behoor tot groepering in geen de RK KERN STIJGENDE EMIGRANTEN WELVAART BIJ BRAZILIË Aftreden bisschop Gijsen gevraagd I Nieuw benoemde bisschop wil agitatie „rustig laten Protestanten in Ulster houden toch optocht Een woord voor vandaag Uw probleem Romeinse pressie is het onze Chr. werkgevers bereid over macht te praten Oud-minister Steenberghe overleden P. C. Elfferich: omgeving profiteert mee Septuagint geeft l geen commentaa op bisschop Hervormd Huizum tegen Latijnse titels in kerk BEROEPINGSWER L1 NUNHEM, Limburg (KNP) De nieuwbenoemde bisschop van Roermond mgr. J. M. Gijsen, heeft verklaard tot geen enkele groepe ring in de roomskatholieke kerk te behoren. „Ik behoor tot de r.k. kerk en 'tinnen deze kerk zal ik het evangelie verkondigen", zei hij in een v i naggesprek kort nadat zijn benoeming bekend geworden was. Mgr. Gijsen zei pas dinsdag door de pro-nuntius, mgr. Felici, benaderd te zijn met de vraag of hij bereid was bisschop te worden. Het werd een lang en open gesprek, zei mgr. Gij sen, aan het slot waarvan hij „ja" zei. Hij ontkende dat de reis naar Rome samen met zijn vriend en geestver want Simonis (bisschop van Rotter dam) in verband gestaan heeft met zijn benoeming. Zijn taak als bis schop omschreef de nieuwbenoemde als volgt: het woord Gods verkondi gen opdat de mensen die daarvoor open staan gebracht worden tot eer betoon aan God. Op de vraag of hij zichzelf erkende in het profiel dat naar voren kwam uit een in het bis dom ingestelde enquête, antwoordde mgr. Gijsen dat er méér dan één en quête ingesteld is en dat niet veel mensen daaraan hebben deelgenomen (er kwamen 12.500 antwoorden bin nen). Celibaat De heer Gijsen zei geen voorstan der te zijn van ontkoppeling priester- schap-celibaat. Hij was gelukkig met de resultaten van de jongste bis schoppensynode, welke de celibataire levenswijze heeft bevestigd. Hij tilt er ook niet zwaar aan dat hij weinig praktische ervaring heeft in de ziel zorg. Zijdelings heeft hij verklaar de hij de laatste jaren met veel pastorale problemen te maken gehad. Op een vraag of hij zich als een ..bruggenbouwer" beschouwt in de verwarring, antwoordde dr. Gijsen: „als er echt duidelijkheid komt en de zaak positief wordt benaderd met tact, voorzichtigheid, begrip en over tuiging, dan zal ieder, die bereid is de brug op te gaan, die weg wel vin den." Rustig betijen Op een vraag of zijn benoeming niet zal leiden tot een tweede „Simo- nis-affaire" zegt hij „rustig laten be tijen". Op een vraag of hij weet dat sommigen zijn benoeming als een ramp beschouwen: „Men moet niet te gauw over een ramp spreken, zeker als het om iemand gaat die men nog niet kent en van wie men zeker niet weet hoe hij het zal doen". Over de voordracht van het kapit tel: „Ik weet niet of ik daar wel of niet op voorkwam. Er is vaak teveel nadruk gelegd op de beslissende fac tor van het kapittel. De paus beslist na een uiterst zorgvuldig onderzoek langs diverse kanalen. Er is in de historie al zo vaak afgeweken van een kapittelvoordracht." BELFAST (AFP) De pro testantse organisaties in Noord- Ierland hebben gisteravond mee gedeeld dat ze hun traditionele optochten dit jaar door laten gaan ondanks het demonstratie verbod. Dit betekent een openlij ke tarting van de unionistische en ook de protestantse regering. Het besluit, dat ernstige consequen ties kan hebben, werd bekendgemaakt door een overkoepelend comité van de voornaamste protestantse organisaties zoals de Oranje-orde, de Zwarte orde en „de leerjongens van Londonderry". Zij wilden daar kennelijk niet meer mee wachten nadat het afgelopen weekeinde de rooms-katholieken di verse betogingen hadden gehouden tegen de internering van „verdachte elementen". Bij een nachtelijke actie tegen een rooms-katholieke bolwerk in de wijk Andersontown van Belfast hebben Britse troepen circa 25 verdachten ge arresteerd. Ze wisselden schoten met sluipschutters, van wie er volgens de Britten één getroffen werd. Militairen met zwartgemaakte gezichten, gren delden een huizenblok van enkele vierkante kilometers af. Volgens militaire kringen is tien dagen geleden de militaire leider van het ondergrondse Ierse republikeinse leger (IRA) in Belfast gevangen geno men, waardoor de organisatie in wan orde verkeert. We lezen vandaag: 1 Samuel 8 10-22. het t ter leii rend n nu n nu ring rwij „Spreek niet ten aanhore van een dwaaswant hij veracht n\nder verstandige taal", lezen we in Spreuken 239. Dit lijkt in lijn t,e'Il,i rechte tegenspraak met wat het Nieuwe Testament zegt. Daatnsi worden we immers opgeroepen om getuigen te zijn van Jezuie Christus. We moeten immers altijd van ons geloof kunnen spre ken? Dat laatste is waar, maar we moeten ook weten of wat we zegrson gen verstaan wordt. Er waren ogenblikken dat Jezus Christu dere zich terugtrok van de menigte, omdat de mensen hem bewust vet enst keerd begrepen. In onze dagen wordt er veel gesproken over de taal en de vet staanbaarheid van het evangelie. We kunnen de „Tale Kanaam lijk niet overal gebruiken. We moeten zo spreken dat de mensen on verstaan kunnen. Dat is terecht dacht ik, mits we aan de inhoiu1 van het evangelie niet te kort doen. Maar vaak wordt er eenzijdig over deze dingen gesproken. £'pas wordt alleen gedacht aan de spreker, die zich moet aanpassen ]S n Soms wordt er spotziek geluisterd. Soms is er een onwil om t irelc luisteren: Dan zegt de Spreukendichter: „Spreek niet ten aanhorciaa^ van een dwaas, want hij veracht uw verstandige taal". I)cu] sitie ge' n ic ki tinc iatsc Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres knnnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe gaat het als twee broers samen een huis hebben geërfd van hun ouders, wanneer de ene er in blijft wonen zonder huur te betalen, en de ander het geld dringend nodig heeft. Hij kan dat geld wel van zijn broer lenen, maar moet dan een flin ke rente betalen. Antwoord: Niemand is verplicht in een onverdeelde boedel te blijven. Broer A zit in het huis zonder huur contract. Wil broer B. de erfenis ver deeld hebben, wat tenslotte kan neer komen op verkoop van het huis, dan kan broer A. door de nieuwe eigenaar uit het huis verwijderd worden. Het is dus voor broer A. geraden een minnelijke schikking te treffen met broer B. Bijzonder onredelijk is, dat als broer A geld heeft, hij kosteloos in het huis woont en bij een lening van broer B. een hoge rente vraagt. Wil broer A. in het huis blijven, dan zal hij broer B. de waarde van de helft van het huis moeten vergoeden. Blijft broer A. onredelijk, dan is het beste éen tactvolle advocaat te nemen die pro-beren kan de zaak minnelijk te regelen. Vraagstuk: Ik heb een vrieskast die op 10 graden vriest. Ik wil er bonen invriezen voor de winter. Hoe moet ik dit doen? Ik geloof dat ik dan wel het kastje moet laten veranderen, niet? Antwoord: Bij de Huishoudelijke en gezinsvoorlichting stichting, Prin sengracht 72, Den Haag, kunt u een folder aanvragen over diepvriezen. Alles over diepvriezen wordt erin medegedeeld. Ook wat de tempera tuur betreft. Verandering aan dit vrieskastje moet gebeuren in overleg met de leverancier of electrotechnisch bureau (vraag tevoren hoeveel dit zal kosten). Vraag: Gaarne zou ik enkele Griekse jongens- en meisjesnamen weten. Antwoord: Niko, Jorgo, Antoni, Kosta, Ianni, Fotti, Annesti, Taki, voor jongens. Mèrei (Merula), Irene, Kathina, Staphrula, De(l)mitra, De(i)- mitrula, Margaritha, Kirja, Kitsa, Melpomene(minni), Aphrula (Afra), Venezia, (Vetta), Helena, Nanna, voor meisjes. Zit er achter de politiek van Rome geen pressie om in Nederland, dat daar niet zo best staat aangeschreven, het episcopaat in conservatieve rich ting te dwingen? Mgr. Gijsen ant woordt: „De Kerk zal zoeken naar mensen, van wie zij hoopt, dat zij de taak om de geest van Christus gestal te te geven, zullen waar maken. Ligt de gevolgde procedure bij deze benoeming wel in de lijn van de col- legialiteitsgedachte van het concilie? Mgr. Gijsen meent van wél, gezien de vele informaties, die eerst zijn inge wonnen. „Hoe staat u tegenover de diverse groeperingen, die thans in ons land opereren?" De nieuw benoemde bis schop gelooft, dat iedere groepering op eigen wijze probeert de geest van het Evangelie te volgen volgens de lijnen van het Vatikaans Concilie. „Elke groepering heeft het volste recht van bestaan. Pluriformiteit is er altijd geweest." Onmiddellijk laat hij daarop volgen, dat Septuagint de laatste tijd in het bijzonder door zijn opstelling tijdens de jongste bis schoppensynode blijk ervan heeft gegeven, dat zij op veel punten nauwelijks of niet binnen de R.K. Kerk staat. Pater Kotte Over de extreem-conservatieve groep van pater Kotte zegt hij, dat deze groep zich in het gevaar begeeft buiten de kerk terecht te komen. Aan beide kanten is er een groot gebrek aan kennis van zaken: „als dat ver andert komt er meer eenheid. Eerst moeten wij ruzies en verdachtmakin gen stoppen", aldus dr. Gijsen. Als zijn voornaamste taak voor de toekomst ziet hij de recrutering en vorming van priesters. Dat de nieuwe bisschop in het bisdom zo goed als onbekend is, acht hij een voordeel. Hij kan nu met een „blanco register" beginnen. Geen groep Op de vraag of hij 3amen met mgr. Simonis binnen het Nederlandse epis copaat een aparte groep zal gaan vor men, antwoordt hij, dat hij dit niet zo wil zien. Ik kan mij dat moeilijk voorstellen, gezien het feit, dat mgr. Simonis con amore samenwerkt met de andere bisschoppen. Over het bis schoppelijk beleid in Nederland zei hij geen oordeel te kunnen vellen, want „ik ken de bisschoppen en hun achtergronden niet". in' de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een felle uitslaande brand grote schade aangericht in de textiel- en woninginrichting fa. De Graaf N.V. aan de Kaatsbaan in Maarssen. De bovenverdieping met de voorraden brandde geheel uit. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De christelijke werkgevers in Nederland hebben zich bereid verklaard deel te nemen aan eenvolgend congres over de problematiek van de economische macht in Nederland. Het Nederlands Christelijke Werk geversverbond zegt in haar perio diek dat er grote bezwaren zijn ver bonden aan een publieke discussie over wetenschappelijke onderzoeken zoals het onderzoek, dat een pro jectgroep van de Universiteit van Amsterdam heeft verricht. Telkens immers blijken conclusies van dit onderzoek overtrokken te worden en rukt men constateringen uit hun verband. Als gevolg daarvan hoort men nu volgens het NCW alom opmerkingen als: „Mertens had toch gelijk" en „de macht in Nederland zit bij de banken". Daarbij wórdt dan bij voorbeeld over het hoofd gezien dat men mogelijke machts- en invloeds relaties niet zonder meer gelijk mag stellen aan macht en dat beleids beïnvloeding niet hetzelfde is als beleidsbepaling, laat staan beleid. 'Omdat het NCW meent dat een dis cussie over de economische machts vorming zakelijk dient te zijn wil de organisatie medewerking ver lenen aan de voorbereiding van een volgend congres. (Vervolg van pag. 1) Volgens een mededeling van de Ne derlandse bisschopsconferentie is er overleg tussen de paus en het Neder landse episcopaat geweest 'over een aantal aspecten die met de benoe ming van een nieuwe bisschop van Roermond verband houden'. De bis schoppen 'rekenen erop in dr. Gijsen een toegewijde collega te zullen vin den'. Dr. Gijsen, die in 1932 geboren is in het Brabantse Oeffeit, .in 1957 tot priester werd gewijd en in 1963 pro moveerde, was van 1967 tot 1969 rec tor van het tehuis voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen in Schinnen; daarna werd hij rector van hetSt. Elisabeth-rusthuis in Nunhem. Enige tijd heeft hij geschie denislessen gegeven aan het groot seminarie in Roermond. Zijn naam was al eerder genoemd als kandidaat voor het bisschopsambt, dat gebeurde deze zomer toen hij samen met dr. Simonis een reis naar Rome maakte. Dr. Gijsen heeft echter ontkend dat deze reis iets met zijn benoeming uitstaande had. Dr. Gijsen volgt mgr. P. A. Moors op, die vorig jaar om gezondheids redenen ontslag vroeg. Het kathe drale kapittel van Roermond had voor de bisschopszetel kandidaien voorgedragen van 'een gematigd vooruitstrevende signatuur'. Deze voordracht was samengesteld na een enquête, waarvoor 12.500 schriftelijke reacties binnenkwamen. Daarnaast kreeg het kapittel enkele honderden brieven en mondelingé reacties. Het kapittel verwachtte dat be noeming van een van de voorgestel de kandidaten 'er effectief toe zou bijdragen dat de verschillende groe peringen binnen de. geloofsgemeen schap nader tot elkaar gebracht zou den worden". Toch spreekt het ka- Van een onzer verslaggevers DELFT „De echte strijd om het bestaan is voorbij. Er komt nu meer aandacht en tijd voor andere dingen. De kolonies zijn toch eigenlijk in korte tijd welvarend geworden"' Dtft is de indruk die de heer P. C. Elfferich, directeur van de Christelijke Emigratiecentrale mee terug neemt van een bezoek aan vier vestigingsgebieden van Nederlandse emigranten in Brazilië: Ca- rambeï, Castrolanda, Arapoti en Campo Real in Rio Grande do Sul. Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Carambeï is het oudste. Het vierde in december zijn 60^arig bestaan bij welke gelegenheid de heer Elfferich was ontboden. Hij zou zelfs worden ontvangen door de gouverneur van de staat Parona. Maar dat ging niet door: de gouverneur en zijn hele ambtelijke aanhang waren nét voor zijn komst aan de kant gezet wegens corruptie. Ook in 1960 en 1964 was de heer Elfferich er geweest, dus er waren wel enige vergelijkingsmogelijkheden. Door een sluitende produktieketen hebben de Nederlandse nederzettin gen zich geheel zelfsupporting ge maakt, allemaal binnen een coöpe ratieve opbouw. Een eigen zuivel-fa- briek verwerkt de melk (tot en met joghurt met allerhande vruchten), een slachterij verwerkt 8000 haantjes per dag, een veevoederfabriek voorziet in voeder voor het eigen vee, maar zal door zijn grotere capaciteit weldra ook aan de hele omgeving gaan leve ren. „Wat me het meest boeit dat geldt vooral voor Carambeï is dat zo'n hele streek met zijn bewoners in dat proces wordt meegenomen. Ook Braziliaanse boeren kunnen lid wor den van die coöperatie. Vele kleine boertjes in de omgeving hebben al laten blijken dat ze graag mee willen doen. Ook het vervoer en de verkoop van de produkten van de drie gebie den blijft in eigen handen er zijn grote gekoelde trucks aangeschaft die de produkten afvoeren naar eigen winkels in Curitriba en Sao Paolo". Wat het onderwijs betreft een deel ervan is al erkend als ontwikke lingswerk gezien het grote aantal Braziliaanse kinderen dat ervoor werd ingeschreven (In Carambeï zit ten 240 Nederlandse en 300 Brazi liaanse gezinnen). In Castrolanda komt eensociaal centrum annex school in aanmerking voor de medefi nanciering door de Nederlandse rege ring. „Ik vind dat een goeie zaak", aldus de heer Elfferich, „wanneer je weet dat Nederlanders zich er daar mee verbonden hebben. Het zijn geen tijdelijke begeleiders die na een tijdje weer weggaan maar deze mensen ho ren zelf bij het ontwikkelingsland, zij hebben hun lot ermee verbonden". Een andere belangrijke aanvraag van het interkerkelijke Coördinatie commissie voor Ontwikkelingsprojec ten (ICGO) is nog in behandeling. Ruim honderd kilometer ten zuiden van Carambeï ligt het stadje Irati met 20.000 bewoners en 45.000 omwo nenden. Er is nu een delegatie van boeren uit Irati aan de coöperatie ko men vragen of deze medewerking zou kunnen verlenen aan een opleidings programma voor zuivelboeren. Daar is goed op gereageerd, de Ne derlanders zullen ook melkvee ver schaffen en de zuivelfabriek kan de melk er nog wel bij hebben. Een be langrijke voorwaarde voor het slagen van dit project is een melk-ont- vangst-station bij Irati. Daar is nu medefinanciering voor gevraagd tot ongeveer een miljoen gulden. Het he le geval zou een behoorlijk stuk agra rische infrastructuur aan die streek toevoegen. Maar de beslissing over dit project is nog niet gevallen. De heer Elfferich is ook eens in Rio Grande do Sol gaan kijken, dat is niet zoals die andere een groepsemi- gratiegebied geweest, maar emigran ten uit die andere kolonies zijn daar later heengekomen protestanten en katholieken door elkaar. Ook de enige tientallen gezinnen die daar zijn neergestreken maken het economisch niel slecht de tarweprijs is behoor lijk rendabel geworden en de tarwe werdt verbouwd samen met soja. Er zijn twee oogsten per jaar. Het zijn grote akkerbouwbedrijven geworden, een heel ander type dan in de kolo- n-'ën. Wat Alberta voor Canada is, lijkt dit gebied voor Brazilië te wor dt n. De landhervorming begint nu ook vrucht af te werpen. Ook de be tasting maakt het niet langer moge lijk om grote stukken braak te laten liggen. „Maar er is langzamerhand één probleem bij die kolonies: de aanwas is eruit, juist nu het economisch goed gaat. Nederlanders met belangstelling voor emigratie zouden er eerst eens moeten gaan kijken. Je moet het vooral jong doen", aldus de heer Elf ferich. pittel het vertrouwen uit dat de bis schop zal willen overleggen met per sonen en kaders die in het bisdom de pastorale zorg uitoefenen en dat hij zal openstaan 'voor alle eerlijke pogingen om kerk te zijn in deze tijd'. Verbijsterend De centrale diocesane commissie van de pastorale raad in het bisdjm Roermond verklaarde gisteravond laat 'met verbijstering te hebben ken nisgenomen van de wijze waarop de 'uiterst zorgvuldig opgestelde proce dure is genegeerd'. De verbijstering van de commissie is zo gróót omdat Romeinse instanties hadden toege zegd dat met Nederlandse bisscnop- pen overlegd zqü worden. 'Het con tact dat er geweest is mag de naam overleg niet dragen' aldus de com missie. De commissie noemt de zaak zo bedroevend omdat zij meent hier uit te kunnen afleiden dat de in de katholieke kerk op gang geko;nen ontwikkeling wordt afgewezen, een ontwikkeling die mede door het twee de vatikaanse concilie is geïnspireerd. Wat de persoon van de nieuwe bis schop betreft meent de commissie dat deze de ruimte moet krijgen zich als bisschop van de kerk van Roermond waar te maken. ede hooi. rs v stinj igrij izen AMSTERDAM Septuagint wil. geen commentaar ven op de benoeming van mgr. J. G aats< sen tot bisschop van Roermor n Woordvoerder J. Reuten van dehter groep verklaarde: „wij hebben ge -er tijd om ons daar druk over te mak< t r We hebben wel wat anders te doei Bisschop Gijsen over Septuagii n. „Ik wil niet zeggen dat dit voor a Een leden van Septuagint bewust gelienbl maar ik geloof dat men met nai vine de wijze waarop Septuagint zich taats dens de bisschoppensynode vorig ja jsor heeft opgesteld zodanig is geweei u dat men van een loyaal staan bi v nen de Rooms katholieke kerk n De 1 meer kan spreken". De bisschi t meent dat Septuagint en andere gro men pen, zoals die van pater Kotte, zichoui zelf buiten de kerk plaatsen als zeggen „voor mij hoeft het niten meer". u v pp rei tach inpa fren (ant ïkje h t m cl Van een verslaggever TILBURG Mr. M. P. L. .Steenberghe. oud-minister van economische zaken in twee ka- binetten-Colijn en in het in 1939 gevormde kabinet-De Geer is op 72-jarige leeftijd in Goirle over leden. Mr." Steenberghe (die lid was van de Rooms Katholieke Staats Partij) was vooral bekend doordat hij aan Nederlandse kant de Nederlands-Bel gische onderhandelingen leidde, die resulteerden in het akkoord over de Schelde-Rijn-verbinding en de „stop van Ternaaien". Hij was enige tijd minister van economische zaken in het tweede kabinet-Colijn (van april '34 tot juni '35) en in het vierde kabi net Colijn ('37-'39). Van het vijfde kabinet-Colijn (juli-augustus '39) maakte hij géén deel uit, wél echter vaq het kabinet dat De Geer kort voor het uitbreken van de oorlog vormde. De heer Steenberghe werd 2 mei 1899 te Leiden geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Utrecht. Als voorzitter van de Algemeen Katholie ke Werkgeversvereniging nam hij dikwijls deel aan internationale con ferenties, waardoor hij in de politiek kwam. Mr. Steenberghe heeft veel functies bekleed, hij was onder meer presi dent-commissaris van de Nederland- sche Bank en van verscheidene Ne derlandse en internationale onderne mingen. I Van 1942 tot 1946 leidde hij de fi- nancieel-economische missie te Washington ter voorbereiding van het herstel van het financieel-economisch leven in Nederland na de oorlog tot de Marshall-hulp van kracht werd. De oud-minister was groot-officier in de orde van Oranje Nassau en rid der in de orde "van de Nederlandse Leeuw. In Venlo brak. zaterdagmiddag door onbekende oorzaak brand uit in het mestvarkens- en fókkersbê- drjjf van de heer J. Lormans te Helden Panningen. In de stallen zaten 230 mestvarkens. Enkele die ren kwamen in de vlammen om, terwijl ongeveer 70 varkens moes ten worden afgemaakt. LEEUWARDEN De wijkkerk raad Zuid-West van de hervormi gemeente Huizem heeft de genera De synode van de hervormde kerk giet vraagd, de nodige stappen te doen o n. vreemde, latijnse titels voor kerkeli ke ambtsdragers te vervangen do iteri benamingen, die de doorsnee-Nede do lander verstaat en begrijpt. Enkele suggesties van de wijkkeider keraad zijnvoorzitter in plaats v; i zo' praeses, tweede voorzitter in plaa nd< van assessor, administrateur in plaaiord van scriba, afgevaardigde in plaa orsi van primus en vervangend afgevaaïaarl digde in plaats van secundus. kvoI> GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Poortugaal, L. Blok n Sl Beekbergen. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. eenjarig kalf, 5. vorm, 10. Turkse tarwe, 12. gekheid, 13. fami lielid, 14. zangstem, 17. nationaliteits teken voor vliegtuigen van Noorwegen, 18. bar, 20. plaats in Gelderland, 21. knaagdier. 22. slede, 24. pers. voor- naamw. 25. niet gespannen, 26. ongaar ne, 28. voorzetsel, 30. pers. voornaamw. 32. nachtgewaad, 34. werkplaats (afk.), 36. keurig, 38. spil van een wiel, 39. im mer, 41. bevel, 42. part, 44. bloedhuis, 46. aalgeer, 47. muggelarve Verticaal: i. vat met een hengsel, 2.: akelig, 3. scheik. element, 4. Europeaan, 6. gehoororgaan, 7. lidwoord, 8. meisjes naam, 9. een der jaargetijden, 11. einde, 15. water in Friesland, 16. Oriënt Ex press (afk.), 19. zilverboordsel, 21. oor zaak, 23. teken in de dierenriem, 24. kle verige stof, 27. graafwerktuig, 29. Z. Amer. thee. 31. vertrekpunt, 33. eiland van Estland, 34. laatstleden (afk.), 35, insekt, 37. insektenetend zoogdier, 39.' Engels bier, 40. waterkering, 43. land bouwwerktuig, 45 lidwoord Oplossing vorige puzzel Hor. 1. aga, 3. pak, 6. alm, 9. Aa, 10.:1 kalis, 12. Ee, 13. Lagos, 15. malie, 17. rad, I 19. dos, 21. meteoor, 25. ree, 26. gal, 27. r lenigen, 31. alg, 32. den, 34. steel, 36. me-,1 ter, 38. Po, 39. leven, 41. ei, 42. ale, 43. I gas, 44. pro. Vert.: 1. aal, 2. gaar, 3. pas, 4. al, 5. kim, 7. leis, 8. mee, 10. kode, 11. s gamelle, 16. lorgnet, 18. de, 20. are, 22. I ton, 23. oog, 24. alt, 28. egel, 29. ik, 30. F eden, 31. atol,33. Neer, 34. Spa, 35. li mes, 37. Rio, 40. v.a. LEI iciol laai

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2