AUTOBIOGRAFIE Nieuwe Renault 5: een vlotte en comfortabele stadsauto Nixon: we blijven bezuinigen 1 Duitse benzine blijft goedkoper Ook lood in benzine werkt mee aan smo£ Verkoop suikerklontjes stijgt aanzienlijk door Sicco de Jong fe IM wil uitstel voorschriften Austin Healey Sprite en M6 1300 verdwijnen Vergrote EEG slag voor supermachten Aiidi-importeur scheidt bokken van schapen Nieuwe Datsun Weer gesprek Rome en Constantinopel Brandpunt van a tot z Vlaams DONDERDAG 27 JANUARI 1972 Wat prijs betreft komt de Jieuwe Renault 5, die de Franse [Régie" vandaag officieel intro duceert, tussen de Renaults 4 en 1-1100 in. Maar het model is niet iet „utilitaire" van de serie 1-6-16. De ontwerpers zijn a priori uitgegaan van compacte luitenafmetingen, teneinde een uto, speciaal voor stadsverkeer, bouwen. Als zodanig is de ienault 5 een vlot en comforta- >el wagentje geworden, dat noeiteloos stuurt. |Een „gooi- en smijtauto", wordt een (ei gelijke auto wel genoemd. De erste rij-indruk er mee, is dat de jenault 5 gemakkelijk in de hand jgt. Bovendien is het een pittig wa- jentje met een motor, die ook van Pdere Renault-modellen bekend is, aaar dan met iets meer vermogen. Qj een gewicht tussen de 700 en 800 Er zijn twee versies: een L, welke in Frankrijk een 782 motor krijgt, maar in Nederland een 845 cc, en een TL met 956 cc motor. Die 845 cc is bij de Renault 4 goed voor 27 DIN-pk, bij de Renault 6 voor 34 DIN-pk en bij de Renault 5 zelfs voor 36 DIN- pk. De TL-motor van 950 cc afge leid van de fameuze 1100 cc-motor uit de Renault 6 en DAF 55 heeft 43 DIN-pk vermogen. De nieuwe Renault 5 komt in de' klasse van de Fiat 127, maar heeft als onafscheidelijk Renault-kenmerk een grcte achterklep, die wijd geopend kan worden. Met de twee zijportieren (de Fiat 127 heeft geen 4-deurs ver sie) mag de Renault 5 wel 3-deurs genoemd worden. Door de achterbank neer te klappen ontstaat een opmer kelijke laadvloer van meer dan een vierkante meter. De stoelen overtref fen het comfort van die van de Fiat 127, maar de prijs van de Renault 5 zal ook iets hoger zijn. In de huidige marktverhoudingen wordt het bedrag tussen de 6.500,- en 7.000,- voor de L geraamd en iets boven de zeven mille voor de TL. De TL heeft meer luxe waaronder achterruitverwar- ir.ing en schijfremmen voor. De topsnelheid van de L bedraagt 125 km. per uur, voor de TL 135 km. per uur. Vooral dank zij de polyester schild- bumpers, die niet buiten de carrosse rie uitsteken, blijft de lengte van de Renault 5 beperkt tot 3,50 meter, 10 cm. minder dan de Fiat 127. De schildbumpers zijn door Renault ont wikkeld om enerzijds parkeerbotsin- gen tot 7 km. per uur op te vangen en anderzijds bij grote botsingen de klap over het hele front of de hele achterkant te verdelen. Ook de vorig jaar geïntroduceerde Renaults 15 en 17 zijn met zulke bumpers uitge rust. Met de Renault 16 heeft de nieuwe 5 het veersvsteem gemeen: onafhan kelijk met lange torsiestaven en tele- scoopschokbrekers. Hierin en tevens in de voorwielaandrijving, waarop de Franse fabriek nu helemaal is over gegaan, ziet Renault voordelen van „ingebouwde veiligheid". Het uitzicht is trouwens ook zeer goed. Voorts zijn er opvallend grote koplampen, fraai ingepast in de neus met aflopende motorkap, ingebouwd. Tal van voorzieningen om kwetsuren bij botsingen tegen te gaan zijn aan gebracht zoals plaatsing van de ben zinetank, gescheiden van het inte rieur tegen de onderzijde van de sta len carrosseriebodem. Verder wordt de Renault 5 geken merkt door dashboardschakeling als de 4 en 6. Voor het eerst wordt een Renault geleverd met als extra getin te ruiten: alleen voor de 5 TL. Het voornaamste nieuwe aan deze Re nault is echter de compacte vorm van het mini-type, maar met een optimale binnenruimte. Daarin moet het karakter van de „stadsauto" het meest tot uiting komen. Met de 12 en de 15-17 behoort de 5 tot de niet in de eerste plaats op ruimte ontworpen modellen van het Franse merk. Maar dit merk heeft zijn karakter in de nieuwe 5 niet ver loochend, doch eerder kracht bijgezet. Met name de wegligging blijkt weer uitnemend te zijn. De nieuwe Renault 5 komt na een half jaar ervaring er mee in Frankrijk ip september voor ex port naar Nederland beschikbaar. De benzine in de bondsrepubliek uitsland blij'ft ook na 1 maart a.s. inzienlijk goedkoper dan de Neder- indse, maar het oktaangetal is sinds {januari verlaagd. Dit houdt in. dat t meeste Nederlandse automobilis- ïn gerust de Duitse benzine kunnen Inken om nu 12 cent en straks 8 Snt per liter te besparen. iSlechts enkele automodellen zijn jet geschikt voor de thans in Duits- ind verkochte superbenzine, die een ktaangetal van 98 a 99 heeft. Vorig ar was dit nog 100 a 101. Maar om- st het loodgehalte door de bondsre- ring beperkt is en geen ander anti- Jop-middel werd toegevoegd, is de 'opvastheid van de Duitse benzine 's verminderd. iDe klopvastheid wordt weergege- ïn in het oktaangetal. Elke automo- ir heeft een grens voor het oktaan- etal dat deze motor verdraagt. Voor e VW-kever is dit het laagst 86 fj de 1200 en voor de BMW TI- i {General Motors heeft de Ameri- lanse regering verzocht de voor- iriften voor zeer schone uitlaatgas- i niet begin 1975, maar begin 1976 jn kracht te laten worden. De oor- inkelijk door de Amerikaanse re- ing voorgestelse eisen voor 1975 In door de senaatscommissie voor llieuhygiëne in een amendement izienlijk verscherpt. De voorzitter deze commissie, presidentskandi- 't Edmund Muskie, gaf zo zijn im aan de wet op de schone lucht, iskie heeft nu zowel General Mo- bekritiseerd, omdat dit grootste ttierikaanse autoconcern juist om tstel vraagt, en verder is het ver- ._jek om uitstel volgens Muskie te hg door de regering onder zich ge- ,-»uden. De regering maakte eerst vo- week GM's verzoek bekend. modellen en andere fors opgevoerde motoren het hoogst circa 100. Het zijn dus juist opgevoerde moto ren (met een hoge compressieverhou- ding), die gaan pingelen bij gebruik van de minder loodhoudende Duitse benzine. Verreweg de meeste Merce- dessen, de Opeis en bijv. ook alle Re naults hebben benzine nodig met een oktaangetal van hooguit 98. Voor alle zekerheid verdient het bij wagens, waarvoor super van 98-100 "ROZ" is voorgeschreven, aanbeveling na het tanken van Duitse benzine te luiste ren of de motor niet onregelmatig gaat lopen. Dit geldt zowel voor va- kantiegahgers in Duitsland als voor wie de mildere Duitse fiscus verkiest boven de Nederlandse. Het schijnt nu eenmaal zo, dat er verschil in accijns en oktaangetal moet wezen binnen de EEG.... Sp™»» -5, 52 s, -2 - -ï' I 'SJSiCiïilvsJ iH SÖ British Leyland heeft de laatste doublures uit het programma van Austin en Morris-MG gehaald. De Austin Healey Sprite, die identiek was aan de MG Midget, verdwijnt. Alleen de Midget en de MGB worden als MG de afkorting van Morris Garages verder gebouwd. De MG 1300 bestaat ook niet langer meer, aar gezien het 1300-model alleen als Austin voortbestaat. nu in Engeland de Morris Marina ook als 1300 - geïntroduceerd is. Met het verwijderen van de naam Healey uit het British Leyland-pro- gramma anticipeert British Leyland op de komst van een nieuw, door de constructeur Donald Healey voor het merk Jensen ontworpen model. Deze Jensen-Healey zal in maart verschij nen. De Austin Healey maakte nog geen vijfde deel uit van de sportwa- g< nproduktie in de MG-fabrieken te Abingdon, die voor het merendeel naar Amerika geëxporteerd wordt. De MG Midget, die uiteraard gewoon in produktie blijft, heeft inmiddels met oog op die export een aantal ver beteringen op het gebied' van de vei ligheid gekregen. tan onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Ook het in autoben- Ine is waarschijnlijk verant- 'oordelijk voor de vorming van dog. Daarmee zou het autover- &er dan op in totaal drie ver killende manieren meewerken ^n het op gang brengen van de i elkaar grijpende scheikundige iacties die vuile lucht bij wind- il weer extra ongenietelijk ma- De auto was al vanouds een van de grote boosdoeners omdat zijn uitlaat gassen zowel halfverbrande benzine- resten (koolwaterstoffen) bevatten als stikstofoxiden. -Als die onder invloed van zonlicht met elkaar en met ande re gassen gaan reageren ontstaat de klassieke smog-situatie waarin prik kelende en ongezonde stoffen ont staan. K oolmon oxide Vorig jaar bleek dat koolmonoxide ook een produkt van auto-uitlaten dit proces aanzienlijk kon versnellen. De chemische kant van het smog- probleem is nog zo onbekend dat dit soort fundamentele ontdekkingen nog steeds mogelijk is. En nu schrijven dr. J. Schoonman en drs. A. C. H. van Peski in het Chemisch weekblad dat ook de lood- verbindingen in benzine waarschijnlijk een kwalijke rol spelen. Om tc voor komen dat zich in de motor loodaan- slag vormt worden namelijk aan ben zine bovendien nog stoffen toegevoegd die zorgen dat het in de vorm van vluchtige loodzouten volledig uit de uitlaat verdwijnt. Die loodzouten (chloride, bromide en een mengvorm daarvan) worden onder invloed van licht gemakkelijk ontleed. Daardoor komt vrij chloor en O vrij broom in de atmosfeer. Deze gas sen kunnen op zichzelf al schadelijk zijn, maar bovendien gaan zij mee doen in de chemische-wirwar van re acties. Eindresultaat is waarschijnlijk een versnelde vorming van het scha delijke ozon, het gas dat karakteris tiek is voor ,Los Angeles-smog'. Ook zou het vrije chloor en broom met bepaalde koolwaterstoffen ,halo- geen-arylketonen' kunnen vormen, verbindingen die volgens vermoedens tijdens de laatste grote smog-periode in Rijnmond ((mede verantwoorde lijk waren voor prikkelende en tra nende ogen. O U HONGKONG, PRAAG (Reu ter, AP, UPI) Radio Peking heeft de uitbreiding van de EEG van zes tot tien leden een grote slag genoemd, die gericht is tegen het monopolie van de twee supermachten, Amerika en Rusland. De uitbreiding zou bewijzen, dat de Europese landen bereid zijn hun ge schillen bij te leggen om tegenwicht te kunnen bieden tegen de groeiende inmenging door de grote mogendhe den. Intussen hebben de landen van het Warschaupact, die de afgelopen da gen in Praag hebben vergaderd, een document getekend, waarvan de in houd de weg moet vrijmaken voor een Europese veiligheidsconferentie. De delegaties verlieten Praag, voor dat iets was gepubliceerd over de conferentie. Later werd vernomen, dat aan het Westen zal worden voorgesteld, zowel buitenlandse als nationale troepen in Europa te verminderen. Totnogtoe was het de vraag, of de Russische leiders ook bereid waren, de nationa le strijdkrachten in te krimpen. Hier op was vooral van Amerikaanse zijde aangedrongen. De conferentie nam ook een resolu tie aan, waarin de Amerikaanse a- gressie in Indo-China wordt veroor deeld. Meegedeeld werd, dat ook een verklaring zal worden gepubliceerd over vrede, veiligheid en samenwer king in Europa. De Russische partijleider Leonid Breznjew zei dat de bijeenkomst de veiligheid in Europa en de rest van de wereld heeft versterkt. De confe rentie werd vier dagen na de uitbrei ding van de EEG gehouden. De ge volgen daarvan zijn onderwerp van gesprek geweest. In Stuttgart verklaarde Kenneth Rush (de Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland) dat de Verenigde Staten niet van plan zijn, mogelijke Oost-West-besprekingen over troe penvermindering te laten gebruiken „als dekmantel voor terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Europa". Bij Graafwerkzaamheden om de eerste duinenrij van Wijk aan Zee te ont doen van uit de Tweede Wereldoorlog daterende Duitse geschutsbunkers is een bunker vrijgekomen met daarin een compleet 8,8 cm kanon in geladen staat. De explosievenopruimdienst uit Culemborg maakte het pro jectiel oTischadelijk, het bleek een oefengranaat te zijn. Sergeant-majoor Feller (rechts) haalt hier de huls van de granaat uit het sluitstuk. Audi-dealers, die auto's betrekken van importeur HNG te Sassenheim, sieren hun showrooms thans met een 3-sterren-embleem. Zij zijn Audi- sterdealer" en moeten zich door een kwaliteitsmerk op het gebied van service onderscheiden, zo vindt HNG. De importeur scheidt hiermee de bokken van de schapen, want ook NSU-dealers kunnen, ingevolge een gerechtelijke beslissing, Audi's verko pen, al zijn zij voor de service minder goed geoutilleerd. De president van de Haagse recht bank besloot hiertoe in november, indachtig het feit, dat te Heilbronn in Duitsland een proces tussen de fa briek Audi-NSU en NSU-importeur Var. Oorschot gaande is. Deze zaak cdende eind december en de uitspraak wordt volgende maand verwacht. Audi-NSU had Van Oorschot's im portcontract opgezegd in weerwil van eerdere concessies aan deze impor teur, op schrift gesteld door de in april 1971 van zijn funktie ontheven president-directeur van Audi-NSU. Van Oorschot maakte het proces in Den Haag als kort geding aanhangig; Audi-NSU daagde daarop Van Oor schot voor de Duitse rechtbank. Nu twee importeurs en twee dea lerorganisaties Audi's verkopen mo gen alleen Van Oorschot impor teert de NSU's heeft HNG zijn organisatie als de meest ervarene kenbaar gemaakt door het insigne van „sterdealer". De Japanse Nissan Motor Company heeft voor de thuismarkt nieuwe uit voeringen van het 1200 cc-model geïntroduceerd. Deze 1200 draagt de naam Sunny ter onderscheiding van een 1400 cc-versie, die Excellent ge noemd is. De naam Sunny is door het merk uit het land van de Rijzende Zon tot 1970 gebruikt voor een 1000 cc-model. dat inmiddels de op de voorwielen aangedreven Cherry tot opvolger kreeg. De nieuwe Sunny on derscheidt zich van de huidige in Ne derland bekende 1200 door een spor tiever front, iets meer binnenruimte en een veiligheidsdashboard. Ook zijn cr in Japan combi-varianten van ver schenen. WASHINGTON (AP) Aan illusies en zinspelingen van som mige Amerikaanse functionarissen, dat Nixon een spoedig einde zou maken aan de tweede fase van zijn bezuinigingsprogramma heeft de Amerikaanse president vandaag in een toespraak tot het congres een einde gemaakt. Op het toezicht op lonen en prijzen zal de nadruk worden gelegd totdat een redelijke prijsstabiliteit is be reikt, die geen toezicht meer behoeft. In zijn verklaring over de econo mie zei Nixon, de werkloosheid als de grote vijand van de economie te zien. Maar hij achtte de kansen tot welslagen om een eind te maken aan werkloosheid en economie uitstekend. Er is sprake van een sterke ople ving van de economische activiteit in het vierde kwartaal van 1971. De reële productie steeg toen op jaar basis met zes procent. En dat was het dubbele van de zes maanden, die daaraan vooraf gingen. De president verklaarde dat de pro- dukten uit vele Westeuropese landen en Japan op de Amerikaanse markten duurder worden ten gevolge van de revaluatie. Hij waarschuwde, dat vrijwillige overeenkomsten, die buitenlandse le veranciers aanmoedigen zich te orga niseren ten einde de Amerikaanse exporten aan banden te leggen, de vorming bevorderen van die kartels en exportorganisaties, welke de Ver enigde Staten sinds vele jaren pro beren te vernietigen. ROME (KNP) In de komende dagen beginnen er nieuwe besprekin gen tussen vertegenwoordigers van liet Vaticaans secretariaat voor de eenheid en van het orthodox pa triarchaat van Constantinopel. Dit is vandaag door de paus meegedeeld in de begroetingstoespraak tot metropo liet Meliton van Chalcedon. Deze werd met een delegatie van het pa triarchaat door de paus in audiëntie ontvangen. Metropoliet Meliton bood namens patriarch Athenagoras de paus een boekwerk aan, waarin de jongste ge schiedenis der toenadering tussen Ro me en Constantinopel in documenten is vastgelegd. ROTTERDAM Suikerklontjes raken steeds meer in trek. De verkoop er van geeft een aanzienlijke stijging te zien. Daar staat tegenover dat de omzet van kristalsuiker in consumentenkleinverpakking zich vrijwel handhaaft. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Coöp. Vereniging Suiker Unie over het per 30 juni 1971 afgesloten boekjaar. De Australiër Bob Madden wilde met zijn gehele huis op transport. Zorgvuldig had hij van tevoren de route opgenomen, althans dat dacht door het huis door midden te zagen. hij. Onderweg kwam het transport evenwel in moeilijkheden doordat de weg te smal en het huis te breed leek. Madden loste het probleem op Het huishoudelijk gebruik van sui ker per hoofd van de bevolking toont overigens een licht dalende tendens. Toch neemt de suikerconsumptie als geheel toe door de bevolkingsaanwas en de stijging van het verbruik van suikerhoudende produkten, zoals fris dranken en ijs. De totale binnenland se suikeromzet in de eerste helft van 1971 bedroeg 215.000 ton tegen 203.000 ton in de overeenkomstige periode van 1970. Over de gehele wereld neemt de vraag naar suiker sneller toe dan in het verleden verwacht werd, maar de produktie blijft, achter bij de con sumptie. Toch Wil de Nederlandse Suiker Unie geen uitbreiding van de bietenteelt propageren. Wel kan wor den gesteld, dat er alle aanleiding is om in ons land een teelt van rond 100.000 ha te handhaven. In de campagne 1971 verwerkten de fabrieken van de Suiker Unie 3,3 miljoen ton bieten. Tijdens deze cam pagne werd 480.000 ton witsuiker ge produceerd, hetgeen in de geschiede nis van de coöperatieve suikerindus trie een nieuw hoogtepunt betekent. Na een voorziening voor vennoot schapsbelasting ad 6,1 miljoen kon een bedrag van 16,2 min. aan de reserve worden toegevoegd. Het zicht bare vermogen is hierdoor per 30 juni 1971 op ruim 165 miljoen gebracht. Van onze radio- en t.v.-redactie BUSSUM KRO's Brandpunt komt morgenavond (Nederland 2, tien voor half negen) vanuit de Antwerpse dierentuin. Het wordt dan ook een volledig Belgisch programma, waarin allereerst Ad Langebent een inter view heeft met de Vlaamse minister Leo Tindemans naar aanleiding van de regeringsverklaring van het nieu we Belgische kabinet. Omdat vorige week een boekhande laar in Brugge tot een half jaar ge vangenisstraf is veroordeeld wegens de verkoop van verboden lectuur (waaronder officiële NVSH-uitgaven), spreekt Aad van den Heuvel met de Leuvense criminoloog prof. dr. F. S. de Batselier. Verder worden frag menten vertoond uit een under- groundfilm over de dood van wereld kampioen wielrennen Jampi Monseré en brengen protestzanger John Lundström en Miel Cools Vlaamse liedjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9