Luns in Denemarken en Voorwegen niet welkom Snel wet nodig op stadsvernieuwing Milds sprak toch nog IGE en enve'°PPen CADEAU krijgen als v Gekaapt vliegtuig met losgeld en parachutes vertrokken Het Kwartet chtergrond: kritiek op Griekenland en Portugal r Reorganisatie Philips in het noorden N.jls Ministers wij ag Jonge vrouw met kind (3 jaar) opgepakt wegens hasj-smokkel Vliegtuig explodeert: 27 doden? MEUBELSHOWROOM W. J. ZIRKZEE N V. Dollar weer onder druk (RITA) NET WEER Leidse Courant Donderdag 27 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 ^lachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. OSLO (Reuter) Noorwegen heeft de secretaris-generaal van de NAVO. mr. Joseph Luns. verzocht zijn eerste officiële bezoek aan Noorwegen uit te stellen tot de herfst van dit jaar. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Oslo woensdag meegedeeld. Noorwegen deed dit verzoek nadat Denemarken mr. Luns had laten weten dat het tijdstip voor diens bezoek aan Kopenhagen 4 mei niet goed uit kwam. Het ligt voor de hand dat Luns zijn bezoeken aan Denemarken en Noor wegen combineert, en daarom heeft de Noorse regering uitstel van het be zoek voorgesteld, aldus de woord voerder. Politieke kringen zijn echter van mening dat de werkelijke reden van het uitstel ligt in het conflict tussen Luns en de regeringen van Noorwe gen en Denemarken over het Navo- standpunt ten opzichte van de niet- democratische regimes in de Navo- landen. Griekenland en Portugal. Mikis Theodorakis, op toernee door ons land, heeft dan tóch nog gesproken. Gistermiddag werd er een persconferentie belegd, waar op behalve natuurlijk de kun stenaar ook impressario Van Rees zijn zegje deed. De zangeres Liesbeth List, die niet in de toer- nee zat, was er ook. (Foto). Ze hoopt een volgende keer wel van de muzikale partij te zijn, wat Van Rees niet zo zag zitten. Meer over de persconferentie elders in dit nummer. Kritiek GRONINGEN De bestuurlijke af- lingen van diverse Philips-vestigin- n in Noord-Nederland zullen wor- ti geconcentreerd in één bestuurlijk ïtrum. Volgens Philips zullen er :n ontslagen vallen. Wel zal een 1 van het personeel dat op natuur- e wijze afvloeit niet weer worden vangen. lovendien zullen veertig tot vijftig nsen van de z.g. commerciële afde- te Drachten worden overgeplaatst Groningen. De natuurlijke af- eiing, zal met name plaats hebben de z.g. indirecte sector, personeel van de administratieve, commer- le en ontwikkelingsafdelingen, ferwacht wordt dat deze afvloeiing jeveer anderhalf procent zal bedra- l van het totale personeelsbestand 4000 man in de betrokken bedrij- n te Groningen, Drachten. Hooge- fen en Sneek. De reorganisatie heeft ,een plaats aan de top en de pro- jktie-afdelingen blijven dus onge leid. De concentratie zal in de jaren j en '73 plaats hebben. Behalve aan rloeiing van gepensioneerden en rgelijke wordt ook gedacht aan èrplaatsing naar andere afdelingen p het Philips-concern. Overigens is nog weinig concreets over te zeg- n, omdat de plannen nog in een kinstadium verkeren. Luns heeft onlangs kritiek geleverd op Denemarken en Noorwegen omdat deze landen op de Navo-bijeenkomsten hun afkeuring hadden uitgesproken over de binnenlandse politiek van het Griekse regime en het optreden van Portugal in de Afrikaanse kolonies. Het Noorse blad Aftenposten schreef woensdag dat Luns door de houding van de twee Skandinavische regerin gen onnodig voor het hoofd wordt gestoten. Politici die kritiek leveren moeten ook kritiek op henzelf ver wachten, aldus het blad. Aftenposten vindt het „bijzonder kleingeestig dat het bezoek van Luns wordt uitgesteld omdat hij enkele mensen in Kopenhagen en Oslo op de tenen heeft getrapt. Iedereen die Luns kent weet dat hij zegt wat hij denkt. Het is nauwelijks verrassend dat hij zijn mening over anderen blijft geven als secretaris-generaal van de Navo", zo schrijft Aftenposten. Noorwegen en Denemarken hebben op de NAVO-ministerraad vorig jaar in Lissabon scherpe kritiek geleverd op de lidstaten Griekenland en Portu gal. Secretaris-generaal Luns meent echter dat de NAVO niet het geëigen de orgaan is voor kritiek op het be leid van NAVO-landen. UTRECHT De vakbonden zijn het met de CMC-Melkunie eens ge worden over een sociaal plan. Het concern enige tijd geleden ontstaan door het samengaan van de coöpera tieve Melkcentrale en de Nederlandse Melkunie heeft 25 vestigingen met in totaal ongeveer 4000 werknemers. Het sociaal plan is opgesteld om de gevolgen op te vangen van de her groepering van de werkzaamheden na de fusie. Met de uitvoering ervan is ongeveer twee en een half miljoen gulden gemoeid. Van dit bedrag moeten onder meer afvloeiingsregelingen betaald worden. Ook u kunt een MAP MET PAPIER en c deze bon invult! I Nat geef op als nieuwe abonnee, Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. map postpapier. Mijn naam is: Adres: Ploots: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. O NEW YORK, RTR Een vlieg tuigkaper heeft na het in ontvangst nemen van 200.000 dollar losgeld en twee parachutes een toestel gedwon gen op te stijgen na een gespannen oponthoud van zeven uur in New York. Postzegel is nier nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden ijzen verwijten over leidingstraat al DEN HAAG De Tweede Kamer is ruimschoots van te voren inge licht over de stand van zaken met betrekking tot de aanleg van de pijp leidingenstraat van Rotterdam naar Antwerpen. Er is daarom geen reden om zich overrompeld te voelen nu de uitvoering van het project reeds in volle gang is. Met dit argument bestrijden de mi nisters Drees van verkeer en watei- staat en Udink van ruimtelijke or dening het verwijt van de oppositie dat de regels van het parlementaiie spel niet in acht zijn genomen. De oppositie had zich er aan geërgerd dat de Kamer geen enkele zeggen schap blijkt te hebben over de vast stelling van het tracé. Drs. Nypels (D'66) diende daarom een amende ment in. waarin wordt voorgesteld een kaart van het tracé aan het wets ontwerp toe te voegen. Minister Udink maakte hiertegen bezwaar. Het zou een inbreuk betekenen op de huidige staatsrechtelijke verhoudin gen. Het tracé heeft trouwens, zo zegt hij, ter inzage gelegën. (Aange zien het hier om een zogenaamde 'nutswet' gaat had dat verder weinig om het lijf. Zie daarover elders in dit blad. DANBURY, DPA De Amerikaan se priester Daniel Berrigan, evenals zijn broer Philip een verklaard tegen stander van de oorlog in Vietnam, is woensdag voortijdig vrijgelaten. Hij zat evenals zijn broer een gevange nisstraf uit van drie jaar wegens het in brand steken van de papieren van een recruteringsbureau voor militai- Zijn straftijd zou in november af-, lopen, maar gezien zijn slechte ge zondheid is zijn verzoek om straf tijd verkor ting ingewilligd. Zijn broer Philip staat nu in Harrisburg, Penn sylvania, met zes anderen terecht om dat hij medeplichtig zou zijn aan een plan om de presidentiële adviseur Henry Kissinger te ontvoeren. De man, die zei een bom en een geweer te hebben, houdt twee pilo ten en de stewardess in gijzeling. De 43 passagiers mochten het vlieg tuig, in Purchase in het district Westchester verlaten. De kaper had functionarissen van de Mohawk-luchtvaartmaatschappij meegedeeld, dat hij de stewardess, die hij onder schot hield, zou dwin gen, met hem per parachute uit het vliegtuig te springen. Het toestel is met onbekende be stemming vertrokken. De piloot meld de voor de start, dat de kaper hem opdracht had gegeven, niet hoger dan 4.500 meter te vliegen. Een piloot van de Mohawk-maat- schappen zei, dat het zelfmoord zou betekenen het toestel per parachute te verlaten, omdat het vliegtuig daar voor niet geschikt is. Een ander Mo- hawk-toestel heeft de achtervolging ingezet. SCHIPHOL Een jonge Canadese vrouw die met haar driejarig zoontje in een Turks lijnvliegtuig uit Ankara op Schiphol aankwam, is door de douane gearresteerd, nadat men on der dubbele bodems en deksels in haar twee koffers acht kilo hasjiesj had aangetroffen. De arrestatie had een tragisch ver loop. omdat het zoontje' zijn huilende moeder manhaftig poogde te troosten, terwijl hij ondertussen probeerde de twee koffers te beschermen tegen de douaniers, die het onderzóek instel den. Bovendien was de pas 20 jaar oude moeder in verwachting van een tweede kind. De vrouw is overgebracht naar "het politiebureau in Amstelveen waar ze met haar zoontje in een speciale ka mer is ondergebracht. De Amstel- veense politie heeft het zoontje giste ren de hele dag bezig gehouden door hem onder meer in patrouillewagens mee uit te nemen. Volgens een woordvoerder van de douane-re cherche zal de zaak van de Canadese vrouw zo snel mogelijk worden afge handeld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het in Neder land bestaande wettelijk instru mentarium voor stadsvernieu wing schiet volkomen tekort. Daarom is het noodzakelijk dat er spoedig een wet op de stads vernieuwing komt, aldus prof. mr. P. de Haan, hoogleraar in het burgerlijk en agrarisch recht aan de Technische Hogeschool in Delft. Hij zei dit gisteren op een congres over stadsvernieuwing in het Neder lands Congresgebouw in Den Haag. Het betoog van professor De Haan was gebaseerd op een onderzoek naar de Nederlandse en buitenlandse wet geving van de werkgroep Stedelijke Verkaveling van het Instituut voor Bouwrecht. De wet op de 'stadsver nieuwing zou uit drie elementen moe ten bestaan: een basisplan voor de stadsvernieuwing, een uitvoerings plan en juridische uitvoeringsmidde len. Het basisplan is in de gedachten- gang van de werkgroep een globaal vernieuwings- en verbeteringsplan voor de gehele bebouwde kom of een deel daarvan, als vrucht van een planning van een vijf tot tien jaar. Pretentie Prof. De iHaan deed een aanval op de pretentie van de Wet op de ruim telijke ordening, als zou men hier te doen hebben met een volledige wette lijke regeling van de ruimtelijke or dening. Hij sprak zich ook uit tegen de door de raad van advies voor de ruimtelijke ordening gelanceerde ge dachte van een speciale wet voor de vier grote steden. Volgens prof. De Haan zou daardoor rechtsongelijkheid ontstaan ten op zichte van de andere gemeenten en zou de noodzakelijke totstandkoming van een algemene wet op de stads vernieuwing op ontoelaatbare wijze worden vertraagd. Drs. R. J. de Wit, burgemeester van Alkmaar en voorzitter van de com missie stedelijke reconstructie van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening, bepleitte een snel uit te voeren „bewuste regeneratie van de grote steden". Ook hij zei dat het huidige administratief-juridische ka der. waarbinnen dit werk moet ge beuren, te vertragend werkt. Volgens drs. De Wit is de grote opgaaf voor de komende jaren, zodanige adminis tratief-juridische procedures te ont wikkelen. dat de machine van de be sluitvorming weer behoorlijk gaat draaien. Hij kwam op voor goed ge organiseerde inspraakprocedures, waarbij uiteindelijk het openbaar be stuur beslist en dit bestuur niet vol staat met een loutere registratie van mensen die uit de inspraak naar vo ren komen. De minister van volkshuisvesting en ruimle.'ijke ordening, drs. B. J. Udin*, zei in zijn openingswoord van het congres dat stadsvernieuwing in de eerste plaats uitdrukking moet ge ven aan het nieuwe levenspatroon van de mens. Aan het einde van het congres gaf congresvoorzitter ir. W. F. Schut een samenvatting. Over het denkbeeld van projectontwikkelings maatschappijen zei ir. Schut dat de gemeenten hun publiekrechtelijke ta ken nooit moeten inruilen voor mate riële voordelen, die zouden kunnen ontstaan uit samenwerking met het bedrijfsleven. Ook hij was van oor deel dat we naar een wet op de stadsvernieuwing toe moeten. BELGRADO. (AP) Een DC-9 van de Joegoslavische luchtvaart maatschappij JAT is boven Tsjecho- slowakije geëxplodeerd. Volgens het bureau was het toestel op weg van- Stockholm naar Belgra do. Volgens Tanjoeg bevonden zich 28 personen aan boord, waarvan zes bemanningsleden. Volgens berichten uit Praag zou een vrouw het ongeluk hebben overleefd. Over het lot van de andere inzitten den is niets bekend. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 42627 AMSTERDAM De dollar stond woensdag op de Europese valuta markten weer onder druk. Dit als ge volg van een groeiende vrees voor een nieuwe monetaire crisis. Vrijwel algemeen worden de plan nen van president Nixon om de eco nomie van de VS te stimuleren sterk inflatoor genoemd. Iets, dat niet be paald bijdraagt om het vertrouwen in de dollar te herstellen. Dat doet ove rigens ook niet de verwachting, dat de handelsbalans van de VS over 1971 met een tekort in de orde van grootte van S 2 miljard zal sluiten. President Nixon heeft gistereyi in het Witte Huis een onderhoud gehad met premier Biesheuvel. De premier en de president spraken ongeveer 45 minuten met elkaar. Hij die anderen laakt zingt op slinkse wijze zijn eigen lof. SIR THOMAS BROWNE Ik heb vijf liter melk extra besteld..., mijn witte muis heeft kleintjes ge kregen DE BILT Een kleine storing die zich gisteren aan het polaire front boven Ierland ontwikkelde is in noordoostelijke richting ge trokken. Het centrum bevond zich vandaag ten noordwesten van Den Helder. De aanwezigheid van een krachtig en omvangrijk hoge- drukgebied boven Rusland dwingt het lagedrukgebied naar het zuidoosten uit te wijken. Het zal daarom juist over ons land naar Midden-Europa wegtrekken. Tengevolge van deze ontwik keling draait de wind naar rich tingen tussen noord en oost, zodat koude vorstlucht uit Noord- Duitsland over ons land zal gaan uitstromen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur, 73.6 cm (981 millibar), dalend. Zon en maan 28 januari: zon op 8.27, onder 17.19; maan op 14.57, onder 7.28; 2 febr. E K. Hoog water Hoog water. 28 januari: Rotter dam le getij 2.41, 2e getij 15.15; Scheveningen 1.16—13.39; Vlissin- gen 0.0112.34; Haringvliet aan de Zeezijde 1.37—14.07.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1