Bloemen voor onbekende kind tijdens anti-abortusmars verkeer 1heodorakis liet horen iat de Grieken missen Voor noorden is 200 miljoen onvoldoende BOEKENHOEK Bankrovers geven tweede overval toe 111 Vier agenten bij vechtpartij gewond Uit de Haagse hof geplukt Burgers moeten betalen voor milieu Alcohol-actie in Amsterdam 19) MM' 2AG 24 JANUAiR! 1972 Van een onzer verslaggevers ,e[AMSTERDAM Jammer dat de jolonels de muziek van Theodorakis i Griekenland verboden hebben. Wat []et Griekse volk nu mist bleek gis- ravond in het Amsterdamse Con- rtgebouw waar Mikis Theodorakis de eerste avond van zijn tournee jor Nederland zijn orkest dirigeerde li een groots uitgevoerd programma, ten .Het concert van hedendaagse mu- 18W ek bestond uit, zoals het programma vb eldde, „werk gecomponeerd voor de ilitaire dictatuur en er na". Hoogte- 2j inten van de avond waren liederen ch it Mauthausen van Kambanelis, ge- rigen door de Griekse zangeres Ma- Farantouri. Zij heeft een altstem no e door de criticus van de Engelse [•695g uardian omschreven werd als een 40_i ift van de goden van de Olympus". *8- Niet minder was de opvoering van )eijaPkele gedeelten uit Romiossini ('t -45, friekendom) van Yannis Ritsos, ge- _20-: ngen door de mooie blonde struise °1nse zangeres Arja Saijonmaa. Van ïeodorakis zelf kreeg de volledig kb tverkochte concertzaal „Ballade van B dode broeder" te horen en „Liede- m voor Andreas" de laatste ge- door de Griekse zanger Anto- ifs Caloyannis. In deze liederen ver- k t Theodorakis van het contact dat Jp i in de gevangenis van de kolonel pcht via klopgeluiden tegen de mu il, met een andere gevangene: An- „f eas. !^jVoor een deel van het publiek in et Concertgebouw bleek het prc- amma niet even feilloos te verlo- n. Achter in de zaal ontstond ver- •niao itwaardiging over het slechte ge- aanv id, veroorzaakt door de versterkers ,jn èn de groep van Theodorakis èn .1-12 geluidsinstallatie, van het Concert- bouw. Daardoor ontstond een hin- 'i rlijke nagalm en waren de zange ssen en zanger nauwelijks hoor- prei feen Frees Blai De commissie dringt er op aan, ïiast de reeds getroffen maatregelen i korte termijn over te gaan tot itvoering van een exstra pakket aan- ia diende werken en daarvoor de no te subsidiebedragen beschikbaar te illen. vark Jan van Gelder Waar kan men ter zjjn, Njjgh Van Ditmar 4. 17-50). Het kenmerk van deze bezonken schreven roman is vooral de mi- kens ^situering. Hoofdpersoon is een :n: a nzame iongen, die op veertienjarige B^0d z'n moeder heeft verloren en e in een deftige provinciaalse om ving opgroeit. Het verhaal wordt in ik-stiil verteld. De schrijver F jaatst z'n centrale figuur Joost het traditionele ontwikkelingsveld 2 kn ontluikende jeugdliefdes, dat bij- rnder subtiel wordt beschreven. Een ereldse jongen, Piet, informeert den lost over zaken, die hem in het ge rpe istineeerde milieu worden onthou- fen Na Elly, Joost's schoolvriendin- imore ^e' komt de oudere, ervaren Lizzy het tapijt, voor wie hij ban nr erszoon orchideeën meebrengt, erdan e zeer vroeSe do°d van Lizzy brengt e jongen, inmiddels student, terug bout^j z'n eerste liefde. Een roman, die ieelt in de jaren voor de eerste we- iralso ldoorlog en als bijkomstig stramien huidige modebegrippen welzijn en elvaart reeds aan de orde stelt. Rfs Wat dwaas deed de figuur van Lou van Rees aan, die de tournee van Theodorakis organiseert. Aan het be gin vari de avond kwam hij de zaal „uitleg" geven óver de verkeerde pu bliciteit die zou ontstaan over het zwijgen opleggen aan Theodorakis. Terwijl het theaterbureau Van Rees aanvankelijk bang bleek, na een tele foontje van de vreemdelingendienst dat Theodorakis zich moest houden aan de bepalingen ten opzichte van vreemdelingen, dat -z'n shows in het water zouden vallen en haastig pers conferenties afgelastte, zei Lou van Rees nu dat hij daar geen hand in gehad had. Er kwamen op een gegeven ogen blik zoveel journalisten bij mij voor een gesprek metTheodorakis dat ik de boot moest afhouden. Het zijn ge woon routinezaakjes als de politie mij op een wetsartikel wijst. Theodorakis heeft alle vrijheid te doen en te laten wat hij wil. Dat wilde ik even zeg gen". Op een met knipperlichten beveilig de overweg bij Den Helder is giste ren een auto door de trein over een afstand van een kilometer meege sleurd. De inzittende kwam om het leven. AMSTERDAM De twee Amster dammers die in Amsterdam-Oost werden aangehouden kort nadat zij een filiaal van de Algemene Bank Nederland in Hilversum van ongeveer 180.000 gulden hadden beroofd, blij ken nóg een gewapende overval te hebben gepleegd. Volgens de politie heeft het tweetal, de 24-jarige C. M. en de even oude J. C. bekend óók de daders te zijn geweest van de overval op het bijkan toor van de AMRO-bank op de hoek van de Amstelveenseweg en de Ko ninginneweg in Amsterdam. Hier maakten zij (op 4 januari) ongeveer 30.000 gulden aan Nederlands en bui tenlands geld buit. De mannen ont kwamen op een bromfiets. Van het geld was volgens hun verklaring niets meer over. seld an een correspondent LEEUWARDEN De 200 miljoen 3$ ilden toegezegde hulp aan het Noor- En zal op redelijk korte termijn ge- irende enkele maanden in bepaalde len van het Noorden soulaas bie- Voor grote delen van het Noor- zal het effect van de maatregelen sp hter totaal onvoldoende zijn. Dit -53, «ft de bestuurscommissie Noorden }-,n 7 s Lands, aan de ministerraad ge- hreven. Ook zegt de bestuurscommissie, dat ig van de werkloosheid in bepaalde ig van de werkloosheid in .gepaalde ibieden op korte termijn rijkssubsi- i moet worden verstrekt «ter uitvoe- ig van zogenaamde aanvullende erken. Van een verslaggever DEN HELDER Tijdens dich te mist met een zicht van hon derd meter is zondagmiddag op een met automatische knipper lichten beveiligde overweg tus sen Den Helder en Schagen de 20-jarige W. Ligthart uit Heer- hugowaard om het leven geko men. De auto, die hij bestuurde, werd gegrepen door de met hon derd kilometer rijdende trein uit Den Helder, die op weg was naar Schagen. De auto werd over een afstand van een kilometer meegesleurd en totaal vernield. Door het ongeluk, dat omstreeks half drie gebeurde, raakte het trein verkeer gestremd. De bewuste trein werd zo zwaar beschadigd, dat hij niet verder kon. Om half vijf zaten de reizigers, twee uur na het ongeluk nog in deze trein, omdat de trein, die het defecte treinstel zou ophalen, nog niet was gearriveerd. De Spoorwegen hebben later bussen ingezet, die het stuk Den HelderSchagen via Anna Paulowna reden. Om 6 uur zondag avond was het treinverkeer op het enkelsporige baanvak Den Helder Schagen weer hersteld. WEERT De 57-jarige mejuffrouw M. P. Vervoort uit Roermond is over leden kort nadat zij gewond was bij een botsing, op de weg Eindhoven Weert. In Maarheeze raakte een auto door de gladheid in een slip, waardoor een kettingbotsing ontstond, waarbij acht auto's waren betrokken. MeJ. Ver voort zat in een van deze auto's. BENTHUIZEN De 43-jarige J. A. Vos is terwijl hij te voet in zware mist de Hogeveenseweg overstak, door een auto gegrepen en gedood. Het slachtoffer was meerdere malen kam pioen van de Nederlandse doofstom- menschaakbond en heeft aan wed strijden in het buitenland deelgeno men. ZWARTSLUIS De 34-jarige boekhouder A. Voerman uit Zwart sluis is omgekomen, toen zijn per sonenauto op de Hasselterdijk, ter hoogte van het gemaal Kloosterzijl in Zwartsluis van de weg raakte. VOORBURG De 72-jarige me vrouw B. J. C. Meyer is omgekomen toen een bus bij het stoppen voor een halte ten gevolge van het gladde weg dek doorgleed en een abri raakte. Het slachtoffer stond bij deze abri, die in stortte. VLISSINGEN In het Vlissingse Sloegebied zijn twee Duitsers, de 22- jarige R. Wensdorf uit Essen en de 32-jarige O. T. Lehman uit Bochum omgekomen, toen een voor hen rij dende Duitse automobilist door de gladheid in een sloot belandde. De Duitsers stapten uit om te helpen maar zij werden aangereden door een Fransman, die bij het zien van het ongeval remde en in een slip raak te. Zij waren op slag dood. WEERT De 73-jarige P. Seerden uit Ell (bij Weert) is omgekomen toen hij de Roermondse weg overstak en door een auto werd gegrepen. Van een correspondent AMSTERDAM Vier agenten in burger van de Amsterdamse politie zijn in de nacht van zaterdag op zon dag gewond bij een vechtpartij met zes vrouwen en mannen op de Nieu- wendijk in Amsterdam. Ze konden het zestal (tussen de twintig en vijf entwintig jaar) slechts met moeite overmeesteren. De arrestanten zijn opgesloten in het bureau Warmoes- straat wegens openlijke geweldple ging, verzet en mishandeling. Twee agenten zagen op de hoek van de Nieuwendijk en de Marte laarsgracht een man op de grond lig gen bij een groepje mensen. Toen zij poolshoogte gingen nemen en zich als politieambtenaren bekend maakten, vieien de in de nabijheid staande mensen aan, aldus de agenten. Ze rie pen assistentie in van collega's die ooi', werden aangevallen. Volgens getuigen had de op de grond liggende man een taxi geroe pen. Toen deze kwam werd hij neer geslagen door de zes vrouwen en mannen, die zelf in de taxi wilden stappen. De zaterdagavond-quiz van de te levisie is een privévermaak voor me. Het is zo heerlijk om vrijblijvend kennis en gevatheid te toetsen aan die van de kandidaten en dan zo nu en dan eens triomfantelijk te consta teren, dat je een beste beurt hebt gemaakt. De missers hoef je niet te tellen en die enerverend winst- en verlies rekeningen niet bij te houden. Het meest merkwaardige van de dikwijls verrassend veelomvattende kennis van de ondervraagden vind ik het duidelijk generatie-verschil dat in deze kennis een rol speelt. Zaterdagavond:... wie schreef An na Karenina? Ik denk, dat alle boven de veerti gers hebben zitten trappelen in de huiskamer. De televisiekandidaten zaten spra keloos. Antwoord: Tolstoi. Volgende vraag: Welke Zweedse filmster speelde in de gelijknamige film de hoofdrol In de huiskamers de jubel: Greta Garbo... Bij de kandidaten: stilte. En duidelijk was ook, dat het ant woord hun evenmin iets zei. En laatst in de stoel van Mies. Wie de schrijver van Karakter was De naam van de regiseur van het juist vertoonde televisiespel kwam wel te voorscnijn, maar schrijver Bordewij k was een grote onbekende. Zo snel gaat dat met beroemd heid- De quiz in de eigen stoel is ook zo rustig. Want, eerlijk is eerlijk, als je kan didaat bent, wil je winnen. En het zal je gebeuren dat je een compleet ameublement, een kleuren televisie, een keukenuitzet, een la ding wollen dekens en dan nog wat handzamerspul als vouwfiets, noren, filmcamera en zo verovert. Ik vraag me altijd af of de omroep een verhuiswagen laat rijden naar het winnende adres. Of zou je het op je nek mee moeten nemen? En zou nu op de stoep van de ameublementenwinnaars hun oude have staan? Je moet die spullen toch ergens stouwen. Of als je een vakantiereis w'.r.t? Naar de Azoren of Israël en je vindt het toppunt van heerlijkheid een zo- merstulp op de Veluwe? Zouden al die prachtige, fantasti sche geschenken ruilbaar zijn? Of zou er een handeltje in zijn? Misschien gaan de quizw>nnaars met elkaar een roort beurs houden. Zo van wie biedt wat voor een film camera? Vijf dagen Parijs tegen een electrische naaimachine. Ja, je zou iets meer willen weten van hoe het verder gaat. Voor de camera zijn de kandida ten altijd enorm leuk sportief. Nemen het verlies, ook al is dat veroorzaakt door een bokkenschiete- rij van de partner steeds met gulle lach. Zou er thuis over doorgeborduurd worden? Net als na bridgepartijen? Zo van „als jij nou niet", en „had je mond gehouden, ik wist het..." Dol ben ik op die quizes... lekker thuis in l mijn stoel.... Ook tlemonsirtiiie togen Louise Baan Van een verslaggever DEN HAAG Zo, met een roos, geknakt in de top en de rozenkrans ter ondersteuning in de handen, trok zaterdagmiddag een stoet van ruim 600 mensen door de binnenstad van Den Haag om te protesteren tegen de wetsvoorstellen inzake abortus, die binnenkort in het parlement aan de orde komen. De anti-abortus-mars, waarbij ,werd opgekomen voor de „ongeboren vrucht," was een stille tocht zonder spandoeken. Op het Binnenhof legden enkele tientallen deelnemers op een zwart zeil, waarnaast een Nederlandse vlag halfstok hing, bloemen neer „voor het onbekende kind", zoals met grote let ters stond vermeld. Er deden zich op het Binnenhof ook enkele tegenacties voor. Twee Dolle Mina's hieven borden omhoog met de tekst „Over eerbied gesproken, ongewenst leven is on menselijk." Naast hen stond een man met een affiche van een gedode sol daat, waaronder geschreven stond: „Gij zult met doden?". Bij het ministerie van justitie gaf een delegatie, bestaande uit enkele 12-jarige meisjes en het comité, dat de anti-abortus-mars had voorbereid een verzoekschrift af, bestemd voor de ministers van justitie en volksge zondheid. Daarin vragen de deelnemers aan de stille tocht om een „beslissing ten gunste van het meest essentiële in ons aller levens-en rechtsgemeen schap, de bescherming van het men selijk leven." Bij de in Den Haag ge vestigde abortuskliniek werd een pro testbrief afgegeven, waarin „zorg en afschuw" wordt uitgesproken over het werk van de abortusklinieken. Op een persconferentie na de mars verklaarde dr. P. Wareman van het comité, dat als het parlement de wetsvoorstellen aanvaardt, dit een dag van rouw betekent voor het land. overal zouden dan'de vlaggen half stok moeten worden gehangen. On schuldige kinderen krijgen dan de doodstraf opgelegd. Onze eeuw zal dan niet meer be stempeld kunnen worden als „de eeuw van het kind", maar als „de eeuw aan het afgedreven kind". Het is, aldus de heer Wareman, onaan vaardbaar, dat de mens beslist over het lot van de ongeboren vrucht, want indien dat het geval zou zijn, druist dit in tegen ieder beginsel van menselijkheid, democratie en zelfbe schikkingsrecht. Behalve voor de „ongeboren vrucht" werd zaterdagfmorgen) in Den Haag ook gedemonstreerd tegen de aanleg van de „Leidse Baan". Met een extra trein werden ruim 600 mensen van Leiden naar het Staats spoor gereden in Den Haag om daar bij het Provinciehuis te protesteren. Donderdag zullen provinciale staten van Zuid-Holland zich over de ge plande autosnelweg tussen Den Haag en Leiden moeten uitspreken. Er werden spandoeken meegevoerd, ivaarop teksten als „Waar een wil is is een spoorweg", „Leidse Baan in de ban" en „Leidse Baan milieumoord". Om één van de voordelen van het openbaar vervoer boven dat van par ticulier vervoer aan te tonenliepen de deelnemers als een levende beeld grafiek tri groepen, die aangaven hoe veel ruimte mensen in een trein, tram of bus innemen ten opzichte van an deren, die met de auto reizen. Deelnemers aan de zaterdagmiddag gehouden Anti-abortus-mars legden op het Binnenhof bloemen neer „voor het onbekende kind". DEN HAAG „Iedere burger in Nederland, ongeacht zijn functie in de maatschappij zal bereid moeten zijn een offer te brengen voor een schoner milieu". Dit zegt het Verbond van Nederlandse Ondernemingen in zijn weekblad naar aanleiding van de discussie over de vraag of de milieu problematiek nu wel of geen politieke zaak is. Het VNO, dat van mening is dat de milieuproblematiek niet buiten de po litiek kan worden gehouden, ver klaart het offer, dat iedereen moet brengen, uit het feit, dat er. in de komende jaren naar zijn mening nauwelijks ruimte zal zijn voor extra bestedingen ten behoeve van de be strijding van de vervuiling. Dat zou het gevolg zijn van de afnemende groei van de economie, de toenemen de vraag naar sociale voorzieningen en het afnemen van de rendementen van het bedrijfsleven, gecombineerd met een sterke stijging van de loon kosten. AMSTERDAM De Amsterdamse verkeerspolitie heeft vrijdagnacht op zeventien plaatsen in de stad een grootscheepse „alcoholactie" gehouden. Tussen twaalf en vier uur werden 1800 automobilisten, 18 motor- en scooterrijders en 69 (brom-)fietsen op drankmisbruik gecontroleerd. Onder de automobilisten bleken 93 naar drank te ruiken. Zes van hen werd een rijverbod opgelegd omdat zij niet in staat werden geacht verder te rijden. Slechts één automobilist „Dat offer zal gebracht moeten worden in de vorm van hogere prij zen. Want men dient te bedenken dat het principe: „de vervuiler betaalt" toch zijn gevolgen voor de prijsont wikkeling heeft. Daarnaast zal de overheid haar deel moeten bijdragen in de kosten voor zover deze niet door doorberekening in de consumen tenprijs of ten laste van de winst kunnen worden gebracht", aldus het VNO. Ook zal volgens het VNO rege ringssteun in de vorm van fiscale fa ciliteiten. zeker in een overgangstijd, onontbeerlijk zijn voor een oplossing van de milieuvervuiling. bleek werkelijk dronken en werd aan gehouden. 117 bestuurders bleken hun rijbe wijs niet bij zich te hebben of geen rijbewijs te bezitten. Honderd auto mobilisten konden geen kenteken bewijs tonen. Bij 42 voertuigen wer den technische gebreken geconsta teerd. Aantal muskusratten in Limburg gegroeid VENLO Het afgelopen jaar is het aantal muskusratten in Limburg sterk toegenomen. De afdeling be strijding van de plantenziektekundige dienst in Venlo heeft ïn 1971 620 exemplaren gevangen tegen 346 in 1970. Dit blijkt uit het jaarverslag van de provinciale waterstaat in Lim burg, waarin tevens de landelijke cij fers zijn opgenomen. 19.126 gevangen muskusratten in 1971 tegen 13.011 in 1970. De muskus- of Bisamrat wordt ver delgd, omdat hij dijken ondergraaft en daardoor wegverzakkingen kan veroorzaken. Voor een gevangen rat wordt een overheidspremie van vijf gulden geboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5