Socialisten oneens over een Europese kernmacht .□nzE jaren EEG EEG kan nu sterkste handelsmacht worden Nederland niet zo snel mogelijk uit de West NüTOl Bonden niet enthousiast over voorstel haven-cao I I I Voorstel afremmen ontwikkelingswerk fel bestreden Streven na integratie na 25 jaar bekroond Druggebruikers in Italië streng gestraft DAF trekt nog Marokkanen aan Relletjes in Rome nieuw verzamelwerk Vrouw verjaagt overvaller Poolse pers hekelt Chinese leiders Gromiko's hotel bestormd in Tokio MAANDAG 24 JANUARI 1972 'ord zijn was laar erst sn. •en- een /er ng- het een cht. ?ke- ikte ter- :eek het aan net veel ige- /eer i en ken Van onze parlementaire redactie AMSTERDAM Ir. N. Vre- iling, Tweede Kamerlid voor PvdA en lid van het Euro- se parlement, meent dat West- uropa niet zonder meer zal innen afzien van de mogelij k- ;id, een eigen kernmacht te >rmen. Het is onze onaange- ime plicht, de potentie van de gen kernmacht in het geding te engen op de Europese veilig- idsconferentie, zodat we te- ;e de andere kant kunnen zeg- in de andere kant kunnen zeg- anneer we ervan afzien", zei Vredeling zaterdagmiddag in jmsterdam. ïij deed deze uitspraak op een con ventie over de Europese gemeen- ïap in socialistisch perspectief, be id door het Koos-Vorrink-instituut. vice-voorzitter van de Europese ijmmissie dr. S. Mansholt, had de ropese kernmacht vrijwel zonder serves afgewezen. Hij meende dat de socialisten in het Europese overleg niet net kunnen doen alsof de mogelijkheid van de vorming van een Europese kernmacht helemaal niet bestaat: zij moeten zei hij deze potentie in de goede zin proberen te gebruiken. On twikkelingshulp _Een interessante discussie ontspon zich verder tussen drs. J. M. den Uyl, ingezet zodra de tijd daarvoor rijp is. Den Uyl, Nederhorst en Vredeling hebben daar met een resolute afwij zing op gereageerd. Den Uyl voerde aan dat zelfs wanneer de Nederlandse ontwikkelingsbijdrage drie procent van het nationaal inkomen zou be dragen en zelfs wanneer ons land zijn grenzen volkomen zou openstellen voor produkten uit de arme landen, dit alles nog slechts een druppel op een gloeiende plaat zou betekenen. „Het is oneindig veel effectiever, de 99 Breekpunt lij liet in de discussie op de con- entie merken dat aspiraties van dere landen op dit punt voor hem fs een breekpunt zouden kunnen i in het overleg over de Europese wording, al voegde hij direct hier toe dat voorkomen moet worden het ooit zover komt. Voor ir. Vredeling was de kwestie armee echter nog niet afgedaan. het Tweede Kamerlid voor de PvdA, drs. J. P. Pronk en drs. J. M. Neder- derhorst, voorzitter van de Europese commissie van het Vorrink-instituut over de socialistische visie op het ont wikkelingsbeleid in Europees ver band. Pronk had de vraag opgeworpen of het Europese ontwikkelingswerk niet enige tijd pas op de plaats zou zoe ten maken zolang de Europese ge meenschap nog uit kapitalistische lan den bestaat, van wie immers geen so cialistisch beleid kan worden ver wacht. In de tussentijd zou kunnen worden gewerkt aan een socialistisch alternatief dat als beleid kan worden gemeenschap intern om te turnen. Fragmentarisering kan in geen op zicht leiden tot het verwezenlijken van de doelen die we willen bereiken", zei Den Uyl. Vredeling preciseerde nog dat het ene procent van het Nederlandse na tionaal inkomen, dat aan ontwikke lingshulp wordt besteed, gelijkstaat aan een half promille van de hulp van de vergrote gemeenschap. Van daar dat, naar hij aanvoerde, de ar me landen zelf een solo-actie van Ne derland niet op prijs zouden stellen. Nederhorst voegde hieraan toe dat het ontwikkelingsbeleid van de gemeen schap ten nauwste samenhangt met zoet andere beleidssectoren en daarvan niet kan worden losgemaakt. Twee mogelijkheden Vermeld zij nog dat Den Uyl twee belangrijke mogelijkheden zag om het perspectief op een Europese socialis tische maatschappij te openen. Om te beginnen pleitte hij voor een Euro pees erfpachtstelsel van de grond, dat door de gemeenschap moet worden beheerd. Hiertoe moet de grond in eigendom van de overheid worden ge bracht. Op die manier kan men de grote overheden effectief dwingen sociale kosten te betalen. Verder zou de ge meenschap een greep moeten krij gen op de kapitaalvoorziening door de instelling van een Europese investe ringsbank en door het benoemen van overheidscommissarissen in de be sturen van bankinstellingen. Correcties nodis 's Ochtends had dr. Mansholt voordat hij vertrok naar de onderte keningsplechtigheid in Brussel weer gepleit voor de vorming van een Europese socialistische partij, die los van de nationale partijen staat, maar waarvan hét programma die nationale partijen moet binden. In dit programma zijn volgens Mansholt fundamentele correcties no dig op het kapitalistische stelsel. Nu al zijn, aldus de vice-voorzitter van de Europese commissie, Europese beslis singsorganen nodig, die een vijfjaren plan maken voor de totstandkoming van een schone produktie. Na die vijf jaar zou de invoer aan dit plan moeten worden aangepast, onder meer met straftarieven op vuile produk ten. Sterilisatie Op die' manier kan men volgens Mansholt onder meer Amerika dwin gen aan een beter milieubeheer mee te doen. Om de ontwikkelingslanden niet met de straftarieven te treffen en hen in staat te stellen aan de hervorming van de produktie mee te doen, zou een fonds moeten worden ingesteld. Tenslotte: Mansholt meende dat een strakke bevolkingsparagraaf uit het Europese socialistische program- Tijdens de conferentie van het Koos Vorrink-instituut: van links naar rechts PvdA-voorzitter Van der Louw, fractievoorzitter Den Uyl en dr. Mansholt ma niet kan worden gemist. Daarin zou de mogelijkheid van sterilisatie niet uit de weg mogen worden ge gaan. BRUSSEL (Reuter) Nu de Europese Economische Gemeenschap met vier nieuwe leden ichtjtot een tien landen tellende economische groep is uitgebreid is de EEG in staat de sterkste han delsmacht ter wereld te worden. )in-i ten. >lgd j. Onderlinge tegenstellingen, door 'het onderstrepen van de nationale 06 belangen van de lidstaten hebben 'Ck-een gemeenschappelijk beleid in het )Or-lverJeden herhaaldelijk geblokkeerd. denï?e* economische vermogen van de pEG is echter bijzonder groot door [de jongste uitbreiding, zoals blijkt Tdeuit gegevens van de statistieken i de over 1970. rer- Daarin komt naar voren dat de tien EEG-landen samen 41 procent [van de wereldhandel voor hun reke ning nemen, terwijl de VS slechts een aandeel van 14 procent daarin 'lebben, de Sowjet-Unie 4 procent en Fapan 6,5 procent. Zo zullen de tien EEG landen ïeer staal produceren dan de VS of de Sowjet-Unie. En de totale auto- "oduktie van de EEG-landen is 'ter dan die van de VS en de [Sowjet-Unie samen. Na China, dat 750 miljoen inwo- iers telt, komt de EEG met 257 mil- ic£ lRoen inw°ners op de tweede plaats, 4"evolgd' door de Sowjet-Unie (244 filjoen) en de VS (205 miljoen). De ondertekening van het EEG- rerdrag in Brussel is de bekroning leweest van een onderneming, die 'is na een kwart eeuw werkelijk- ;id is kunnen worden. De eerste inzet tot de vorming van een Euro pe Economische Gemeenschap 'lgde op de Tweede Wereldoorlog, de Westeuropese industrieën 'aar had getroffen. Europese leiders zochten naar mo- [elijkheden hun industriële puinho pen te ruimen en nieuwe bedrijven op te richten, waarbij het gemeen schappelijk slechten van tolmuren als een belangrijke maatregel werd gezien voor een nieuwe industriële opleving. De belangrijkste data op de weg naar de Europese economische inte gratie zijn de volgende geweest: 9 mei 1950: de Franse minister van buitenlandse zaken doet een oproep tot stichting van een Europese Kolen eri Staalgemeenschap (EGKS); 18 april 1952: België, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Luxemburg en Nederland besluiten tot deelname aan de EGKS, die een gemeenschap pelijke markt voor kolen en staal omvat; 25 maart 1957: De zes stichten de EEG: een gemeenschappelijke markt voor industriële en landbouwpro- dukten; 20 november 1958: Oostenrijk, En geland, Denemarken, Noorwegen, Portugal, Zweden en Zwitserland vormen een Europese Vrijhandelsas sociatie (EFTA) om hun handelsposi tie te waarborgen. De EFTA is los ser georganiseerd dan de EEG; 31 juli 1961: Engeland, Ierland en Denemarken en later (op 2 mei 1962) ook Noorwegen verklaren lid van de EEG te willen worden; 14 januari 1963: De Franse presi dent Charles de Gaulle spreekt zijn veto uit over het Britse toetreden tot de EEG; 11 mei 1967: Engeland verklaart voor de tweede keer tot de EEG te willen toetreden. Ierland, Denemar ken en Noorwegen volgen het voor beeld van Londen 20 december 1967: Frankrijk blok keert opnieuw het Britse voornemen EEG-lid te worden, door te beletten dat de toetredingsonderhandelingen kunnen beginnen; 28 april 1969: De Franse president Charles de Gaulle treedt af, nadat een referendum door de Fransen met „neen" is beantwoord; 15 juni 1969: George Pompidou wordt tot de nieuwe president van Frankrijk gekozen. Hij verklaart op 11 juli dat Frankrijk in principe geen bezwaar heeft tegen het Britse EEG-lidmaatschap 2 december 1969: Leiders van de zes EEG-landen besluiten in de zo mer van 1970 in Den Haag een top te houden over de opening van on derhandelingen met de vier kandi daat-leden. 30 juni 1970: deze onderhandelin gen gaan officieel van start 21 mei 1071: De Britse premier Edward Heath en de Franse presi dent Pompidou verklaren na een tweedaags overleg dat de resterende problemen betreffende het Britse toetreden met ingang van juni, via periodieke onderhandelingen opge lost kunnen worden. 23 juni 1971: Britse onderhande laars bereiken een akkoord met de Zes over de meeste belangrijke pro blemen, die toetreding nog in de weg staan. 28 oktober 1971: in het Britse La gerhuis wordt met 356 tegen 244 stemmen ingestemd met het Engelse EEG-lidmaatschap. 14 januari 1972: Denemarten komt als eerste van de vier kandidaatle den klaar met de EEG-besprekingen. Alle problemen zijn opgelost. -18 januari 1972: Engeland, Noorwe gen en Ierland zijn eveneens klaar om lid van de EEG te worden De onderhandelingen zijn nu afgesloten. 22 januari 1972: de EEG wordt door ondertekening van het toetre dingsakkoord in Brussel van zes tot tien landen uitgebreid De Britse premier Edward Heath krijgt een inktpot naar zijn hoofd. ROME (Reuter) Gebruikers van drugs kunnen in Italië even streng worden gestraft als handelaars. Dit heeft het constitutionele gerechtshof in Rome vastgesteld als officiële uitleg van de uit 1954 daterende wet tegen drug-gebruik.'Daarin worden overtre ders bedreigd met gevangenisstraffen van drie tot acht jaar en geldboetes van 2500 tot 22.500 gulden. De Italiaanse rechter legt zelden de maximumstraf op, maar de laatste tijd zijn wel forse vonnissen uitge sproken voor het bezit van kleine hoe veelheden voor persoonlijk gebruik. (De Nederlandse rechter pleegt han delaren aanzienlijker strenger aan te pakken dan gebruikers). Op het ogen blik zitten 63 buitenlanders in Itali aanse gevangenissen wegens drugbe- zit. Het voorarrest loopt vaak tot ver scheidene maanden uit. (Van een verslaggever) DEN HAAG De DAF-fabrieken zullen voor de produktie van perso nenauto's te Born in Limburg dit jaar nog enkele honderden Marokkanen in dienst nemen. Deze fabriek heeft op het ogenblik ongeveer 3000 man personeel. Hierbij zijn een kleine duizend man, die vroe ger bij de staatsmijnen hebben ge werkt, voorts andere Nederlanders uit Limburg en andere provincies, een groot aantal Belgen en een grote groep Marokkanen. De gehele produktie van DAF-personenauto's is in Born gecon centreerd. Dit jaar zullen ongeveer 100.000 personenauto's worden ver vaardigd. Dat is 15.000 of een kleine 20 procent meer dan in 1971. Biesheuvel slaat .wilde iiiiiia lieven* niet hoog aan van een v< erslag, PARAMARIBO ,,Er zijn wel lieden in Nederland, die in bet belang van Nederland willen dat Nederland zich zo snel mogelijk terugtrekt uit Suriname en de Antillen. Maar dat is niet mijn standpunt". Dit zei minister-president Biesheuvel zaterdag op een persconferentie in Paramaribo. De bewindsman, die een bezoek van drie dagen aan Suriname heeft gebracht, zei weinig waarde te hech ten aart „wildé' initiaflêVen 'aafl de Noordzee, die niet zijn afgestemd op de toestanden in het Caribische ge bied". Hij sprak de hoop uit dat de koninkrijkscommissie zo snel moge lijk aan de slag zal gaan. Statuut Nu de Nederlandse en Antilliaanse sectie van de commissie bekend zijn, had de premier de indruk dat de Su- ROME (UPI) Honderden jeugdi ge communisten en anarchisten zijn zaterdag in Rome slaags geweest met de politie. Zij betoogden voor een communistische machtsovername in Griekenland. De betogers gebruikten benzine bommen, stenen en stukken ijzer te gen de politie, die antwoordde met traangas. Soms wprd ook man tegen man gevochten. Er werden auto's om gekeerd, brandjes gesticht en barrica den opgericht. rinaamse regering haar afvaardiging opnieuw zal bezien. Hierover ,.:had hij gesproken met premier Sedney van Suriname. Mr. Biesheuvel wees erop dat het beslist niet zo is dat Nederland de banden met de overzeese rijksdelen wil verbreken. In de regeringsverkla ring van 3 augustus was slechts ge steld dat ook Nederland initiatièven zou mogen nemen tot wijziging van het Statuut. Of het Statuut, dat acht tien jaar heeft gefunctioneerd, nog wel past in de jaren zeventig en tachtig was voor hem een vraag. Sociale sector Na de infrastructuur zal. volgens de premier, het accent van de Neder landse hulp sterker op het werk in de sociale sector komen te liggen. Hij achtte het van belang dat ook dc ge wone man iets van dc ontwikkelings samenwerking merkt. Minister Biesheuvel achtte dit soort bezoeken aan de West erg nuttig. „Ik hoop van tijd tot tijd in mijn huidige functie deze, landen te kunnen bezoe ken. Zoals u weet duurt mijn rege ringsperiode vier jaar, hoewel er in Nederland mensen zijn, die hopen dat 25 jaar wereldgeschiedenis in een standaard werk dat u zelf van week tot week opbouwt Bestel de kennismakingsaflevering a 1.- met onderstaande bon. In envelop zonder postzegel opsturen naar postbus 4570 Amsterdam. Stuur mij de kennismakingsaflevering van ONZE JAREN 45-70 1.-. Deze kennismaking verplicht me tot niets. plaats ONZE JAREN 45-70 kost 1,75 per weekafl. bij abonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel 2,25 per afl. (Vervolg van pag. 1) Met ondertekening van het 'Ver drag van Brussel' is de toetreding van Engeland, Denemarken, Noorwe gen en Ierland bekrachtigd. In totaal werden er 53 handtekeningen gezet tijdens de plechtigheid die anderhalf uur duurde. Het lidmaatschap van de vier lan den wordt echter pas formeel van kracht als de regeringen hiervoor toestemming hebben gekregen van de parlementen. In Denemarken, Noor wegen en Ierland wordt bovendien nog een referendum gehouden over deze kwestie HEATH Premier Heath verklaarde in een toespraak dat 'Europa meer is dan West-Europa alleen', 'In het oosten ligt een ander deel van dit wereld deel. met landen wier geschiedenis steeds nauw verbonden is geweest met de onze', zo vervolgde hij zonder te verwijzen naar de banden met dc VS. Volgens Heath zouden in een 'nieuw Europa' vier elementen aan wezig moeten zijn: 'Het moet een Europa zijn dat sterk is en vertrou wen heeft in zichzelf. Een Europa waarin wij zullen werken aan de ge leidelijke vermindering van de spaiv- ningen tussen Oost en West. Een Europa dat zal handelen over eenkomstig zijn grote verantwoorde lijkheid in de gemeenschappelijke strijd van de mensheid voor een be ter bestaan en een Europa dat zich bewust is van de belangen van zijn vrienden en partners'. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De kaderleden van de drie vervoersbonden, NBV, KBV en CBU, hebben zich weinig enthousiast getoond over de „uiterste voorstellen" van de werkgevers in de havens van Rotter dam en Amsterdam. Het werkgeversaanbod komt neer op een reële welvaartsverbetering van twee procent. „Dit pakket wordt door de mensen niet geaccepteerd" en „deze CAO is onaanvaardbaar", werd zaterdag op een gecombineerde vergadering van kaderleden in Utrecht gezegd. De werkgeversvoorstellen zullen zo spoe dig mogelijk per referendum aan de vakbondsleden worden voorgelegd. „We leggen de nieuwe CAO niet in een hoera-stemming aan onze leden voor", verklaarde de heer J. van den Brink, hoofdbestuurslid van de Chris telijke bedrijfsgroepencentrale-Uni- tas. „Vandaag volgt er nieuw overleg met de werkgevers, we zullen zien Schoenfabriek in as zeker 7 ton schade BERGEN (L.) In de nacht van zaterdag op zondag is de op het in dustrieterrein in Groesbeek staande schoenfabriek Pallas in vlammen op gegaan. De brandweer van Groesbeek, die assistentie kreeg van die van Nijmegen, kon niet verhinderen, dat het complex tot de grond toe afbrand de. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De schade, die is aangericht, zal naar globale schatting tussen de 700.000 en de één miljoen gulden bedragen. wat er nog in zit", aldus de heer Van den Brink, die ook wees op de mati- gingsvoorstellen, die de drie vakcen trales hebben gedaan als bijdrage tot de inflatiebestrijding. „We kunnen daar niet boven uit komen". De werkgevers in de havens willen per 1 januari een loonstijging van vier procent geven, alsmede voor 1972 een prijsindexering van driemaal twee procent met de bepaling erbij dat, wanneer de prijzen meer dan zes procent zullen stijgen er opnieuw on derhandeld zal worden. Per 1 juli zal afhankelijk van de sociaal-economi sche situatie in de havens opnieuw worden onderhandeld over een ver dere verbetering van de welvaarts stijging. Daarnaast is tijdens de on derhandelingen overeengekomen dat over de laatste acht weken van het vorig jaar nog eens een bedrag van tienmaal het uurloon als een uitke ring ineens wordt betaald. Enkele andere punten uit de CAO zijn: een dag vakantie erbij, stichting van een fonds naast het pensioen fonds om de werknemers van 60 tot 65 jaar te helpen, die niet meer volop kunnen werken. Punten van kritiek waren het ont breken van werktijdverkorting en de uitbreiding van de vakantie met een in plaats van twee dagen, zodat het totaal 19 dagen blijft. Veel kritiek was er ook op het uit blijven van een vaststelling van de ploegensterkte en een regeling van de zogenaamde werkcycli. (Het wegval len van een aantal tot nu toe gega randeerd uitbetaalde zaterdagen zal de werknemers per 12 weken 48 gul den kosten). Ook de heer W. Hulsker, voorzitter van de vakgroep havens van de NVB, erkende dat er in het totale pakket voorstellen enkele zwakke punten zit ten. Om die reden wilde hij zich niet aan een voorspelling wagen hoe de uiteindelijke mening van de leden zou uitvallen. Tussen werkgevers en werknemers in de havens is ook overeengekomen dat de vakorganisaties mee kunnen praten over het werkgelegenheidsbe leid in de havens. Tevens is besloten dat beide partijen gezamenlijk een onderzoek zullen instellen naar de werkgelegenheid in deze bedrijfstak op middellange en lange termijn. Staking Raad voor de Kunst gaat niet door AMSTERDAM De federadie van kunstenaarsverenigingen heeft haar oproep tot staking van de Raad voor de Kunst ingetrokken. De aangesloten verenigingen is geadviseerd de mede werking aan het werk in de raad te hervatten. Dit besluit heeft de federatie ge nomen omdat minister Engels en het kabinet tegemoet zijn gekomen aan eisen die de federatie heeft gesteld ten aanzien van de functie van de Raad voor de Kunst en de openbaar heid van informatie bij aanvragen om advies van de raad. zij enkele „maanden" korter zal du ren." Over de vervanging van de taak van vice-premier mr R. J. Nelissen voor wat de behartiging van de be langen van Suriname en de Antillen betreft, zei de premier dat de rege ringen in Paramaribo en Willemstad nuchter hadden gereageerd op het feit dat deze zaken niet meer door een vice-premier zullen worden be hartigd. Hij zei dat er inderdaad sprake van was dat.deze taak zal worden overge nomen door minister Lardinois. De beslissing daarover moet worden ge nomen in de ministerraad van 28 ja nuari. Gisteren is de heer Biesheuvel naar Washington vertrokken. AMSTERDAM Door het op een gillen te zetten heeft een 25-jarige cassière van een bioscoop in de Kal- verstraat gisteren weten te voor komen dat de kas beroofd werd. Een ongeveer 25-jarige man ver voegde zich plotseling aan haar kan toortje met de woorden „niet gillen", waarna hij een pistool te voorschijn haalde. Toen de vrouw tóch ging schreeuwen, verdween de man via een nooduitgang. WARSCHAU (UPI, Reuter, AP) -- De Poolse pers heeft felle aanvallen gedaan op de Chinese leiders. Het partijblad Triboena Loedoe schreef da» China een beleid van verdeeld heid en chauvinisme voert en het weekblad Politika publiceerde de tekst van een rede van Tsjen Ji, de onlangs overleden minister van bui tenlandse zaken, waarin hij Mao Tse- toeng aanvalt. De rede zou nog nooit buiten China verschenen zijn. Tsjen Ji had de rede afgestoken in 1967 tijdens de culturele revolutie en hij hekelde Mao daarin omdat hij een persoonlijkheidscultus had ontwik keld, zoals Stalin en Chroestsjow hadden gedaan. Bovendien beweerde hij dat slechts 20 procent van de Chi nese partijleden Mao steunden. ..Voorzitter Mao is een gewoon mens", aldus de tekst. „Hoevelen verzetten zich niet tegen Mao? Heel veel. Als 20 procent van hen voorzitter Mao steu nen. dan is dat nog niet zo slecht". Het blad beweert de tekst te hebben gekregen van eigen bronnen in Chi na. TOKIO De politie te Tokio heeft zondagavond elf betogers gearresteerd die het New Otanihotel bestormden, waar de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromiko, zijn intrek heeft genomen. Zij bleken lid te zijn van de Bokyo Teisjintai, een uiterst rechtse groep. Gromiko kwam zondag in Tokio aah voor overleg met zijn Japanse ambtgenoot Foekoeda hun eerste besprekingen sinds vijf jaar. Kern punt daarbij zou zijn de teruggave van vier eilandjes, die Japan in de Tweede Wereldoorlog aan de Russen heeft verloren. Deze kwestie vormt de belangrijkste hinderpaal voor het sluiten van een vredesverdrag tussen de twee landen. De Sowjet-Unie re kent de eilanden tot haar grondge bied en heeft de laatste jaren niet over teruggave willen praten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7