dat een huurder niet weet dat hij zelf het initiatief moet nemen als de huur is opgezegd. Om aan deze belangen van de huurder tegemoet te komen wordt in de amendementen voorgesteld dat de kantonrechter in beginsel steeds de belangen van de huurder en de ver huurder tegen elkaar afweegt. De verhuurder zal ook verplicht moeten worden om er bij opzegging van de huur op te wijzen dat hij bij de kantonrechter in beroep kan gaan. „Hel gaat er in wezen om of de verhuurder absoluut over zijn eigen dom mag beschikken of niet. Wij vin den dat dit niet kan", aldus drs. Wie ringa. tü SAPPORO De Japanse organisa toren van de elfde Winterspelen doen er alles aan om het hun gasten naar de zin te maken. Maar of de laatste maatregel die gisteren bekend werd gemaakt bij iedereen in goede aarde valt, is te betwijfelen. De politie is na melijk in samenwerking met de eige naren van de nachtclubs in Sapporo een aktie bedekking" begonnen. Dat betekent dan. dat er in de clubs geen naakte dames meer op de zwoel verlichte podia zullen verschijnen tij dens de Winterspelen. Want zo rede neren de Japanners, de buitenlanders moeten een goede indruk van ons land krijgen. Zo lijkt het ook alsof de buiten landse pers er zoveel mogelijk van weerhouden moet worden, om de binnenstad van Sapporo op te zoeken. In het perscentrum dat in het drukke centrum van de stad, tussen nacht clubs, bars en restaurants, is inge richt zijn alleen Japanners onderge bracht. De buitenlanders zitten even buiten de stad in luxueuze apparte menten. Maar een nadeel zit er aan de lokatie wel vast. Er is een metro station in de buurt, maar dat is. nu de sneeuw hoog opgetast ligt in de straten van de Japanse stad, te voet moeilijk bereikbaar. Van de 1274 atleten, die deelnemen aan de 35 onderdelen tellende Olym pische Winterspelen, zijn er 28 die bij vorige gelegenheden een gouden me daille hebben veroverd. Voor Neder land is dat Kees Verkerk. West- Duitsland heeft zijn beide Keilers en Oostenrijk de 33-jarige Josef Feist- mantl, die in 1964 bij de Winterspe len van Innsbruck goud bij het ro delen won. De atleet met het grootste Olvmpische verleden is echter onge twijfeld de Finse cross country-man Euro Maentyranta (33), die reeds bij Vijftig studenten hebben in Brussel gisteren voor de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek een demonstratie gehouden uit solidari teit met de sUidenten in Cairo. Per soneelsleden van de ambassade blus sen hier een brandje tengevolge van een ontploffende molotov-cocktail. de spelen van Squaw Valley (I960) zijn eerste gouden medaille op de 4 x 10 km-estafette veroverde. Vier jaar later liet hij dat volgen door twee gouden medailles, terwijl hij bij de spelen van 1968 eenmaal tweede en tweemaal derde werd. Bij de alpine ski-nummers en hét kunstrijden zijn daarentegen geen ti telverdedigers. Jean Claude Killy. Ol- ga Pall, Marielle Goitschell en Nancv Greene zijn intussen terug getreden. Wolfgang Schwarz en Peggy Fleming werden professional en Loedmiola Be- loesova en Oleg Protopopov streden vergeefs voor kwalificatie bij de winterspelen. Van het Olympische ijshockeyteam dat voor Rusland vier jaar geleden Olympisch goud veroverde, zijn acht leden opnieuw geselecteerd: .Alexan der Pagoelin (30), Igor Romisjewski (31), Viktor Koeskin (31), Anatoly Firsow (31), Evgeni Misjalows (31), Witali Dawidow (32). Vladimir Wit- koelov (25) en Evgini Zimin (24). Van deze acht werkten er vief oók al mee aan de Olympische zege van Rusland in Innsbruck. De Nederlandse ploeg, louter uit schaatsers bestaand, heeft gisteren kennis gemaakt met het ijs van het Makomanai-stadion. Een spiegelende baan, die volgens de Japanners alles heeft om wereldrecords te kunnen vestigen. De ijsmakers voorspellen zelfs tijden op de 500 meter van rond de 37 seconden. Niet iedereen is daar overigens van overtuigd, want de weer bijna van een griep herstelde Erhard Keiler vond het ijs iets te glad naar zijn zin. De eerste gewonden zijn al geval len. Op de supersnelle bobslee-baan vloog de tweemans-bob van de Ame rikanen gisteren over de kop. Stuur man Harry Petersen en de renner Kenneth Morris raakten daarbij ge wond. Petersen brak z'n arm, Morris liep een heupfractuur op. De Ameri kanen namen deel aan een trainings wedstrijd waarbij uitgemaakt zou worden welke teams er voor de Ver enigde Staten aan de start zouden verschijnen. Petersen-Morris was ge tipt als het derde duo. fout: hij praat soms teveel") is een lid van de Oostenrijkse ploeg, de skiër Karl Schranz. De 33-jarige veteraan, die vooral tijdens de afdaling door zijn tegenstanders wordt gevreesd als yeen ander, ligt er geen seconde van wakker. Na vrolijk wat grappen te hebben gemaakt zei hij gisteren, dat hij zeker mee zal doen. „Iedereen zal gewoon kunnen star ten. Ik weet niet wat Brundage alle maal heeft gezegd, maar ik zal mee doen en proberen een medaille te winnen." Schranz vermaakt zich uit stekend in Sapporo en weet zich in ieder geval verzekerd van de steun van zijn ploeggenoten. Steun die waarschijnlijk niet eens nodig zal blijken. Geheimhouding De bijeenkomst van de toelatings commissie die onder leiding staat van de 77-jarige Australiër Hugh Weir is met de grootst mogelijke geheimhou ding omgeven. In het gere nommeerde Imperials Hotel in Tokio was het zelfs niet mogelijk er achter te komen hoe lang de beraadslagin gen precies hadden geduurd. En Brundage's vriend Wcir verklaarde na aloop alleen maar dat 'de IOC- president mij op het hart heeft ge drukt niet uit de school te klap pen'. Weir hield zich daar strikt aan. Overigens is de vijf-mans commis sie niet eens voltallig. De Soedanees Abdel Mohammed Halim kwam in het geheel niet opdagen. Halim vol stond met een brief te sturen aan de commissie, waarin hij zijn standpun ten ten aanzien van dè amateur-sta tus van deelnemers aan de Spelen omstandig toelichtte. Een ander lid, de Roemeen Alexander Siperco kwam te laat. Hij arriveerde pas in Tokio toen de eerste zitting al lang en breed ten einde was. Oostduitser leidt Feijenoord-Ben fica DEN HAAG De Europese voet balunie (UEFA) heeft de namen be kendgemaakt van de scheidsrechters, die op 8 maart de kwartfinalewed strijden om de verschillende Europese bekers zullen leiden. Ajax - Arsenal (Europa Cup 1) zal worden gearbi- treerd door de Griek Leor.idas Vam- vacopoulos. Scheidsrechter in het duel Feijenoord - Benfica (eveneens cup-toernooi landskampioenen) is de Oostduitser Gerhard Künze. Voor de returnwedstrijden op 22 maart zijn de Oostenrijker Marschal (Ajax) en de Welshman Clive Thomas (Feijen oord) aangewezen. De Nederlandse scheidsrechter Boogaerts gaat naar Boekarest om op 8 maart Steaua Bayern München (EC 2) te leiden. Van Gemert leidt op een nog nader vast te stellen datum Zwe den - Tsjechoslowakije (EC onder 23). BERN (Reuter) Tot opluchting van iedereen die betrokken is bij de wintersport, is in de nacht van woensdag op donderdag in het Zwit serse kanton Wallis een dik pak sneeuw gevallen. In het wintersport centrum Zermatt ligt nu een meter sneeuw. LONDEN (AP) Een aantal Britse schepen en troepen is op weg naar het Caribische gebied. Het eskader omvat ook een vlieg- dekschip. Dit is door het Britse ministerie van defensie bekend gemaakt. Volgens het blad Financial Times staat één en ander in verband met rapporten waarin troepenconcentra ties worden gemeld in de buurt van Brits Honduras. Het zou troepen van Guatamala betreffen. Het ministerie wilde hierop geen commentaar geven. Slechts werd ge zegd dat „een aantal Britse eenheden de komende weken in het Caribische gebied oefeningen zal gaan uitvoeren". Ook zou een bataljon van de grena dier Quards in vliegtuigen van de Britse Luchtmacht op weg zijn naar Honduras, een Brits protectoraat, „tot het uitvoeren van verschillende defen sieve plannen aldaar". Het vliegdekschip is de 43.000 ton metende Ark Royal, het grootste schip van de Britse marine. Het heeft Phantoms. Buccaneers en Gannets aan boord alsmede Sea King helikop ters. _21 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministers De Koster (defensie) en Van Agt (ustitie) willen de gevolgen van opzettelijke ongehoorzaamheid in ienst in vredes- en in oorlogstijd, in een groot aantal gevallen ver- ichten. Blijkens de gisteren aan de Tweede Hmer verzonden nota „Herziening Iilitair tuchtrecht", wens.en de beide bisters minder absolute waarde n het dienstbevel toe te kennen. >e Nota voorziet voorts in een sa- van het tuchtrecht door af- van de tuchtklasse Nieu- en de verlaging in rang. De imandant 'noudt de bevoegdheid krijgstuchtelijk te straffen. Be- Ive het licht en verzwaard arrest je jf'i hij als nieuwe straf de geldboete Hiervoor geldt een mini- hm van ƒ5,- en een maximum van 100 met dien verstande, dat de boete 'it meer mag zijn dan 10 procent in de bezoldiging van de militair. _jWat betreft het dienstbevel geldt pmenteel dat iedere weigering een jertreding is van de militaire straf- 't, waardoor het direct een krijgs- idzaak wordt. De beide ministers len echter dat dit een te zware ictie is voor dienstbevelen waarbij algemene of ernstige militaire langen in het geding zijn. In de la wordt daarom voorgesteld wei- ing van deze dienstbevelen uitslui- td krijgstuchtelijk te laten af doen. Ie ministers willen ook de conse- lenties verzachten voor een militair een bevel weigert omdat hij kt dat dit bevel onrechtmatig is. "lenteel loopt de militair bij zo'n |igering een groot risico. Als de ijgsraad meent dat het bevel wel itmatig was, gaat de weigeraar _r de bijl. De nota stelt nu voor om de militair in het laatste geval niet te straffen, als in redelijkheid kan wor den aangenomen dat deze te goeder trouw aannam een onreentmatig be vel te hebben gekregen. „Dit begrip redelijkheid kan verschillend geïnterpreteerd worden, maar het is niet mogelijk in de wet een zodanige omschrijving op te nemen dat deze voor alle gevallen toepasbaar is", lichtte minister Van Agt deze week toe. De militair krijgt, als de voorstellen van de beide ministers door de Ka mer worden aanvaard, het recht om direct bij de onafhankelijke militaire rechter in beroep te gaan tegen een krijgstuchtelijke straf. Momenteel loopt het beroep via de hogere com mandanten. Minister De Koster en minister Van Agt menen dat het op grond van praktische bezwaren niet mogelijk is om alle straffen door de militaire rechter te laten opleggen. Zij wijzen erop dat de krijgsraden hierdoor te veel werk zouden krijgen en voorts dat bij een aantal zelfstan dig opererende eenheden geen krijgs raad ter plaatse aanwezig is. In de nota wordt het idee van de hand ge wezen om een straf op te schorten als daartegen beroep is aangetekend. „De commandant moet een middel hebben om onmiddellijk uit oogpunt van al gemene preventie op te treden", aldus de nota. In de nota wordt erop gewezen dat de burgerlijke vrijheden in de mili taire dienst zoveel mogelijk ontzien moeten worden. Beide ministers me nen echter dat met name aan het grondrecht cp vrije meningsuiting en het recht tot vergadering en betoging in dienst beperkingen moeten worden gesteld. Deze zullen nader in een wettelijke regeling worden uitge werkt. Uitgangspunt bij het opstellen van deze herziening van het militaire tuchtrecht, zo schrijven de ministers, is de stelling dat de militaire regels functioneel moeten zijn en er niet op gericht mogen zijn de krijgsmacht een eigen status te geven. Voorts is een scherpe scheiding aangebracht tussen strafrechtelijke en krijgstuch telijke zaken. Momenteel kan een commandajit een minder zware over treding van het militair strafrecht krijgstuchtelijk afdoen. Deze be- voegd-heid wordt hem ontnomen maar daaraan wordt gekoppeld de verwijdering van een aantal minder ernstige overtredingen uit het militai re strafrecht. De ministers De Koster en Van Agt beschouwen 'het huidige systeem waarin tuchtrecht en strafrecht el kaar overlappen als onjuist. „Daar door kunnen wezenlijke verschillen ontstaan in de afdoening aan gelijk soortige vergrijpen", aldus de nota Het tuchtrecht moet alleen de over tredingen bestraffen van eenvoudige militaire gedragsregels waarvan de niet-naleving geen schending van de algemene rechtsorde, maar wel een ontoelaatbare verstoring van de gang van zaken in het leger vormt. Een interdepartementale werkgroep zal alle voorstellen uit de nota ver werken die, naar de beide ministers verwachten, nog binnen hun ambts periode de Tweede Kamer zullen be reiken. De VVDM heeft gisteren in een eerste commentaar verklaard het te betreuren dat de militaire comman danten hun straf'oevoegdheid behou den. „Hierdoor is nog steeds niet de gewenste rechtszekerheid voor mili tairen bereikt," meent de vereniging. De VVDM ziet wel een verbetering in de directe beroepsmogelijkheden bij de militaire rechter maar zij twijfelt aan het effect hiervan, zolang de straf niet wordt opgeschort. De ver eniging vindt de nota overigens een goede stap op de weg naar een beter functionerend tuchtrecht, alhoewel zij met name voor het probleem van de weekendstraffen. die zwaarder uit vallen dan een „doordeweeks arrest" een nadere regeling had willen zien. DEN HAAG De regering heeft besloten geen uitvoering te geven aan een door de Tweede Kamer aan genomen motie betreffende overtre dingen in militaire dienst waarbij de vrijheid van meningsuiting in het ge ding is. In deze motie, ingediend door het PPR-Kamerlid Bas de Gaav- Fortman naar aanleiding van de zaak Schul-Dona werd bepleit, dat een militaire commandant een ver. grijp waarbij de vrijheid van me ningsuiting in het geding is, alleen met licht arrest mag straffen. Als de commandant deze straf niet ge noeg vindt, moet hij, volgens de mo tie. de zaak naar de militaire rech ter doorgeven. De regering wijst de motie af ge zien de juridische en praktische pro blemen die eraan kleven. De regering vestigt er in dit ver band de aandacht op dat de com mandanten al eerder een richtlijn hebben gehad om de vergrijpen die de vrijheid van meningsuiting be treffen en die tevens een overtreding opleveren van het militair strafrecht, altijd door te geven aan de krijgs raad. De president van de Duitse Bondsrepubliek heeft opdracht gegeven het ..Ne derlands koninginneservies" aan te laten vullen ter gelegenheid van het ko mende staatsbezoek van koningin Juliana aan Bonn. Het eerste servies was in opdracht van keizer Wilhelm II gemaakt bij het huwelijk van koningin Wilhelmina in 1901. Gisteren nam de Nederlandse ambassadeur in Bonn. J. G. de Beuns, een kijkje in de porceleinfabriek, te Berlijn, waar Otto Rude (links) het servies met historische motieven beschildert. De Ark Royal wordt begeleid door de torpedobootjager London, die uit gerust is met geleide projectielen, en de fregatten Phoebe en Dido. Bovendien, zo is door het ministerie bekendgemaakt, zullen in februari meer dan 3.000 man in het Caribische gebied amfibische oefeningen uitvoe ren. waarbij ook pantservaartuigen ingezet worden. De strijdkrachten zullen worden aangevoerd in vliegtuigen van het type Hercules, VC-20 en Britannia. Guatemala heeft al lang aanspraak doen gelden op Brits Honduras. In dat protectoraat zijn sinds de jaren '50 Britse troepen gelegerd nadat er van Guatamala uit grensoverschrij dingen plaats hadden gevonden. Do VS hadden in het geschil in het midden van de jaren '60 trachten te bemiddelen maar waren hier niet in geslaagd. PARIJS (AFP) Het Franse dagblad Paris-Jour houdt op te ver schijnen. De directrice, mevrouw Ci- no del Duca, deelde gisteren mee dat de sluiting onvermijdelijk was, nadat de gehele redactie en het ove rige personeel woensdag voor onbe paalde tijd in staking waren gegaan. Met deze staking wilden de mede werkers de directie dwingen 33 per soneelsleden weer in dienst te ne men. die wegens financiële moei lijkheden waren ontslagen. In een communiqué verklaarde mevrouw Cino del Duca „Ondanks alle pogingen van de directie hebben de vertegenwoordigers van het per soneel het onmogelijk gemaakt een bezuinigingsplan uit te voeren dat opgesteld was om het bestaan van het blad te verzekeren". Door do sluiting van Paris-Jour komen 194 mensen zonder werk. ROTTERDAM De atletiekver eniging PAC houdt zaterdagmiddag een strandloop in Hoek van Holland. De afstanden, welke worden gelopen zijn 4000 meter (min. leeftijd 8 jaar) en 7600 meter (min. leeftijd 15 jaar). Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2,50. Alle deelnemers ontvangen, als zij deze strandloop uitlopen, een herinne- ringsmedaille. Inschrijven is mogelijk in de verwarmde badloods, nabij res taurant „De Seinpost". Inlichtingen zijn te verkrijgen op de volgende te lefoonnummers: (010) - 802176, 225439 en 182671. DEN HAAG Een ploeg van Zian heeft gisteren in het zwembad Over- bosch in Den Haag het Nederlands record 4 x 100 meter wisselslag da mes (25 meter banen) verbeterd en gebracht op 4 min. en 37.2 sec. Het oude record stond sinds 12 december 1970 op naam van VZC (Vlaardingen) met 4.40.2. De ploeg van Zian bestond uit de volgende zwemster:: Josien El- zerma (1.07.4). Tineke Hofland (1.16.8). Karin Kok (1.09.2) en Ine';c Walraven (1.03.8).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11