a Burgemeester v. Westmaas betreurt leidingstraat „Dierenambulance" van start Restauratie Nootdorpse kerk bijna klaar Veel dode vogels in Oosterschelde -burgemeester in Puttershoek Saboteurs Westduits consulaat gegrepen ORGEL GEEFT PROBLEMEN Geen federatie maar nieuwe clir. partij Vlak langs kleuterschool Boete voor vervuiler in Rijswijk Protest tegen optreden politie Meetivagen voor luchtvervuiling CHU heeft heroriëntering nodig Insluipertje (9) wist goed te praten 5 DONDERDAG 27 JANUARI 1972 nsmj EN HAAG Mevrouw G. J. van Bosch-Brethouwer te Wassenaar is 16 februari benoemd tot burge ster van Puttershoek. Zij is 50 ir en lid van de gemeenteraad van [jhssenaar. Mevrouw van den Boseh hervormd en lid van de party van Arbeid. gen evell r Jfsla 1—67. lasmi (in dan lider >er s f,Pal kkei bep atio ij le kr t. .O.g RIJSWIJK De mensen heb- >en tegenwoordig hun mond zo )ol over de milieuverontreiniging, n naar dat zij daar zelf net zohard mn meedoen door bijv. allerlei milnis op straat of in het water e gooien wordt niet of nauwe- ijks beseft. Dat heeft de gemeen- epolitie al tijden lang geconsta teerd en in verschillende gevallen verd daar dan ook tegen opge- 'reden, hetzij door waarschuwin- a; ;en hetzij door boetes. Vanaf 1 februari wordt het b tchter anders in Rijswijk. Onder >ianj iet motto „Aktie kleine milieu- m ,erontreini9in9" 9aat de politie >40 ttrenger optreden. Wie de weg of 3 iet water verontreinigt, wie zijn 85 wnd de stoep laat bevuilen, of lit dier los laat rondlopen op jerboden plaatsen, wie zijn vuil- iiszakken niet goed gesloten of j voortijdig op straat zet, wie on- 2 beuoegd vuilnis verzamelt of dit s doorzoekt en het bedrijf dat op (de een of andere wijze het milieu 'xii vervuilt, kan op een boete reke- en. Bij kleine zaken zal het moge- ijk zijn om ter plaatse een rege- ing te sluiten en 5,- te betalen, naar in ernstiger gevallen kan ie politie proces-verbaal opma- d een wat kan resulteren in maxi maal f300,- boete of twee maan- ten gevangenisstraf. De politie beseft dat hierdoor ■jvel wat extra werk aan de poli tiële winkel komt. Er zijn daarom enkele agenten hiervoor i speciaal vrijgemaakt, die zowel geüniformeerd als in burger pa- fo\trouilleren. „Het is te hopen dat Jan door deze actie de burgerij in gaat zien dat een achteloos weg- Igeworpen patat-zakje in feite net kwi jo goed meewerkt aan de milieu- Pfivervuiling als een vuillozende fa briek", zo werd opgemerkt. GORINCHEM De 52-jarige amb- J^iaar G. van Zandwijk uit Herwij- n is woensdagmiddag bij een auto- tsing te Vuren omgekomen. Het bl geluk gebeurde op een kruising, ar de bestuurder van een auto vol- ns de politie geen voorrang ver- ende aan de auto van de heer Van U andwij k. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Burgemeester W. Tuik van de Hoekschewaard- gemeente Westmaas heeft dezè week in de Tweede Kamer de bezegeling moeten aanhoren van wat hij noemt „een in-droe- vige zaak, die zowel de Kamer als de gemeenten machteloos over zich heen hebben moeten laten gaan". Een van de consequenties hiervan is dat burgemeester Tuik zal moeten berusten in het feit dat de buisleidin- genstraat Rotterdam - Antwerpen vlak langs de bebouwde kom van zijn gemeente zal komen te lopen en een kleuterschool op nauwelijks honderd meter van de straat mogelijk in een gevarenzone komt te liggen. Niemand kan nl. precies zeggen of zo'n buisleidingstraat, waardoor tal van gevaarlijke stoffen worden gepompt, zonder risico's is. Zowel de Kamer als de gemeenten hebben aan deze situatie principieel niets kunnen veranderen, omdat de regering voor haar plannen de keus heeft laten vallen op de indiening van een zogenaamde nutswet. Zo'n wet kent aan een bepaald project een zodanig algemeen belang (nut) toe, dat daarvoor onteigeningen mogen worden verricht. Welnu, de Kamer heeft deze week niet kunnen ontken nen dat dit algemeen nut er niet zou zijn en dus kon zij niet anders dan instemmen. Anderzijds had zij niet de mogelijkhei over het tracé van de pijpleidingenstraat te beslissen. In het kader van zo'n wet doet de mini ster dat. IN DE LUCHT Een andei aspect van de zaak is dat bij oe voorbereiding van het tra cé ook de gemeenten iedere mogelijk heid werd ontnomen voor een zinnige inspraak. Protesten van gemeentebe sturen zijn in de afgelopen maanden volledig in de lucht komen te hangen. Burgemeester Tuik: „Zodra min of meer duidelijk werd hoe het tracé zou lopen, heb ik onmiddellijk gepro testeerd. De straat, die hier zeker zo'n 100 meter breed wordt, loopt vlak langs de bebouwde kom. Dat belem mert mijn gemeente in haar uitbrei dingsmogelijkheden, maar wat erger is: een kleuterschool loopt mogelij kerwijs rechtstreeks gevaar. Ik zou de gemeenteraad gewoon niet onder ogen durven komen als ik dat alle maal maar over mijn kant zou laten gaan." Met zijn protest bereikte de burge meester echter niet meer dan een welwillend gehoor. De zaak liep ten slotte zo hoog op dat hij de toenmali ge minister van verkeer en water staat. drs. Eakker, om een'onderhoud verzocht. Burgemeester Tuik: „Bij die (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse gJlitie heeft begin deze week twee -Ruxnnen gearresteerd die na langdu- ileeft verh°or hebben bekend verant- Q0lJordelijk te zijn voor de aanslag op nst f Westduitse consulaat aan dc schirklaan in Rotterdam op 24 juli lerdj 'gs^Met het gooien van een molotof- jrktail, die overigens weinig schade n inrichtte, heeft het tweetal willen btesteren tegen het optreden van de on°%stduitse politie tegen de extreem ht fcse ®aac*er Meinhoff-groep. !De politie van de Bondsrepubliek «hoot een jonge vrouw dood, die na- wolt zij gearresteerd werd het vuur op politie had geopend. haniPP het terrein van de molotof-aan- enjg in de Maasstad trof de politie koe»1 pamflet aan van het revolutionai- Burgemeester W. Tuik gelegenheid heb ik de minister ge vraagd of hij schriftelijk kon garan deren dat de kleuterschool geen enkel gevaar zou lopen. Hij beloofde mij een brief over deze zaak te zullen sturen, maar die heb ik nooit ontvan gen. Over een mogelijke tracé-wijzi ging verwees hij maar naar zijn des kundigen, maar ook dat heeft niets opgeleverd." Nu is het gevaar dat een pijplei ding explodeert bepaald niet denk beeldig. Vorig jaar gebeurde dit nog in de omgeving van Strijen, eveneens in de Hoeksche Waard. Op het ogen- bliic worden nog proeven genomen met buis'eidingen. Burgemeester Tuik: „Ik ge-'oof niet dat op dit mo ment iemand met zekerheid kan zeg gen of er gevaar bestaat of niet. Zo kan de regering op dit moment niet voorspellen welke stoffen er door de leidingen zullen worden gepompt. En het lijk* me onwaarschijnlijk dat de regering later met een verbod komt van benaalde stoffen. Daarom is het dacht ik enorm belangrijk dat zo'n pijpieidingenstraat niet vlak langs mijn gemeente komt te lopen." De burgemeester van YVestmaas meent dat voor de aanleg van zo'n pijpieidingenstraat de regering zich niet van een nutswet maar van de wet op de ruimtelijke ordening had moeten bedienen. De gemeenten en de provincies hadden dan inspraak gehad. Burgemeester Tuik: „Belang rijk is ook dat gemeenten en provin cies dan met aspecten van algemeen belang rekening hadden kunnen hou den. Bijvoorbeeld: welke uitbrei dingsplannen zijn er. Nu staan we gewoon voor een voldongen feit." De Westmaase burgemeester gelooft niet dat het argument van de rege ring, dat het gebruik van deze wet vertragend werkt, opgaat. De rege ring had in het kader van de wet de gempenten en provincies aanwijzin gen kannen geven hun bestemmings plannen c.q. streekplannen te wijzi gen, zodat er ruimte wordt gecreëerd voor de pijpleidingenstraat. Deze ver snelde procedure zou zeker niet lager geduurd hebben. Mogelijkerwijs zouden dan ook al ternatieven beter tot hun recht geko men zijn. Zo werd vanuit de Hoek sche Waard opgemerkt dat het tracé beter langs de Rijksweg had kunnen lopen. De weg doorsnijdt toch al de Hoeksche Waard, zodat er niet nog eens een tweede doorsnijding bij komt. ROL SHELL CHEMIE Mogelijk is het verwijt van het PvdA-Kamerlid drs. De Ruiter toch juist geweest, nl. dat de regering on der druk van Shell-Chemie aan de Moerdijk heeft gehandeld. Dit bedrijf heeft al ten van de zeven pijpleidin gen die het geprojecteerd had aange legd. Het tracé van de buisleidingen- straat loopt merkwaardig genoeg pa rallel aan deze leiding. re sabotagefront, dat de verantwoor delijkheid voor de bomaanslag voor zich opeiste. Volgens de Rotterdamse politie is uit de verhoren niet geble ken dat er contacten zouden bestaan tussen het „sabotage front" en de Baader Meinhoffgroep. Het pamflet zette de Rotterdamse recherche op het spoor van links ge oriënteerde groeperingen in de haven. Maandag sloeg de politie toe en ar resteerde de 20-jarige matroos J.Q. op zijn werk in dc Waalhaven en de 19-jarige R.J.K. in zijn woning in Ca- pelle aan den IJssel. Het tweetal gaf ook toe schuldig te zijn geweest aan het in brand steken van twee surveillance-auto's op het parkeerterrein van het Haagse Veer, het hoofdbureau van de Rotterdamse politie. Dat gebeurde op Koninginne dag. Het motief hiervoor is onduide lijk. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Wij moeten geen federatie vormen van AR, KVP en CHU. Daar is het nu te laat voor. De ontwikkelingen gaan hard en er zou geen dynamiek meer in zitten. Wel moet er een nieuwe christelijke partij komen". Zo besloot top-CHU-er J. Huisen woensdagavond zijn inleiding die ge titeld was: „De toekomst van de CHU". Wanneer die vraag naar voren komt, betoogde de spreker, lijkt bet of we in de mist zitten. Ook in relatie tot andere partijen. Dagelijks hebben we te maken met tal van problemen, zoals milieu-verontreiniging, eco nomische neergang of met vraagstuk ken in andere landen. Er is een zeke re geïrriteerdheid by de kiezer. Die gaat vragen stellen en krijgt er geen antwoord op. Dan begint de ellende. Er zijn geen duidelijke lijnen met steeds maar weer een gebrek aan vi sie die de partijen elkaar verwijten. Het heeft te maken met het politiek partijsysteem. Het instrumentarium van de partijen is nog teveel geënt op DEN HAAG In Den Haag is een meetwagen voor luchtverontreiniging gepresenteerd. Deze mobiele stations kunnen worden ingezet op plaatsen, waar het meetnet voor de luchtver vuiling (nog) met is gerealiseerd. Op de foto het interieur van de wagen met links de meetapparatuur voor het stof gedeelte en op de achter grond de panelen met apparatuur voor het meten van kooldioxyde, koolwaterstof en koolmonoxyde. (Van een onzer verslaggevers) NOOTDORP Over enkele weken is de oude hervormde kerk aan de Dorpstraat volledig gerestaureerd. De bouwvakkers van de plaatselijke firma Van Tilburg zijn door de gunstige weersomstandigheden geruime tijd voor op het schema. De Nootdorpse hervormden en gereformeerden die tot voor kort in het wijkcentrum Nové kerkten hebben de kerk meteen al na de voltooiing van de res tauratie van het interieur in gebruik genomen. De prachtige koperen kronen en de witgepleisterde muren vormen met de glas-in-lood ramen een in tiem en smaakvol geheel. In de kerk ruimte zijn 160 eikehouten stoelen in carrévorm geplaatst. De bezoekers zitten om het liturgisch centrum heen. De Ambachtsherenbank met luifel er boven in de volksmond „do- mineesbank" is op de voormalige plaats van de preekstoel neergezet. Voor de preekstoel zelf is een grote Avondmaalstafel geplaatst. Orgel President-kerkvoogd Jac. Bazuin constateert met spijt dat de plaat sing van het orgel heel wat voeten in de aarde heeft. Waren de restau ratiekosten voor het instrument door de Gebrs. Van Vulpen uit Utrecht oorspronkelijk op 85.000 begroot, momenteel is men op een bedrag van 130.000 uitgekomen. Via een aanvullende subsidie van de over- jaar geleden gebouwd door de Lei heid hoopt men dit tekort binnen te denaar Van Assendelft, krijgen. Het orgel is tweehonderd Op dit moment is de kas waarin vroegere vragen. Nodig is een funda mentele politiek. We kunnen niet blijvend commissies instellen. Die spijkeren wat tussen de verschillende stromingen. Er worden wat concessies gedaan en alles is weer bij het oude. Ook bij de regeringssamenstellingen is er steeds 'het compromis. Een kabi net wordt dan een lapjeskabinet. Het geeft geen antwoord aan de korzelig geworden kiezer. Zo ontstaat er ver vreemding tussen kiezers en partij. Zij willen echter de partijen weer gaan zien als de makers van politiek. Daarom hoopt de inleider op concrete resultaten, bij de bespreking tussen de confessionele partijen. We moeten wel naar tegenstellingen met reële hergroeperingen. Dat samenspreken bevordert de schematisering in de po litiek. Zonder vaagheden. De bedoe ling is te streven naar een Christelijk Democratische partij met solidaire, actuele filosofie. In ons isolement zit geen kracht meer. We moeten de we reld ingaan. Ons niet exclusief op stellen en proberen de ander erbij te betrekken. We moeten ook rekening houden met de groei van de onkerke lijkheid. We moeten niet teveel mikken op het principiële publiek. En ons ook niet te statisch opstellen. Met mensen met een religieus levensbesef, maar toch onkerkelijk, moeten we rekening houden. We zijn over veel zaken an ders gaan denken. Bijvoorbeeld over de sporttoto, voorbehoedsmiddelen en zondagsontheiliging. Politiek moet open staan voor an dere meningen om die mede als an tenne te gebruiken. Geen isolement, maar openheid is het devies. Tussen de groeperingen moeten geen conflic ten zijn maar solidariteit. Dat is beter dan het kiezen van een bepaald „is me". Verder een redelijke progressi viteit gekoppeld aan zakelijke oplos singen. Met daarbij een concreet poli tiek program. Dan kan men ergens van op aan. Gewenst is een wetenschappelijke research. Bij acties moeten er politie ke kanalen zijn waar de demonstran ten terecht kunnen. Met een bewust iedereen erbij betrekken, Dan krijgt men een veel dynamischer geheel. Dan is er nog het gevaar van de ver grijzing bij de christelijk politieke partijen. Plus het gevaar dat jong en oud eikaars taal niet verstaan terwijl zij soms toch hetzelfde bedoelen. In de protestantse kring bestaat zo'n beetje de magie van het woord met een kleine „w". Zonder dat men tot de kern van de zaak komt en de ouderen alles soms verkrampt zien. De Samenwerking moet blijven an ders heeft -de KVP de troeven in han den. De heer Huisen sprak op de jaar vergadering van de. CHU Hillegers- berg in de Messiaskerk. In de vacatu res ontstaan door het aftreden van de heren J. P. B. Oldenburger en drs. P. de Ridders werden respectievelijk mevrouw G. R. de Ridders-Hoeksema en de heer A. M. Vreugdenhil geko zen. Het interieur van de Kerk ademtsfeer en serene rust. BERGEN OP ZOOM Aan de oever van de Oosterschelde bij Bergen op Zoom zijn sinds november ruim negentig dode vogels gevonden: vijftig berg eenden, twee zwanen en verder eenden, waterhoenders en meeuwen. Deze cijfers zijn afkomstig van de heer L. Jans uit Roosendaal, die in zijn woonplaats een erkend 'vogel- hospitaal' bezit. Hij baseert de schat ting op het aantal meldingen dat bij hem binnenkomt. Soms komen de mensen bij hem de dode vogels afle veren. Hij heeft er nu tien, waaron der vijf bergeenden. De oorzaak van de vogelsterfte De heer W. van Velzen maakt de houten entreedeuren het orgel geplaatst wordt prachtig opgeknapt. De heer R. Struik, die thans tijdens de kerkdiensten een noodorgeltje bespeelt, is straks de eerste trotse gebruiker van het kost- Uare instrument. Klokketoren Veel werk vereist de restauratie van de vijftiende eeuwse klokketo ren die entree geeft tot de kerk ruimte. Het uurwerk doet weer dienst, zodat de Nootdorpers hun horloges weer gelijk kunnen zetten op de stand van de vergulde wijzers. Heel bijzonder worden de monu mentale eikehouten kerkdeuren die in het bedrijf van de Fa. van Til burg aan de Dorpsstraat worden ge maakt De heer W van Velzen heeft er bijna een dagtaak aan. Hij brengt er naar het ontwerp van het archi- tektenbureau ir. J. Kruger uit Voor burg in totaal 28 ornamentjes in, veertien per deur. Bas de Jong, oud- dorpssmid van Nootdorp, over wie wij zaterdag j.l. schreven, heeft aan geboden het ijzerbeslag op de deur te maken. Hij is al enkele weken bezig met het smeden van de han en het slot. Aan de Land- en tuinbouwers werken graag samen Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het bestuur van de stichting ontwikkelings- en sane ringsfonds voor de landbouw heeft besloten de bijdrageregeling 'ter be vordering van samenwerkingsvormen in de land- en tuinbouw tot 1 januari 1973 te verlengen. Het feit dat aan bevordering van samenwerkingsver banden groot belang moet worden ge hecht en de grote belangstelling die voor deze bijdrageregeling bestaat, hebben het bestuur tot deze verlen ging doen besluiten. APELDOORN Een negen jarig Apeldoornse jongen heeft zich al jong een handig inslui pertje getoond. Bij een familie stapte hij dinsdag de keuken bin nen en griste een briefje van 25 gulden uit de portemonnee. De vrouw des huizes, die boven was, had hem gehoord, kwam naar beneden en vroeg hem wie hij was. Het ventje gaf haar geen antwoord, maar zei, dat hij even wilde weten hoe laat het was. ..Ik ben te laat voor het eten thuis, mevrouw", voegde hij er nog aan toe en nam de benen. Vervolgens stapte hij bij de buren binnen. Hij trof het niet. De bewoners zaten aan tafel. Toch wist hij de situatie handig te red den. Weer vroeg hij hoe laat het was en verdween. Inmiddels had de eerste me vrouw de diefstal ontdekt en ver telde het verhaal aan haar buur vrouw. Gezamenlijk kwamen de dames er achter wie de jongen was. De politie deed de rest. DEN HAAG In Nootdorp zal op 1 februari een „dierenambulance" van start gaan, die gaat werken in Den Haag en omgeving. Het is volgens het echtpaar Louwrier, dat de later in een stichting om te zetten dienst begint, de tweede „dierenambulance" in het land die dag en nacht bereikbaar is. In Amsterdam is de eerste gevestigd. Met een speciaal voor het vervoer van dieren ingerichte busje gaat de „dierenambulance" zieke of in nood geraakte dieren ophalen en zonodig naar een dierenarts te brengen. De dienst gaat samenwerken met de dierenbescher mingsverenigingen. moet volgens de heer Jans een com binatie zijn van klimatologische om standigheden en watervervuiling. De vogels zouden vooral worden aange- troffen bij de plaats, waar het riool van Bergen op Zoom en omliggen de plaatsen in de Oosterschelde uit mondt. Gebleken is dat onder de hui - dige omstandigheden de vogels hier zijn blootgesteld aan darminfectie, veroorzaakt door de zogenaamde rompworm. Overigens is de sterfte van deze eenden bij Bergen op Zoom in de wintermaanden geen ongewoo® ver schijnsel» Vorig jaar zijn er volgens de heer Jans in deze omgeving 81 dode vogels gesignaleerd. Opmerke lijk is volgens hem wel, dat deesterf- te langer aanhoudt. „Vorig jaar kreeg ik begin januari al geen telefoontjes meer. Nu komen ze nog steeds bin nen, al gaat het heel geleidelijk". In het komende weekeinde gaat de heer Jans met leden van de „Vereni ging voor Natuurbehoud" en dc „Christelijke Jeugdbond voor Na tuurstudie" een uitgebreid onderzoek instellen. De vogels, die men vindt, worden gestuurd naar de toxocoloog en bacterioloog prof. dr. Koeman in Utrecht, die onder andere de inge wanden en de maag van de dieren onderzoekt, en prof. dr. Wattel in Amsterdam, die nog andere onder zoekingen zal verrichten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5