Harm Kuipers debuteert met foutjes Europees beheerst kampioenschap door Sapporo Doorbraak Valentijn Davos in cijfers Spanningen in kernploeg Actie MAANDAG 2 Van onze speciale verslaggever DAVOS Het afgelopen weekeinde zijn er spanningen tussen coach Leen Pfrommer enerzijds en Kees Verkerk en Ard Schenk anderzijds aan de oppervlakte gekomen, Inzet van het geschil is: Het volgens Verkerk en Schenk teveel beschermer} van Jan Bols ten opzichte van de an. dere kernploegleden. Leen Pfrommer zélf ontkent dat er spanningen zijn, maar Wierd Wynia, voorzitter van de lan delijke technische commissie van de KNSB stelt: „Er zit wel iets tussen Pfrommer enerzijds en Verkerk Schenk anderzijds. Ik zal een gesprek arrangeren, waarin de moeilijkheden maar eens uitgepraat moeten worden". De moeilijkheden worden ove rigens sterk overtrokken. Wierd Wynia: „Ik heb zo de indruk dat de zaak nogal is opgeblazen. Het is echt niet nodig voor het ver trek naar Sapporo over deze zaak te spreken. De sfeer is niet zoda nig dat er overhaast maatregelen genomen dienen te worden. Ik zal het van de ontwikkelingen laten afhangen of wij misschien tot aan het seizoen kunnen wachten met het arrangeren van een gesprek." Leen Pfrommer toonde zich hoogst verbaasd over de kritiek die Ard en Kees via andere pu bliciteitsmedia hebben gespuid. „Ik geloof het eenvoudig niet. Binnen de kernploeg is er in ieder geval nooit over gesproken en ook Wynia heeft mij er nooit wat over gezegd. Er waren wel spanningen, maar dan louter in het sportieve vlak. Er is echt niets negatiefs geweest. Vorig jaar al bestond er verschil van mening tussen Pfrommer ener zijds en Schenk en Verkerk an derzijds over de houding van Pfrommer na de diskwalificatie van Jan Bols in Heerenveen. Toen al ging Pfrommer veel te ver naar de mening van Schenk en Verkerk. Leen Pfrommer: „Maar dat is helemaal uitgepraat. Wat mij betreft krijgt Jan Bols echt niet meer aandacht dan wie ook. In een ploeg van vijf man spreekt de een je natuurlijk wel meer aan dan de ander. Maar dat wil nog niet zeggen dat er ie mand wordt voorgetrokken." Jan Bols: „Het is onzin, dat ik wordt voorgetrokken boven de anderen." - Mochten de spanningen tussenWee Leen Pfrommer en Schenk en Verkerk inderdaad tot een 'con flict uitgroeien dan zit de KNSB met een levensgroot probleem. Het schaatsen is in op het Neder landse topniveau zo wetenschap pelijk opgezet, dat in feite maar twee mensen in Nederland op dit moment de functie van heren- coach kunnen uitoefenen: Anton Huiskes en Leen Pfrommer. Wierd Wynia: „Wij hebben te weinig echte toptrainers. Maar ik geloof echt niet dat het zover komt dat Pfrommer vervangen moet worden. De moeilijkheden die er zijn, kunnen best worden bijgelegd." 1 AMSTERDAM Positief sultaat van het Suikertoernoi dat de afgelopen vier dagen o de kunstijsbanen in Groningei Deventer, Eindhoven en An sterdam werd gehouden, vooral de doorbraak van Jc Valentijn naar de top van d Nederlandse sprintersklass Valentijn, die bij de Nede landse kampioenschappen i Deventer door een val op c tweede dag op de 1000 m (h had die de eerste dag gewoi nen), niet in het eindklass ment voorkwam, ging in h suikertoernooi kampioen Ja Bazen duidelijk voorbij. Donderdag in Eindhoven was V lentijn ook op de 500 m en de 1000 al sneller geweest dan de Zweed „flits' 'Ove Koenig en in Amsterda klopte hij vrijdagmiddag tot twe maal toe Bazen wiens kans op e< retourtje Sapporo praktisch gespr ken tot nul gereduceerd werd. Valentijn daarentegen schijnt n een kans te maken om naar de wi terspelen afgevaardigd te worde NOC-bestuurslid Teengs Gerritsi was op de Jaap Edenbaan nogal o der de indruk van de prestaties vf Valentijn, die op de 500 m m slechts eentiende sec verschil acht Koenig (een nieuw baanrecord rii 40.2 sec) tweede werd en samen m de andere Zweed Johan Granath 1.22.8 op de 1000 m Bazen ook al h baanrecord ontnam. De heer Teengs Gerritsen kondigi aan contact op te zullen nemen m de andere NOC-mensen in Davos o over Sapporo te spreken. Dat Valei tijn in het klassement over vier d gen de eer aan de Zweden moest 1 ten was niet zo verwonderlijk. Hi winst op de 500 m was te groot om de dubbele afstand weggewerkt kunnen worden. Min of meer een verrassing w voorts de uiteindelijke zege van Ji Palsma in de all-roundklasse. Palsn die bij de nationale kampioenschai pen een plaats te laag eindigde o het overstapje van jeugd- naar seni ren-kernploeg te maken, was in h suikertoernooi over vier dagen meerdere van kernploegleden Pi Kleine (tweede) en Piet Vink (zesdf ben ik de eerste om dit toe te geven, maar dit is onbevredigend" raakte er in ieder geval zijn fraaie negende plaats, achter de „erkende" Europese en wereldtop mee kwijt. Kuipers was voor zijn doen opmerkelijk nerveus geweest in zijn eerste grote wedstrijd. Het nuchtere van de medicijnen-stu dent was zoek. „Ik was veel meer gespannen dan anders. Waarom weet ik niet. Ik hoorde zaterdag nog voor de start vanuit Groningen, dat mijn tenta- mencijfers ruim voldoende waren ge weest, Ik had er juist de zekerheid weer uit geput voor de juistheid van mijn besluit Sapporo te laten lopen en me op mijn studie te blijven cón- centreren." Kuipers maakte opmerkelijke schoonheidsfoutjes. Op de sprint ging hij bijna vallend over de finish, op de 5000 meter maakte hij een misslag en verloor even het evenwicht, op de 1500 meter hield hij bij de start aan vankelijk zijn oranje pet over de schaatsmuts op en slipte hij in de voorlaatste bocht ook even weg om tenslotte in de 10 kilometer-race het „kruisingsincident" te veroorzaken. Een gebrek aan internationale erva ring? Kuipers: „Het zijn misschien alle maal kleinigheden, maar de bocht was misschien iets uitgetrapt. Er za ten enkele kleine haarscheurtjes in het natuurijs en die pet, die kon ik gewoon niet zien. Ik voelde niet dat ik hem op had. Ik was te geconcen treerd op mijn race." Bewijzen Harm Kuipers is sinds van daag weer kernploegrijder af. Voor de ruim twee weken dat de overige vijf in Sapporo voor de Spelen verblijven. Kuipers zal in Nederland zijn studie met zijn schaatstraining trachten te combineren. „Een week voor de wereldkampioenschappen in Os lo zal ik tijdens een wedstrijdje in Toensberg moeten bewijzen nog steeds sterker te zijn dan Jappie van Dijk. Ik wil graag in Oslo starten. Ik ga, dat merkte ik ook op de 10 kilometer ook technisch al beter. In Deventer, tijdens het Nederlandse kam pioenschap, reed ik nog met een arm los. Ik heb nu .met beide armen vast gereden. Ik was minder snel vertnoeid." DAVOS Harm Kuipers zal officieel niet als de verrassend sterke Nederlandse debutant op het Europees kampioenschap 1972 in de boeken van de ISXJ (internationale schaats unie) wor den vermeld. De 24-jarige Drent, die tot de vierde kilometer van de 'schaatsmarathon' op een zekere negende plaats in het eind klassement afgleed, werd door een in de ogen van hoofdscheids- rechter Henny Roos foutief uitgevoerde kruising gediskwalifi ceerd. Een maatregel die niet alleen Kuipers naam uit het eind klassement stootte en tot felle Nederlandse protesten leidde, maar tevens Kuipers optreden tijdens het titeltoernooi in Davos de no dige glans ontnam. Harm Kuipers debuut was im mers opmerkelijk. Niet alleen maar de negende plaats in het grotendeels Nederlands-Noorse gevecht, maar vooral de wijze waarop hij tot zijn klassering was gekomen. Twee persoonlij ke records, beide op de langere afstanden, lagen er aan ten grondslag. Kuipers dan ook te recht: „Ik geloof niet dat het incident aan de waarde van mijn prestaties veel afbreuk zal doen. Mijn prestaties bewegen zich in stijgende lijn. Ik heb, dacht ik, mijn top ook nog niet bereikt. Ik heb de afgelopen we ken met de kernploeg wel veel 10-kilometer training gedaan, maar toch nog minder als de andere jongens. Ik ben dan ook niet zo verbaasd over mijn per soonlijke records op de 5 en 10 kilometer. Ik verwacht hier nog sneller (de tijden waren in Davos 7.24.92 en 15.33,78, terwijl zijn persoonlijke toptijden op 7.28,6 en 16.09 stonden, red.) op te kunnen". •fe Incident Het incident met Dag Fornaess opnieuw hij, ook vorig seizoen tijdens het gevecht om de Europese schaats- kroon in Heerenveen was hij als de uiteindelijke kampioen nauw betrok ken bij de diskwalificatie van favo riet Jan Bols, die toen tweemaal ach tereen de buitenbaan reed was een omstreden incident. Harm Kuipers, kwam nadat hij de 3600 meter in 5.28,2 had afgelegd, met- enkele me ters voorsprong de binnenbocht bij de kruising uit. „Ik weet zelf niet hoe- DAVOS Eddy Verheijen werd uiteindelijk de „grote verliezer". In het schaduwgevecht van de Europese titelstrijd om de bezetting van de startplaatsen in Sapporo, een gevecht waar coach Leen Pfrommer de ploeg aan de vooravond van het gebeuren in Davos nadrukkelijk op wees, viel de 25-jarige Deventenaar op zijn beide specialiteiten juist buiten de prijzen. Zowel op de 5 als op de 10 kilometer staat Eddy Verheijen slechts als reserve op de deelne merslijst vermeld. Als troostprijs heeft hij de inschrijving voor de 1500 meter en eventueel, wanneer hij er prijs op stelt, de 500 meter. ËfT' -8, Eddy Verheijen Is door Jan Bols en de zich dit seizoen steeds nadrukke- JPlijker presenterende Kees Verkerk van het eerste plan verdrongen. Ard Schenk, de derde man die op alle af- i*standen mag starten, was ook voor P Verheijen van begin af aan een zeke- V re man. „Maar", zegt hij, ik had er wel op gerekend op een van mijn spe- cialistische afstanden te kunnen star- v ten. Zeker na het Nederlands kampi- oenschap in Deventer, waar ik zowel de 5 als de 10 kilometer won voor ,f Bols en Verkerk. Maar deze, en ande- ?ypr re in het voorseizoen geleverde pres- i; lpï- 33, ,.T'taties hebben bij het Nederlandsch 'p Olympisch Comité niet meegeteld. Bij JéIK mij niet althans, wel bij de anderen." WÊSÊBÊfë'? Eddy Verheijen stond ook op de voor- ÉÉfofe.'dracht, die Leen Pfrommer met de 5 j technische commissie van de schaats- Qgfe; bond op papier had gezet. Pfrommer: ■ËT „Ik ben teleurgesteld over de beslis- sing van het NOC. Eddy was voorge- ^■nk dragen voor de 5 kilometer in plaats van Kees Verkerk. Op de 10 kilometer stond de keuze van Verkerk zeker na |§^|||^VRzijn geweldige race hier tijdens het kampioenschap wel vast." Over de be- weegredenen Verkerk desondanks voor de 5 km te passeren: „Hij mag dan nu wel zo'n twee seconden (7.21,82 tegen 7.24,12) sneller zijn gegaan, maar Ed dy had het nadeel pas in het twaalfde paar te moeten starten. Ik had dit ze ker in de beoordeling willen betrek ken. Vooral ook omdat ikzelf hier de oorzaak van was. Verheijen zou aan vankelijk in de eerste groep zijn ge start Pas vrijdagmiddag, kort voor dat ik de groepsindeling moest inleve ren, heb ik besloten toch maar Schenk in groep 1 te plaatsen. Ik heb uren over deze beslissing gedubd. Schenk was per slot van rekening mijn kans hebber en met de föhn kon ik niets riskeren. Eddy heeft dit sportief bin nen enkele minuten opgevat. Maar psychisch speelt dit natuurlijk wel mee, terwijl de omstandigheden wat uitgetrapte baan, mogelijk iets stroever ijs ook eerder tegen dan meewerken. Ook had ik graag het prestatieverloop van Verheijen in dit seizoen in de beslissing willen betrek ken. Verheijen is daarbij iets gunsti ger dan Verkerk. Maar het NOC wil de dit niet doen. Jammer, ik heb me er bij neer te leggen omdat ik slechts adviseur ben. Wel vind ik het triest dat deze niet-schaatsmensen zo maar van een papiertje beslissen." 500 meter: l. Ard Schenk (Ned) 39,89; 2. Hoar Groen void (No) 39,91; 3. Valerl Troits- kl (Rus) 40.06; 4. Dag Fornaess (No) 40.18; 5. Valerl Lavroesjkin (Rus) 40,58; 6. Klmmo Kosklnen (Fin) 40,64 7. Goeran Claeson (We) 40,65 8. Magne Thomassen (No) 40,72; 9. Johnny Hoeglln (Zwe) 40.73; 10. Otmar Braunccker (Oost) 10,79; 11. Jan Bols (Ned) 40,81; 12. Gerhard Zlmmermann (W Did) 40.93; 13. Kees Verkerk (Ned) 40,95: 14. sten Stensen (No) 41,01; 15. Eddy Verheijen (Ned) 41,35; 16. Bruno Togniolll (It) 41.40; 17. Goeran Johansson (Zwe) 41,48; 18. Willy Olsen (No) 41.60: i9. Harm Kuipers (Ned) 41,73; 20. Herbert Schwarz (W Did) 41,75: 21. Jouko Salakka (Fin) 41,81... 22. Richard Tourne (Fr) 42,06; 23. David Hampton (GB) 42,07 24. Grzegorz Wysocki (Pol) 42,36; 25. Jozef Iskrzycki (Pol) 42,40; 26. Hansruedi Wldmer (Zwits) 42,44; 27. Michel Plens (Belg) 42,53, (Belgisch record): 28. Ralmo Hietala (Fin) 42,54; 29. Franz Krlenbühl (Zwlts) 43,20; 30. Ivano Bamberghl Ut) 43.39; 31. Jorn Blewltt (GB) 43,57 32. Ludwig Kronfuss (Oost) 44,29. 5000 m: 1. Schenk 7.17.94: (baanrecord); 2. Bols 7.19.06; 3. verkerk 7.21,82; 4. Groenvold 7.22,56; 5. Verheijen 7.24,12; 6. Stensen 7-24,66; 7. Kuipers 7.24,92: 8. claeson 7.25,75; 9, Olsen 7.25,85; 10. Fornaess 7.27,02; 11. Zlmmermann 7.34,46; 12. Lavroesjkin 7.35,92: 13 .Kosklnen 7.40,11; 14. Thomassen 7.42,56: 15. Salakka 7.44.33; 16. Johansson 7.44,68; 17. Tonlolll 7.46.19; 18. Hietala 7.52.04: 19. Ble wltt 7.52.19; 20. Krlenbühl 7.54,50; 21. Hamn- ton 7.54,73 22. Troltskl 7.56,04 23. Wysocki 757-63; 24. Toerne 7.58.35 25 Iskryckl 8.01.47; 26. Bamberghl 8.08.06 27. Hoeglln 8.09.56 (gevallen): 28. Wldmer 8.12,48; 29. Schwarz 8.14,58; 30. Plens 8.22,60; 31. Brau- necker 8 46,81: 32. Kronfuss 9.11,30 (geval len). 15» m: 1. Schenk 2.00.77: 2. Groenvold 2.0145; 3. Bols 2.0160: 4. Stensen 2.01.92; S.Fomaess 2.01,96; 6. Claeson 2.02,75; 7. Ver kerk 2 CC.90; 8. Verhalen 2.03.37: 9 Kuipers X03.53; 10. Lavroesjkin 2.04,01; 11. Zlmmer mann 2.04 03; 12. Hoeglln 2 04.14 13. Koskl nen 2.04.53; 14. Thomassen 2.04,93; 15. Trollski 2 05.23; 16. Olsen 2 06,25: 17. Tonlol ll 2.07,08; 18. Johansson 2.07,12; 19. Isrkyckl 2.08,74; 20. Salukka 2.09.94. 21. Schwarz 2.09.01: 22. Wysocki 2 09,96 23. Hampton 2.10.33; 24. Tourne 2.10.63: 25. Krlenbühl 2.10,73; 26. Braunecker 2.11.56: 27. Bamberg hl 2.12,15; 28 Blewltt 2.12,87; 29 Wldmer 2.13.76: 30. Plens 2.15,53; 31. Kronfuss 2.17,55; 32. Hietala 2.51,37. (gevallen). Eddy Verheijen accepteerde de be slissing gelaten-vrolijk. „Ik ben ten minste nog een van de vijf die naar Sapporo gaan. Ik mag er ook de 1500 en 500 meter rijden." En dan: „Ik vermoedde eigenlijk ook al zoiets. Het NOC heeft alleen de internationale wedstrijden bij de beslissing betrok ken en bij mij geen rekening gehou den met het Nederlands kampioen- stroever ijs ook eerder tegen- dan ik ben het er mee eens dat hij start, heeft men wel andere zaken erbij be trokken. Want alleen afgaande op Da vos had ik en niet hij op de 10 kilo meter moeten starten. Ik was per slot van rekening tweetiende sneller." Sapporo heeft een stempel op het Europees kampioenschap gedrukt. Op het gehele voorseizoen tot nog toe. Verheijen: „Het heeft al die maanden al in de lucht gehangen. Misschien was het beter geweest dat er in oktober al een voorlopige beslissing was afgeko men. Bijvoorbeeld: Schenk start op al le afstanden en voor de overige plaat sen zijn vier, kandidaten. Je rijdt el kaar dan niet kapot. Je hoeft dan niet bij alles met Sapporo rekening te hou den. Nu gaat er steeds van alles door je hoofd. Moet je.je sterk concentre ren omdat het kampioenschap in feite een selectiewedstrijd is. Dat geeft ex tra spanningen." De terugzetting van groep 1 naar groep 2 wil Eddy Verheijen niet als een excuus aanvoeren. „Misschien heb ik tijdens de wedstrijd nadeel ervan ondervonden. Maar om nu te zeggen: de bochten waren meer uitgetrapt dan tijdens de rit van Verkerk, dat heeft me tijd gekost, dat hoeft voor mij niet. Hooguit is het gewoon jammer dat ik de vierde schaatser van Neder land ben. die in veel andere landen de topman zou zijn. Als je het zo bekijkt moet je het jammer vinden dat Nederland zo'n sterke schaatsnatie is. Ik, als achtste Europese rijder en als vijfde en vierde man van Europa op de 5 en 10 kilometer, kan hierdoor niet in Sapporo een gooi doen naar een Olympische medaille. Quarles van Ufford (de voorzitter van de schaatsbond, red.) kwam het me dan wel vertellen dat het zo spijtig was, maar daar heb je uiteindelijk niets aan." Opmerkelijk feit was, dat vechtjas Eddy Verheijen dit weekeinde het in zijn ritten steeds moeilijk had. Op de 5000 meter, zaterdag, lag hij 1200 meter voor het einde in zijn rit tegen DAVOS Er züllen naast de Nederlandse kernploeg nog een aantal Nederlanders in buitenland se dienst de reis naar de Olympi sche winterspelen in Japan meema ken. De Noorse spieren in Sapporo zullen gekneed worden door de Ne derlandse masseur Peet van de Meijden uit Delft. Hij gaat als offi cieel masseur van de Noorse ploeg mee. Kees Broekman fungeert als trai ner-coach van het Zweedse team en oud-elf stedentochtwinnaar Jeen van den Berg gaat mee als coach van de Engelsen Blewitt en Hamp ton. De vorig seizoen na zijn conflict met de toenmalige vice-president van de ISU Sven Laftman zo veel besproken Nederlandse trainer van de Oostenrijkse ploeg, Peter Schot- tlng, mag Braunecker coachen. Johnny Höglin op achterstand (een val ontnam HÖglin zijn illusies en bracht Verheijen toch de zege) en zondag bleef hij de mindere in de rechtstreekse duels tegen Stensen (1500 en 10.000 meter). Verheijen: „Het is wellicht vreemd, dat ik wedstrijden verlies. Maar ik reed op schema's. Op de 10.000 meter bijvoorbeeld op 15.16. Een pittige tijd voor mezelf vond ik wel. Ook ruim onder mijn beste persoonlijke tijd. Ik heb die tijd gerealiseerd en wat kan ik er dan aan doen dat Stensen er zo snel tussenuit trok. Ik kreeg hem in de laatste ronde nog bijna te pakken. Maar had ik mee moeten gaan en me forceren Ik moest een tijd zetten. Ook voor Sapporo." Eddy Verheijens tijd (een knappe 15.16.33) leek uiteindelijk niet de •fe Protest toe, dat er geen enkele grond was om te protesteren. Roos vertelde echter dat hij hem eruit zou gooien omdat hij geen voorrang had verleend. Er staat, zo zei hij, in het reglement dat de binnenman te allen tijde verant woordelijk is voor de kruising. Ik vroeg hem toen of dat ook zo was wanneer er gewoon iemand ach terop je vliegt. Roos zei ja. Ik werd toen impulsief en zei dan niet meer met hem te kunnen praten. Dat hij de zaak sterk overtrok omdat zelfs Dag Fornaess het geheel maar een futiliteit vond en er zeker niet over viel." Harm Kuipers na zijn ril op de 10.000, waarbij hij wegens een foute wissel gediskwalificeerd werd. veel ik precies voor lag op Fornaess. Ik versnelde om bij de kruising in ieder geval voor te zijn. Zoals in zo'n geval gebruikelijk ga je dan direct een slag naar rechts om je tegenstan der de gelegenheid te geven achter je om te gaan. Ik had al een of twee slagen op het rechte eind gemaakt, toen ik opeens Fornaess' handen in mijn rug voelde." •fe Voorrang Harm Kuipers realiseerde zich toen reeds dat het fout kon aflopen. „Ik dacht er aan bij die tik maar je gaat toch door. Je hoopt gewoon dat het nog wel goed zal aflopen." Henny Roos, de Nederlandse vice-voorzitter en voorzitter afdeling hardrijden van de ISU, had echter nog voordat Kui pers zijn rit op de 10 kilometer beëin digde zijn besluit al genomen. Coach Leen Pfrommer „Jappie van Dijk kwam naar mij toe. Hij vertelde mij, dat Harm zou worden gediskwalifi ceerd. Ik ben naar Roos toegegaan en heb om uitleg gevraagd. Want zelfs de Noren gaven en geven nog steeds Henny Roos wilde niets met de te levisiebeelden te maken hebben. Hij weigerde er zelfs naar te komen kij ken, indien deze naar Davos gezonden zouden worden. Roos: „Pfrommer dient een protest in. Met TV-beelden heb ik niets te maken." En Pfrom mer: „Hij zei mij ook het protest af te wijzen. Ik kon dan op de komende ISU-vergadering nog wel met die beelden komen als ik het wilde. Dan zou Kuipers eventueel alsnog in het klassement worden opgenomen als zou blijken dat wij gelijk hadden. Maar daar had ik geen zin meer in. Zeker niet alë je weet dat er heel wat ernstiger zaken door zijn gegaan. In Lahti onder andere was er een foutieve kruising tussen Fred Anton "Maier en Ard Schenk. Ard mocht zijn 500 meter rit toen overrijden. Maier werd niet gediskwalificeerd. En zo zijn er nog enkele affaires geweest. Jammer dat deze zaak door dit soort scheidsrechters zo is opgeblazen." •fo Nerveus Harm Kuipers „als de tv-beel- den zouden uitwijzen dat ik fout was Leeggereden valt Kees Verkerk na zijn rit op de 10.000 m in de armen van Leen Pfrommer. sleutel tot de lange afstand voor Sap poro. Een vlammende Kees Verkerk kwam in een taktisch uitstekende race tot de ook voor Eddy Verheijen („Ik wist dat Kees in vergelijking met vorig seizoen een stuk beter zou rij den. Hij heeft harder getraind dan ooit, maar dat hij zo snel zou gaan wist ik niet") en coach Leen Pfrom mer beste dagtijd: 15.08.41. Pfrommer: „De hele race bleef hij rond de tijd van Bols hangen. Voor de start van de 10 kilometer waren de Noren naar mij gekomen met de vraag: wat denk jij dat de winnende tijd wordt., Ik zei toen zo'n 15.10, 15.15. Ik zat er met de tijd van Bols (15.10.44) dan ook goed bij. Voor mij kon Kees Verkerk dit niet meer verbeteren. Tot aan de laatste ronde hield hij Bols' tijd con stant aan. Hij ging de laatste ronde met een voorsprong van .zeventiende seconde in. Hij finishte met twee seconden." Kees Verkerk reed een evenwichtige race. Hij finishte met twee seconden. „Kees Verkerk reed een evenwichtig toernooi. Slechts zijn 1500 meter viel enigszins tegen. Pfrommer verklarend: „Hij heeft op de eerste 300 meter een seconde verloren en kon deze ondanks zijn snelle laatste ronden niet meer goed maken." Kees Verkerk zag zijn 10 kilometer als de 10 kilometer van Inzeil, drie jaar geleden. Toen was Verkerk door „omstandigheden" (ijs, onverstandige indeling op eigen ver zoek) kansloos en kwam hij tot een „ongelooflijk" wereldrecord (15.03,6). Minister Engels en zijn staatsse cretaris Vonhoff van cultuür, re creatie en maatschappelijk werk, hebben zondagmiddag Ard Schenk telegrafisch hun gelukwensen gezon den met het behalen van de Euro pese schaatstitel 1972 en met het handhaven van deze ereplaats. Nu moest Verkerk zich opnieuw be wijzen. Voor Sapporo. „Van de 5000 meter was ik niet helemaal zeker. Een sterke 10.000 meter kon daarom geen kwaad." Verkerk ging op een schema van 15.20 weg. Een vreemd vertrek met ronden van 37, 34 en 36,5. Verkerk: „Het duurde even voordat ik het ritme had gevonden. Ik wist dat ik constant 36, 36,5 zou moeten draaien om op Bols' tijd uit te komen. In de laatste ronde had ik nog over." Leen Pfrommer: „Hoewel ik Eddy Verheijen had voorgedragen wil ik beslist niet zeggen met Kees Ver kerk een slechte man op de 5000 meter te hebben. Zijn prestaties stij gen dit seizoen nog steeds. Zijn voorbereiding is goed geweest." Ver- kerks wapen bij die stijgende presta tiecurve: niet de tot voor kort ge hanteerde methode van verstoppertje spelen en de tegenstander te impone ren mét snelle openingsronden. De Verkerk van 1972 is de constante Verkerk. Met angstige regelmaat vol tooit hij zijn rondjes, zonder noe menswaardige afwijkingen naar bo ven of beneden. De vervangende uitslagen voor sportto- to 27 van deze week zijn; Go Ahead Eagles - MVV 3; NEC - FC Utrecht 1: PSV - Telstar 1; NAC - Volendam 1; FC Groningen - FC Den Bosch 1; Sparta - FC Twente 3: Heracles - Heerenveen 3; Willem II - Roda JC 2; Veendam - Wage- ningen 3; PEC Zwolle - S,VV 3: Helmond Sport - VVV 2; Fortuna VI - AZ'67 2: Eindhoven - Haarlem 1. Leen Pfrommer ondernam nog meer actie, hij nam contact op met de technische leiding van de Zwitserse televisie en later, toen hij hoorde dat de beelden in Zwitserland niet op de ampex waren vastgelegd, met de Ne derlandse televisie. Pfrommer over zijn privé-kruistochtje tegen Henny Roos' onrecht: „Ik hoorde dat er in Nederland diverse herhalingen van de botsing zijn geweest. Ik hoorde ook, dat de mening van deskundigen als Jan Pesman was, dat er geen fout van Harm Kuipers was te ontdekken. Dat Dag Fornaess gemakkelijk achter langs kon gaan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10