Bachmarathon duurde publiek niet te lang - TV-commentaar Contrasten Nederland door Belgische bril Turks bewind maakt jacht op tegenstanders Stilte voor storm in Rhodesië? MARY PERKINS MAANDAG 24 JANUARI 19! Nederlandse Baehvereiiigiug jubileerde door Adr. Hager DEN HAAG Uit niet min-t der dan twaalf onderdelen be stond het Bachprogramma waar mee de Nederlandse Bach Ver eniging in de K-serie van het Re sidentie Orkest het vijftigjarig bestaan vierde. Twaalf maal Bach, oorspronkelijk, of zoals an dere componisten hem zagen of gebruikten. Een buitengewoon originele opzet, waaruit bleek hoe er met Bach gesold is gewor den. Tot op de dag van vandaag is zijn muziek een dankbaar ob ject voor bewerkingen. Dirigent Charles de Wolff opende het concert met de Mendelssohnvisie op Bachs Matthaus Passion, door hem in 1829 in monsterbezetting gebracht, inclusief klarinetten. Zo klonk het openingskoor in de puur romantische zienswijze, Bach geprojecteerd op de 19de eeuw. Van hetzelfde grote koor bediende De Wolff zich in de cantate Hoe totaal verschillend twee bijna- leeftijdgenoten bij de tv-kijker kun nen overkomen, gaf de Brandpunt uitzending van zaterdagavond te er varen. Eerst prins Claus, die in een democratische discussie met publiek zich een realistisch en progressief denkende pleitbezorger voor ontwik kelingssamenwerking betoonde. Slag vaardig en helder formulerend. Daar na mgr. Gijzen, de nieuwe bisschop van Roermond, die neen openheid wist te betrachten en zich hautain op de vlakte hield. Velen naar reforma tie hunkerende rooms-katholieken zullen hem misschien al direct zijn gaan zien als een slaaf van de Six tijnse Kapel" en geen vernieuwing van hem verwachten. Met waardering voor de goede be doelingen, toch een paar kanttekenin gen bij de EO-uitzending. Te doen alsof lagere-schoolkinderen die (mo notoon voorgelezen) middelnederland- se teksten zitten te begrijpen, is ab surd, als men weet dat een groot deel van onze jeugd met het gangbare Ne derlands al zo'n moeite heeft. Belangwekkend was het onderwerp in Meindert Leerlings „Nader Beke ken". Maar de belichting van de situa tie in het christelijke onderwijs had wat zorgvuldiger en duidelijker moe ten worden uitgewerkt. Het program ma riep nu meer vragen op dan er aan de orde werden gesteld. Want wat is waar: de constatering dat veel ouders geen belangstelling hebben voor de principiële aspecten van dit onderwijs, of de bewering da tmeer ouders zich hierop bezinnen? En voorts dit: dat een lieve onderwijze res aan kleuters nog precies eender als veertig jaar geleden uit de bijbel vertelt, geloven we direct. Als hier mee maar niet gesuggereerd wil zijn dat je ook oudere, kritisch vragende kinderen zo onveranderlijk kunt be naderen, want dat is bezijden de werkelijkheid. Nog in het kort: de eerste afleve ring van de detectiveserie Columbo boeide vooral door het markante spel van Peter Falk en Lee Grant (hier bekend als respectievelijk het lepe advocaatje en Stella uit Peyton Pla ce). Zienswijze werd een interessante afsluiting van de zondag, al was er ook nu weer, door de beknoptheid, het gevaar dat waardevolle opmer kingen verkeerd kunnen worden uit gelegd. T.H. Vanavond te horen HILVERSUM I NRCV 19.00 uur (EO) Muziek, informatie en berichten 20.00 uur Het jeugdgedrag vroeger en nu (2) 20.30 uur Omroep Orkest en solisten 21.27 uur Des zondags als de slach ters slapen, hoorspel 22.4C uur Literama 23.00 NCRV-Vocaal ensemble HILVERSUM 2 AVRO 19.20 uur (RVU) Wat is en wat doet de Belgische Werkgroep 2000 20.05 uur Komt u maar..., gesprekken en telefonische reacties 22.00 uur Jazz in Aktie 23.20 uur (NOS) Radiorama „Mer hahn en neue Oberkeet" met Max van Egmond als voortreffelijke en Agnes Giebel als veel minder overtuigende solist, het orkestrale aandeel miste een strakke hand. Bachs invloed reikt ook tot de twintigste eeuw, getuige de bewer kingen van Schönberg, Webern, Stra- winski en Stokowsky. De naam be werkingen is in feite onjuist, Schön berg en zijn leerling Webern citeer den Bach, doch bleven als componist zichzelf. Strawinski schreef koraalva riaties op het kerstlied Vom iHimmel hoch da komme ich her, voor koor en orkest, waarin de blazers een over heersende functie hebben. Strawin- ski's koorbehandeling is uiterst subtiel en het jubilerende ensemble heeft in getogen deze bijzondere partituur weergegeven. Dirigent Stokowsky heeft de toccata en fuga in d moll, één van Bachs meest bekende wer ken, tot zijn eigendom gemaakt in een breed opgezette bewerking. Het is ongelooflijk dat de muziek van Bach zich tot al deze bewerkingen leent, zelfs tot deze afschiiweiijke pompeu ze. Bij al deze vertolkingen kwam men niet of nauwelijks tot de over tuiging. dat Charles de Wolff veel greep had op het geheel. Niet cle Nederlandse Bach Vereni-" ging ging met het jubelend succes strijken maar hei Nederlands Dans Theater in de speelse choreografie van Chailes Czarr.y op het Tweede Brandenburgs Concert. Dirigent Jan Stulen presenteerde een uitstekende orkestpartij. Merkwaardig overigens dat het aandeel van het jubilerende koor in dit geheel zo gering was. Slechts in drie van de twaalf prcgrammanum- mers trad het koor on. Zodoende was er dan ook geon enkele aanleiding om van dit concert een sch'er eindeloze Bach-marathon te maken. Een hap pening die meer den vier uur duurde en dat is zelfs bij Bach zinloos en overdreven. De publieke belangstel ling v/as dan ook ren aftelsom. Bach in grootse bezettingen. Bach in kamermuziekstijl. Twee Gounod- meditaties, het Ave Maria in instru mentale versies. Dit concert in een concert werd gevolgd door Busoni's pianobewerking van de vioolchacon ne, Mozarts. juga °n Kreislers bewer king van de partita. Dat toch zo een groot üi-el van het publiek trouw bleef aan Bach vond ongetwijfeld Van onze radio- en t.v.-redactie BUSSUM De KRO, die eeh week geleden het aangevatte pro gramma „Bomans over Vlaanderen" herhaalde, doet het vanavond (Ne derland 1, tien voor half negen) an dersom. In „Een Belg bekijkt Holland" voert de literair criticus Paul van Wispe- laere gesprekken met een aantal be kende Nederlanders en met Vlamin gen, die al een tijd in ons land wonen. Hoewel De Wispelaere erg enthousiast is over Nederland zal uit dit pro gramma blijken, dat hij het in het ge heel niet eens is met het progressieve image, dat om Nederland hangt. KARATSJI (UPI, Reuter, AP) President Boetto van Pakistan zal op 31 januari een bezoek brengen aan China, waar hij waarschijnlijk twee dagen zal blijven. Deze week zal hij naar Turkije rei zen en verder wil hij bezoeken bren gen aan Lybië, Tunesië en Algerije. Inmiddels heeft de Joegoslavische re gering bekend gemaakt, dat zij Bang- la Desh zal erkennen. Hilversum I 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws. 16.41 Toelichting bij het nieuws. 18.47 (S) Ko ninklijke Militaire Kapel E.O.: 19.00 Wij hebben een woord voor de wereld: mu ziek, Informatie en berichten, met om: 19.04 Reformatie en Reveil; 19.20 Vragenbeantwoor- dlng; 19 40 Bijbelstudie 20.00 NCRV: BIJ de tijd: uitzendin gen over Jeugdgedrag vroeger «n nu (2). 20.20 «S> Klassieke muziek (gr). 20.30 (S) Omroep Orkest en solisten (opn). 21.27 (S) Des zondags als de slach ters slapen, hoorspel. 32.20 Avondoverdenklng. 22.30 Nieuws. 22.40 Literama: over boeken, schrijvers cn toneel. 23.00 (s) NCRV-Vocaal Ensem ble 23.30 (S) Deze tijd. deze muziek (opn). 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 in. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18 25 (S) Johan Willem Frlso Kapel met zangsollsten. NVSH: 19,10 Sextant. 19.20 R.V.U.Wat Is en wat doet de Belgische ..Werkgroep 2000"? NOS: 20.00 Nieuws. 20.05 Komt u maar....: lichte grammofoon- muzlek. gesprekken en telefo nische réakties. 22.00 (S) Jazz in Aktie. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. AVRO: 23 10 Ra diojournaal. NOS: 23.20 Radio rama. 23 55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND VAN 18 - 20 UUR I. JOhan Svendsen. 1. Sym phonic nr. 1 in D gr.t. op. 4. 2. Zorahayda. legende op. 11. II. Edvard Grieg. Concert voor plano en orkest in a kl.t. op. 18. III. Jean Sibelius. Sympho nic nr. 4 in a kl.t. op. 63. (DINSDAG 25 januari) Hilversum I 402 nu KRO: 7.08 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerie: klassieke- en semi-klassloke muziek (gr) (7.30 Nieuws: 7.41-7.50 Actualiteiten). 8.24 Overweging 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de huisvrouw. 10.00 (S) Aubade: klassieke- en moder ne kamermuziek (opn.) (10.30-10.32 Nieuws), 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bejaardenpro gramma. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws. 12.41-12.50 Actualiteiten; 13.0C-13 05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Interlo kaal op dinsdag: muziekpro gramma. (15.30-15.32 Nieuws). 17.00 Overheidsvoorlichting, KRO: 17.10 (S) Metropole Or kest. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actuali teiten. 18.00 (S) Licht ensemble met zangsollsten. Politieke Partijen: 18.19 Uitzending van de NMP. Hilversum II 298 m. AVRO 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (Om 9.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9.oo (S) Klas sieke muziek met commen taar. 9.35 Waterstanden. 9 40 (S) Omroepmannenkoor, Radio Kamerorkest en soliste. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen. (Om 11.00 Nieuws.) 1L30 Voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Knipperlicht: verkeersmagazi- ne. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. 13.30 (S) Scala: ont moetingen met Jonge Neder landse kunstenaars. 14.00 (S) Nieuwe grammofoonplaten met toelichting. NOS: 15.00 Zoeklicht op Nederland: re portages en commentaren. (16 CO Nieuws.) AVRO: 17.C0 Mobiel: een beweeglijk pro gramma voor beweeglijke mensen, waarin om 17.55 Me dedelingen Hilversum III 240 m. VARA: co Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.0o Nieuws. 8.02 Onderweg. 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 1103 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws 15.03 Drie-draai. 16.00 Nieuws. 16.0(3 - 18.00 Mix. (17.00 Nieuws.) Nederland I. NOS/NOT: 10.45-11.35 en 14.00 - 14.50 School-tv. zijn oorzaak in het feit dat het Leon- hardt consort de avond op stijlvolle en perfecte wijze besloot met het kla- vecimbelconcert nummer 3. Het was reeds ruim middernacht toen aan de ze marathon een einde kwam. In een enigszins gewijzigde bezetting zal dit programma vanavond in Amsterdam worden uitgevoerd. ISTANBOEL (Reuter) De Turkse autoriteiten zijn een grootscheepse jacht begonnen op tegenstanders van het bewind. Nog voor de dageraad zich aandiende verspreidden zich gis terochtend bijna 85.000 militairen, po litieagenten en leden van de veilig heidsdienst over Istanboel in een massale huis-aan-huis spèurtocht naar 203 linkse opponenten. Voor de stad en de gehele provincie Istanboel werd vanaf 02.00 uur (Ned.) tijd) een uitgaansverbod van 15 uur afgekondigd waardoor het leven in de stad volledig kwam stil te liggen. D^e autoriteiten lieten bovendien de waarschuwing uitgaan dat de troepen opdracht hadden te schieten als ze gewapende tegenstand ondervonden. In militaire kringen verluidde dat tien uur na het ingaan van het uit gaansverbod nog geen incidenten wa ren voorgekomen. SALISBURY (Reuter) De Afri kaanse nationalistische leider, bis schop Abel Muzorewa, heeft gisteren gewaarschuwd dat het geweld, dat Rhodesië de afgelopen week geteis terd heeft, een voorspel voor een er ger bloedbad kan zijn. De toestand wasf gisteravond in Rhodesic rustig, maar gespannen. De bisschop, voorzitter van de Afri kaanse Nationale Raad, zei: „Wij kun nen alleen maar de woede van de laatste dagen afkeuren. Maar het is slechts een teken van meer woede en frustratie onder de oppervlakte." Zaterdag vonden de laatste onlusten plaats, ditmaal in Que Que, waar zeven Afrikanen werden gewond door kogels van de politie. Hét dodental bedraagt nu 14. 56 Afrikanen en een tiental Europeanen raakten ge wond. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 Lippy de Leeuw, tekenfilm 19.10 Pebbles en Mamm-Bamm 19.30 Op blote voeten in het park, TV-serie 20.00 Journaal 20.21 Een Belg bekijkt Holland, do cumentaire 21.10 Heinz Rühmann, De ijzeren Gustaaf, speelfilm 22.45 Journaal TELEAC 22.50 Spaanse les - les 5 NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toptop, wekelijkse hit parade 19.30 Wie van de 3, spelprogramma 20.00 Journaal 20.21 Peyton Place 21.10 Chansonsprogramma 21.45 Televizier Magazine 22.35 Hoogoven-Schaaktoernooi: ver slag van vandaag gespeelde wedstrijden 22.40 Journaal TELEAC 22.45 Wat is je vak man? -les 2. COLIN FORBES DE ROTSEN VAN ZERVOS 45 „Ik geef toe dat dat gedeelte van de operatie goed was geor ganiseerd," zei Dietrich minzaam en uit de klank van zijn stem viel op te maken dat hij van mening was dat de latere stadia weinig meer dan geknoei waren geweest. „Ik zou graag weten waar Luitenant Hahnemann Engels geleerd heeft." Zijn houding was van het ene moment op het andere veranderd en nu was zijn manier van optreden kortaf en vol vertrouwen, alsof er geen twijfel aan bestond of zijn vraag zou worden beantwoord. „Op de universiteit van Kiel. Hij heeft een bliksemopleiding gevolgd, net voor de oorlog. Hij is nooit in Engeland geweest," voegde Burckhardt er aan toe op dezelfde afgebeten toon. „Maar ik wel," zei Eberhay kortaf. „Ik heb in 1938 gediend bij de militaire attaché in Londen. Ik ben ervan overtuigd dat dit vastligt in de dossiers van de Abwehr." Diétrich hield zich plotseling afzijdig van de conversatie. Hij bleef roerloos zitten toen iemand dringend buiten op de deur klopte. Een ogenblik later werd het kloppen herhaald. Burckhardt riep iets en luitenant Hahnemann verscheen. De Abwehrman wierp een korte blik op hem en meteen wist hij dat er nieuwe moeilijkheden waren gerezen. De luitenant stond stram in de houding, maar hij was nauwelijks in staat zijn opwinding te verbergen. „Wat is er?" vroeg Burckhardt bedaard. „Een van de tien-kilo springladingen is verdwenen en een tijdontsteker." Dietrich kwam plotseling tot leven. Hij stond op en vuurde de vraag af, terwijl hij boven Hahnemann uit torende. „Is dat een zware bom?" In zijn opwinding antwoordde Hahnemann nog voor de ko lonel een woord kon zeggen en hij richtte zijn antwoord rechtstreeks tot Dietrich. „Als hij op de juiste plaats wordt gedeponeerd kan hij het hele schip vernietigen." „Iemand heeft een streep door hun rekening gehaald." Ford sprak de woorden zachtjes terwijl hij naast Prentice bij de patrijspoort stond. Hun hut werd methodisch onderzocht door Alpenkorps soldaten, die voorzichtig met korte bajonetten in het beddegoed staken, kastdeuren openden alsof ze verwacht ten dat er iets uit zou vallen en voorzichtig onder stoelen ke ken, zonder ze van hun plaats te schuiven. „Ze zijn ook erg zenuwachtig." Prentice sloeg het zoeken nieuwsgierig gade. Een soldaat, die nadrukkelijk niet hun kant uitkeek, opende de patrijspoort, keek naar buiten en be woog zijn hand over de buitenrand, alsof hij iets zocht dat naar beneden hing. Voldaan over zijn onderzoek sloot hij het venster en Volber beduidde hen hun vroegere plaats weer in te nemen. „Wat is er voor de duivel aan de hand?" fluisterde Ford. „Ik weet het niet maar ze zijn zo opgewonden als kippen die door een vos worden bezocht". Prentice was blij dat Vol ber er bij was: alle Duitsers waren gewapend met karabij nen. Ford bleef door de patrijspoort staren, waardoor hij op het vasteland aan de andere kant van de golf een ketting van puntvormige lichten de kustweg naar het noorden kon zien opkruipen. Hij drukte zachtjes met zijn hand op de arm van de luitenant. „Kijk dat moeten onze jongens zijn daarginds." „Ik weet het, ik heb ze gezien." Prentice had zijn blik niet afgewend van het inwendige van de hut. Prentice twijfelde er niet aan dat het de koplampen waTen van wagens van Geal lieerde konvooien, volkomen onwetend van het feit dat het schip, welks lichten zij over- het water konden zien, een Duitse speerpunt vervoerde die gericht was op Zervos. Want inmid dels twijfelde' Prentice nauwelijks meer aan het doel van het Alpenkorps de Duitsers aan boord waren op weg om de be langrijke observatiepost, het klooster, dat uitzag over de weg waarnaar Ford door de patrijspoort keek, te bezetten. uro] linn- ïid, )im ame gen •ent; dds ge c >n c ann Vi mst Hij i •enti A1V „Een hele vracht mensen die op vakantie gaan," ging FordBjin door, „ik kan lichten zien rechts op de kust." Dat was zijn p: manier om de Geallieerde konvooien aan te duiden. Er was geen aanwijzing dat Volber een woord Engels verstond, maar Prentice had, toen hij de bewegende lichten voor het eerst had gezien, ook voorzichtig op deze manier erover gesproken. „Wat kunnen deze kerels aan het zoeken zijn?" vroeg Pren tice zich hardop af. „U trekt ze onmiddellijk aan en houdt ze aan. Dat is een bevel. Voor uw eigen veiligheid," eindigde hij abrupt. Ze wer den met hun bewaker alleen gelaten waarna ze hun redding vesten weer aantrokken. Prentice zag met opluchting dat het nog dezelfde bewaker was, een man van dertig jaar, die een eindje verderop zat met zijn machinepistool op hen gericht. Het was een stoer uitziende figuur, die geen bijzondere teke nen van vijandigheid hadfgetoond, hoewel hij ervoor waakte dat ze hem op minder dan drie meter naderden. „Toch zou ik wel willen weten wat ze zoeken," zei Ford ter wijl hij ging zitten op een stapel vernield beddegoed. Hij keek op naar Prentice. „Hoe lang nog?" „Ongeveer een uur, als ze zich tenminste houden aan het schema van de veerboot." Prentice's horloge wees 4.30 uur aan en de Hydra zou Katyra moeten aanlopen om 5.30 uur, net^ voor de dageraad. Nog een uur. In- die tijd kon er niet veel gebeuren. De tien-kilo springlading stond op de tafel. Hij was omge ven door een zwartgeschilderd, zinken omhulsel, dat ongeveer de afmetingen en de vorm van een diep handkoffertje had en bovenaan zat een hengsel van draad. Uit de bovenkant staken twee standaard ontstekingspijpjés. „Is het er zo een?" vroeg Dietrich. „Zijn soortgenoot is ergens aan boord van dit schip verbor gen met het verschil dat de door een uurwerk geregelde tijdontsteker ongetwijfeld is aangesloten en in beweging ge zet. Laat hem de ontsteking zien, Hahnemann." Terwijl Burckhardt wachtte, draaiden de machines van di veerboot monotoon, op onaangename wijze associaties oproe- pend aan het tikken van een tijdbom. Ze waren alleen in de kajuit van de kolonel, afgezien van de tijdelijke aanwezigheid van Hahnemann, die de springlading had binnengebracht op verzoek van de man van de Abwehr. „En een van deze dingen is definitief zoek, met de lading?" „Ja. Ze zaten in eën rugzak die in de gang stond aan de voet| van de trap." „Onbewaakt?" Dietrich keek naar het mechaniek. Hahnemann keek de kolonel aan, die knikte. „De rugzakken zijn door elkaar geraakt. Ik ben er zeker van dat h?t nooit zou zijn gebeurd als niet de helft van de soldaten zeeziek was geworden. Korporaal Schultz dacht dat hij de rugzak met de springlading bij zich in de hut had. Pas later merkte hij dat hij die van iemand anders had, terwijl die van hem buiten was blijven liggen. Dietrich negeerde de verklaring. „Korporaal Schultz wacht tot in de gang? Goed, laat hem binnen." del Hahnemann liep naar de deur en liet een magere man bin nen van achter in de twintig, die duidelijk niet op zijn gemaklhet was. Zijn verwarring werd nog groter toen hij uitgleed op de bei; geboende vloer. Hij keek naar de kolonel en salueerde. Burck-een hardt zei hem alleen maar dat hij vragen moest beantwoor-ver den. Hij had de vergeetachtige onderofficier al onder handen^ genomen. Me „Zijn de ontstekers volkomen betrouwbaar?" informeerde uit Dietrich. De korporaal keek naar Hahnemann die hem zei dek>ve vraag te beantwoorden. Schultz wist niet hoeveel hij zou ver^L^ tellen en de kolonel blafte tegen hem dat hij moest opschieten.L,^ Wordt vervolgd nini Hij •ent: dere fs i) in iwo n tc he Vooi arm Schrijver Amalrik in NCRV's Literama HILVERSUM Wim Ramaker heeft een reportage samengesteld over en met de jonge Russische schrijver Andrej Amalrik. die van avond in Literama (tien over half elf, Hilversum 1) te beluisteren is. De enige jaren geleden nog volko men onbekende geschiedenis-student Amalrik veroorzaakte nogal wat op schudding. met zijn in vijf talen (waaronder Nederlands) uitgegeven essay „Haalt de Sowjet Unie het jaar 1984?", evenals met zijn latere ver slag van een verbanning, dat hij Niet begeerde reis naar Siberië" noemde. IK HOOP DAT Ik U pa /Ji£T AL T& LANG U9T WAC BTBtJ, MAAR IK KOM u Nier IN MUN SEVDBPAKJE 55. „Vakwerk. Asmar mompelde professor Nosco tevreden. ,,Je vertoont nog immer een perfecte gummi- lattechniek. En dan is nu de beurt aan mij. Ik heb zo lang in het pakje van een zeeman rondgelopen, dat het wel een schande zou wezen, als ik niet in staat was de arme doctorandus met mastworpen en paal steken afdoende in te wik kelen." De misdadige ge leerde frunnikte grijnzend een rol sterk touw te voor schijn en begon de bewus teloze heer Staffelaar in het hennep te rollen. Nog ^en paar stevige knopen erop en toen was de professor klaar De procuratiehouder kon geen vin meer verroeren. „Daar gaan we dan met onze kiel en het oude papier. Wie weet wat daarin te lezen staat lachte de geleerde en zich verkneukelend van pret stapte hij er met de dwerg Asmar weer vandoor. Rustig en ongemerkt wandelde hij langs de verschillende afdelingen heen en niemand zag hem gaan. Dat kon ook niet. want er werd op deze bank hard gewerkt. Iedereen deed wat en niemand zat zinloos naar rle gaande en komende man te kijken. Zie maar eens hoe druk alle employés aan de arbeid waren. Papieren kraakten, telefoons en rschrijfmachines ratelden, typistes pleegden overleg en boekhouders keken hun boeken na. Het is dus duidelijk, dat het grillige lot al deze nijvere werkers op een plaats had gezet, waar ze werkelijk wat moesten uitvoeren. Dat was dan ook c"e reden, dat nl mand erg kreeg in de langdurige afwezigheid van drs. Staffelaar. Iederei veronderstelde dat de betrokken beambte bezig was in de kluiskelders enk^ overuren te maken en als je hard werkt, dan vliegt de tijd voorbij en is 1 zo avond voor je het weetZo kwam het, dat de procuratiehouder 's avonds héél laat gevonden werd door de bekwame nachtwaker, Hendij Struweel. Genoemde Hendrik schrok zich natuurlijk een hoedje en uit de va touwen om Staffelaar heen, leidde hij onmiddellijk en scherpzinnig af, dat hier weer eens een misdaad gepleegd kon zijn. Daarom schakelde hij de alarij installatie in. Allerlei opwindende gebeurtenissen waren het gevolg daarvan. FÏRDNAND (IQ96

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6