Mikis Theodorakis kon toch spreken TV-commentaar Lou van Rees wekt argwaan met onverwachte persconferentie Oude heertjes Hel weer in Europa COLIN FORBES 10 door RUDIE VAN MEURS AMSTERDAM ,»De grote vijand van het Griekse volk zijn niet de Russen, maar de Ameri kanen. Zij hebben Papadopoulos in het zadel geholpen en zij zijn verantwoordelijk voor de dicta tuur waaronder mijn volk leeft. Ik ben het aan mijn overtuiging verplicht de aandacht vooral te richten op Amerika dat met Engeland, Spanje en andere westerse landen een front vor men tegen mijn volk". Het is duidelijk, Mikis Theodora kis (46). bezig aan een toernee door Nederland die hij vanavond in Gro ningen afsluit, houdt z'n mond niet. Ondanks pogingen van Lou van Rees die hem het liefst alleen maar muziek makend door het land had willen zien trekken. „Ik heb niet het recht, maar de plicht op te komen voor m'n land en voor m'n volk. Omdat ik de Griekse zaak ernstig neem, spreek ik erover en uit ik me zoals ik me moet uiten". Een aange paste versie van „hier sta ik, ik kan niet anders". Theodorakis praat breedvoerig, wijd gesticulerend en voortdurend zeer serieus. Hij maakt de indruk erg oprecht te zijn, elk antwoord op vragen mondt uit in een aanklacht tegen de Griekse kolonels die zijn volk knechten en tegen de politieke machten buiten Griekenland die de dictatuur ondersteunen en helpen op de been te houden. In het citaat waarmee dit verhaal begint geeft hij antwoord op de vraag waarom hij, tot ontevreden heid van Russische intellectuelen die naar Siberië zijn gezonden en in strafkampen verblijven wegens op standigheid tegen het falen van het sowjet-regiem, tot dusver vaak het probleem van de Russische gevange nissen uit de weg ging. De onlangs opnieuw veroordeelde Russische taalkundige Boekowski schreef vorig jaar Theodorakis een brief met het verzoek in Rusland eens te komen kijken in de gevangenissen om een vergelijking te kunnen maken tus sen het Russische en Griekse sys teem. Theodorakis zegt dat hij uit ideologische en tactische overwegin gen de Russische repressie min of meer bulten schot laat. „Ik ben ten slotte een Griekse communist en ik vind dat de grote vijand Amerika is! Overigens mag hij Rusland niet meer in. Hij vindt dat ten striide getrokken moet worden tegen elk svsteem dat politieke gevange nen heeft. Hij zegt dat de massa daartegen in opstand moet komen 'om een dynamische confrontatie met die reeiems mogelijk te maken'. Voor Theodorakis* eigen situatie en gezondheid is het natuurlijk be ter dat hij buiten Griekenland ver blijft, maar zou hij als gevangene en banneling in Griekenland niet meer kunnen doen voor zijn land? Sinds zijn vrijlating lijkt de wereld- opinie gesust en hebben de kolonels zelfs hier en daar het voordeel van de twijfel gekregen. In elk geval lijkt de belangstelling voor de dictatuur iin z'n land minder te worden. Theodorakis zit een beetje met die vraag. Natuurlijk had z'n vrijlating te maken met het imago van de Griekse kolonels en rekenden zij met die geste op meer sympathie voor het huidige Griekenland dat uit de Raad van Europa gestoten werd of althans zelf het initiatief nam de raad te verlaten. „Ik vind dat iiedere Griek terug moet naar z'n land, zo dra zich daartoe de mogelijkheid voordoet. Het is voor mij op dit ogenblik moeilijk." Hij vind dat hij op dit ogenblik van meer nut is bui ten Griekenland, in het supercen trum' van politieke machten die de kolonels op de been houden. Navrant Het is een beetje navrant om in dit verhaal over Theodorakis, die voor de linkse EDA-partij in Grie kenland in het parlement zat, die in gevangenissen verbleef en verban nen werd naar een Grieks dorpje achteraf, die bovendien een ver maard componist is en wereldbe roemd werd door zijn muziek in de film Zorba de Griek en die bovenal een niet-gespeelde eerlijkheid aan de dag legt in z'n strijd tegen het fascisme, ook nog impresario Lou van Rees in te voeren. Maar hij was tenslotte oorzaak van veel verwar ring rondom het al dan niet moeten zwijgen van Theodorakis. Vandaar ook aandacht voor Van Rees, bekend door festivals in Knokke en andere wereldschokkende evenementen met meestal door goed in de show-bus- iness ingevoerde journalisten uitge molken schandaaltjes die daaraan verbonden waren. Zijn plotseling uitnodigend gebaar aan alle kranten in Nederland, om alsnog een persconferentie met Theodorakis te houden in het pers centrum Buitenveldert, wekt na tuurlijk al direct argwaan. Want gaat het om Theodorakis of om nog meer aandacht voor zijn concerten gisteravond in Den Haag en van avond in Groningen nadat de uit voering in Utrecht een commercieel verlies werd? Spreekverbod In elk geval de vraag aan de heer Van Rees, kreeg Theodorakis nu een spreekverbodja of nee. Van Rees ('ik wil niet altijd de boosdoener zijn, dat wil ik wel even zeggen'): „Iemand van de vreemdelingen dienst heeft me gevraagd, komt Theodorakis hier voor muziek of de monstraties. Hij komt hier voor mu ziek en concerten heb ik gezegd. Daarna hebben veertig journalisten me opgebled en toen heb ik de boot afgehouden want dat was te veel. Televisieopnamen voor de KRO kon den niet doorgaan omdat Theodora kis bezet was. Dat is alles. De toer nee van Theodorakis is een zuiver- polieh commerciële zaak. Ik ben neutraal, morgen ga ik naar Joego slavië en overmorgen naar Athene. Ik verhinder iemand niet te spreken als hij dat wil". Er gaan wat hoon- geluiden op. Iemand formuleert een andere versie, namelijk d?t Van Rees uit vrees dat de toernee door een te grote verbale vrijmoedigheid van Theodorakis plotseling onder broken had kunnen worden door een ingreep van justitie en buitenlandse zaken (die op zo goede voet met de kolonels verkeren) waardoor de con certenreeks een commerciële flop had kunnen worden. Een andere ge mompelde suggestie is dat Van Rees een publiciteit van heroïek en mar telaarschap rondom Theodorakis heeft uitgelokt om de toernee ge zicht te geven. Van Rees: „Zoals ik het heb gezegd is het en niet an ders". Maar dat meisje dan op zijn impressariaat dat toch wel degelijk tegenover journalisten vertelde dat Theodorakis van de politie niet mocht spreken, terwijl dat meisje voortdurend met Van Rees die in Frankrijk zat, telefonisch contact had? Van Rees: „Dat meisje heeft hierover al genoeg op haar taberna kel gehad". Liesbeth List Tijdens de persconferentie overi gens opnieuw een mini-schandaal in het wereldje van de show. Want waarom mocht Liesbeth List niet op de concerten van Theodorakis zin gen? Juffrouw List: „Het was niet een kwestie van budget, zoals de heer Van Rees zegt. Ik kom mis schien wél in de volgende toernee van Theodorakis." "Van lees: „Het was wél een kwestie van budget, en dat je volgende keer wél in.de toer nee komt zou ik maar niet te vast op rekenen" Juffrouw List: „Het was geen kwestie van budget, Kip's le verworst die de toernee organiseerde heeft me gezegd dat er geld genoeg was. Kip's leverworst heeft geld zat". Theodorakis ziet niet begrij pend toe en kijkt na uitleg van de discussie verdwaasd rond. In een in terview vorige week in Het Parool zei hij op de vraag waarom er over al vrees was voor zijn eventuele po litieke demonstraties: „Omdat de worstfabrikanten, die met nog een paar anderen de technische en mili taire macht uitoefenen in ons sys teem de geldschieters zijn Alle volken zijn slachtoffer van een be vroren situatie waarbij een kleine groep de macht in handen heeft en zijn wil aan de massa oplegt". Kijkers die de tv-serie over het leven van Hendrik VIII met belang stelling hebben gevolgd, zullen onge twijfeld ..bekende gezichten" hebben ontdekt in de eerste aflevering van Elizabeth I" Er is dan ook sprake van een historisch vervolg. Wij kun nen ons echter voorstellen dat andere kijkers graag voor de eigenlijke film een introductie zouden hebben gehad om de vele personages een beetje uit elkaar te kunnen houden. Zeker is wel reeds dat we van de zeer begaafde actrice Glenda Jack son een in toenemende mate indrin gende vertolking van Elizabeth I mo gen verwachten. Haar spel ken merkt zich door een opvallende natuurlijkheid in het uitbeelden van emoties. Tot opmerkelijke prestaties kwam ook haar tegenspeelster Daph ne Slater als Mary Tudor. De overgang van die bewogen en in veel bloed gedrenkte historie van Engeland naar „Seks in wording" zullen waarschijnlijk heel wat kijkers de AVRO niet in dank hebben afge nomen. Het was dan ook een reuzen zwaai. Dokter A. C. van Swol reali seerde zich bü het begin terecht dat menigeen er wel met afschuw tegen aan zou kijken. Seksuele voorlichting is een be langrijke en noodzakelijke plicht. Maar in alle ernst betwijfelen wij of de heren Van Swol en Musaph het voor het medium televisie wel op de gewenste manier doen. Eerlijk ge zegd kregen wij soms het gevoel te luisteren naar zoetgevooisde vrager ij van nieuwsgierige oude heertjes. Wij menen dat door de sfeer waarin dit programma is geplaatst, een geeste lijke onvolgroeidheid naar buiten kwam (en waarachtig niet uitslui tend van de kant van deze jongeren), die wezen endoel van de voorlich ting eerder schaadt dan dient. De wijze waarop dr. Musaph zich beijvert de materie te populariseren doet de vraag rijzen of hij wel de geschikte toon heeft voor een der gelijk gevoelig en veel tact vergend programma. T. H. max. t. min. t. neer- gist. gist. slag Amsterdam geh. bew. 6 -2 0 on bew. mist 5 half bew. Kopenhagen geh. bew. -2 geh. bew. Luxemburg geh. bew. licht bew. Majorca half bew. 12 2 0.4 sneeuw onbewolkt 9 Parijs regen motregen Wenen geh. bew. Zurich zw. bew. 23.00 Nieuws; 23.10 Radiojour naal; 23.20 Ik hoor. Ik hoor wat u niet hoort, causerie met grammofoonplaten: 23.55-24.00 Hilversum I 402 m. NCRV 1840 Nieuws: 18.41 Wereldpa norama: 18.50 (S) Leger des Hells-kwartler; 19.05 (S) Kerkorgelconcert: 19.35 <S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: Koorzang en Vedelensem ble; 20.02 De kleine wereld, vervolghoorspel: 20.30 (S) Ra dio Actief: gevarieerd pro gramma: 22.20 Avondoverden king; 22.30 Nieuws: 22.40 Den Haag vandaag; 22.50 Het Ko ninkrijk ln de waagschaal, le zing; 23.10 (S) Metropole-or- kest. meisjeskoor en solisten: 23-55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws, om 18.11 Radio- Journaal en om 18.20-1840 Uit zending van het GPV: 19.00 (S) Licht orkest met zangsoliste; 19.25 De gesproken brief; IK- OR: 19.30 Kleur: vragen rond om schrift en samenleving: AVRO: 20.00 Nieuws: 20.05 Viool en plano: 21.33 Honger van Nasja. hoorspel: 22.30 (S> Nieuwe liedjes, chansons of songs: ^2.55 Mededelingen RADIO MORGEN Hilversum I 402 m. KRO: 00 Nieuws; 7.02 Het levende woord: 7.07 (S) Badineric: klassieke en moderne muziek (gr): (7.30 Nieuws; 7.41-7.50 Ac tualiteiten): 8.24 Overweging; 8.30 Nieuws; 8.41 Voor de huis vrouw: 9.40 Schoolradio: 10.00 (S) De beste plaat voor uw stereokop: (10.30-10.33 Nieuws): 11.00 Voor de zieken; 11.55 Me dedelingen; 12.00 (s> Van twaalf tot twee; (1242 Wij van het land: 12.38 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Actualitei ten; 13.00-13.05, Raden maar 14 05 Schoolradio: 14.30 (S) In terlokaal op vrijdag: muzikaal middagmagazine; (15.30-15.32 Nieuws); 17.00 Zonder grenzen: missie en zending: 17.10 (S> Metropole-orkest 17.25 Voor de kinderen: 17.30 Nieuws: 17.32 (S. Actualiteiten: 18.00 <S> Licht ensemble met solisten. Politieke Partijen: 18.19 Uit zending van de PSP. Hilversum II 298 m. AVRO 7.00 Nieuws en ochtendgymna stiek: 7.20 Dag met een gaatje: lichte grammofoonmuziek met reportages en Interviews en om 8.00 Nieuws, om 8.11 Radio- Journaal en om 8.30 De groen teman: 9.00 (S) Concerten voor tokkelinstrumenten (gr.); 9.35 Waterstanden: 9.40 (S) Fluit en piano: 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Arbeidsvitaminen (om 11.00 Nieuws); 11.30 (S) Festival van Vlaanderen 1971: moderne Duitsland: EO: 14.55 Ruimte: gewijde muziek, lezing en een korte overdenking: VPRO: 16.00 VPRO-Vrijdag: lichte muziek, reportages, interviews en commentaren en berichten, met telefonische reacties: torn 18.00 Nieuws: 17.55 Mededelin gen). Hilversum III 210m. NCRV: 7 00 Nieuws; 7.02 Lichte vokalc muziek; (8.00 Nieuws); NOS: 9.00 Nieuws; 9.03 Jan Corduwe- ner Show met o.a. Europees Popparlenient; 10.00 Nieuws: 10.03 De Eddy Becker Show; 11.00 Nieuws: 11.03 De Vincent an Engelen Show: VPRO: 12.00 Nieuws: 12.03 The Joe Blow Show; 13.00 Nieuws: 13.03 De Felix Meurders Show: NOS: 14.00 Nieuws: 14.03 De Herman Stok Show. met o.a. Top Tien LP's; 15.00 Nieuws; 15.03 De Hugo van Gelderen Show: 16.00 Nieuws: 16.03-18.00 Top-30: (17.00 Nieuws). gewijde muziek: 11.55 Beursbe richten: NOS: 12.00 Blik op dc wereld, programma over ont wikkelingswerk; 12.30 Voor de landbouw; 12.40 (S) Lichte grammofoonmuziek: 12.50 Recht en slecht, praatje: 13.oo Nieuws: VARA: 13.11-1345 Ac tualiteiten: 13 25 Toeristische .informatie: 13.50 (s) Orkest van de O.R.T.F.14.25 Spiegel van VAN ZERVÜS 51 De deur kon nu worden geopend en naar binnen over het platform worden gedraaid. Hij had geen idee van het gewicht van de stalen plaat, noch hoeveel kracht nodig zou zijn om het kunststukje uit te voeren. Sommige van deze deuren openden zwaar, hoeveel kracht er ook werd uitgeoefend en een slepende beweging zou fataal zijn. Hij stond met het onderste gedeelte van zijn rug stevig tegen de leuning gedrukt, zijn voeten een eindje uit elkaar om zich beter in evenwicht te kunnen houden en zijn rechterhand ge bogen om de kruk zo snel mogelijk te kunnen loslaten voor het geval de deur snel bewoog. Hij ademde diep in en wilde net trekken toen de wachtpost zich van de deur af bewoog. Hij was nog zichtbaar door de patrijspoort en hij stond stram en rechtop. Zeker was er een. officier de gang ingekomen en liep op hem toe. Met grote moeite bood Grapos weerstand aan de verleiding bij de patrijspoort te blijven staan om te zien wie er aankwam. Terwijl hij zich tegen de smalle wand tus sen deur en leuning drukte, wachtte hij. Een ogenblik later kreeg hij zo'n schok alsof er een bak ijskoud water over hem werd uitgestort de kruk was naar beneden gedrukt en dat zou men van de buitenkant kunnen zien. Hij hield de kruk in dezelfde stand vast omdat hij hem niet durfde op te tillen zelfs die beweging zou meer dan vol doende zijn om de aandacht van de mannen in de gang te trekken. De onbekende officier was waarschijnlijk dezelfde man die hem met tussenpozen kwam bezoeken. Als dat zo was zou hij waarschijnlijk de naar beneden gedrukte deurkruk opmerken. Grapos begreep meteen dat hij in een onmogelijke positie verkeerde; als ze naar binnen kwamen zou de eerste man zijn wapen gereed houden en zelfs als hij dat opzij kon duwen zou de tweede man op alles voorbereid zijn. Terwijl hij" de kruk vasthield, zonder te weten wat er gebeurde achter de stalèn deur, zich bewust van de benauwende stilte op de bo dem van het ruim, waar de ratten zich nog niet bewogen, wachtte hij. Vanaf de plek waar hij stond kon hij de ellipti sche vorm van de patrijspoort zien. 'Opeens werd het platform verduisterd. Geschrokken deed hij een stap opzij en zag de nek van de wachtpost weer in z'n vorige stand. De officier moest hem gewoon zijn gepasseerd, anders had hij nooit zo snel weer op zijn gemak kunnen gaan staan. Grapos aarzelde niet, dit was misschien zijn laatste kans. Met heef zijn lichaamskracht trok hij aan de deur. De sta len plaat ging gelijkmatig, zonder rukkende beweging, open en toen hij op de geluidloze scharnieren zwaaide kreeg hij al lengs snelheid en zwiepte in een boog over het platform. De wachtpost, die zijn geweer over zijn schouders had gehangen verloor z'n evenwicht en struikelde achterwaarts het platform op, terwijl Grapos' handen zich om zijn schouders en keel slo ten, zodoende de schreeuw smorend die nu niet meer was dan een gegorgel. De Duitser was nog uit balans toen Grapos hem over het platform sleurde, totdat zijn eigen rug tegen de bin nenkant van de half geopende deur drukte. Onder de druk van Grapos' lichaam zwaaide de deur weer dicht. Toen maak te de Duitser een fout. Hij dacht dat hij de tijd had om zijn geweer los te haken en het' te richten, maar hij had de ma noeuvre nog maar half voltooid toen Grapos, die rechtop stond, zijn hoofd naar beneden boog en hem aanviel over de korte ruimte die hem scheidde. Het gebogen hoofd trof de wachtpost met volle kracht in de maag terwijl hij bezig was het geweer los te maken. Grapos voelde hoe het lichaam van de Duitser verslapte! Hij drukte door. De wachtpost viel ach terover, maar zijn benen, die gevangen zaten tussen de leu ning en Grapos' lichaam redden hem voor het ogenblik. Be seffend wat er was gebeurd bleef Grapos de leuning vasthou den. 52 Hij trok zich snel terug waarbij hij, toen het boven lichaam van de Duitser diens voeten van het platform hief bijna in het gezicht werd geraakt. Hij vloog door de duister nis naar de diepte van het ruim en belandde negen meter la ger met een doffe klap op de vloer. Grapos tastte naar de schakelaar bij de deur, draaide di< om en bleef hem vasthouden: Het licht verblindde hem enigi ogenblikken voordat hij de Duitser met uitgestrekte ledema ten en met het gezicht naar beneden op de houten vloer zaj liggen, zijn hoofd gedraaid op een manier die voor een leven de niét mogelijk was. Hij was rakelings langs een stapel balei gevallen, die zijn val had kunnen breken. Grapos draaide he licht uit. Toen hij de deur weer opentrok, was de gang veria ten. Hij stapte naar buiten en trok de deur snel dicht. Hij ha< zo weinig tijd de eerste de beste Duitser die vertrouwd wa met dit gedeelte van het schip en die de gang betrad, zou d afwezigheid van de wachtpost opmerken. Hij rende over di gang en was dicht bij de trap die naar boven voerde toen hi boven zich een deur hoorde slaan. Iemand stond op het pun langs de trap naar beneden te komen.' Er scheen geen lich achter het latwerk van de hutdeur waar hij naast stond du ging hij naar binnen en sloot de deur. Zware voetstappen na derden over de gang. Eén man. Was dit iemand die meteei zou zien dat de wachtpost verdwenen was? De voetstappei bewogen zich vlug, als van iemand die een vast doel voo .ogen heeft. Ze passeerden de gesloten deur toen Grapos eei kriebeling voelde achter in zijn nek. Achter zich.in de hu hoorde hij rustig, regelmatig ademhalen. Het was allemaal zo snel gebeurd dat de gedachte dat e iemand kon slapen in die donkere hut, helemaal niet bij hem was opgekomen. Het gestoorde ritme van de ademhaling waarschuwde Grapos dat de man die vlak achter hem lag t( k, slapen, zo dadelijk wakker zou worden. Er verstreken slechtj enkele seconden terwijl Grapos' snelle hersenen die mogelijk-l heid overwogen en toen klonk er uit de de duisternis een stère in het Duits. De man wist dat hij er was. Grapos voelde het Hij hoorde hoe iets zwaars de vloer raakte. De Duitser was op zijn kooi overeind gaan zitten. Grapos strekte een hand uit ei) voelde een dichtgeknoopte tuniek en een openstaande kraag De Duitser wilde schreeuwen en hij worstelde wild, met zij: handen op Grapos' schouders slaand, terwijl Grapos' handi de nek van de man stevig beetpakten en hem achterover na beneden drukten. Hij hoorde een scherpe slag en dacht d; het hoofd van de man de rand van de kooi had geraakt, ma; hij vocht nog steeds en sloeg in het wilde weg om zich heei Een vuist schampte langs zijn kaak, maar Grapos bleef ziji tegenstander vasthouden. Zou er iemand zijn met wie hij hut deelde? Als er nog een andere man was geweest moest di| zeker wakker zijn geworden, al was hij in een nog zo die] slaap verzonken. De hielen van de Duitser hamerden tegen onderkant van de kooi en maakten een oorverdovend 1; waai. Grapos verwachtte dat ieder ogenblik de deur zou woi den opengegooid door enkele Duitsers,- gewapend met gewi ren. De onbekende Duitser maakte een woeste zijdelingse bi weging, in een wanhopige poging de hand om zijn keel af schudden en de ruk was zo heftig dat Gropos' knokkels tegi het houtwerk sloegen. Met een kreun van pijn liet hij los voelde de Duitser overeind komen. Hij haalde blindelings uilen i en voelde hoe zijn vuist tegen de kaak van de soldaat beland|"° de. Er klonk een tweede, luidere slag. De Duitser verslapte. Nadat hij zwaaiend was opgestaan, met een hand op de ko^ om steun te zoeken, wachtte Grapos tot zijn ademhaling wi normaal zou zijn. Vervolgens voelde hij met zijn hand over deurpost. Per toeval raakte hij de schakelaar en een la; ging aan. Wordt vervolg\ Vc het Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VPRO 19.05 Popeye 19.11 De verovering van de Tijger- berg, Chinese volksopera (2) 20.00 Journaal 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 Wrong again, film met Laurel en Hardy 20.55 Rekruut in Amerika, documen taire 21.40 De Fred-Haché-Show (II) IKOR CVK 22.35 Leerhuis; gesprekken 23.05 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Calimero, tekenfilm 19.10 Zorro, TV-film 19.35 Kleine mensen hebben grote wensen 20.00 Journaal 20.21 Mission Impossible 21.15 Wereld op wielen 22.00 Liefde op z'n Amerikaans - TV- films; 1. Liefde en de secretaresse; 2. Liefde en de grappenmaker 22.30 Electronisch orgelspel NOS 22.40 Ter Visie 23.05 Journaal Vanavond te horen HILVERSUM I NCRV 19 05 uur Kerkorgelconcert 19.35 uur Koorzang en Vedelensemble 20.05 uur De kleine wereld, vervolg hoorspel 20.30 uur Radio Actief, gevarieerd programma 23.10 uur Metropole Orkest, meisjes koor en solisten HILVERSUM II AVRO 19 00 uur Licht orkest met zangso liste 19.30 uur (IKOR) Vragen rondom schrift en samenleving 20.05 uur Viool en piano 21.33 uur Honger van Nasja, hoorspel 22.30 uur Nieuwe liedjes MARY PERKINS BEHOeveMze M£T OM HIJ TÊ VJ?AC£N-M|d WA<=, EEN VAN J ZUUJ? D£ GE3STFM Dl£ ÉÉN -.VóEJJÖÊG] ROYALE W/MSTbeLIM&.VOOP vj£UH)£NQ zijvpêrsojjeglCREEERDG. VEBDER GÊLOOPT HU ALLEEN J 'VCEDING VOOR AUOL-, Ka re It je Knetter en de blauwgeruite kiel 58 De gepekelde zeeman Ouwe Murk had een groot en gastvrij hart en zo kwam het dat het drietal even later gezellig om de haard zat. Een houtvuurtje knapperde, de koffieketel pruttelde en de natte kle ren begonnen te drogen. Smidje Verholen voelde ua Ciq isaqaaddo jeep qoiz schurkte genoeglijk in zijn zetel heen en weer. „Nou. nou, meneer Murk", zei hij. „U hebt de haard vroeg aan, hoor. Het is pas augus tus. Maar ik moet toegeven, dat zo'n vuurtje erg lekker is op zo'n natte, kille zo merdag." „Ik legt altijd vroeg me kachelt an" ver klaarde Ouwe Murk. „Da's gezellig voor me ouwe botten voelt je wel? Ik heb me winkelt in de stad. zoals jullie wel weten, maar daar zijnt ik niet altijd. Met slecht weer komen d'r toch geen klanten en dan blijft ik altijd maar thuis, want hier woon ik. Vlak aan de zeer, zoals het een ordentelijk zeeman betaamt. Maar soms is het hier kil in me nederige stulpje. Dan steekt ik altijd meteen de haard an. want an hout geen gebrek. Geen centje pijn. De zee is namelijk me leveranciert." „O ja?" vroeg Kareltje nieuwsgierig. Het ventje was belust op een spannend zeemansverhaal en verwachtte iets goeds. „Ik woont hier an de Suikerbroodbaai", voer Murk voort. „En da's altijd een merakels slechte baai geweest voor zeelui. Daar hebben in de loop der tijden al heel wafelkei zeelui een kil en zilt graf gevonden in het diepste van de woelige baren, lover het in elkaar, voel je wel Elke kubieke meter water hier zou hele hisfer b kunnen vertellen. Histories van tranen en zeemanstragiek En i Murk begon aangrijpend te vertellen over de vele stokoude OostinjevaS die in stormnachten waren vergaan in de Suikerbroodbaai. Bij Ka I liepen de tranen over de wangen en hij zag het bijna in werkelijkheid zich. Zo boeiend wist Murk te vertellen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10