Aantjes: geen debat met Van den Doel Snip en Snaptoernee was groot succes Benauwend Praten met kinderen van gastarbeiders 10 VRIJDAG 28 JANUARI 1' Jenny Arean een Averecht' weer te zien en te beluisteren in het programma „Een recht, dat zaterdagavond 29 januari door de VARA-tv wordt uit gezonden. AMSTERDAM Donderdagoch tend zijn Willy Walden en Piet Muy- selaar erg vermoeid, maar ook erg verheugd, op Schiphol teruggekeerd van hun eerste en waarschijnlijk laatste tournee door de V.S. en Cana da. Er waren wat onvoorziene moei lijkheden met de terugtocht als ge volg van de staking van de Canadese luchtverkeersgeleiders. Na de laatste voorstelling voor Nederlandse emi granten in Toronto moest het gezel schap per bus naar de Amerikaanse Iiidonesië-coniité tegen arrestatie NCRV-correspondent SASSENHE1M - Het Indonesië- comité heeft in een verklaring ten scherpste geprotesteerd tegen het ge vangen zetten van de NCRV- correspondent en voorzitter van de onlangs verboden Bond voor de rech ten van de Mens, J. C. Princen, in Indonesië. Het comité, dat zijn on middellijke vrijlating eist, zegt dat deze arrestatie twee dingen duidelijk maakt: dat het in het huidige Indone sië nog steeds zeer matig is gesteld met de vrijheid van meningsuiting en dat het regime van militairen en technocraten aan het op poten zetten van een pretpark ten behoeve van rijke toeristen een hogere prioriteit schijnt toe te kennen dan aan het bestrijden van de armoede in dit noodlijdende ontwikkelingsland. Zoals .bekend werd Princen gear resteerd in verband met het studen tenprotest tegen dit pretparkproject. Hij is ook de man geweest, die .inder tijd bekendheid gaf aan het door het Indonesische leger aangerichte bloed bad van Poerwodadi. VARA-tv-serie over intermenselijk contact Van onze radio en TV-redactie HILVERSUM Morgenavond be gint de VARA met een tweemaande lijkse televisiereeKs over tussenmen selijke contacten, dit in samenwer king met de onlangs opgerichte stich ting ter bevordering van tussenmen selijke contacten. Het programma heet „Wie niet.." Onder leiding van presentator Kees Degenkamp zal worden gesproken over diverse mogelijkheden op dit terrein. Het ligt in de bedoeling van de VARA. mensen die daaraan be hoefte hebben met elkaar in contact te brengen. grens, omdat het vliegveld van To ronto. evenals alle andere Canadese vliegvelden was gesloten. Vandaar kon via New York naar Nederland worden gevlogen. In totaal heeft de reis 16 uur geduurd. Maar de tournee zelf is een enorm succes geworden, aldus Willy Walden op Schiphol. Er zijn in twee weken vijf voorstellingen gegeven: twee in Hollywood, op de Sunset Boulevard, en de drie andere in Salt Lake City, Grand Rapids en Toronto. Overal wa ren de zalen propvol met Nederlandse emigranten van wie de meesten zich Walden en Muyselaar nog het best als de dames Snip en Snap herinner den. Op 18 februari wordt in Gorkum weer de reeks voorstellingen van de laatste SIeeswijk revue hervat. Tot midden juni gaat deze door, en dan valt voor goed het doek van de Slees- wijkrevues die 35 jaar geleden hun populariteit verwierven door de da mes Snip en Snap die ook dit jaar nog steeds volle zalen trekken. In „Basic Training", donderdag door de VPRO uitgezonden, toont do cumentaire-specialist Frederick Wise man onverbloemd hoe rekruten in fort Knox worden gekneed tot kerels die volgens hun harde commandant de eer van God en van het Ameri kaanse volk hoog kunnen houden. Voordat u de verkeerde conclusie trekt dat dit wel door een anti-Ame rikaanse activist moet zijn geschre ven: wij hebben tussen 1939 en 1949 in totaal vijf jaren moeten doorma ken als dienstplichtig militair. Hier en overzee. Wij hebben Duitsers en Japanners horen schreeuwen en zelf „gejankt" toen wij onze bevrijders zagen. Het is dus wel met enig recht dat wij ons een oordeel aanmatigen over wat Amerikaanse officieren als trainingsmethoden geoorloofd achten. We hebben het er mét onze eigen ervaring danip benauwd van gekregen en een paar keer uitgeroe pen: Dit is puur fascistisch". Een kadaver-discipline die voor die van „moffen" en „jappen" niet onderdoet. Als de Amerikaanse jongens na hun diensttijd tot misdadigheid ontsporen hoeft niemand met een „hoe bestaat het" ztjn hoofd te schudden. Wanneer Amerikaanse officieren bij de geringste aanleiding een re kruut ongestraft kunnen dreigen zijn tanden uit zijn bek te slaan dan is er „something rotten in the States". En laten wij dan maar blij zijn, als Ne derlanders te zijn toegerust met een zelfrespect dat een dergelijke aantas ting van de menselijke geest eenvou dig niet accepteert. Na deze onthutsende documentaire vonden wij de Fred Haché-show fi naal verkeerd geplaatst. Onze betrok kenheid met het voorgaande pro gramma zal er mee de oorzaak van zijn geweest, dat we ondanks de keur van medewerkers, niet ondersteboven raakten van deze „Haché" die voor ons gevoel aan zouteloosheid leed. Hoe u er zelf over denktkunt u vandaag tussen half zeven en half acht in het radio-programma VPRO- vrijdag kenbaar maken. D. H. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 Het wonder der natuur Hawai, natuurfilm 19.30 Mary Tyler Moore Show 20.00 Journaal 20.21 Politiek interview 20.30 Elizabeth R: Deel II: Het Huwe- lijksspel, TV-serie van de BBC 22.00 Voor de vuist weg 23.10 Hoogoven-Schaaktoernooi: ver slag van de vandaag gespeelde wedstrijden 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 Voor een briefkaart op de eerste rang 20.00 Journaal 20.21 Brandpunt 21.10 Wie zonder zonden iseen serie Ierse korte verhalen: 1. Op het land 22.00 Radio Kamerorkest en solist: klassiek pianoconcert van Mo zart 22.25 Uit de kunst 22.55 Journaal 23.00 Den Haag vandaag Van onze parlementsredactic DEN HAAG De fractievoor zitter van de ARP, mr. Aantjes zal niet in het openbaar debatte ren met zijn opponent het ka merlid dr. Van den Doel (PvdA) over het beleid van oud-minister Schut (volkshuisvesting). In Nederlandse Gedachten (het partijblad van de ARP) schrijft mr. Aantjes de uitdaging van dr. Van den Doel niet te kunnen accepteren: ,,Ik heb Van den Doel drie maanden gele den in de kamer voor een debat uit genodigd. De vragen die ik daarbij stelde heeft hij echter niet willen beantwoorden. Zolang de PvdA dat uit de weg gaat heb ik hiermee voor lopig het laatste woord over deze zaak gewisseld," aldus mr. Aantjes. Dr. Van den Doel vindt de reactie van Aantjes nogal aan de magere kant. „Ik heb in een artikel in Neder landse Gedachten de heer Aantjes eerlijk antwoord gegeven op zijn vra gen. Als hij nu meent dat ik erom heen gedraaid heb, dan is dat zijn interpretatie. Maar zoiets zou juist in een openbaar debat uitgevochten kunnen worden." Hilversum I 102 m KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. 18 50 Marktberichten. 18 52 (S) Lichte grammofoonmuzlek. 19.00 (S> AU-dltle: muzikale ta lenten. 20 00 Vcrzoekplatenpro- gramma. 22 00 (S) Kurslel: ca- barctprogramma 22.25 Over weging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 (S) Goal..!: (sport)pro gramma, 23 55—24 00 Nieuws. Hilversum II 298 m VPRO 18.00 Nieuws en 20.00 Nieuws. NOS: 20.30 (S) Muziek uit de Barok. VARA: 21.00 (S> Radio Kamer orkest en solist. 22.30 Licht in strumentaal trio en solisten (S). 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Actualiteiten. 23.20 Muziek van Nederlanders. 23.55—34.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND van 18—20 uur I. luseppe Verdi, ..Simon Boccanegra" Voorspel en le I bedrljl: n. Gioacchlno Rosslnl. I 1. Ouverture ,Xa Scala dl Se ta". 2. Uit ..II Barbiere dl Sl- vlglla" Dunque lo son. tu non m'inganni? III. Gaetano Doni zetti Uit „Lucia dl Lammer- moor" Tombe degll avi mlel Fra poco a me rlcovero; IV. Amllcare Ponchlelll Uit „La Gloconda" Clelo! E mar!; V. Umberto Giordano Uit ..An drea Che nier". Vlcino a te Hilversum I 402 m TROS: 7.00 Nieuws 7.02 (S) Lichte gram mofoonmuzlek. reportages en berichten. <7.30 Nieuws: 7.41—8.00 en 8.41—8 50 Actuali teiten; 8 30-841 Nieuws). 1000 Verzoekpiatenprogramma voor de militairen. <10.30-10.32 Nieuws). 11.55 Mededelingen. 12.00 Route A: amuscmenls- tourlsme. (12.16 Overheidsvoor lichting; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30-12.41 Nieuws. 14.00 (S) Steiger B: Radio-show. (14.03 Sportkompas; 14 33—15.00 (S) Tros-Country15.30—15.32 Nieuws: 15.3316.00 (S) Jazz- cocktall: 17 JO—17.32 Nieuws; 17 32—17.50 Actualiteiten). 18.04 Uit de pers: uitingen en me ningen rond de persstamtafel. Hilversum II 298 m VARA. 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek 7.20 (S) 7..0. gevarieerd programma, met om 7.33 Van de voorpagina; om 7.54 VPRO: Deze dag; om 8.00 Nieuws; om 3.11 Actualiteiten; om 9.35 Wa terstanden en om 10.05 VARA'S Ombudsman. 10.30 <S) Zaterdag informatie: muziek en lnfor- TELEVISIE MORGEN Hilversum III 240 m NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Pop Station (8.00 Nieuws) 9.00 Nieuws. 9.03 Pers vers. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws. 12.03 El pee Pop. 13 00 Nieuws. 13.03 Nee we noemen geen namen. (14.00 en 15.00 Nieuws) 15.30 Meisjeskoor en licht instru mentaal sextet. intermezzo door een licht Instrumentaal kwintet. 16.00 Nieuws. 16.03—18.00 Sport en muziek (17.00 Nieuws). TEI.EVIS1E VANAVOND matieshow. <Om 11.00 Nieuws) 13 00 Nieuws 1311 Actualitei ten. 13.23 VARA-Varia. 13.25 (S) Dit is het begin..: jeugdpro gramma. HIRO: 14.35 Plus: HI- RO-Radio-magazine. NOS: 15.05 De komende week in het Ne derlandse muziekleven. 15.30 Frans Duits Engels: luis terprogramma. (16.00 Nieuws) 16.15 (S) Jazzmuziek. 16.45 In zet: een programma over ama teuristische muziekbeoefening. 17.15 Het Utrechts voorlich- tlngsprojekt Homo ln O ver vechtdiscussie. VARA: 17.55 Mededelingen Televisie morgen Nederland I TELEAC: 10.00 Wat is je vak man? les 2 (herh.) 10.30 (K) Beton les 3. 11.00 (K) Espe ranto les 4 (herh.) 11.3012.10 Spaanse les les 5 (herh.) NOS: 16.00 (K) Jour naal. NCRV: 16.02 De Kijkkast, kinderprogramma. 16.3017.30 Te gast ln de rommel, kinder programma. TELEAC: 17.45—18.15 (K) Graven naar het verleden les 1. De AipenKorps soldaat, die ovei de kooi lag uitge strekt was volledig gekleed in zijn uniform en zijn geweer lag op een tafeltje Grapos zocht naar tekenen die konden wijzen op de recente aanwezigheid van een tweede Duitser, die mis schien in de hut zou terugkeren, maar de tweede kooi was op gemaakt en onbeslapen Hij nam het geweer op, onderzocht het, verwijderde de patronen uit het staartstuk, bediende het mechanisme enkele keren en herlaadde het. Nog in januari had een handelaar in Istanbul, die op de hoogte was van zijn belangstelling voor licht wapentuig, hem een dergelijk geweer te koop aangeboden.. Grapos had het enige tijd onderzocht al vorens het als zijnde te duur. terug te geven. Hij besteedde nog twee minuten aan het afnemen van de koppel waaraan de patroontassen zaten en bevestigde die om zijn middel Toen hij het licht uitdraaide en de deur opende was er niemand te zien. Grapos had er maar weinig vertrouwen in, datvhij net lan ge-afstandsplan, dat bij hem was opgekomen tijdëns zijn po gingen zich te bevrijden van de touwen in het ruim, zou kun nen uitvoeren. Om enige kans op succes te hebben moest hij ongezien een bepaalde schuilplaats bereiken ep ervoor zorgen ongeveer een half uur lang.niet.ontdekt te worden. Instinctief voelde hij dat het gevaarlijk zou zijn te blijven rondhangen op de voor de hand liggende plaatsen. Hij was nu tenminste gewapend. De reële mogelijkheid om de Duitsers te ontwijken was gelegen in zijn kennis van dit vaartuig. Toen hij de trap bereikte verdween hij erachter in plaats van naar boven te gaan Een deurtje voerde naar een smalle gang die ook leeg was. Halverwege de gang opende hij een tweede deur en be steeg een bemanningstrap naar het bovendek, zonder iemand te ontmoeten Het open dek zou waarschijnlijk gevaarlijk zijn Met zijn lichaam tussen de reddingboten en de verschansing gedrukt baande hij zich een weg langs de bakboordzijde van het schip toen hij plotseling Duitse stemmen hoorde aan stuurboordzijde. Toen hij tussen twee neerhangende redding boten door tuurde zag. hij de silhouetten van twee soldaten die een reddingboot tegenover hem aan een onderzoek onderwier pen Hun bezigheden zeiden hem niets en zodra zij hun rug gedraaid hadden sloqp hij verder over het dek, totdat hij bij de achtersteven kwam Het touw lag er nog, netjes opgerold Gebruik makend van zijn knipmes sneed hij er een behoorlijk stuk van af, maakte een uiteinde stevig vast aan de onder kant van een spijl van de reling, legde het touw weer op zijn plaats, zodanig dat het ene uiteinde aan het oog onttrokken was en maakte een lus aan het andere uiteinde, dat hij, alvo rens het rond zijn middel te bevestigen, over de steven liet bengelen om de lengte te controleren Nadat hij nog een blik over het stille dek had geworpen, klom hij over de reling, met het geweer diagonaal over zijn rug. Vervolgens liet hij zich enkele decimeters zakken waarbij hij zich met een hand aan de reling vasthield. Met de andere hand sloeg hij het touw om een haak, die uit de romp stak op de plaats waar de steven naar binnen week Daarna liet hij zich zonder te kijken naar de plaats waar de schroef het water uiteen sloeg, zakken tot aan het einde van het touw. zodat hij boven de zee bengelde en gedeeltelijk door de romp aan het oog onttrokken was De list werkte niet zo goed als hij had gehoopt Het touw dat om zijn middel geslagen was., ha,d de neiging de patroon gordel over zijn borst te trekken en de leren band, die met gemak om zijn middel had gepast, snoerde nu zijn bovenli chaam in. Het zwaaien van het touw en zijn belemmerde po sitie maakten het hem onmogelijk de gordel los te maken en opnieuw te sluiten, dus negeerde hij het ongemak Hij was nu tenminste in de open lucht, in een positie waarin hij zich als dat nodig was, terug naar het dek zou kunnen hijsen en zich weer over de reling laten zakken dichter bij de schoorsteen weg van die wentelende schroei 54 Ondanks alle ongemakkei had Grapos geen last van de vroege ochtendkilte, die over di golf hing hij was gewend aan de lage temperaturen die oj de Zervos hëersten en hij genoot tot op zekere hoogte van zijn succes, toen twee Duitsers, die het dek afzochten, over de re ling bij de achtersteven leunden. Zijn voldoening ebde weg toén hij zich realiseerde dat hij een ernstige vergissing had begaan. Normaal bevonden de passagiers op een reis zich, als ze dicht bij de haven van be stemming waren, in hun hutten en degenen die vroeg opston den verdrongen zich gewoonlijk bij de boeg, het punt dat he dichtst bij hun bestemming lag, terwijl de achtersteven gene geerd werd. Waarschijnlijk was het deze onderbewuste ge dachte geweest die hem had doen besluiten deze schuilplaat te kiezen. Eerst nu werd hij zich in volle scherpte bewust val het gevaar waarin hij verkeerde. Als iemand ver genoeg over de reling leunde zou hij hem zien hangen in zijn-zelfgemaakte wieg. De oplossing'van het probleem zou geen enkele moeij lijkheid veroorzaken een paar snelle hakbewegingen met een scherp mes aan de andere kant van het touw... Grapo],, keek naar beneden, waar de bladen van de schroef het watr~ tot grijs schuim sloegen. Zelfs als hij naast die genadelo: vleesmolen viel zou de draaikolk er omheen hem naar schroef zuigen, als een maalstroom die wrakstukken naar zij] middelpunt trekt. Het geweer was over zijn rug geslagen ii een onbereikbare positie en hij had geen enkele mogelijkheids om zich te verdedigen. Met beide handel} om het zwaaiende5 touw geklemd keek hij naar boven en hij zag de punt van eeir schoen, die op de onderste stang van de reling rustte slechts enkele centimeters van de tros. Boven het slaan klotsen van de ronddraaiende schroef uit hoorde Grapos ht zwakke geluid van stemmen. „Ik denk niet dat we die springlading zullen vinden, korporaal Schulz. „Hij is te klein en het schip is te groot.' „Hij moet toch ergens zijn. Met zo'n groot aantal mens» moeten we hem ieder ogenblik vinden." Sergeant Volber achl te het noodzakelijk vertrouwen te tonen, hoewel dat niet overeenstemming was met zijn gedachten. „Dan hoop ik dat ik niet degene ben die hem vindt hi ding kan ieder ogenblik ontploffen." „Zodra hij wordt gevonden vliegt hij over de reling. Mis] schien is hij niet eens aan boord degene die hem heeft g( pikt heeft hem misschien zelf overboord gegooid.'' „Waarom zou hij hem dan wegnemen?" vroeg de pessimistij sche Schultz. Hij wendde zich van de reling af en struikeldj over het touw. Met een vloek schopte hij de tros enkele mi ters verder over het dek, „Qp dit soort schepen slingert altijl alles in het rond," gromde hij. „Als de kolonel het bevel voer de zou hij de zaak wel laten opruimen." 'r „Maar hij voert toch het bevel op deze reis," zei Volber. Hiji leunde verder over de reling. „Wat steekt daar onder de ven uit? Geef me je zaklantaarn eens, Schultz." r- De korporaal nam de zaklantaarn uit zijn zak en frunnikt met zijn gehandschoende handen aan de schakelaar. Terwi] hij daarmee bezig was ontglipte de lantaarn aan zijn vingei en rolde over het dek in de richting van het vlot, waarover canvas bedekking nu weer was aangebracht. Vloekend volgi hij de lantaarn, die in de duisternis verdween. Hij dacht d; hij een zwakke tik hoorde, alsof iets z'n vaart had afgereml «n hij begon langs de rand van het vlot té tasten. Volver ri< tegen hem vanaf de achtersteven. „Trek in 't vervolg je hanc schoenen uit, kaffer." Schultz' vingers raakten iets aan en sic ten zich vervolgens om het huis van de lantaarn. Hij riep da hij hem gevonden had en haastte zich terug naar de plaat waar Volber ongeduldig stond te wachten. Hij wilde zij handschoenen uittrekken toen de sergeant een hand uitstal Wordt vervolg Vanavond te M*RY PERKINS horen Van onze radio- en TV-redactie HILVERSUM Op een groot aan tal scholen, waar kinderen van gast arbeiders afzonderlijk dan wel samen met Nederlandse kinderen onderwijs ontvangen, heeft de NOS-radio, opna men gemaakt en deze kinderen ge vraagd hoe zij zich in Nederland voe len. Er zijn opmerkelijke dingen ge zegd, waarbij blijkt dat er niet zoveel discriminatie wordt ondervonden, maar dat de kinderen weinig vriend jes hebben en dikwijls geïsoleerd staan. De taalbarrière is daaraan me de schuldig. Het programma, uit deze gesprek ken samengesteld, is op maandag te horen om 23.20 uur op Hilversum II. Bob Uschi is leider van het opname team. HILVERSUM 1 KRO 19.00 uur Au-ditie: muzikale talen ten 20.00 uur Verzoekpiatenprogramma 22.00 uur Kursief, cabaretprogramma 22.50 uur Goal, sportprogramma HILVERSUM 2 VPRO cn VARA 16.0320.30 uur VPRO-vrijdag 20.30 uur Muziek uit de Barok 21.00 uur Radio Kamerorkest en so list 22.30 uur Licht instrumentaal trio en solisten 23.20 uur Muziek van Nederlanders rr.,„, 250. OOO DOLLAR P£R JAAR r ZÊSTG DAAR lan6 brewsen wf Kwaliteit aam de markt: VJÊET H£TPUBLIEK 56 MÊKJSÊW HEBBEN WF ^T HETT&3>C()k' - we Moerao} DGC5? peaAM£ HUN rv>cM AAN DACHT TpeKK-eN Ka re It je Knetter en de blauwgeruite kiel 59. „Maar meneer Murk", vroeg Kareltje aangedaan. „Is de Suikerbroodbaai dan gevaarlijker dan andere baaien?" „Deze baai wel snijboon", antwoordde Murk. „Op de boojem van de zee steekt namelijk een steile piek omhoog. Een soort scherpe rots in de vorm van een suikerbrood. Al van oudsher noemen de zeelui hier uit de streek die rots „het verdronken suikerbrood. De geruchten willen zelfs, dat de beruch te kaper Simon Duynkerck hier altijd binnenliep, als- ie van de kaapvaart weer om kwam. En weet je wat nou het linke is? Met kal me zee, dan ken je rustig varen, want dan ligt die rotspunt diep genoeg onder je waterlyn, of onder de kiel. Maar bij storm of orkaan, kijk dan uit, snijboor. Je moet de zee hier bliksems goed kennen, wil je je schuit heel houwèn." „Waarom dan?" hield Kareltje aan. „Omdat je dan huizenhoge golven krijgt verklaarde Murk. „Gossie, dat's juist erg veilig!" riep Kareltje uit. „Een huizenhoge golf wipt je met je schip juist over dat stuk rots heen!" „Dat geluk ken je wel eens een keertje hebben", gaf Murk zuinigjes toe. „Maar je vergeet één ding snijboon. Naast een huizenhoge golf heb je altijd een diep dal. En nou zalt ik eens even een kleine schets voor je tekenen. Moet je zien. Die stippellijn, da's de stand van de zee bij kalm weer. En die golf zijnt de huizenhoge golven met de diepe dalen. Kijk, als nou dat arme in zo'n diep dal komt. dan raakt het de rots en dan bonkt het er met een bovenop. En als dat gebeurt, vergeet het dan maar, want dan gaat je wis en zeker de kelder in." Murks duidelijke tekening had de zaak?' Kareltje zo helder als glas gemaakt en het ventje moest er wild van 1 In zijn fantasierijke verbeelding zag hij 't laatste topje van een mast onder gaan en ook een krampende hand van een ten dode gedoemde ze( nam voor goed afscheid

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10