Zware straf Radovic Manchester gezakt naar derde plaats Pech velt Slotemaker Niloc vecht voor erkenning er voor PSV' vijf jaar geschorst voor UEFA- wedstrijden In rallye M onte Carlo MAANDAG 24 JANUARI 1972 erk Het enk Jan an- een t er erd zit en een ■ens jve- ierd dat Het ver saak )da- elen zal tot een ZURICH De disciplinaire van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft Lazar Radovic van PSV geschorst voor alle wedstrijden in UEFA-verband tot en met 31 december 1976. De 34-jarige Joegoslaviër raakte op 8 december 1971 na afloop van de wedstrijd Lierse SK—PSV in Lier (tweede wed strijd derde ronde UEFA-cup- toernooi) in conflict met de Engelse scheidsrechter Bur- tenshaw en één van zijn grens rechters. Burtenshaw heeft in dertijd van het incident rap port opgemaakt en dit naar de UEFA gezonden. De disciplinaire commissie van de UEFA heeft de Italiaanse voetbal- zie]1 bond beboet met 3000 Zwitserse fran ken wegens incidenten met het pu bliek tijdens de interland tegen Oos- tendijk in november in Rome. Tij dens deze ontmoeting wierp het pu bliek vuurwerk. Een Italiaanse spe ler werd getroffen. De UEFA heeft de Italiaanse voetbalbond gewaar schuwd dat bij herhaling van derge lijke ongeregeldheden de stadions voor alle interlands zullen worden gesloten. Ook de Joegoslavische vereniging Hajduk Split kreeg een boete van 3000 frank, wegens moeilijkheden met publiek. Dit was tijdens de wedstrijd tegen Valencia in sep tember 1971. gescoord en dus geannuleerd had moeten worden. Disimut Lazar Radovic: „Ik ben me varf geen kwaad bewust". 0 „Ruw gedrag" De commissie heeft voorts Jimmy Pearce van Tottenham Hotspur voor de beide kwartfinale-wedstrijden van zijn club in het UEFA toernooi geschorst wegens „uitzonderlijk ruw gedrag". Ion Pop van Rapid werd voor drie wedstrijden in UEFA-ver band uitgesloten. Zijn ploeggenoten Necula en Lupescu kregen een waar schuwing. omdat zij tegen beslissin gen van de arbiter hebben geprotes- ss®^teerd. De disciplinaire commissie heeft de Albanese club Vlaznija Scutai ver boden in te schrijven voor welk toer nooi om de Europacup dan ook in de seizoenen 1972-73 en 1974-75. De club, die zich zonder bericht na de loting terugtrok, kreeg bovendien een boete van 250 frank. De Albanese voetbalbond zal in de twee komende con- der- dit ren- mer. seizoenen overigens in het geheel geen vereniging mogen aanmelden. 6 Boete De Tsjechoslowaakse voetbalbond heeft een boete van 500 gulden ge kregen omdat vorig jaar tijdens de wedstrijd TsjechoslowakijeRoeme nië voor spelers onder 23 jaar toe schouwers het veld betraden. De Roemeense bond kreeg een veel gro tere boete, omdat de spelers de scheidsrechter hadden belet het veld te verlaten. De Roemeen NiculeScu, die al eerder een waarscuwing had gehad, werd geschorst voor vier wedstrijden in UEFA-verband we gens vasthouden van de scheids rechter. Rapid Wien tenslotte kreeg een boete van 200 frank, omdat de Oos tenrijkers voor hun wedstrijd tegen Dynamo Zagreb hun tegenstanders niet op de hoogte hadden gesteld van het feit dat de Tsjechoslowaakse grensrechters niet waren gearriveerd. De Tsjechoslowaakse voetbalbond werd beboet met 1000 frank omdat zij naar Wenen een scheidsrechter hadden gestuurd zonder grensrech ters. Overdreven „Een buiten zijn proporties ge trokken zaak". Ben van Gelder, se cretaris-manager van PSV, vindt de straf die de UEFA Lazar Radovic heeft opgelegd „verschrikkelijk over dreven". „Volgens mij heeft de dis ciplinaire commissie flink willen doen. Ze hebben weer eens een voor beeld willen stellen en ze hebben daarvoor een 34-jarige. speler ge nomen, die redelijkerwijs niet lang te ;f r< :rno< sn o nge An i J< 1 (I WOI i h< Jaj is V 1000 weed terda twe n e wi o es vi m acht d sn m lath al h indigi m m cos o Valei d >cst 1 Hi om w an Ji Palsn tscha] ;de seni in h ;en LONDEN Na vijftien weken de eerste plaats te hebben be zet op de ranglijst van de eerste divisie in de Engelse league, is Manchester United zaterdag naar de derde plaats verdre ven. Eerste oorzaak: de ploeg van manager Frank O'Farrell verloor de belangrijke thuiswedstrijd tegen het Londense Chelsea met 0—1 en ten tweede wonnen de naaste belagers: Manchester City uit met 2—1 van Crystal Palace en Leeds United thuis met 1—0 van Sheffield United. Leeds, dat de laatste twee jaar het landskampioenschap steeds juist miste, en de City staan nu op de eerste plaats met 36 punten uit 26 wedstrijden. Manchester United, dat overigens sinds 4 december in de competitie geen overwinning meer heeft behaald, hoeft niet te wanho pen met een achterstand van één punt op de leiders. Peter Osgood, de Chelsea-midvoor die er maar niet in slaagt de Engel se nationale keuzeheer Alf Ramsey van zijn kwaliteiten te overtuigen, ondanks enkele obligate opstellin gen van diens kant, bezorgde zijn ploeg ook nu weer een uiterst be langrijke treffer. Drie minuten na rust trof hij doel, een naar later bleek beslissende klap voor Man chester United, dat ditmaal een bij zonder machteloze voorhoede had. De zege van Leeds op Sheffield kwam allerminst overtuigend tot stand. International Alan Clarke zorgde al na vijftien minuten met een kopbal voor 10, maar daar bleef het dan ook bij. De rest van het werk moest door de verdediging worden opgeknapt en deze linie van de „eeuwige runners up" sloot uit stekend. Manchester City had het- nog moeilijker, want het liep in de uit wedstrijd tegen Crystal Palace in Londen zelfs een achterstand op van 01. De treffer kwam van Bobby Tambling. Zeven minuten voor rust maakte Francis Lee gelijk en in de tweede helft schoot Mel Blyth van Palace in eigen doel. Een fortuin lijke zege, niettemin goed voor een gedeelde eerste plaats op de rang lijst. Derby-CountyWest Ham United was een pakkend treffen, dat ten slotte de score van 33 opleverde. Derby bleef door deze uitslag vier de. Wolverhampton Wanderers en Tottenham Hotspur verloren terrein in de race naar het landskampioen schap door hun resp. 00 tegen Liverpool en 31 nederlaag tegen Newcastle United. Titelhouder Arsenal, de tegen stander van Ajax in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen op 8 en 22 maart, is nu al tien wedstrijden on geslagen. Het werd zaterdag een zege van 10 op Huddersfield Town door een doelpunt in de 12e minuut van George Armstrong. 0 Sclialke Schalke '04 is de tweede ronde van de competitie in de Bundesliga die enkele weken heeft stilgele gen wel zeer overtuigend begon nen. De jonge „elf" uit Gelsenkir- chen behield zijn voorsprong van drie punten op achtervolger Bayern München door een ondubbelzinnige overwinning op Hannover '96: 50, na een ruststand van 30. Bayern had het heel wat moeilij ker. Het werd in de uitwedstrijd tegen Bundesligadebutant Fortuna Düsseldorf een magere 10 score. Natuurlijk was het Gerd Müller die, ditmaal met het hoofd, het doelpunt voor zijn rekening nam. Het Beiers kanon behield daardoor zijn gemid delde van een op de topscorerslijst: na 18 wedstrijden heeft hij evenveel malen doel getroffen. De derde plaats op de ranglijst is voor landskampioen Borussia Mön- chengladbach, dat tegen Kaiserslau- tern een matige wedstrijd speelde, maar desondanks met 21 won. De Borussen hebben nu 25 punten en staan op hun beurt weer twee pun ten voor op FC Köln. dat in Bremen een punt liet liggen (22 tegen Werder). meer speelt en over vijf jaar hele maal niet meer. Maar projecteer je het op een jonge speler van een ab solute topclub, bijvoorbeeld Nees- kens van Ajax, dan wordt het na tuurlijk heel anders." Dit zijn de feiten: Na afloop van de wedstrijd Lierske SKPSV baant het arbitrale trio zich een weg naar de kleedkamer door een nauwe gang. De spelers komen achter hen het veld af, op hun beurt achtervolgd door een horde supporters. Lazar Ra dovic van het verliezende (04) PSV wil haastig naar binnen, dringt de loops dat het tweede doelpunt naar scheidsrechter opzij en mompelt ter zijn mening, in buitenspelpositie is De Engelse arbiter Burtenshaw en een van zijn grensrechters raken met de PSV-er in dispuut, waarop Munk Jensen zijn ploeggenoot weg trekt richting kleedkamer. Burten shaw reageert als door een adder gebeten en achtervolgt de spelers woedend. De grensrechter houdt op dringende ploeggenoten, journalisten en supporters op afstand met de woorden: „Move, get out" (opzij, weg allemaal). In de kleedkamer weigert Radovic zich om te draaien om zijn rugnummer aan de scheidsrechter te laten zien. Burtenshaw af. Aanvoer der Pleun Strik loopt nog achter hem aan om de gemoederen te kalmeren, maar de Engelsman wil niet meer luisteren en verdwijnt in zijn kleed cabine. Rapport Later bleek dat Burtenslaw, die geldt als Engelands scheidsrechter nummer één. een rapport op oten heeft gestuurd aan de UEFA. Ben van Gelder: „Als je dat lasHet kwam erop neer dat hij was aangevallen door een of andere gangsterbende uit Chicago. Burtenshaw mag dan een goede scheidsrechter zijn, het is een slecht rapporteur. We hebben toen dadelijk al geprotesteerd. Let wel, we ont kennen niet dat Lazar wellicht in correct heeft gehandeld en hij had zeker in de kleedkamer zijn rugnum mer moeten laten zien. Dat hij ge straft wordt willen we ook nog accepteren, maar niet op een der gelijke o verdreven manier. Maar ja, voorlopig is het gebeurd en we zul len deze week eens bekijken wat er nog aan te doen valt." Verbaasd Radovic zelf is zich nog steeds van geen kwaad bewust. ,,Dat tweede doelpunt was bui tenspel en dat wilde ik even zeggen. Misschien heb ik hem per ongeluk aangeraakt, maar dat had niets te betekenen". En Ben van Gelder: „We zijn eigenlijk meer verbaasd dan opgewonden". -X- Een delegatie van Feijenoord heeft in Portugal de wedstrijd tussen Ben- fica en Porto (1—0) bijgewoond. De Rotterdammers spelen zoals bekend volgende maand tegen Benfica in de kwartfinale van de Europese Cup voor landskampioenen. Op de foto: Rinus Israel, Wim van Hanegem, Ernst Hap- pel en Guus Brox. •fe Verschoven De Koninklijke Nederlandse Voet balbond (KNVB) heeft zaterdagmor gen besloten het gehele programma van het betaalde voetbal in de ere- en eerste divisie in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen af te gelasten. Het programma is in zijn geheel verschoven naar 27 fe bruari. MONTE CARLO Het wereld-op-wielenteam heeft in de begin fase van de 41e rallye Monte Carlo een onverwachte tegenslag moeten verwerken. De Ford Escort Mexico van Rob Slotemaker en Ferry van der Geest, in Warschau gestart, kwam niet verder dan Oltsztyn. Kortsluiting in het elektrisch systeem veroorzaakte brand. Beide rijders bleven ongedeerd, doch de Ford werd zo danig beschadigd dat aan verder rijden niet kon worden gedacht. AMSTERDAM Héél even was Nilocs trainer-coach Frans van der Heyden zaterdagavond aan het rommelige slot van de geweldig spannend verlopen Europa-cupwedstrijd tegen FIF Kopenhagen de kluts kwijt: was de stand nu inmiddels 7-7 ge worden of had zijn ploeg in derdaad met 76 gewonnen? Een kwellend ogenblik, want 77 zou hebben betekend dat er tussen de Nederlandse en de Deense zaalhandbalkampioen had moeten worden geloot, wie de tweede ronde zou mogen bin nenstappen. Maar enige secon den later werd hem door de dames op niet mis te verstane manier duidelijk gemaakt dat het onmogelijk geachte was ge beurd. Niloc had dank zij het gelijke spel van 77, vorige week in Kopenhagen behaald het gevreesde FIF uitgescha keld. Een prestatie, die internationaal bijzonder hoog wordt aangeslagen omdat Denemarken nog altijd en de afgelopen wedstrijden in het toer nooi om het wereldkampioenschap voor landenploegen hebben dat bewe zen tot een van de meest vooraan staande zaalhandbalnaties, wat de dames betreft, in West-Europa be hoort. Vandaar dat de klap bij FIF Kopenhagen hard aankwam en die jonge coach Steen Vidö (22) onmid dellijk duidelijk trachtte te maken dat er verscheidene nadelige factoren waren geweest iie het spel van zijn ploeg ongunstig hadden beïnvloed. Zei Vidö: „Allereerst stel ik voorop de prestatie van Niloc, dat in de com binaties veel directer en doelbewuster speelde dan mijn ploeg, absoluut niet te willen kleineren. Maar het is wel zo dat het Westduitse scheidsrech- tersduo Feike-Zentara duidelijk in het voordeel van de thuisploeg floot. Zo gauw mijn dames maar éven af hielden werd er een beslissing tégen hen genomen. Niloc kon zich veel meer veroorloven." Reactie van Helmut Feike en Klaus Zentara hierop: „Het viel ons onmid dellijk op dat de Deense ploeg .na afloop nogal ontstemd was. We heb ben gevraagd, waar ze dat op baseer den. Maar daar kregen we geen dui delijk antwoord op. Ach, als Niloc met groter verschil had gewonnen zouden er geen protesten zijn ge weest. Nu werd door de minieme marge alles uit de wedstrijd tegen elkaar afgewogen. En dan voelt een verliezende partij zich doorgaans be nadeeld. Van het negin af aan hebben we. door streng fluiten, meteen dui delijk gemaakt, dat wij de baas zijn. Daardoor liep de wedstrijd, waarin de zenuwen toch '1 zo gespannen wa ren, niet uit de hand." 0 Onenigheid Vervolgde Steen Vidö: „Onze sterkste troef Anne-Marie Nielsen (Denemarkens beste speelster van het wereldtoernooi) is tien dagen ziek ge weest. Pas afgelopen donderdag was ze in zoverre hersteld dat zé weer van bed mocht. Het was goed te zien dat Anne-Marie ver beneden haar normale kunnen bleef." Repliceerde Frans van der Heyden: „Dat is na tuurlijk flauwe kul. Vorige week was ze dus ook niet fit. Maar ze maakte toen wel enige schitterende doelpun ten tegen ons". De meer reële oorzaak -X- Kitty de Waard in actie tegen FIF Kopenhagen. van FIF's falen want zo moet, met alle waardering voor de prestatie van Niloc, deze eliminatie worden gezien lag in de opmerkelijk gebrekkige voorbereiding én onenigheid in de vereniging. Vier dagen geleden, daags voor de reis naar Amsterdam, werd clubtrainer Hötrve Andersen, die de ploeg tien maanden onder zijn hoede had gehad, op staande voet ontslagen. De reden: men was ontevreden over de manier waarop hij zijn werk had gedaan, waarbij het gelijke spel in Kopenhagen de doorslag had gegeven. Het bestuur nam een noodsprong en vond de trainer van de Kopenhaagse juniorenselectie i teren, de jeugdige Steen Vidö, bereid als invaller mee te gaan. Vidö: „Op zo'n korte termijn kon ik natuurlijk niets beginnen. Dat is een duidelijke zaak. Daarom ver baast deze nederlaag mij niet. al blijf ik vasthouden aan mijn kritiek op de scheidsrechters enhet nadeel van Anne-Marie's ziekte." Een zwaarwegende factor voor FIF was voorts dat de financiële middelen niet toereikend waren om de reis naar Amsterdam per vliegtuig te ma ken. Er kon niet méér af dan een ruim twaalf uur durende rit in de trein, die zo vermoeiend was geweest dat de speelsters zaterdagmiddag gin gen rusten en een aanbod van Niloc's bestuur voor een rondvaart door Am sterdams grachten afsloegen. Zei Ni loc's secretaris Jan Ridderbos: „Zoiets kan ik van een zo professioneel inge stelde vereniging als FIF, die toch een reputatie moet ophouden, niet be grijpen. Eigenlijk konden wij ons ook niet een vliegreis naar Kopenhagen permitteren. Maar je bent het gewoon verplicht tegenover de speelsters. We hadden deze eerste ronde begroot op 7.000 gulden aan kosten. Daar zat 4.000 gulden in voor de vliegreis. Al les bij elkaar zitten we nu met een verlies van een paar duizend gulden. En met het vooruitzicht dat we wéér een kostbare tijd tegemoet gaan. Maar dat moeten we ervoor over hebben. Anders zit er maar één ding op: geen Europa-cup spelen De laatste konsekwestie zou een belangrijk verlies aan mogelijkheden voor het opvijzelen van internatio naal zaalhandbalprestige betekenen. Want zoals de dames van Niloc zater dagavond hun doel bereikten was zonder meer van allure: technisch sterk en in spelopvatting opvallend professioneel. Een hemelsbreed ver schil met bijvoorbeeld negen jaar ge leden. toen het laatste Europa-cup- avontuur uitgerekend tegen even eens FIF uitdraaide op een onver biddelijke uitsluiting in de eerste ronde met de alleszeggende cijfers 1025 en 717. Exponent van de grote ontwikkeling, die Niloc sinds dien heeft doorgemaakt, wac bijvoor beeld de manier waarop de bal na de eenmaal verkregen voorsprong (FIF keek voortdurend tegen een achter stand aan en kwam slechts tweemaal gelijk: 11 en 6—6) in de ploeg werd gehouden. Zeer dikwijls was er aan de Deense cirkel bij vrij langdurige combinaties zoveel dreiging dat de arbiters het zich niet konden veroor loven, het spel naar de Amsterdamse helft te dirigeren. Bekende Frans van der Heyden terecht niet zender trots: „Dat was een heel sterk punt. Maar het belangrijkste is toch wel dat Ni loc het vermogen bezit, te kunnen improviseren. Dit in tegenstelling bij voorbeeld tot de nationale ploeg die volgens mij tè star vastzit in syste men, waardoor er te weinig overblijft voor persoonlijke inbreng. Improvisa tie is de eindvorm. In feite moet het zo worden gezien: een ploeg begint met improviseren, gaat dan een spel vorm aanleren en valt vervolgens, in samenhang daarmee, weer terug op de improvisatie." Deze opvatting van Van der Hey den vormt de grondslag van de reden, waarom Adrie Meyer met Carry Piller zaterdagavond dé grote spel- maakster dezer dagen bedankt heeft voor de Nederlandse ploeg. Stelde de blonde Amsterdamse: „Ik kan me bij Niloc veel vrijer bewegen. In het nationale team was ik altijd aan de hoekplaats gebonden. Dat ging me tegen staan. Ik heb nu eenmaal de mentaliteit van: zie ik niets dan doe ik ook niets. Bij Mraz voelde ik me te veel gevangen in het systeem. Wel wil ik vaststellen dat Niloc in de afgelopen tijd met zijn zeven speel sters in de nationale selectie ook door de technische en tactische kennis van Mraz merkbaar sterker is geworden. Maar omdat we ons bij Niloc vrijer kunnen ontplooien, kom ik veel beter tot mijn recht. Door ons spel in Ko penhagen werden Carry en ik en dat verwachtten vre ook hier afge stopt. Maar 'de anderen konden on middellijk onze taak overnemen, zoals bijvoorbeel Myrna Kalshoven, die met drie doelpunten, waarvan twee zeer belangrijke meteen in het begin, de ontdekking van deze wed strijd werd." Frans van der Heyden over haar: „Myrna heeft nog te wei nig zelfvertrouwen en is gauw aange slagen na mislukte scoringspogingen. Ze schiet graag van laag naar hoog, waardoor veel schoten overgaan. Ze probeert het nu al meer bovenhands. Maar haar mentaliteit is voorbeeldig. Vorige week in Kopenhagen viel ze op haar hoofd en raakte even buiten bewustzijn. Toen ze bijkwam weiger de ze het veld te verlaten." JAN BLIJBOOM Zoals verwacht werd hebben de 264 gestarte deelnemers op de eer ste dagen door de betrekkelijk mil de weersomstandigheden nauwelijks moeilijkheden ondervonden. Gis termiddag waren in totaal slechts 15 equipes uitgevallen. Alle kans hebbers waren op dat moment nog in de strijd. Geen van hen had strafpunten opgelopen. Moeilijker dan het rally-leger- op-wandeltocht hadden de officials het. In de Franse Alpen en ook de Pyreneeën blijken sneeuwstormen enkele bergpassen onpasseerbaar te hebben gemaakt. IJlings wei-den sneeuwopruimploegen ingeschakeld om de sneeuwbarrières op te rui men. Indien zij daarin niet zouden slagen zal het parkoers worden om gelegd. De blonde Zweed Bjoern Waldegaard, duidelijk favoriet nu de sneeuw slechts zeer plaatselijk op de route naar Monaco voorkomt, was uitermate tevreden. Met zijn machtige rode Porsche 911 s was de oud-winnaar steeds aanmerkelijk voor op het tijdschema zodat hij alle tijd had om te rusten. In Millau moest de gendamerie handelend optreden omdat de weg waarover de rijders moesten pas seren was geblokkeerd. Inwoners van het Franse plaatsje hadden tak ken en autobanden in brand gesto ken om zo de doorkomst van de deelnemers te beletten. In samen werking met de brandweer werd de weg echter op tijd weer vrij ge maakt. Klepspeling Later bleek dat de combinatie Slotemaker-Van der Geest de strijd ook heeft moeten staken wegens problemen met een klep van de motor. Een euvel waarmee de Ford Escorts al op de heenweg naar de Poolse hoofdstad werden geconfron teerd. „We kregen al kort na de start te maken met een klepspeling bij een van de cilinders." aldus Ferry van der Geest, „die speling hebben we steeds moeten bijstellen. Op de duur werd het een onhoud bare situatie". Achter Slotemaker-Van der Geest reed de tweede Escort van het WOW-team, Gijs van Lennep-Joost Klein. Een gebroken klepveer dreig de Gijs van Lennep uit te scha kelen. Daarop werd besloten de veer van de cilinder van Slotenmaker's wagen, die toch vrijwel steeds dienst weigerde, te monteren in de motor van Gijs van Lennep. Ge tracht zou worden Slotemaker en van der Geest in de wedstrijd te houden door hun Escort tegen de reglementen in te laten trekken door Van Lennep tot aan de volgende con trole. Dat gelukte echter niet. Het definitieve einde kwam voor de Nederlandse combinatie toen er een niet ernstige brand in hun wagen uitbrak, die met een brandblusser werd bedwongen. Ziekenhuis Een ernstiger ongeluk over kwam de tweevoudig winnaar van de Ronde van Europa, Kurt Waldner. Op een verijsd deel van de weg slipte de Opel Ascona -van de 34-jarige West- Duitser. De wagen sloeg over de kop en kwam in een sloot tot stilstand. Waldner werd opge nomen in het ziekenhuis van egensburg. Dc Westduitse atleet Horst Beyer (31) heelt zaterdag bij een lndoortralnlng ln Malnz een kogel (7 kg en 257 gram) vol ln het gezicht gekregen Beyer, die bij de Europese kampioenschappen van 196S in Boedapest derde werd op dc tienkamp, werd ernstig gewond. HIJ brak onder meer een bovenkaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11