Plechtigheid in Brussel verliep niet vlekkeloos rsss Bij Rijn-Schelde- Verolme concern dreigt staking Aftreden bisschop Gij sen gevraagd GIFTIG BORRELTJE DOODT 62 INDIËRS Het Kwartet Met auto teeen boom Elfde hart in Zuid-Afrika overgeplant Veel fosfor in Bodenmeer door wasmiddelen J Plaats: Op Schiphol flinke vondst van hasjiesj Opklaringen ofdkantoor Leiden ieuwe Leidse Coorant Maandag 24 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mjjn hert in teghenapoetl" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. >rins Claus: wapen- leveranties geen ontwikkelingshulp HILVERSUM - „Onder mijn defini- jes van ontwikkelingshulp valt zeker liet de leverantie van wapens. Inte nded, je zou bijna kunnen zeggen, it de leverantie van wapens, zeker s deze gebruikt worden, de ontwik- eling tegenhoudt". Dit zei prins lus zaterdagavond in antwoord op en vraag uit het publiek tijdens een ?rview over ontwikkelingssamen- jerking in het actualiteitenprogram- ^na Brandpunt van de KRO. Aanleiding tot het interview was |«et symposium, dat vorige week in pen Haag werd gehouden, ter voorbe- eiding van de Derde Wereldhandcls- onferentie in Chili. Het symposium ras georganiseerd door de Nationale lommissie Ontwikkelingsstrategie 9701980, waarvan prins Claus voor- itter is. Tijdens het interview gaf de prins r bljjk van, dat de ontwikkelingshulp aar zijn oordeel nog te langzaam op k Bang komt. Hij noemde het ook vol- |üjtrekt onaanvaardbaar, dat er voor en zendelingen, die na "jele jaren in ontwikkelingslanden te ïbben gewerkt in Nederland terug- eren, moet worden gebedeld teneinde hun onderhoud te voorzien. Het in- erview werd de prins afgenomen door ld Langebent. ROTTERDAM Het Rijn- Schelde-Verolme Concern in het Waterweggebied kan stakings acties verwachten van de leden van de industriebond NVV, als de concerndirectie niet ingaat op de cao-eisen van deze bond. Tijdens een zaterdagmorgen in de Doelen gehouden vergadering stemden de bij het NVV georga niseerde RSV-werknemers in grote meerderheid vóór stakings acties, als de directie de loon eisen niet wil inwilligen. Deze week zal een werknemersdele gatie het eisenpakket bij de RSV- directie indienen. Rijn-Schelde-Verolme is het grootste concern in het land, dat on der de grootmetaal valt. Er werken in totaal ongeveer 30.000 mensen. Bij de RSV-bedrijven in het Waterwegge bied werken 16.000 man, van wie er naar schatting 6.000 zijn aangesloten bij de industrie bond-NW. In september 1970 was Rijn-Schel de, toen nog niet gefuseerd met Ver olme. het eerste bedrijf in Nederland dat de bekende ƒ400 aan zijn werk nemers uitbetaalde als compensatie voor het verschil in loon tussen de eigen vaste werknemers en de kop pelbazen. Als de RSV-directie de looneisen afwyst, zal een speciaal actiecomité van de industri'ebond-NVV zich gaan beraden, op welke wijze de acties zullen worden gevoerd. Tijdens de vergadering van zater dagmorgen verklaarde het districts hoofd van de NVV-industriebond, de heer A. Schravemade, dat vastgehou den moet worden aan^ de eisen van 3 procent reële loonsverbetering in 1972 volledige compensatie van de prijsstijgingen in 1972 en nabetaling van 2.3 procent prijsindexering over hvt afgelopen jaar. Hij kondigde al aan, dat voor 1973 en 1974 4 procent reële loonstijging zal worden ge vraagd. De heer Schravemade zei. dat ook. bij een concern als Rijn-Schelde- Verolme het koppelbazenkwaad nog niet is uitgeroeid. Hij wees erop, dat er voor wat de groot metaal betreft, in het Water weggebied nog sprake is van een ge spannen arbeidsmarkt. Volgens hem hebben de metaalbedrijven in en rond Rotterdam nog 2.000 man perso neel nodig, met als gevolg dat het aantal buitenlandse arbeiders nog steeds stijgt. LEKKERKERK De 23-jarige dakbedekker M. Boogaerdt uit Stol wijk is zaterdagavond om het leven gekomen toen hij met zijn auto op de provinciale weg tussen Krimpen aan de IJssel en Schoonhoven in een flau we bocht naar rechts rechtdoor reed' en tegen een links van de weg staan de boom botste. DAVOS Een juichende chaos op de 'wonderpiste' van Davos. Met als oorzaakin alle opzichten de Ne derlanders. Ard Schenk werd Euro pees kampioen, voor de derde maal in zijn carrière, en de 3500 Neder landers in de Zwitserse wintersport plaats wilden dat uitbundig vieren. De huldiging van Kees Verkerk, verrassend winnaar van het slot nummer de tien kilometer, vond in een complete chaos plaats. Ard Schenk bedankte op dat moment voor de eer. Later, na zalvende woorden van Quarles van Ufford, werd de huldiging van Ard Sche7ik nog gered. Hij vroeg de supporters het ijs te verlaten om de ware kam pioen zijn verdiende huldiging te laten ondergaan. Toen Schenk op de hoogste trede van het platform stond, kwam de massa echter op nieuw. De traditionele ereronde bleef dan ook uit. De man die Dag Fornaess had onttroond, had er ove rigens al rekening mee gehouden, en zijn schaatsen wijselijk afgege ven. Dat was de toch wat mislukte apo theose van een toernooidat naast sportieve hoogtepunten Ard Schenk won drie afstanden) ook weer een triest incident kende. Eerste scheids rechter Henny Roos diskwalificeer de debutant Harm Kuipers, na sen tumultueuze wissel met Dag For- Huldiging van Groenvold (twee de), Schenk, de nieuwe Europese kampioen en Jan Bols (derde). naess. Televisiebeelden (door Roos overigens 'zonder waarde' genoemd) toonden aan dat de beslissing van de Nederlander op z'n minst dubieus was. Protesten van Pfrommer (met steun van de Noorse trainer Josh Tenmann) konden ook niets veran deren aan het standpunt van Henny Roos, die vorig jaar met het wissel- incident rond Jan Bols in Heeren veen ook al in het nieuws kwam. Kuipers werd dan ook uit de eind uitslag geschrapt. KAAPSTAD (AP) Dr. Marius Barnard, een jongere broer van prof. Christian Barnard, heeft zondag de elfde hartoverplanting in Zuid-Afrika verricht Hij leidde een team van acht art sen, die een nieuw hart gaven aan John Montgomery, een 41 jaar oude man, vader van vijf kinderen. Montgomery, een lasser en oud- goudmijnwerker, heeft sinds juni 1967 vier hartaanvallen gehad. Me vrouw Daphne Montgomery bracht zondag voor de operatie een bezoek aan haar man. „Hij wuifde alleen maar, want hij kon door al die buisjes niet spreken", zei ze. „De overplanting was het enige wat overbleef. Hij had niet veel lan ger kunnen leven het is1 thans in Gods handen". De donor is niet onmiddellijk bij name genoemd, maar zegslieden voor het Groote Schuur ziekenhuis ver klaarden, dat het een 29 jaar oude man was, die ten gevolge van hersen letsel was overleden. Zijn nieren wa ren gebruikt voor een overplanting op een andere patiënt. Dr. Bamard leidde de overplanting in plaats van zijn broer, die een va kantiereis naar Zuid-Amerika maakt. De operatie op Montgomery is de negende van het overplantingsteam der gebroeders Barnard. Twee van Barnards patiënten zijn nog in leven: de 40-jarige Dorothy Fisher, die in april 1969 een „nieuw" hart ontving, en Dirk van Zyl, ge opereerd in mei 1971. Spuitbus outploft vrouw licht gewond DE COCKSDORP Mevrouw Verhoeven in De Cocksdorp op Texel werd licht gewond toen in haar wo ning met een enorme knal een spuit bus ontplofte. Haar haar vatte vlam, toen de bus, die bestemd was voor het ontdoóien van autoruiten en die op de keukentafel stond, ontplofte. Door de explosie werden de ramen van de keuken, de woonkamer en de slaapkamer naar buiten gedrukt. Een begin van brand kon snel geblust worden. BRUSSEL (AP, AFP, Reuter, UPI) De historische onderteke ning van het akkoord, waardoor Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen lid van de EG zijn geworden, is zaterdag niet geheel vlekkeloos verlopen. Vlak voor het binnengaan van het Egmont Paleis in Brussel, waar de oridertekeningsplechtigheden zouden plaatsvinden, werd de Britse premier Edward Heath pijnlijk ge troffen door een pot zwarte inkt. Het projectiel kwam midden in het gezicht van de premier terecht. Heath werd ontoonbaar en de plechtigheden moesten een uur worden uitgesteld om hem gelegenheid te geven zich te wassen en een ander pak aan te trek ken. t De pot drukinkt was afkomstig van de in Duitsland geboren, 31-jarige le rares en psychologe Marie-Louise Kwiatkowsky. Zij trad onder de schuilnaam Karen Cooper op als foto grafe van een Zweedse krant, waar door zij vlak bij Heath kon komen. Zij gooide de inktpot onder de uit roep (in het Engels): „Dat is voor je gezicht bestemd." Voordat mej. Kwiatkowsky werd weggevoerd deelde zij een gestencilde verklaring uit. Daarin stond dat zij protesteerde tegen plannen voor de bouw van een conferentie-centrum in Londen. Volgens mej. Kwiatkowsky waren de plannen door haar ontwor pen en zonder haar toestemming en medeweten aangenomen door de raad van groot-Londen en de Britse rege ring. De Belgische politie heeft mej. Kwiatkowsky beschuldigd van een 'aanslag op een regeringshoofd'. Pre mier Gaston Eyskens heeft zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor wat hij noemde „het dwaze voorval." Ondanks het voorval is het toetre dingsakkoord zaterdag in een uiterst vrolijke stemming door de vier nieu we EEG-leden ondertekend. Toen Heath schoon en in andere kleren de zaal binnenkwam werd spontaan ge applaudisseerd door de aanwezige hoogwaardigheidsbekleders. Zie verder elders in dit blad. Van een onzer verslaggevers ROERMOND Vijftig pries ters uit het bisdom Roermond hebben gisteren de nieuwe bis schop van Roermond, mgr. dr. J. M. Gijsen, telegrafisch ge vraagd zijn benoeming niet te aanvaarden. Volgens de vijftig priesters betekent de benoeming van dr. Gijsen een miskenning van het „evangelisch geïnspi reerde proces van echte demo cratisering van onze kerk". Het telegram van de Limburg se priesters is niet de enige ne gatieve reactie op de benoeming van dr. Gijsen (39), die bekend staat als een „gematigde tot be houdende figuur en een vriend en geestverwant is van de Rot terdamse bisschop dr. Simonis. Dr. Gijsen werd benoemd buiten de voordfacht van het Roer- mondse kapittel om, welke voor dracht gebaseerd was op een pei ling van de meningen in het dio cees. Het Roermondse kapittel gaf pu bliekelijk uiting aan zijn teleurstel ling over het feit dat een zo zorg vuldig voorbereid alvies in deze tijd van groeiende openheid en over leg is voorbijgegaan. De directeur van het pastoraal instituut van de Neder landse kerkprovincie te Rotterdam, dr. Walter Goddijn, en twee stafme dewerkers van dit instituut, dr. Otto ter Reegen en dr. Ruud Huysmans, zeiden het te betreuren dat voor de tweede maal de Nederlandse bis schoppen uit een dergelijke benoe ming niet de enig mogelijke conclu sie getrokken hebben, namelijk: af treden en hun bisschopsambt neer leggen. Het valt niet te verwachten dat het verzoek van de vijftig priesters effect zal hebben: dr. Gijsen had eer- KONSTANZ (DPA) Ongeveer 1.170 ton fosfor stroomt per jaar met het afvalwater naar het Bodenmeer, waar de Rijn doorheen stroomt. Dit blijkt uit een onderzoek van de inter nationale commissie voor de bescher ming van het water van dit meer. 470 ton, rond 40 procent van de fos- forto e voer is afkomstig van was- en reinigingsmiddelen. De Westduitse minister van binnen landse zaken, Genscher, heeft aange kondigd, dat de Bondsregering zal bekijken of het gebruik van was- en reinigingsmiddelen die minder fos faat bevatten, in gebieden met „zacht water" mogelijk is. BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee» Naam: I Adres: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is nier nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden NEW DELHI (AP) Gistermid dag waren in New Delhi 62 mensen gestorven aan de gevolgen van het drinken van vergiftige sterke dran ken. De toestand van 17 andere mensen die de afgelopen twee dagen giftige dranken hebben gedronken, is ernstig, zo meldt de politie. Bijna alle slachtoffers waren be woners van achterbuurten. Zij had den het vergif gekocht van een dranksmokkelaar die „een nieuw soort drank aanbood voor een halve rupee per groot glas. De ergste tragedie deed zich za terdag voor op een bruiloft waar de vader van de bruidegom een aantal gasten drankjes aanbood. Het feest werd een gruwelijk drama toen de ene gast na de andere in- eenzonk na het doorslikken van de gevaarlijke drank. De politie analyseert de samen stelling van het „nieuwe drankje" en het stadsbestuur van de Indiase hoofdstad heeft bevolen dat alles moet worden gedaan om de schul digen aan te houden. De politie verklaarde dat een aan tal verkopers van de drank op de bruiloft had meegedronken en het leven er bij had ingeschoten. der reeds gezegd dat hij aan een der gelijk verzoek, zo het mocht komen, niet zou voldoen daar alleen de paus die hem benoemd heeft, hem van zijn functie zou kunnen ontheffen. (zie verder pag. 2) Van een correspondent SCHIPHOL Een 22-jarig Brits meisje en een 20-jarige Canadese jongeman, die samen per KLM uit Karatsji arriveerden, zijn op Schiphol gearresteerd, omdat zij hasjiesj in hun bezit bleken te hebben. In de twee koffers van het meisje trof de douane elf kilogram aan, ter wijl in een toilettas van de jongen ongeveer 250 gram werd gevonden. Het tweetal is opgesloten in het po litiebureau te Amstelveen. Personeel van de rijkspolitie te wa ter en van de douane heeft aan boord van het zaterdag in Amsterdam bin nengelopen Duitse vrachtschip Darm stadt 35 kg marihuana in beslag ge nomen en de 27-jarige Indonesische steward A.D. aangehouden. De partij hennep bleek over het hele schip ver spreid verborgen te zijn. De ondertekening van het EEG-akkoord in Brussel moeit zaterdag een uur worden uitgesteld. De 31-jarige Marie-Louise Kwitkowsky gooide een pot zwarte inkt in het gezicht van de Britse premier Heath toen hij het Egmont Paleis binnenstapte. Mej. Kwiatkowsky is boos op de Britse regering, maar niet vanwege de toetreding tot de EEG. Zij had een toegangsbewijs voor het Egmontpaleis verkregen als fotografe van êen niet-bestaande krant. Ik moet wat pret hebben terwijl ik hier in bed lig. MFT injrrgT DE BILT Een frontensysteem boven de Britse einlanden zal vanavond met wat regen en toe nemende wind ons land passeren. Dit systeem wordt gevolgd door een rug van hoge druk, die mor gen het weer in ons land gaat be palen. Er zullen dan ook flinke opklaringen voorkomen waarbij in het temperatuurverloop weinig verandering komt. BAROMETERSTAND heden 10 uur 75.8 cm (1010 millibar) dalend. Zon en maan 25 januari: zon op 8.31, onder 17.14; maan op 11.52, onder 4.21; 26 jan. N.M. Hoog water Hoog water, 25 januari: Rotter dam le getij 11.06, 2e getij Scheveningen 9.43—22.27; Vlissin- gen 8.4121.28; Haringvliet aan de Zeezijde 10.06—22.52.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1