a oöp: banken teruggang conjunctuur teken in van* Amerika zinloos betaalt veel onderzoek .□nzE jaren HMOT I PATRIA Vergoeding voor ontslagen directeur van werkplaats Toevertrouwde middelen in 1971 tot f21 miljard Verdachten aanslag consulaat gepakt J Akkoord over cao verzekeringsbedrijf Kweekreactor van Duitsland, België en Nederland nieuw verzamelwerk DONDERDAG 27 JANUARI 1972 tria Maisb - zuiver plantaardige, ergie gevende mais-biscuiu___, luitse conjunctuur ;eef t reden tot optimisme NN (DPA) De conjuncturele atie waarmee 1Ö72 begint geeft ir dan voorheen reden tot een erkt optimisme. Dit heeft de itduitse minister van fin ancien en tomische zaken, dr. Karl Schiller daard. Hij zei dat de Westduitse iring het economisch jaar over- t 1972 heeft aanvaard en op id daarvan doorgaat met haar po- k van consolidatie. De Westduit- conomie bevindt zich volgens Schiller in een proces van con- turele afkoeling zonder dramatiek, co's voor de werkgelegenheid en wijzen zijn echter nog altijd aan- ig. Daarom moeten regering en djfsleven onverstoorbaar door met afremming van de loonstij- zo zei de minister. AMSTERDAM De zich in de loop van 1971 steeds duidelijker aftekenende verzwakking van de conjunctuur heeft in het afgelopen jaar een belangrijke rol gespeeld bij de georganiseerde coöpera tieve banken (Coöp.-Centrale Raiffeisen-Bank en Coöp. Centrale Boerenleenbank). Weliswaar lag de nominale kredietvraag maar weinig beneden het niveau van 1970, er was toch duidelijk sprake van een daling van de investeringsanimo zowel in de meeste agrarische sectoren als daarbuiten. aan dat over 1970, nl. 107 min tegen 111 min. Door fusie van Rai ff eisen- en boe renleenbanken onderling verminderde het aantal aangesloten banken met 25 (15) tot 1203. Het aantal vestigings- punten vermeerderde met 100 (121) tot 3000 per eind 1971. Wat de voor uitzichten voor het lopende jaar aan gaat wordt, indien een herleving van de economie zich pas in 1973 zou gaan manifesteren, een voortgaande aan was van de aan de coöperatieve ban ken toevertrouwde middelen ver wacht. Éénwording kan vóór einde jaar feit zijn AMSTERDAM De volledige éénwording van de Coöp. Centrale Raiffeisen Bank en van de Coöp Cen trale Boerenleenbank kan vóór het einde van dit jaar een feit zijn. Voor waarde daartoe is, dat de in mei van dit jaar te houden algemene verga deringen tot het aangaan van de fu sie besluiten, zo heeft dr. A. J. Ver- hage, voorzitter van de hoofddirectie van de Coöp. Raiffeisen Boerenleen bank (de „overgangsbank) tijdens een persbijeenkomst verklaard. Voor het zover is zal echter nog heel wat werk moeten worden verzet. De kredietbeperkende maatregelen, die genomen moesten worden in het kader van de door de Ned. Bank opgelegde kredietbeperking, hadden vooral invloed op de verstrekking van nieuwe leningen aan particulieren. Desondanks lagen de verstrekkingen van nieuwe leningen aan deze sector op een hoger niveau dan in 1970. De voornaamste oorzaak hiervopr was de blijvend grote vraag naar woning bouwleningen. Een gevolg van de aanpassing van de subsidieregeling voor de particuliere woningbouw aan de sterk gestegen grond-, bouw- en rentekosten. Ook voor het lopende jaar kan op een grote vraag uit deze sector worden gerekend. In totaal werden er in 1971 nieuwe AMSTERDAM Het georga niseerde coöperatieve bankwezen blijkt met de vorig jaar gestarte reisbemiddeling een goede greep te hebben gedaan. Zo werden verleden jaar in totaal 50.000 va kantie reizen (gemiddelde prijs 500 a 600) verkocht. Op grond van de ontwikkeling in de eerste maand van dit jaar, waarin het aantal verkochte rei zen aanzienlijk hoger ligt dan vo rig jaar, wordt voor 1972 op een totaal van 75 a 80.000 verkochte vakantiereizen gerekend. rijf schertsfiets van de brandweer van Koog aan de Zaan (tv-uitzending 'aar of niet waar") heeft navolging gekregen. De commandant van de iwillige brandweer in het Duitse Willich, Rijnland, heeft de beschikking \regen over een rode uitrukfiets met echt blauw zwaailicht. Brandweer- 2525f-mandant Johannes Drink kan vlugger per fiets dan per auto van zijn huis naar de kazerne gaan. vaste leningen verstrekt tot een be drag van 3,7 (3,6) mrd. Ongeveer de helft daarvan was bestemd voor parti culieren. Het aandeel van de agrari sche sector liep terug tot 31 (35) pet en dat van de overige bedrijven tot 19 (20). Door de normale groei van de aflossingen was de toeneming van het uitstaande bedrag met 1.593 (1.737) min lager lan in 1970. Dat gold ook voor de kredietverle ning in rekening-courant, die toenam met 227 (377) min tot 2.290 (2.063) min. Door deze ontwikkeling was de groei van de totale kredietverlening aan de private sector met 1.820 (2.114) min, of met 14,0 (19,5) pet tot 14.785 (12.965) min aanzienlijk lager dan in 1970. Het jaar 1971 werd voorts geken merkt door een zeer sterke groei van de spaargelden. Een factor van belang hierbij was de algemeen heersende onzekerheid ten aanzien van de so ciaal-economische ontwikkeling in de nabije toekomst. Het inlegoverschot op spaarrekeningen, excl. bijgeschre ven rente, beliep 1635 (1016) min. Eind 1970 beliep het tegoed aan spaargelden in totaal ƒ16.905 min, tegen 14.596 min een jaar eerder. De middelen op lange termijn stegen tot 729 (758) min, de gelden in re kening courant namen, wat de pri- vérekeningen betreft, toe tot ƒ1417 (997) min. en wat de overige rekenin gen aangaat tot ƒ1984 (1706) min. In totaal beliep de aanwas van toever trouwde middelen, incl. rente, in 1970 ƒ2978 (2524) min, waarmede het to taal de 21 (18) miljard bereikte. Uitgedrukt in de beginstand bete kent dat een groei van 16,5 pet. Mede door deze ontwikkeling steeg het ba lanstotaal uiteindelijk met 3327 (2970) min tot ƒ23.455 (20.128) min. Dit komt neer op een stijging met 16,5 (17,3) pet. Tegenover de niet ongunstige ont wikkeling van de baten aan interest en provisie stond wederom een sterke kostenstijging. Deze laatste werd voor al veroorzaakt door stijging van de loonkosten en door de aanhoudende groei van het personeelsbestand. Dit vermeerderde in 1971 met 2130 (2420) personen tot 16.900(14.770) man. Het totale bedrijfsoverschot was na voor ziening voor belastingen vrijwel gelijk ROTTERDAM De politie heeft twee mannen gearresteerd die na langdurig verhoor bekend hebben ver antwoordelijk te zijn voor de aanslag op het Westduitse consulaat aan de Parklaan in Rotterdam op 24 juli 1971. Met het gooien van een molo tovcocktail, die overigens weinig schade aanrichtte, heeft het tweetal willen protesteren tegen het optreden van de Westduitse politie tegen de extreem linkse Baader-Meinhoff- groep. Op het terrein van de molotov- aanslag in de Maasstad trof de poli tie een pamflet aan van het Revolu tionaire sabotagefront, dat de ver antwoordelijkheid voor de bomaan slag voor zich opeiste. Volgens de Rotterdamse politie is uit de verho ren niet gebleken dat er contacten zouden bestaan tussen het „sabotage front" en de Baader-Meinhoff-groep. Het pamflet zette de Rotterdamse recherche op het spoor van links ge oriënteerde groeperingen in de haven Maandag sloeg de politie toe en arres teerde de 20-jarige matroos J. Q. op zijn werk in de Waalhaven en de 19-jarige R. J. K. in zijn woning in Capelle aan den IJssel. Het tweetal gaf ook toe schuldig te zijn geweest aan het in brand steken van twee surveillance-auto's op het parkeer terrein van het Haagse Veer, het hoofdbureau van de Rotterdamse po litie. Dat gebeurde op koninginnedag. Het motief hiervoor is onduidelijk. Een baljapon, wijd gehouden door een petticoat uit de nieuwe opvallende collectie voor lente en zomer 1972 van Courrèges. De ontwerper wil tonen dat hij ook tot romantische creaties in staat is. Door MICHAEL WIDMER BOSTON In de afgelopen paar jaar is het Amerikaanse minis terie van defensie „de onbetwistbare koning van het niet ter zake doende wetenschappelijk onderzoek" geworden. Dit zegt Paul Dickson, schrijver van het boek „Think tanks", een studie over de onderzoekinstellingen die bekend staan als „denkfabrieken". Gisteren een vrouw ontmoet, j Een aardige vrouw. Kinderen. Ja, negen kinderen. J En een man veel op reis.... Daardoor heb ik haar leren ken en. Door de brieven die zij aan haar aan schreef en die blijkbaar door |em zuinig bewaard zijn. En later weer door anderen be iaard zijn, want de vrouw die ik isteren leerde kennen leefde haar [ven precies gedurende de Tachtig- arige Oorlog. (Het was mr. Annie Versprille, jein. precies, en boeiend vertellend, ie me in kennis bracht met Hester fella Faille, seer beminde huys- rouw van Daniel van der Meulen, popman. Mr. Versprille is archivaris en eeft het leven van Hester, geboren a 1564, gestorven in 1644, gebouwd it oude familiepapieren, haar kas- peken en haar brieven. 'Een middag georganiseerd door iet comité Den Haag Ontvangt. I Hester della Faille, geboren in Antwerpen, een koopmansdochter. Getrouwd met Daniel. Ze woonden vele jaren aan het Leidse Rapen burg, in het huis dat nu Kantonge recht is. In een van naar brieven klaagt Hester, dat de kelder van haar huis lekt, wat een groot ongemak is.... En laat die kelder nu nog lek ken.... in drie eeuwen is het euvel nooit verholpen kunnen worden.... Zo was zij Het huis heeft voor Hester ook het ongemak, dat de benedenverdieping voor de kantoren is en zij, als een van de kinderen ziek is. en ze zijn vaak ziek, maar trappen moet lo pen... De kasboekenNiets boeiender dan een huishoudboekje Dag aan dag is het menu er uit te lezen. Veel fruit. Appels, pruymen en peeren. Dagelijks eyers. conijnen of lams vlees. En de zorgen om de kinders in de brieven. Meest tragische bri?f aan haar man, wanneer ze schrijft dat de pest in Leyden is uitgebroken. Dat ze naar Haarlem is geweest om daar een huis te zoeken, maar het toch niet genomen heeft omdat het zo duur is.... En later het feit, dat juist haar man, kort daarna thuis gekomen, sterft aan de pest.... Later ook haar dochtertje Hester. Drie eeuwen geleden leefde er een vrouw. Ik heb haar leren kennen. Ze wa9 zoals wij nu zijn. Met zorgen en liefde. Drie eeuwen maken geen verschil om mens te zijn. Alleen.... wie zal na drie eeuwen uit onze brieven en kasboeken nog ons leven kunnen opbouwen? Houden we nog huishoudboekjes en schrijven we nog brieven, die van dag tot dag ons leven schilderen? Zo schetsen, dat men zal zeggen- zie: zo was zij; ik ken haar. Volgens Dickson betaalt het depar tement van defensie onderzoekprojec ten die uiteenlopen van studies van het zenuwstelsel van de Chileense inktvis en een onderzoek naar het verouderingsproces van rotsen tot na vorsingen naar diarree bij paarden en een onderzoek van „communistische kwetsbaarheid voor het gebruik van muziek". En deze projecten wijzen erop dat veel van het militaire onderzoek dat het grootste deel uitmaakt van het werk van veel denkfabrieken niet ter zake en niet nodig is, vindt Dickson. AFSPIEGELING De activiteiten van de denkfabrie ken die onder auspiciën van de rege ring staan, en van de onafhankelijke instellingen die het grootste deel van hun inkomsten van de federale over heid krijgen, zijn een afspiegeling van de prioriteiten van de regering, aldus D'ickson, en die afspiegeling geeft hem reden tot bezorgdheid. „Er is een ogenschijnlijke onver schilligheid voor terreinen van groot maatschappelijk belang, de onder zoek- en ontwikkelingsinspanningen zijn in hoofdzaak gericht op militaire zaken, en de enige prioriteit die dui delijk vastligt is die van de nationale veiligheid". „Onderzoek en ontwikkeling spelen een bijzonder belangrijke rol in de strijd om het vaststellen van nationa le prioriteiten, omdat hieruit niet al leen blijkt wat we op dit moment belangrijk vinden. Deze sector be paalt ook in grote mate wat in de toekomst technisch mogelijk zal zijn. Zij heeft dus een groot effect op de toekomstige kwaliteit van ons te- staan. Het onderzoekprogramma ver telt ons veel meer over het leven dat wij de komende tientallen jaren zul len leiden dan alle gepraat van politi ci die ons een rooskleurige toekomst schilderen". Volgens Dickson schat de Nationale stichting voor wetenschappen (NSF) dat van 1967 tot 1969 vijfentachtig procent van het wetenschapsbudget aan nationale veiligheid werd be steed. Onder deze categorie vallen defensie, atoomonderzoek en ruimte vaart. WAPENRESEARCH „Het onderzoek in dit land naar manieren om vrede te bereiken komt neer op weinig meer dan beunhaze rij", zegt Dickson. Hij merkt op dat de begroting-197l voor onderzoek op het gebied van wapenbeheersing en ontwapening tweeduizend maal zo weinig geld omvat als voor onderzoek naar nieuwe en betere wapens. Aan onderzoek naar het voorkomen van drug-misbruik besteedt de fede rale overheid de laatste tijd ongeveer een miljoen dollar per jaar, vergele ken met vijf miljoen voor („dat eeuwige waardeloze geknutsel") ci viele verdediging. Een enkel onbemand ruimtevaart- experiment van de NASA in 1969 kostte meer dan de helft van het to tale kankeronderzoek in hetzelfde jaar. De hoeveelheid geld voor onder zoek naar lucht- water- en bodem verontreiniging bedraagt minder dan één procent van het federale weten schapsbudget. „Denkfabrieken zijn grote zaken met dezelfde vooroordelen als grote ondernemingen", zegt D'ickson. Hun werk speelt zich buiten de openbaar heid af. Hun potentiële macht is e- norm en groeit voortdurend, maar wordt zelden aangevallen of ter dis cussie gesteld. „Denkfateieken hebben de neiging zichzelf en de bestaande toestand in stand te houden", aldus Dickson. „Wanneer hun gevraagd wordt een nieuw wapen te ontwikkelen is het niet waarschijnlijk dat zij rapporte ren dat dit land zou moeten ophou den, nieuwe wapens te maken. Als wij het onderzoek naar nieuwe wa pens zouden stoppen, zouden veel mensen hun baan kwijtraken". Michael Widmer is correspondent van het Amerikaanse persbureau United Press International. UTRECHT De organisaties van werkgevers en werknemers zijn het eens geworden over de cao 1972 voor het verzekeringsbedrijf (28.000 werk nemers). Het is de bedoeling dat de* cao formeel zowel voor het levens als het schadeverzekeringsbedrijf gaat gelden. In de laatste categorie, waar men als regel de cao voor het levens verzekeringsbedrijf wel 'navolgde', be schikte men tot nu toe formeel niet over een cao. De nieuwe cao, die overigens nog- door de leden moet worden goedge keurd, houdt onder meer een salaris verhoging in van vier procent per 1 januari '72 en van twee procent (van het salaris van december 1971) per 1 juli. De vakantietoeslag wordt met een procent verhoogd tot zeven procent. Werknemers van 55 jaar en ouder kunnen niet meer verplicht worden over te werken. Voorts is afgesproken dat een prijs stijging in 1972 van meer dan zes procent in het salarisniveau van "73 zal worden gecompenseerd op een half procent na. ARNHEM Deze week is officieel de werkmaatschappij opgericht die het Westduits- Nederlands-Belgische prototype gaat bouwen van een snelle natrium-gekoelde kweekreactor. Aan de ontwikkeling van dit nieuwe type kernenergiecentrale wordt ook gewerkt in onder andere Engeland, Amerika en de Sow jet-Unie. In het hart van een kweekreactor wordt niet alleen warmte ontwikkeld, maar bovendien wordt iets meer kernbrandstof geproduceerd dan men er in eerste instantie in moet stoppen. Dit type gaat daardoor aanzienlijk zuiniger om met de beperkte hoeveel heden splijtbare stoffen die voor de nu geldende prijzen op te delven zijn. In de „SNR-300", (de afgekorte naam voor de te bouwen reactor) wordt de ontwikkelde warmte afgevoerd door vloeibaar natriummetaal, waarmee stoom wordt gemaakt die dan weer turbines aandrijft die uiteindelijk elektriciteit leveren. In de nu opgerichte Sc'nnell-Bruter Kernkraftwerk GmbH neemt de Westduitse elektriciteitsproducent RWE voor 70 procent deel, de geza menlijke Nederlandse maatschappijen - (SEP) en de Belgische Synatom s.a. elk voor 15 procent. De Nederlandse bijdrage bestaat vooral uit pompen en warmtewisse- laars voor vloeibaar natrium, ontwik- keld door de industriële combinatie Neratoom n.v. in samenwerking rriet TNO en het Reactorcentrum Neder land. De SNR-300, die naar schatting een miljard gulden gaat kosten, wordt; volgens het plan gebouwd bij het Duitse Kalkar, aan de Rijn vlak bij de Nederlandse grens. Zoals maandag in Trouw werd bericht heeft een t plaatselijk actiecomité ernstige twij- fels over de veiligheid van het pro- ject. Van een verslaggever UTRECHT Het regionaal werkplaatsschap Amersfoort zal een schadevergoeding van 50.000 gulden moeten betalen aan de heer A. L. Joosen, die in 1969 door het algemeen bestuur eervol werd ontslagen wegens wat werd genoemd „ongeschiktheid voor zijn functie". De centrale raad van beroep heeft het besluit tot dat ontslag vernietigd maar bepaald dat de heer Joosen niet weer in dienst genomen hoeft te worden. De heer Joosen was op 1 juli 1967 aangesteld als directeur van het toen pas opgerichte werkplaatsschap (een gemeenschappelijke regeling van een aantal gemeenten in de regio Amers foort voor het in stand houden van geestelijke gehandicapten). Bij de psychologische test was de heer Joo sen (48) als een van de beste kandi daten naar voren gekomen. KRITIEK De centrale raad heeft nu ernstige kritiek op de handelwijze van- het da gelijks bestuur. Vastgesteld wordt dat een hoorzitting van enkele leden van het dagelijks bestuur en de heer Joo sen met diens juridisch adviseur werd gehouden enkele uren voordat het algemeen bestuur bijeenkwam om over het ontslag te besluiten. „Dit acht de raad des te bedenkelijker", aldus de uitspraak, „nu het algemeen bestuur naar moet worden aangeno men, dientengevolge onvolledig is voorgelicht over het verweer van de heer Joosen en zijn raadsman". Afgesproken was namelijk dat de heer Joosen en zijn raadsman een sa menvatting zouden maken van het besprokene tijdens de hoorzitting. Die samenvatting bevat volgens de cen trale raad „diverse belangrijke pun ten" die blijkens de notulen van de „ontslagvergadering" van het alge meen bestuur niet tijdens die verga dering naar voren zijn gebracht. De raad vindt dit „opvallend" en conclu deert: „aangenomen mag daarom worden dat zij aan de algemene ver gadering onbekend zijn gebleven". „Bepaald niet'onbedenkelijk" vindt de centrale raad het ook dat het da gelijks bestuur, die het ontslag voor bereidde, het in dit geval bevoegde gezag, namelijk het algemeen bestuur (de enige instantie namens wie ont slag kon worden gegeven) in een po sitie heeft gebracht die nauwelijks ruimte heeft gelaten voor een van het dagelijks bestuur afwijkend inzicht. Ook de vier gronden die door het dagelijks bestuur in een brief aan de heer Joosen voor het ontslag zijn aangevoerd, kunnen kritische toetsing door de centrale raad niet doorstaan. „Die gronden zijn niet of nauwelijks door vermelding van feiten gestaafd", aldus de centrale raad, „over twee van de vier punten zwijgen de stuk- ken zelfs volledig". De door het dagelijks bestuur aan gevoerde gronden waren: geen leiding kunnen geven, gebrek aan inzicht in •- financiële en bedrijfskundige aspec- ten van de directeurstaak, onvolledi- ge rapportering aan het bestuur en verstrekken van nieuws aan persme dia met onvoldoende inzicht in wat wel en niet publikabel zou zijn. Bij de behandeling van deze zaak voor het ambtenarengerecht (welk college het beroep van de heer Joosen overigens ongegrond verklaarde) had de pleiter van de heer Joosen al ern stige kritiek geuit op de handelwijze van het dagelijks bestuur van het werkplaatsschap. 25 jaar wereldgeschiedenis in een standaard werk dat u zelf van week tot week opbouwt. Bestel de kennismakingsaflevering a 1,-met onderstaande bon. In envelop zonder postzegel opsturen naar postbus 4570 Amsterdam. Stuur mij de kennismakingsaflevering van ONZE JAREN 45-70 1.-. Oeze kennismaking verplicht me tot niets. plaats ONZE JAREN 45-70 kost 1,75 per weekafl. bij abonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel 2,25 per afl

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7